(Bowwnt Kerstbomenj acht bezorgt politie handenvol werk beslissing vakbond vrije *oolse boeren uitgesteld reinongeluk Warmond: Fout van machinist S bereid zeker tedrag aan Iran betalen Oranje nóg kleurlozer TEGELBOETIEK 'T WINKELTJE Wetsontwerp lidmaatschap Koninklijk Huis ingetrokken lekersdljk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ledacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - lementen: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 31 december 1980, 71e jaargang no. 21850 Woningnood Bewolkt Op Ned. II om 19.25 uur „Ken merk" over de woningnood en om 22.15 uur film „De drie musketiers". Op Ned. I om 20.27 uur amusementspro gramma „Oud en nieuw" en om 00.15 uur nieuwjaarsinstuif „Dag 1980, hallo 1981". Morgen op Ned. I om 12.15 uur „Nieuwjaarsconcert" en om 19.07 uur musical „Funny Girl". Op Ned. II om 20.17 uur serie „Zeg 'ns aaa". Veel bewolking, met later kans op een bui. Middagtem- peraturen van 8 graden in het noordwesten tot ongeveer 5 graden in Zuid-Limburg. (ïinklijk paar wintersport Koningin lx en prins Claus li Oud en Nieuw [Oostenrijkse win- Irtplaats Lech. Zij gisteren vanaf de Soesterberg likken. Hun zoons i al in Oostenrijk. b slechts een korte fctie, want de eer leek van januari de Nieuwjaars- es. Prinses biet en haar gezin feveneens in Oos- Jk. Prinses Juliana |ins Bemhard blij- lit jaar thuis. Van Agt bekwaamste politicus AMSTERDAM Een op de drie ondervraag den bij een NIPO-en- quête vindt premier Van Agt de bekwaam ste politicus van 1980. Op de tweede plaats staat Jan Terlouw van D'66 (10 procent van de stemmen), gevolgd door PvdA-fractievoor zitter Den Uyl (10 pro cent). Na hem komen CDA-fractievoorzitter Lubbers en minister Wiegel van binnen landse zaken (beiden 4 procent Bankbiljet op portemonnees: 1000 boete ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft gisteren een fa brikant uit Geldermalsen ver oordeeld tot duizend gulden boete wegens het in de handel brengen van 80.000 beursjes met daarop een afbeelding van een biljet van duizend gulden. De rechter vond dat hiermee inbreuk was gemaakt op het auteursrecht van de Neder- landsche Bank. De fabrikant van de portemonneetjes gaat vrijuit omdat zijn „plaats in het misdrijf' niet duidelijk is gebleken. Thatcher moet comapatiënt genezen LONDEN De ouders van de jongste voorzitter van een jongerenafdeling van de Britse Conservatieve Partij ho pen vurig, dat de stem van premier Margaret Thatcher hun zoon uit een coma zal kunnen halen, waarin hij zich, na een autoongeluk twee weken bevindt. De muren van zijn ziekenka mer hangen vol met foto's van zijn heldin, de Britse regeringsleidster. De artsen willen een therapie toepassen, die al eens succes heeft gehad: name lijk aan het bed van de zieke enkele uren achtereen de stem laten horen van een dierbare. Mevrouw Thatcher heeft, toen zij er van hoorde, meteen een bandje met haar stem gestuurd. Russische roulette WASHINGTON In de Verenigde Staten hebben het afgelopen jaar zeker vijftien mensen zich al dan niet opzettelijk iran het leven be roofd door middel van het spelen van ,Jtussische roulette". Dit is een „gokspel", waarbij een revolver met één patroon wordt ge laden, de kamers worden rondge draaid en men, in de hoop dat een lege kamer voor de slagpen komt, het wapen tegen het hoofd plaatst en schiet Volgens een organisatie die in de VS strijdt tegen geweld op de televisie zijn de mensen tot de „Russische roulette" gekomen, na dat zij op de televisie de film „The Deer Hunter", waarin een scène met het gevaarlijk spel voorkomt hadden gezien. w///' Ben Wijnstekers wint het duel van Julio Morales, met zijn ploeg verloor hij de in veteranentempo gespeelde wedstrijd van Uruguay. rtman zowel rhoogs inder Igende vrije Poolse boeren voor het gebouw van het hooggerechtshof in Warschau. CHAU Het Poolse hooggerechts- :ft gisteren de beslissing uitgesteld vraag of de onafhankelijke vakbond mind^ vrije boeren geregistreerd kan worden, irwerlj motief voor het uitstel werd gegeven, ir „tijd voor nodig was voor het verta- van bepaalde internationale conven- Volgens waarnemers is een eventuele natenning vrijwel in kannen en kruiken, op Zo een v vakbond van vrije boeren was bij het hoog- tsten echtshof in Warschau in beroep gegaan, na- g)wiel« een lagere rechtbank het verzoek om wet- jke registratie had afgewezen, leider van de vrije Poolse boeren, Zdzislaw Ostatek, heeft laten weten, dat het besluit tot uitstel van het hooggerechtshof „bijna een overwinning" is voor de vrije boeren. Hij riep de boeren op tot bezinning en kalmte. „De au toriteiten houden rekening met ons", zo zei hij. Tijdens de zitting betoogden buiten het hoogge- rechtsgebouw ongeveer duizend boeren. Tsjecho-Slowakije verleent geen visa meer aan Polen, vanwege „de problemen in Polen". De nieuwe regeling zou zowel van toepassing zijn op Poolse burgers als op Polen, die zijn geëmi greerd en een andere nationaliteit hebben aan genomen. Er zullen weer visa worden verleend „zodra de toestand weer normaal is". liUHMUUBi DEN HAAG De bekende jacht op kerstbomen, waarin vannacht de vlam moet wor den gestoken, bezorgt de poli tie in de grote steden handen vol werk. Zo is de politie in Utrecht al tweehonderd keer in actie gekomen bij voortijdi ge brandjes. En in Den Haag is zelfs de Mobiele Eenheid er even aan te pas gekomen, maar die hoefde niet echt in actie te komen. Een groep Haagse jongelui ging gister- nacht met ongeveer tien autos op kerstbomenjacht en tijdens de rit be gingen ze tientallen verkeersovertre dingen. De politie besloot toen één auto met vier jongens aan te houden. Dat leidde echter tot spanningen met buurtbewoners en bovendien kwamen automobilisten die met „scanners" de politie hadden gevolgd, zich met de za^k bemoeien. Derhalve verscheen de ME ten tonele, waarna de rust weerkeerde. De vier aangehouden jongens mochten na verhoor weer .naar huis. In Rotterdam probeert de politie „met alle middelen' te voorkomen dat zich kerstbomenoorlogen voordoen. Als jongelui bezig zijn kerstbomen te ver zamelen, wordt onmiddellijk ingegre pen. Afgelopen maandag werden bij voorbeeld al honderd bomen van een braakliggend terrein weggehaald. Daarbij werd nog een 14-jarige iongen aangehouden die met vuurwerk naar de politie gooide. In Amsterdam is het „kerstbomen- beeld" voor de verandering eens rus tig. De jacht op bomen valt daar ont zettend mee. Wat het vuurwerk betreft: Daarvan gaat vannacht in ons land voor dertig miljoen gulden de lucht in. Overigens is het meeste daarvan vandaag en gis teren pas over de toonbank gegaan. En ondanks de prijsverhoging van on geveer acht procent is er dit jaar veel duurder vuurwerk verkocht. Het ver oorzaakt ook steeds meer lawaai: zo zijn er nu bijvoorbeeld zeventigklap pers te koop. Schade veroorzaakt het vuurwerk ook. In Epe ging een kapitale (leeg staande) villa in vlammen op nadat kinderen vuurwerk naar binnen had den gegooid. In Utrecht is een elektri citeitszaak volledig door brand ver woest. Ook hier hadden kinderen vuurwerk naar binnen gegooid. Een boven de winkel gelegen woning ging voor een deel eveneens in vlammen op. BHHHH MONTEVIDEO Oranje gaat zijn zes ton voor deelneming aan het mini-WK gemakkelijk verdienen. Een totaal futloos Nederlands elftal liet zich gisteravond in Montevideo op een beschamende manier naai een nederlaag van 2-0 spelen in het openingsduel tegen gastland Uruguay. Vele landen, inclusief West-Duitsland, Oostenrijk en Italië, die tegen de Europese afspraken in toch tv-beelden uitzonden, zijn getuige geweest van het opnieuw tegenvallende spelpeil van het Nederlandse voetbal. Bondscoach Jan Zwartkruis verklaarde de ervaring, de persoonlijkheid en de agressiviteit bij de spelers te missen, zaken die nodig zijn om van een groep een hechte ploeg te maken. Hij was diep teleurgesteld. Hoewel Carel Enkelaar, hoofd- tv van de NOS, gisteravond bij zijn Westduitse collega krachtig heeft geprotesteerd tegen uitzending van de wedstrijd, kan verwacht worden dat morgenavond via Duitsland II opnieuw een rechtstreeks verslag vanuit Uruguay wordt uitgezonden, nu van de wedstrijd Argentinië- West Duitsland. Ambtenaren: Nog driemaal méér bezuinigen DEN HAAG Een werk groep van ambtenaren, die momenteel onderzoekt vor welke problemen het nieuwe kabinet zal komen te staan, is tot de slotsom gekomen dat er de komende jaren drie maal zoveel bezuinigd zal moeten worden als met de operatie „Bestek '81" het geval was. De werkgroep suggereert een ge leide inkomens- en loonpoli tiek dan wel een loskoppeling van uitkeringen en ambtena rensalarissen van de cao-lo nen. De werkgroep heeft ver schillende draaiboeken opge steld, waaruit het nieuwe ka binet naar gelang de politieke kleur kan kiezen. f HAAG Het treinon- dat op 3 december bij nond gebeurde en waar- jjtwee machinisten het le- verloren, is veroorzaakt uic fouten van een der ma- ootste"8^11- Dit heeft de offi- (takelvan justitie in Den afsloo' Haag, mr. H. Klein Breteler, gisteren bekendgemaakt na onderzoek door de spoor wegpolitie, de rijkspolitie Den Haag en de politie van Leiden. Omdat het betrokken baanvak van de Schiphollijn-in-aan- bouw nog niet door de NS wordt geëxploiteerd, gelden daar voor het treinverkeer speciale instructies. Het onge luk gebeurde doordat een werktrein frontaal op een stil staande zandtrein reed. Een deel van die zandtrein kwam daardoor op het hoofdspoor te recht en botste tegen een in tercity uit Rotterdam. Volgens de speciale instructies had de machinist van de werktrein op het station in Leiden een bege leider moeten meenemen die op de hoogte is van de werk zaamheden ter plekke. Uit het onderzoek is gebleken dat deze begeleider wel op het station was, maar dat de machinist zonder hem is vertrokken. Voorts heeft de machinist sneller gereden dan was toege staan. Had hij, zoals voorge schreven, stapvoets gereden, dan had hij het ongeluk wel licht kunnen voorkomen. De machinist van deze werktrein, evenals de machinist van de intercity verloren bij het onge luk het leven. ublierrT" waai e^erikaans antwoord naar Teheran onderweg WASHINGTON De Vere nigde Staten zijn bereid om een bepaald bedrag op een geblokkeerde rekening in een derde land te storten. Iran zou over dit bedrag kunnen beschikken, zodra het de 52 Amerikaanse gegij zelden in vrijheid stelt Dit is de kern van de Ameri kaanse reactie op de eis van Iran, dat op een Algerijnse bank een bedrag van 50 mil jard gulden wordt gedepo neerd als garantie, dat Iran het geld krijgt, waarop het aan spraak maakt. Over de hoogte van het bedrag dat de Ameri kanen in hun hoofd hebben, is niets bekend. Tegengesproken wordt in ieder geval, dat dit bedrag gelijk zou zijn aan de waarde van de Iraanse tegoe den in de VS. Het Amerikaan se antwoord is onderweg naar Teheran. De komende Amerikaanse president, Ronald Reagan, die zich de laatste dagen tot nogal krasse uitlatingen over de kwestie van de gegijzelden heeft laten verleiden, heeft ge zegd, dat hij en zijn ploeg ge heel achter Carter staat wat het beleid in de gegijzelden kwestie betreft wenst vrienden en bekenden een gelukkig nieuwjaar. GROTE KEUZE: PLAVUIZEN, WANDTEGELS MOZAÏEK, SANITAIR ACCESSOIRES WITTE SINGEL 108 - LEIDEN Twee dagen lang hebben zware stor men gewoed aan de Costa Blanca in Oost-Spanje en zware schade aan gericht, zoals - uit deze op- name In de "vissersplaats Santa Pola blijkt. ALPHEN Een 16-jarige bromfietster uit Alphen raakte gisteravond ernstig gewond toen zij bij het over steken van de weg door een aankomende bestelwagen frontaal werd aangereden. Het meisie is met een her senschudding en een verbrij zelde voet naar het zieken huis Rijnoord overgebracht DEN HAAG Het ontwerp tot regeling van het lidmaat schap van het Koninklijk Huis is ingetrokken. Minister president Van Agt heeft dit de Tweede Kamer laten weten. De Kamer besloot dit jaar op voorstel van D'66 de kinderen van prinses Margriet uit te sluiten van het lidmaatschap van het Ko ninklijk Huis. Volgens Van Agt is dit een aantasting van de kern van het wetsontwerp, waarin alle Oranjes die voor troon opvolging in aanmerking komen, lid van het Koninklijk Huis te laten blijven. Sinds 1971 verlangt de Grondwet dat het lidmaat schap van het Koninklijk Huis bij wet wordt geregeld, maar noch het kabinet Biesheuvel, noch het kabinet Den Uyl slaag den erin een wetsontwerp tot stand te brengen. Een van de re denen was de tegenstand van de toenmalige vorstin Juliana. Zij wilde geen A- en B-prinsen. Het kabinet Van Agt kwam aan deze wens tegemoet met het nu ingetrokken wetsontwerp, „be ter geen regeling dan een slechte regeling,,, aldus de regering. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. VERKOOP PARTIJ TAPUT, PARKET. OOSTERSE KARPETTEN EN BERBERS Thans Is er in Leiden een uit stekende gelegenheid om aan al uw vloerwensen tegemoet te komen. Tapljtverkoóp Neder land biedt u een enorme keuze In tapijt, parket en Oosterse tapijten, welke thans tegen zeer verlaagde prijzen aan de konsument worden aangebo den. Ondanks de zeer lage prijzen Is alles van uitstekende kwaliteit en met volledige fabrieksga rantie en echtheidsgarantie. Hier enkele prijzen en voor beelden: nylontapijt v.a. 39.50 400 cm. etc., wollen Berber v.a. 89.00 - 99.00 400 cm etc. Mozaïek parket grenen v.a. 23.50, eiken mozaïek parket v.a. 27.50 etc.; 22 mm massief Frans eiken v.a. 49.50 per m2 etc. Origineel handgeknoopte Oos terse tapijten. Ham ad an 200x300 420.00. Berber 170x240 3 kg wol per m2 490.00 200x300 720.-. Verder grote keuze uit partij geweven karpetten. Deze sublieme verkoop fa- brlekspartlj vindt plaats uitslui tend: vrijdag 2 januari van 14.00- 18.00 uur en zaterdag 3 januari van 10.00-17.00 uur. Nieuwe restauratie van de Groenoord- hallen. Reservering en levering op la tere termijn mogelijk. Betaling geschiedt bij aflevering. TAPIJTVERKOOP NEDERLAND Kantoor Osa, tel. 04120-22006.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1