ran je nmachtig )PENINGSDUEL MARTELGANG IGOR NEDERLANDS ELFTAL Spel Oranje het aanzien niet waard Ria Visser naar huis Russen sparen ijshockeyploeg Reinier Groenendaal favoriet in Kijkduin FC Den Haag organiseert zaalvoetbaltoernooi PORT LEIDSE COURANT «W itielijn van het Nederland- t elftal is doorgetrokken. Peer een nederlaag en een olstrekt kansloze in de ope- iini-WK ljfers van 0-2 zijn minder ijnlijk dan de werkelijk- eid. De realiteit namelijk ras dat de groep van Zwart- ruis, van een ploeg kon auwelijks worden gespro- en, in anderhalf uur één tleine kans heeft gekregen d verder niets. Helemaal Mï«»$iiets. Geen druk, geen flit- ende acties, geen goed com- hem gewerkt wordt, wanneer er gaten gemaakt worden en kleine kansen ontstaan. Ver meulen en Hovenkamp heb ben het geprobeerd, René van de Kerkhof ook, maar de scha kel die van hun plannen iets moois had kunnen maken be stond niet. Jol had in de eerste plaats een verdedigende taak ten opzichte van de toch wat overgewaardeerde middehvel- der Ruben Paz. Brandts, die met Hovenkamp de linkerf lank moest dekken tegenover de gevaarlijke Morales, is zel den een steun voor aanvallers. Ieder heeft tenslotte zijn kwa- Waldemar Victorino zorgt met een fraaie kopbal voor de eindstand van 2-0 in het voordeel van Uruguay. tic, geen overtuiging, liteiten en die van Brandts lig- Iinai een zekerheid buiten de erdediging, waar Willy van e Kerkhof, Hovenkamp en Irandts geconfronteerd met Jruguay's beste spelers sim- elweg zichzelf bleven en log iets overeind hielden an de reputatie van het Ne- lerlandse voetbal, jaar ook die laatste lijn ging inderuit in het laatste kwar- ier van de eerste helft. Neder- and was even niet bij de les. Iet trage voetbal van Urugu- ly had de scherpte eruit ge laaid. Het geringe gevaar dat le individualistische Zuidame- ikanen stichtte en de toch vrij loge temperatuur van 27 gaa ien had de ploeg minder at- ent gemaakt. Ramos en Victo- ino profiteerden er van. De le treffer kwam op slag 'an rust en vanaf dat moment /as de koek, wat Nederland ïtreft, helemaal op. toren bij een gelijke stand as al verschrikkelijk moeilijk [ebleken, openingen maken tij een achterstand bleek een bsolute onmogelijkheid. Uru- Uay trok de remmen nog ver- Ier aan, haalde meer spelers erug op de eigen helft en wie an de Nederlanders bezat de leutel om de deur open te ma len. Sterker nog: men kon liet eens het slot vinden, laat itaan dat er een mogelijkheid as de deur te openen, ét is te gemakkelijk witte .ees Kist de zwarte piet voor iet volledig falen van de voor- loede in handen te spelen. Cist immers kan als spits al leen gedijen wanneer er achter gen nu eenmaal meer op het verdedigende gebied. Bleef over, Jan Peters, de aanvoer der. Hij toonde zich opnieuw de meester in de risicoloze breedtepass. De man die een zuivere trap over soms vele meters in de voeten heeft, maar nimmer zelfs iets wil on dernemen om de tegenpartij te doen schrikken. Harde klap De mogelijkheden van Neder land kregen al in de eerste mi nuten een harde klap. De La Pena schopte René van de Kerkhof onderuit op een ma nier die heel erg dicht bij mar telen kwam. De Uruguyees kreeg een gele kaart, Van de Kerkhof een enkelblessure, die Zwartkruis noodzaakte na rust Van Mierlo in te zetten. Nederland, gedachtig aan het principe dat voor grote inspan ningen een boete zou moeten worden betaald, hield zich be trekkelijk rustig. De ploeg slaagde er best in de bal kalm rond te spelen. De ongeveer 60.000 toeschouwers in het sta dion, die een maand geleden nog zo duidelijk hun stem had den doen horen, zwegen. Dat kan Worden beschouwd als een afwijzing voor een voet balelftal. Doordat Uruguay de individu ele vaardigheid als belangrijk ste wapen had de Neder landse verdediging wist er meestal wel raad mee en Nederland optrad als een ge spleten formatie, gebeurde er een half uur nauwelijks iets, Ronald Spelbos wordt hier In het Centario stadion van Montevideo simpelweg voorbij gestormd door Ruben Paz. ZELFS NIET OP DUITSLAND 2 (Van onze sportredactie) MONTEVIDEO Protesten blijven het Nederlands elftal en het mini-WK in Uruguay omgeven. De Twee de Kamer en diverse actiegroepen protesteerden tegen het gaan naar het Zuidamerikaanse land met zijn rechtse dictatuur. Oranje vertrok toch en klaagde prompt zelf over de hitte en het slechte veld. Maar bij die protesten bleef het niet. De Europese televisiesta tions (EBU) vonden de tv-rechten in Montevideo te duur en besloten eensgezind van directe wedstrijdbeel- den a f te zien. Maar vele landen hielden zich niet daar aan. Italië en Oostenrijk accepteerden later de verlaagde tarie ven. maar Nederland en West-Duitsland bezwoeren elkaar, gisteravond om 18.30 uur nog de openingswedstrijd Urugu- ay-Nederland niet te zullen uitzenden. Duitsland 2 zond toch uit en dus volgde er weer een protest van Carel Enke laar, hoofd dienst tv van de NOS, bij zijn Westduitse colle ga. De samenwerking in EBU-verband heeft door deze gang van zaken pen gevoelige klap gehad en vandaag be spreekt men de ongelukkige ontwikkelingen. Het laatste protest treft opnieuw de voetballers van Oranje. Dit keer niet omdét zij in Uruguay waren, maar om wat zij er lieten zien: futloos spel, resulterend in een nederlaag van 2-0. Uiteindelijk dus maar goed, dat de Nederlandse televisie geen directe uitzending heeft verzorgd. De wan prestatie van Oranje was zelfs geen (Monte)video-opname waard. behalve het schot van Paz te gen de paal. De vleugels Ra mos en Morales waren bij vla gen briljant in hun persoonlij ke acties, maar door de vele tijd die zij gebruikten, kon de verdediging zich steeds her- groeperen. Het lukte eigenlijk' bos en Wiüy "van de Kerkhof Black out De tweede treffer was een di rect gevolg van een onvoor stelbare black-out in de ach terhoede. Tegenover lange als Jol, Brandts, Spel- maar één keer niet om Does burg buiten de 'strijd te hou den. Dat was na een goed half uur. Morales kreeg op links wat ruimte, speelde Wijnste kers uit en deed hetzelfde met Doesburg. Ramos vond het lege doel. kon Martinez dq bal uit een korte hoekschop van Ramos door koppen naar Victorino, die ook met het hoofd het laat ste tikje gaf. Er werd pas na de rust weer afgetrapt. Zwartkruis zette Valke in voer Spelbos om er tenminste een aanvallende middenvelder bij te krijgen. Het haalde allemaal niets uit. De problemen die zich de eerste drie kwartier al hadden aangediend, bleven onverminderd bestaan. Urugu ay trok zich ver terug en maakte de doortocht alleen maar moeilijker. Eigenlijk bij tegenstoten veel gevaarlijker (Paz en De la Pena) dan Ne derland in langdurige perio den van balbezit. In het laatste kwartier kwam Nederland toch nog tot twee pogingen die tenminste enige naam moch ten hebben. Peters, die voor rust een toevallige kans kreeg na de bal in het strafschopge bied tehebben veroverd, schoot van ver net voor langs. Valke kreeg drie minuten voor tijd de tweede en laatste mogelijkheid binnen het straf schopgebied. Rodriguei wilde voor die ene serieuze poging niet opzij gaan. Daarom bleef Nederland op de openingsdag van het toernooi in Montevi deo met lege handen achter. Score verloop: 31. Ramos 1-0, 45. Victorino 2-0. Hübner mist riante kans MERANO Volgens de aanwezige experts in Mera- no in Noord-Italië, waar de finale van het kandidaten toernooi wordt gehouden, heeft Robert Hübner riante mogelijkheden onbenut ge laten om de zevende partij tegen Viktor Kortsjnoj te winnen. De partij schaak werd na de' 41e zet van de met wit spelen de Westduitser afgebroken en zal op Nieuwjaarsdag .worden uitgespeeld. Bij het afbreken zag het er naar uit dat ook deze partij in een deling van het punt zal eindigen. Het ver schil tussen beiden blijft dan één punt in het voordeel van Hübner. INZELL Ria Visser is vandaag teruggekeerd in Ne derland, wat betekent dat er een breuk is ontstaan tussen haar, de kernploeg en coach Henk Boer. De moeilijkheden, die in het Zuidduitse plaatsje Inzeil zijn ontstaan, hebben tot dit besluit van Ria Visser geleid. Zij was al sinds het begin van dit sei zoen niet ingenomen met Boer als kernploegtrainer en in In zeil trainde zij onder leiding van Ab Krook, die thans coach is van de Westduitse kern- >loeg. Ria Visser zal zich in laar eentje voorbereiden op de Nederlandse kampioenschap pen, op 10 en 11 januari in As sen. Voetbal op Nieuwjaarsdag DEN HAAG - HBS en HVV spelen morgen om 14.00 uur hun traditionele nieuwjaars- wedstrijd tegen elkaar op j Craeyenhout. Om 12.30 spe- len de oud-eerste elftalspe- Iers tegen elkaar. DEN HAAG Bijna twaalf minuten kon het Nederlands ijshockeyteam gisteravond in het Haagse schaatscentrum De Uithof de stand blank houden tegen het nationale team van Ruslandi In de derde van een serie van acht wedstrijden die de Russen in ons land spelen, hadden de bezoekers echter weer geen kind aan de Oranje-ploeg. Werd het eerder in Gronirfgen en in Roosendaal 11-0 en 10-2, in het met 4.000 toeschouwers uitverkochte schaatscentrum De Uithof ze gevierde de Russische ploeg met 7-0. In ijshockeykringen vraagt men zich terecht af of dergelijke oefenwedstrijden tegen de Russen wel zin hebben. Eerder ontbraken tijdens deze oefencampagne spelers van het Amsterdamse De Bisschop, nu bleven de internationals van Heerenveen thuis, zodat coach Gustav Bubnik weer moest aantreden met een incompleet team. Voor de Nederlandse ijshockeyliefhebber is het Russische team echter een grote trek pleister. In de tot nu toe gespeelde wedstrijden trokken in totaal 9.192 bezoekers en dat terwijl de ijsstadions van Groningen, Roosendaal en Den Haag gezamenlijk normalitair maar 6.354 toeschouwers kunnen bergen. Nederland ging gisteravond van start met een eerste lijn die bestond uit Henk Hille, Allen Pluymers, Ron Berteling, Corky de Graauw en Jack Huizinga. Vooral van de acties van Berte ling en De Graauw ging veel gevaar uit. Doel man Tretyak mocht van geluk spreken dat hij niet in deze eerste periode moest zwichten. Als tweede lijn bracht coach Bubnik op het ijs George Peternouzek, Harry van Heumen, Mari Saris en Jakko de Vos. Hiervan ging duidelijk minder kracht uit. De gehele wedstrijd door bleef Nederland consequent met drie lijnen o- pereren, waarvan de derde lijn duidelijk nog niet rijp is voor internationaal ijshockey. Hom burg en Dusseldorp hebben nog veel te leren en Toren, Van Gog en Van de Broek hadden het met deze twee erg moeilijk in de derde lijn. Jack de Heer en de spelers van Fleenstra Flyers werden op De Uithof dan ook node ge mist. Het is de bedoeling dat komend weekein de de nationale ploeg compleet zal opereren. De eerste periode werd afgesloten met een voorsprong van 2-0 voor de Russen. Nederland had deze gunstige stand te danken aan het uit stekende doelmanswerk van John de Bruyn. De Amsterdamse goalie stond enkele zekere treffers in de weg. Het einde van de tweede pe riode werd bereikt met een stand van 5-0. Eén van de sponsors van het Nederlands team heeft voor elk doelpunt dat de ploeg maakt te gen de Russen 500,- beschikbaar gesteld. Tot nu toe behoefde de kassa maar twee keer te rinkelen. ARTHUR VAN RIJSWIJK Een goede aanval van het Russische wonderteam brengt de Nederlandse verdediging aan het wankelen. Uitslagen koersen Hilversum APOLLOPRIJS (eerste afdeling), 2000 meter): 1. Toska (B. Leeuwen- kampi), km.tijd 1.252, 2. Tijs B., 3. Ti mothy Touch. Toto: Winn. 14.70, 3.90, 3.20. 2.70, kopp. 69.80, trio: 1613,70. Niet gestart: Taifoen. AJAXPRIJS (2000 meter): 1. Tinto W. (A. Dashorst) 1.26.8, 2. Tapystllong- beach, 3. Tosca Maire. Toto: Winn. 6.70, pl. 2.40, 1.60, 1.90, kopp. 14.10, trio: 96.00. Niet ge start: Thidelo Dear. AMATEURWINTERKAMPIOEN- SCHAP III (2440 meter): 1. Seperieur D. (M. Servais) 1.28.8, 2. Tibor Goldo, 3. Tikoes. Toto: Winn 14.80, pl. 2.40. 3.40, 1.70. kopp. 110.50. Niet gestart: Truusje A. ODYSEUSPRUS (2440 meter): 1. Torro Ashton (B. Leeuwenkamp) 1.23.7, 2. Theodoor Hanover, 3. Shira Hanover. Toto: Winn 11.70, pl. 2.20, 1.60, 3.10, kopp. 12.40, trio: 414.00. Niet gestart: Rodachs G. i NEPTUNUSPRIJS (1600 meter): 1. Ulrike B (C. Wortel) 1.23.2, 2. Ukldool d'Aster, 3. Une Buitenzorg. Toto: Winn 4.50, pl. 2.00, 4.50, 1 1.70, kopp. 142.60. Niet gestart: Ulaclana du Bols en Udet Brian. KERMESPRIJS (1609 meter): 1. Nova Zembla (G. Onrust) 1.22.2, 2. Oval Pride, 3. Ria Casindra. Toto: Winn. 85.70, pl. 6.70. 2.60, 3.00, kopp. 686.80, Trio: 8.890.50. Niet gestart: Pancho en President. ZEUS-PRIJS (2000 meter): 1. Nevada K. (Ao. de Wrede) 1.21.8, 2. Robin Buitenzorg, 3. Obitsle H. Toto: Winn 5.80, pl. 1.30; 1.20, 1.40, kopp. 63.90. Niet gestart: (no. 3) Ottolina B. APHRODITE-PRIJS (2000 meter): 1. Star Lady Laren (M. L. van de Togt) 1.21.6, 2. Radar, 3. Roussalka. Toto: Winn. 2.30, pl. 1.70, 1.50, 2.50. 2.50, kopp. 4.80, trio: 50.40. BACHUS-PRIJS (2020 meter): 1. Tjerre Belle (M. Bouwhuis) 1.24.1, 2. The Whistier, 3. Titan Princess. Toto: Winn. 4.30, pl. 2.10, 2.20, 2.80. kopp. 6.30. Niet gestart (no. 11) Robijn Kid. ACHILLES-PRIJS (2900 meter):1. Kairouan Lee (K. P. W. Ast) 1.23.6, 2. Prodigal Dartel, 3. Patricia Lamour. Toto: 771.50. APOLLO-PRIJS (tweede afdeling, 2000 meter): 1. Thomas Vaar (B. Leeuwenkamp) 1.23.9, 2. Tarzan H., 3. Timbre. Toto: Winn. 8.10, pl. 1.90, 1.40, 2.50, kopp. 1 8.00. Niet gestart: (no. 3) Timothy Demon (no. 10) Tiny Speedy (no. 13) Top Albo. De omzet van de totalisator bedroeg: I 502.767.00. ENTER Reinier Groenendaal heeft gistermiddag in Enter de Cross der Azen gewonnen, een veldrit die 's wereld sterkste wielercrossers naar ons land had ge trokken. Op grote achterstand van de Brabander volg den Thaler (op 1.47) en Stamsnijder (op 2.26). Wereld kampioen Roland Liboton (Bel) en de drievoudige kampioen Albert Zweifel (Zwi) kwamen niet verder dan de zesde en zevende plaats. Deze vijftiende seizoenoverwinning van de Brabander maakt hem favoriet voor de in ere herstelde Katerkoers, die Cees Kouwenhoven morgen met De Kampioen en de SOS organiseert in de puinduinen van Kijkduin. Het start schot voor de profs, onder wie naast Groenendaal, Frans Francissen, Wil Brouwers, amateurkampioen Herman Snoeyink en provinciaal kampioen Hans Steekers, klinkt op Nieuwjaarsdag om 14.30 uur. DEN HAAG - FC Den Haag organiseert op dinsdag 13 en woensdag 14 januari een zaalvoetbaltoernooi in sporthal Ocken- burgh. Deelnemende ploegen zijn naast twee elftallen van FC Den Haag Excelsior, FC Vlaardingen, oud-Holland Sport, ADO, Oranjeplein en Scheveniqgen. De ploegen zijn in twee poules in gedeeld: poule 1: FC Den Haag 1, FC Vlaardingen, Oranjeplein en Scheveningen; in poule 2 komen uit: FC Den Haag II, Excel sior, óud-Holland Sport en ADO. OP beide dagen begint het toernooi om 19.00 uur, terwijl de finale woensdag om 22.30 uur begint. WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 PAGINA 19 Jan Zwartkruis erg teleurgesteld MONTEVIDEO Jan Zwartkruis heeft gistera vond werkelijk pijn geleden in Montevideo. Omdat zijn elftal niets van*zijn illusies en hoop had kunnen waar maken. „Ik ben zeer teleur gesteld". De bondscoach her haalde het wel drie keer. „Teleurgesteld", lichtte Zwartkruis toe, „omdat tot mijn spijt bewezen is dat de ploeg rijpheid mist om op topniveau mee te doen. Bin nen de groep van dertig spe lers waarmee ik werk, goede voetballers, maar de per soonlijkheden die het spel zijn gezicht kunnen geven, ontbreken". Zwartkruis keek over Monte video naar Spanje, waar over anderhalf jaar een wereld kampioenschap wordt ge speeld. „Vandaag ben ik be gonnen met de beslissende wedstrijden uit de kwalifica- tiegroep. Ik heb geprobeerd een verdediging neer te zetten die op de „nul" zou kunnen spelen. Ik heb de durf gehad te werken met drie spitsen. Dat zal ook moeten gebeuren in de wedstrijden tegen Cy prus en Frankrijk en voor die ontmoetingen denk ik ook aan twee echte vaste vleugelspe lers". Van de opzet van Zwartkruis is weinig, heel weinig, terecht gekomen. De bondscoach kon dat moeilijk zo maar van zich afzetten. Maar hij had nog meer moeite met een andere zaak. „De agressiviteit van mijn spelers is mij tegengeval len. Ik zal de komende dagen veel moeten spreken met de groep om aan de weet te kun nen komen wat ér aan de hand is". Verrassingen houden aan in Melbourne MELBOURNE Brian Gottfried is gisteren in de derde ronde van het toernooi om de open Australische tenniskampioenschappen in Melbourne uitgeschakeld door de Australiër Peter McNamara. De setstanden waren 57 2—6 46. Voor Gottfried betekende het een dubbele nederlaag. Als tiende op de Grand-Prixran- glijst moest hij in Melbourne de eindstrijd bereiken om zich nog als achtste speler te kwali ficeren voor het Masterstoer- nooi in januari. De Argentijn José-Luis Clerc, die eerder in dit toernooi verloor, kon nu opgelucht ademhalen. Zijn deelneming in New York werd door de nederlaag van Gottfried zeker. Paul McNamee (Aus)Mark Edmondson (Aus) 6—4 63 63; Peter McNamara (Aus) Brian Gottfried (Vst) 75 6—2 64; Brian Teacher (Vst) John Austin (Vst) 64 6—1 76; Peter Rennert (Vst)Pat Dupré (Vst) 4—6 7—6 6—4. Hana Mandlikova is als eerste geplaatst voor het „Masters- tennistoernooi", dat van 7 tot en met 12 januari in New York wordt gehouden. De Tsjechoslowaakse, achttien jaar en dit seizoen eerste in het grand prixcircuit, wordt ge volgd door Chris Lloyd-Evert, Tracy Austin en Martina Na- vratilova, Mandlikova, die sinds een jaar wordt begeleid door Betty Stöve, won onder meer het eerste internationale toernooi in Amsterdam vorige maand. Hockeyschema in Karachi KARACHI Groot-Brit- tannië neemt de plaats in van India in het internatio nale hockeytoernooi te Ka rachi, dat op 9 januari be gint Aanvankelijk was Ma leisië gevraagd om India te vervangen. Maleisië heeft echter ook afgezegd. Het speelschema van het hockey toernooi om de kampioenen- trofee ziet er nu als volgt uit 9 januari: Groot-Brittannië West-Duitsland en Pakistan Spanje. 10 januari: NederlandAu stralië en SpanjeWest-Duits land. 11 januari: Groot-Brittannië Australië en PakistanNeder land. 12 januari: Groot-Brittannjë Spanje. 13 januari: PakistanAustra lië en NederlandWest-Duits land. 14 januari: PakistanGroot- Brittannië en Nederland Spanje. 15 januari: PakistanGroot- Brittannië en Nederland Spanje. 16 januari: NederlandGroot- Brittannië, SpanjeAustralië en PakistanWest-Duitsland. Scheidsrechter Labo (Peru). Toeschouwers: 60.000 Gele kaarten voor De la Pena (Uru) en Spelbos (Ned). Opstellingen: Uruguay: Rodriguez; Moreira, Olivera, De Leon, Martinez (Vargas); De la Pena, Kras- souwski, Paz; Ramos, Victori no, Morales. Nederland: Doesburg; Wijn stekers, Spelbos (Valke), Brandts, Willy van de Kerk hof, Hovenkamp; Jol, Peters, Vermeulen; René van de Kerkhof (Van Mierlo), Kist. Stichting NDR teleurgesteld DEN HAAG De stichting Nederlandse Draf- en Ren sport (NDR) heeft met te leurstelling vastgesteld dat de verwachte uitbreiding van het spel op de paarden- tptalisator voorlopig nog niet doorgaat Een bespre king met het Ministerie van Landbouw en Visserij over de uitwerking van de moge lijkheden om buiten de koersbanen weddenschap pen te kunnen afsluiten le verde dit resultaat op. i Na het aannemen van een aantal moties in de Tweede Kamer was de indruk gewekt dat de uitbreiding van het spel per 1 januari 1981 zou kunnen plaatshebben. Nu pas is geble ken dat de Ministeries van Justitie en van Landbouw en Visserij beperkende bepalin gen willen stellen aan de voor de Draf- en Rensport en ook voor de hippische sporten noodzakelijke uitbreiding^ van het spel.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 19