gevolgen van brand in kernreactor (1957) érnstiger dan verwacht I Leopold Senghor: geestelijke vader van „Afrikaans socialisme Met uw krant naar Parijs Zwarte Gids voor België in 1980 nog steeds actueel tl gJITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 PAGINA 17 ANTAL KANKERGEVALLEN 50 PROCENT OVEN BRITS GEMIDDELDE 4 HAAG/OXFORD gevolgen van de brand, in 1957 een kernreactor Windscale aan de west- t van Engeland teisterde, ernstiger dan destijds cieel werd aangenomen, s een verontrustend hoog tal kankergevallen in graafschap Cumbria ge- stateerd. Deze zouden het olg zijn van de grote hoe- Iheid radio-activiteit, die de brand in de atmosfeer :cht kwam. deze conclusie komt de itical Ecology Research up (PERG) in Oxford, na onderzoek naar de effec- van de radio-actieve wolk Windscale op de gezond- 1 van de bevolking van mbria. Binnenkort zal de een interim-rapport haar bevindingen publi- Vooral in Zuidwest-Combria is het aantal kankergevallen op vallend hoog: meer dan 50 procent boven het landelijk gemiddelde. Het aantal leuke- miegevallen in geheel Cum berland bleek 20 procent bo ven het landelijk gemiddelde te liggen. De samenstellers van het rapport dringen erop aan, dat een nader onderzoek wordt ingesteld om het directe verband tussen deze verhoog de kankerpercentages en de radio-actieve wolk aan te to nen. Men houdt er ook reke ning mee dat de kanker ver oorzaakt wordt door de lozing van plutonium in de Ierse Zee door de opwerkingsfabriek in Windscale. Inmiddels heeft de milieu-or ganisatie Greenpeace in Am sterdam de onderzoekers van PERG opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de lozingen van Windscale en de mogelijke stralingsdoses voor de kunstbevolking als gevolg vandeze lozingen te bereke nen. Sinds 1950 werd door de opwerkingsfabriek bijna een halve ton plutonium via een pijpleiding in zee geloosd. Via allerlei wegen zou de stof, waarvan 1 milligram voor de mens bij inademing al dodelijk is, de mens kunnen bereiken. Plutonium concentreert zich rechtstreeks in de bloedvor- mende gedeelten van het beenmerg en kan daar kanker veroorzaken. Ook in de lever en lymfklieren wordt plutoni um opgehoopt. Hoe giftig de stof is blijkt uit het feit, dat minimale hoeveelheden als 3 microgram bij honden reeds longkanker veroorzaken. De oorzaak van alle ellende in Cumbria is een op 10 oktober 1957 ontstane brand in de plu- tonium-productie-reactor bij Windscale. Daarbij ontsnapte ccn radio-actieve gaswolk. De enige maatregel die de Britse regering nam was alle melk in het bedreigde gebied in beslag te nemen en in de Ierse Zee te storten. De radio-activiteit zou via het gras, de koe en de melk de mens kunnen berei- Er zijn volgens de onderzoe kers nog andere mogelijkhe den. waarbij de ontsnapte ra dio-activiteit zich een weg naar dè mens kon vinden. Zij denken onder andere aan di recte blootstelling aan de wolk, inademing van radio-ac tieve deeltjes of het binnen krijgen daarvan via besmet voedsel of drinkwater. Zij zijn er dan ook van overtuigd, dat he,t effect van de wolk veel groter is geweest dan de auto riteiten destijds wilden doen geloven. Auto van Baskenleider opgeblazen BIARRITZ Een van de lei ders van de Baskische afschei- dingsbeweging Eta, Jose Mar tin Sagarida Zaldua is giste ren op slag gedood, toen zijn auto vlak voor zijn huis in de Franse grensplaats explodeer de. De aanslag is een nieuwe zet in de geheime oorlog die de uitgeweken Basken met el kaar voeren. Foto: Brokstukken van de wa gen waarin Jose Zaldua (rechts) de dood vond. ezwaar tegen "ijspraak Van ;r Lubbe 2RLIJN De openbare pklager bij het gerechts- f van de deelstaat West- rlijn heeft een bezwaar gediend tegen het besluit, als stichter van de brand de Rijksdag in 1934 ter od veroordeelde Nederla'n- Marinus van der Lubbe stuum vrij te spreken. n woordvoerster van de jus- in Berlijn zei dat het be- r gaat tegen het laten allen van de verjarings- lijn. Het besluit waarin het inis door de Nazi's een idelijke verdraaiing van t recht" wordt genoemd is lgens de aanklager zonder and. Times wacht "*- op koper Journalisten van het roemruchte Britse 1 dagblad „The Times" wa ren vannacht ge woon aan het werk. Er restten hen nog 24 uur. Is er dan nog geen koper opp- gedaagd voor het blad, dan komt er een einde aan een groot stuk traditie. De krant is in moeilijkhe den geraakt door voortdurende confrontaties tus sen directie en grafische bon den. Henry Kissinger: Positie YS in Indische Oceaan versterken CAIRO De Amerikaanse oud-minister van buiten landse zaken Henry Kissin ger heeft gisteren gepleit voor een sterke Amerikaan se militaire aanwezigheid in het gebied van de Indische Oceaan, als een noodzakelij ke stap om een evenwicht van de supermogendheden te herstellen dat verloren is gegaan ten gunste van de Sovjet-Unie. Hij leek dit pleidooi te willen onderstre pen met zijn aankondiging, dat hij zijn reisplan in het Midd--'-Oosten wijzigde om morg een bezoek van één dag aan Somalië te brengen. „Ik geloof dat het nodig is een Amerikaanse militaire aanwe zigheid dichtbij de Indische Oceaan te hebben, teneinde iets te herstellen van het even wicht dat verloren ging", zei hij tegen journalisten na af zonderlijke besprekingen met de Egyptische vice-president, Hosni Mobarak, en minister v^n buitenlandse zaken Kamal Hassan Ali. Somalië en Oman, landen die Kissinger zal bezoeken hebben eerder dit jaar overeenkom sten inzakë het verlenen van militaire faciliteiten met de V.S. gesloten. SENEGALESE PRESIDENT AFGETREDEN 99 DEN HAAG „Senegal moet le ren zonder Senghor te leven". Deze uitspraak van Leopold Sedar Senghor dateert van 1969. De Sene galese president heeft in de afge lopen tien jaar herhaaldelijk te kennen gegeven, dat hij zijn func ties in de actieve politiek zou wil len neerleggen om zich geheel te gaan wijden aan de Afrikaanse cultuur. Die herhaalde aankondi gingen hebben de oppositie in Se negal sceptisch gemaakt. Maar gisteren hééft de 74-jarige Senghor dan toch, na een presidentschap van 20 jaar, een in Afrika zeldza me stap gedaan. Hij legt zijn ambt, met ingang van vandaag vrijwillig neer. Behalve als staatsman heeft Senghor grote internationale bekendheid ge kregen als filosoof, dichter, kenner van Afrikaanse talen en als samen steller van bundels negerpoëzie. Hoewel hij in zijn jeugd afkerig stond tegenover „de politiek" en zijn tijd liever besteedde aan de litera tuur, kan Senghor terugzien op een ;e politieke loopbaan. Erkenning In de 20 jaar van zijn presidentschap heeft Senghor erkenning gevonden als een staatsman van internationaal formaat. Maar als het aan hem had gelegen zou de staat Senegal hele maal niet hebben bestaan. „De ver leiding van een eng-nationalisme" achtte hij een ernstig gevaar, „in een wereld waarin onafhankelijkheid misschien slechts een illusie zal blij ken". Met enkele medestanders keerde hij zich tegen de „Balkanise ring" van Afrika, waardoor slechts een reeks economisch zwakke en po litiek kwetsbare staten in het leven zou worden geroepen, ten prooi aan het machtsstreven van sterkere bui tenlandse mogendheden. „Het gehele gebied van Frans West- Afrika diende als één federatie zelf standig te worden, waarbij de relatie met Frankrijk de vorm van een con federatief verband zou moeten krij gen", aldus Senghor, die Frankrijk steeds is blijven beschouwen als de beste bondgenoot tegen externe be dreigingen. Maar in Afrika's dekolonisatieperio de bleek het „achterhaalde nationa lisme" uiteindelijk toch de drijvende kracht in de geschiedenis. De meeste gebieden in Frans West-Afrika ver langden toch elk afzonderlijk de on afhankelijkheid. Alleen de Franse Soedan (het latere Mali) ging voor korte tijd een federatie met Senegal aan, die al na anderhalf jaar uiteen viel. Maar Leopold Senghor is niet slechts de president van vijf miljoen Sene- galezen. Zijn dichterschap en zijn bijdrage tot de herwaardering van de Afrikaanse beschaving en het be sef van culturele eigenwaarde van de Afrikaan zullen op de lange duur waarschijnlijk van groter betekenis blijken. „Negritude" In de persoon van Leopold Senghor zijn een groot aantal tegenstellingen verenigd. In zekere zin is hij het schoolvoorbeeld van de door de ko loniale ervaring „gespleten persoon lijkheid"; het produkt van de botsing tussen twee culturen. Het bijzondere van Senghor ligt vooral in de manier waarop hij dat cultuurconflict heeft verwerkt, in zijn doelbewuste streven naar een synthese, naar een verzoening van twee werelden. Hij was de eerste Af rikaan die, in 1935, aan de Parijse Sorbonne een graad in de létteren behaalde. Met zijn klasgenoot uit Martiniqe, Aime Cesaire, werd Seng hor de dichter van de „Negritude"; een term die wilde aanduiden dat de negers, in Afrika zowel als in Ame rika en in het Caribisch gebied, een gemeenschappelijke cultuur, ge voelsleven en een historische be stemming deelden. De Negritude was in eerste instantie vooral een reactie op het Franse streven om de Franse cultuur over te dragen aan de gekoloniseerde vol keren. Tegenover die assimilatiepoli- tiek kon de Negritude een belangrijk wapen worden in de strijd voor cul turele emancipatie, voor een her- Leopold Sedar Senghor waardering van de eigen culturele waarden. Maar behalve als de dichter van de Negritude heeft Senghor zich óók ontpopt als een fervent voorvechter van de „Francofonie": De culturele en intellectuele gemeenschap van de Franssprekenden. Senghors gedichten verhalen van een heimwee naar het pastorale A- frika van zijn jeugd, nog maar ter nauwernood beroerd door het kolo nialisme. Hij bezingt dat - enigszins geromantiseerde - Afrika als een on gerepte Hof van Eden. Als politicus heeft hij echter de noodzaak van aanpassing aan de 20e eeuw, met ge bruikmaking van westerse techniek, steeds duidelijk voor ogen gehouden. Senghors oplossing voor deze para doxen is de symbiose, de kruising van rassen en culturen. Zoals de Westeuropese beschaving tot bloei is gekomen door een kruising van de Grieks-Romeinse beschaving met de Germaanse wereld, zo zal in Afrika een nieuwe cultuur opbloeien op ba sis van eigen tradities, waarop de Arabische en de Europese (vooral Franse) cultuur bevruchtend hebben ingewerkt. Een groot aantal politici van zeer uiteenlopende signatuur beroept zich tegenwoordig op het „Afrikaans so cialisme", een term waarvan het au teursrecht bij Senghor berust. Het „Afrikaans socialisme" is weer een produkt van Senghors synthese-den ken; het is een kruising van Westeu ropees socialisme met Afrikaanse tradities. „Europese concepties als de klassen strijd zijn niet van toepassing op A- frika", zo meent Senghor. Afrika heeft zijn eigen traditionele vorm van socialisme; de dorpscollectiviteit. De Afrikaanse weg naar het socialis me loopt via traditionele Afrikaanse instituties, die aangepast moeten worden aan de eisen van de tijd. In de concrete politiek is deze visie in Senegal vertaald in het opzetten van coöperaties, vooral op het platteland. In Senghors filosofie schuilt een ze kere missioneringsdrang. Zijn stre ven is een maatschappij zonder uit buiting, een integratie van volkeren, culturen en godsdiensten, met als verre horizon de „universele bescha ving" waarin iedereen niettemin het recht om anders te zijn moet behou den. Het uitdragen van dat ideaal is Afrika's bijdrage aan de wereld. Tegenover dergelijke hooggestemde idealen rqoet de werkelijkheid van alledag vaak wel schril afsteken. Als dichter en uitgever van verzamel bundels van negerpoëzie heeft Seng hor wijdverbreide waardering ge vonden. Hij is meermalen genoemd als kanshebber voor de Nobelprijs voor literatuur. Als sociaal-politiek filosoof en als politicus is hij een meer omstreden figuur. Na 1962 voerde Senghor een autori tair regime in, nadat premier Mama- dou Dia was beschuldigd van een po ging Senghor ten val te brengen. Maar vanaf 1970 volgde een periode van politieke liberalisering. Het een- partij-bewind maakte plaats voor drie officieel toegestane stromingen: socialisme (vertegenwoordigd door Senghors eigen partij), liberalisme en marxisme. In politiek opzicht slaat Senegal over het geheel gerekend geen slecht fi guur; het is stabiel, een van de wei nige parlementaire democratieën op het Afrikaanse continent en zelden in opspraak wegens ernstige schen dingen van de mensenrechten. Economisch is de toekomst zorgelij ker. Senegal, gelegen in de westelij ke uitloper van de Sahel en dus kwetsbaar voor droogteperioden, is nog steeds voedsel-importeur. De uitvoer bestaat in hoofdzaak uit pin da's en katoen, produkten die aan sterke prijsschommelingen op de wereldmarkt onderhevig zijn. Van de voorgenomen diversificatie van de economie is nog weinig terecht gekomen. En, als in veel ontwikkelingslanden, groeit ook in Senegal de kloof tussen de stedelijke bourgeoisie, die van de nieuwe kansen weet te profiteren, en de kleine boeren op het platte land. Een lid van de oppositie heeft Senghor dan ook verweten dat hij „een zinkend schip verlaat". De katholieke president heeft altijd een goede verstandhouding met de moslem-meerderheid in zijn land weten te bewaren. Zijn aftreden zou dat precaire evenwicht wel eens kunnen verstoren, vooral nu Libië pogingen doet de „islamitische revo lutie" uit te breiden tot islamitische streken in zwart-Afrika. Ondanks alle kritiek op zijn beleid, die de president vaak wel wat al te gemakkelijk langs zich heen liet gaan, blijkt Senghor iemand die als weinig anderen zijn stempel heeft gedrukt op het „nieuwe Afrika". Na zijn aftreden wil hij zich in gaan spannen voor een „Socialistische In ternationale" in Afrika. Senghors partij is ook aangesloten bij de „gro te" Socialistische Internationale. En verder zal hij zijn onblusbare energie zeker blijven wijden aan de terrei nen waarop hij naar alle waarschijn lijkheid blijvende betekenis zal heb ben; de ideeën geschiedenis, de Afri kaanse taalkunde en de dichtkunst. 99 99 Bekruipt ook u ten lichte huiver als u België binnen gaat? Maar natuurlijk. Welke levende ziel zou niet de rillingen krijgen in dit al eeuwen geleden door Breug hel ontmaskerde domein van de gruwel. Ik roer het on derwerp "van de dood aan, omdat ik afgelopen week op de schermige zolder van een verlaten patriciërshuis in Brussel een half verteerd boekje opraapte dat de titel „Zwarte Gids voor België" droeg. Bij het schaarse-licht en de ijzige wind van een ontbreken de dakpan, en terwijl ik Magere Hein in het souterrain .over een zinken emmer hoorde struikelen, las ik hoe sinds mensenheugenis in de nacht van 25 december gesmoorde kreten opstijgen uit het moeras bij Maaseik in Belgisch Limburg. De geluiden komen uit de resten van het kasteel van de wrede roofridder Van Rouvenne. Precies een jaar nadat deze bandiet en zijn trawanten op een middeleeuwse Kerstnacht de naburige St. Jansbergabdij hadden overval len en vader abt lafhartig afgeslacht, zonken burcht en be woners onder de toeziende schim van de vermoorde kloos terling weg in de slurpende modder. Met dode vingers liep ik verder door de Zwarte Gids en vernam dat het de dwalende geest van Jan de Lischte is geweest, die ik ooit door de tochtgaten van het Belfort van Aalst in het dromerige land tussen Schelde en Dender heb horen fluiten. Nadat tientallen leden van zijn bende al op de grote markt waren geradbraakt en verhangen, brak de beul op 14 november 1748 in overeenstemming met het vonnis de armen, benen, billen en lendenen van Jan de Lichte, wiens adem tenslotte moest stokken in de strot. Het inktzwarte water van de Magerbeek in het grensdorp Essen kan luguber liggen te glimmen aan de voet van de brokkelige muur van de oude pastorie. Het zal altijd wel een raadsel blijven wiens schaduw het was die daar op een zomernacht van 1557 naar binnengleed en het interieur be schilderde met het bloed van het geheel uit elkaar gerukte lichaam van pastoor Bosch. Ik moest mijn zwarte zwerftocht heruiten met het droevi ge einde van Maria de Ellendige, het godsvruchtige volks meisje dat in 1302 haar afwijzing van een verliefde jonk heer met de dood bekocht. Een kleine kapel in St. Lam- bregts-Woluwe herinnert aan de dappere martelares. Ze stierf onder het geluid van hamerslagen op de paal die haar tengere lijf doorboorde. Terug in de veilige sfeer van de huiskamer, nam ik die avond nog wat Belgische kranten door. Terwijl de boze geesten mijn beklemd gemoed al weer hadden verlaten, las ik van de vijfvoudige moord in in St. Ammansberg, waar bij een compleet gezin was geëxecuteerd en waarvan de twee daders deze maand ter dood zijn veroordeeld. En ik las van een terechtstelling van drie gangsters in een bos bij St. Genesius-Rode. Ook gleed de opnieuw meervoudige moord in een bar in Spa, twee weken geleden, langs mijn ogen. De Rijkswacht trof er drie mannen aan met evenveel kogels in de hoofden. Ik vernam hoe een vrouw in Gent haar dronken man op bed vastbond, zijn polsen opensneed, een keukenmes in zijn buik plofte en verslag van haar daad ging uitbrengen bij de naburige slager. Tenslotte was er de ophanging in Neeroeteren. Drie mannen over vielen daar de liefdesrivaal van een hunner, wierpen een koord om zijn nek en hesen hem naar het hiernamaals. Met de wetenschap dat de hoofddader na het gebeurde en thousiast had uitgeroepen: „Nu heb ik alles, een prooi, een vrouw en de brieventas", besloot ik mijn zwerftocht door de Zwarte Gazet, om aan een onrustige nacht te beginnen. MARC DE KONINCK Dreiging van nieuwe hongerstaking hangt boven Maze-gevangenis BELFAST Loyalistische en Republikeinse gevangenen in Noord-Ierland hebben gedreigd met nieuwe hongersta kingen uit protrest tegen „het falen van de Britse regering om beloften over gevangenishervormingen na te komen. Dit hebben kringen uit de omgeving van beide groeperingen meegedeeld. Volgens deze kringen is de moord op een gevangenbewaarder en het verwonden van een andere cipier bij afzonderlijke schiet partijen gisterochtend vroeg het gevolg van de culminatie van spanning binnen de Maze-gevangenis, waar een hongerstaking van 53 dagen door zeven Republikeinse gevangenen 12 dagen geleden beëindigd werd. Kringen uit de omgeving van de protestantse Ulster Defense As sociation en de provisionele IRA zeiden dat wel 50 gevangenen dreigden met een nieuwe hongerstaking. Een regeringswoord voerder bevestigde dat 50 gevangenen in de Maze-gevangenis onder wie enkele loyalisten nog in dekens gehuld zijn en wei geren gebruik te maken van toiletfaciliteiten omdat zij een poli tieke status eisen. AMRO-KREDIET VOOR TAIWAN TAIPEI Drie banken, waaronder de Nederlandse Amro- -Bank, hebben aan de elektriciteitsmaatschappij Taiwan Power Company (Taipower) leningen versterkt tot een totaal bedrag van 162,5 miljoen dollar (ongeveer 347 miljoen gulden) voor pro jecten op het gebied van de elektriciteitsproduktie. De Amro- -Bank versterkt een lening van vijftig miljoen dollar. Het kre diet heeft een looptijd van tien jaar. ADVERTENTIE Mini-trips naar Parijs. Ook in 1981 stelt uw krant u in de ge legenheid een weekeinde in de Franse hoofdstad door te brengen. Daartoe is van vrijdag 16 t/m zondag 18 januari 1981 een uitgebreid programma samengesteld, waardoor men een ruime indruk kan krijgen van de lichtstad. U gaat een avondje uit in de vermaarde Folies Bergères. Voorts staat een excursie op het programma naar het Tria non, het paleisje waar zich het liefdeleven tussen Madame de Pompadour en Lodewijk XIV heeft afgespeeld. Bezoeken aan het nieuwe Centre Pompidou, de Notre Dame en Place du Tertre in het charmante Montmartre completeren deze drie dagen Parijs. Een lichtjestour geeft dan nog een goed beeld van Parijs-bij-avond. Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Chartreux, waar twee keer wordt overnacht. Daar worden ook de een voudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede 's mor gens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltijden zijn voor eigen rekening. DHe dagen Parijs voor 185 per persoon op basis van een tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 30. Mini mum aantal deelnemers: 40. De Maaskant-touringcars vertrekken vrijdag 16 januari 1981 's morgens om negen uur vanaf Den Haag (Centraal Station) en om half tien uit Rotterdam (Coolsingel). Bij voldoende belangstelling wordt deze tour herhaald in het weekeinde 23 t/m 25 januari 1981. Inlichtingen en boekingen (na 9 uur 's morgens en niet op zaterdag) uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Reisorgani satie Den Haag tel. 070-635918.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17