deTijd Vervoersbonden FNV wijzen fusie KNSM en Nedlloyd af Ernstige waarschuwing tegen formaldehyde [•iSWers 0332000 Papoea vecht uitwijzing aan HP d0)ENE g Verbod autorijden ichiermonnikoog n strijd met wet Afsprakensysteem bij Amsterdamse vreemdelingendienst Betere bescherming schuldeisers BV's Oudejaarsavond NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 31 DECEMBER 1980 PAGINA 15 itterdam heeft grip voor lurstaking [TERDAM B W Rotterdam kunnen be- opbrengen voor de rstaking van bewoners de wijk „Het Oude Wes- zo hebben zij gisteren en brief laten weten, huurstaking is begonnen at (je bewoners vinden dat gemeente het heroïnepro- m in de wijk beter moet jakken. De gemeente Rot- 17112149 am is de grootste huiseige- in deze buurt. Ie brief, gericht aan de be stelt "bet' college een ;al voorwaarden waaron- het bereid is de buursta- voorlopig te accepteren, daarvan is dat degenen hun huur nu storten op de iale rekening van het ac- jmité Oude Westen, zullen den beschouwd als wanbe- rs. Het geld op deze reke- g is gereserveerd om de itane huurschuld eventueel te betalen. gb.v ifukkig f|3|"erdenkings- rzetstrijders N HAAG Ter gelegen- id van de herdenking van jaar bevrijding is voor de lnemers aan het verzet in Tweede Wereldoorlog te- de bezetters (zowel de itse als de Japanse) een inneringsteken ingesteld, de naam Verzetsherden- ngskruis zal dragen. ministerie van binnen- idse zaken heeft dat gisteren egedeeld. Het herinnerings- ;en zal onder anderen wor- toegekend aan ben die jaren 1940-1945 lid zijn ge est van erkende verzets- jepen, aan erkende deelne- rs aan het verzet en aan litaire die in bezet gebied bben behoord tot de Bin- nlandse Strijdkrachten, rlening van het herden- fgskruis kan ook posthuum Ichieden. De toekenning ge- liedt door een voor het ormalig verzet representa- geacht comité. 1" ROTTERDAM De Vervoersbonden FNV wijzen de voorgenomen fusie tussen de scheep vaartbedrijven Nedlloyd en KNSM af. Alleen als .Nedlloyd onder meer af ziet van de 270 ontslagen die uit de fusie zouden moeten voortvloeien, zijn de bonden bereid hun mening te herzien. Dan zóu Nedlloyd ook garanties moeten geven voor de werkgelegen heid bij alle over te ne men KSNM-bedrijven. Dit standpunt van de Ver voersbonden FNV, de laatste bond die zich nog over de fu sieplannen moest uitspreken, is gisteravond meegedeeld door een woordvoerder van de bonden. Ook de onderne mingsraden van drie KNSM- bedrijven hebben gisteren ne gatief advies uitgebracht ten aanzien van de fusie, aldus een woordvoerder van de FNV. Zij zijn op dezelfde voorwaarden als de Vervoersbonden bereid daarvan af te wijken. De cen trale ondernemingsraad van de KNSM, zou vandaag, als laatste, zijn mening geven. De ondernemingsraad van Ned- lloyp gaf eerder het fiat aan de fusie. De familie van Jacob Aringaneng tijdens het kort geding gisteren in Assen. ASSEN Voor de rechtbank in Assen diende giste ren het kort geding dat de 26-jarige Papoea Jacob Aringaneng heeft aangespannen tegen de Staat der Nederlanden, om aan zijn uitwijzing naar Indonesië op 2 januari te ontkomen. De man kwam in 1978 van Nieuw-Guinea naar Nederland. Ver zoeken om een verblijfsvergunning op grond van gezinshereni ging met zijn ouders in Hoogeveen en vervolgens om studierede nen en als politiek vluchteling zijn alle eerder al afgewezen. Te gen de laatste afwijzing is Aringaneng nu in beroep, maar staats secretaris Haars van justitie ziet daarin geen aanleiding om de man in afwachting daarvan in Nederland te laten blijven. De advocaat van de Papoea (die zelf niet op de zitting aanwezig was omdat hij is ondergedoken) wees erop dat zijn cliënt bij te rugkeer naar Indonesië kan vrezen voor vervolging. Hij heeft als lid van de Operasi Papua Merdeka ondergronds werd ver richt en dat in Nederland voortgezet. Door de terreur die de le den van de OPM in Nieuw-Guinea ondervinden kan worden verwacht dat Aringaneng bij terugkeer voor zijn leven en vrij heid kan vrezen. De rechtbank zou vandaag uitspraak doen. Toespraak Juliana DEN HAAG Prinses Juliana zal, als erevoorzit ster van de Nationale Com missie Internationaal Jaar van Gehandicapten 1981, morgen een toespraak hou den voor de televisie. De toe spraak zal om 13.30 via Ne derland I worden uitgezon den. MMEN De Hoge Raad eft het verbod om met en bromfietsen op hiermonnikoog te rijden iwettig verklaard. Het ver- d, dat is opgenomen in de gemene Politieverorde- ng is volgens de Hoge fiad in strijd met de We- inverkeerswet. De uit- iraak van de Hoge Raad, t hoogste rechtscollege in s land,- betekent, dat ieder- n op dit moment met de ito of op de bromfiets op t Waddeneiland kan rond den. irgemeester dr. H. B. Een- brn van Schiermonnikoog, f toegeeft dat de uitspraak n de Hoge Raad juridisch st is, spreekt van een ramp >r het eiland. Hij wijst erop, dat de twee belangrijkste waarden van het eiland, na tuur en rust, worden wegge gooid. Volgens de burgemeester zijn er twee mogelijkheden wat aan de situatie te doen. Dat is een regeling om geen auto's over te zetten met de ver voersmaatschappij die de boot verbinding met Schiermon nikoog onderhoudt. In de tweede plaats denkt de burge meester aan een verbodsbord, dat bijvoorbeeld ook geldt voor het museumdorp Orvelte in Drente waar alle autover keer verboden is behoudens ontheffingen door de gemeen te. Of dat juridisch haalbaar is moet blijken uit een gesprek met de officier van Justitie van Leeuwarden, dat op 7 ja nuari plaatsvindt. DEN HAAG Het Directo raat-generaal van de Arbeid van het ministerie van so ciale zaken heeft de Natio nale MAC-commissie ver zocht op korte termijn ad vies uit te brengen over een verlaging van de maximaal aanvaardbare concentratie (MAC) voor het werken met formaldehyde. Reden tot dit verzoek is de ernst van nieu we onderzoeksresultaten. Formaldehyde wordt op ruime ""haal toepepast bij onder meei de vervaardiging van spaanplaten en in isolatie- schuim. In afwachting van het gevraagde advies dringt het directoraat generaal erop aan om bij het werken met deze neuskanker veroorzaakt. Of- stof de uiterste voorzichtigheid schoon een verhoogd kanker- te betrachten en blootstelling risico aan de ademhalingswe- aan deze stof zoveel mogelijk gen van de mens niet is aange- te vermijden. toond, laat de beperkte om- Onderzoek bij proefdieren in vang van dit onderzoek niet Amerika heeft aangetoond dat toe dan maar te concluderen langdurige blootstelling aan dat formaldehyne niet schade- formaldehyde (twee jaar) zo- lijk zou zijn voor mensen, al- wel bij ratten als bij muizen dus de waarschuwing. AMSTERDAM Vanaf 12 voordat de kantoren open- januari kunnen buitenlan- gaan. Om daaraan iets te doen ders op afspraak naar de Amsterdamse vreemdelin genpolitie. De Amsterdamse vreemdelin- krijgt deze politie-afdeling maart een nieuwe behuizing. Buurtbewoners hebben on langs de vreemdelingen in de rij van koffie voorzien. B W- genpolitie is bekend door haar van de hoofdstad verwachten slechte accommodatie voor dat door het nieuwe afspra- personeel en cliënten. Berucht kensysteem en de nieuwe be- zijn de lange rijen buitenlan- huizing een aanzienlijke ver ders die zich iedere dag voor betering in de situatie zal ko- het gebouw vormen, uren men. Kamercommissies „zeer ontstemd DEN HAAG De commis sies voor de verzoekschrif ten uit de Eerste en Tweede Kamer zijn „zeer ontstemd" over het feit dat de departe menten meer tijd nodig heb ben om op verzoeken om in- lichteingen vanuit de com missies te reageren. Het gemiddeld aantal dagen dat ministeries gebruikten om de gevraagde gegevens te ver strekken was vorig jaar 69, maar dit jaar had men zelfs al 75 dagen nodig. DEN HAAG Minister De Ruiter van justitie heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend dat beoogt de schuldeisers van een besloten vennootschap (BV) een bete re bescherming te geven. In het wetsontwerp zijn daarom regels opgenomen voor het ka pitaal van de BV, die er alle op gericht zijn te voorkomen dat bij schuldkwesties de BV slechts een lege huls blijkt te zijn. Die bescherming is in juni 1978 al wat beter geworden. Sinds dien zijn nieuwe BV's verplicht een minimumkapitaal te hebben van 35.000 gulden. Een van de voorstellen in het nieuwe wets ontwerp is dat nu ook bèstaande BV's via jaarlijkse stapjes dat kapitaal gaan bereiken. Binnen vier jaar na het .inwerking tre den van de nieuwe wet (een tijdstip dart nog niet bekend is) moet het kapitaal er zijn. Kantoor Aeroflot uitgebrand AMSTERDAM Gisteroch tend vroeg is het kantoor van de Russische luchtvaartmaat schappij Aeroflot aan het Sin gel in Amsterdam uitgebrand. Volgens de politie is de brand begonnen bij de meterkast van de elektriciteitsvoorziening in het gebouw, waarin ook een reeks andere luchtvaartmaat schappijen zijn gevestigd. Aan genomen wordt dat kortslui ting in de meterkast oorzaak was. Elsevier laat vier ieen recept geven voor de eco nomie in 1981. Samenvattend: „Durven aanpakken". Minis ter yan Aardenne voegt er aan toe: „Voor fatalisme of een verlammend pessimisme is geen aanleiding. Wij beschik ken nog steeds over de moge lijkheden om ons uit het diepe dal op te werken. Mijn wens voor 1981 is dan wel dat alle groeperingen in onze samenle ving hun partiële belangen on dergeschikt zullen maken aan het gezamenlijk belang". Voorts bezorgdheid over de groeiende etherpiraterij. „Als nu al kan worden ingebroken in tv-kabels, dan houd ik mijn hart vast voor wat ons straks te wachten staat. Men zou dan met gemak kunnen inbreken op kabelsystemen die de ver bindingen onderhouden met centrale computers. Giro- en bankrekeningen, de persoon lijke gegevens van iedere bur ger, liggen dan te grabbel". El ders de vraag of het Kremlin de jaren tachtig overleeft. „De grijsaards in Moskou klampen zich vast, aan de macht. En er overheerst vermoedelijk de angst. Omdat elke verandering tevens een zuivering met zich mee brengt. De frustraties van het Kremlin lijken op een tijd- De Haagse Post praat met rooie vrouwen over de abor tuswet. „Het aannemen van deze wet heeft ons eerder strijdbaar gemaakt om te zor gen dat de hulpverlening goed blijft, dan dat we weer achter een nieuwe wet aangaan. Het heeft weinig zin om een ande re wet te willen, zolang je geen kamermeerderheid hebt, op dit moment is het niet in het belang van vrouwen om daar weer zo'n politieke kwestie van te gaan maken". Veel aan dacht ook voor het proces te gen de Bende van Vier in Pe king. „Opvallend is het feit dat zelfs de meest dramatische voorbeelden van onderdruk king en willekeur die in de aanklacht voorkomen, tame lijk onschuldig zijn in vergelij king met de volle omvang van de ramp die het Maoïsme in werkelijkheid voor China is geweest". Het omslagverhaal gaat over Karei Apppel, „een eenmansmultinational in New York". „Ik rnaak per jaar, hier en in Monaco, aan verf en doeken en alle andere mate rialen zo'n 100.000 dollar op. Zodra ik dat kon betalen, heb ik mijn leven lang mijn ate liers volgestouwd met mate riaal, ik moet altijd kunnen werken. Als schilder kun je nu eenmaal geen econoom zijn". Het blad start een serie ge sprekken met slachtoffers van vermogens- en geweldsdelic- VRU NdDKRLAND In Vrij Nederland een artikel over CDA-politici en de hypo theekaftrek. „De staatssecreta ris voor volkshuisvesting Brokx betaalt 3,8 procent van zijn belastbaar inkomen voor zijn huisvesting, ver beneden de norm van 16,5 procent die hij iedereen zichzelf inbe- grepen heeft voorgeschre ven". Een groot interview ook met coryfee Jan Terlouw van D'66. „Bij de PvdA hebben ze het hart op de goeie plaats, maar ze praten altijd over de zwakken. Ik daarentegen ge loof in de zelfstandige mens. Wij moeten de zwakken zelf standig maken. Ik kan er niet meer tegen, dat gepraat over zwakken. Ze verplaatsen zich niet in de mensen, ze zorgen ervoor". Een bedenkelijk ver haal. voorts over de nieuwe vechttechnieken van de Am sterdamse politie en de beken de cartoonist Yrrah zegt in een vraaggesprek: „Ik ondergraaf de zogenaamde menselijke waarden en zekerheden, maar ik laat in het midden wie er gelijk heeft. Daarom haat ik alle mensen die de wijsheid in pacht hebben vooral reli gieuze mensen, met hun feillo ze kennis van goed en kwaad. Op losse schroeven zetten is mij wapen". In De Tijd een reportage over jeugdvandalisme. „Als je de boel in het honderd laat lopen, komen ze met je praten waar om je dat nou eigenlijk doet, terwijl ze het natuurlijk ge woon moeten verbieden en je desnoods een lel moeten ge ven, dat helpt veel meer dan al dat geouwehoer". Elders aandacht voor de in eenge- schrompelde studentenvak bonden. „Het is heel opper vlakkig van matheid te spre ken. Die is er niet. Er zijn niet minder studentenacties; en de studenten zijn niet minder ac tief. Alleen anders dan een halve generatie geleden. Ze moeten eens afleren ons alleen als negatief te zien. We probe ren juist aan te geven waar de problemen werkelijk liggen. Bijvoorbeeld in de hoge stu- dieuitval". Een commentaar over de abortuswet stelt: „PvdA-.voorzitter Max van den Berg gaat tamelijk onver antwoord te werk als hij zegt dat de PvdA bij de kabinets formatie moet proberen op nieuw t? komen tot een ande re wettelijke regeling. Want het is niet niks dat er na tien jaar een wet tot stand komt, ook al is die wet niet ideaal". Het blad heeft een boekenex- De Groene Amsterdammer be schrijft hoe Nederland wordt misleid over Fokkers voor Bo livia. „Het is natuurlijk maar hoe je het bekijkt, of Fokkers goede naam als leverancier op het spel staat. Een vliegtuigor der voor Hitler die niet door ging, wiens naam zou dan in het geding zijn?". Voorts een interview met PvdA-bestuurs- lid Van de Zandschulp. „Ons eerste streven blijft het pro gressieve kabinet. Ik denk dan ook dat de voornaamste toon zetting van onze campagne wordt: vervang Van Agt-Wie- gel door Den Uyl-Terlouw. Die twee combinaties tegeno ver elkaar". Dit nuchtere ge luid tenslotte uit Polen. „Wat is dat een patriot? Ik houd niet zo van dit soort loyaliteitsbe tuigingen. Bovendien kun je er weinig mee beginnen. Als we goede belissingen willen ne men dan moeten we niet tel- 'kens schermen met emotioneel geladen termen, maar ons ver stand blijven gebruiken. Der gelijke termen zijn goed voor het moment dat de Russische tanks hier binnenrijden". Hervormd Nederland vindt dat de abortuswet in het par- lemnent een bredere steun had verdiend. „We ontkomen niet aan de indruk, dat hierbij partijpolitieke overwegingen een belangrijkere rol hebben gespeeld dan de principiële". Voorts een interview met mi nister De Geus van defensie over gebruik van kernwapens. „Ik praat vanuit een christe- lijk-historische achtergrond. In ieder geval tot en met mijn generatie is er historisch besef. Onder Filips II hadden we ook kunnen zeggen: het is kenne lijk de wil van de Here dat de furie over ons komt, dus we doen maar niets. Mijn voorva deren, de Geuzen, waren zo niet". Op het moment, dat de televisie een trompetsolo uitbraakte, werd de café-deur opengeduwd en stapte een ongemeen bejaard echtpaar over de drempel. De man, die voorop liep als een vaandeldrager die door een misverstand zijn vlag thuis in de gang had laten staan, taxeerde het rokerige zaaltje met kennersogen, knikte tevreden en hielp daarna zijn vrouw uit haar mantel. Hij moest er voor op zijn tenen gaan staan, want ze was zeker een hoofd groter dan hij. En daarbij liep ze ook nog kaarsrecht, wat toch ook gauw weer vijf centimeter scheelt. Ze bleek tot aan haar hals gehuld was in feestelijke draperieën van tafzijde, die bij elke stap hevig ritselden, alsof er een nest muizen onder zat. De man droeg een daarbij geenszins detonerende streepjesbroek en een krap jacquet, waarvan het rugpand tot ver boven zijn schoenen reikte. Hierdoor wekte hij de indruk, dat hij zich verkleed had voor een gecostumeerd bal, waar met de vermakelijkste kledij een vette prijs te verdienen viel. Misschien had hij om die reden ook in het knoopsgat van zijn revers een witte anjer gestoken. Ze gingen aan een tafeltje in de hoek zitten, met de ruggen naar de televisie en zwegen terdege, want ze kenden elkaar al te lang om de schijn op te willen houden dat ze ze nog steeds woorden tekort kwamen om hun genegenheid goed uit de verf te laten komen. In de verte wachtte de kastelein nog enkele minuten met het opnemen van de consumpties, want in zijn lokaal is het de gewoonte, dat de klanten hun wensen richting tapkast roepen. Toen hij evenwel na vijf minuten nog niks had vernomen, groef hij zich als een egel uit zijn drenkplaats en slofte hij op doodvermoeide voeten de hoek in. Daar nam hij het echtpaar aandachtig op en dacht hij: „Als ze nou per se aan tafel bediend willen worden, waarom gaan ze dan niet gelijk naar Des Indes?" De man glimlachte verfijnd en sprak bemoedigend: „Mijn vrouw zou graag een advocaatje willen gebruiken. En zet er voor mij maar een geurig besje naast". „Zo, zo, meneer en mevrouw maken er gelijk een dolle boel van", riep de kastelein verbitterd. En uit gewoonte riep hij naar zijn lege kruk: „Eén lauwe vla en een bes". Op hetzelfde moment vroeg hij zich af, waar hij in vredesnaam de advocaatfles zou moeten zoeken, want die was zeker in geen twee jaar meer aangesproken. Op de televisie wierpen twee danseressen na hun telescopische uitschuifbenen tegen de bovenkant van de beeldbuis, maar niemand schonk hun enige aandacht. Even later, bij het neerzetten van de consumpties op de namaakpers zei de kastelein met een voorgekrompen conferencier-lach: „Feestje gehad, mevrouw, meneer?" De man keek hem onderzoekend aan en vroeg: „hoe bedoelt u dat?" De kastelein grinnikte en legde uit: „Nou ja, u ziet er beiden zo gezellig feestelijk uit, zal ik maar zeggen. En wat denk je dan allicht: „die komen van een bruiloft en gebruiken bij ome Koos nog even een afzakkertje om het niet af te leren". De vrouw keek hem glimlachend aan: „Doet die televisie nou op den duur geen pijn aan uw oren?", vroeg ze zacht. „Weet u, wat het grappige is", sprak de man haastig, „het grappige is, dat we helemaal niet van een feest komen. We hebben al jaren niks meer te vieren. We komen gewoon regelrecht van huis". Hij knikte bevrijd en vervolgde: „Nou vraagt meneer natuurlijk op zijn beurt: Waarom hebben die twee dan hun zondagse bullen aan? En dat zal ik u zeggen. Mijn vrouw zegt op Tweede Kerstdag opeens: Ben vind je nou ook, dat het vroeger allemaal veel gezelliger was? Vroeger had je nog echte sjiek, maar dat is er ai lang niet meer bij. En ik denk: Bets heeft gelijk. Want inderdaad hangen d'r zijden jurken al jaren werkeloos in de kast. En met- mijn streepjesbroek is het van hetzelfde laken en pak, die hangt alleen nog op de volgende begrafenis te wachten. Ik kijk mijn vrouw aan en zeg: Bets, die ouwe sjiek is er nog seeds, maar je moet hem alleen zoeken. En daarom weet ik het goed gemaakt: Op Oudejaarsavond gaan wij de bloemetjes nog eens buiten zetten. Net als vroeger. Jij doet je goeie goed aan en ik steek een mooie anjer op mijn jas vanvmijn jacquet. En dan zul je zien, dat de sjiek van vóór de oorlog nog wel degelijk bestaat". Hij keek de kastelein aan en vroeg op bijna schalkse toon: „Kan er misschien vor mij nog een besje af meneer. Jij nog wat gebruiken vrouw?" „Ik heb nog" zei ze verzadigd. De man wachtte, totdat de kastelein met een vers kelkje terug was en rondde toen zijn verhaal af. „Afijn, wat doe ik dus vanmiddag. Ik haal mijn jacquet uit de mottenballen en ik zeg tegen Bets: Wij gaan ons op deze Oudejaarsavond prima vermaken. Ik zag toen pas, dat er een gaatje in de rechterpijp van mijn pantalon zat. Maar gelukkig valt mijn jacquetjas er overheen. Dus geen mens, die er weet van heeft. En onderweg hierheen heb ik bij een stalletje en mooie anjer gekocht, want een bloemetje, vind ik persoonlijk, maakt de zaak nog feestelijker. Dat toont. Dat is sjiek. En moeder de vrouw heb ik vanmorgen voor een extra dokbeurt naar de kapper gestuurd. En toen ze daar van terugkwam,, heeft ze nog even een ijzer over d'r japon gehaald. En ziehier, voila. Staan we er gekleurd op of niet soms?" De kastelein knikte en zei: „Nou, dan wens ik mevrouw en meneer nog een zeer genoegelijke avond. U weet natuurlijk wel. dat we om acht uur sluiten hè?" Want ome Koos heeft ook recht op een Oudejaarsavond in de schoot van zijn gezin, nietwaar? Dat is billijk. Gaat u nog verderop?" „Nee", zei de man, „dat is niet de bedoeling. We zijn ook geen twintig meer en dat voel je wel degelijk. Misschien zou ik het zelf nog wel hijsen. Maar na d'r laatste operatie moet mijn vrouw bijtijds naar bed, want anders is ze de volgende dag geen mens meer. Is het niet, Bets?" De vrouw knikte betrapt. „Mag ik u wellicht een versnapering van het huis aanbieden?" bood de kastelein grootmoedig aan. „Dat is erg aardig van u", sprak de man verrast „ik zou zeggen: zet er voor mij nog maar een besje naast. En voor jou ook hetzelfde Bets?" Ze bleven daarna tot vijf vóór acht. In die tussentijd kwamen er regelmatig mensen aan hun tafeltje, die de witte anjer ook met vreugde associeerden en er het hunne van wilden weten. Ze feliciteerden eerst luidruchtig de vrouw en pakten vervolgens de hand van de man, die te moe was om telkens uit te leggen, dat er van echte vreugde geen sprake was. Achter hun ruggen, woedde nog steeds de televisie. Van tijd tot ijd keek de man opzij naar zijn vrouw en dan zei hij opgelucht: „De besjes zijn hier van vooroorlogse kwaliteit Bets" Om acht uur hielp hij haar in de mantel en toen hij daarna zijn jas over zijn jacquet aantrok, vielen er van de anjer negen blaadjes op de vloer. Tevreden gearmd stapten ze daarna de troostende nacht binnen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15