Tegenpartij" wil meedoen aan de verkiezingen Postume vrijspraak Marinus van der Lubbe Iraakse ballingen KhomeinyS ibeste vrienden Nederlandse artsen tegen gebruik kernwapens in Getrouwd in buitenland, scheiden in Nederland Minder vlaggen van rijksgebouwen Den Uyl weer politicus van het jaar Ï1NNENLANP/BU1TENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1980 PAGINA uerrilla's rdreven WIJ ant tfe j* SALVADOR Re ge- itroepen in El Salvador en naar gisteren bekend worden zes plaatsen, die inden waren van linkse jk d etstrijders, ingenomen. provincie Chalatenango, eind verleden week een j offensief tegen de 1 tse junta begon, zouden veer 3.000 guerrillastrij door de militairen zijn reven. Het afgelopen «keind werden in de Mid- imerikaanse staat zeker 18 sen slachtoffer van het ieke geweld. 'ervallers len postzak opTERDAM Enige on- nden hebben vanmor in Rotterdam een bestel- ;n van de Slavenburgse a overvallen. Hun buit aat uit een zak met aan- w kende post. IOO(e bankemployés hadden ersj enkele postzakken ingela- bij het postkantoor op het Jc'verdamse Delftseplein, toen wagen door twee auto's klemgereden. Enige met kmutsen gemaskerde nen probeerden de bank-- loyé's te overmeesteren, de twee slaagden erin te rijden. Desondanks den de overvallers nog net deur openrukken en een meenemen. FRANKFORT/BERLIJN De Leidenaar Marinus van der Lubbe, die in 1934 in Berlijn is geëxecuteerd, omdat hij op 27 februari 1933 het Duitse Rijksdaggebouw in Berlijn in brand zou hebben gestoken, is door een rechtbank in West- Berlijn postuum vrijgesproken. Een broer van Van der Lub be had om heropening van de zaak gevraagd en daarmee de advokaat Robert Kempner, destijds Amerikaans aanklager in de processen tegen de nazikopstukken in Neurenberg, be last. De aan de communisten toegeschreven brand van het Rijksdaggebouw was het sein tot een algemene vervolging van de communisten en andere linkse groeperingen en had grote invloed op de verkiezingen, die tenslotte geleid heb ben tot de machtsovername door de nazi's. In een uitvoerige motivering zegt de rechtbank in West-Berlijn, dat het oordeel van de toenmalige hoogste Duitse rechtbank een duidelijke verdraaiing van het recht is. Daarbij wordt onder meer gewezen op de getuigeverklaring van dé toenmalige Prui sische minister-president en latere rijksmaarschalk Hermann Göring. „De rechters hebben destijds meegewerkt aan schending van hun ambtsplicht", aldus de motivering van de rechtbank. Het besluit van de rechtbank gaat niet in op de vraag of Van der Lubbe al dan niet aan de brandstichting heeft deelgenomen. De rechtbank zegt wel, dat de handelwijze van het toenmalige ge recht werd bepaald door de nazipolitiek. Zo was het de toenma lige onderzoeksautoriteiten uitdrukkelijk verboden om de moge lijke schuld van de nazi's aan de brand te onderzoeken. Hermann Göring heeft na zijn verhoor voor de rechtbank in Neurenberg tegenover Kempner toegegeven, dat de beschuldi ging, dat de communisten de brand zouden hebben aangestoken zonder voorafgaand onderzoek was geuit. „De Führer wilde dat zo", aldus Göring. Kissinger bij Sadat De voormalige Amerikaanse mi nister van buiten landse zaken, Henry Kissinger, begroet presi dent Sadat van Egypte als „oude vriend". Kissin ger is in Egypte om te spreken over het „vrede sproces in het Midden-Oosten" en om zijn gaste- heren gerust te stellen ovër de Amerikaanse po litiek zoals die onder Reagan gevoerd zal wor den. REGERINGSVOORSTEL VAN BELANG VOOR PRINSES IRENE DEN HAAG De regering wil zeker stel len dat mensen die in het buitenland wonen, onder bepaalde voorwaarden in ons land echtscheiding kunnen verkrijgen. Minister De Ruiter van justitie heeft daartoe enige veranderingen aangebracht in een eerder aan de Tweede Kamer gedaan wetsvoorstel. Deze nota van wijziging is van belang voor prinses Irene en prins Karei Hugo, in het geval zij, zoals verwacht, hun huwelijk in ons land willen laten ontbinden. Nu bestaat de mogelijkheid dat de Nederlandse rechter dit weigert, omdat echtscheiding voor de Spaanse wet onmogelijk is. De belangrijkste wijziging die hij nu voorstelt, maakt het man en vrouw, van wie één van beiden een band met Nederland moet hebben, mogelijk hun huwelijk in Nederland te laten ontbinden. Het is niet no dig dat beiden dit willen. Dit laatste is vooral van belang voor prins Karei Hugo. Naar ver luidt wil hij geen poging ondernemen zijn hu welijk met prinses Irene in Spanje te laten ont binden. De belangrijkste reden daarvoor zou zijn, dat naar Spaans recht het huwelijk dan geacht zou worden nooit te hebben bestaan, met het gevolg dat de kinderen dan onwettig zou den worden en derhalve ook geen rechten meer zouden hebben op de Spaanse troon. Nu wordt de prins dus de mogelijkheid geboden stilzwijgend en zonder voor de rechter te hoe ven verschijnen akkoord te gaan met een schei ding in Nederland, die in Spanje niet wordt er kend. KOOT EN BIE ONGELUKKIG OVER GEBRUIK NAAM DEN HAAG Waarschijnlijk gein- hier en daar zeer bekend zal voorko- spireerd door het tv-duo Koot en Bie men. Wat door het „simplisties" tweetal heeft een aantal mensen een nieuwe als een grap is bedoeld, wordt door de politieke partij opgericht, genaamd nieuwe Tegenpartij serieus bedoeld: De Tegenpartij. Bij de Kiesraad i& men zet zich af tégen buitenlanders en door voorzitter Koek uit Voorburg mensen die niet werken, verzocht de groepering officieel te Al bij de aankondiging onlangs in de registeren, zodat zij aan de algemene Haagse Nieuwspoort van het stichten verkiezingen in mei kan deelnemen, van hun satirisch bedoelde „Tegenpar- De partij heeft een „proclamatie" uitge- tij" lieten Koot en Bie weten zich ervan geven waarvan de inhoud Koot en Bie bewust te zijn niet geheel op ongevaar- lukkig met het kiezen van dezelfde naam als zij voor hun programma had den gekozen. Bij monde van Wim de Bie liet het VPRO-duo weten, dat zij lijk terrein te opereren. Zij waren be kend met het Had-je-me-maar-effect, de beruchte straatprater van weleer, die inderdaad kiezers op zijn hand - kreeg en zich liet afvaardigen in de nfe*s *e maken willen hebben met de Amsterdamse gemeenteraad. Dit dreigt nieuwe partij, die zich hun naam toeei- nu weer te gebeuren. Koot en Bie heb- 6ent- Zij achten dit een zeer kwalijke ben er in eerste instantie moeite mee graP- waarvan zij nadrukkelijk afstand de oprichters van een echte „Tegenpar- wensen te nemen. Zij beraden zich op tij", die zich van hun jargon bedient, een mogelijkheid om dit standpunt dui- serieus te nemen. Ook zijn zij niet ge- delijk in de openbaarheid te brengen. TEHERAN In Teheran is gisteren de oprichting be kendgemaakt van een Iraakse organisatie, die zal strij- iden tegen het bewind van de Iraakse president Sad dam Hussein. In de beweging, die eventueel samen met het Iraanse leger ten strijde zal trekken, zijn verschil lende bewegingen van verbannen Irakezen, zowel co- munisten als leden van de militante islamieten, opge nomen. Iran biedt onderdak aan tienduizenden Irake-. zen: geestelijk leiders, kooplieden, geschoolde arbei ders, militairen en studenten. De meesten van hen zijn shi'itische moslims, want deze geloofsgemeenschap waartoe ruim 60 procent van de Iraakse bevolking be hoort, is momenteel de voornaamste bron van verzet tegen het Baath-regime van Saddam Hussein. De meeste ballingen zijn door de Iraakse autoriteiten gede porteerd, met name in 1971 toen zo'n 100.000 Irakezen over de grens werden gezet. Des reden die werd opgegeven was dat ze, hoewel ze al geneVaties lang in Irak hadden ge woond, politiek onbetrouwbaar waren. De bannelingen zien hun strijd als het zeer fundamentele jevecht tussen goed en kwaad en, net als in Iran, heeft de moskee zich ontwikkeld tot verzamelpunt van al diegenen ■lie bereid zijn de strijd aan te spannen tegen een „goddelo ze", tijdelijke macht. (et shi'itisch verzet heeft zich ondermeer verenigd in Al- la'wa, de Roep. Deze politieke partij en ondergrondse ter- eurorganisatie, die nauwe betrekkingen onderhoudt met |e Liga van Ulema, is in Irak de meest militante uiting 'an het shi'itisch verzet. „Het woord was het beste mid- lel", zegt Muhammed Mehdi Asafi, een van de geestelijk eiders van Al-Da'wa. „maar toen ons het zwijgen werd op- [elegd, hebben we onze toevlucht tot de wapenen moeten jemen". „Wij zullen in de strijd tegen Saddam en het laath-regime de triomf behalen, hoewel onze materiele ironnen in het niet vallen bij die van hem, omdat we gelo- 'en in de-macht van God en in de macht van de massa", ledereen zegt dat en iedereen lijkt dat ook te geloven. Al la'wa bestaat nu al 20 jaar, maar pas de laatste twee jaar is le organisatie een serieuze bedreiging voor het regime van Saddam Hussein. Volgens partijtheoretici hebben ze de lerde fase van hun prpgramma bereikt, gewapende strijd, net als vierde fase een overname van de macht en een in stallatie van een „islamitisch bewind". In een andere beweging, de Iraakse studentenbond, zit een aantal jonge mensen, sommigen lid van Al Da'wa, anderen niet, maar allen bezield door dezelfde hartstochtelijke overtuigingen. „Je zou je hele opschrijfboekje kunnen vul len met gruweldaden van Hussein", zegt een van hen en vervolgens beginnen ze als één man met een opsomming van de grimmige details van een woeste, geheime oorlog. Ze gaan prat op 1000 martelaren in de afgelopen twee jaar. De muren hangen vol met hun foto's. De studenten zeggen dat ook duizenden anderen, die geen lid zijn van Al Da'wa, de marteldood zijn gestorven. Voor hen is Saddam Hussein een soort monster. Ze zijn vooral op hem gebrand door een van de eerste dingen die hij deed, nadat hij in de zomer van 1979 de macht had gegrepen. Hoewel hij een algemene amnestie afkondigde, gelastte hijgde executie van 94 „Gelo vigen" en anderen werden kort nadat ze waren vrijgela ten, opnieuw gearresteerd. Vraag om de namen van gevan genissen en je krijgt in een mum van tijd een hele lijst te horerf. Hetzelfde gaat op voor de namen van de beulen, om bewijs van folteringen en ze laten je hun litte- n ontbrekende nagels zien. De shi'itische ballingen zijn diep doordrongen van de stem ming in het huidige Iran. Ze hebben eenzelfde drang naar eei opleving van het Islamitisch geloof, eenzelfde gevoel van woede over wat ze zien als de onverschilligheid van de wereld over hun lijden en eenzelfde geloof dat het Westen hetzij een aangeboren vijandschap koestert tegen de islam die zij vertegenwoordigen, hetzij gekocht en verleid is door Saddam Hussein. Wat er gebeurt als ze het Baath-regime ten val brengen, valt moeilijk te voorspellen. Vast staat dat |de gevolgen ingrijpend en dramatisch zullen zijn,.en dat de L"illingen, bezield met goddelijke inspiratie als ze zijn, tot inoegen van Khomeiny tot hun laatste snik zullen blijven 'foberen hun doel te bereiken. DAVID HIRST/THE GUARDIAN Aap ziet Abraham Massa, de grote gorilla van de dierentuin van Philadelphia, had gisteren ei genlijk weinig re den om ernstig te kijken. Hét dier zag Abra ham; hij bereikte de voor zijn soort zeldzame leeftijd van 50 jaar. Massa is naar men aan neemt de oudste van alle in 's werelds die rentuinen leven de gorilla's. Nieuwjaarsreceptie van koninklijk paar voor doorsnee maatschappij" DEN HAAG Het koninklijk paar houdt woensdag 7 ja nuari in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam twee nieuwjaarsontvangsten. Behalve de gebruikelijke receptie voor de in Nederland geaccre diteerde hoofden van diplomatieke missies van buitenlandse mogendheden, wordt voor het eerst ook een receptie gehouden voor een „doorsnee van de maatschappij". Voor deze receptie zijn volgens de Rijksvoorlichtingsdienst ruim driehonderd men sen uitgenodigd. Tot de genodigden behoren onder anderen: de leden van de ministerraad, van de Staten-Generaal, van de ho gere.rechtscolleges, vertegenwoordigers van gezondheidsorgani saties, de sportwereld en de journalistiek. „Kortom, de civiele, militaire en kerkelijke autoriteiten", aldus een woordvoerder van de RVD. Orkaan teistert Algerije ORAN/MADRID Een zware storm van 12 uur heeft veel schade toegebracht aan scheeps- en haveninstallaties in West-Algerijë. Ook de oostkust van Spanje werd geteisterd door orkaanachtige stormen. Hier kwamen ten minste twee mensen om het leven. Volgens de Algerijnse autoriteiten hebben de havens Oran, Ar- zew en Beni-Saf veel schade gëleden door de .storm. In Oran waarvanuit een groot deel van Algerijns vloeibaar gas wordt uit gevoerd, zonken vier schepen in de haven. Vier mensen zouden hier het leven hebben verloren. In Arzew werden twee drijven de dokken vernield. Defensie bégroting 7.6 procent gestegen TOKIO De regering van Japan heeft een nationale begroting voor 1981 het licht doen zien, waarin de defen sie-uitgaven 7,6 procent ho ger zijn dan in het vooraf gaande jaar. Deze stijging wordt gezien in het licht van de groeiende Sovjetrussische militaire aan wezigheid in het Verre Oos ten. De Verenigde Staten hadden aangedrongen op militaire versterkingen die een verho ging van de defensiebegroting met 9,7 procent zouden hebben betekend. Ook het Japanse de fensiebureau had hierom ge vraagd. Het staat praktisch vast dat het parlement de be groting zal goedkeuren. De militaire uitgaven zullen beneden deéén procent van het Bruto. Nationale Inkomen blijven. De Verenigde Staten en hun Europese bondgenoten spenderen van drie tót vijf procent en de Sovjet-Unie naar schatting veertien pro cent aan hun defensie. DEN HAAG „Het gebruik van kernwa pens maakt het gave voortbestaan van men selijk leven op aarde onmogelijk." Dat is de essentie van de boodschap waarmee zich vandaag een groot aantal medici via een pa ginagrote advertentie in diverse bladen - „landelijk hadden we geen geld genoeg" - heeeft gewend tot „onze regering en parle ment". De medici timmeren aan de weg omdat volgens hen het publiek onvoldoende is voorgelicht over de medische en andere gevolgen van het gebruik van kernwapens, terwijl in dé interna tionale politiek steeds meer rekening met een kernwapenoorlog wordt gehouden. Begin dit jaar heeft een aanfal Amerikaanse medici zich met dezelfde boodschap gewend tot de rege ringsleiders van de Sovjet Unie, Breznjev, en de Verenigde Staten, Carter. Deze reageerden vol gens hen „vriendelijk en instemmend", maar wat weet het „grote publiek" van het inzetten van een 20-megatonbom? Eén zo'n „geval" op Rotterdam betekent de acute dood van één miljoen mensen. De zogehe ten bijverschijnselen, verbranding, bedolven worden onder instortende gebouwen en radio actieve neerslag, zullen veel meer slachtoffers eisen. Maar een groot deel van de ziekenhuizen is dan óók verwoest en een groot deel van het medisch personeel is dan óók dood of gewond. Voedsel, lucht en water zijn dan besmet. Over levenden zullen sterven van honger, uitdro ging, straling of infecties. Radioloog prof. Van Bekkum: „Helpen is dan sowieso onmogelijk. We gaan uit van een reëel gemiddelde: één of vier miljoen doden maakt niets uit. De samen leving is 'daarna gewoon ontregeld en wel zo, dat niemand daar meer iets aan doen kan. Doendenkers zijn we niet, maar aan een totale kernoorlog kan niemand iets doen, of hel- DEN HAAG In verband met de troonswisseling zijn er nieuwe regels gekomen voor het uitsteken van de vlag van rijksgebouwen. De nieuwe regeling maakt onderscheid tus sen uitgebreid vlaggen (van alle rijksgebouwen zoals op Koninginnedag) en beperkt vlaggen. Behalve op Koninginnedag (30 april) wordt voortaan uitsluitend nog met oranjewimpel gevlagd op de verjaardagen van koningin Beatrix (31 januari), prins Claus (6 september) en van prins Wil- lem-Alexander (27 april). Op de verjaardagen van de overige elf leden van het Koninklijk Huis. voor wié in het verleden werd gevlagd, blijven vlag en wimpel voortaan binnen. Bij bijzondere gebeurtenissen in de koninklijke familie (geboor te. huwelijk, overlijden) komt er telkens een speciale regeling. Tijdens officiële bezoeken van buitenlandse staatshoofden wordt alleen gevlagd in de plaatsen die worden bezocht. Verder wordt uitgebreid gevlagd op Dodenherdenking (4 mei) waarbij de vlag gen vanaf 18.00 uur tot zonsondergang halfstok hangen. DEN HAAG Joop den Uyl, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Ka mer, is door par lementaire ver slaggevers voor de zesde keer ge kozen tot politi cus van het jaar. In het jaarlijkse de kernwapendis- Agt worden ge- onderzoek van cussie binnen de volgd door minis- weekblad De Tijd PvdA. ter De Ruiter van kreeg Den Uyl 92 Tweede in de en- justitie en oud-mi- punten toegekend, quête werd pre- nister Andriessen Reden om Den Uyl mier Van Agt; hij van financiën, die te kiezen was voor- kreeg 71 punten, beiden 30 punten al zijn. houding in Deri Uyl en Van scoorden. Doodstraffen voor oorlogs misdaden MOSKOU Vier Sovjetbur gers zijn ter dood veroordeeld wegens heulen met de nazi's tijdens de Tweede Wereldoor log en het levend verbranden van mensen. De veroordeelden zouden ook 500 bewoners van het Russi sche dorp Zallazi tijdens een twee dagen durende massa moord in januari 1943 hébben doodgeschoten. De vier hadden verder onge veer 70 kreupelen in een ver pleeghuis in Dorogobysh dood geschoten. In cel overleden Molukse jongen niet mishandeld ZUTPHEN De twee maanden geleden in het Huis van Bewaring te Zutphen overleden Molukse jongen Alex S. is tevoren in de gevangenis van Assen beslist niet mishan deld. De '19-jarige jongen, een heroïnegebruiker, overleed aan de gevolgen van een onopgemerkte longontsteking. Tot di^ conclusie is de Zutphense officier van justitie mr. P. Cre- mers gekomen op basis van rapporten van onder meer de rijks recherche en het definitieve sectierapport. De familie van de Alex is het met deze conclusie volstrekt oneens. Alex zou is As sen geslagen en geschopt zijn. Hij schreef dit in met bloed be smeurde brieven aan zijn familie. Volgens de officier echter heeft Alex zelf twee sneetjes aan zijn pols gemaakt en het bloed eruit op de brieven laten druppelen. De familie speelt met de gedachte opnieuw een sectie aan te vragen. Speciale taak ambassadeur Suriname PARAMARIBO De nieuwe ambassadeur van Suriname in Nederland zal als speciale taak meekrijgen het „principe van gelijkwaardigheid tussen beide landen" tot uitdrukking te brengen. Dit heeft de Suri naamse minister van buiten landse zaken, André Haakmat, gezegd in een commentaar op de benoeming van drs. Hans Prade tot ambassadeur van Suriname in Nederland. „Suri name is tot nu toe altijd de on derliggende partij geweest en hier moet voorgoed een einde aan komen", aldus Haakmat. „Bakkie" niet beste noodsignaal DEN HAAG Een „bak kie" is niet het meest ge schikt als hulpmiddel voor gehandicapten met pech onderweg. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Een werkgroep, bestaande uit medewerkers van ver schillende ministeries, is tot die conclusie gekomen en onderzoekt nu andere, overigens duurdere, moge lijkheden zoals de twee- meterband (144 mc) en de radiotelefoon (150 mc) voor het uitzenden van noodsignalen. VEEL BEWOLKING DE BILT-KNMI - Op de Eu ropese weerkaart ligt al da genlang boven Midden-Europa een hogedrukgebied. Het be gint nu langzaam aan kracht in te boeten en dat betekent dat Oceaandepressies hun in vloed wat verder op het Euro pese vasteland kunnen doen gelden. In ons land neeml morgen de kans op regen toe Na morgen zal het weer bi; ons nog zeker enkele dager wisselvallig blijven met tem peraturen die voor de tijd var het jaar aan de hoge kant zijn Vooruitzichten' voor donder dag: Af en toe regen. Tempe raturen tussen 5 en 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor Nieuwjaarsdag: Aantal uren zon: 0 tot 2 Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent. Kans op eer1 geheel droog et maal: 30 pro:ent. Deelen Den Helder Aberdeen Barcelona Casablanca onbev Istanboel h.bew Las Palmaa geh.b' Beiroet h,bew Tel Aviv l.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9