Tante Cor Oostdam voorzag een „bovenlaag" van boter, kaas en eieren en nog veel meer Voorwat hoort wal LEIDEN Geboren: Wouter Sig- mund, zv. J. A. Hoogenboom en H. H. Holman; Emille Renée Hubertine, dv. J. W. A. A. M. Swane en I. E. van Ge- lein Vitringa; Nora, dv. H. Barendsen en J. Scholte; Serge Cornelis, zv. G. P., Bervoets en Y. J. Kokkedee; Ron nie, zv. J. Bronsgeest en C. P Go- vaarts; Jonatan Joost, zv. P. Kloos en J. Th. Schrijvers; Mabelie Annabelle, dv. R. J. O. Samuels en S. A. J. van den Bree; Anika jantine, dv. R. A. M. hoogenstraaten en W. J. van der Horst; Sarah Janine, dv. R. A. M. Hoogenstraten en W. J. van der Horst; Michiel Alexander, zv. H. J. Roelofs en K. J. E. van Stijn; Cornelie Jantina Roelfiene, dv. C. J. de Jong en M. C. C. Verschoor; Robert, zv. D. N. van der Nagel en H. van Rijn; Cor nelis, zv. C. Remmelzwaal en C. Haasnoot; Jeffrey, zv. H. van den Berg en E. P. J. Tegelaar; Eveline eli- ze. dv. J. F. M. de Rooij en E. Doyer. Overleden: J. Verstrate, geb. 5-3- 1928, man; W. E. Reitsma, geb. 19-4- 1918, vrl. geh. gew. met J. C. de Groot; H. Harmelstein, geb. 4-4-1907, vrl. echtg. van J. G. van Mazijk; L. B. Molenaar, geb. 19-8-1918, man; J. W. G. Kennipbas, geb. 19-12-1918, vrl. echtg. van H. C. Kramers; P. Hus, geb. 21-11-1899, man; G. Glasber gen. geb. 1-6-1898, man; H. G. A. van Diemen, geb. 21-11-1916, man; C. Schoonderwoerd, geb. 14-5-1915, man; T. S. U. K. Joemrati, geb. 4-10- 1980, man; J. R. ter Wee, geb. 20-12- 1896, man. Gehuwd: S. R. B. van Weldam en M. C. J. Bilderbeek; H. F. Story en A. Postma; A. Filarski en M. van der Meij; J. A. de Graaf en H. den Dub belden; P. J. W. van Venetië en W. Kooij; W. Los en S. van der Horst; J. C. M. Kooter en M. Brulnsma; J. C. Tseng en K. V. Dörr; A. J. G. Mooi- man en J. M. Veltman. STAND LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. (D/REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1980 PAGINA 5 noteer m.i.vals nis abonnee van de Leidse Courant I Naam Adres Postcode/Plaats I Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal J Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren I hangertje met het sterrebeeld Naam Adres Postcode/Plaats_ f Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. Ccidóc Sowujunt IN FEITEN DE BESTE LEIDS LEVENSMIDDELENWINKELTJE ANNO 1913 SLUIT DE DEUR ONDER DRUK VAN JAREN EN BELASTINGEN scordpoging ilenn Miller „pjaten draaien' cin,( Lissese wethouder me- iw Meulemans gaf gister- ^Jag op slag van een uur P startsein voor de record- 4! ing van de heer C. van eigen. In de winkel Disko- zal de heer Van Oungen ■la dertig uur onafgebro- i muziek van Glenn Miller aien. De heer Van Dungen groot fan van Glenn Ier. Hij heeft een immense Rj|| cameling platen van de musicus. Dat is ook wel g want voor deze record- ii Cyfelng is gesteld dat men t in herhalingen mag ver en, dus dertig uur achter- moet een andere melo- Ha. door de grammofoon jo lallen. De heer Van Dun ste i heeft reeds meegedeeld S0! als hij het record niet zal iken, hij opnieuw een po- 9 zal wagen. Vanavond zes uur zal bekend zijn of ^Jp°ging gelukt is. "'«iiiiiiiiiiiiiiiiii Lider de druk der jaren en E belasting moeten zelfs i Cor en haar zus Riek Ijken. En zo gaan nu nestibles en grutten, na i aanbod sinds 1913 (en moeder Oostdam er orjder in de Leidse ieterskerk Choorsteeg. Ve zijn nu nog goed ter ien en ik wil ook nog een ;le tijd uit de voeten innen, maar om voor jderen te blijven betalen, fen aar bedanken we nu maar k°rtj)or. Kijk nou eens naar moe|ernaast. Ja. die Vroolijcke tke. Wat gebeurt daar nou tuizefen toch moeten we er rat,e|)or mee betalen via de •lasting". Morgen is het udejaar. Het nieuwe jaar iginnen de zusjes Oostdam raag et een schone lei. Cor en voor ek zullen vanaf de illen arwisseling het bruine, Pouvnkelende winkeldeurtje Zij s Dveel mogelijk) gesloten mden. Niet meer die Ie kc time geagiteerdheid. Geen and tschrijfpapiertjes meer Vinl tor het optellen van s, di 'dragen. Eigenlijk zo ïngei eens; van de ene op de s enl tdere dag. Aan een i om jheffingsuitverkoop heeft ondi or die vanwege haar •ijzende verschijning, haar ou< decennia gegroeide een ?kendheid en ook wegens aar ongehuwde staat rt du iteraard Tante Cor wordt •en x moemd, iets wat men bij toel iek nog niet geprobeerd den eeft nauwelijks gedacht. So'n uitverkoopkaart kost dus >k geld, heb ik gehoord", ensc/at ze met de spaarzaam oorradige Spullen zullen oen, weten Cor en Riek ooralsnog niet. „Dat zien er g e nog wel. Wat we zelf t ljg unnen gebruiken levert dag' elemaal geen problemen jelegP natuurlijk. Trouwens, we ideri ebben de laatste tijd al aak nee moeten verkopen ho n dat ë'nS ons aan bet ens artDe schappen in het toe 'inkeltje, dat in bijna 7 eventig jaar nooit werd erbouwd (Cor Oostdam: Kom nou, wat moet je aan o'n zaakje nou verbouwen 1en slechts rond 1950 een pknapbeurtje kreeg, /orden steeds leger. De takjes koffie overheersen. Cr liggen nog wat verse (roden en bovenin staan de vi aatste flessen vermouth, met herry en port, „want ?beu egenwoordig drinken ze >laai llemaal". let is afgelopen met m'n waalfuurtje van weleer, dat 'ante Cor, tussen elgerinkel en ijsneuzende klandizie oor, voor me klaar maakte jfn het belendende 1 huiskamertje. Dan deed Cor of ze een beetje verstrooid ,was en vroeg drie keer of er kaas op moest, nadat ik (gevraagd had om drie gesneden bruine jke betrokken. Pal aan de overkant zit niettemin nog steeds een gelegenheid die het vertier in de late avonduren tot bijna aan het eerste haangekraai onderhoudt. „Een erg leuke knaap daar, hoor. Geen slecht woord over hem; hij doet z'n best. Sinds een half jaar. Maar harde muziek hè. En als je dan om een uur of half twaalf of zo (mag dat misschien, als je er vóór zessen alweer uit moet) wil gaan slapen, dan is dat niet zo fijn. Vooral vrijdagsavonds niet. Zeg dan maar: dag nachtrust! En 's zaterdags hebben we hier een drukke dag". Nooit getrouwd, nooit verbouwd. Ik krijg een oude, bruine foto te zien, met moeder Oostdam in de deurpost van haar Depót aan de Pieterskerk Choorsteeg. Dat moet in de mobilisatietijd van '14 - '18 zijn geweest. Bij een paar omstanders is ook een lange soldaat met een kepi op. Riek Oostdam: „We hadden hier altijd veel militairen in die dagen. Vlakbij, op het Gravensteen, had je een militaire gevangenis. Mijn broer en ik gingen daar vaak broodjes en koek brengen. Moeder heeft ooit eens zo'n militair zien ontvluchten. Mensen zeiden: er is er één ontvlucht. Moeder zei toen: nou, dan ben ik 'm tegengekomen, want hij rende hier voorbij". In 1913 kwam het gezin Oostdam (vader was al overleden toen-ie 35 jaar was en de kinderen hebben hem nooit zo goed gekend) in het pand wonen. Cor en Riek groeiden er op tussen de meelprodukten, de sigaretten (met een steeds verlengde tabaksvergunning), de suiker eri de havermout, waar van lieverlee de borstels en de zeemleren lappen bij kwamen. En dan al die conserven, de jams en hagelslag, de sinaasappels (die net zoals de eieren niet zelden per stuk van de hand gingen). Petroleum heeft Cor ook d'r hele leven verkocht, na in het achterhuis de pomp aangezwengeld te hebben. Zeepartikelen? Plenty. „Ik heb geleerd dat je die ver van de consumptfewaren moet houden, anders smaakt alles wat je eet naar zeep", zegt Tante Cor resoluut, terwijl Zus Riek een bakje bleke Bet serveert. Ook Cor drinkt nopit anders dan een kop slappe koffie: „dat ben ik vanaf de oorlog zo gewend geweest en dan blijft het zo, nietwaar?" Een leven lang kruidenieren, kruinieren, zeg maar, afwegen en verkopen. Veel studentenvolk kwam er in het winkeltje van Tante Cor en Zus. Vroeger zag je die niet. Dan kwamen de hospita's d'r jongelui's inkopen doen. De jongeheren bleven achter schot en scherm. Die hadden andere kwesties aan het hoofd, met hun jaartoelagen. Maar na de oorlog keerde de tijdgeest en kwamen de jongeheren en jongedames zelf opgepropt in het winkeltje staan. Dan kon je de deur niet in of uit. Een leven vol bekenden. „Je zit weieens voor de teevee en dan zeg ik tegen Riek: o ja, kijk, die is ook klant geweest. Dan zijn ze bijvoorbeeld ergens ambassadeur geworden. Die zie je soms hier terug, als ze met verlof zijn". Komen ze dan even langs, juffrouw Cor?, wil ik weten. „Langs? Erin! Ze komen erin. Erlangs, daar heb je niks Toen koningin Beatrix nog prinses was en als studente in Leiden dus een .jongedame", kwam ze ook wel bij Cor op de stenen vloer voor levensmiddelen, of ze kocht wat voor een vriendin. „Helemaal niet vorstelijk. Met een rieten mandje. Dat was mode, begin der jaren zestig. Dan betaalde ze. Niet met een cheque, o nee. Natuurlijk was ze aardig, Beatrix. Toen ze een paar jaar geleden bij een lustrumviering hier voorbij liep lachte ze door het raam". „Ach, de mensen betalen en de namen ontgaan je". Althans, ze ontgingen Tante Cor, die maar bezig bleef met haar potloodje. Ze weet wel, dat Molly Geertsema, die nu commissaris der koningin in Gelderland is, z'n inkoopjes kwam doen toen hij hier in de buurt woonde. En Paul van Vliet en z'n Liselore. „Als je die namen weer hoort zeg je: o ja, natuurlijk, die was hier ook! Je had hier volop werk, al zat je wat duurder met je inkoop. Ik heb altijd kwaliteit verkocht en nou vinden de mensen het jammer dat we weggaan. Iedereen vindt het naar dat je weggaat, want ze vonden, dat ze prettig werden geholpen. Een aardige juffrouw, vonden ze. Nee, een kassa'hebben we nooit gehad. Gewoon een la in de toonbank; zo gaat 't ook. Ik telde zelf even vlug op als een telmachine. Als hef maar binnenkomt. Och meneer, jaren terug bleven we open tot bedtijd. Dat was moeders tijd. Voor een half ons rijst, een half ons thee, een onsje suiker of krenten, vijf centen gist. De mensen hadden toen geen geld, hooguit centen". Cor heeft van d'r leven geen last gehad met klanten; geen ruzie of wat ook. „Vroeger schreven ze op in een boekje wat ze hadden gekocht, de dames en heren. Dat boekje bleef hier. Liep best. Eén keer in de maand afrekenen, of zoals 't uitkwam. Een paar goede klanten hebben nog wel zo'n kredietboekje". Waarschijnlijk uit dankbaarheid daarvoor ondermeer hebben jongeheren en jongedames van enkele goed aangeschreven staande studentenhuizen een zekere actie „Cor bedankt" in het leven geroepen. Riek, als trouwe hulp in de laatste vijf jaar, mag daarin delen. Het comité „Cor bedankt" wil Tante Cor (die notabene van d'r leven niet tante heeft willen zijn) op 16 januari zelf weet ze van niemendal op een grootse avond een geschenk aanbieden. Ook worden veel oud-alumni en anderen uit „de studententijd" verwacht die Tante en Riek de hand willen schudden; Cor bedankt, zeg. Koninklijke belangstelling is niet uitgesloten. Inlichtingen hierover (de actie dus) bij studentenhuis NieuWsteeg 7, tel.071 - 133513. Oudejaarsavond; poppetje gezien, kastje dicht. Cor Oostdam gaat 't rustiger aan doen. Onbegrijpelijk voor velen, ook voor Cor. Niet meer dicht op maandagmorgen, als er al om een uur of kwart voor acht gebeld werd door iemand die met iets omhoog zat. 's Zondags gebeurde dat trouwens ook wel. Vroeger, ja vroeger ging de deur eigenlijk nooit op slot, tot een uur of tien 's avonds. Iedereen kon binnenkomen, maar destijds kwam niet „iedereen" binnen op onbewaakte ogenblikken. Al stond Leiden op nog zo'n laag maatschappelijk pitje, je kon je deur laten aanstaan. Kom daar nou eens om! Maar enfin, de zaak gaat toe. Er wordt wellicht een aardig woonvertrekje van gemaakt. Uitslapen heeft uitgeslapen Tante Co'r nooit gedaan, ook niet op zondag. Om negen uur had ze al een schaft te pakken; „ik loop 'wel, dat hindert niet. De dokter zei altijd al: 't is hier een wip-van- 't-stoeltje; rust kennen ze niet, die vrouwen. Ja, ik zal me daar op bed blijven liggen; waar zie je me nou voor aan Ik ben een mens van opschieten!" Dit is weer 'ns het einde van een optrekje uit de oude doos. Het is heerlijk, een geurend winkeltje op de drempel van het tijdperk van de „chip" nog te hebben meegemaakt. En dan denk je wel: wie zal er ooit in het derde millennium van onze jaartelling heimwee kunnen hebben naar het misschien dan afgedankte makro- genoegen van een flitsend micro-tijdvak dat de atoomdreiging heeft overleefd? De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? boterhammen met kaas. Soms sneed ze op de toonbank die drie boterhammen, maar het kwam ook voor dat ze dat te onvoordelig vond, omdat „je niet met zo'n stompje brood kunt blijven zitten; dat valt niet te verkopen". Dan nam ik maar een half brood, waarvan Tante wel die drie sneden af wilde snijden. Daarna boog Cor zich over de koelkastdeur en haalde een stuk belegen Goudse tevoorschijn, de snijmachine zoemde en zaagde. Het waren flinke plakken kaas die Tante in rekening bracht en ze staken naar alle kanten tussen de sneetjes brood naar buiten. In de achterkamer hoorde je daarop: Riek, geef me de boter even an. Cor besmeerde de boterhammen, legde de kaasplakken ertussen en pakte het geheel in in wit papier. Zachtjes, maar snel cijferend maakte ze vervolgens op een stukje wit papier het optelsommetjes. En de klandizie haar maar op de vingers kijken. Daar heeft Tante Cor zich nog nooit iets van aangetrokken. Ze deed onverstoorbaar haar werk, onderwijl richtlijnen verstrekkend aan Riek, die uiteindelijk maar een aangewaaide kracht was en minder thuis in de inventaris dan haar zus. Tenslotte betaalde ik. Niet geheel zeker van m'n zaak, want de ingrediënten werden door mij steeds hoog aangeslagen. Maar de uitkomst was onverminderd ontwapenend. Een schijntje; voor drie goddelijke sneetjes. Afgelopen! Cor bedankt. Cor Oostdam is inmiddels 69 jaar en zit nog vol fut. Zij en haar zuster hebben, zo merk ik later, voor de foto een keurige geklede jurk aangetrokken die weer uitgaat tegen de tijd dat de eerste klanten voor de balie staan. Het is maandagmorgen negen uur. Er hangen sombere gordijntjes achter de etalageruimte. Ik bel aan, en daar is het grootste gedeelte van het tot sluiten beraamde stel. „U ziet er uit of u pas uit bed komt", constateert Cor tevreden, met wat spottend ooggetwinkel. Recht hang je, denk ik, maar ze heeft mooi praten; zelf was ze al om kwart voor zes op. Elke dag doet ze dat. Want tussen zes en zeven komt men vanwege de melkfabriek produkten afleveren. „Vindt u dat vroeg? Kom nou meneer! De bakker komt dan ook; natuurlijk, wat dacht je! Ik vind dat een prettiger tijd dan twee uur 's nachts. Dat was jaren geleden nog zo. Dan kwam de melkboer al. Mijn moeder stond vroeger altijd om vijf uur op", Geen wonder, dat Cor nooit getrouwd is; voor dat soort dingen zöu ze geen tijd hebben gehad. Zus Riek, de jongere, van 66 jaar, is iets minder matineus, maar ook altijd dik vóór zevenen uit de veren. Cor vindt het niet nodig dat er in de krant komt hoe Riek precies heet, maar dat knapt Zus Riek zelf wel op. „Ik ben H. H., Hendrika Harmke; zij is C. J. Ja, Harmke is een Friese naam, want ik had een Friese peettante geloof ik". Riek hielp als kind al in de winkel, maar later werd ze lerares-coupeuse, wat uitliep in het onderwijzen van handvaardigheid op verschillende scholen in de omgeving. „Maar dat doet er niet toe", zegt Cor. Riek was en is tot morgenavond Cor's rechterhand, al krijg je de indruk dat Cor al twee rechterhanden had. De gezusters hebben redelijk goed geslapen, afgelopen nacht. Dat is meestal anders. Ze wonen in de Pieterswijk, waar de laatste jaren veel nederzettingen op kroegbasis zijn gesticht. De neringdoende middenstand heeft zich beetje bij beetje uit het kwartier teruggetrokken. Zo ook de, eens gesettelde, melkboer aan de overkant, een jaar of tien geleden. Toen heeft Cor de zuivel maar bij haar assortiment

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5