Streven van Ter Aar 'energiebewuster' te leven lijkt geslaagd Van den Berghstichting neemt rond Pasen nieuwe school in gebruik Getsie....een kwal KORTWEG Gouden trouw in Lisse lllllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllll VOOR ZEER MOEILIJK LERENDE KINDEREN UIT BOLLENSTREEK Zomerkermis op boulevard REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 30 DECEMBER 1980 PAGI VALKENBURG De Val- kenburgse IJsclub houdt maandag 5 januari een alge mene ledenvergadering in Het Trefpunt. Er wordt onder meer gesproken over de aan leg van een ijsbaan aan de Duyfraklaan. Belangstellen den zijn vanaf acht uur wel kom. ZEVENHOVEN „De Kruik" is de naam van een bruin café annex cafetaria dat 2 januati geopend wordt aan de Albrechthof in Zevenho ven. Eigenaar van het etablis sement is de heer W.B. van der Meer uit Woubrugge. ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense afdeling van de Nederlandsche Vereeniging van Postzegelverzamelaars houdt zaterdag 14 februari een grote ruilbeurs. De beurs wordt dit jaar voor de zesde keer gehouden. In gebouw Na bij aan het Lauraplein zijn on dermeer stands van handela ren. De zaal is open van tien tot vijf uur. De toegangsprijs bedraagt één gulden. Kinde ren tot veertien jaar kunnen de beurs gratis bezoeken. TER AAR De zeer uitgebreide voorlichtingscampagne over energie besparing en isolatie die de gemeente Ter Aar begin dit jaar opzette om haar inwoners energiebewuster te ma ken, mag geslaagd worden genoemd. Veel Teraarders lieten het afgelopen jaar hun huizen isoleren. Ook de ge meente deed een duit in het zakje door onder meer de straatverlichting te beperken. Het welslagen van de ac tie en de bestaande energieschaarste is voor de gemeente reden om het tot nu toe gevoerde energie-beleid te handhaven. In de aanbiedingsnota van 1980 stelde het college dat de inwoners van de ge meente Ter Aar zich energiebewuster moesten gaan opstellen. Om dit te stimu leren startte de gemeente een campagne waarin de nadruk werd gelegd op de mogelijkheden van warmte-isolatie. In het gemeentehuis werden vijf voorlich tingsavonden gehouden en tevens een expositie over warmte-isolatie ingericht. De kernen Langeraar en Aardam wer den met een speciale voorlichtingsbus bezocht. Aan het eind van het jaar blijkt de actie van de gemeente succes te hebben ge had. Van de 480 huurwoningen van de woningstichting worden op dit moment 384 huizen geïsoleerd. Ook de particulie re woningbezitters werden in de gele genheid gesteld hun huizen voor dezelf de lage prijzen te laten isoleren. Onge veer 75 mensen maakten hier gebruik van. Dit aantal lijkt aan de lage kant maar daarbij dient te worden aangete kend dat een groot deel van de eigen huis-bezitters hun huizen reeds geïso leerd hadden. De gemeente besteedde het afgelopen jaar ook veel aandacht aan de openbare straatverlichting. Overeenkomstig een door de raad genomen besluit werd ver lichting, daar waar de verkeersveilig heid dat toeliet, achterwege gelaten. De verwijderde lichtmasten en armaturen zullen in de nieuwe wijken in Middeland en Langeraar worden opgesteld. Hoeveel geld er het afgelopen jaar door de bezuinigingen is bespaard, is nog niet bekend. Ten toonstelling aquarellen en olieverfwerken in Wassenaar NOORDWIJK Op het terrein van de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting wordt hard gewerkt aan de bouw van een school voor buitengewoon onderwijs. In november is men met het karwei begonnen en omstreeks Pasen hoopt de directie deze nieuwste aanwinst van de stichting in gebruik te kunnen nemen. Het wordt een semi-permanent gebouw, bestaande uit drie loka len en een gemeenschapsruimte. De aannemer (Salon- en Wa- genbouw) is thans zover, dat het pand onder de kap staat, zoals men dat in de bouw noemt, zij het dan dat het hoogste punt in plastic is gehuld om regeninslag te weren. Na de voltooiing van het exterieur, volgt de afweking en daarvoor hebben de vaklui zeker nog een paar maanden nodig. Liever had de directie van de Van den Berghstichting meteen een permanent schoolgebouw laten neerzetten. Dit bleek echter in het kader van de bezuinigingsplannen van de regering geen haalbare kaart. Het thans in aanbouw zijnde pand voldoet echter aan alle eisen, die goed onderwijs stelt. De school is bestemd voor zeer moeilijk lerende kinderen. In vaktermen heet dit een ZMLK-school, die op haar beurt weer deel uitmaakt van het buitengewoon onderwijs, zo blijkt uit de toelichting van directeur-geneesheer dr. Pouwels en schoolhoofd mevrouw Barnhoorn-Wiersma op het project. Naar school Reeds van de vestiging in 1924 af werd op de Van den Berg hstichting buitengewoon onderwijs aan de daar verzorgde kin deren gegeven, zegt dr. Pouwels. Tot nog toe gebeurt dit ver spreid over verschillende schoolpaviljoens. De leerlingen krijgen daar onderricht door vakleerkrachten, doch in de gebouwen waar ze wonen. Straks wordt dit anders. Dan gaat de jeugd van de stichting, net als alle andere kinderen, naar school. Behalve voor de jongens en meisjes, levert dit ook voordelen op voor de overige paviljoenbewoners. Zij krijgen meer ruimte doordat er leslokalen in de gebouwen vrijkomen en daarmee is men op de stichting erg gelukkig. Ook de leerkrachten zijn verheugd, want voor hen is het werken in een eigen school uiteraard veel pretti ger. De nieuwbouw wordt een ZMLK-school. precies gelijk aan die men elders buiten de stichting aantreft, aldus dr. Pouwels. en het schoolteam richt zich geheel op de eigentijdse opvattingen in het onderwijs. Mevrouw Barnhoorn-Wiersma vertelt een en an der over de gang van zaken op de school. Deze staat open voor zeer moeilijk lerende kinderen van zes tot twintig jaar. Zij star ten in een aanvangsgroep, komen daarna in een middengroep en tenslotte is er nog een eindgroep. Het lesprogramma voltrekt zich niet alleen in het schoolgebouw, maar ook Daarbuiten. Een van de onderdelen is bijvoorbeeld het bezoeken van bepaalde projecten, zoals de markt, het postkantoor, ook het leren reizen en dergelijke over het algemeen praktische zaken. Als regel ge beurt dit in kleine groepen. Andere voorzieningen In vergelijking tot andere instellingen voor buitengewoon on derwijs, verkeert de nieuwe school op de Van Berghstichting in de gelukkige omstandigheid dat zij in de onmiddellijke nabijheid kan beschikken over een aantal voorzieningen als een overdekt zwembad, een bewegingscentrum, gymzalen, een kinderboerde rij, een supermarkt (kinderen leren kopen en met geld omgaan) en dergelijke voor het onderwijs en de recreatie/vorming van de leerlingen belangrijke elementen. Een geheel nieuw en zeer belangrijk aspect is, dat de school ook open zal staan voor zeer moeilijk lerende kinderen, die niet op de Dr. Mr. Willem van den Berghstichting wonen. Deze externe WASSENAAR De Haagse kunstenaar Mathieu Sim mer stelt vanaf zondag 11 ja nuari tot donderdag 5 maart zijn schilderijen ten toon in Auberge De Kieviet in Was senaar. De werken van de in 1903 geboren kunstenaar be staan voornamelijk uit aquarellen en olieverfschil derijen. De heer Simmer schilderde vroeger alleen in vrije uren naast zijn werk als pedagoog psycholoog. Na zijn pensione ring legde hij zich helemaal toe op zijn hobby. Hij werkte op de Vrije Academie en kreeg lessen van onder meer Paul van Eeden. Dit resulteerde in exposities in Middelburg, Lei den, Den Haag en La Fayette (USA). Veel van zijn werken bevinden ?ich in particuliere verzamelingen in Nederland en Amerika. Ook de gemeente Den Haag kocht werk van Simmer. De schilderijen van drs. M. Simmer hebben geen speciale boodschap. De schil der zelf daarover: „de werken ontstaan uit vreugde die ik be leef bij het zien van iets moois en het weergeven daarvan". De tentoonstelling in Auberge De Kieviet wordt zondag 11 ja nuari om vier uur geopend. Olieverfschilderij van Mathieu Simmer ider d belas n Cor gon rr ■idschi oijdi etersk Ve zijl ■Ie tijd NOORDWIJK De zomer kermis zal volgend jaar weer worden gehouden op de Ko ningin Wilhelmina Boulevard tussen het Schuitegat en de Vuurtoren. In het verleden vond dit evenement plaats op het parkeerterrein aan het Wantveld, maar bij herhaling ingebrachte bezwaren van de bewoners uit de omgeving, deed het gemeentebestuur om- llillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NOORDWIJK De Stichting Knlturele Ac- tieviteiten Noordwijk geeft zaterdag 3 janu ari weer een kindertheatervoorstelling met de clowns Pico, Poki en Meneer Jan. De voorstelling heeft de titel gekregen „Ge- tsie_...een kwal". Het clownsprogramma is speciaal bedoeld voor kinderen van 6 tot 12 jaar maar ook oudere kinderen en zelfs volwassenen zijn vanaf twee uur welkom in de Kuip. Kaarten zijn tegen be taling van 5 gulden (kinderen fZ,50) onder meer verkrijgbaar bij het VVV-kantoor op de Boulevard en bij boekhandel M.A. Hoek in Voorhout. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII In ondertrouw: J. C. J. Hoekstra. P. Duijn. J. van der Plas en M. beek. G. Hoekstra en M. K. N. A. van Wieringen en J. T. voorden. A. Hogewoning en E. neveld. Gehuwd: J. Neuteboom en A. Schaap. G. C M. van de Born en l Hendriksen. G. P. N. Schoondertt en J. W. Korbee. W. de Wit ei C. Engelen. C. Oudshoorn er Bruggenkamp. L. C. de Vries e C. Berg. J. C. Barnhoorn en M Hoekstra. J. van der Plas en M. «1 zien naar een andere plaats. daarop tegen. In de commissie In de afgelopen zomer werd voor algemene bestuurszaken bij wijze van proef de kermis (burgemeester plus fractie- ingericht op het boulevardge- voorzitters) heeft men zich deelte. Zowel de Evenemen- nog eens beraden over de tencommissie, als de Vereni- plaats van de kermis, maar ging Horeca Noordwijk waren men is tot de slotsom geko- lakjes men, dat het noordelijke F' lig deelte van de Koningin \irode; helmina Boulevard de vi aatstt keur verdient, echter met hern mogelijkheid om het gebeuren bij slecht weer te verplaat Hei naar het Wantveld. let is Het echtpaar N.J. Hoogervorst - G. van Rooijen viert vanmiddag het gouden hu welijksfeest met een receptie van vier uur tot kwart over vijf in 'De Taveerne' in de Lissese Wagendwarsstraat. De 74- jarige N.J. Hoogervorst is voor zijn pen sionering werkzaam geweest in het bol- lenvak en de Amsterdamse havens. Met zijn 71-jarige echtgenote woont sinds mensenheugenis in het buurtschap 'De Engel'. Het heeft vijf kinderen en dertien ren. leerlingen, waren tot nog toe aangewezen op instellingen buitengewoon onderwijs elders, maar kunnen binnenkort dichter bij huis terecht. Met name geldt dit voor de zeer moepr*naa: lerende jeugd uit Noordwijk. Katwijk en Rijnsburg. .j, In feite is dit. na de vestiging van de zogenaamde fasenhuize Katwijk en Noordwijk, een volgende stap naar de integratie de Van den Berghstichting in de samenleving. Drempelvrees mieren iar bei or. K rke. V i to< lastin udejac tginnc Bestaat er kans op drempelvrees bij de ouders? is de vraag et eer wij aan dr. Pouwels en mevrouw Barnhoorn-Wiersema voor ek zu gen. De dames zijn van mening, dat dit erg zal meevallen arwis: verwachten bij de ouders geen grote aarzeling. Dr. Pouvnkele „Het is precies zo'n school als elders in de maatschappij. Zij s Dveel alleen op het terrein van de inrichting." >uden Bij de situering blijkt rekening te zijn gehouden met de kcilme van externe leerlingen. De school staat aan de buitenrand ischri het stichtingsterrein, vlak bij de achteruitgang naar de Vinl >or h< laan en het recreatiepark aan de duinvoet. Voor ouders, di idragi de voorkeur aan geven zelf hun kind naar school te brengei eens; het vanuit de omliggende gemeenten met de auto slechts enl minuten rijden. Verder blijft de mogelijkheid bestaan omiheffi leerlingen per taxi te laten brengen onder dezelfde condi ar waaronder dit thans naar elders gebeurt. De schoolkeuze is nog altijd vrij, aldus dr. Pouwels en de ou< hebben dezelfde rechten als zij, die hun kinderea naar een dere stad of dorp naar school sturen. De nieuwe school voor buitengewoon onderwijs heeft een du lijke protestants-christelijke signatuur, maar staat ook open -noen andere groeperingen uit de bevolking. Bij een eventuele toel iek n van leerlingen kan het aantal groepen op de school worden gebreid, deelt mevrouw Barnhoorn-Wiersma mede. De lestijden zijn gelijk aan die op een gewone school, dus 8.45 uur tot 12 uur en van 13.30 uur tot 15.45 uur. Op woens^at ze middag is men vrij. Overblijven ■ïjzem dece tkenc >ar oi teraa eeft - So'n i >k ge Voor de leerlingen, die niet op de stichting wonen, zal er g,e nol genheid zijn tot overblijven, uiteraard onder toezicht. Het lig unne de bedoeling om bij de opening van de school een „open dag" elem; „open avonden" te organiseren, teneinde iedereen in de gelej PJ131 De bOUW- heid te stellen met deze tak van het buitengewoon onder ebbei werkzaam- kennis te maken. aa^ 1 heden ziin Informaties kan men nu al te allen tijde bekomen bij het hon dat .j van de school, mevrouw Barnhoorn-Wiersema. Tijdens art in VOlle schooltijden is zij te bereiken op telefoonnummer 19320, toe 'inke 93R9* 227 en ander privé thuis op telefoonnummer 01719-15857. Kom VALKENBURG Geboren: Christiaan, z.v. W. J. A. van Egmond. Jannetje, d.v Slootweg en A. J. rlek Johannes, z.v. A. H. Driehuljs. Jolanda M. Korpershoek en L. Overleden: van Essen. Chantal Cl |ing hia. geb. 1980.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4