buitef\ii_ai\jd80te kijk Paus vaak op reis Paus Johannes Paulus II was ook dit jaar weer de duidelijke exponent van de rooms-katholieke kerk, door zijn persoon en door zijn uitspraken. En.\ niet minder door de reizen, die hij naar verschillende werelddelen maakte, zoals naar Afrika en Latijns-; Amerika (Brazilië). Ook binnen Europa bezocht hij verscheidene landen: Frankrijk en onlangs nog de Duitse Bondsrepubliek. Een ontmoeting met diver se culturen óók, deze rei zen en dus met zeer geva rieerde vertegenwoordi gers van het menselijk ge slacht, zoals dit door hem met bijzondere aandacht bekeken opperhoofd van een indianenstam in de buurt van Manaus, de poort naar het Braziliaanse Amazonegebied. Ramp met hotel-platform Tijdens een hevige storm op de Noordzee in de nacht van 27 maart brak een van de poten van het hotel-platform „Alexander Kielland" af. Het platform kantelde en kwam ondersteboven in zee terecht. Meer dan 120 mensen vonden hierbij de dood. Een week later zou het platform „Hendrik Ibsen" naar de plaats van de ramp worden gesleept om de „Alexander Kielland" te vervangen. In de haven van het Noorse Stavanger zakte echter een van de poten van het hotel platform, dat dient als huisvesting voor de werklieden van het booreiland, in de diepte weg. Er. deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Mislukte reddingspoging Een poging van de Ver enigde Staten om de sinds 4 november 197? in Iraanse gevangen schap verblijvende 52 Amerikanen te bevrij den, had een fatale af-( loop. De commando's^ die dit wapenfeit tracht]'^3 ten te volbrengen, weriVlu den geconfronteerd melp onverwacht slecht weec*c en materiaalproblemen?® en moesten zich terug-|.?a! trekken met achterla-j ting van doden enj.'a wrakstukken. De gijzelaars werden.®® vervolgens over een1 aantal Iraanse steden verspreid, zodat een,wan herhaling van de bevrij-j dingsactie was uitgesloot, ten. Iran bleek pas bejk®J, reid om serieus over de vrijlating van de gijze-! laars te praten, toenD door de oorlog met Irak een groot gebrek aany reserve-onderdelen en^ wapens ontstond. I p Revolutie in Suriname In Suriname werd op 2 bruari definitief afgere met het koloniale verle toen een groep sergea de macht overnam kabinet van premier H Arron, dat sinds de c hankelijkheid in 1975 land probeerde te b( ren. Bij de machtsova me werd het politiebu in Paramaribo in schoten. Tegen Arr zijn medewerkers is dels een proces gaand beschuldiging van cor tie. Later in het jaar moest president Ferrier het ruimen. President en mier is momenteel Henk Chin A Sen, die bij de hervomingen steund weet door de krachten. 4 L Bisschop Romero vermoord De aartsbisschop van El Salvador Oscar Romero, een bekend strij der voor de nale ving van de men senrechten in La- tijns-Amerika, werd tijdens het opdragen van een begrafenis- mis door onbe kenden ver moord. Zijn uit vaart eindigde in een bloedbad, toen militairen het vuur openden op de duizenden aanwezigen. El Salvador is een van de vele Latijnsameri- kaanse landen, waar de strijd tussen arm en rijk het karakter van een burger oorlog heeft aan genomen. Dage lijks verdwijnen er tientallen men sen spoorloos of worden ver moord. Mount St. Helens De dunbevolkte Amerikaanse staat Washington (westkust) werd het afgelopen jaar opgeschrikt door een zeer zware uitbarsting van de vulkaan Mount St. Helens. Vulkanische as, gas en stoom werden kilometers hoog de lucht in geblazen en beïnvloedden het weer. De Verenigde Staten kregen het afgelopen jaar overigens met andere uitzonderlijke weersom standigheden te maken. Zo werd het zuiden van het land de afgelopen zomer vele weken lang geteisterd door een hittegolf, die temperaturen van bijna 50 graden Celsius bracht. Voor meer dan 100 mensen en duizenden dieren was de hitte fataal. Sjah in ballingschap overleden Op 27 juli overleed in een ziekenhuis in zijn ballingsoord Kaïro Reza Pahlevi, tot januari 1979 als sjah absoluut heer ser over het keizerrijk Iran. Na omzwervingen langs zieken huizen in Mexico, de Verenigde Staten en Panama bood een van de weinige vrienden die hem was blijven steunen, de Egyptische president Sadat, de doodzieke monarch on derdak, medische verzorging én bescherming aan. In Londen werden voor de Egyptische ambassade portret ten van de sjah opgesteld. Daar rouwden Iraniërs om zijn dood, in Teheran zelf echter was men verheugd over zijn overlijden. Geweld door extreem-rechts Acties van extreem-rechts zijn in de loop van 1980 iri Europa en elders schering en inslag geweest, meest dramatische was ongetwijfeld de bomaanslag op het station van de Italiaanse stad Bologn (waarvan hier een beeld) waarbij 85 mensen omkwamen. Op de oktoberfeesten in München voni hield men massale betogingen toen een bom die bestemd was voor een synagoge, een aants voorbijgangers doodde. Laatste groet aan Tito „Kameraad Tito is overleden". Zo maakte de Joegoslavische staats- en partijleiding op 4 mei het einde bekend van de vier maanden lange doods strijd van het 87-jarige Joegoslavische staatshoofd Josip Broz Tito. Hon derdduizenden mensen stonden langs de weg, toen Tito naar zijn laatste rustplaats werd geleid. Ook een groot aantal regeringsleiders woonde zijn begrafenis bij. Onder de velen die langs de opgebaarde Tito trokken was ook deze oud-partizaan, die een laatste groet bracht aan zijn leider van weleer (inzet). Carter president af De Amerikaanse president Carter het in het laatste jaar van zijn riode verre van gemakkelijk; hij een aantal grote ren. Het meest gezien van zijn bij de presidentsverkiezingen, was het schandaal rond zijn labiele Billy, die mede op voorstel van lady" Rosalyn Carter nauwe gen onderhield met de Libische heid, in de hoop dat iripoli zou bemiddelen in de zaak van de kaanse gijzelaars. Tevergeefs, naar zou blijken. Daarnaast werd veel geuit op het economisch, monetair buitenlands beleid van president

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22