Kans dat Iran tegenvoorstellen VS toch aanvaardt Stookolie en benzine op 1 januari fors duurder Afghanen betogen in Kaboel tegen Russen ,3-2 )Iitie temt \nnen \urwerk beslag Algerijns fiat voldoende tongerstakers op -orsica gaan door De vrouwen die de Beatles I te gronde richtten. m Meubelfabriek Oisterwijk Poolse boeren wachten op vrije vakbond Italië vreest dood ontvoerde rechter (Sowumt Dinsdag 30 december 1980, 71e jaargang no. 21849 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND lekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - jedacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) f 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - fcementen: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Uruguay Op Ned. I om 21.55 uur „Pano- ramiek" over Uruguay en om 22.25 uur concert „Isaac Stern speelt Brahms". Op Ned. II om 18.59 uur tv-se- rie „Het geheim van de vuur berg", om 20.27 uur spelpro- gramma „Zeskamp speciaal" en om 21.20 uur quiz „Wat 'n kunst". Bewolkt. Veel bewolking, met later kans op een bui. Middagtem- peraturen van 8 graden in het noordwesten tot ongeveer 5 graden in Zuid-Limburg. Morgen zon: 8.47 - 16.35, Schev. hoogw.: 10.20 en 22.50. Laagw.: 5.39 en 18.20. TERDAM De Rot- kmse politie heeft gis- fc bij een winkelier in faasstad ruim 2000 kilo verk in beslag geno- De Rotterdamse politie in het souterrain waar 1800 kilo aan vuurwerk lag opgetast. GASVERBRUIK FORS GEDAALD APELDOORN Het gasver bruik in Nederland is dit jaar flink gedaald. Volgens de Vere niging van Gasexploitanten (Vegin) is dit jaar 16,8 miljard kubieke meter aardgas gele verd. Vorig jaar was dat 18,1 miljard. In de huisgezinnen werd 8 pro cent minder verbruikt. Deze da ling is deels het gevolg van de minder strenge winter, ivonin- gisolatie en bewuster verwar men. Grootverbruikers stook ten 11 procent minder. Oorzaak hiervan is de verslechterde eco nomische toestand' en een be wuster stookgedrag. Oudejaarsbijlage „Hel jaar ia oud en I' ende geleefdschreef Guido Gezelle als beginregel van een oudejaarsvers en mijmerde waf over hetgeen hij het aflopende jaar had meegemaakt. De krant mijmert ook, voornamelijk in beelden. Beelden van mooie en droeve gebeurtenissen: Van de inhuldiging van koningin Beatrix, compleet met rellen, tot de Tourzege van Joop Zoetemelk. Van de arbeideretriomf in Polen tot de aardbeving in Italië. Het jaar is oud Gladde gulden veel waard MEPPEL De heer en mevrouw Pecskovszky in Meppel worden deze da gen van alle kanten door verzamelaars belaagd die een bod doen op het munt stuk van een gulden dat zij in bezit hebben en waarop zowel de afbeelding van de koningin ontbreekt als die van het wapen. Op de rand staat wel het op schrift „God zij met ons". Het „lege" muntstuk zat in een zakje met 99 andere guldens dat het echtpaar bij de bank had gehaald. Bu tier- uni versi tei t LONDEN Om aan de grote vraag naar echte Britse butlers in Groot- Brittannië, Japan en de Verenigde Staten te kunnen voldoen, is in Lon den een zogenaamde „butler-univer siteit" geopend. De leiding van het instituut is in handen van twee pro fessionele butlers, die samen ook de complete docentenstaf vormen. Het aantal leerlingen bedraagt momen teel twee. Hen zal worden geleerd hoe men het meest vertrouwde lid van de huishouding wordt, hoe men stijl ontwikkelt en een discipline, die de „stiff upper lip" nimmer doet trillen. Maar bovenal zal, volgens docenten, worden geleerd hoe je als butler „alles ziet, maar niets zegt". Medicijnen gestolen in Leidschendam LEIDSCHENDAM Een onbekende heeft vannacht uit een op het Prinsenhof in Leidschendam. gepar keerde vrachtwagen twee doosjes ampullen gestolen. De witte ampullen, gevuld met het geneesmiddel Tri methoprim BP 0,2 gr. en Sulfadiazine, kunnen ge vaarlijk zijn bij inwendig gebruik door kinderen. Wie iets meer weet over de diefstal wordt verzocht zich in verbinding te stel len met de politie in Leid schendam (070-209304). 118-jarige han- gtr in galante- had in zijn weliswaar Imeer dan de |maal toege- voorraad h00 kilo. maar laadbak van Ivoor de deur Trkeerde auto- bevatte het tyubbele van hoeveelheid. j|er onderzoek naar een £rrain waar :ens 1800 kilo aangetrof- In totaal is in Rotter- 6500 kilo vuur- l in beslag ge- In het De jrn legde de po- I de hand op kilo oude- fe-explosieven Jn een loods op industrieter- I lagen. $na 3: illegaal iverk is met ar omgeven TEHERAN De Iraanse minister Behzad Nabavi, belast met de kwes tie van de Amerikaanse gegijzelden, heeft gezegd, dat Iran mogelijk Amerikaanse tegenvoorstellen zal aanvaarden, nu de VS afwijzend heeft gereageerd op Teherans eis om 50 miljard gulden op een Algerijnse bank te storten voor de vrijlating van de 52 Amerikanen. De voornaamste voorwaarde is, volgens minister Nabavi, dat de nieuwe Ameri kaanse garanties aanvaardbaar zijn voor Algerije, dat als bemiddelaar op treedt bij de onderhandelingen. „Wat aanvaardbaar is voor Algerije is ook aanvaardbaar voor ons", aldus Nabavi. Hij voegde er aan toe dat Iran „nooit de beloften van supermogendheden zal( vertrouwen" en hij herhaalde dat de gegijzelden terecht zullen moeten staan als niet aan de Iraanse voorwaarden zal worden voldaan. Sprekend over de uit lating van de komende Amerikaanse president Ronald Reagan, die degenen, die de Amerikanen gegijzeld hebben, „barbaren" heeft genoemd, zei Nabavi: „Wij nemen Reagans opmerking niet ernstig. Hij denkt nog steeds dat hij in cowboyfilms speelt...". De Amerikaanse weigering om zonder dralen vijftig miljard gulden op een Al gerijnse bank te storten, werd gisteren verwoord door John Trattner van bui tenlandse zaken: „Iran zal genoegen moeten nemen met het erewoord van president Carter. Dat is het hoogste wat dit land kan aanbieden...". Iran eiste deze miljardenstorting als waarborg achter Carters toezeggingen over het ontdooien van de Iraanse te goeden en het bevorderen van proce dures voor de teruggave van het ver mogen van de ex-sjah. |,RIJS De toestand van zes Corsicanen, die uit protest tegen |i gevangenhouding al anderhalve -maand in hongerstaking i in een gevangenis bij Parijs, is de afgelopen uren aanzienlijk felechterd. De Corsicanen, die vast zitten na gewelddadige en op Corsica waarbij drie mensen om het leven kwamen, £en bereid te zijn hun actie door te zetten, zelfs al laten zij er fleven bij. Een van de zes is, naar een van de advocaten mee lde, gisteren onder dwang een bloedtransfusie toegediend. ander heeft- eind verleden week een hartaanval gehad. De pise autoriteiten stellen zich op het standpunt, dat zij de gede- lerden desnoods onder dwang mogen voeden. ADVERTENTIE In 1970, tien jaar vóór de zinloze moord op John Lennon, waren de Beatles op het hoogtepunt van hun roem. Waarom gingen zij toen plotseling uit elkaar? Story onthult nu het antwoord op deze vraag. In de eerste aflevering van de drie-delige exclusieve, complete Beatles-story. Met unieke, soms ontroerende foto's. Verder in de nieuwe Story: Hoe de liefde een andere vrouw maakte van (ex-LUV) Patty. Wordt Willeke Alberti met Rik weer gelukkig? Uw horoscoop voor 1981; alles over uw gezondheid, liefde Nu overal te koop. NEW DELHI In de hoofdstad van Afghanistan, Kaboel, hebben zich gisteren, ongeveer een jaar na de be zetting door Russische troepen anti- Russische onlusten voorgedaan. Woe dende Afghanen gooiden in de bin nenstad stenen naar voorbij rijdende voertuigen en voor het ministerie van voorlichting had zich een zeer boze menigte verzameld. Er verschenen wel Afghaanse soldaten, maar die traden niet op. Russische tanks werden uitgestuurd en boven de stad vlo gen helikopters met boordwapens. De straten naar het Volkspaleis, waar de Rus sische stroman, president Babral Karmal werkt, werden afgesloten. Volgens Russi sche nieuwsbronnen zouden de onlusten „veroorzaakt door misdadige elementen" onder controle zijn gebracht. De laatste onlusten in Kaboel hebben zich in mei voorgedaan, toen schoolmeisjes de straat op gingen om te betogen tegen de Russische bezetting. Toen militairen het vuur openden, zouden ongeveer 200 meis jes zijn omgekomen. Uit zowel Afghaanse als Russische bron is melding -gemaakt van de dood van een „Amerikaanse adviseur" in het zuiden van het land. niet ver van de Iraanse grens. Een camera en documenten zouden in beslag zijn genomen. In Amerikaanse kringen vermoedt men dat het om een journalist gaat, die als vrijheidsstrijder was vermomd. Space-shuttle op weg naar lanceerplaats Op de Amerikaanse ruiiptevaartbasls Kaap Canaveral is het space-shuttle-ruimteveer Columbia, dat in maart voor de eerste maal wordt gelanceerd, gisteren naar zijn lan ceerplaats gebracht. Hiervoor werd gebruik gemaakt van dezelfde rijdende vloer, die enige jaren geleden werd gebruikt voor het transport van de Apollo-maanraketten. De afstand van 5,6 kilometer van de hangar naar de lanceerplaats werd met een snelheid van anderhalve kilometer per uur afgelegd. ADVERTENTIE toonaangevend in eiken MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES Op woensdag 31 december 1980 zullen onze kanto ren om 16.00 uur gesloten zijn. STAKING BU AFWUZING WARSCHAU Duizenden boeren uit heel Polen zijn mo menteel in Warschau bijeen, in afwachting van van een uit spraak van het Poolse hooggerechtshof over hun aanvrage tot vorming van een onafhankelijke vakbond. Een negatief besluit van het hof kan een staking ten gevolge hebben. In oktober heeft de rechtbank in Warschau het verzoek van de boeren afgewezen met de argumentatie, dat de wet niet toestaat, dat zelfstandigen zich in een vakbond verenigen. De (zelfstandi ge) boeren houden evenwel staande, dat zij in feite in dienst zijn van de nationale economie en de bescherming vasn een vak bond nodig hebben. TNO: LITERPRUS SNEL NAAR TWEE GULDEN (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Onder druk van de oliemaatschappijen, die dreigden met het verminderen van de leveranties, heeft mi nister Van Aardenne (Economische Zaken) besloten de prijs van stookolie in één klap zeer fors te verhogen. Een ton stookolie wordt met ingang van donderdag 1 januari 53,75 tot ƒ59,75 gulden duurder. Ook alle andere oliepro ducten worden donderdag duurder. De maximumprijzen van normale en superbenzine stijgen met 4,2 cent (inclusief BTW). In dit bedrag is bovendien een accijnsverhoging van 1 cent per liter opgenomen. Dat betekent straks 156 cent be talen voor een liter super en 152,6 cent voor een liter norm- naai. De minister motiveert zijn besluit door te wijzen op het verschil tussen de prijzen op de vrije markt en de prijzen in Nederland. Stookolie brengt in de vrije handel momenteel ruim honderd gulden per ton meer op. Deskundigen van TNO verwachten dat de benzineprijs in de tweede helft van het volgend jaar zal oplopen tot twee gulden per liter. Hierdoor wordt volgens hen de mogelijkheid alcohol als motorbrandstof te gebruiken steeds groter en zijn er voldoen de grondstoffen in ons land om het gehele wagenpark van deze brandstof te voorzien. De Opec-landen Libië, Algerije, Indonesië en Nigeria zouden volgens kringen in de Amerikaanse olie-industrie overwegen de prijs per vat met enkele dollars te verhogen. Saoedie-Arabië zal, zo heeft olie-minister Jamani gezegd, de prijs zeker na de vol gende Opec-conferentie op 32 dollar per vat houden. TRANI In de strafgevan genis in het Zuiditaliaanse Trani is vanmorgen de rust teruggekeerd, nadat een spe ciale politie-eenheid er giste renmiddag de orde herstelde en de door gevangen terro risten gegijzelde cipiers be vrijdde. Maar terwijl men opgélucht is over het eind van de gijzeling, wordt ge vreesd voor het leven van de verleden week ontvoerde rechter Giovanni D'Urso. De Rode Brigades hadden al eerder laten weten D'Urso te zullen doden, als in Trani tot geweld werd overgegaan. Bij de met groot machtsver toon uitgevoerde actie van gis terenmiddag liepen slechts en kele personen, vier van de achttien cipiers en vijf politie mannen, lichte verwondingen op. Over het lot van de gedeti neerden is niets bekend. Terwijl helicopters op het dak van de gevangenis landden, bestormde de politie het ge bouw, waarna enige salvo's en explosies werden gehoord. Korte tijd later maakte de po litie bekend dat de gijzeling voorbij was. Het slagen van de actie is een groot succes voor de Italiaanse regering, die veel kritriek kreeg te verduren toen verle den week werd besloten tot sluiting van een speciaal voor terroristen bestemde gevange nis. Wielrijdster ernstig gewond LEIDEN Een 15-jarige wielrijdster uit Voorschoten is gistermiddag rond half vier na een aanrijding met een auto ernstig gewond. Het meisje stak ter hoogte van de Toma- tenstraat in Leiden de over steekplaats van de Lammen- schansweg over. Hier werd zij geschept door een 66-jarige Leidse automobilist. Met in- wehdig letsel, een beenfrac tuur, verwondingen aan het gezicht en schedelletsel werd het meisje naar het ziekenhuis overgebracht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1