0Of4/lQ/nt1980TE KUK y Beleg van Dodewaard De acties tegen het gebruik van kernenergie be reikten in okto ber een hoogte punt met de be legering van de kerncentrale in Dodewaard. De politie die een grimmige con frontatie voorzag, had prikkeldraad gespannen. Maar het treffen van belegeraars en belegerden aan weerszijden van deze afscheiding bleef uiterst vriendelijk. Ge teisterd door de weergoden dro pen de actievoer ders na korte tijd af. Onverwacht Totaal onver wacht won de ex- filmacteur en gouverneur van Californië, de 69- jarige Ronald Reagan, in no vember met een grote meerder heid de Ameri kaanse presi dentsverkiezing en. De verrassing was des te groter omdat de opinie peilingen tot op het laatst een nek-aan-nek- race hadden voorspeld tussen Reagan en zijn ri vaal Carter. Rellen rond de Dam Na een regeer periode van bij na 32 jaar heeft koningin Juliana haar plaats inge ruimd voor haar dochter Beatrix. Op de verjaar dag van deze laatste., 31 janu ari, maakte Juliana haar ko mende aftreden bekend (foto midden). Op Ko ninginnedag, 30 april, tekende Juliana het abdicatiebesluit in het Koninklijk Paleis, 's Middags leg de koningin Beatrix in de Nieuwe Kerk de eed op de grondwet af en werd zij door de Staten-Gene- raal ingehuldigd. Als hadden de rellen rond haar huwelijk in 1966 in Amsterdam als een voorproefje gegolden, zo leidde de inhuldiging tot uitge breide onlusten. De vechtpartijen bereikten bijna de Dam, het cen trum van de feestelijkheden. Veel toeschouwers, ouders met kinde ren en ook mensen op leeftijd, moesten een goed heenkomen zoeken. De rellen waren trouwens dit jaar in Amsterdam aan de orde van de dag, eerst in de Vondelstraat, later rond ontruimingen van de PH-kadeflats en van de panden De Vogelstruys en De Grote We tering.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17