Afwijzen van -««rnwapens ^kernenergie rapeend van realiteit Een bewijs daarvan zijn voor mr. Luns de expansieve acties in Afgha nistan en op de wereldzeeën. Wan neer opponenten hem verwijten dat hij alleen beschuldigend naar de Russen wijst en de Amerikaanse in menging in Zuid-Amerika vergeet, zegt hij: „Natuurlijk, West-Europa en de Verenigde Staten maken ook wel eens fouten in het belang van hun wereldpolitiek. Het is niet zo dat wat Amerika doet altijd behoor lijk en wat de Russen doen onbe hoorlijk is. Alleen bij de Sovjets is het een constant beleid, waarover niet eens te praten is. Kritiek ac cepteert Amerika echter wel. Bo vendien is een Amerikaans ingrij pen incidenteel en kortstondig. De Russen grijpen in en blijven daar zitten". Terugkomend op het afschrikwek kende effect van nucleaire wapens blijft de vraag of de wereld daar ooit van af zal komen. En als dat mocht lukken, of een conventionele bewapening dan voldoende zal zijn. „Indien men zou komen tot nucleai re ontwapening en ik geloof dat die kansen uiterst, ik herhaal uiterst gering zijn dan blijven natuurlijk de conventionele wapens over. Maar ook de conventionele oorlog is al lang niet meer wat Von Clause- witz noemde „een voortzetten van de politiek met andere middelen". Met oprechte verontwaardiging zegt mr. Luns: „Denkt u maar aan de escalatie in de bombardemen ten. Het bombardement op Dres den ik zat toen in Engeland heb ik toen al een misdaad gevon den. Daarbij zijn meer slachtoffers gevallen dan door de bom op Hi- rosjima". Dan weer met kalme stem: „Maar in de praktische poli tiek hoeft men niet te rekenen met het feit dat er voor lange tijd een praktische nucleaire ontwapening zou zijn". De totale afwijzing van kernwapens en ook van kernenergie in het alge meen, vindt mr. Luns gespeend van alle realiteit. „En niet ongevaarlijk ook", schiet hij wat fel uit, „aange zien het de kansen op een militair conflict verhoogt. Aangezien men de Russen rustig hun gang laat gaan bij een eenzijdige ontwape ning. Het is in dit verband interes sant te zien dat de Russen zeer grote sommen geld uitgeven om in onze landen de propaganda aan te wakkeren tegen het vreedzame ge bruik van kernenergie. Tezelfdertijd benaderen zij het Westen, met name Duitsland, om nucleaire cen trales in West-Rusland te bouwen, waardoor de Russen dan energie gaan leveren aan het Westen vanuit hun eigen kerncentrales. Het is een punt van grote zorg, niet alleen in Nederland, maar ik denk ook vooral aan West-Duitsland, die aanwakke ring van de anti-kernpropaganda. We weten dat er een aantal mante lorganisaties bestaat die de finan ciële middelen kanaliseren naar die demonstraties". Een bondgenootschap is nu een maal zo sterk als de zwakste scha kel. Is de kritische opstelling in Ne derland tegenover de NAVO een probleem voor het bondgenoot schap of alleen typisch Nederlands? „Nee. niet typisch Nederlands. Maar bij Nederland neemt men wel de positie in van de voorloper. Ja, Nederland is daar wel een van de eerste mee geweest en Nederland heeft dat heel acuut. Maar deze stromingen zijn er in de meeste lan den. Denk maar aan de opstelling van de socialisten in het Verenigd Koninkrijk". Een herhaling van de geschiedenis, van de gebroken-geweertjes-propa- ganda? Zo ver wil mr. Luns nog niet gaan. Maar zorg heeft hij hier wel om. Ook de ervaring. „Ik behoor tot de generatie die de vooroorlogse tijd heeft meegemaakt. Die „geen-man- en-geen-cent-gedachte" en het-ge- broken-geweertje hebben lang, veel te lang de politiek in Holland beïn vloed, maar toen is het te laat ge bleken om ons zo te bewapenen dat we een kans hadden gemaakt niet door Duitsland te zijn aangeval len. Zoals Zwitserland. Dat land heeft ook gevaar gelopen, maar een gro te factor is geweest de enorm ster ke defensibele positie van het land. En nog steeds heeft Zwitserland een zeer sterk leger en daarbij een bijzonder goede moraal en motiva tie". dat z< 9 meert )Uhar/T 1 een de Taak en veN'flheid in het nieuwe .„forensen we elkaar omdat (md naar oorlog en lligheid verlangt. Maar als we met z'n allen over de »ns gaan nemen we niet de hoop op de toekomst, ook de realiteit van het lire staten, spanningen in i, Afghanistan waar nog geen ^^sing is gevonden, Cambodja, jam, Afrika, brandhaarden die L. te maken hebben met vrede Va/Jm9heid- Vachten onszelf niet alleen ensen, maar ook ■0ate Iwerkelijk te beschermen. was,oods met alle waPenen d'e ;ewJebben. Ook kernwapens, jr 0Tel steeds meer mensen deze richt1° onmenselijk beschouwen, hetiij er liever vanaf willen. ie Irking of afschaffing van de 'dlna fa're wapens via a/^lrhandelingen met onze >emd^lijke tegenstanders. Of, zoals onfdfnigen zeggen, als dat niet 'ievelran maar eenzijdig al die Jc ins eruit. s afschrikking door ehrikkelijke middelen? Mr. >r ö»ph Luns, secretaris-generaal wij de Noord Atlantische :ame r8®s Or9an'3al'e (NAVO) graoft daar niet in. „Hoe s ^schrikkelijk kernwapens ook •epen we hebl>en nog steeds onze staai 'he'd en vr'jheid eraan te eind, en", beklemtoont hij vanuit lAVO-hoofdkwartier in som 7 Bn wel ree/* ik b uitjf Maar zou Rusland een dergelijke rationele afweging maken? Mr. Luns gaat er recht voor zitten. Met grote stelligheid zegt hij: „Ik ben ervan overtuigd dat de Sovjet unie zich ervan bewust is dat, in dien het tot een wedloop zal komen tussen Amerika en de Sovjet Unie op het gebied van de nucleaire be wapening, Amerika met zijn veel grotere middelen die wedloop zou winnen. Het is dus in het belang van Rusland om beperkingen langs de weg van besprekingen te berei ken. U hebt trouwens ook gezien dat de Sovjet-Unie, toen deze vol komen overtuigd was dat het be sluit van 12 december vorig jaar niet zou worden herroepen, zich be reid heeft verklaard om te onder handelen over het terugdringen èn van de SS 20 èn van de nog op te stellen Euromissiles Met de ervaring van een oude rot in de diplomatie kan mr. Luns glimla chen om de krachtige taal, vorig jaar, van de Russen tegen de op stelling van Euromissiles. „Toen vo rig jaar de Sovjet-Unie het stand punt huldigde dat zij alleen met het Westen zou willen spreken als het besluit van 12 december ongedaan zou worden gemaakt, heb ik dit on middellijk wel doorzien als een tac tische zet om eens te kijken of Eu ropa werkelijk zijn beslissing zou handhaven. Anderhalve maand voor Bresnjev zich tegenover de Westduitse kanselier heeft verbon den besprekingen aan te gaan, heb ik al voorspeld dat Rusland wel tot onderhandelen bereid zou zijn". Kijkend naar Oost en West lijkt het of dit volledig losstaande werelden zijn. waarbij de Sovjet-Unie het Westen als een hinderlijk gevaar er vaart en zich daarvan geïsoleerd voelt. „Het is curieus dat alles wat ik hoor uit dat land is, dat de Sov jet-Unie toch een licht schizofrene instelling heeft. En nu heeft de Sov jet-Unie altijd, of laten we zeggen Rusland, een overdreven accent ge legd op militaire strijdkrachten, voor de eigen beveiliging. Maar zelfs als men de meest ruime uitleg wil geven aan dit, wat ik zou willen noemen Russische complex, dan nog gaat de uitbreiding van de Rus sische strijdkrachten de laatste tien jaar verre uit boven alles wat men als een excuus zou kunnen noemen voor de Russische verdediqina". en rijzig. Hoffelijk en char- arttê, niet als een staaltje van di- fiaro latièke ervaring, maar echt ge- Ni id: mr. Joseph Luns. Wat aar- id pratend, maar dat meer om precies datgene te zeggen wat et^ieel duidelijk voor ogen heeft, man met uitgesproken menin- zonder die met een stortvloed woorden er bij anderen in te nen. Een wat huiselijke, vredige in zijn werkkamer in het 'O-hoofdkwartier in Brussel, gezellig zitje waar hij ontspan- in een zetel onderuit zakt. Een gënfe kleurenfoto aan de wand van H-'s Tromp en van Nederlandse erne fregatten. De marine, een maar nooit gedoofde liefde mr. Luns, die hij ooit als ma rcis-seiner diende. Verder geen tpvoair vertoon in de kamer van door zijn tegenstanders zo als havik afgeschilderde se- ist /jaris-generaal van de NAVO. wist nningen in Polen. De NAVO us mr. Luns volgt de ontwik- f?oe/figen binnen het Warschaupact iwlettend. Dreigende taal van het ten aan Moskou. Een herleving NH de koude oorlog? Een vérsto- van de ontwapeningsgesprek- tussen Oost en West? ên ifes han9* van het optreden van trrld >ovjet-Unie af. De Sovjet-Unie is in ik geloof terecht gewaar- Uwd door de EG-top en door de 'coring van de Verenigde Staten, jptól 600 militair optreden tegen Po- isj(01 tot onvoorzienbare consequen- zal leiden. Waarbij natuurlijk dient te worden bezien hoe de ysvcjBn zelf zullen reageren. Met wel- levigheid of met welke gelaten- e te of n aar strikt persoonlijk zeg ik, dat acdJtot onvoorziene gevolgen zal lei- Zo aldus mr. Luns. Begin deze ,rmli ind had hij op persoonlijke titel nlgs verklaard dat er van een acl\ 'O-ingrijpen geen sprake zou „maar dat was op een moment irop er nog geen aanwijzingen ^'ien van voorbereiding voor een Hen M Russisch ingrijpen". Voor ligt de situatie in Polen nu heel ers dan in 1956 in Hongarije. )n 9®en westers ingrijpen on- Mu&^s het heftige verzet van de Sigaren. „Bij Polen ligt dat totaal ers. Polen is een belangrijke akel tussen de DDR en Rusland, i de navelstreng tussen Pan- het Oostduitse regeringscen- n, en Moskou. .ontspannen onderuit gezakt. Als oud-minister weigert mr. Luns gewoonlijk uitspraken te doen over de politiek in Nederland. Hij kijkt wat zuinig als hem gevraagd wordt wat hij van de opvatting van PvdA- leider Den Uyl vindt, die tegen het gevoel van een groot deel van zijn partij in heeft gezegd dat Nederland nucleair niet eenzijdig moet ontwapenen, noch uit de NAVO moet stappen, omdat andere Westeuropese landen, die in de be wapening verder willen gaan dan niet meer door Nederland beïn vloed zouden kunnen worden. Be dachtzaam zegt mr. Luns: „Ik wil me niet in de motieven van de lei der van de PvdA verdiepen. Ik wil alleen zeggen dat ik zijn standpunt wel begrijp". Hoewel de besprekingen over ver dergaande ontwapening tussen Oost en West, door het nog niet goedgekeurd zijn door de Verenig de Staten van het Salt-ll-verdrag, wat io het slop zijn geraakt, heeft mr. Luns wel hoop. „Salt-I is met de onvolkomenheden die er aan kleven ongetwijfeld een succes ge weest. Het heeft een beperking op gelegd aan de strategische wapens aan beide zijden. Salt-ll zal, naar ik vermoed, toch weer op tafel komen en voorwerp van bespreking zijn tussen de nieuwe Amerikaanse re gering en de Sovjet-Unie. Dat zal gebeuren omdat het duidelijk ook het belang van Rusland is de reeds enorme uitgaven voor een nucleaire bewapening niet tot in het waanzin nige op te voeren". Maar is de Sovjet-Unie wel gevoelig voor dreigende of waarschuwende taal? „Ze is er gevoelig voor, voorzover achter die taal reële mogelijkheden van optreden zijn. Die hoeven niet militair te zijn. Die kunnen bijvoor beeld ook economisch zijn. Een werkelijk stopzetten van de leveran ties door het Westen aan Rusland, zou Rusland meer schade, véél meer schade toebrengen dan de economische belangen van het Westen. Overigens ik geef maar één voorbeeld". Waarschuwende taal. Maar wat is" de NAVO nog waard? De discussies over kernwapens leiden bij sommi ge groepen tot een totale afwijzing van deze wapens als verdedigings middel. Dat moet toch pal ingaan tegen de mening van de secretaris generaal, gezien zijn uitspraken in het verleden? Zeer beslist zegt mr. Luns: „Ik handhaaf mijn standpunt dat velen van de mensen, die kernwapens af wijzen, ongetwijfeld te goeder trouw zijn, maar hun afwijzing niet hebben doordacht. En ik handhaaf ook dat het kernwapen een wapen is dat ongetwijfeld de vrede heeft gehand haafd sinds de laatste wereldoor log. En nog steeds ben ik ervan overtuigd, dat de Sovjet-Unie geen conflict met het Westen zal aan gaan, wanneer een conflict zou kunnen ontaarden in een nucleaire oorlog". „Het oorlogsgevaar wordt alleen acuut wanneer een van de partijen zich niet wil of kan verdedigén of wanneer de nucleaire middelen van een van de partijen niet meer ge loofwaardig zijn. En dat was te vre zen nadat de Russen door een ver draaiing van het begrip tactische wapenen de SS 20 een stra tegisch wapen hebben ontwikkeld dat heel Europa kan bestrijken en dat in West-Rusland staat opge steld met mobiele batterijen. Daar tegen was geen verweer mogelijk tenzij men onmiddellijk van Ameri kaanse zijde het afschuwelijke stra tegische wapen zou gebruiken met alle gevolgen vandien. Dat had dus de geloofwaardigheid van onze ver dediging aangetast. Door het be sluit van de NAVO-partners van 12 december 1979 om in West-Europa 572 raketten voor de middellange afstand te plaatsen, de zogenaam de Euromissiles, is dus het vredes- behoudende element dat het voor naamste element is voor het kern wapen. gehandhaafd of beter hier door hersteld". Over motivatie gesproken, volgens mr. Luns putten de Polen een deel van hun huidige moreel uit het feit dat een landgenoot tot paus is ge kozen. „Ik twijfel er niet aan dat dat zijn invloed heeft gehad. Alle indi caties zijn er ook onder de Poolse bevolking en ik meen zelfs onder de toenmalige regering-Gierek, dat de verkiezing van de paus een enorme injectie is geweest van nationaal bewustzijn en vertrouwen en hoop op de toekomst heeft gegeven. Ik ken Polen een beetje. Voor de oor log ben ik er wel geweest. Het is een bijzonder sympathiek volk dat door de eeuwen heen met taaie vasthoudendheid aan zijn nationale identiteit heeft gehangen en dat in het algemeen ietwat romantisch en emotioneel handelt. Maar in de laatste weken hebben de Poolse stakingsleiders, de leiders van de nieuwe vakverenigingen een be wonderenswaardige gematigdheid getoond. Bijna on-Pools zou ik zeg gen". Mr. Luns, een diplomaat in hart en nieren. Blij met de ervaringen die hij in het verleden heeft opgedaan en waarvan hij nu nog de vruchten plukt. Hij denkt nog niet aan stop pen, zegt hij, hoewel dezer dagen juist weer het zoveelste bericht op dook dat hij weggaat. „Zolang ik« mijzelf in staat acht deze positie te kunnen blijven uitoefenen. Ik ben nu 69. een jaar of vier, vijf jonger dan mijn voorganger toen hij terug trad". Overigens een kandidaat voor deze post is niet zomaar gevonden, aan gezien een benoeming met algeme ne stemmen van alle NAVO-part ners moet gebeuren. „Ik ben in mijn functie nogal geëx poneerd en het land waar je van daan komt wordt er ook wel ééns op aangekeken. Je exponeert je ei gen land. Ik ben uiteraard als Ne derlander voor deze functie geko zen. Het feit dat er in Nederland groepen zijn die mij een aartscon servatief en een oorlogshitser, en fin, gaat u maar door, noemen, werkt zeker niet nadelig voor mij in deze functie. Maar (breed lachend) ik ben best een gelukkig mens on danks deze zware post. Wanneer je 's nachts in het kussen gaat bijten vanwege de problemen, dan moet je ermee uitscheiden. Je moet ook afstand kunnen nemen''.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11