Jruguay: krachtmeting op hoog niveau maar ok trainingskamp voor kwalificatie Spanje KNVB wordt er financieel niet wijzer van ustralische tennisstrijd verliest prominenten 9, ponsors maken de dienst it in duels met Russen IN /IJ W.k. zwemmen in 1982 onzeker Sportprijsvragen LATSTE KANS VOOR ELFTAL EN INDIVIDU 3er iQRT LEIDSE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1980 PAGINA 9 TEVIDEO Iedere kent het punt aar geen terug mogelijk is. Ook uchtmachtofficier Zwartkruis is, op naar Montevideo, point of no-return" seerd. Lang overi- vöór zaterdagavond uur de vliegreis jijna achttien uur ichiphol naar Mon- begon. Zwart- passeerde dat punt :t moment dat de Et besloot de protes- ep tegen de reis Uruguay te nege- n oude afspraken komen. itreden in het gezelschap sterkste voetballanden [wereld met een selectie, laarvoor waarschijnlijk Idoende kwaliteit heeft, It hem niet met zorg. Hij in eventueel^ besluit om -blijven niet als een op- ig hebben gevoeld. Als Icoach wilde hij graag "ruguay. Zijn standpunt iminneiijk en bewogen werd daaraan altijd on- hikt gemaakt. Amsterdam en de aan- in Montevideo maakte eens duidelijk geen te hebben voor de con- itie met de ploegen van die hun naam op voet- f flHbied hebben bestendigd, g^Bpndeel. „Wij staan onge ld Voor een moeilijk kar- laar in onze situatie is •ingend nodig iedere ge leid om de jongens op de krijgen aan te grijpen, toernooi in Uruguay is ons de enige oefengele- •id op de komende kwalf- wedstrijden voor het Idkampioenschap". •land oefent rond de jaar ling voor duels in eind lari (Cyprus) en eind mei tkrijk). Er zou een won- loeten gebeuren - en niet ileintje - om nog een an- trainingsmogelijkheid te :n eer de wedstrijden in ip 2 van de Europese zone het wereldkampioen- Pion©p moeten worden afge- de t*t- xiuce&re test wordt dus zowel een %tmeting op hoog niveau trainingskamp. Zwart- uze V3) overigens meent, dat hij Ot in Ulde enige is, die voor een in FOTO LINKS Met (zelf gekozen) stille trom vertrok de selectie van acht tien man plu9 begeleiding za terdagavond naar Uruguay om deel te nemen aan het mini-WK. Tweeëneenhalf uur voor het vertrek (om 20.05 uur) van het vliegtuig was de groep al aangekomen. Via een zijingang werden de spe lers rechtstreeks naar de douane gebracht. Een veer tigtal demonstranten in de vertrekhal wachtte derhalve vergeefs om hun protest te laten horen. Ze hieven wel hun spandoeken met o.a. „KNVB martelt mee in Urugu ay" en „Sport en politiek: één pot bloed". De demonstran ten, onder wie Uruguezen, werd niet toegestaan naar de spelers te gaan om hen docu mentatiemateriaal over Uru guay aan te bieden. Op de foto v.l.n.r. Jan Peters, Ronald Spelbos, Pier Tol en Peter Arntz voor het vertrek. FOTO RECHTS Het Centenariostadion in Montevideo waar dinsdag Uruguay tegen Nederland aantreedt voor de openings wedstrijd. Het is toch nog op tijd gereed gekomen hoewel velen daaraan twijfelden. MONTEVIDEO De stijging van de dollarkoers van de afgelopen maan den heeft voor de KNVB noch voor de internationals een gunstig effect. Het. gaan naar Uruguay, onlosmakelijk verbonden aan een bankgarantie van 150.000 dollar per wedstrijd, zal juist door die vroeg afgesloten zekerheid geen extra guldens opleveren. Het was een kleine drie ton per duel en dat zal het blijven, ook al wordt de koers van de Amerikaanse munteenheid nog ho ger. De secretaris betaald voetbal Jan Huybrechts benadrukte trouwens dat die opmerkelijke vergoeding uit een zeker niet rijk land voor de bond zelf niet lucratief is. „Wij zullen zelfs moe ten opletten om er niet bij in te schie ten. Per speler kost iedere wedstrijd een kleine 10.000 gulden; 5.000 voor zijn club en 4.500 voor de man zelf. Daarbij komt natuurlijk nog een aan tal andere uitgaven, zoals bijvoor beeld de kosten van de verzekerin gen". „De gedachten aan financieel voordeel hebben bij ons nooit meegespeeld. Het enige dat wij aantrekkelijk vonden, was de krachtmeting voor het elftal. Dit is de laatste kans tot voorberei ding op de kwalificatiewedstrijden in het WK. Wanneer de competitie na de winterstop weer begint, is dat in het eerste weekeinde van februari. Je kunt dan niet meteen weer een beroep doen op de clubs de spelers af te staan. Vooral daarom was het onmogelijk een oefenwedstrijd vast te stellen vóór Cyprus. Een maand later, voor het duel met Frankrijk, zijn de be langrijke leveranciers voor de selectie alweer betrokken bij de Europese be kertoernooien. De KNVB zou voordeel kunnen hebben van de wedstrijden in Uruguay, maar vrijwel niet en ze ker niet direct op het financiële vlak". zware teststaat. „Iéder die meedoet heeft moed en durf nodig. Niet wij alleen. Argen tinië, de wereldkampioen, en West-Duitsland, de Europese kampioen, spelen samen om maar één finaleplaats. Een van die twee wordt dus verliezer, maar geen van beide kan zich dat feitelijk veroorloven. Jupp Derwall, die de wedstrijd te gen ons in Eindhoven nog steeds een van zijn beste oefe ningen noemt, heeft als coach van het Westduitse elftal nog geen wedstrijd verloren. Me- notti heeft zijn selectie kunnen voorbereiden op een manier, die bij ons onbekend is. Hij vertoefde met zijn spelers een maand in een kamp, terwijl de competitie nog draaide. Dat was dus jammer voor de clubs, punt uit. Bij ons, als zoiets al denkbaar was, zou iedereen onmiddellijk spreken van competitievervalsing van de ergste soort". Geen zekerheid Het Nederlands elftal maakt dus, gedeeltelijk, een oefen trip. Maar dat houdt niet in dat de „achttien van Uruguay" enige zekerheid hebben over een plaats in de ploeg die moet trachten alsnog kwalificatie in Spanje 1982 af te dwingen. Zwartkruis denkt ook nog al tijd aan de „buitenlanders" en verwijst op dat punt graag naar Menotti. „Hij heeft zijn contract een paar jaar geleden verlengd op voorwaarde, dat hij na het wereldkampioen schap met een nieuwe groep mocht beginnen. Hij heeft geëxperimenteerd, maar te elf der ure toch weer teruggegre pen op Kempes, Ardiles en Bertoni. Wie zou ik dan zijn om bijvoorbeeld Krol, Thijs- sen, Van de Korput en Taha- mata uit mijn gedachten te bannen". „Jupp Derwall zocht naar de ideale centrumverdediger. Ik ben ervan overtuigd dat nu toch de naam van Franz Be- ckenbauer weer in zijn ge dachten speelt. Topsport draait slechts om één ding: prestaties op een bepaald ogenblik. Van die zekerheid kun je je nooit losmaken, ook niet als je door te bouwen wilt werken aan de toekomst". „We maken nu in Nederland een onbekende periode door. Er is breedte en daardoor con currentie in het aanbod, maar juist door die gelijkmatigheid mis je de uitschieters in kwali teit die nodig zijn. Dit toernooi moet het bewijs leveren, dat de ploeg en een aantal spelers even internationaal zijn als ik van hen verwacht". Met andere woorden, zowel voor het elftal als het individu ligt de laatste kans op Spanje rond de jaarwisseling in Zuid- Amerika. relai: erse, JEE ZWARE NEDERLAGEN IJSHOCKEYPLOEG de eer )f) Migd: 1,3—1, fcSENDAAL Het Nederlands ijshoc- leam heeft zijn oefencampagne voor het hooi om het wereldkampioenschap, dat jpril in Zweden wordt gehouden, ver- ;d met vier wedstrijden tegen de rege- je wereldkampioen Sovjet-Unie, waar de eerste twee in grote nederlagen zijn 11-0 (7-0. 2—0, 2-0) en 10—2 4—0). vraag is gewettigd of er gesproken mag Sen van oefencampagne, want als bij het e treffen geen beroep mag worden gedaan Je spelers van Amsterdam omdat de hoofd- lijke ploeg een dag later een vriendschap- te wedstrijd speelt en de sponsor geen toe- ming aan zijn „werknemers" verschaft in lationale team te spelen, blijft er van oefe weinig over. r dan ook nog de mogelijkheid aanwezig is de spelers van Heerenveen ook een wed- I verstek moeten laten gaan, welt een SREf^e vraag op: waarom wordt de Tsjech Bub als coach naar ons land gehaald? Het beleid de ijshockeybond is altijd al wazig geweest, i zorg zoajs nu worcjt omgesprongen met de be ings- en van de sport die men zegt te dienen, teren e hi tuafc /IJK 8-T5! kan moeilijk meer serieus worden genoemd. Vooral in het jaar, waarin Nederland na een stormachtige opmars voor de eerste maal zal spelen in de hoogste divisie om de wereldtitel. De NIJB heeft zich kennelijk geheel geconfir meerd aan de sponsors die de dienst uitmaken. De Sovjet-Unie heeft de ruim 4000 toeschou wers nu al meer dan tijdens het gehele vier- landentoernooi een week geleden in Gronin gen en Roosendaal vergast op ijshockey van een niveau, zoals nog nooit in Nederland is ge speeld. Vooral in Groningen haalden de win naars van het zilver in Lake Placid vernieti gend uit en demonstreerden een fabelachtige schaatstechniek, gepaard aan een briljante stickbeheersing. De Nederlandse ploeg, waarin de Heerenveenlijn Van Wieren, Janssen en Collard bijzonder hard werkte en bij vlagen enige opluchting kon verschaffen, had weinig verweer en werd naar de slachtbank gevoerd. De stand 70 na de eerste periode sprak boek delen. De teugels werden daarna wat gevierd, waardoor de nederlaag beperkt bleef tot 110. In Roosendaal was het gisteren opnieuw de Heerenveenlijn, die schitterde. De Russen hiel den het tempo ditmaal niet zo hoog, waardoor Nederland een minder willig slachtoffer leek te Kansje voor Nederland maar Larry van Wieren schiet naast in het duel met de Russen te Roosendaal dat met 102 werd verloren. zijn. Zelfs smaakten Mari Saris en Tonny Col lard het genoegen de fameuze doelman Poesj- kin te passeren maar technisch, taktisch en vooral ook wat beheersing betreft was deze Sovjet-ploeg toch een klasse apart. Maar dat was voor niemand een verrassing. LBOURNE Brad Dre- heeft zaterdag in Mel- ie voor sensatie ge- I door in de eerste ron- an de open Australische ,p »iskampioenschappen Gerulaitis uit te scha- De 22-jarige Austra- versloeg de als vierde aatste Amerikaan in sets: 2-6, 6-4, 1-6, fr4, 6-4. [e uitschakeling van Ge-' 'tis volgde gisteren nog laverende verrassing in weede ronde. De Argen- José-Luis Clerc, die de Ie positie op de plaat- slijst had gekregen, L ten onder tegen de Au straliër Mark Edmondson in drie sets: 2-6, 3-6, 4-6. De partij moest na twee sets gedurende bijna twee uur wor den onderbroken wegens storm en regen. De wind hielp Edmondson een handje. „Want", zo zei hij, „ik heb ten nis leren spelen in een streek waar het altijd waait". Voor Gerulaitis had de neder laag pijnlijke konsekwenties. Hij had dit toernooi moeten winnen om zich alsnog te kwalificeren voor het Master- stoernooi. Drewett vertelde zeer verrast te zijn over zijn spel. De Australiër, die met een wild card het toernooi 'was binnengeslopen, verklaarde" dat hij een slecht seizoen ach ter de rug had en mentaal niet al te sterk in zijn schoenen stond. „Eigenlijk heb ik dit jaar weinig of niets gewon nen". Uit vergetelheid Tot voor enkele jaren gold Drewett als een belofte in de tenniswereld. In 1979 haalde hij de laatste zestien op Wim bledon. Na die prestatie zakte hij terug op de ATP-lijst en dit jaar behoorde hij tot het grote legioen der naamlozen. De overwinning op Gerulaitis heeft hem vooropig weer uit de vergetelheid gerukt. In de beslissende vijfde set blesseer de Drewett zijn linkerhand bij het halen van een volley van Gerulaitis. Het incident had geen nadelige gevolgen op het verdere verloop. Met de eliminatie van Gerulai tis verdwenen in de eerste ronde drie geplaatste spelers uit het toernooi. Eerder verlo ren de Fransman Noah en de Amerikaan Fleming het uit zicht op een aantrekkelijke geldprijs uit de pot die in to taal 700.000 gulden bevat. Guillermo Vilas, de favoriet voor de eindzege, ging moeite loos over naar de tweede ron de. De Argentijn versloeg de Evenals Gerulaitis verscheen Clerc na afloop niet voor de gebruikelijke persconferentie, wat hem een boete van 500 dollar kostte. Voor Edmond son, die vier jaar geleden de Australische tennistitel greep door in de finale John New- combe te verslaan, kwam de overwinning op Clerc niet ge heel onverwacht. „Ik speel op gras sterker dan hij. Boven dien lag dit weertype me veel beter". Chris Lewis (NZ1) 7-6. 6-3. 3-6, 6-2; Phil Dent (Aus)-Onny Parun (NZ1) 6- 7. 6-4. 2-6. 7-6. 7-6; Guillermo Vilas (Arg^-David Carter (Aus) 7-6. 6-3. 6- 4; Victor Amaya (VSt)-John Alexan der (Aus) 3-6. 6-4. 7-5. 6-3. Brad Dre- wetl-John Gerulaitis (VSt) 2-6, 6-4. 1- 6. 6-4. 6-4; Kim Warwick (Aus)-Rolf Case (Aus) 6-4, 6-4, 6-1; John Sadri (VSt)-Chris Kachel (Aus) 6-3. 6-3. 6- 4; Peter Rennert (VSt)-Geoff Masters (Aus) 1-6, 6-4. 7-6, 6-4; Mark Edmon son (Aus)-AndreW Pattison (ZAf) 7-6, 7-6. 6-3. Tweede ronde: John Austin (VSt)- Colin Dibley (Aus) 6-2. 7-6, 4-6, 6-4; Mark Edmondson (Aus)-José-Luis Clerc (Arg) 6-2, 6-3. 6-4; Brian Gott fried (VSt)-Syd Ball (Aus) 6-1, 6-4, 6- 1; Pat Dupre (VSt)-John Trickey (Aus) 6-2, 3-6. 7-6, 4-6, 6-4; Brian Tea cher (VSt)-Uli Marten (WD1) 6-2, 7-6, 7-6. LOS ANGELES Het is uiterst onzeker of de wereldkam pioenschappen zwemmen in 1982 in Californië gehouden zullen worden. Na Santa Clara heeft ook Concord de organi satie van het evenement aan de wereldzwemfederatie (FINA) teruggegeven. Voor beide steden vormden de reglementen van de FINA het struikelblok. De FINA bepaalt dat de wedstrijden gehouden dienen te worden in een bad dat over de volledige lengte (50 meter) een diepte heeft van 1.80 meter. In beide steden was dat slechts ten dele het geval en was er sprake van een ondiep (1.40 m.) gedeelte. De bereidheid om een nieuwe zwemaccommodatie te bouwen was in Santa Clara noch in Concord aanwezig. Omdat de Ameri kaanse zwembond indertijd veel moeite gedaan heeft om de or ganisatie toegewezen te krijgen, probeert men naarstig een an dere stad, zo mogelijk in Californië, te interesseren voor het evenement. Dezelfde problemen als in Californië golden ook voor het Joego slavische Split, waar van 5 tot en met 12 september 1981 de Eu ropese kampioenschappen plaats vinden. Aanvankelijk bestond onder de burgers veel ongenoegen over de bouw van twee zwemhallen voor de E.k. De stemming is wat beter geworden nvi B en W van Split de nieuwbouw heeft geïntegreerd in school- projekten. DEN HAAG De getallen in de verschillende sportprijsvragen zijn als volgt: Nederlandse lotto (52): winnende getallen: 10 - 21 - 23 - 35 - 38 - 39. Reservegetallen: 31 en 34. Eerste prijs: 556.811,77; tweede prijs: 138.338,79; derde prijs: 207.508,18; vierde prijs: f 276.677,57; vijfde prijs: 276.677,57. Westduitse lotto Winnende getallen: 4 - 14 - 16 - 21 - 27 - 43. Reservegetal: 37 Spel 77: 5022607. Belgische lotto Winnende getallen: 14 - 21 - 22 - 26 - 38 - 39. Reservegetal: 27. Sporttoto (52) Juist ingevulde kolom: 3-1-1-3-1-1-3-3-1-3-1-1. Eerste prijs: 40.957,85; tweede prijs: 27.305,23; derde prijs: t 68.263,08. Toto gelijk (52) Winnende getallen: 9 - 18 - 24 - 25 - 27, toegevoegd: 7. Eerste prijs: 10.310,07; tweede prijs: 1.209,80; derde prijs: 6.049,00; vierde prijs: 9.678,40. Supertrio Gespeeld in de Cabertnet Sauvignonprijs, de derde koers van zondag in Hilversum. De uitslag: 1. Shilling (J. de Jong), 2. Serge H., 3. Penney Williams. In koerscijfers: 7 - 12 - 14. Niet gestart: Real Formosa (nummer 13). Omzet: 258.672. Uitbetaling: f 2.108,70.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9