WN HUB UIT iy an Nederlandse bedrijven werkt j^/ijftien procent met verlies J Zelfs de vetste huid is droog *iin de contreien van de ogen. weer Giftige planten ^JlNDERZOEK KAMERS VAN KOOPHANDEL: Ik bemoei me niet met staatszaken Loge concentraties j^if in Gelderse "ilaats Zeddam Taxirovers aangehouden Sneltrein ramt auto op spoorwegovergang 1 L jNNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1980 PAGINA 7 HAAG Van de Nederlandse (rijven werkt vijftien procent met l lies. Van de grote bedrijven l l een geïnvesteerd kapitaal van Ur dan één miljoen gulden )rkt een kwart met verlies. Dit i twee van de uitkomsten van de juète die de Kamers van Koop- idel en Fabrieken ook dit jaar r onder hun leden gehouden heb- Aan het onderzoek hebben dit 58.000 bedrijven deelgenomen; [tamers achten dit aantal repre- atief, voor het Nederlandse be- ifsleven. Het afgelopen jaar kwam bij 44 procent van de grote en bij veertig procent van de kleine bedrijven de winst onder het niveau van 1979 te liggen. De ongustige ontwikkeling van de omzet die zich in 1979 al aftekende, heeft zich het afgelo pen jaar in verhevigde mate voortgezet. De kleine bedrijven hadden hier meer van te lijden dan de grotere.Slechts één op de vier kleine bedrijven verwacht in. 1981 belangrijke investeringen te doen. In het afgelopen jaar was deze verhou ding nog één op drie. De totale investe: ringssom liep het afgelopen jaar met 19 procent terug; bij de grotere onderne mingen zelfs met 21 procent. Het aantal ondernemingen met een te kort aan personeel bedraagt zes pro cent, een jaar geleden lag dit percenta ge nog op veertien. Bij de kleine bedrij ven heeft vier procent teveel personeel, hetgeen twee keer zoveel is als een jaar geleden. Bij de grote bedrijven heeft één op de tien teveel werknemers in dienst. Het aantal ondernemingen met te weinig werknemers is slinkende. Bo vendien worden vacatures gemakkelij ker vervuld. Hoewel volgens de uitkomsten van de enquête de "grafische industrie en de uitgeverijen een neergaande lijn te zien geven, blijkt dat deze sector het we derom beter heeft gedaan dan de rest van de industrie. Een aanmerkelijk gunstiger beeld dan vele andere secto ren geeft ook de chemie, met name de zogeheten „fijn-chemie"te zien. In de horeca was de omzetstijging over het algemeen onvoldoende om de infla tie bij te houden. Hoewel de omzet daalde, veranderde de rendementsbe oordeling in 1980 weinig, zoadat vol gens de Kamers het afgelopen jaar voor de horeca tamelijk positief bleef. Vrouw bekent vergiftiging man en zoon UTRECHT Een 31-jarige vrouw uit Driebergen heeft bekend dat ze op 18 decem ber haar 38 -jarige man en 2 - jarige zoontje met een grote hoeveelheid slaap- en kalme ringsmiddelen om het leven heeft gebracht. De vrouw is inmiddels in verzekerde be waring gesteld. De vader en zijn zoontje wer den op 20 december dood aan getroffen in hun woning. De vrouw lag daar bewusteloos. Zij heeft geprobeerd zichzelf van het leven te beroven door ook slaap- en kalmeringsta bletten in te nemen. De vrouw kwam op 22 december tot be wustzijn en heeft inmiddels een volledige bekentenis afge legd. PRINSES JULIANA: HILVERSUM „Natuurlijk bemoei ik me niet met staatszaken, daar heb ik niets meer mee te maken. Ik lees m'n krant, zoals iedereen". Een duidelijk ontspan nen prinses Juliana zei dit gisteravond in de NOS-uit- zending „Het programma van het jaar", als antwoord op een vraag van interviewer Jaap van der Ploeg. Deze werd daartoe kennelijk geïnspireerd door tegenoverge stelde beweringen in het onlangs verschenen boek „Juliana naast de rode loper" van drs. M. Schenk. De prinses zei erg blij te zijn met de mogelijkheid haar ei gen tijd in te delen. „Ik was aan aftreden toe", vertelde zij. In de eerste plaats wil zij haar tijd aan haar familie beste den, maar daarnaast zag zij het als een geschenk ere-voor- zitster te zijn geworden van de nationale commissie voor het internationale jaar voor de gehandicapten. Dat is mooi werk, ik leer er veel van". ®tüDAM De bodem van het Oostgelderse Zed- tm is plaatselijk verontreinigd met trichloor- y ff!! heen. Vooral op het terrein van een voormalig f liil pvaniseerbedrijf zijn bijzonder hoge concentraties aangetroffen. j verontreiniging werd vorige week ontdekt na een routine- tïng door de Waterleidingmaatschappij Oostelijk Gelderland l)G). Daarbij\werd een concentratie tri aangetroffen van een Ive microgram per liter grondwater. Hoewel de toegestane rm één microgram per liter is, besloot de WOG, die water kt in het dichtbijgelegen Montferland, verder te zoeken. Op r terrein van het voormalige galvaniseerbedrijf werden con- itraties gevonden tussen 1600 en 2100 microgram tri per liter mdwater, De zaak is door burgemeester Van Breemen van rgh, waartoe Zeddam behoort, bij de officier van justitie aan- Cart. Mensen met een eigen pompinstallatie werd aangera- voorlopig drinkwater bij de buren te lenen. Vorige week lesten de inwoners van Zeddam hun ramen en deuren geslo- i houden voor de wolk styreengas, die ontsnapte na een aan- ring op de nabijgelegen Rijn. jrnhemse raad pl justitieel pderzoek radio- ■tief Kema-afval ARNHEM De Arnhemse emeenteraad vindt dat b en i van deze stad bij het open*, aar ministerie moeten aan- ringen op een gerechtelijk ooronderzoek naar aanlei- ing van het licht radio-ac- eve afval op het Kema-ter- ;in in Arnhem. it blijkt uit een door alle raadsfracties ondertekende brief aan het gemeentebestuur. Kema zelf is ook voorstander van een gerechtelijk vooron derzoek. Minister Ginjaar (volksgezondheid) vindt dat het openbaar ministerie zelf moet uitmaken of er zo'n on derzoek komt. Het radio-actie ve afval, afkomstig van een kleine proefreactor, werd be graven in de jaren 1956-1972. Toen enkele voormalige Kema-werknemers die op het terrein gewoond hebben, het afval in verband brachten met kankergevallen bij kinderen, kwam de zaak in het nieuws. ZWOLLE De Zwolse poli tie heeft zaterdag twee man nen aangehouden die ervan worden verdacht op Eerste Kerstdag een taxichauffer uit Zwolle te hebben be dreigd en beroofd. Een 19-jarige man uit Zwolle en een 33-jarige man uit Hau- lerwijk stapten met een derde, nog voortvluchtige verdachte wiens identiteit bekend is, in de taxi van het 35-jarige slachtoffer. Met een geweer te gen zijn slaap sommeerden ze de chauffeur naar Friesland te rijden. Daar beroofden ze hem van twee horloges, twee rin gen en een portefeuille met vijfhonderd gulden. Na een tocht van drie uur werd de chauffer achtergelaten. Deze is toen naar Assen gereden, waar hij de politie waarschuwde. Een stuk autowrak zit tussen Maasbracht en Roermond klem onder de locomotief van de sneltrein Zandvoort Maastricht, nadat de wagen gisterochtend op een spoorwegovergang met de trein in botsing was geko men. UTRECHT Op een met automatische knipperlich ten beveiligde overweg tus sen Roermond en Maas- bracht is gisterochtend een personenauto in botsing ge komen met de sneltrein van Zandvoort naar Maastricht. Daarbij kwam een inzitten de om het leven, de bestuur der werd zwaar gewond. Het treinverkeer op het bewuste traject raakte als gevolg van het ongeval ongeveer ander half uur ontregeld. Bij een soortgelijk ongeval in Castricum kwamen twee men sen om het leven. Zaterdag morgen reed daar een perso nenauto op een met halve overwegbomen beveiligde overweg tegen een passerende trein. Als gevplg van het onge in totaal kwamen het afgelo pen weekeinde bij ongevallen in het verkeer zeven mensen om het leven. In de Friese ge meente Franekeradeel werd een 41-jarige mevrouw op haar fiets van achteren aange reden door een auto. Ze over- r plaatse. Een 14'jarig je uit 's-Heerenberg zaterdagmiddag om het leven nadat hij op een krui sing in zijn woonplaats geen voorrang nad gegeven aan een personenauto. In Hogezand deed zich een botsing voor waar vier auto's bij waren be- jongentje kwam za trokken. Hierbij werd een 70- jarige inzittende gedood. Een 21-jarige autobestuurder uit Alphen aan de Rijn verdronk zaterdagmorgen nadat hij met zijn auto het Aarkanaal in Ter Aar ingereden was. De vader van het slachtoffer is mqt een shock in een ziekenhuis opge nomen. Volgens de politie is de auto vermoedelijk door gladheid geslipt en in het wa ter terecht gekomen. Vrij zacht DE BILT (KNMI) - Gisteren avond begon geleidelijk zach tere oceaanlucht tot ons land door te dringen. Dat gebeurde het eerst in het noordwesten van het land. In Limburg waar de temperatuur van nacht nog tot aan het vries punt daalde, was dat pas van morgen het geval. De komen de dagen blijft ons land in een westelijke stroming met vrij zachte oceaanlucht. Hoewel deze lucht tamelijk vochtig is wordt er voor morgen niet veel neerslag verwacht, hoog uit wat lichte regen of motre gen. De westelijke stroming wordt veroorzaakt door de pressies die in de buurt van IJsland aktief zijn. Ook Mid den- en Zuid-Skandinavie lig gen in de aanvoer van oceaan lucht. Echt winterweer komt daar op het ogenblik dan ook niet voor. Het Alpengebied ligt buiten de invloedsfeer van oceaandepressies. Het is er zonnig, terwijl de sneeuw bij temperaturen die overdag maar net bovr» r ul komen in het algemee goed blijft lig gen. Elsevier-NDU 60.90 82.00 263.50 259.00 58.00 46.50 118,30 93.80 202.00 14,90 211.00 110.00 202.00 116,70 122,20 72,30 72.30 17.00 288.00 94.00 13.70 57.50 214,50 203.00 116,70 122.60 72.70 COOP. VELUWSE EIERVEIUNG 8ARNE- VELO 29 DECEMBER Aanvoer 2 085.840 slulis, slemming halm. ies veekpo v. Rijn, (atwijk, pups De eerste ouderdomsrimpel- het snelst rondom de ogen omdat de huid daar maar weinig kan hebben. Ze is bij zonder dun en gevoelig, heeft geen talgklieren om haar te smeren, zodat de oppervlak tebescherming nul komma nul is. Zelfs de vetste huid is droog in de contreien van de ogen. Houdt die dus goed „in het oog". Hoe groter het on derscheid tussen de rest van de gezichtshuid en die van de oogleden is, des te voorzichti ger men moet zijn. Funest is het kijken in de zon en als gevolg daarvan het toeknij pen van de ogen, het niet dragen van een bril of oog- lenzen, terwijl men die nodig heeft, en (lach niet!).veel lachen. Het laatste kan men echter niemand ontraden, want la chen trekt de spieren rond de mond weer omhoog. Vrolijk zijn is gezond en geeft het ge zicht een ontspannen uit drukking. Wel veroorzaken al die proestbuien lachrim peltjes rond de ogen, soms te vroegtijdig. Vrouwen met ronde ogen ert sterk gepro nonceerde kassen, waarbij het buitenste ooglid duidelijk te zien is, moeten daar bij zonder attent op zijn. De dunne huid heeft hier niet eens bescherming door mid del van vetweefsel. Minder gevaar lopen vrouwen met hoge jukbeenderen en een Aziatische oogvorm omdat iginrici hier meer ondersteunend teeg vetweefsel aanwezig is. Mensen met een beweeglijk gezicht, die graag grimassen trekken, ogenspelletjes doen en hun gemoedstoestand op het gelaat niet kunnen ver bergen, lopen meer kans op rimpelvorming dan flegmati ci, hoewel de eersten door gaans gezelliger gasten op een dineetje zijn dan de on- bewogenen. Dan hebben we nog zwellin gen van de oogleden. Die kunnen wijzen op een zwak ke bloedsomloop, tekort aan slaap, teveel aan wijn, ge stoorde doorbloeding of ge stoorde nierfunctie. Treedt zo'n zwelling ineens op, dan is het een acuut dokterspro bleem. Maar ook verkeerde oogschaduw, al is ze van het allerbeste merk, kan dikke oogleden geven als men al lergisch is voor een of andere grondstof in de eye-shadow. In lichte gevallen helpen 's morgens verkoelende com- pressen met ijskoude thee zakjes, die de avond ervoor kort gekookt zijn en daarna in de koelkast opgeborgen. Men moet ook vermijden al te vette nachtcrèmes tè dicht bij de oogrand op te brengen. Ze belasten de dunne huid en kunnen zwellingen veroorza ken. Maskers, die men moet laten indrogen om ze vervol gens als een film van de ge laatshuid af te trekken, mo gen nooit vlak onder de ogen worden aangebracht omdat ze bij het verwijderen de ge voelige huid meetrekken en dus uitrekken. I .de blik naar boven, naar linka, naar beneden en naar rechte. Sommige vrouwen hebben baat bij vochtherstellende 24- uurs oogcrème (Juvenile Eye Care), die de epidermis be schermt en de huid rond de ogen soepel houdt. Er zit Glucoseglumatine in, glyceri ne, vaseline en nog veel meer. Lancaster heeft zo'n crème met vochtherstellende en bindende eigenschappen voor de opperhuid. „Doublé Action" van Ayer, een crème hydratante, is ook fluweel zacht en wordt snel opgeno men met „sensitive refining eye cream" van Marbert. Dit zijn enkele oogverzorgen- de produkten uit meerdere. Heel goed voor de ogen is een dagelijks gymnastiekpro- gramma, vooral voor vrou wen die in hun baan de ogen sterk gefixeerd moeten hou den (bijvoorbeeld typisten of anderen met een intensief ogen-inspannende baan). De oogspieren worden dan een zijdig belast. Bijgaande foto's behoeven nauwelijks com mentaar. De blik naar boven, naar rechts, naar beneden en naar links wenden en een moment vasthouden. Verder met wijs-, middel- en ring vinger voorzichtig tromme lende bewegingen op het on derste ooglid maken (eventu eel met zo'n oogcrème). Ver volgens met één hand de huid bij de slapen vasthou den en met de andere hand (wijs- en middelvinger) luch tig om het oog cirkelen.- Rechts of links speelt geen rol daar de oogspier ringvor mig is. De huid mag zich ech ter onder de zacht masseren de vinger niet rimpelen. Men kan ook lusvormige bewegin gen op het onderste ooglid uitvoeren, beginnend bij de buitenste ooghoek. Vroeger was het zogenaamde „palmieren" voor vermoeide ogen zeer in zwang. Eenvou diger kon het niet. Men sloot de ogen en bedekte die met enigszins gekromde hand zo dat geen licht kon binnen dringen. Dit gedurende een half uur. In Duitsland be stond zelfs een kuuroord voor mensen met slechte of zwakke ogen, waar men van het „palmieren" een beter gezichtsvermogen verwacht te. Heel goed is ook de ogen te sluiten, de oogleden met twee vingers vast te houden en te gen de lichte druk in probe ren de ogen te openen. De spanning enkele seconden vasthoudên en dan ontspan nen. Visagisten bevelen aan de ogen zeer wijd te openen, deze spanning aan te houden en dan de oogleden langzaam en relaxed te sluiten. Ver moeide ogen knappen ook C-rg op van een wattencom- pres met ooglotion, dat twin tig minuten op de gesloten oogleden moet blijven liggen. Wil men geen ooglotion ge bruiken dan is Taoorwater of gewoon lauw water ook goed. Vooral na vermoeiende feest dagen (-nachten) kunnen de ogen en oogspieren wel wat extra aandacht hebben. OM DE TUIN GELEID Veel tuin- en plantenliefhebbers kunnen vaak maar moeilijk aanvaarden dat verschillende van hun troetelkinderen in we zen gevaarlijk giftige planten zijn. Daar kun je evengoed de plant om beminnen maar het vergt wel enige zorgvuldigheid in de omgang. Vooral onder de kamerplanten waarvan het aantal soorten de laatste jaren enorm is toegenomen door betere transportmetho den is een flink aantal giftige broeders. En dan juist niet name onder die exotische soorten. Slechts in een zeldzaam geval weet de bloemist of de kweker waar de plant vandaan komt en dat er gevaren kleven aan een bepaalde soort. De cijfers die bekend zijn over vergiftigingsge- vallen door kamerplanten geven echter te denken. En geven ook aanleiding voorzichtig te zijn. Het Nationale Vergiftigings Informatie Centrum NVIC in Bilt- hoven verzamelt gegevens over ernstige vergiftigingszaken. Daar is opgeteld hoeveel gevallen er van 1964 tot en met 1977 Bekend werden Waarbij de Dieffenbachia een rol speelde. Dat bleek uit .te komen op 206 meldingen waarbij bedacht ihoet worden dat dat aantal waarschijnljk in werkelijkheid veel ho ger is geweest. Erg veel vergiftigingen kwamen voor bij kleine kinderen. Veertig kinderen waren zelfs jonger dan een jaar. De Dieffenbachia is afkomstig uit Zuid-Amerika en wordt daar al sinds jaar en dag door de indianen gebruikt om er (tezamen met andere stoffen) gif voor hun pijlen van te maken. Het sap van alle plantendelen is gevaarlijk. Wie er wat van binnen krijgt heeft kans op pijnklachten in mond en keel, overgeven, buikpijn, ademhalingsmoeilijkheden en andere zaken. Bekend is dat twee katten overleden zijn die van de plant hadden gege ten. Baby's die vergiftigingsverschijnselen vertoonden hadden blaadjes of andere delen van de plant vanuit stoeltje of box be machtigd en waren daarop gaan sabbelen. Niet alleen de Dieffenbachia is gevaarlijk. Zeer giftig zijn ook de Oleander, Gloriosa, Kerstster en andere wolfsmelksoorten, Philodendron en Herfsttijloos. De bollen en het zaad van de onschuldig uitziende en lieflijk geurende hyacint zijn ook niet geschikt voor consumptie. Daar naast is er een groot aantal planten waarvan verschillende de len min of meer giftig zijn. Het gaat daarbij onder meer om de Clerodendron, Croton, Cyclaam, Klimop, Wasbloem en de Monstera of Gatenplant. Voor al deze soorten geldt dat het zekere beter voor het onze kere genomen kan worden en dat alle delen van de plant bui ten bereik van kleine kinderen en huisdieren moeten blijven.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7