11% Rabobank S msm chatbewaarder van Vaticaan overleden De zomerprogratnma's liggen voor u klaar! fcrijpt Sovjet-Unie geen steek verder na een jaar ingrijpen in Afghanistan Salvadoraanse verzetstroepen ingesloten n /0ner>. rgi Afghaanse betogers bestormen Russische ambassade in Iran *ven-Up verklaart 1 december tot de iand-van-de-mixen 7up. Daar fris je van op Iran publiceert beloften Carter" Pandbrief 1980 per1982/88 Spaarpandbrief 1980/85 Wie het eerst boekt, boekt het best. pagJENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 29 DECEMBER 1980 PAGINA 5 id die in (Van onze correspondent vero Piet Tummers )ME Op 74-jarige leeftijd is in Rome rtrokk erleden kardinaal Egidio Vagnozzi, be- kersian*er van Vaticaanse schatkist. Zijn iciële tite* luidde „President van de ien. Wlefectuur voor economische zaken van de ld. AllpiliSe Stoel"- Deze funktie bekleedde hij handic afgelopen dertien jaar. Kardinaal Vag- cemade zz* heeh *n deze periode de beleggingen onden n het Vaticaan gereorganiseerd volgens eeld in! wensen van paus Paulus VI. een porzover de Vaticaanse bezittingen zijn be- Sticgd in effected, is er gestreefd naar een spreiding van het bezit over een groter aantal landen dan voorheen. Verder streeft het Va ticaan ernaar overal slechts een minderheids- bezit te verwerven in solide ondernemingen. Ook is er zoveel mogelijk gewaakt voor be leggingen in ondernemingen, die produkten vervaardigen welke compromitterend zouden kunnen zijn voor de kerk, bijvoorbeeld in farmaceutische industrieën, die voorbehoeds middelen vervaardigen. In het kader van het streven naar meer o- penheid heeft kardinaal Vagnozzi verleden jaar voor het eerst een globaal overzicht van de financiële stand van zaken verstrekt aan de kardinalen. Dat gebeurde nadat er vanuit de kardinalen- en de bisschoppenconferenties klachten waren geuit over de verhoging van de nationale bijdragen met als motief dat het Vaticaan in financiële moeilijkheden ver keerde. Het was een stap vooruit, ofschoon het overzicht niet gedetailleerd en niet volle dig was. De kardinaal en zijn medewerkers zijn ook het slachtoffer géwordén van hun misplaatst vertrouwen in de bankier Sindona, een Sici- liaan van eenvoudige afkomst, die zich wist op te werken tot bankdirecteur en financieel vertrouwensman van zowel het Vaticaan als de Democrazia Cristiana. Nadat zijn bank in Milaan failliet was gegaan en duizenden mensen het slachtoffer» waren geworden zette Sindona zijn praktijken voort in de Verenig de Staten. Daar zit hij thans in de gevangenis. Zijn zwendelpraktijken hebben het Vaticaan een strop bezorgd van vele tientallen miljoe nen guldens. Kardinaal' Vagnozzi was voordat hij de zorg over de Vaticaanse financiert op zich nam, tien jaar lang verbonden aan de Vaticaanse ambassade in Washington. In 1967 werd hij verheven tot kardinaal en belast met de eco nomische zaken van het Vaticaan. iens iweek: r zal hi 1 tips aver di s naar en als jet-Unie itair gen aa houdt lezing YORK/WARSCHAU is Johannes Paulus II onlangs te kennen ge- naar zijn geboorte- Polen te zullen gaan, )rnfeT Sovjet-Unie mi- -*■ ingrijpt. Dit is giste- bekend gemaakt door weekblad Pliweek. De gn ve^is Newsweek dwingt dit :men de Sovjet-Unie tot (chtigheid ten aanzien oi olen. De paus is in het kumegentig procent katho- Jolen een nationale held. aarbij jDolse minister van cul- 'ejchma heeft tijdens zijn gedi ïgsrede voor het twee- ementschrijverscongres in muzielihau, dat wordt bezocht dat bij zo'n 130 schrijvers, ver- 1 dat kunstenaars meer iresentag zullen krijgen. Niet jnderb zal de boekproductie overh< id jaar groeien, ook zul- ssem vrerken die totnutoe zijn rdient behouden, worden gepu- de ge rd. Alleen voor negatie- ische ii nihilistische tendenzen dus Tejchma, geen plaats iek in atenm de ci acy[ - kondigt eft Pk icument over J. BL 1 in aan fELGANDOLFO Op atste zondag van het isteren, de dag waarop fr.-k. kerk het feest van Familie wordt ge- heeft de paus de pel- 5 op zijn buitenverblijf ftlgandolfo aangekon- jdat hij spoedig een do- nt over het gezin zal :eren. |Johannes Paulus II deel- dat hij zich daarbij zal fen op de 43 stellingen die sschoppen aan het slot e jongste synode over het [hebben opgesteld. Leden van de Iraanse revolutionaire garde verwijderen hier krachtdadig een van de Afghaanse betogers voor de Sovjetrussische ambassade in Teheran. ISLAMABAD Eewn jaar nadat de Sovjet-Unie in de Afghaanse hoofdstad Ka boel Babrak Kamal geïn stalleerd heeft en op grote schaal in Afghanistan is gaan interveniëren, lijkt het beoogde doel, namelijk een stabiel communistisch be wind, verder weg dan ooit. De, overigens onderling ern stig verdeelde, Afghaanse vrijheidsstrijders hebben grote delen van het land on der controle en zelfs van het bezit van de grotere steden is de door Moskou gesteunde Afghaanse regering lang niet altijd zeker. Ondanks de verdeeldheid en óndanks het nijpend gebrek aan wapens en munitie slagen de „Moedjahidir" (islamitische strijders) er in het Kremlin voortdurend hoofdpijn te be- zorgen. Voor de Russen aan dit karwei begonnen, moeten zij toch wel op de hoogte zijn ge weest .van de reputatie van de bergbewoners in dit Centraal- aziatische land. Reeds Alexander de Grote TEHERAN Duizenden woedende Afghaanse beto gers hebben zaterdag in de Iraanse hoofdstad Teheran de Russische ambassade bestormd en de Russische vlag neergehaald. Moskou heeft in een nota aan de Iraanse regering scherp geprotesteerd tegen deze „alles te buiten gaande provocatie". De betogers werden tenslotte yerdreven door leden van de islamitische revolutionaire garde, die waarschuwingsscho ten afvuurden. Ook in New Delhi (India) werd voor de Russische ambassade betoogd. De betogingen houden ver band met het feit. dat de Sovjet-Unie een jaar geleden in de Afghaanse interne zaken ingreep en haar stroman Ba- brak Karmal als regeringsleider naar voren schoof. De Afghaanse vice-premier, Abdulrasjid Arian zou uit Af ghanistan zijn gevlucht, zo melden berichten uit Pakistaan se bron. Tijdens het bewind van Taraki en dat van Amin was Arian ambassadeur in Pakistan. te avond van liet jaar, vlak voor dc goede voornemens ii nieuwjaar, smaken mix-dranken met Seven-Up veelbelovend. Jp wenst u een prettig nieuwjaar met: pdejaarsavond-mix - Om 7 voor 12 een 7UP met oude jenever koude laar. Proost. Pc party-mix - Zeg, hoe gaat 't. Gezellig lie. Brink je? Een 7UP met hessen. Tor zo. Dc prettige dagen-mix - warme wensen een gloedvolle mix. met vieux. Prettig. moest zijn doortocht door wat nu Afghanistan heet, kopen, om te kunnen doorstoten in de richting van het India van thans. De Britten hebben tot driemaal geprobeerd de Af ghaanse bergstammen te on derwerpen, zonder succes "ove rigens. Waarnemers schatten de .'Rus sische verliezen in Afghani stan op zo'n 6000 man of meer. Moskou experimenteert met allerlei soorten van taktiek, maar verder dan het overdag vast in handen hebben van enkele steunpunten, komt het niet. De Afghanen maken hun re putatie van taaie vechters te zijn, helemaal waar. De strijd begon eigenlijk al na de april- revolutie van Taraki in 1978. Deze wierp het bewind van Daoed omver.. Of Moskou hier al de hand in heeft gehad, staat niet vast, maar in ieder geval aanvaardden de berg stammen het marxistische be wind van Taraki niet en na men de doorgaans zeer verou derde wapens ter hand. In sep tember "1979 ruimde Taraki onder nog niet opgehelderde omstandigheden het veld voor Hafizoellah Amin, wiens be wind veel dogmatischer van aard was dan dat van de ge matigde Taraki. Amin was nog minder aanvaardbaar voor de bergstamment die grote delen van het land onder controle hielden. Reden voor Moskou om in te grijpen en Babrak Karmal naar voren te schui ven, maar ook die kon de Moedjahidien niet paaien en. nu een jaar later, is Moskou nog geen stap verder geko men. Weliswaar is de positie van Karmal sterker dan die van zijn voorgangers, maar zonder de steun en stutse van de Sovjet-Unie zou hij in Af ghanistan geen poot aan dë grond hebben gekregen. De guerrillatakfiek van de Moedjahidien bestaat voorna melijk uit het ondermijnen van wegen en uit het aanval len van konvooien. Men kan rustig stellken, dat de vrij heidsstrijders nog steeds met succes actie voeren tegen de Russen en hun handlangers in Kaboel en van tijd tot tijd bol werken van Moskou en Ka boel ernstig bedreigen. T>T> TEHERAN Iran heeft gisteren Amerikaanse regerings documenten gepubliceerd, die zouden aantonen, dat presi dent Carter heeft beloofd om de Iraanse tegoeden te deblok keren, om de gerechtelijke stappen tegen Iran ongedaan te maken en om alle bezittingen van wijlen de sjah in de VS te blokkeren, als de 52 Amerikaanse gegijzelden worden vrij gelaten. Iran vertrouwt Carter klaarblijkelijk niet zo erg op zijn woord en heeft er op gestaan dat Washington 50 miljard gulden baar geld in Algerije deponeert, voor de gegijzelden kunnen worden vrijgelaten. De publikatie van de documenten en een toespraak, die premier Radjai zaterdag gehouden heeft ten overstaan van buitenlandse diplomaten, moeten waarschijnlijk de Iraanse bewering staven, dat de Amerikaanse regering is teruggekomen van aanvankelij ke toezeggingen. Kortom: Radjai heeft de VS ervan beschuldigd dat het in feite geen oplossing wil van de kwestie van de gegij zelden. Iran schat, volgens Amerikaanse deskundigen, de Iraanse tegoe den op ruim 20 miljard gulden. Het wil nog eens ruim 8 miljard gulden ingeval de Iraanse tegoeden hoger zijn. Bovendien eist Iran nog ruim twintig miljard gulden'als garantie dat de VS het vermogen van de Sjah in beslag neemt. Volgens Westerse waarnemers schijnen de Iraanse leiders on-, derling nogal verdeeld te zijn over de kwestie van de gegijzeld- sen, die overigens een steeds belangrijker factor gaat vormen in de Iraanse binnenlandse politiek. Buitenlandse handel Chili toegenomen SANTIAGO De buitenlandse handel van Chili is de eer ste elf maanden van dit jaar al met ruim 33 procent toege nomen. Dit heeft de Chileense Nationale Bank bekendge maakt. De totale omvang van de buitenlandse handel bedroeg ruim 20 miljard gulden in dit tijdvak tegen bijna 15 miljard gulden in de vergelijkbare periode vorig jaar. De belangrijkste handelspart ners van Chili zijn de Verenigde Staten, Brazilië, Japan en de Duitse Bondsrepubliek. leger brengt offensief tot staan SAN SALVADOR Het leger van de Middenamerikaanse staat El Salvador zegt in het noorden van het land, bij de grens met Honduras, een bijna 1.500 man tellende strijd kracht van de gezamenlijke guerrillabewegingen te hebben ingesloten. De hevige strijd, waarbij meerdere doden zijn gevallen, speelt zich af in Chalatenago, de provincie waar de Salvadoraanse guerrillastrijders eind vorige week een inmiddels tot staan gebracht groots offensief tegen het leger van de regerende junta inzetten. Afgelopen vrijdag kondigden twee overkoepelende oppositionele groeperingen in het Middenamerikaanse land, waar dit.jaar ze ker 9.000 mensen door politiek geweld om het leven zijn geko men, een grootscheepse aanval aan op militair én politiek ter rein. Het FLMN (Farabundo-Marti-front voor de Nationale Be vrijding) maakte melding van gevechten in verschillende steden in de provincie Chalatenago. Het geregelde leger van El Salva dor heeft, naar mededelingen van woordvoerders, de afgelopen dagen meer troepen en de helicopters en vliegtuigen die het rijk is naar het betrokken gebied gedirigeerd. Een van de leiders van de FLMN verklaarde dat bepaalde ge bieden, waaronder een deel van de hoofdstad .El Salvador, in middels geheel in handen van de verzetsstrijders zijn. In deze streken zouden de revolutionairen een door een brede basis ge steunde voorlopige regering willen vestigen. Hij zei verder dat het „Volksleger" van de guerrillabewegingen voornamelijk uit landarbeiders bestaat, onder wie ook veel vrouwen. Daarnaast zouden Cubanen, Panamezen en Nicaraguanen steun aan het verzet verlenen. Kolonel Adolfo Majano, de op 8 december uit de junta ontslagen en sindsdien ondergedoken gematigde militair, verklaarde dit weekeinde dat „het volk van El Salvador het recht heeft in op stand te komen". Majano was een van de militairen die in oktober 1979 het recht se bewind van generaal Carlos Humbertro Romero omverwier pen. Van de uit burgers en militairen bestaande junta die ver volgens werd gevormd is weinig meer over. De gematigde figu ren zijn verdwenen en van de toen levende hervormingsplan nen is weinig terechtgekomen. De laatste maanden is het land steeds meer naar een'toestand van tfctale burgeroorlog afgedre ven. Dagelijks komen door rechts en links geweld tientallen mensen om het leven. LAWINE EIST VIJF DODEN Op deze bevroren waterval in de Franse Alpen bij Grenoble zijn gisteren vijf leden van de Franse rijkspolitie omgeko men, toen zij door een lawine werden verrast. De vijf maak ten deel uit van een speciaal opgeleid team, dat opdracht had gekregen te waken voor de veiligheid van een televisie ploeg die opnamen maakte voor een avonturenfilm. ADVERTENTIE Pandbrief, looptijd maximaal 8 jaar. Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f990,- opgelopen rente vanaf 15 maart 1980 (effectief ren- dement ca. 11.29%).JaarIijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op dc effektenbeurs. -Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. «.vu'hÜ. jn Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hock 't Gangetje, 071-13 2645 Onrust in Nigeria houdt aan i ABIDJAN Onderdelen van het Nigeriaanse leger zijn de noordelijke stad Kano binnengetrokken om te proberen een einde te maken aan sinds twee weken durende rellen die zijn veroorzaakt door fanatieke moslims. Volgens een iri Abidjan beluisterde uitzending van Radio-Lagos, stuurde president Sjehoe Sjagari de troepen op verzoek van de gouverneur van de staat Kano, volgens wie de politie $Je rellen niet had kunnen onderdrukken. Om wat voor Mohammedaanse sekte in Kano het gaat is niet bekend en ook is niet bekend of de rellen mensenlevens hebben gekost. Wel zijn woningen en winkels vernield. De burgerij van Kano werd op verzoek van de Nigeriaanse minister van defensie, Iya Aboebakar, door Radio- Lagos verzocht uit de buurt van operaties van het leger te blij ven. WASHINGTON- /LONDEN Het Amerikaanse weekblad Time heeft de komende president Ronald Reagan uitgeroe pen tot „man van het jaar 1980". In Engeland kozen ra dioluisteraars pre mier Margeret Thatcher voor de tweede keer al$ .persoonlijkheid valhet jaar". Volgens een blad van het Time-con cern. de Washing ton Star, is Reagan uitgeroepen tot man van het jaar Reagan en Thatcher „persoonlijkheid van het jaar 1980'''' vanwege de „fijne en elegante manier waarop hij de machtigste baan ter wereld heeft bereiktReagan's ideeën over vrij heid zijn weliswaar vaag en vereen voudigd. aldus de Washington Star, maar daarmee raakt hij"juist een gevoelige snaar bij de Amerikanen. Margeret Thatcher kreeg vier maal zo veel stemmen als haar naaste rivaal, koningin -moeder Elisabeth. De En gelse radioluiste raars kozen verder onder meer de Poolse stakingslei der Leeh Walesa en paus Johannes Paulus II. MUVCI-t I £fV UO/ Spaarpandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.7(H),-. /O Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f 985,- -I- opgelopen rente vanaf 3 maart 1980 (effectief rende- I ment ca. 11.34%). Aan toonder Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair in effekten. 0 Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 2645 Palestijnse leraren blijven staken JERUZALEM Ongeveer 7200 Palestijnse leraren hebben gisteren in West-Jordanië het Israëlische bevel hun staking te beëindigen naast zich neergelegd. Zij staken al tien da gen om verdubbeling van hun salaris. De leraren worden door Israël betaald. Ongeveer 30 procent van hen ontvangt echter al sinds de Israëlische verovering van het gebied dertien jaar geleden ook salaris uit Jordanië en hebben daarmee een dubbel inkomen. ADVERTENTIES1

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5