Verkiezingen zeker twee jaar uitgesteld Feestelijk kerstconcert Rijnlands Mannenkoor Carter geneigd om onderhandelingen af te breken aan Sfeervol kerstconcert in Hartebrug Paus in februari naar Verre Oosten MARKTEN fENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINA 9 dKOgPf SURINAMES „STERKE MAN" BOUTERSE: (Vervolg van voorpagina1 PARAMARIBO DEN HAAG De algemene verkiezingen in Suriname, die in maart van dit jaar zouden zijn gehouden maar door de staatsgreep van 25 februari werden afgelast, zullen niet vóór eind 1982 worden gehouden. De „sterke man" in Suriname, leger commandant Bouterse, heeft dit giste ren bekendgemaakt. Hij zei dat eerst het ontwikkelingsprogramma moet zijn afgewikkeld. Dit programma heeft een looptijd van twee jaar. Nadat de NOS-radio vrijdagavond al frag menten van een interview van Gijs Wan ders met de Surinaamse vice-premier, Haakmat, had laten horen, is het hele ge sprek gisteren in het programma „Zorg en hoop uitgezonden. De bewindsman zei over de visumplicht voor Nederlanders die Suriname willen bezoeken onder meer, dat Paramaribo hiermee „tot uit drukking wil brengen dat Suriname zich door geen enkel land laat bedonderen en Nederland zich schandalig gedragen heeft door zich niet aan afspraken te houden". Volgens hem is de „immoraliteit van het Nederlandse beleid waar het om Surina me gaat" in het geding. De LOSON, de Landelijke Organisatie voor Surinamers in Nederland, heeft gis teren de onmiddellijke intrekking van de visumplicht voor Nederlanders geëist. De organisatie vreest dat met name Neder- landese Surinamers die op familiebezoek willen, door de maatregel worden getrof fen. LEIDEN In de met bloemstukken en kerstster ren sfeervol versierde Harte- brugkerk werd gistermid dag een kerstconcert ver zorgd door het toonkunstor kest Leiden in samenwer king met het koor Hagacan- tare, waarbij ook professio nele artiesten als Bernard Kruysen, Thijs van Leer en Louis van Dijk ingescha keld waren. Dat dit aanleiding was voor de Leidenaren om in groten geta le naar de Haarlemmerstraat te komen, bleek wel uit het feit dat er al om half drie naar plaatsen gezocht moest wor den. Het programma bood een gevarieerde keuze van kerst liederen waarbij vooral de ar rangementen van Rogier van Otterloo vaak verfrissend wa ren. Ook de toehoorders konden in diverse „samenzangen" de kil te die door de nog maar ge deeltelijk gerestaureerde ra men naar binnen kwam, van zich afzingen, en als zij dit in het begin wat al te schuchter deden, werden zij door diri gent René Verhoeff met zijn haast driftige gebaren wel tot groter volume aangespoord. Of deze vocale uitbarstingen, waartoe ook het uitvoerend koor Hagacantare werd ge maand. wel zo positief uitpak ten, is een tweede. Zowel alten als sopranen klonken bij een toenemend volume erg schel en ook de mannenstemmen wonnen niet aan warmte. Het zelfde gold voor de koperbla zers die, weliswaar mooi zui ver, maar vaak te hard over kwamen in verhouding tot het orkest, hoewel dit ongetwijfeld ook aan de ongewone opstel ling lag, waartoe men genoopt was door de beperkte ruimte. De solisten Jorine Samson (so praan) en Bernard Kruysen (bariton) zongen over het alge meen mooi uitgebalanceerd, al klonk de sopraan soms wat omfloerst. Een groot enthousi asme kan toegeschreven wor den aan Thijs van Leer en Louis van Dijk. Vooral de laat ste verleende met zijn haast jazz-achtige improvisaties een geheel eigen bijdrage aan het geheel. Al met al een uitvoering die geslaagd genoemd mag wor den met een extra Leids tintje vanwege de heldere voor dracht van het Kerstevangelie door burgemeester Goekoop. FLORA STIEMER LEIDEN Ook het derde in de reeks kerstconcerten die het Rijnlands Christelijk Mannenkoor afgelopen week gaf, trok een enorme belangstelling. Stoelen moesten bijgezet worden om iedereen epn plaatsje te be zorgen en de temperatuur in' de Stadsgehoorzaal steeg tot een haast ondragelijke hoog te. In deze sfeer startte het jaarlijks muziekfestijn met de traditionele Intrada, waarbij de 130 koorleden met een brandende kaars in de hand zingend binnenko men. Ook het verdere pro gramma week in opzet niet af van dat van voorafgaande jaren. Voor de pauze kwam het klassiek religieus reper toire, met werken van Bach en Schubert, aan bod, na de pauze het meer populaire genre met ondermeer. Negro Spirituals. Een instrumenta rium, bestaande uit orgel, piano, hobo, fluit en harp, zorgden voor de begeleidin gen en intermezzi. Van Marion kwam met zijn koor onmiskenbaar tot ver dienstelijke prestaties. In de eerste plaats was de volstrekt homogene samenzang geen ge ring iets voor een massaal koor als dit. Verder klonken de'diverse piano- en pianissi- mopassages met een verrassen de verfijning, zoals in Stille Nacht en Tollite Hostias van Saint-Saëns. Ook trof het koor in de wat sneller genomen nummers, een luchtige toon en sterk ritme en bracht daarmee een vloeiende muzikale lijnen Dit kwam als verkwikkend over, want in een aantal wer ken klonken de forte-pas^ages - en dit is dan een zwak punt - met een te absoluut volume waarin weinig of geen nuance en spanning was te bespeuren. Dit tot mijn verbazing, want op het septemberconcert was dit juist heel behoorlijk gelukt. Misschien werkten de arran gementen met hun egale har monieën dit in de hand en ontzagen het koor daarmee meer dan nodig is. Een waardevolle bijdrage le verden de twee solisten. Dixie Calvert bezit een duidelijke en vaste stem waarmee zij, mid dels een goede techniek, tót heel zinnige en invoelende in terpretaties kwam. Ook in sa menzang met het koor behield zij haar beschaafd en warm timbre, zonder overstemd te worden. Voor de bas Piet van Egmond gold hetzelfde, hoe wel hij, net als het koor, meer raffinement in zijn stem had kunnen leggen. Zoals altijd was er de samen zang met de zaal waaraan deze met overgave en op ervaring stoelende discipline deelnam. Een ovatie voor alle medewer kenden, met name ook voor de instrumentalisten, besloot deze perfect georganiseerde avond! Dirk Vooren Hongerstakende burgemeesters NEW YORK Een van de twee Palestijnse burgemeesters die in het gebouw van de Ver enigde Naties in New York in hongerstaking zijn gegaan, heeft gezegd te zullen blijven vasten tot een „morele over winning" is behaald. De bur gemeesters zijn door Israël het land uitgezet in verband met de moord in mei van dit jaar op zes jonge Israëlische kolo nisten. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Het be drag van 24 miljard dollar dat door de Iraniërs als een soort garantiefonds wordt beschouwd om hun in Ame rika geblokkeerde tegoeden terug te krijgen, is op gebouwd uit verscheidene posten. De VS moeten, aldus het „definitieve" Iraanse antwoord, tien miljard stor ten als garantie voor de te rugbetaling van het vermo gen van de sjah. Verder eist Iran negen miljard dollar ter dekking van de in de VS geblokkeerde Iraanse tegoe den, nog eens vijf miljard voor niet nader gespecifi ceerde tegoeden en fondsen. Het goud dat wordt op geëist, maakt deel uit van de Iraanse tegoeden die in de Verenigde Staten zijn ge blokkeerd. De marktwaarde van dit goud is ongeveer 1 miljard dollar. Naar wat verluidt in Ameri kaanse regeringskringen, zou president Carter de onderhan delingen over de terugkeer van de gijzelaars willen afbre ken en overlaten aan zijn op volger. Waarnemers menen dat de Amerikaanse regering noch in politiek opzicht noch in wettelijk opzicht aan ,de Iraanse eisen kan voldoen. De woordvoerder van de Iraanse regering. Bezhad Nabavi, heeft gezegd dat over de eisen niet onderhandeld kan worden, maar dat „wij evenmin de Amerikaanse regering willen chanteren". Hij zei dat de gij zelaars in goede omstandighe den verkeren en dat er een film over hen op de Iraanse televisie zal worden vertoond. In de oorlóg met Irak heeft Iran zaterdag luchtaanvallen uitgevoerd op vitale olieinstal laties in Irak. Door Iranese troepen is gisteren een tegen offensief ingezet bij de twee flanken van het ongeveer 485 kilometer lange front met Irak. Volgens Teheran zouden daarbij successen zijn geboekt. Rond de belegerdeoliestad Abadan heeft Irak in het weekeinde zijn acties opge voerd. VATIKAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft giste ren bekend gemaakt, dat hij in februari bezoeken hoopt te brengen aan de Filippijnen, Guam en Japan en dat hij zal bidden met overlevenden van de atoombombardementen van Hirosjima en Nagasaki. De paus, die sprak tot gelovigen op het St.--Peterplein, zei. dat hij zou bidden, dat er nooit meer atoombommen zouden worden gebruikt; hij pleitte voorts voor vrede in El Salvador. De reis van twaalf dagen en 37.000 kilometer wordt de langste van de negen grote reizen, die hij sedert zijn verkiezing heeft gemaakt. De reis naar Japan heeft plaats op uitnodiging van de Japanse regering, van kerkelijke leiders en van kardinaal Jo seph Satowaki, aartsbisschop van Nagasaki. Automobilist verdronken DE KAAG Een 34-jarige inwoner van Amstelveen is in de vroege zaterdagmorge nuren met zijn auto bij het Kaageiland te water ge raakt en verdronken. De man was op familiebezoek geweest. Rond vier uur 's morgens nam hij afscheid en reed over de Julianalaan in de rjchting van het pontveer. Vlak voor de oprit miste hij de bocht en reed de Ringvaart in. Een gealarmeerde duikploeg van de Leidse brandweer slaagde er net zo min als om wonenden in, om de 34-jarige automobilist levend op het droge te krijgen. Actie brengt 2521 gulden op LISSE De vorige week op de Dominicus Savio Mavo in Lisse gevoerde actie heeft 2521 gulden opgebracht. De actie werd gevoerd onder leerlingen en ouders. VEEMARKT LEIOEN LEIDEN. 22 dec. Aanvoer 1418 stuks, waarvan 669 slachtrunderen en 749 scha keren 1e kw. 7.40-8!oO. 2e9kw. 6190^7,35. vaarzen 1e kw. 6.90-7,85. 2« kw. 5.95-6.55, koeien Ie kw. 6.45-7.80. 2e kw. 5.75-6.35, 3e kw 5,45-5,70. worstkoeien 4.75-5.85, dikbtllen extra kw, 8.00-14.00 Per stuk schapen 170-210 en lammeren 180-210. 1e kw 220-275. OVERZICHT: (rasp. handel en schapen ot lammeren redelijk - mabg - sla- Gist Brocades 286.00 91,60 57.70 83.50 264.20 259.80 138.00 143,50 33.00 14.80 210.00 108,80 201.50 116,20 122,40 17.20 285.00 91.70 57,30 57.00 216.80 38,00 33,00 14,70e 210.50 201.50 116.20 122,80 LEIDEN Overleden: H. van der Weijdc. goh. 1-5-1928 man: I. Ncuto- hoopi. «tb. 23-3-1913 maiv. C. Fakkel, «tb. 17-2-1902 vrl. echtg. van A J. van Wijk. J. M. Arnoldus. geb. 10-12- 1886 vrl. goh. gew. met W. F. Taver ne: N. T. Thijscn. geb. 10-9-1908 vrl. geh. gewemel D. van der Linde: W. F Reekman. geb. 6-3-1907 man; J. C. Verkoren, geb. 19-2-1890 vrlC. M. L Wijtenburg. geb. 6-2-1915 vrl echtg. van C. F. M. Langezaal: M. van den Berg. geb. 27-9-1895 vrl eehtg. van A L. Seri ie; J. Breebaart. geb. 15-4-1939 man; N. Ruijlenbeek. geb. 9-11-1906 man; J. J. Thomas, geb 1-12-1920 man; J. Slijkhuis, geb. 1-12-1913 man. Geboren: Danny, z.v. J. A. H. Groe •newoud en E. M. van Baium: Marion, d.v. R. de Jong en S. C. Kloosterman; Linda Elisabeth, d.v. J. van Klaveren en T. E. Malser; Jeroen, z.v. L. A van den Haak en S. C. Sehais; Ra- ehid. z.v. A. Ail Barghane en Z. As- sou; Serpil. d.v. I. Olmez en M. edik: Renale Adriana d.v, A. F. Zwanen burg en A. Wagler; Alinda Fransisca d.v. A. F. Zwanenburg en A Wagler Joanne Marieke, d.v. A. Sonnevcld en W. A. M. van Ommen; Sernra. d.v. M Boga en O Kirae. Kelly. d.v. J. R Ratcbford en N. van Rijn; Cindv. d.v L. van Weeren en H G. M. de Pijper; David Hendrik Dario. z.v. C Winter kamp en P. G. W Socci: Olav Leo- nardus Maria. z.v. A G. M. Streng en C. J. M. Conijn: Johanna Maria Wil- helmina. d.v. N. van Tol en H. W. M. Parlevliei; Marinus Cornells. z.v. J. M. van den Berg en K. van der Jagt; Guus. z.v. V. H. J. Oudshoarn en J P. van Goozen; Maarten Willem, z.v. F. van der Plas en C. van der Plas; Arjan Wybren. z.v. J. Heennga en W. Boomker; Michale. z.v. E. Kloos en D S. Hillebrand; Arjan, z.v. A P. C. Pret en G. van der Kraan; Tho mas. z.v. W. N. van der Steen en E. van Leeuwen; Pietje Anna Heiltje d.v. D C. van der Burg en A. Haas noot; Rov Leonard Michael, z.v. R. L. A van Arkel en A. F T. M. van der Maat; Anne Willemijn. d.v. W. Schol- les en A. Krijger.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9