ichte paniek 'in nasi- kaaltiiden ?vdA stelt twee minimumeisen Gasleveranties aan buitenland zullen slinken CHINA DREIGT MET ECONOMISCHE REPRESAILLES oor vijftig miljoen aan kerstbomen in huiskamers Voetballers moeten politieke gevangene zien vrij te krijgen SS amro bank Demonstratie in Amsterdam tegen abortuswet weer 'NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINA 5 ESBERGEN Weliswaar zitten icn miljoen Nederlanders met de i buitenlandse sneeuw en zon, thuisblijvers hebben massaal 'stboom in huis gehaald. „Er i meer dan twee miljoen bomen Nederlandse huiskamers. Dat is :er hetzelfde aantal als vorig tig gulden gemiddeld stelt, is er naar schatting vijftig miljoen gulden uitge geven aan kerstgroen", aldus G. Pel- grum, inkoper van de Heidemaatschap pij in Schaesbergen, die met driehon derdduizend afgeleverde kerstbomen veruit de grootste leverancier in ons land is. de prijs per boom op twin- De verkoop van kerstbomen is dit jaar bij zonder laat op gang gekomen. Oorzaak daarvan is de bijzonder zware sneeuwval begin december in West-Duitsland en Bel gië. Het toch al dure transport werd hier door ernstig vertraagd. Ongeveer tachtig procent van de sparren moet uit het bui tenland komen: veertig procent uit West- Duitsland, twintig procent uit de Arden nen, tien procent uit Luxemburg en nog eens tien procent uit Frankrijk. De rest komt uit eigen land. Volgens Pelgrum is er een groeiende vraag naar grote bomen. Ook wordt er meer gevraagd naar bomen met een kluit. Voordeel van zo'n boom is dat hij minder uitvalt en als het meezit kan de boom na de feestdagen de tuin in. De „overlevingskans" wordt overigens niet hoog aangeslagen. Dat er zo weinig bomen uit eigen land ko men, komt volgens de heer Pelgrum door dat de grond hier eigenlijk te goed is. De fijnsparren, die gewoonlijk als kerstboom worden verkocht, gedijen het best op schrale grond. En die vindt men vooral in het Duitse Sauerland. Vandaar dat deze bomen het mooist zijn. Ze groeien niet zo snel als hier en daardoor zijn ze kleiner en voller; de „etages" van takken zitten dichter bij elkaar. Nederlandse bomen zijn veelal te lang en te kaal. Een bomenhandelaar in het Noordhol landse Huizen meent een gat in de markt te hebben ontdekt. Bij hem kan men een boom huren. Deze moet voor 7 januari weer zijn ingeleverd. Als de boom dan nog in goede staat verkeert, krijgt de klant een deel van zijn geld terug. md •r opl ,biJ 9 Uulrd (Vervolg van de voorpagina) .RAY Het ministerie van ^gezondheid reageerde zaterdag door onmiddellijk via radio en -■ waarschuwing te doen uitgaan J.I31 de Iglo-maaltijden. Mensen, die maaltijden hadden gegeten, werd [eraden onmiddellijk contact op {men met hun huisarts. Het minis- 1 maakte bovendien het telefoon- **-"-imer bekend voor hen, die iets len weten over deze maaltijden en aogelijke gevaren ervan. ■er met misschien in het achterhoofd Igst voor de Planta-affaire van zoveel ja- erug reageerde even attent door alle nietlchte maaltijden bij de detaillisten terug te ?nhuj en in het eigen laboratorium in Hooge- )lecg|duizenden van deze maaltijden te onder- Geen gemakkelijke opgaaf omdat er ter 12.000 pakken zijn gemaakt, alle rond november of daarna. Uit deze partij wa- g va|e vergiftigde pakken in Venray afkom stig. Unilever %nam echter geen risico. Het on derzoek naar nitriet werd ook bij oudere pak ketten diepvries-nasi verricht. Ook de bami on derging een ondezoek. Het resultaat was nihil. Bij Unilever keerde de rust wat terug. Voor lichter Loek van Velse kon meedelen dat er misschien dan wel nitriet in de pakken diep vries-nasi was aangetroffen, maar dat het dan om zeer weinig ging, dat nitriet bovendien in de fabriek niet werd gebruikt, omdat het een verboden conserveermiddel is. Volgens hem zit er ook te weinig vlees in de maaltijden om tot een schadelijke hoeveelheid te kunnen komen. Inmiddels ontstond er iets van een paniek in het land. Duizenden mensen belden het tele foonnummer dat het ministerie had opgegeven, de politie in Venray had handenvol werk om klachten uit de eigen gemeente te onderzoeken. Huis aan huis werd uit voorzorg gevraagd, of men misschien een diepvriesmaaltijd nasi had gegeten, zo ja van welk merk, en waar gekocht. Bij de politie, aldus inspecteur H. Sietsma, twij felt men nauwelijks meer aan een misdadige opzet. „We kunnen met bijna 100 procent ze kerheid zeggen, dat we hier te maken hebben met een zeer ernstig misdrijf. De aanwijzingen zijn wel zeer sterk".. ttman (AN VA) ministerie l§or ambtenaren IvEESUM Er t één minister en ministerie komen r het overheidsperso- 1 en de trendvolgers. j zou de beste garan- Bjn dat hun belangen foed mogelijk wordt irtigd, aldus ABVA- zitter Dutman. de Tros-radio heeft Dut- gisteren gezegd sterk de ik te hebben dat minister 1 zich als coördinerend idsman voor ambtena- iken weinig gelegen laat 1 aan de belangen van •verheidspersoneel. Dut- noemde het typisch dat 1 zwijgt, wanneer Albe- :iale zaken) zegt wat er Ie amtenaren moet gebeu- Dolman; ministers moeten hun werk meer delegeren HILVERSUM Ministers en staatssecretarissen beperken zich te weinig tot het aangeven van de grote lijn. De overbe lasting van bewindslieden, die premier Van Agt onlangs heeft gesignaleerd, is voornamelijk te wijten aan het feit dat zij te weinig delegeren naar hun ambtenaren. Dit heeft Tweede-Kamervoorzitter Dolman gistermiddag gezegd in het radioprogramma Avro's Magazine. Hij reageerde op de uitlatingen van Van Agt, „dat het ministersvak zo langzamer hand niet meer op te brengen is voor mensen met een gezonde werklust en een toereikende intelligentie". Dolman wees op een brief van de premier, waarin deze het ambtenaren verbiedt in formatie aan de Kamer te verstrekken buiten aanwezigheid van een bewindsman. Dolman vindt dat onjuist, omdat een ambte naar op de hoogte is van details, die een minister niet allemaal kan of hoeft te weten. Turks meisje in douchecel gestikt ENSCHEDE Een niet goed functionerende keukengeiser heeft zaterdag het leven gekost van een tweejarig Turks meisje. Het kind werd samen met haar moeder liggend in de douchecabine aangetroffen. De 20-jarige moeder werd met ernstige vergiftigingsverschijnselen in een ziekenhuis opgenomen. Het drama speelde zich af toen de vader weg was om boodschap pen te doen. De geijser had de man zelf geïnstalleerd. Hij kon bij thuiskomst het leven van zijn vrouw redden, door haar met het hoofd buiten de keukendeur te leggen. KWJ: acties tegen afbraak van jeugdloon worden verhard ZEIST De acties van de werkende en werkloze jonge ren tegen de kortingen op de jeugdlonen zullen zich verhar den, ondanks de goedkeuring daarvoor in de Tweede Ka mer. Daarnaast zal het in het vooijaar door de Kamer te be handelen voorstel voor invoe ring van een wachttijd van een half jaar voor het verkrij gen van en RWW-uitkering felle acties veroorzaken. Deze uitspraken heeft de centrale raad van de KWJ, de katholie ke beweging van werkende jongeren, gisteren gedaan op een bijeenkomst in Zeist. Onderzoek naar aansprakelijkheid roestige pacemakers UTRECHT De Neder landse Hartpatiëntenvereni ging gaat onderzoeken wie aansprakelijk gesteld kan worden voor de angst, de pijn of het werkverzuim van hartpatiënten die geopereerd moeten worden in verband met een roestige pacemaker. De firma Vitatron Medical uit Dieren maakte afgelopen don derdag bekend dat bij 628 hartpatiënten (van wie 41 in Nederland) nieuwe pacema kers moeten worden inge plant, omdat bij proeven is ge bleken dat sommige onderde len konden gaan roesten. Voor vervanging van een pacema ker is geen zware operatie no dig. Aangezien een pacemaker vlak onder de huid zit, kan met plaatselijke verdoving worden volstaan. Woede over goedkeuring Taiwan-order NAM-DIRECTEUR: ASSEN De gasleveranties van Nederland aan het buiten land zullen in de jaren '80 en '90 slinken. De Nederlandse industrie zal op grote schaal op andere brandstoffen moeten overschakelen. De produktie voor huishoudelijk gebruik kan dan gelijk blijven. Dit zei drs H.J. Hooykaas van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in een inter view in het personeelsblad Nammogram. De gasproduktie zal in de komende jaren moeten worden afge remd, omdat de NAM het gasveld in Groningen vooralsnog al strategische reserve achter de hand wil houden, betoogde Hooy kaas. Het in de jaren vijftig gevonden olieveld bij Berkel blijkt, liet de NAM-topman verder weten, aanzienlijk groter te zijn dan werd verwacht. De reserveverwachtingen zijn verdubbeld. LEEUW VALT DOMPTEUR AAN EINDHOVEN Dompteur Richard Chipperfield is gistermid dag in de Eindhovense Schouwburg bij de première van het Wintercircus door de acht jaar oude leeuw Simba aangevallen. Hij raakte daarbij gewond aan zijn linkerhand. Chipperfield werd in het St. Josephziekenhuis behandeld. Hij heeft laten we ten de rest van de voorstellingen gewoon af te willen maken. PEKING China heeft gisteren met economische represailles tegen ons land gedreigd, als de afgelopen donderdag door de Tweede Kamer goedgekeurde levering van twee on derzeeërs aan Taiwan doorgaat. „Als de Nederlandse regering erop staat haar eigen gang te gaan", aldus een commentaar in het volksdagblad, „zal dit? niet alleen de belangen van het Chinese volk en de lang bestaan de vriendschappelijke banden tussen de twee landen schaden, maar ook kwalijke effecten hebben op de eco nomische betrekkingen". Volgens China is de verkoop van twee onderzeeboten aan Taiwan door het scheepsbouwconcern Rijn-Schelde-Ver- olme, strijdig met het communiqué van '72 waarin Nederand en China besloten diplomatieke betrekkingen aan te kno pen. „De eerste vereiste voor diploma tieke betrekkingen met China", aldus het volksdagblad, „is de erkenning dat Taiwan deel uitmaakt van China en dat de regering in Peking de enige wet tige regering is". Het volksdagblad uitte tevens een waarschuwing aan alle an dere landen die hun betrekkingen met Taiwan zouden willen versterken. Vol gens waarnemers was deze waarschu wing vooral bestemd voor de nieuw ge kozen Amerikaanse president Ronald Reagan, die in zijn verkiezingscampag ne zei officiële betrekkingen met Tai wan aan te willen knopen. Taiwan heeft zaterdag de beslissing van het Nederlandse parlement met instem ming begroet. De kranten in Taiwan besteedden grote aandacht aan de ver koop waarmee een bedrag van ruim 1 miljard gulden is gemoeid. Een uit tien leden bestaande Nederlandse bouwco- missie is gistermorgen teruggekeerd van een twaalf daags bezoek aan Chi na. Volgens de delegatieleider viel niets te merken van eventuele handelspoli tieke gevolgen voor Nederland vanwe ge het besluit om het RSV-concern een exportvergunning te verlenen voor le veranties aan Taiwan. De actiegroep „Wij vrouwen eisen" was de organisator van de demonstratie tegen de nieuwe abortuswet, die zaterdag in Amsterdam werd gehouden. I HAAG Van de zes zogeheten strijd- ten uit het verkiezingsprogramma Isrwerk" van de PvdA zijn er twee niet «auwelijks onderhandelbaar: de sluiting |de twee kerncentrales en het weigeren Plaatsen van de nieuwe Navo-atoomra- len. Dit heeft PvdA-leider Den Uyl dit (kende gezegd in een radioprogramma. I Uyl vindt niet dat zijn partij zich daarmee jen isolement plaatst bij de formatie van het pwe kabinet, zoals CDA-voorzitter Bukman zei te menen. „Een hoogst irreële reactie", aldus Den Uyl. Hij vindt dat elke partij verplicht is voor de verkiezingen een maximum aan duide lijkheid te betrachten. „Kiezen de mensen voor de PvdA, dan weten ze dat, als wij in de rege ring komen, de kerncentrales uiterlijk in 1985 dicht zijn en dat er geen kruisraketten worden geplaatst". Volgens Den Uyl is de PvdA, als zij niet samen met D'66 een meerderheid behaalt, bereid tot „open onderhandelingen" met het CDA. „Wij aanvaarden de eigen verantwoordelijkheid van het CDA". Maar de christendemocraten moeten volgens hem wel beseffen dat het regeren met de PvdA een „ander beleid" betekent. Wat be treft de kerncentrales ziet Den Uyl niet zoveel verschil tussen de opstellingen van de beide partijen. „Het CDA wil geen nieuwe centrales omdat het afvalprobleem niet is opgelost. Wel nu, dan moeten toch ook vroeg of laat de be staande centrales dicht". Minister De Geus (defensie), die lid is van het CDA, ziet in de defensieparagraaf uit „Weer werk" geen beletsel voor samenwerking met de PvdA. Volgens hem is het heel goed mogelijk een aantal atoomtaken van het leger af te sto ten en deze op conventionele wijze te laten ver richten. Maar als het congres van de PvdA Den Uyl ongelijk geeft en kiest voor afstoten van alle atoomzaken, dan is volgens De Geus geen coalitie van zijn partij met de socialisten moge lijk. „Dan plaatst de PvdA zich al met een been buiten de NAVO. ADVERTENTIE. -'.v./;-' Door Kerstmis valt de drukste koopavond plitjaarop 23 december. Als service is uw Amro Bank dié avond open i.p.v.de gebruikelijke koopavond. ZWOLLE Op initiatief van de stichting „De Sprankel" uit Zwolle, een dagopleiding voor middelbaar sociaal-pedagogisch onder wijs, zullen de spelers van de Oranje-selec tie die voor de mini-WK naar Uruguay gaan, een brief krijgen. Daarin wordt ge vraagd in Uruguay hun invloed aan te wen den een ernstig zieke politieke gevangene in de gevangenis van Libertad vrij te krijgen. De bewuste gevangene is een broer van een medewerker van De Sprankel. Al eerder heb ben de studenten, drieduizend gulden bijeenge bracht om een advocaat voor deze gevangene te bekostigen. Directeur J. Elbrecht van De Sprankel: „Via via hebben we contact gekregen met een advocaat in Genève, maar het militaire regime in Uruguay vraagt andere wegen". Ook pogingen via het ministerie van buitenlandse zaken hebben nog niets opgeleverd. Carmelita, de schoonzuster van de gevangene, en ook; woonachtig in Zwolle: „Mijn zwager is ernstig ziek. Hij heeft lepra, waartegen in de gevange nis niets gedaan wordt. Een militaire rechtbank heeft hem in eerste instantie tot 18 jaar veroor deeld. Maar de officiële uitspraak moet nog steeds komen. Hij is in 1973 opgepakt omdat hij een vakbondsleider was". ROERMOND De bisschop van Roermond, monseigneur dr. J. Gijsen heeft voor de Regionale Omroep Zuid laten weten diep geschokt te zijn door de aanvaarding van het abortuswetsont werp door de Tweede Kamer. Elk voorstel dat abortus geheel of gedeeltelijk legaliseert is verwerpelijk, aldus de bisschop, die zich aansloot bij de woorden van mgr. Simonis, vrijdag in onze krant. In Amsterdam hebben zaterdag duizenden mensen, voorname lijk vrouwen, gedemonstreerd tegen de aanvaarding door de Tweede Kamer van het nieuwe abortuswetsontwerp. Zingend en met leuzen als „abortus vrij" trok de enorme stoet door de binnenstad naar het Amstelveld, waar toespraken werden ge houden. Wisselvallig DEN BILT (KNMI) - In de af gelopen nacht trok een hoge- drukgebied over ons land. Er was weinig bewolking en op diverse plaatsen daalde de temperatuur tot dicht bij of tot even onder het vriespunt. In de zuidelijke provincies ont stond op enkele plaatsen mist. Boven de Britse eilanden lag vanmorgen een regenbied. Dit trekt naar het oosten en zal ons land in de loop van van daag voorbijtrekken. In de daarop volgende nacht breekt de bewolking, maar morgen neemt de bewolking weer toe op de nadering van een nieu we storing. De storingen wor den met een sterke westelijke stroming naar ons land ge voerd. In deze situatie komt de eerste dagen nog niet veel ver andering. Vooruitzichten voor woensdag: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 2 Min. temp.: omstreeks 6 gra den Max. temp.: omstreeks 9 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent Kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Weersgesteldheid van gisteren Dee6'" Eindhoven Oen Helder Lh. R'dam Vlissingen temp temp elag 3 -O 0.4 Barcelona Berlijn motreg. Bordeaux gehbew. Frankfort regen Geneve zw.bew. Helsinki geh.bew. Klagenfurt gehbew. Kopenhagen regen Locarno onbew Londen gehbew. Luxemburg rw bew. onweer 17 10 1 -2 0.2 Stockholm Casablanca Las PaJmas

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5