Verkoop van bedrijfs pand enige hoop voor Englebert Voorschoten Wethouder Eveleens voelt zien door overwogen eigen fractie in de steek gelaten Elisabeth Ziekenhuis gaat experimenteren met budgettering 1 .11 aftreden wordt Nieuw clubhuis Nicolaas Boys HALVERING PERSONEELSBESTAND NIET TE VERMIJDEN Pleintje bij de Pomp in kerstsfeer Herbou wd raadh uis Rijnsa terwo ude in gebruik genomen Kluis gestolen in Oude Wetering,,-; VOORSCHOTEN PvdA-wethouder Ab Eveleens liet vrijdagavond tijdens de raadsvergaderign duidelijk blijken de collegialiteit binnen het college van burgemeester en wethouders geschon den te zien en daarnaast op een onele gante wijze door de fractie-voorzitter van de PvdA Visser voor het blok gezet te zijn. Aanleiding was de behandeling van de „Scholennota", waarbij het tota le onderwijs in Voorschoten voor de komende twintig jaar geregeld gaat worden. De gemiddelde burger ziet die scholennota uitsluitend als een sane ring van het openbaar onderwijs, wat zich toespitst tot één of twee openbare basisscholen, die een ccntrumfunktie gaan vervullen voor de wijken Cen trum. Adegeest, Bloentenwijk en Boschgeest. De mening van de PvdA en D'66 was steeds dat in iedere wijk de gelegenheid gegeven zou moeten worden tot het vol gen van openbaar onderwijs. De terugloop van het aantal geboorten zorgden voor de noodzaak tot opheffing van enige scholen. PvdA. D'66 en CDA kozen op 2 december tijdens een gecombineerde commissiever gadering voor de bouw van één basis school in de wijk Boschgeest en aanpas sing van de huidige Adegeestschool. Al leen de VVD steunde het advies van de werkgroep Openbaar Onderwijs en dat advies luidde: vestiging van een basis school in het Cultureel Centrum met als funktie voorziening van de wijken Bosch geest. Adegeest. Bloemenwijk en Cen trum. Binnen het college van b en w wa ren de meningen op 2 december verdeeld: burgemeester en VVD-wethouder Van Dalen kozen voor een nieuwe school in het Cultureel Centrum, de wethouder Marselis (CDA) en Eveleens (PvdA) zagen meer in twee scholen, waardoor ook Boschgeest en de toekomstige wijk Star- renburg openbaar onderwijs zouden be houden. Na een hoorzitting ging het CDA inclusief de wethouder Marselis volledig overstag en zo besloot de gemeenteraad vrijdag tot vestiging van een nieuwe school in een vleugel van het Cultureel Centrum. Wethouder Marselis vertelde deze ommezwaai eerst een dag voor de raadsvergadering aan zijn collega Eve leens. waardoor deze alleen kwam te staan binnen het college van b en w. Op aandrang van de werkgroep Openbaar Onderwijs besloot het bestuur van de PvdA achter het voorstel om te komen tot een nieuwe school in het Cultureel Cen trum te gaan slaan. Wethouder Eveleens had zijn beleid ge richt op de duidelijke uitspraak van de meerderheid van de gemeenteraad, waar onder de PvdA om ook voor Boschgeest een openbare school mogelijk te maken en in alle eer en geweten wil hij die raadsbe- slissing dan ook uitvoeren. Als wethouder voor de planologie hield hij niet alleen re kening met de onderwijstechnische kan ten van de zaak. maar ook met de verbin dingen naar die nieuwe school vanuit de drie wijken. De hele CDA-fractie ging na de gecombi neerde commissievergadering om en sa men met de toenmalige minderheid (VVD) zouden PvdA en D'66 geen enkele kans maken om hun uitgangspunt: iedere wijk openbaar onderwijs, te kunnen handhaven. Wethouder Eveleens liet duidelijk tijdens de laatste raadsvergadering blijken zijn vrije tijdsbesteding als wethouder niet meer zo plezierig te vinden. Desgevraagd zegt hij: „Het klopt allemaal wel aardig. Ik zeg op dit moment niets. Voorlopig ga ik alles op een rijtje zetten. Ik ben zwaar teleurgesteld. Ik ben wethouder omdat ik Voorschoten een fijn dorp vind. Politiek heb ik nooit volgens sommige mensen be dreven. Zie mij maar als een technisch uitvoerder van de wensen van de ge meenteraad. Op dit moment is voor mij belangrijk dat de raad kortelings besloot tot reservering van bouwgrond voor een openbare school in Boschgeest en zo lang de raad die reservering niet inroept, acht ik mij verplicht het raadsbesluit uit te voeren. Bovendien heb ik geleerd dat prognoses over leerlingenaantallen veelal niet uitkomen en ik meen nog steeds dat er ook in de wijk Boschgeest ruimte is voor een openbare basisschool. Daarnaast duurt de bouw van een nieuwe school ge koppeld aan de renovatie van het Cultu reel Centrum veel te lang. Een stevig ge sprek kan veel oplossen. Voor mij hebben VVD en CDA handjeklap gespeeld en daar trap ik niet in." HAZERSWOUDE Thessa Wanders en Hester Havers mogen voortaan op A-ni- vcau turnen tijdens provin ciale wedstrijden, kring- cn tocstclkampiocnschappen. Beiden zijn lid van de vere niging Aspasia uit Hazcrs- woudc-Rijndijk/Koudckcrk aan den Rijn. Thessa werd tijdens A-wed strijden in Sporthal Overbosch te Den Haag eerste. Op alle vier onderdelen was ze haar collega's de baas. Het verschil ten opzichte van de tweede- plaatsbczetster bedroeg 1.60 punten. Hester Havers, die de buteerde op de provinciale wedstrijden, werd vierde. Met zelfwerkzaamheid 50.000gulden gespaard NIEUWVEEN De leden van voetbalvereniging „Ni- colaas-Boys" hebben afgelo pen zaterdag hun intrek ge nomen in een gloednieuw clubhuis dat voor een zeer groot gedeelte tot stand is gekomen door zelfwerk zaamheid van de leden. Hierdoor is een bedrag van 50.000,- bespaard. De kosten van het clubhuis komen op 360.000 gulden, waarvan 10 wordt gesubsi dieerd door de Nederlandse Sport Federatie. Ondanks de regen waren vele belangstel lenden aanwezig om de ope ningsceremonie bij te wonen die uitgevoerd werd door bur gemeester G. J. van der Kro'ft onder muzikale begeleiding van muziekvereniging Cres cendo. Met behulp van een breekijzer werden de deuren van de vorige kantine wegge broken. waarna een ieder zich naar binnen repte. In de vele toespraken die deze middag gehouden zijn. werd het spits afgebeten door de burgemeester die de voorzitter van de vereniging prees om in deze moeilijke economische tijd toch de moed te hebben dit project op te zetten. Voorzitter Bredie sprak namens de afde ling Gouda van de KNVB en kele woorden waarin hij stelde dat de inzet van de leden bij de bouw van het clubhuis blijkbaar ten koste is gegaan van het voetbalspel, aangezien „Nic-Boys" een laatste plaats inneemt in haar afdeling. Deze opmerking werd weer een beetje goed gemaakt door de overhandiging van een klok. die hij namens de KNVB aan bood. en een envelop met in houd die de vereniging ont ving van de afdeling Gouda. Hazerswoudse turnstertjes in A klasse REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER1980 pese merken zal worden afgestoten. Door de teruggang in de bouw is de verkoop van grondverzet- en overslagmachines aanzienlijk gedaald en de situatie bij de landbouwmachines is al nauwelijks beter. De schuldenlast van het bedrijf is door al deze ontwikkelingen opgelopen tot ettelij ke miljoenen guldens. De laatste jaren hebben er diverse reorganisaties in het bedrijf plaatsgevonden waarbij steeds weer een flink aantal arbeidplaatsen ver loren ging. Twee jaar geleden moesten twintig werknemers het veld ruimen, in de maanden mei en juni van dit jaar gin gen er uiteindelijk nog eens 42 arbeids plaatsen verloren. De firma Englebert hoopt nog altijd met een potentiële handelspartner tot over eenstemming te komen teneinde de moei lijkheden te kunnen oplossen. Districtsbe stuurder Carel Verhappen van de Indu De kerstboom bij de Pomp in Warmond staat helemaal klaar om de deelnemers aan de sa menzang op kerstavond te ontvangen. Het afgelopen weekeinde heeft een aantal kinde ren hard gewerkt aan de versiering van de boom en deze ziet er dan ook prachtig uit. Het pleintje rond de Pomp is nu helemaal in kerstsfeer mede dankzij de hulp van moeders, die hand- en spandiensten ver ten. De exposities in het Oude Raadhuis galerie De Pomp zijn uiteraard afgestem het kerstfeest. Ikonen in het Oude Raa en een veelzijdige kerstexpositie in galer Pomp met onder meer brooddeegfig kerstkaarten, strobloemen en dergelijke. VOORSCHOTEN De firma Engle bert NV aan de Dobbewcg in Voorscho ten is zo diep in de schulden geraakt dat alleen de verkoop van één van de twee bedrijfspanden het bedrijf nog van de totale ondergang kan redden. Maar zelfs dat kan niet voorkomen dat het bedrijf bijna de helft van zijn werknemers zal moeten ontslaan. Bij het bedrijf zijn momenteel nog ruim zestig mensen werkzaam. De firma Englebert verkoopt grondver zet- en overslagmachines en importeert landbouwmachines cn Oosteuropcse per sonenauto's. Door de economische ontwik kelingen is het bedrijf in moeilijkheden geraakt. De landelijk sterk teruglopende autoverkoop heeft het bedrijf, dat de toch al niet zo populaire automerken Skoda, Polski cn Polonez importeert zo hard ge troffen dat de import van deze Oosteuro- krediet beschikbaar. Mochten er destijd nog raadsleden ge weest zijn die over de nood zaak van deze verbouwing hun twijfels hadden, dan wer den deze weggevaagd door de resolute woorden van wethou der Wenmakers die stelde dat een verbouwing hard nodig was omdat de raad van Rijnsa- terwoude in een oud zootje zat. Door de verbouwing is een ruimere raadszaal annex trouwzaal annex expositie ruimte verkregen, drie kamers met wachtruimte en een spe-. ciale ingang voor rolstoelge bruikers. Deze ruimten zijn met het oog op de toekomst gebouwd. De technische dienst die hier gebruik van maakt, gaat binnen enkele jaren het pand verlaten, waarna deze ruimte ingenomen gaat wor den door twee artsen en een fysiotherapeute. RIJNSATERWOUDE On der grote belangstelling is zaterdagmorgen het grondig verbouwde gemeentehuis van Rijnsatcrwoude heropend. De openingscere monie bestond uit het vast draaien van drie schroeven, waarmee het gemeentewa pen naast de ingang werd vastgezet, van welke taak de leden van het college zich op prima wijze kweten. De verbouwing, die 217.000 gulden gekost heeft, is beperkt gebleven tot de benedenver dieping. De raad stelde hier voor in de maand februari het Geslaagde kerstmiddag De Zonnebloem NIEUWVEEN Voor het negende jaar heeft de Nicuwvccnse afdeling van de Stichting Zonnebloem haar bejaarde en zieke inwo ners een gezellige kerstmid dag aangeboden in het ont moetingscentrum ,,'t Tref punt" op het terrein van Huize Ursula. Zo'n 115 inwo ners hebben van de uitnodi ging gebruik gemaakt en kregen zaterdagmiddag een gevarieerd kerstprogramma voorgeschoteld waarbij de koffie met banket niet ont brak. Na een woord van welkom door de voorzitster van de af deling Nieuwveen, werd het kerstverhaal uit Lucas voorge lezen door één van de leden van het Zonnebloem, welk on derdeel gevolgd werd door een kerstmusical, opgevoerd dooi de leerlingen van de St. Nico- laasschool. getiteld Het mooi ste geschenk". Zij brachten te vens een aantal kerstliederen ten gehore. Het Mispage koor. dat op de piano begeleid werd door de heer D. Leliveld. le verde haar bijdrage met enke le fraaie kerstliederen. Een in strumentaal intermezzo werd geleverd door Marcel Oskam en de heer D. Leliveld die res pectievelijk cornet en piano speelden. De heer Van der Lee. rector van Huize Ursula, vertelde op welke manier hij jaren geleden het kerstfeest vierde in de bergen van Zuid- Amerika. Tijdens de gezamen lijke broodmaaltijd met weih- nachtsstoll werd door een ie der geanimeerd nagepraat over deze bijzonder geslaagde middag. striebond FNV ziet dat niet niet zo snel gebeuren. „Ze zijn daar al bijna een half jaar mee bezig en ik denk niet dat daar nog iets uitkomt, daarvoor zijn de proble men te groot. De enige oplossing is het sa neringsplan dat door president-commissa ris A. Tax is ontworpen na een onderzoek van twee weken van het bedrijf. Dat houdt in dat het bedrijf stopt met de im port van personenauto's en zich alleen nog richt op de handel in grondverzet- en overslagmachines en de landbouwmachi nes. Om uit de schulden te komen is de verkoop van het grootste bedrijfspand noodzakelijk. Englebert heeft bij de te verwachten inkrimping ruim voldoende aan het het bedrijfspand dat overblijft. Het wordt dan een handelsmaatschappijtje dat erg hard zal moeten knokken om het hoofd boven water te houden", aldus Ver- happen. De belangrijkste schuldeiser van het bedrijf, het grote Amerikaanse bedrijf LEIDERDORP Het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp gaat drie jaar lang experi menteren met een vast budget in plaats van dat het werkt met tarieven die het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven vaststelt. Als het experiment, dat ook door het Maria Zie kenhuis in Tilburg en het Anthonius Zie kenhuis in Sneck wordt uitgevoerd, slaagt, kan het een belangrijke doorbraak beteke nen in een nieuwe financieringsstructuur voor alle Nederlandse ziekenhuizen. Het huidige financieringssysteem staat al jaren bloot aan veel kritiek. Een van de punten van kritiek is. dat een zuinig beheer er me wordt bevorderd, aangezien een ziekenh streeft naar verkorting van de vermindering van het aantal king van het aantal verrichtingen of het mogelijk poliklinisch helpen van inspanning beloond ziet met een inkomsten. In hoeverre deze kritiek kan worden nagegaan door het nancieringssysteem tijdelijk uit te de ziekenhuizen een bepaald budget toe ten. De directies van de ziekenhuizen daarmee de ruimte zelf binnen hun de beschikbare middelen te verdelen. Burgemeester Van der Kroft (midden) met zijn twee Rijnsaterwoudse wethouders rond het gemeentewapen. OUDE WETERING In brekers hebben in het week einde kans gezien de kluis met de dagopbrengst van vermoedelijk 10.000 gulden van Digros-multimarkt in Oude Wetering uit te breken en mee te nemen. De inbraak werd in de nacht van vrijdag op zaterdag ge pleegd door aan de achterzijde van het gebouw aan de Meer- kreuk een ruit in te slaan. In het winkelbedrijf vondel inbrekers feilloos hun .VEI naar de kluis die in z'n ga werd meegenomen. In he bouw werd verder geen de aangericht. Een van de fabriekspanden van het met sluiting bedreigde bedrijf van Englebert International Harvester dat de dure grondverzctmachines aan Englebert le vert heeft al laten weten dat het zich bij een eventuele sanering plooibaar zal op stellen teneinde de algehele ondergang van het bedrijf te voorkomen. Internatio nal Harvester levert sinds 1952 aan Engle bert. Afvloeiing Omdat Englebert zo schulden zit zou ook de afvloeiingsrege ling voor de ongeveer derig werknemers die gedwongen moeten worden ontslagen in gevaar kunnen komen. „Alleen bij ver koop van dat bedrijfspand zou daar geld voor kunnen vrijkomen. De directie van Englebert is bereid om in samenwerking met de vakbond een sociaal plan uit te werken en daar geld voor te reserveren. Het lijkt me niet meer dan redelijk dat de mensen die nu moeten worden ontslagen in een soortgelijke afvloeiingsregeling ko men te vallen als de mensen die een half jaar geleden gedwongen het veld m<j ruimen. Voor wat betreft de verkool het fabriekspand ziet het er niet ong uit. Er wordt onderhandeld met ea rieuze koper en er zullen op korte tcf wel spijkers met koppen kunnen wL geslagen", aldus de heer Verhappen.1 staat voor mij vast dat de zaak omvA het bedrijfspand niet verkocht is in ieder geval te hopen dat e, up termijn iets gebeurt. De mensen bij Li bert leven nu onder een ongcloq spanning", aldus de districtsbestuurdl ;erac imen ma imer len v (loge!

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4