Bewoners loven beloning uit voor tips over gifmoordenaar Maximale straffen voor verdachten in Lemy-affaire 'Politieke steun voor werknemers Adler udieke kraakactie oor geluids- isola tie Breeh uys >E VERGIFTIGDE DIEREN HEBBEN ENORM GELEDEN" Kindercentrum in Merenwijk Politiewagen totaal vernield Einde" desoriënteert JTAD LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINA 3 loven (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Hondenbezitters uit de Meren wijk willen een beloning uitloven voor tips die leiden tot de aanhouding van de gifma niak. Deze gifmenger vermoordde het afge lopen weekeinde negen honden. Enkele ja ren geleden werden door hem enkele tiental len huisdieren om het leven gebracht. Om het geld voor de beloning bijeen te krijgen is gisteravond een inzamelingsactie gestart. Giften voor dit doel kunnen gestort worden op gironummer 100297 van dierenarts F. Muurling. De honden die het gif binnen krijgen, hebben afhankelijk van de dosering meestal een lijdensweg van een kwartier voor de boeg alvo rens de dood de dieren van verdere kwellingen verlost. Strychnine werkt verlammend. De die ren krijgen kramp in steeds meer delen van het lichaam. Pas als ook de ademhalingsspieren verkrampen, sterft het dier door verstikking. „De dieren hebben enorm geleden. Prikkels van buitenaf worden omgezet in krampen. Har de geluiden bijvoorbeeld, verergeren de kramp. De krampen nemen soms af om daarna weer heviger terug te komen. Zelfs blaffen kunnen de dieren niet meer. Er was voor de negen slachtoffers geen redding meer mogelijk. De toediener van het gif heeft kennelijk van de vorige keer geleerd, want de dosering was ho ger. Vier jaar geleden konden verscheidene honden onder narcose nog geholpen worden en bleven in leven", aldus dr. F. Muurling. Overi gens wist deze dierenarts in de Merenwijk zon dag nog wel een tiende huisdier te redden. Vraagtekens De balans was van zaterdag was opvallend hoog. Zeven vergiftigde honden in één ochtend. Met des te meer vrees werd de volgende dag tegemoet gezien. Maar getuige de vele telefoon tjes, die dr. Muurling en de politie binnen kre gen, waren de Merenwijkse hondebezitters goed op hun hoede. Ook de geluidswagen van de politie heeft kennelijk aan de preventieve bedoeling beantwoord. De honden, die zondag nog wél vergiftigd werden, hebben naar alle waarschijnlijkheid restanten van de eerste la ding gegeten. Volgens de politie heeft de ma niak in de nacht van zaterdag op zondag niet voor de tweede maal zijn desastreuze vleeshal len in de Merenwijk gelost. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. „Het on derzoek verloopt moeilijk. Het is een laffe fi guur. Als het vergif regelmatiger verspreid zou worden, hebben we meer kans om het net om de dader te sluiten", aldus een politiewoord voerder. Het vergif, een poeder, is voor een ie der te koop in de winkels, waar landbouwarti- kelen verkocht worden. Boeren gebruiken strychnine voor de verdelging van mollen (wormen, die later door de mollen gegeten wor den, worden 'ingepoederd'). Het soort vergif, de verwerking ervan, de ver spreiding en de plaats van handeling; alles duidt er op, dat de maniak van vier jaar gele den zijn praktijken heeft voortgezet. Óf de ma niak zijn morbide driften voorlopig weer vol doende heeft botgevierd, is met geen mogelijk heid te zeggen. Vier jaar geleden immers, werd de Merenwijk drie weken aan één stuk door de maniak geteisterd. De eerstkomende weken is in ieder geval de uiterste voorzichtigheid gebo den. Ook voor kinderen! Dierenarts Muurling: „Kinderen, die het vergiftigde gehakt alleen maar aanraken en vervolgens de vingers in de mond steken, gaan dood. Wat dat betreft is het goed, dat vanwege het slechte weer niet veel kinderen buiten spelen. Strychnine is uiterst gevaarlijk". e). IIDEN Een groot aantal Leidse organisaties heeft de lerknemers van de Nederlandse Triumph-Adler fabrieken tcun toegezegd bij eventuele acties om de werkgelegenheid bij Adler te behouden. De overwegend linkse organisaties irtp naken in een verklaring duidelijk de acties te ondersteu- De Duitse Raad van Commissarissen van het schrijfmachinecon cern heeft vorige week vrijdag de beslissing over het voortbe staan van Adler in Leiden (425 man) en Cuyk (200 man) drie maanden uitgesteld. Het gesprek dat topman Walter Kramme op 5 januari met de vakorganisaties in Leiden zou hebben, is afge last. Door de commissarissen in Frankfurt wordt onder meer ge steld, dat de problemen in het concern niet op te lossen zijn met sanering van alleen de Nederlandse vestigingen. Het hele con cern zou moeten afslanken. Op 10 april wordt een definitieve beslissing verwacht. lllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllIllllllllllllllllHllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllllUUIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllIlllllllllIII REIDEN Bezoekers, medewerkers en de net der' van sch°lierencentrum 't Breehuys s) prJebben zaterdagavond het Leids Vrijetijds- 2«ntrum 'gekraakt'. De ludieke actie was be leid om zodoende van de gemeente subsi- ie te krijgen voor geluidsisolatie in 't Bree- ays, zodat ook daar in de toekomst life-mu- ek ten gehore gebracht kan worden. [gelopen week vierde het scholierencentrum n sa?.n ,^e Breestraat het vijf-jarig bestaan. „In die jf jaar was er voor ons, vanwege de gebrekki- isolatie, geen mogelijkheid om life-optredens huis te halen. In die gevallen moeten we een idere ruimte zoeken, zoals nu in het Leids rijetijdscentrum. Ook kregen we steeds meer in^tt Brzt>e^en van beginnende bands om bij ons op treden. Ook die verzoeken konden niet geho noreerd worden. Bovendien kost een zaal geld en gaan de baropbrengsten aan onze neus voor bij", aldus Jos Fugers van het Breehuys. De actie, een onderdeel van de activiteiten rond de lustrumweek, was uiteraard van tevo ren aangekondigd. Maar degenen, die enthou siast naar het Breehuys togen, vonden de deu ren gesloten. Op de deur van het Breehuys stond de aankondiging, dat het LVC was bezet en dat daar opgetreden zou worden. Het verzamelen van handtekeningen maakte deel uit van de actie. Wethouder P.H. Schoute kan de lijst met namen van muziekliefhebbers binnen niet al te lange tijd tegemoet zien. Al met al werd het een geslaagde non-stop mu ziekavond in het 'gekraakte' Vrijetijdscentrum. Vier Leidse groepen. Magic Space, Rabies, Short Circuit en First Love, vulden de avond. De kraakactie neemt een aanvang. Herbestrating Gemeentewerken is vorige week begonnen met de her- bestrating van de Stieltjestraat en de Van der Hoeven- straat In beide straten worden de trottoirs aangepast, parkeervakken aangelegd en de rijbaan versmald. De werkzaamheden in de Stieltjesstraat zullen 4 weken duren, de Van der Hoevenstraat zal een week eerder gereed zijn. Kerstnacht Het jongerenkoor De Overbrugging onder leiding van Ben Juffermans verleent op kerstnacht om 24.00 uur medewer king aan een viering in de Hartebrugkerk aan de Haar lemmerstraat. Onder het motto 'Komt allen dan' worden tijdens de viering oude bekende en nieuwe kerstliederen gezongen. Celebrant is pastoor B.J.M. Demmers. Kerstviering In het kerkelijk centrum De Regenboog in de Meren wijk wordt vanavond om acht uur een kerstviering ge houden door de Ned. Chr. Vrouwenbond en het Katho liek Vrouwengilde. Het Oegstgeester koor Cappella pro Cantibus onder leiding van Theo Tobé zingt kerst liederen en ook een kerstvertelling ontbreekt niet. Aanvang acht uur. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt morgen een lezing avond met als thema „Christus, de Planeetgeest". De lezing wordt gehouden in zalencentrum 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 en begint om acht uur. LEIDEN De gemeente wil in de Merenwijk voor een bedrag van ruim 1,3 miljoen een kindercentrum bouwen in de Merenwijk. Het minis terie van CRM heeft toege zegd de salariskosten van de aan het centrum verbonden personeelsleden geheel voor zijn rekening te nemen. De gemeenteraad van Leiden zal vanavond over het voor stel beslissen. De bouwkosten van het derde kinderdagverblijf van Leiden achter het buurthuis 'Op Eigen Wieken' van de stichting Slaaghbuurt aan de Milanen- horst worden geraamd op 1,2 miljoen gulden; voor de grond wordt bijna ruim anderhalve ton in rekening gebracht. De gemeente wordt opdrachtge ver van de bouw, terwijl de exploitatie in handen komt van de Stichting Kindercen trum Merenwijk. Het is de be doeling, dat de peuterspeelzaal van de Stichting Het Meer- koetje in het nieuwe centrum een plaats krijgt. Tot op heden is deze peuterspeelzaal onder gebracht in het buurtcentrum Op Eigen Wieken. De door het vertrek vrijkomende ruimte zal door de stichting Slaagh buurt onder meer gebruikt kunnen worden voor cursus sen voor buitenlandse werkne mers. Met de bouw van het kinder centrum hoopt het gemeente bestuur in te spelen op de be hoeften die in de wijk leven. Deze blijken onder meer uit de lange wachtlijsten bij de huidi ge kinderdagverblijven: van de Vereniging Christelijke Jeugdhulp aan de Zoeter- woudsesingel en van de stich ting Kindercrèche 'Het Ko nijn' aan het Levendaal. In de Merenwijk zijn momenteel al leen opvangmogelijkheden voor peuters van twee tot vier jaar en opvang van school gaande kinderen gedurende de middagpauzes in de zogenaam de kinderkantines. LEIDEN Een politiewa gen is gisteravond totaal vernield, toen deze op de Ka- naalweg met een personen auto in botsing kwam. Om half acht reed de politie wagen op de Kanaalweg in de richting van de Hoge Rijndijk. Plotseling reed een personen auto, bestuurd door een 47-ja- rige man uit Koudekerk aan den Rijn, vanaf de Melchior Treublaan de Kanaalweg op. De politiewagen reed tegen de achterkant van de personen auto aan. Door de kracht van de aanrijding werd de perso nenauto tegen een lantaren paal geslingerd, waardoor ook aan de voorkant aanzienlijke schade ontstond. EIDEN Onafhankelijk 'neel sloot zaterdagavond 5 voorstellingenreeks van et Lak in 1980 af met „ein- e" van Edwin de Vries. Het effetuk behandelt de laatste le- ensmomenten van een jrouw; tijdens haar val van- Id o it een zolderraam, voert zij esprekken met haar dood- eboren tweelingzusje, haar n. D ichtje en haar dubbelgang- ik ter. Daarin komen herinne- t he iigen naar boven, worden I iel onflikten opnieuw blootge- jgd en vindt verzoening laats. Tot op het laatste gerhoment van haar leven is n I e hoofdpersoon niet alleen ioy o n kan ze niet loskomen van chijiBchzelf en haar verleden. it dood is de uiteindelijke erstilling. 'it het stuk blijkt niet waar- 'Jt de vrouw zelfmoord r leegt. Ze schijnt niet boven matig verdrietig of gedepri meerd; ze wil slechts alleen |jn, weg van iedereen, ook an zichzelf. Desoriëntatie meelt in het stuk een grote rol. Ie zi aanvankelijk verliest de :gen rrouw af en toe de controle ig ii [ver haar lichaam. Ze herkent niele personen waarmee ze toni Preekt niet direkt en de ge- mrekken verlopen niet langs J'edaagse lijnen. Gedeeltes uit igen 'e conversatie worden her taald, teruggenomen en op ig en andere manier gespeeld en zinnen van het ene personage worden haar door het andere in de mond gelegd. De onder werpen verspringen van he den naar verleden en toe komst, van waar gebeurd naar gefantaseerd. Behalve dat duidelijk wordt dat de vrouw in de laatste se conden van haar leven ver keert, krijgt het publiek geen greep op de voorstelling. Hier toe draagt ook de speeltrant bij. Marianne Boyer als de vrouw is in haar acteren rede lijk naturalistisch. Ze toont stemmingsverschillen en legt spanning in haar spel; haar speeltempo is normaal. De overige actrices halen door hun spel de spanning weg: hun tempo ligt lager en hun spreekstijl is niet naturalis tisch. Hun stil spel is kleiner of geheel afwezig, hun bewe gingen zijn houterig. Wanneer deze personages op toneel staan, begint de voorstelling te slepen en is de spanning en de vaart eruit. Tenslotte verlangt ook de toeschouwer naar het einde. „Einde" behoort tot de provo cerende voorstellingen van het Önafhankelijk Toneel, die niet aan de algemene verwachtin gen van het publiek voldoen. Ondanks de spanningsdoor- braak en de desoriëntatie was de voorstelling voor mij niet vervelend of oninteressant. Jacqueline Mahieu DEN HAAG/LEIDEN De direc teur, de boekhouder en de contact persoon van het in Leiden gevestig de bestratings- en rioleringsbedrijf, de Lemy bv, zijn vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraffen van respectieve lijk vijf jaar, vier jaar en anderhalf jaar met aftrek van voorarrest we gens hun aandeel in het plegen van valsheid in geschrifte in wat wel wordt genoemd de grootste tot dus verre in Nederland aan het licht ge brachte fraudezaak, die zich voorna melijk in de wegenbouw heeft afge speeld. De advocaten van het het Lemy-duo hebben aangekondigd tegen het vonnis in hoger beroep te gaan. De advocaat van de contactpersoon, mr. Huisman, laat het bij de uitspraak van de Haagse rechtbank. De president van de Haagse rechtbank mr. S.F. Kootte achtte bewe zen dat de drie verdachten weloverwo gen op grote schaal hebben geknoeid met blanco-facturen en dat „zij hebben bijgedragen aan een verregaande ver loedering van de maatschappij". De president kwam onder meer tot de maximale strafmaatregelen voor wat betreft de directeur en de boekhouder van Lemy omdat zij tijdens het proces van meet af aan hun schuld bleven ontkennen. Centrale rol Het in Leiden gevestigde bestratings- en rioleringsbedrijf, de Lemy bv, wordt in deze gigantische zwendel een centra le rol toegedacht. Het bedrijf zou vol gens een vooropgezet plan de fiscus en de sociale volksverzekeringen voor een bedrag van bijna 18 miljoen gulden hebben benadeeld. Er werd op grote schaal gebruik gemaakt van valse fac turen, die de Lemy kreeg toegespeeld via verschillende in het land versprei de nep-bv's. Deze besloten vennoot schappen. die met zwartwerkers in zee gingen, gaven na korte tijd alle geruis loos de geest. De voor afdracht bestem de sociale premies en belastingpennin gen, die op de facturen stonden ver meld, werden volgens de rechtbank hierna door de Lemy en consorten op gestreken. De advocaten van de 39-jari- ge directeur J. van L. en diens als boekhouder opererende zwager, de 25- jarige F.R. bestrijden dit en houden vol, dat de Lemy totaal niet van de praktij ken van de malafide onderaannemers op de hoogte was. Knoeien De raadslieden benadrukten regelmatig tijdens het monsterproces, dat tien zit tingsdagen duurde, dat de rechtbank door het uitgevoerde vooronderzoek op het verkeerde been was gezet. Het So ciaal Fonds Bouwnijverheid (SFB), on derdeel uitmakend van het opsporings team, dat de zaak aan het rollen bracht, stapelde fout op fout door in de proces sen-verbaal te knoeien. Hetgeen voor de bewijsvoering van eminent belang bleek te zijn. De advocaten van het Lemy-duo, mr. Van Zalingen en mr. De Witte, toonden aan, dat ambtenaren van de SFB saillante veranderingen hadden aangebracht tussen de zoge naamde kladverbalen, waarin het re laas van tientallen getuigen werd opge voerd, en de definitieve ambtsedige verklaringen, die de rechtbank kreeg voorgeschoteld. Een deel van het be wijsmateriaal moest om die reden door de officier van justitie, mr. Den Os, worden ingetrokken. Den Os zag zich halverwege de strafzaak genoodzaakt nu zelfs een onderzoek naar de SFB- beambten in te laten stellen, die hem, de advocaten en de rechtbank met waardeloos bewijsmateriaal hadden op gescheept. Opvallend was, dat alle aan gebrachte veranderingen in de verba len steeds in het nadeel van de Lemy- verdachten-uitvielen. Toch heeft de of ficier zich door de gang van zaken er niet van laten weerhouden hoge straf fen te eisen tegen de drie verdachten: respectievelijk zes en vijf jaar gevange nisstraf voor de Lemy-directeur en diens boekhouder en tweeënhalf jaar voor „het bijrolletje" van hun contact persoon. Het belangrijke aandeel dat met name de Rotterdammer Wolffgang S. (en handlangers) in de bouwfraude zou hebben gehad, werd volgens de advoca ten door de rechtbank en de officier tij dens het proces stelselmatig naar ach teren gedrukt. De verdediging is nog altijd van mening, dat deze „Wolf", alias „De Pruik", het grote brein achter de miljoenenzwendel is geweest. Papieren directeuren Ongeveer tien getuigen, die afgelopen weken in het Haagse Paleis van Jusitite werden verhoord, zullen medio februa ri volgend jaar werderom voor de rechtbank dienen te verschijnen. Maar nu als verdachten. Het gaat hierbij voornamelijk om de papieren directeu ren, die alleen voor het plaatsen van hun handtekeningen op de stapels blanco facturen weeklonen van circa 1000 gulden uit handen van De Wolf cum suis ontvingen. Het is de vraag of door hen tijdens de nasleep van het marathonproces nog nieuwe feiten zul len worden aangedragen, die ontlas tend zouden kunnen zijn voor de tot gevangenisstraf verdachte Lemy-top. Zonder de komst van de zieke Wolf mag dat evenwel als zeer twijfelachtig worden beschouwd. Kerstconcert in Stads gehoorzaal LEIDEN Het traditionele Leidse kerstconcert wordt dit jaar morgen gegeven in de grote zaal van de Stadsge hoorzaal. K&O heeft voor dit concert het Gewestelijk Orkest en het Toonkuns tkoor Leiden geëngageerd. Bovendien werken maar liefst vier solisten mee aan dit groots opgezette gebeu ren: de violiste Vera Beths, de sopraan Maja Schermer- horn, de alt Caroline van Hemert en de clavecinist Tijn van Eijk. Op het programma staan wer ken van Vivaldi: voor de pau ze 'de vier jaargetijden' met Vera Beths als solist en na de pauze wordt 'Gloria' uitge voerd. Aan deze uitvoering werken behalve het Geweste lijk Orkest en het Toonkuns tkoor ook Maja Schermerhorn, Caroline van Hemert en Tijn van Eijk mee. Het concert wordt vervolgens besloten met samenzang van toehoorders, koor en orkest. Het Geweste lijk Orkest staat onder leiding van David Porcelijn, terwijl het Toonkunstkoor wordt ge dirigeerd door Hans van der Toorn. Het kerstconcert begint om kwart over acht.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3