Afgang sprinters beïnvloedt verlies in interland I Erie Wilborts verbaast door mentale hardheid Nederland wacht op Kamer en CRI Marcella Mesker behoeft niet tot uiterste te gaan Sanders in halve finales verslagen SPORTTRIBUNE NOORSESCHAATSERS» RECLAME Baanrecord voor Kleing LEIDSE COURANT i MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINAl (Van onze verslaggever) LEIDSCHENDAM Marcella Mesker heeft om haar titel te prolongeren niet tot het uiterste hoeven te gaan in de finale tegen Marianne van der Torre. De negentienjarige buitenkampioene kon het de juist uit Australië teruggekeerde Haagse Marcella Mesker slechts sporadisch moeilijk maken, waardoor de laatste in de toch met enige spanning tegemoet geziene eindstrijd tamelijk eenvoudig de titel greep. Slechts in de eerste set kon Marianne van der Torre enigs zins gelijke tred houden met de titelverdedigster, die na een voorsprong van 2-0 en 3-2 op 5-4 de beslissing for ceerde. In de tweede reeks behoefde Marcella Mesker slechts de door haar opponente in ruime mate geprodu ceerde fouten af te wachten om zich in het bezit te stellen van de zege en de titel. Marianne van der Torre had overigens op een nogal een voudige manier de finale bereikt. Bij de stand van 6-3, 2-1 trok haar tegenstandster Elly Vessies zich ziek terug. Mar cella Mesker had in de halve eindstrijd afgerekend met Eu ropees jeugdkampioene Nanette Schutte, die nog wel de eerste set op haar naam kon brengen, maar vervolgens op het nog bestaande niveauverschil werd gewezen. Uitslagen: damesenkelspel halve finales: Marcella-Mesker 6-7, 6-0, 6-2; Marianne van der Torre-Elly Vessies 6-3, 2-1 Vessies geeft op; finale: Mesker-Van der Torre 6-4, 6-2; he renenkelspel halve finales: Wilborts-Albert 7-6, 7-6; Thung- Van Boeckel 6-4, 5-2 Van Boeckel geeft op; finale? Wil- borts-Thung 7-6, 0-6, 7-6. herendubbelspel halve finales: Wilborts/Koek-Van Boeckel/Albert w.o.; Gorter/Thung- Mentink/Schapers 7-6, 6-3; finale: Gorter/Thung-Wilborts- /Koek 6-3, 6-4; damesdubbelspel halve finales: Pakker/v.d. Torre - Blom/Van Erven 6-1, 6-2; Mesker/Schutte-Moos- /Vessies w.o. finale: Mesker/Schutte-Pakker/v.d. Torre 6-1, 6-7, 7-5. SOFIA - Louk Sanders is er niet in geslaagd verder te reiken dan de halve finales van een toernooi in Sofia. Na dat Sanders zich vrijdagavond bij de laatste vier had ge plaatst door na de Tsjech Granat de Zwitser Stadler te verslaan verloor hij van de Rus Borisov: 6-4, 6-2. Ook in het dubbelspel kwam Sanders met Granat niet verder dan de halve finales. Hij verloor daarin zaterdag met 6-7, 7-6, 7-6 tan de Oostenrijks/Westduitse combinatie Rei- ninger/Kirchhubel. De Amerikaan Fritz Buehning is winnaar geworden van het toernooi om de titel van Nieuw Zuid Wales in Austra lië. Hij versloeg in de finale de Amerikaan Brian Teacher met 6-3, 6-7, 7-6. KONGSBERG Sjöbrend, Stor- holt en Stenshjemmet hebben ook in de schaatsinterland tegen Nederland, die met 497,5 punt tegen 413,5 door de Noren werd gewonnen, aangetoond dat Noorwegen internationaal nog niet van plan is een stapje terug te doen. De ruime overwinning is wel misleidend, want de neder laag van de Nederlandse ploeg werd niet bij de all-rounders, on danks de drie Noren op de ere plaatsen, de dames en de junio ren gevoeld. De sprintploeg faal de in Kongsberg en de 80 nega tieve punten van de sprinters kwamen in het eindklassement hard aan. Coördinator Tjaard Kloosterboer en trainer Eg- bert van 't Oever konden na twee dagen de voorlopige balans opmaken. Kloosterboer: ,,De nederlaag is niet erg. De schaatsinterland kwam voor ons te vroeg in het seizoen. We zijn nog volop in de trainingsopbouw en we zullen bij de EK en WK in Deventer en Oslo onze topvorm moeten hebben bereikt". Hilbert van der Duim in actie tegen Kaj Arne Stenshjemmet op de 1500 meter. ,,Deze interland was de eerste krachtmeting. Dè Noren hebben in het voorseizoen al enkele wed strijden gereden. Bovendien is de opbouw van de Noren helemaal afgestemd op competitie en wedstrijden. Wij proberen de prestaties en de vorm beter te verdelen", aldus Tjaard Klooster boer, die in de komende weken meer wedstrijd ritme wil afdwingen bij onderlinge wedstrijden in het trainingskamp in inzeil. Het duo Kloosterboer-Van 't Oever stelde in Kongsberg tevreden vast, dat er weinig licht tussen de Noorse toppers en de Nederlanders Van der Duim en Kleine is. ,,De prestaties van Hilbert van der Duim en Piet Kleine zijn hoopge vend. Op de 500, meter wrong Van der Duim zich tussen Stenshjemmet en Storholt en op de 5000 meter was Kleine weer als vanouds", zei Kloosterboer. Wereldkampioen Hilbert van der Duim stapte glimlachend van het ijs. Na zijn eerste grote wedstrijd op internationaal niveau was het voor de Friese onderwijzer duidelijk, dat hij de aan sluiting met Stenshjemmet, Storholt en Sjö brend, ondanks een trainingsachterstand, nog niet heeft verloren. ,,Mijn prestaties op de 500 en 1500 meter zijn hoopgevend. Alleen mijn 3000 meter was beneden de verwachting en daarom moest ik de Noren in het algemeen klassement voor laten gaan". De interland van de all-rounders, die door Noorwegen met 180 tegen 132 punten werd gewonnen, was bemoe digend. Het was alleen jammer, dat Schalij, Van der Pal, Kramer en Scheperkamp voorlopig nóg onvoldoende kwaliteit hebben om bij de all- rounders een rol van betekenis te spelen. De Nederlandse sprinters hebben het in Kongs berg wél laten afweten. In de totaaluitslag van de interland kwam de verpletterende nederlaag (195,5 tegen 115,5 punt) en het uitvallen van de omstreden Miel Govaert, hard aan. De afwezig- heid van sprintcoach Jorrit Jorritsma, die we gens het overlijden van zijn vader in Nederland was achtergebleven, mocht niet als oorzaak van de schandelijke sprintnederlaag worden gezien. De overmacht van de Noorse sprinters, die met hun trainingsmethoden over meer explosieve spierkracht beschikken, was te groot. Fröde Rönning was ongrijpbaar en zette op de eerste dag al een baanrecord neer op de 500 meter (38.85). Een dag later sprintte de Noor éènhon- derdste van een seconde langzamer (38.86), maar was op de -1000 meter ongenaakbaar (1.19.12). In het totaalklassement na twee sprintdagen hadden Rönning, Terje Andersen, Jarle Pedersen en Kaj Engelstad de vloer met de Nederlanders aangeveegd. Enige lichtpuntjes in de sprintinterland waren de persoonlijke prestaties van Lieuwe de Boer, die op de 500 meter 39.47 en 39.02 liet afdrukken en daarmee tweede en derde werd op deze afstand. Liesblessure Miel Govaert, de man die op een revanche loer de omdat hij vorig seizoen uit de kernploeg was gereden en zich sindsdien als eenling op de toernooien moet voorbereiden, stelde teleur. Een liesblessure camoufleerde de onvoldoende inzet en de gebrekkige mentaliteit. Op de 500 meter kwam de Amersfoortse makelaar niet verder dan een twaalfde en achtste plaats (41.18 en 39.87). Alleen op de eerste 1000 meter boekte Miel Go vaert een acceptabele klassering (vijfde in 1.20.05). Op de tweede dag, toen hij op de 500 meter niet verder kwam dan 41.18 liet Govaert het afweten en meldde zich bij de start van de tweede 1000 meter ziek. Met deze afmelding verdiende Govaert in ieder geval één punt voor Nederland. Op een sprintnederlaag van 195,5 tegen 115,5 maakte dit niets meer uit. Postiever Positiever waren de- prestaties van de dames kernploeg (85 punten tegen 59 punten). Dame strainer Henk Boer stapte dan ook tevreden van het ijs. Ria Visser, Ina Steenbruggen, Joke van Rijssel en Alie Boorsma hebben aangetoond, dat het Nederlandse damesschaatsen een grote voorsprong heeft op Noorwegen. De concurrentie in het damesschaatsen komt in ieder geval niet uit Noorwegen. Björg Eva Jensen vormt echter een uit zondering. Zij won alle vier afstanden. Opvallend was het sterke rijden van Ina Steenbruggen, die haar prestaties en de tweede plaats in het eindklassement ach ter Jensen gelijkmatig opbouwde. De spanning rond de 5000 meter, een af stand die op verzoek Jensen op het pro gramma was gezet, was erg groot. De monsterafstand werd dan ook een over winning voor Jensen, wil van der pias ïg Brlia (Van onze verslaggever) dje KONGSBERG De Noorse schaatsploeg" de daad bij het woord gevoegd en kwanV.^e de reglementen van de ISU, met shirtreclaF'1" het ijs. Schaatscöordinator Tjaard Kloostf*? en de vice-voorzitter van de KNSB, H. Lt^a hebben, niet ofliciëel, geprotesteerd en la(r|. beslissing over deze overtreding van de menten over aan de Internationale Schaati Dit optreden van de Noren was er op de tweede dadBI interland de oorzaak van, dat de Noorse televis^^ beelden uitzond van de 1500, 3000 en 5000 meter, H.Langen: „Wij hebben niet officieel geprotesteerc we eerst de reglementen van de ISU grondig willei deren. Er schijnt een artikel 202 te zijn, dat reclame'l nationale wedstrijden toelaat. Ik stel me op het sta dat een interland geen nationale wedstrijd is. in teg ling tot de Noren, die zeggen dat Noorwegen-Ni wel een nationale ontmoeting is". „Aanvankelijk hadden we ons op het standpunt gesfl ook met reclame te rijden. We zijn er van afgestapt len ons na het schaatsseizoen over de toekomst b< We wachten ook op de wereldkampioenschappen ilg^ De Noren hebben gezegd dat ze ook daar met reclai^ len rijden. Laat de Noren het baanbrekende werk doen", aldus Langen, die eraan toevoegde voorlop voor shirt-reclame te voelen om geen problemen NOS en CRM te krijgen. Langen:„De Tweede Kamer en het ministerie'van Cl len ook met een advies komen. De KNSB zal zich c houden, hoewel ik het hypocriet vind dat basketl wielrennen wel op het televisiescherm komen terwijl me bij schaatswedstrijden verboden is. Wij herinneiii?» nog de rellen in Deventer en Heerenveen, toen de n[. zwaar maakte tegen de reclameborden langs de bar1® eei -rd— TieH staH tecM Nefll :la~ erhg \oM KONGSBERG Tijdens de schaatsinterland op pid tuurijsbaan van Kongsberg reed Piet Kleine de 50 )n ter in 7.20.96 en verbeterde daarmee het baarton (7.23.1) dat op naam stond van Sten Stensen. -i. Björg Eva Jensen verbeterde het Noorse record 500 meter dames. De lange Noorse reed de sp 43.58. Haar record stond op 43.65. Ook Ria Visst i een Nederlands record. De Nederlandse verbetel officieuze record op de 5000 meter, dat sinds 26 LEIDSCHENDAM - Meer nog dan dat hij de titel veroverde wekte de ma nier waaróp Eric Wilborts gisteren de Nederlandse indoortitel in de wqcht sleepte verbazing. Dat de 16-jarige Tilburger een ongekend talent is was bekend, maar dat hij al een mate van mentale hardheid heeft bereikt die vele, jaren oudere spelers nauwelijks kun nen evenaren was op merkelijk. Tweemaal kwam de jeugdige Bra bander in een situatie te verkeren, waarin het uiterste van concentratie en zenuwen werd geëist. En beide keren kwam Wilborts er als een routi nier uit tevoorschijn. Die bijna aan onverschillig heid grenzende kalmte en geestelijke hardheid vonden hun beloning in de eerste nationale se- niorentitel, behaald op de verrassend tot de eind strijd doorgedrongen Rolf Thung. Deze 29-jarige Hilversummer, die enige jaren geleden na een vrijwel mislukt profavontuur een studie economie begon, heeft inmiddels een zeker evenwicht tussen sport en uni versiteit gevonden. Dat er in is uitgemond dat Thung niet al leen Wilborts in de finale giste ren aan het wankelen bracht, maar tevens resulteerde in een uitverkiezing voor het Kings Cupteam. Een terechte belo ning voor de oud-Hilversum mer, die de sprong naar de in ternationale top ooit niet haal de vanwege fysieke tekortko mingen. Het heeft er sinds gisteren meer dan eerder de schijn van dat Eric Wilborts (nummer drie op de wereldranglijst inmid dels) van dat avontuur wél een succes gaat maken. En aan de basis van die pogingen ligt dan zonder enige twijfel de mentale hardheid, die de Brabander zich inmiddels al eigen heeft gemaakt. Sinds september speelde hij voortdurend toer nooien, waarbij hij het Neder landse satelietcircuit op zijn naam bracht, vervolgens in Scandinavië verdienstelijke presteerde en gisteren dus de voorlopige bekroning realiseer de door Nederlands kampioen te worden. Een titel, die velen' hem al vóór het toernooi had den toegedacht, maar waar voor de concurrentie toch zwaarder is geweest dan me nigeen had verondersteld. Tot de halve finales verliep het al lemaal vrij soepel met Wil borts, maar zaterdagmiddag in de semi-eindstrijd tegen Mare Albert moest hij tot diep in zijn reservoir tasten om overeind te blijven. Tweemaal kon hij pas in de tiebreak na 6-6 de beslissing forceren en het op vallende daarbij was dat hij in die cruciale fases vrijwel niet verslapte. Waar het spelen van een der gelijke reeks opslag beurten bij menige speler nog wel eens een verkramping te zien geeft weet Wilborts zijn spelniveau bijna onaangetast te laten en dat resulteerde tegen Albert in twee gewonnen tiebreakers met de score van 7-5, een ui terst gering verschil. Maar met dat kunststukje had Eric Wilborts voor het week einde nog niet al zijn kruit ver schoten. Want tegen Rolf Thung, die in gewonnen positie staande zaterdag Huub van Boeckel met een enkelblessure het strijdperk zag verlaten, herhaalde zich de situatie van daags tevoren. Met dien ver stande dat het duel ditmaal geen twee sets omvatte, maar drie. In de eerste reeks van het naar Nederlandse maatstaven op zeer goed peil staande duel hielden Thung en Wilborts el- kaar tot 6-6 in evenwicht. In de daarop volgende tiebreaker kreeg Thung op 5-4 riante uit zichten op setwinst, maar Wil borts bleef vrijwel onverstoor baar. „Ik heb op dat moment gewoon zo veel mogelijk risico genomen en voor elk punt ge knokt", verklaarde Wilborts la ter. De Tilburger kwam uit "verloren" positie terug en greep de set. Inzinkingen Nadat de tweede set na een serie inzinkingen met maar liefst 6r0 naar Rolf Thung was gegaan (Wilborts gaf de laatste twee games doodgemoede reerd gewoon weg) ontstond aan het eind van de derde reeks opnieuw een kansrijke situatie voor Thung. Die weer met 5-4 voor kwam. Maar opnieuw bleek deze wei nig florissante score nauwelijks invloed te hebbben op het mo reel van Wilborts, die kd dig bleef en de tiebreakj^ won en daarmee de Waarmee de jonge Bral zeer in zijn nopjes was, zijn vreugde-uiting na nende klap. Die hem ovj het kapitale bedrag gulden opleverde, mal behoefde weinig reden heid te geven. Meer daarentegen Wilborts zich verheugeiT over de eigenschappen j)t de basis stonden vaf-* triomf. Waarbij ook de r waarop hij zich hersteldli; derde set na de tweej- daarvoor gewoon te weggegeven in het oog dij „Ik was moe", verklaar'- borts later. „Vooral ge<)< Daarom ben ik blij datij; gende week vrij heb", i' reist Wilborts voor vierkj af naar Australië, waarj jeugd- en seniorehtoei gaat spelen. Hij mist d» de Kings Cupwedstrijd) januari tegen Frankrijk) voor bondscoach Frea mes naast de al eerdef lecteerde Tom Okker Sanders Van Boeckel j een .weekje rust weer zou moeten zijn van zijn blessure). Marc Albert Thung aanwees. De laaj direct gevolg van zijn o| tijdens het Nederlands I kampioenschap, waarinQ knappe reeks prestat* niet kon bekronen. FRANK WElf I Eric Wilborts (voorgrond) slaat eert crossbal die Rolf Thung zal verrassen. op zeer goed niveau f~ Eric Wilborts en Rolf Thung (links) speelden een finale die

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22