Europa Cup zwommen slaat aan „Als we deze ploeg bij elkaar kunnen houden, komen successen vanzelf' _c Wiersma loopt nog punt in ."JE HANDBALHEREN OP LAATSTE PLAATS Nederland finisht in de achterhoede TRAINER/COACH V00RBURGSE VOLLEVBALDAMES VOOR BEKERFINALE! Drie volleybal clubsnaar volgende ronde ANTIBES In het zonnige Antibes is dit weekeinde de Europa Cup van het mid- winterzwemmen ondanks de aanwezig heid van dertien Olympische kampioe nen allerminst met paukenslagen inge luid. Het loffelijk pogen van de nationale federaties om ten koste van de nodige fi nanciële offers de wedstrijden meer over de seizoenen te spreiden, leverde niet meer op dan e6n handvol Europese top tijden van Salnikov, Smjetov, Schoelpa en Ines Diers, zodat de dit jaar op vrijwel alle grote wedstrijden afwezige Amerika nen nog steeds kunnen volhouden de 8nel8ten te zijn op zowel de lange- als de korte baan. Nederland raakte in Anti bes één Europese toptijd kwijt: de Oost- duitse Olympische kampioene Ines Diers was op de 400 meter 4,5 seconde sneller dan Enith Brigitha drie jaar geleden in Amsterdam en pakte er één nationaal re cord voor terug; dat van de zelden ge zwommen viermaal honderd meter vrije elag heren. In de series gingen Hans Broers, Frank Drost, Edward Maasdijk en Albert Boon stra naar 3.30.50. In de finale werd daar 2,5 seconde vanaf gehaald. De zevende plaats die dat opleverde was de op één na beste Nederlandse herenprestatie. De Lei- denaar Edward Maasdijk, die met een tus sentijd van onder de 51 seconden de ba sis legde voor dat record, leverde ook in dividueel de beste prestatie van het matte Nederlandse herengezelschap met een vijfde plaats op de honderd meter vlin derslag In 57.47 seconden, exact dezelfde tijd die hij ook in de series noteerde. Bij de meeste zwemnaties is het idee van een supersnel winterevenement wel aan geslagen, maar weinig trainers hebben de trainingscyclus ervoor willen doorbreken, laat staan het voor qen dergelijk evene ment noodzakelijke presteren willen gebie den. Zelfs het eerste weerzien van Mos- kou-gangers en Moskou-boycotters, lever de nauwelijks revanchegedachten en dus geen voedingsstof voor sfeer, inzet en am biance. West-Duitsland presteerde rede lijk, maar zag bij de dames Oost-Duitsland en bij de heren de Sovjet-Unie boven zich uit torenen. Om te zorgen dat ook de goe de verstandhouding met de Amerikanen blijft behouden hebben de beide winnaars van Antibes besloten in het voorjaar een trainingskamp te beleggen in Florida. Komt de berg niet naar Mohammed dan gaat Mohammed blijkbaar naar de berg. Het Nederlandse zwemmen toonde zich in de Zuidfranse badplaats nog conjuctuur- gevoeliger dan de overige dertien tame lijk willekeurige deelnemers. De nieuw ingestelde Europa Cup zal wellicht in de toekomst leiden tot een herleving van het kortebaanzwemmen en misschien uitmon den in een heus Europees winterkam pioenschap. Wat Oranje betreft kan het al leen maar wat worden als het evenement na een centraal trainingskamp wordt ge pland en niet vlak ervoor. Zonnetje De enkele met ruime beurs bemeten plaat selijke overwinteraar, die zich door het zonnetje liet verleiden tot een duik in de Middellandse Zee, had meer haast het wa ter te verlaten dan de gewezen Nederland se Olympische selectie. Pas met de jaar wisseling mag Bert Sitters op de Canari- sche Eilanden proberen of hij zijn pupillen uit hun na-Olympische schoonheidsslaap kan wekken. De verenigingen en hun trai ners, die in de eerste instantie verantwoor delijk zijn. hebben het niet aangedurfd, bang als men is dat zo'n nationaal ervaren figuur er de brui aan geeft. Zelfs een nor male selectieprocedure kon er voor Anti bes niet af, zodat de schifting uitsluitend op papier plaatsvond. „Een minder ge slaagde oplossing", zoals bondscoach Bert Sitters achteraf toegeeft. „Die wed strijden zijn blijkbaar toch wel zo belang rijk dat we er speciaal naar toe zullen moeten werken." Waar die verontachtzaming toe leidde, bleek bij Fred Eefting. Diens winterse dus bolronde vormen herbergden geen greintje uithoudingsvermogen. De man die fluitend twaalf starts in drie dagen placht af te werken, was nu na één serie al doda- nig afgeknoedeld, dat hij zich afvroeg of hij niet toevallig het slachtoffer was gewor den van de ziekte van Pfeiffer. „Zo zie je maar weer eens hoe zeer het herenzwem- men van een enkeling afhangt", vondt Bert Sitters. „Met Vervoorn en Eefting hebben we echte toppers. Maar de één stelde zich niet beschikbaar en de andere faalde. In zo'n situatie blijkt hoe griezelig dun ons potentieel is". Van de Winkel's, Boonstra's en Drosten, die vergeefs het MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAG# gat probeerden te dichten, bleek uitgere kend Edward Maasdijk, de invaller voor Vervoorn, zich het sterkst te weren. De Nederlandse damesploeg was gehandi capt door de afwezigheid van Annelies Maas. Op het moment dat Annelies' vriend Michael Kraus uit de Westduitse ploeg werd gezwommen, doemde bij de in Duits land trainende Nederlandse uit het niets studieperikelen op, die haar tot afzeggen noopten. Een gevolg was wel dat de vier maal honderd meter vrije slag estafette nu eens met Conny van Bentum, Yvonne van der Hurk, Annemarie Verstappen en Wil- ma van Velsen louter uit jonkies bestond, die tot tweemaal toe het nationale aspiran tenrecord scherper stelden. Meer dan een vierde plaats achter Oost-Duitsland, Zwe den en West-Duitsland zat er vopr de 'hal ve' bronzen Olympische ploeg niet. Alleen de rugslagzwemsters Monique Bosga en Yolanda de Rover werden met een tweede en een derde plaats op de honderd en tweehonderd meter de eer deelachtig door de microfonist te worden vermeld, De goed debuterende Yolanda van der Meer (achterhonderd meter) en Annemai ten. De met dispensatie zwemmende I Bosga ging als startzwemster i sluitende vier maal honderd r lag zo traag door het water plaats van de dames achtei iand, West-Duitsland en Zweden i worden prijsgegeven aan Groot-Britt De heren eindigden als negende totaal veertien deelnemende land* mende M^^ ster van 1 J d meter wBfl jr dat de iter OostJ den i t-Britt Ie vai^| Trainer/coach Jules Geijselaers voert het woord tijdens een training. Naast hem luis tert aanvoerster Evelien van der Laag. Geheel links verzorgt Noor Sanberg een bles sure bij Joke van der Leek. den moet worden bestreden met aartsrivaal DVC. Jules Geijselaers (28) is zeker niet ontevreden over de tot nu toe getoonde verrichtingen. „Als we dit team enige jaren bij elkaar kunnen houden, voorzie ik nog heel wat succes sen", vertelt hij profetisch. „Natuurlijk zijn de automatis men nu nog niet volmaakt. In de oefenperiode hebben we geweldig hard gewerkt". Het geen door aanvoerster Evelien van der Laag volmondig wordt bevestigd. „We wisten af en toe niet meer waar we het moesten zoeken. Maar de zweep hoefde er heus niet over. De groep besefte dat het nodig was. Het was achteraf een heerlijk gevoel wanneer je het vol had kunnen houddn. Nu beschikken we over een prima basisconditie". Winst in de bekerfinale bete kent sowieso een hernieuwde kennismaking met Europees volleybal, maar ook bij eventu eel verlies is dat zeker niet uit gesloten. DVC geldt immers als de uitgesproken favoriet voor de landstitel zodat in dat geval toch een plaatsje in de Europa Cup 2 beschikbaar zou komen. „Vergeet VCH echter niet", waarschuwt Evelien van der Laag. „Die tweestrijd kan nóg heel spannend worden". Geijselaers: „Starlift is zeker nog niet uitgeschakeld. Ik ben er namelijk van overtuigd dat we in de tweede helft van het seizoen weinig punten meer zullen verspelen". Instelling Ongeveer tweeëneenhalve maand is de huidige formatie nu bij elkaar. „Van de ploeg van vorig jaar is vrijwel niets meer over. Niet alleen kwamen er andere speelsters, sommi gen staan nu ook op verschil lende posities. De instelling is voortreffelijk, mede dank zij een prettige sfeer. Maar het blijft natuurlijk een bijeenge raapt stelletje", zegt Evelien van der Laag. Waaraan Jules Geijselaers direct toevoegt: „Dit is een groep speelsters die nog op veel punten gewoon aan elkaar moeten wennen. Toch worden er elke week weer prestaties van formaat verwacht. Tijd om rustig iets op te bouwen is er niet of nau welijks. Niemand wil immers verliezen. De Oosteuropese in stelling kun je hier niet naboot sen. Volleybal is voor Neder landse begrippen een pure hobby". Evelien van der Laag. plotseling fel: „We zijn dan ook geen machines, maar gelukkig wel mensen". De grote kracht van de dames van Starlift ligt al vele jaren in het snelle aanvalsspel. Maar omdat er met vooral Jos Bak ker en Els Tuijnman meer leng te in de ploeg Is gekomen, is die min of meer opgedwongen verplichting minder urgent ge worden. „Daardoor heeft bij voorbeeld Irene Klunder rtet wat moeilijker gekregen. Het verplaatsen aan het net met snelle combinaties is haar sterkste eigenschap. Nu wor den de set-ups eerder hoog gegeven", aldus Van der Laag. Jules Geijselaers begeleidde vijf jaar lang het tweede heren team van dezelfde Voorburgse club. Toen manager Gerard van Kampen hem vroeg de da mes onder zijn hoede te ne men, vroeg hij een week be denktijd. „Je staat nu meer onder spanning, maar aan de andere kant is het toch ook leuker werken, ledereen toont een bewonderenswaardige in zet. Bij het tweede herenteam was het af en toe moeilijk om zes capabele spelers bijeen te krijgen. Nu beschik ik over acht a negen meisjes die op eredivisieniveau mee kunnen. Fysiek gezien is het heel an ders. Meisjes reageren boven dien verschillend op bepaalde zaken". Revanche Tweede Kerstdag. De Dokter Dijkstra-hal in Woerden. De bekerfinale betekent voor Starlift ook een mogelijkheid tot revanche op DVC. Voor de competitie werd in Dokkum een nogal ongelukkige neder laag van 3-2 geleden. Dat had voorts tot gevolg dat ook bij VCH en Longa '59 kostbare punten werden ingeleverd. „De ploeg was vermoeid", aldus Geijselaers. „In Heerlen verlo ren we binnen drie kwartier met 3-0. De topduels kwamen te kort achter elkaar. Nu heb ben we bijvoorbeeld weer een periode achter de rug met lou ter simpele tegenstanders. Na tuurlijk blijft het tegen een ploeg als Set Up oppassen ge blazen. Maar zowel in de halve finale van de bekerstrijd als de zaterdag daarop voor de com petitie ging het van een leien dakje". Evelien van der Laag: „Daar is echter geen lol aan". De bekerfinale is dan ook een soort tussenstation. „Anders hadden we twee maanden lang niets interessants gehad. Dit bekergebeuren komt uiterst gelegen". DICK KIER3 DEN HAAG Van de vijf Ne derlandse volleybalploegen in de strijd om de verschillende Europese bekers hebben zich drie geplaatst voor de volgen de ronde. De heren van Deltalloyd AMVJ verloren te Amstelveen in de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen met 3-1 (16- 14, 15-9. 13-15, 15-9) van CUS Torino. Bekerwinnaar WC ging in Vught tegen Rode Ster Bratislava met 3-0 ten onder: 15-13, 15-9 en 15-11. Zaan '69 won in de Europa Cup 3 van het Turkse Hisarbanc: 15-10, 15-8 en 15-4. Bij de dames had landskampi oen Prins DVC in Dokkum niet veel moeite met Radnicki Bel grado: 3-0 (15-8, 15-6 en 15- 12). Bekerwinnaar Van Houten VCH klopte het Spaanse Snia- ce in Torre la Vega met 3-0. BAMAKO In de negentien de ronde van het damtoér- nooi om het wereldkampioen schap in Bamako (Mali) is Harm Wiersma een punt inge lopen op de Rus Gantwarg. Met nog twee ronden te spe len is de marge drie punten. Wiersma deelt de tweede po sitie met de Rus Mitsjanski. De Nederlandse deelnemers ontketenden in deze ronde een felle strijd. Wiersma toonde zich veruit de beste in de partij tegen Issa en won zonder al te veel moeite. Van der Wal kreeg wel vat op het spel van Mits janski, maar onvoldoende om tot winst te komen. Hij moest na lang aandringen in remise berusten. Clerc doorbrak zijn remisereefe met een goede overwinning op GBA. Jansen manoevreerde Issalene zeer snel in een klemstelling, welke hij perfect tot winst voerde. Bastiaannet overzag in een goede positie dat Veltman een grote ruil kon maken, die de kansen deed keren, taai verzet moest Bastiah later toch capituleren. *n i N'Diaye slaagde er intoihi voordelige stelling niet in warg een nederlaag tw Ti brengen. Na ruim vijf enjpror half uur eindigde de remise. Resultaten negentiende r Mitsjanski (Sow)-Van der Wrf lu 1-1; Krista (Tsj)-Diaw (Sen) 1niet jtsjinski (Sow)-Marcos (Bra) 48-4 renevski (Sow)-Marcos (Braj 2nf (lvo>-Clerc (Ned) 0-2; Sjti7;' (Can)-Verpoest (Bel) 2-0; lon (Can)-Biastiaannet (Ned) 2-Oén, janski (Sow)-Ba (èen) 1-1; ls$ In l Wiersma .(Ned) 0-2;. Gantwaroj N'Diaye 1-1; Issalene (Fra)J_n (Ned) 0-2. j®*1 Stand: '©T 1 Gantwarg 30 pot.; 2 A Wiersma 27 pnt.; 4 Sjtsjoi Korenevski 25 pnt.; 6 N'Di der Wal en Lesjtsjinksi 24 pi liljansk» 23 pnt.; 10 Clerc 22 |P lastiaannet en Ba 19 pnt.; 13 F Verpoest 18 pnt.; 15 Veltman f" sen 15 pnt.; 17 Diaw 13 pnt.; f 12 pnt.; 19 Marcos 11 pnt.; 2" ne 10 pnt.; 21 Soumaoro Krista 8 pnt RIJSSEL Het Nederlands herenteam is tijdens het vi£^ dentoernooi zaalhandbal in Frankrijk als laatste geëindig pr formatie van trainer/coach Jan Kecskemethy leed drie n if j lagen: 24-23 tegen Frankrijk, 27-16 tegen de latere toer winnaar Zweden en 22-17 tegen Bulgarije. Xijl Vooral verdedigend schortte er nogal wat aan bij het nati a team. In Valenciennes, Rijssel en Duinkerken waren vier laJ/S( uit de B-categorie vertegenwoordigd. In de mondiale titel q, die eind fetruari eveneens in Frankrijk wordt gehoudei ne Oranje opnieuw met Zweden en Frankrijk worden gecor 53 teerd. Bulgarije is in een andere poule ingedeeld. VOORBURG Het dames team van Starlift Voorburg onderging voor het begin van dit seizoen een uitgebreide metamorfose. Niet alleen nam Jules Geijselaers de taken van trainer/coach Wim Blok over, de selectie van de Voor burgse volleybalclub telt dit seizoen ook drie nieuwe ge zichten. Jos Bakker, Irene Pelser en Els Tuijnman kwa men gedrieën van Deltalloyd AMVJ; daarvoor verhuisden Joke Bakkenes, Nona Haits- ma en Annelies Visser naar dezelfde Amstelveense vere niging, terwijl routinier Lidy Schut besloot haar carrière op het hoogste niveau te beëindigen. In zo'n nieuwe samenstelling is het niet al te verwonderlijk dat toppresta ties vooralsnog achterwege blijven. En inderdaad, in de eredivisie bezit Starlift inmid dels zes punten achterstand op het leidende duo Prins DVC en Van Houten VCH. Maar daartegenover staat wel een succesvol optreden in het toernooi om de Nevobo- beker. Hierin is Starlift door gedrongen tot de finale, die op Tweede Kerstdag in Woer- Martin de Groot (Deltalloyd AMVJ) wint een duel aan het net van de Italiaan Ernesto Pilotti. WOERDEN Jacques Hane- graaf wordt per 1 mei be roepsrenner. De KNWU zal hem per die datum een licen tie verstrekken. Het eerste verzoek van de 19- jarige Brabander om prof te worden werd afgewezen omdat hij reglementair de minimum leeftijd van 21 jaar niet heeft bereikt. Hanegraaf kreeg een contract aangeboden door Pe ter Post. Hanegraaf heeft op het bureau van de KNWU zijn zoek voor een proflicenti soonlijk toegelicht. Hij mee, dat hij pas per 1 na afloop van de vooi klassiekers prof wordtj de ploeg van Post in zij ste seizoen een licht pr( ma afwerkt. Die argui bleken steekhoudend, dl lerbond gaf hem dispei maar behoudt zich het voor in te grijpen indien li niet aan zijn woorden ho Hanegraaf toch wielerprof MAASTRICHT René Pijnen en Gerrie Knetemann hebb dag de wielerzesdaagse van Maastricht gewonnen. Het Bd h/Westduitse koppel Sercu/Fritz eindigde in dezelfde ron<£ tweede en de Deen Frank werd op een ronde met de Liei steiner Hermanh derde. De amaterzesdaagse leverde een zege op voor de Nederlaj Slot en Harren. Zesdaagse voor Pijnen*Knetemann Rene Pijnen gaat zegevierend over de finish.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 18