lübner en Kortsjnoi winnen ieder partij Doek valt voor Speedy Volita Ijshockeyers lijken kansloos in A-poule lockeyers landhaven icord gen |panje iPO R TT BU COACH BUBNIK VOOR OHMOGEUJKE TAAK LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER1980 PAGINA 17 IANO Na twee partijen van de twee- p tussen de Westduitser Robert Hübner fiktor Kortsjnoj in de eindstrijd van het lei lidstentoemooi schaken is de stand ge- T\—1. In Merano won Hübner de eerste en Kortsjnoj de tweede. 6 sjnoj, (de, I, die In de eerste partij met rwart i, gaf na de 3<5e zet van Hübner op. De Iduitser speelde de Caro Cannopening met Capeblancovariant. waarvan hij dacht dat ennis van Kortsjnoj niet zo groot was. Dat l( te kloppen. Kortsjnoj kwam in grote tijd- d, blunderde en moest opgeven. ie?Jeren beperkte Kortsjnoj de gelijke stand >dat Hübner na de 59e zet van zijn tegen- der opgaf. Na een periode van hevige tijd- d had Kortsjnoj een voordelige stand over riden. yorden in totaal 17 partijen gespeeld, waar morgen de derde. Winnaar mag wereld- a pioen Karpov uitdagen. rloop van de eerste partij was: übner (W.-Dtd); zwart: Kortsjnoj (Zwi). 1. C7-C6; 2. d2-d4. d7-d5; 3. Pbt-c3. d5xe4; 4. Pc3xe4; Lc8-»5: 5. P©4-q3, Lf5-g6; 6. h2-M. h7-h6; 7. Pg1- 13. Pbt-d2: 8. h6-h5. Lg6-h7; 9. L(1-d3. Lh7xd3; tO. Dd1xd3. Dd8-c7; 11. Lc1-d2. Pg8-f6; 12. 0-0-0. e7-e6; 13. Pg3-e4, Lf8-e7; 14. Kc1-b1; c6-c5; 15. Pe4xf6+, Pd7xf6; 16. d4xc5. Le7xc5; 17. Dd38e2. 0-0; 18. Pf3-e5. Tf8-d8; 19. 12-14, Ta8-c8; 20. g2-g4, Lc5-b6; 21. Ld2-c1. P16-d7; 22. Pe5xd7, Td8xd7; 23. g4-g5, Td7xd1; 24. Thlxdl. Dc7- c4; 25. Td1-d3. h6xg5; 26. 14xg5, e6-e5; 27. g5-g6. 17xg6. 28. h5xg6. Tc8-c6; 29. De2-g2. e5-e4; 30. Td3-g3, Tc6-16; 31. Tg3-g4, Dc4-e6; 32. Tg4xe4. T16xg6; 33. Dg2-e2. De6- h3; 34. De2-c4+. Kg8-18; 35. b2-b3, T16-C6; 36. Lc1-a3+ zwart geelt op. De tweede partij had het volgende verloop: Wit: Kortsjnoj Zwart: Hübner I. c2-c4, C7-C5; 2. g2-g3. Pb8-c6; 3. Pg1-13, g7-g6; 4. d2- d4. c5xd4. 5. PI3xd4. L18-g7; 6. Pd4-c2. Pg8-»6; 7. L11-g2, O-O; 8. Pb1-c3. d7-d6; 9. 0-0. Lc8-d7; 10. b2-b3. Dd8-c8; II. Lc1-b2. Ld7-h3; 12. Ta1-b1, T18-d8; 13. e2-e4, Lh3xg2; 14. Kg1xg2, e7-e6; 15. TI1-e1. a7-a6; 16. Pc3-a4. T©8-b8; 17. Tb1-c1. Dc8-d7; 18. Dd1-13, Dd7-e7; 19. Pc2- ®3. P16-d7; 20. Lb2xg7. Kg8xg7; 21. D13-e2. h7-h5; 22. Te1-d1, Pd7-c5; 23. Pa4-c3, De7-16; 24. 12-13, b7-b5; 25. c4xb5, Pc6-d4; 26. De2-12, Pd4xb5; 27. Pc3-e2, Pb5-a3; 28. Pe2-d4. Td8-c8; 29. D12-e2, d6-d5; 30. e4-e5, DI6xe5; 31. Pe3xl5 schaak. Kg7-16; 32. De2xe5, K16xe5; 33. PI6- ©7. a6-a5; 34. Pe7xc8. Tb8xc8; 35. Tc1-c3, Ke5-d6; 36. F3-14. 17-16; 37. Td1-c1. Tc8-c7; 38. b3-b4, Pc5-a6; 39. b4-b5, zwart geelt op. Viktor Kortsjnoj (rechts) en Robert Hübner delen na twee ronden de winst. Volita groeide uit de meest verdie- draver uit de Nederlandse historie. DEN HAAG Op Tweede Kerst dag neemt de wondermerrie Speedy Volita afscheid van de draversbaan. Enkele dagen daarna vertrekt het paard van Stal Meijn naar Amerika en zal daar in de fokkerij dienst gaan doen. Op reglementaire gronden is het voor Speedy Volita als ne genjarige merrie niet meer mo- gelijk om in 1981 in koersen te starten. Volgens velen is Speedy Volita het beste paard dat ooit in Nederlands be zit is geweest. Dat is echter moeilijk te stellen. Vast staat echter wel dat Speedy Volita het in haar koersloop- baan op Nederlandse bodem in het al gemeen niet zo moeilijk heeft gehad als de legendarische Quicksilver S en Hai- ros II. die veelal in bandenstartkoersen tachtig meter of meer aan de start moesten geven. Speedy Volita won haar meeste koersen in Nederland vanachter de startauto. Van die startauto wilde de merrie ech ter niet veel weten. Meestal stond ze niet op haar startnummer, hetgeen de pikeur meestal of een boete en zelfs op een schorsing kwam te staan. Speedy Volita begon haar koerscarrière als tweejarige in Amerika, waar zij in een speciale recordpoging een kilometertijd liep van 1.14.8 seconden. Met deze tijd werd zij seizoenrecordhoudster van haar generatie. Als driejarige kwam zij in 1975 naar ons land. Zij debuteerde op Duindigt, maar bleef ongeplaatst. Haar eerste zege in ons land boekte zij enkele weken later. Haar beste prestatie leverde zij op vier jarige leeftijd toen ze in Hilversum zowel de serie als de finale van de Prijs der Giganten wist te winnen. Als zesjarige liep zij een Europees record met een ki lometertijd van 1.13.7 seconden. Dit re cord is nog steeds niet verbeterd. Dat jaar won Speedy Volita bijna een be drag van drie ton. Driemaal werd Speedy Volita uitgeroepen tot Draver van het Jaar. Dat was in 1976, '78, en '79. En ook voor 1980 komt de merrie weer deze eer toe. Speedy Volita wist echter nooit de Grote Prijs der Lage Landen te winnen. De afstand van 2600 meter was voor de merrie in een veld met zoveel internationale klasse ge woon te lang. In haar Nederlandse loopbaan won zij vrijwel alle grote koersen meer keren. Het kampioenschap van Nederland (3x), Grot? Prijs van Nederland (4x), het Win terkampioenschap (3x), Gold Cup (4x achtereen), Grote Prijs der Merries (4x achtereen). Grote Prijs van Hilversum (3x) en de Revanche der Grote Prijzen (2x). In totaal startte Speedy Volita 175 keer, waarvan zij 114 maal won. Veertien keer werd de merrie tweede, elf maal derde, drie maal vierde en viermaal vijf de. Slechts vierentwintig keer viel Speedy Volita buiten de prijzen. Het paard won in totaal 1.110.282,-. waarmee zij de meest winnende draver allertijden in ons land is. Speedy Volita is in training geweest bij Jan de Leeuw, later bij Gerard Gom- mans en halverwege dit jaar nam Stef van Dooyeweerd de merrie over. Ge rard Gommans kon de druk om met Speedy Volita te moeten blijven winnen niet meer aan en vroeg aan eigenaar1 Piet Meijn uit Oostzaan ontbinding van zijn contract. Stef van Dooyeweerd, die een flinke tijd uit de paardesport was geweest, kon misschien met Speedy Volita nog het beste overweg. Want een makkelijk paard is Speedy Volita nooit geweest. Was dat wel het geval geweest dan zou zij misschien nooit te koop zijn geweest in Amerika. De fokkerij wacht met spanning af wat voor kinderen Speedy Volita straks zal brengen. Eerst zal Speedy Volita proberen om Tweede Kerstdag in Hilversum de Grote Kerst- prijs nog op haar naam te brengen. Daarna zal het bestuur van de paardes- portvereniging Hilversum voor een groots afscheid zorgen. ARTHUR VAN RIJSWIJK ELONA De Nederlandse heren- heeft tijdens het trainingskamp in lona het al ruim viereneenhalf jaar ongeslagen record tegen stand gehouden. De laatste ne steer* van 4 april 1976, toen Ne- i Edinburgh met 1—0 verloor, •nkele nieuwe gezichten in de ploeg de balans in twee interlandwedstrij- in Nederlands voordeel uit: zaterdag d met 4—2 gewonnen op kunstgras, dag bleef het bij 0—0 op een nieuw urgrasveld in Tarrasa. Beide teams iden zich voor op het toernooi om lorde champions trophy, dat van 9 f\ 17 januari in Karatsji wordt gehouden verder als deelnemers Pakistan, Ma ft, West-Duiteland en Australië, eerste duel maakte Ronald Jan Ij van Bloemendaal zijn debuut als _J buiten. Hij deed dat bevredigend. Job der Have van HGC was weer laatste I77 I, nadat Ties Kruize die positie tijdens oernee van Australië door Nederland l bezette. Verder nam Tim Steens een meer vooruitgeschoven positie op het denveld in en maakte Roderik Bouw- i weer zijn opwachting in de spits, n de vijfde minuut gaf Tim Steens ije de leiding. Paul Litjens zorgde nog de rust uit een strafcorner voor 20. na de pauze, toen debutant Jan-Carel üskens voor de licht geblesseerde tóor Doyer in de plaats kwam, bleef erland hel betere van het spel houden, at eerst Litjens in de 43e minuut uit atrafcorner doelman Garcia het nakij- J had gegeven (3—0), kon Coghen, tens uit een korte hoekslag, tegen- IM an. Heijn was toen net vervangen door hen van Grjmbergen. Tien minuten het einde liep Nederland door een rt* utte lange corner van Litjens uit tot en met nog drie minuten te spelen A no Rocca er 2—4 van. jw tochtend maakten belde ploegen de jg Rang van kunstgras naar overigens jjï natuurgras. Prompt ontstond er in asa een ouderwetse uitslag van 00. rJfrland, met dit keer in het doel Joost ~*iuis en Jenniskens als rechtervleu- lodiger in de plaats van Pierik, was In de eerste helft in de meerder- Dit kon echter niet in doelpunten •n uitgedrukt. fcoach Wim van Heumen toonde zich 'en over het trainingskamp en de Ajden. „We hebben drie dagen ste- innen trainen", zei hij, „en dat was is de bedoeling. Voor het vertrek Karatsji, op 6 januari, houdende nog f centrale trainingen". Tilburg Gustav Bubnik, do Tsjechische coach van het Ne derlands ijshockeyteam, heeft tijdens het vierlanden-toernooi kunnen constateren, dat hij voor een echier onmogelijke taak staat om Nederland bij het toernooi om het wereld kampioenschap in de A-poule te handhaven. Na de nederla gen tegen Finland (3—7) en West-Duitsland (3—6), werd in de derde en laatste ontmoeting Polen met 4—3 verslagen, maar het kon de algehele te leurstellende indruk niet goed maken. Met nog maar een krappe vier maanden voor de boeg - in april wordt het toernooi in Zweden gehouden - weet hij dat hij slechts een opdracht heeft: van de vele individualisten, die thans het nationale team vormen, een eenheid te maken. Althans de aanvalslijnen dusdanig te instru eren en te trainen, dat de vele fouten en misverstanden die in de afgelopen drie dagen zijn ge maakt, enigszins weggewerkt kunnen worden. Een utopie ech ter, want Bubnik, of Sputnik zoals hij door de ploeg reeds wordt genoemd, zal spoedig tot de ontdekking komen dat ijs hockey in Nederland op een an dere wijze wordt beleefd dan in Tsjechoslowaijke en Finland, een land waar hij ook enige tijd als trainer heeft gefungeerd. Het enorme gebrek aan ijs in Neder land en ook het gebrek aan me dewerking van de clubs zullen voorlopig een verdere curve-stij ging van het vaderlandse ijshoc key in de weg staan. Pas wan neer de clubs en ook de spon sors het belang gaan inzien van successen behaald door een na tionaal team, is er een kans dat de naam van Nederland als ijs- hockeynatle met ontzag zal wor den genoemd. In het duel tegen de Westduit sers, in feite de steutelwedstrijd omdat Finland een klasse apart bleek, demonstreerde Oranje opnieuw zijn onmacht. West- Dultsland bestreed Nederland met hetzelfde wapen dat Oranje in het verleden wet eens een be ruchte naam bezorgde: hard heid. De Bubnik-formatie werd hierdoor verrast en stond snel op achterstand doop treffers van Hiemer en Reindl. Een van de George Peterpousek was ook pas in de laatste wedstrijd in de defensie goed op dreef. beste spelers van de Westduit sers. Deze tegenvallende start kon niet meer goed gemaakt worden. Toen in de tweede pe riode deze achterstand opliep tot 14, verdween niet alleen het laatste restje vertrouwen maar ook de zelfbeheersing. Gevolg een vechtpartij en een teleurstellende grote en onnodi ge nederlaag met 3—6. Verademing Vergeleken daarbij was het tref fen tegen Polen een verade ming. Van belang voor de twee de plaats was hij niet, omdat deze toch onbereikbaar was ge worden. Of de Nederlandse aan-: val-machines zouden op volle toeren moeten komen. Dat was niet het geval. Hoewel wel bleek dat de combinaties beter be gonnen te lopen. Mogelijk ook een gevolg van het weinig impo nerende Poolse tegenspel. De Polen moesten de tol betalen voor de grote Inspanning van de afgelopen dagen. Maar even eens kwam naar voren dat Oranje na enkele dagen spelen meer samenhang vertoonde. Vooral de Heerenveen-lijn Van Wieren/Janssen en De Heer (nu echter bij Arosa) vertoonde te kenen van opleving en begrip en ook de defensie-lijnen Pluij- mers/Van Onlangs, Peternou- sek/Groen en Hulzinga/Hom- burg (vooral de laatste speelde een sterk toernooi) kwamen tot ontwikkeling. Bubnik experi menteerde dan ook naar harte lust en heeft zich daardoor wel meer Inzicht kunnen verschaf fen. De gelouterden hebben zich moeiteloos kunnen handhaven, maar In spelers als de jonge Hans Christiaans. Norman Groen en vooral Fred Homburg heeft hij drie spelers met veel talent en het wachten is slechts wachten op hun ontplooiing. Met daarbij Huizinga, Van den Broek, Berteling, Brian de Bruijn en Marl Saris zijn er mogelijkhe den voor Bubnik om na de wereldtitelstrijd van 1981 de ga ten, die dan zulleu vallen op te vullen. Uitslagen: West-DuitslandNederland 6 3 (2—1, 2—0, 2—2). Finland—Polen 97 (2—4, 5— 0, 3—2). NederlandPolen 43 (1—0, 3—1. 0—2). Het vierlandentoernooi IJshoc key kent nog geen winnaar. De laatste wedstrijd, tussen West- Duitsland en de Finse B-ploeg, wordt namelijk vanavond in Unna gespeeld. De stand is: Finland 2 2 0 0 4 16/10 West-Duitsland 2 10 12 9/10 Nederland 3,1 0 2 2 10/16 Polen 3 1 0 2 2 17/16 Weerbarstig De afgelopen week heeft staatssecreta ris Wallis de Vries de top van de KNVB ontvangen en de waarschuwende vinger geheven. Als inkomsten en uitgaven niet beter op elkaar worden afgesteld, zullen de externe geldgevers (CRM, Vereniging van Nederlandse Gemeenten en Stich ting Nationale Sporttotalisator) niet schromen maatregelen te nemen. Dat komt zoner meer neer op - geheel of ge deeltelijk - de geldkraan afsluiten. Een uiterst penibele situatie die het betaald voetbal boven het hoofd hangt als vóór 15 februari niet precies uit de doeken wordt gedaan hoe het tekort (meer dan 40 miljoen gulden) bij de betaald voet balorganisaties zo kon oplopen. Het doet vreemd aan dat Eric Vilé, de voor zitter van het betaald voetbal, aanvoer de dat niet de vermindering van de in komsten maar eerder de stijging van de kosten mede tot het deficit hebben ge leid. Natuurlijk zijn de kosten gestegen maar wie wekelijks de aantallen toe schouwers beziet, kan niet anders dan tot de conclusie komen dat de recettes minder zijn geworden. En er wordt niets gedaan om die vermindering op te van gen. Vandaar ook dat de externe geld gevers en de staatssecretaris ietwat kre gel optreden. Het betaald voetbal gaat rustig door, doet of er niets aan de hand is, weet dat het rapport Gezonder Be taald Voetbal moet worden gevolgd maar voert het alleen uit als het in de eigen kraam te pas komt. Althans, zo weerbarstig dat de geldgevers er ge noeg van krijgen en zich zullen confor meren aan hetgeen op bl.78 van het rapport Gezonder Betaald Voetbal staat:„lndien door het beleid van een overwegend aantal van de bvo's de ge zondmaking van het betaald voetbal on mogelijk wordt gemaakt, zullen de ex terne geldgevers zich geheel uit het be taald voetbal moeten terugtrekken." Dat dienen de bvo's wel helder voor ogen te houden. Realiteit In dit verband moet gewezen worden op de facelift die een werkgroep de betaald voetbalcompetitie wil doen ondergaan. Het streven is mooi maar de realiteit wordt uit het oog verloren als wordt voorgesteld een derde divisie in te stel len en voor eredivisieclubs een derde (jeugd)elftal tot 18 jaar. Dat werkt alleen maar kostenverhogend en er is al zo'n schrikbarend tekort. Ook het nieuwe puntensysteem kan nauwelijks een bij drage tot een aantrekkelijker competitie worden genoemd. Zeker in het begin zal het verwarrend werken terwijl de kans groot is dat een uitblinkende ploeg, zoals nu AZ, al te snel op een enorme voorsprong zal staan. Meer amateur clubs in de bekerstrijd is alleen aantrek kelijk als de betaald voetbalclubs daar hun wedstrijd spelen, zoals de ervaring tot nu toe heeft geleerd. En het is waar schijnlijk te naief gedacht om de win naar van de nacompetitie te belonen met twee ton - als de UEFA deze ploeg niet voor het UEFA-toernooi mocht ac cepteren - die een sponsor zal moeten schenken. De werkgroep moet toch ook weten dat tonnen weggeven in deze tijd niet zo simpel meer is. En van de eigen middelen van de KNVB kan ook zo veel niet meer af, tenzij ook in Zeist het kap mes in de begroting wordt gezet. Maar dan nog is het een „onnatuurlijke" op lossing. Nogmaals, het streven is prach tig maar de realiteit is anders. De mees te voorstellen in het rapport zijn lapmid delen.. Er mag meer worden verwacht van het nog te verschijnen aansluitende rapport dat de toeschouwersaccommo daties, de voorlichting aan het publiek en de spelopvatting in het betaald voet bal zal behandelen. Want daar zit 'm de kneep. In plaats van de veelal ongemak kelijke en onaantrekkelijke tribunes aan te passen, in plaats van toegangswegen en sanitaire installaties te verbeteren en de mogelijkheid tot een kop koffie in de (dikwijls koude) rust te vergroten - om maar enige facetten te noemen - werd het geld besteed aan het aantrekken van dikwijls te duur betaalde spelers wat in een tijd van recessie weerstanden oproept als de kwaliteit van het spel er niet merkbaar door verbetert. Er zal pit het onderwerp „spelopvatting" onge twijfeld blijken dat de mentaliteit van te veel voetbalprofs niet parallel loopt met wat het publiek van hen verwacht. Het onophoudelijk gekrakeel zal gestaakt moeten worden. De suggestie in het „rapport" dat trainers voor meer jaren moeten worden vastgelegd, zal overge nomen moeten worden waardoor niet altijd de trainer de schuldige is en er be ter wordt uitgekeken en nagedacht alvo rens er een te contracteren. De voorlich ting zal eerlijker en openhartiger moeten worden zodat de nieuwsmedia hun taak naar behoren kunnen vervullen en niet met pertinente onwaarheden worden af gescheept. Er dient, kortom, slechts één alleroverheersende zaak te worden ge diend: hoe komt het publiek terug. Dat is ook de teneur van het rapport dat 'de werkgroep samenstelde: de teruglopen de belangstelling voor het betaald voet bal een halt toeroepen. Eric Vilè zou er goed aan gedaan hebben dat te onder kennen voordat hij bij de staatssecreta ris zei dat de verminderde inkomsten niet de voornaamste oorzaak van de schuldenlast zijn, waardoor hij lijnrecht tegen zijn werkgroep in ging. Een werk groep die terdege besefte dat er veel moet veranderen maar te drastische, energie en geld verslindende activiteiten opdiepte terwijl de toch waarlijk In be taald voetballand niet onbekenden zeer goed weten dat er eerst en vooral slechts twee zaken zijn die de teruggang kunnen stoppen: beter voetbal (wat mede met de mentaliteit van de profs en zeker ook clubbestuurders heeft te ma ken) en meer zorg besteden aan de toe schouwers die, en dat weten de heren ook zeer goed, er in vele gevallen maar een beetje bijhangen. De clubs, die hun publiek koesteren, zijn immers og de vingers vart één hand te tellen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17