GRwENTE FRpHT EMBM B#LLEN erstprod uk ten brengen Pp wat een gek ervoor geeft Cerstflora '80: bloemenfeest in Hillegom SLA WORDT PRIMA BETAALD „KERSTHANDEL" WAS TELEURSTELLEND VOOR VADERLAND WES PRODUCEREN FATAAL >AG| EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 22 DECEMBER 1980 PAGINA 13 Westland 19 NU kri jgt heel ander gezich t HONSELERSDIJK mende organisaties, opgezet. „Groen-te-bloem-te-gek". Zo luidt het thema van de bloemen- en groenteshow Westland 19 NU. die op 21 en 22 maart 1981 voor het publiek te zien is in de Honselersdijkse bloemen veiling CCWS. Rond dit thema worden de arrangementen van de gehe le tentoonstelling, zowel van de stands als van de deelne- Dit gebeurt door de arran geur Cock Velthuis, die de- leiding heeft gekregen voor de opzet en de uitvoering van het geheel. Besloten is verder de show een internationaal karakter te geven. De bin dingen van het Westland met diverse Europese landen is intensief als gevolg van de vele exportcontacten. Dit wil men in speciale landenstands tot uitdrukking brengen. Uit eraard gebeurt dat met West- landse produkten. Momen teel worden er met de diver se instanties contacten, gelegd om te bereiken dat in de lan denstands ook informatie over de diverse landen - eventueel in de nationale klederdracht - wordt gege ven. Mede door deze opzet krijgt Westland 19 NU een geheel ander gezicht dan de voorgaande shows. BLOEMENVEILINGEN IN KERSTSFEER: CR evrJS DNSELERSDIJK Het m g snaar een vreemde bedoe- oni in de Nederlandse n v ïemenveilingen tegen de .rze)(irsttijd. Elf maanden van rden®t jaar is het al bloemen n planten wat de veiling lok slaat, maar als St. Ni klaas koud ons land heeft Ja, ïrlaten, zit men bij de vei- ,ngen ineens temidden in de sierpepers, hulst, la- 41 xtakken, kerstbakjes, Wilgenkatjes, denneappels, ,'e, >insettia's en sparrebo- «n. pn de veilingen komen dan „losse klanten", onder wie kwekers van kerstbomen tegenwoordig veel bloe- enhandelaren, die in kerst- tikelen gaan doen. In veel Sfvekers- en werknemersge- nnen ontstaat een tijdelijke o'luisindustrie", door ver- aardigen van kerststukjes, is «erspul met gespecialiseerd n het Westland, de werk- l0Sfcikjes, van druivenhout. 'uU|aar dat is op woensdag 24 Xcember allemaal ineens ;"bor een jaar weer voorbij. !£^ls ik dat allemaal hier in veiling zo bekijk, lijkt het op dat nergens in een huis kerstversiering ont- komfeekt", zegt de heer J. A. jcgr^ntvelzen, contactman van Honselersdijkse bloemen- liling. Ie c et die mening zit hij niet van de werkelijkheid, ant de heer G. Pelgrum in de Nederlandse Heide aatschappij', die de grootste verancier is van de kerst- 13 imen berekent dat deze r 'n anderhalf miljoen kerst- bmen „omzet", maar er zijn NeW>k berekeningen dat inbe- "epen de kerstbomen uit an- Optifere gebieden en het buiten- nd, van drie tot vier mil- en kerstbomen tegen de Brstdagen worden verhan- nfld. En Nederland telt tus- n de vier en vijf miljoen lishoudens. Dus zit het wel Je;>ed met de kerstbomen! par of den verigens is al vaker gecon- •fateerd door de vakmensen, inf* 't de kerstbomen geen den- ïbomen zijn maar sparren, c elke misvatting zou zijn ii itstaan door de vertaling in het Duitse kerstlied „Oh mnenbaum". Maar dat zal iemand een zorg zijn en er Kerststukjes brengen op wat een gek ervoor geeft. gevi bestaat geen lied over de sparreboom. De veilingen laten om het hardst weten dat er speciale kerstveilingen zijn en wat daar kan worden aange voerd. En dat is alles wat met kerstviering heeft te maken. Het gaat niet slecht dit jaar, zo vertelt men in veiling kringen. Het is soms maar zo'n beetje wat een gek er voor geeft zoals dat heet. Er bestaan nu eenmaal geen mi nimum- of maximumprijzen voor een kerstbakje, den neappels of kerstbomen. Het ligt er ook maar aan wat de handel er in ziet. Daar zijn er die uit de losse hand duizen den kerstbomen, den of spar, van de één of andere kweker of'grootgrondbezitter kopen. Er komen ook kopers aan de veilingen. Dit jaar vooral veel winkeliers die gemakke lijk en snel de gewenste hoe veelheid aan de veiling ko pen. Al groeit er in het West land vrijwel geen kerstboom, welke dan ook, de CCWS krijgt die iedere dag bij bos sen aangevoerd door zogehe ten „gastveilers", zo men wil: „gelegenheidsveilers". Die. komen allemaal op de kerst- artikelenveiling af. De soms- zeer kunstzinnig vervaardig de werkstukjes van druive- hout. vormen een Westlandse specialiteit. Uit de vroegere of huidige druivekassen wor den dode „leggers" gezaagd en in het sierstukje verwerkt. Iets aparts. Kerst-huisvlijt Vrouw en kinderen van kwekers of hun medewer kers maken in huisvlijt kerstbakjes van welbekend materiaal, zoals wat paprica, Jiulst, sierpepers en ga maar door met prijzen van twintig tot dertig gulden. Ook Belgi sche kwekers brengen veel kerstartikelen aan de Honse lersdijkse veiling. De koop lieden hebben dit jaar veel belangstelling voor hetgeen wordt aangevoerd en er is een vlotte handel. Maar de bloemen en planten zijn niet helemaal naar de achter grond verschoven. Er zijn veel anthuriums, maar bo venaan staan toch de poinset- tia's, waarvan de CCWS wel de topaanvoer bezit met tien duizenden stuks per dag en rond de drie miljoen in het seizoen. De kwaliteit is dit jaar bijzonder goed en de prijzen zijn niet onredelijk, ook al zou het beter kunnen. Want we zitten in een voor de kwekers dure tijd en iede re minuut zonnewarmte, maar ook daglicht, is goud waard. Export Er is een aardige export naar de Scandinavische landen en West-Duitsland dat goed is voor de helft van de Neder landse poinsettia-produktie. Ook als gevolg van de weers omstandigheden lagen de- prijzen voor deze kerstplant beneden niveau. Er is trou wens dit jaar iets nieuws in de aloude poinsettia. Op een kwekerij in Vleuten is een zogeheten „Stampoinsettia" ontwikkeld, hetgeen een aan vulling van het sortiment kan gaan betekenen. Het zijn planten die 90 tot 100 cm. hoog kunnen groeien. De kersthandel blijft altijd nogal lucratief. Zit het economisch niet zo best of trekt het ski uitstapje harder, dan voelt men aan de veiling en dus de kweker, meteen de terugslag. De bloemenhandel moet trouwens zien in de middag van woensdag 24 december „los" te zijn, want dan kan hij zijn kerststukjes wel bij de kraakwagen zetten. Moeilijk is het ook voor de handel om de prijs te bepalen, omdat er weinig correctie-ruimte be schikbaar is. En dus blijft het iedere veilingdag opnieuw een vraagteken hoe het met de kersthandel verloopt. Er komt bij dat menig „losse koopman" er een extra stukje brood met of zonder beleg in ziet en het er op waagt, ook al bestaat de kans dat hij kerstavond op een berg kerstbomen kan doorbren gen. Want in het algemeen blijft er weinig bruikbaars over. -cefclLLEGOM Een onge- ge* >oflijk schouwspel van uizenden bolbloemen valt an 24 tot en met 29 decem- n er te bewonderen tijdens ng t Kerstflora 1980. Tulpen, rd' yacinten, narcissen, free- a's en lelies zullen naast linder bekende bol- en bolgewassen zoals ranon- 22 els, alstroemeria en bou- ardia in volle bloei staan. >ok van de Amarylissen, die e laatste jaren steeds meer in de belangsteling komen te staan, zijn prachtige collecties te zien, en niet-bolgewassen, zoals azalea's, orchideeën en Kaapse viooltjes zijn ruim schoots vertegenwoordigd, naast een interessante inzen ding besdragende en groene heesters uit Boskoop. Op woensdag 24 december wordt de keuring verricht door de „Nomenclatuurcommissie", waarna de expositie van twaalf uur af voor het pu bliek open staat. Professione le arrangeurs zorgen ervoor dat de tentoonstelling een bij zonder decoratief karakter heeft gekregen, waardoor een bezoekje aan de „Kerst- flora een unieke belevenis wordt. De Kerstflora, georga niseerd door de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, vindt men in het hart van de bol lenstreek, inhet Bloembol- lèncentrum (annex Treslong- gebouw), Parklaan 5 te Hille gom. De toegangsprijs is 4,- per persoon; voor 65-plussers en kinderen beneden 14 jaar 2,-. Doorlopende toegangs kaarten verkrijgbaar voor 7,50. Voor groepen van 20 personen of meer 20% reduk- tie. Openingstijden: woens dag 24 december van 12.00 uur tot 17.30 uur; overige da gen van 10.00 uur tot 17.30 uur. Enkele invalidenwagen tje^ zijn beschikbaar. Het aanbod van glassla is de laatste weken geleidelijk gegroeid, er was beslist geen sprake van topaanvoeren, zoals vorig sei zoen. Een geleidelijke aanvoer komt een goede prijsvorming meestal ten goede. Vo rig seizoen schommelde de slaprijs tussen de 15 en 30 cent per krop. Alleen in de week voor Kerstmis was er sprake van een uitschieter, toen lag de prijs tussen de 32 en 70 cent per krop. In de afgelopen week liepen de prijzen verder op. Vooral de zwaardere sorteringen werden beter betaald. Zo varieerde de prijs tussen de 30 en 85 cent per krop, zonder meer een uit stekende prijs. Uit de gegevens van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen blijkt dat de ex port van Franse sla naar West-Duitsland 381 ton groot was (dit was in de eerste week van december). In het seizoen 1979 werd er in dezelfde week 174 ton geëx porteerd. Uit deze exportgegevens leek het vermoeden van een Franse aanval op de sla-markt bevestigd te worden. In de tweede week van december viel de Fran se sla-export terug naar 134 ton. Op de' Hollandse sla-markt daalden de prijzen in de eerste week van december met gemid deld een dubbeltje per krop. In de tweede week van december trok de prijs voor de zware sla aan met 16 cent per krop en kwam toen op 62 cent. In de afgelopen week steeg de prijs voor de zware sla naar 85 cent per krop. Deze prijsstijging valt waarschijnlijk niet toe te schrijven aan de verhoogde vraag naar sla voor de Kerst. Deze verhoogde vraag zal zich de komende paar dagen voordoen. Er lijkt dus iets aan de hand te zijn met de sla-teelt in Frankrijk. Dit ver moeden wordt nog versterkt door een be richt van het Franse Ministerie van Land bouw, uitgegeven op 10 december, dat het in de nacht van 9 op 10 december in Frankrijk hard gevroren had. Tot aan de Middellandse Zee daalde de temperatuur onder het vriespunt. In het Zuidfranse Roussillon schijnt de grond- temperatuur tot 6 a 8 graden onder nul gedaald te zijn. Dit zou de laagste tempe ratuur zo vroeg in het seizoen geweest zijn in de afgelopen 50 jaar. Het zou echter voorbarig zijn om nu al te stellen dat de daar in de volle grond en de in niet ver warmde plastic kassen geteelde sla ernsti ge schade zou hebben ondervonden. Zoals Jonge sla. gezegd, wekt de prijsontwikkeling wel de indruk dat er iets aan de hand is. Voor de komende week worden er goede prijzen verwacht. Dit wordt mogelijk door een niet verder groeiend aanbod en een meestal sterke vraag voor de Kerst. Vleestomaten De aanvoer van vleestomaten nadert met rasse schreden zijn eind. Ondanks een groeiende concurrentie van Marokkaanse tomaten vinden de vleestomaten zonder problemen hun weg. In de periode van dinsdag 9 december tot en met donderdag 11 december exporteerde Marokko 816 ton naar West-Duitsland. De prijs voor de Hollandse vleestomaten trok er zich niets van aan en liep verder op. De sortering BBB liep op van 3,37 per kilo naar f 5,28. Het restant van de oogst lijkt tegen aantrekkelijke prijzen zijn weg te vinden. Hoge paprika-prijzen De aanvoer van groene paprika's daalde de afgelopen week sterk, daardoor liepen de prijzen flink op. De gemiddelde prijs lag tegen het eind van de week op 6,45 per kilo. De oogst van groene paprika's zal spoedig afgelopen zijn. Rode paprika's kwamen ook in minder grote hoeveelhe den op de veiling. De gemiddelde prijs liep op naar 6,70 per kilo. De aanvoer van rode paprika's loopt langer door als die van de groene, maar eind december zal het ook met deze paprika's gedaan zijn. Een opvallend verschijnsel op de par prika-markt is echter de toegenomen con currentie van Israël op de Westduitse markt. In de eerste twee weken van de cember exporteerde dit land 759 ton in 1979. In dezelfde periode in 1980 was dit gegroeid naar 1168 ton. Hieruit mag men afleiden dat Israël een serieuze poging heeft ondernomen om een deel van deze markt te veroveren. Overige gewassen Het kleinere aanbod van prei werd tegen wat hogere prijzen afgezet. Zo liep de prijs per kilo op van 91 cent naar 99 cent. Met een kleiner aanbod in het vooruitzicht lijkt de prijs zich te handhaven of hij kan nog wat oplopen. De top in de spruite- naanvoer is weer voorbij, de prijsdruk nam als gevolg hiervan wat af. De gemid delde prijs liep iets op en kwam op 1,01 per kilo te liggen. Bij een kleiner aanbod zal de prijs gelijk blijven of iets hoger ko men te liggen. Door de aanzienlijke klei nere aanvoer van andijvie, ten opzichte van vorig seizoen, is er ook sprake van aanmerkelijk hogere prijzen. Zo lag de ge middelde prijs eind vorige week op f 2,72 per kilo. Het aanbod zal beperkt blijven, met als gevolg hoge prijzen. Bij radijs zette het prijsherstel zich de afgelopen week duidelijk voort. Zo liep de gemiddelde prijs op naar 60 cent per bosje. Dit werd mogelijk, door een kleiner aanbod. Het aanbod zal verder afnemen en dit zal de prijsvorming ten goede komen. Zo langzamerhand keert het normale beeld in de bloemenveilingen weer terug, dat wil zeggen, de kerstdrukte 1980 is dan voorbii. Erg rouwig zullen de meeste kwe kers daar niet om zijn, want hoewel er niet direct reden is om te klagen, waren er toch wel lelijke tegenvallers bij de „kersthandel". In de eerste plaats met de poinsettia's, die ronduit tot veel teleurstelling hebben ge leid. Het aanbod was dit jaar groter dan in voorgaande jaren, hetgeen op zichzelf nog niet zo erg zou zijn. Maar de grote aanvoer viel juist in een periode dat de weersom standigheden voor poinsettia slecht wa ren, gezien de heersende kou en de slech te verkeerswegen. Het vervoer van de planten eiste grote verzorging teneinde beschadiging te voorkomen. Omdat vooral in West-Duitsland er veel sneeuwval was, ondervond het verkeer veel vertraging en ook dat kwam de tere plant niet ten goe de. Alles bijeen veroorzaakte dat een prijs, welke te laag moet worden genoemd. Bo vendien waren en zijn de veilingen over laden met de poinsettia en ook dat maakt de situatie er niet beter op. De gemiddelde prijs van de meeste bloemsoorten lag be neden die van dezelfde tijd in het vorig jaar. Als geheel dus een matig verloop van de kersthandel. En dus maar hoop op de nieuwe toekomst nu men zich weer op het voorjaar en de bolbloemen gaat richten! De totale aanvoer aan de CCWS lag afge lopen week rond een miljoen bos of stuks lager dan vorig jaar maar het omzetcijfer was bijna twee miljoen gulden hoger. Voor sommige produkten waaronder de chrysanten, lag de prijs dan ook wel wat hoger. Opvallend was afgelopen week het grote aanbod van potplanten, namelijk 1.345.194 met een opbrengst van 2.883.219,09 tegen vorig jaar 762.490 stuks en een opbrengst van 1.854.238,09 dus bijna het dubbele aantal met een mil joen gulden hogere opbrengst. Hetgeen nu niet direct wijst op een forse prijs! Dat komt dus voor een groot deel op rekening van de poinsettia. Met ruim 26 miljoen bos of stuks snijbloemen was dat ruim een miljoen minder dan vorig jaar doch met een opbrengst van bijna 15 miljoen gulden toch een half miljoen mééL Van gemiddelde prijzen kunnen worden genoemd de Amerikaanse anjers 55 (v.j. 48), trosanjers 34 (38), anthurium 1,59 (1,85), snijgroen 38 (22), jaarrond troschry- santen 60 (60), idem geplozen 77 (81), troschrysanten normaal 2,40 (1,70), idem geplozen 51 (35), freesia 37 (28), gerbera 93 (99), irissen 29 t31), leliekelken 1,14 (60), lelietakken 1,12 (97), grote cymbidium 1,29 (1,08), idem klein 26 (24), grote rozen 1,29 (1,08), idem klein 26 (24), sonia 55 (65), belinda 37 (49), red garnette 30 (31), tulpen 27 (22). Dan waren er nog ruim 100.000 importan jers met een gemiddelde prijs van 39, e- venals vorig jaar. De import rozen deden het iets beter met (maar met de statice ging het niet best met 51 cent) de helft van vorig jaar. De totale omzet van de CCWS afgelopen week gaf dus geen schokkend beeld te zien. Het blijft nog even afwachten wat de gevolgen zullen zijn van het jongste importverbod voor chrysanten in Engeland. De handel moet deze nieuwe schok al kwam deze dan ook allerminst geheel onverwacht, nog ver werken. En dit terwijl de vermaarde mi- neervlieg toch vrijwel is weggewerkt. Mede omdat zaterdag 27 december enkele grensposten geopend zijn, wordt op die dag bloemenveiling gehouden waarvoor de minister toestemming heeft verleend. En op vrijdag 2 januari zal een half uur na afloop van de veiling het bestuur van de CCWS de gebruikelijke nieuwjaarsrecep tie houden in de personeelskantine. Hoe lang zal het in de op ons af komende economische situatie nog mogelijk zijn om alles wat her en der volkomen ongecoör dineerd wordt geproduceerd middels hoge-druk-verkoop-activiteiten weer af te zetten? Hoe lang kunnen we nog doorgaan om via kapitaalsvernietiging op grote schaal de overschotten via een surplus- fonds uit de markt te nemen? Hoe lang kan het bloembollenvak het paard nog achter de wagen blijven spannen? Hoe lang éérst te veel telen en dén een teveel constateren en dit surplus vervolgens dure en niet op stimuleren van een reële verbruiksstijging gerichte actie, trachten aan de man te brengen? Realiseert het bloembollenvak zich wel dat op die ma nier geen op de toekomst gerichte sales promotion wordt gepleegd, maar dat deze dure activiteiten uitsluitend dienen tot het dempen van de put, waarin het kalf al bij na verdronken is? Deze cri de coeur slaakte de heer J. P. M. de Jonge, de voor zitter van de Koninklijke Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, toen hij vanochtend in het Hillegomse Treslong de ledenvergadering van deze vereniging opende. Muntontwaarding Niet meer telen dan nodig is. En dat klemt te meer omdat ook in het afgelopen seizoen de prijzen van de bloembollen bij export de muntontwaarding niet hebben kunnen bijhouden. Bij een stijging van de exportwaarde met 7.9% en een stijging van het aantal geëxporteerde kilogram men met 4.4% blijft een prijsstijging over van 3.5% bij een muntontwaarding van 4.2%. Het zal daarom voor de kwekerij steeds moeilijker worden om via een stij ging van de arbeidsproduktiviteit en een verhoogde opbrengst per Rijnlandse Roe de de rentabiliteit op peil te houden. Met de mechanisatie zit men zo ongeveer te gen het plafond-der-mogelijkheden en een stijging van de productiviteit hieruit is voor de komende jaren niet te verwach ten. Een hogere opbrengst per roe is ook onwaarschijnlijk omdat de ziektenbestrij- ding door de steeds zwaarder wordende milieu-eisen onder druk zal komen te staan. Denk alleen maar eens aan het ko mende verbod tot gebruik van Metylbro- mide, terwijl ook de mogelijkheden van Geringe energiebehoefte van bol bloemen is sterk punt. Kansen Toch liggen er voor het bloembollenvak wel mogelijkheden. De energiekosten gaan in de bloemkwekerij een steeds zwaardere post vormèn. Een pré voor de bolbloemen is dat de bollen met betrekke lijk weinig energie in bloei te trekken zijn. Als men dit gaat vergelijken met de stookkosten die bijv. voor anjers en rozen gelden, dan komen de bolbloemen al bij zonder gunstig uit de bus. Bovendien wil de verkoop van hjoemen zich nog al eens anti-cyclisch bewegen. Dat wil zeggen: iuist bij een teruglopende conjunctuur blijft de vraag naar deze produkten of neemt soms zelfs nog iets toe. Daar komt nog bij dat het Marketingteam via onder zoekingen door het Bureau Krekel, Van der Woerd en Wouterse tot de conclusie is gekomen, dat er nog een aantal groei markten voor bloembollen aanwezig is. Prijsbewust De prijzen van tal van artikelen zullen onder druk komen te staan omdat het pu bliek veel meer prijsbewust zal gaan ko pen. Kwaliteit en prijs bepalen in een neerleggende conjunctuur in sterkere mate het aankoopgedrag van de consu ment. Ook de prijzen van de bloemen zul len onder druk komen te staan. De consu ment zal selectief gaan kopen. Men zal niet alleen op de prijs maar ook op de kwaliteit gaan letten. Men wil waar voor zijn geld. Het zal voor het bloembollenvak dan ook zaak zijn om te streven naar een optimale afstemming van de produktie op de te verwachten vraag, zowel wat kwali teit, assortiment als prijs betrof. Samenwerking De heer De Jong deelde mede dat de sa menwerking met de CLO's steeds meer gestalte begint te krijgen. Daarnaast zal het Marketingteam een belangrijke rol kunnen gaan spelen bij: gerichte en effectieve voorlichting over de mogelijkheden van de verschillende markten; een zwaarder inbreng van de leden- managers in het buitenland bij het opstel len van lange-termijn afzetplannen in di verse landen; een meer gestroomlijnde en daardoor sneller funktionerende communicatie door de voorgestelde herstruktuering van de Bloembollenraad, het gesprekpodium voor kwekerij en handel. Bij dit alles kan een beter interventiesysteem een aanzet geven tot belangrijke structurele verbete ringen. Dat interventiesysteem zal over- produktie moeten voorkomen in plaats van gevolgen van overproduktie op te vangen. Certificering De certificering van bloembollen via de Bloembollenkeuringsdienst is mogelijk ge worden nu het Bloembollenkwaliteitsbe sluit in de Staatscourant is afgekondigd. Dat systeem zal zo spoedig mogelijk voor zo veel bolgewassen ingevoerd moeten worden. Juist de kwaliteitsgarantie zal in de toekomst een van de kurken zijn waar op het bollenvak drijvend zal kunnen blij ven. Op die manier zullen de sterke pun ten van de bloembollencultuur het beste en het meest, effectief kunnen worden-be nut, aldus de heer De Jonge.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13