Bijgesteld Oosthout-plan doorstaat toets der kritiek Ja rogressief Sassenheim ernstige kritiek op oningbouwbeleid Voorwal hoost waft. GIO IN RAADSCOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING Zeevervuiling en bodem verontreiniging in raad Noordwijk Wervelende show in Rijnlands Lyceum 5 oordwijkers en ;R issenaar mikken ihet Guinness Óok of records Leerlingenstop „De Vogelweid" Concentratie jachthaven „De Kaag" 12- LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 rHOUT Het ziet er naar uit dat de gemeen- 4 van Voorhout het col van burgemeester en ouders in de raadsver- ing van januari op- t het huiswerk over zal maken over de uitbrei- van Voorhout in het Oosthout. Vier alterna- die wethouder B. gisteravond in ^de commissie ruimtelijke ling verdedigde, door- en in dat opzicht de der kritiek. Een over- meerderheid in de commissie ging gister- I in grote lijnen mee iet voorstel om in een Ie van tien jaar, 1500 igen 'over de spoorlijn' uwen. Afgaand op de ssie in de commissie tullen b en w het defi- e voorstel in januari el ongeschonden door emeenteraad kunnen in. litieke discussie handelt, jekend, over de verdub- van het plaatselijke wo- istand in Oosthout, voor rang van woningzoeken- Het aantal van 1500 ran 20 procent in de iector) is nodig om ook indertunneling van de jn Haarlem-Leiden, een itingsweg en andere in- jcturele voorzieningen te n realiseren. Een ge- J. Warrnenhoven: „CDA Wethouder B. Joon: „bij- draait bednjven de nek stUren mogelijk" om deelte van de nieuwbouw zal dan ook toegewezen moeten worden aan woningzoekenden uit Katwijk, Noordwijk, War mond en Noordwijkerhout. B en w van Voorhout hebben met het oog op de financiële haalbaarheid gekozen voor de 'Noorlander-variant'; bouwen op het relatief goedkope gras land dat op dit moment in handen is van projectontwik kelaar Noorlander. De raadscommissie ruimtelijke ordening kon gisteravond niet anders dan deze keuze schoor voetend onderschrijven. Zij het dan, dat de fracties PPR en Gemeentebelangen de pla nologisch evenzeer onaantrek kelijke bebouwing van de Boekhorstpolder in de discus sie probeerden mee te nemen. Het CDA-raadslid IJdo ver klaarde gisteravond dat zijn fractie veel voelt voor een minder omvangrijk plan van 700 woningen. Het CDA zou dan bereid zijn enige infra structurele wensen te laten vallen. De aanleg van een ont- sluitingsweg naar de Sassen- heimse rijksstraatweg kan in deze filosofie na de bouw van de eerste 700 woningen aan de orde komen. Het alternatieve plan werd door wethouder Joon (VVD) nogal resoluut van de hand gewezen. Ook de andere fracties hadden de ont- sluitingsweg hoog op de priori teitenlijst staan. Mevrouw Wij ling-Schellingerhout meende zelfs dat het CDA-plan inhou delijk niet veel meer voorstel de dan de woningbouw in de Boekhorstpolder, waar al eer der het 'niet haalbaar' over uitgesproken is. Het CDA-commissielid (en voormalige wethouder) verde digde zich door op te merken dat 'voorzichtig' bouwen in Oosthout, in de toekomst nog uitgebreid kan worden, terwijl deze mogelijkheid in de ten noorden van de bebouwde kom gelegen Boekhorstpolder niet aanwezig is. Ook Gemeentebelangen-frac tievoorzitter Warrnenhoven bleek het op het CDA voor zien te hebben. Hij had de in druk dat het CDA de bedrij ven langs de Jacoba van Beie ren weg de 'nek om wil draaien' om in de toekomst ook deze grond bij Oosthout te kunnen betrekken. Een geïrri teerde IJdo werd in zijn ver dediging niet alleen bijgestaan door commissievoorzitter Joon. tnaar ook door het raadslid Meyer, van de gelijk namige eenmansfractie. Wethouder B. Joon verzeker de de raadscommissie dat bij sturing in de planperiode altijd mogelijk blijft door het wer ken met zogenaamde 'vlek- kenplannen', die gefaseerd worden uitgevoerd. Met de raadscommissie is het college van mening dat de geprojec teerde geluidswal tussen Oost hout en de spoorlijn Haarlem- Leiden, een 'onding' is. Er zal dan ook een studie gemaakt worden van de alternatieve mogelijkheden. De liberale wethouder toonde zich gisteravond overigens niet bereid om de planperiode 1980-1990 te verschuiven. Hij verklaarde weliswaar dat het goed mogelijk is dat het plangebied in 1990 nog niet volgebouwd is, maar wenste hierover nog geen bindende uitspraken te doen. NHEIM Progressief Sassenheim |jt het college van b en w dat er in deze ente te veel aandacht wordt besteed bouw van te veel en te dure vrije sek- ningen. Vandaf 1960 bedraagt dit per- ;e gemiddeld tussen de 30 en 40%. De eveling van zesentwintig vrije sektor- igen naar zesendertig premie-koopwo- i in het plan „Wasbeek" wordt dan oor PS nauwelijks als een verrassing en. Mevrouw Henstra, fractievoorzit- Bij een inzakkende woningmarkt zijn luizen nauwelijks te verkopen. De so- voningbouw, zoals die nu wordt gerea- I, voldoet wél aan de behoefte van woningzoekenden". it functioneren van het bouwteam, dat ewerkt aan de ontwikkeling van Was- «erd door PS gisteravond tijdens de ge- raadsvergadering bekritiseerd. Me- Henstra: „Door de bouw van 20% vrije op goedkope gemeentegrond zouden towel de gemeente als voor de aannemer winsten ontstaan. Dat krijg je als je een earn hebt, waar de aannemer al vanaf het moment inzit; met andere ufoorden de mer als prijsbewaker fungeert!". 'Het door PS betreurd dat het provinciaal be- dit soort bouwplannen niet beter toetst, an(time omdat op deze manier de doelstellin- in het streekplan niet worden gehaald, iprum eester A. J. Kret weerlegde deze kritiek wijzen op de goede resultaten die in het 6®en met de bouwteams (veelal bestaand X ot"teSenwoordigers van de ëemeente- bet Ëctenbureau, de aannemer en enkele ad- Gflpde leden) zijn bereikt: „In gemeenten .niet met deze teams wordt gewerkt, kijk t~ bijvoorbeeld Leiderdorp en Wassenaar, later grote problemen als de plannen ferkelijk moeten worden uitgevoerd". Iers die door PS gehanteerd zijn om aan tj^en dat bet aantal vrije sektorwoningen te Sassenheim te hoog is, werden door de heer Kret als niet relevant beschouwd: „In het ver leden is met name in de Planetenbuurt en Mekkelenburg nogal wat vrije sektor gebouwd. Door de hoge grondprijzen bestond voor ons als gemeentebestuur echter geen mogelijkheid om hier sociale woningbouw te realiseren, zodat dit als enige oplossing overbleef. Het betreft slechts twee uitzonderingen op een beleid waarin ge richt wordt gewerkt aan het afbouwen van het aantal vrije sektorwoningen". CDA en VVD betreurden het enigszins dat het oorspronkelijke plan geen doorgang kon vin den, maar zijn anderzijds verheugd dat het ge meentebestuur met dit uitstekende alternatief naar voren is gekomen. De raad ging unaniem akkoord met de bijstelling van het bestem mingsplan waarin inplaats van zesentwintig vrije sektorwoningen zesendertig premie-koop- woningen zijn gepland. CDA, VVD en PS zijn van mening dat de ont sluiting van het te ontwikkelen gebied „Oost hout" geheel door de gemeente Voorhout dient te worden betaald. Het betreft hier met name de aansluiting op de rijksweg 44, die over Sas- sehheims grondgebied zal lopen. Het onderzoek naar deze ontsluiting, waarvoor door de raad een krediet van 32.000,- beschikbaar werd ge steld, kan echter ook belangrijke gevolgen heb ben voor de gemeente Sassenheim. Dit betreft voornamelijk de verkeerssituatie ten zuiden van de gemeente. Een voorstel van PS om de toekenning van het krediet uit te stellen tot vast staat dat Voorhout bereid is om dit bedrag later terug te betalen, werd door de raad verworpen. Burgemeester Kret: „Uitstel is zinloos, omdat we over één of twee maanden even veel weten als nu. Het on derzoek kan voor ons duidelijkheid brengen en betekent, vanwege het belang dat onze gemeen te hierbij zal hebben, zelfs al doet Voorhout niet mee, geen financiële strop". NOORDWIJK - Het milieu stond gisteravond centraal in de discussie van de Noordwijkse gemeenteraad. Bij de mededelingen bevond zich documentatiemateriaal van de Directie van de Rijkswaterstaat, onder meer over de bemonstering op de kust en in het kustwater ter hoogte van Monster. Piet de Ridder (PPR), die in een eerdere vergadering al eens zijn gramschap had geuit over het storten van bagger uit het Rotterdamse haven gebied in de Noordzee, greep de aanwezigheid van deze documentatie aan om uit te pakken tegen deze vorm van vervuiling van het zeewater. Uit de rapporten van rijkswa terstaat had het PPR-raadslid geen wijs kunnen worden, maar zij hadden bij hem de in druk gewekt alsof het met de vuiligheid wel schikken zou. Met dit laatste was De Ridder het bepaald oneens. „Ik vind het gewoon gekkenwerk, dat baggerschuiten 's zomers in het hoogseizoen drie kilometer uit de kust het vuil dumpen uit een haven met bedrijven, die bekend staan als gifleve ranciers. Ik noem dit een groot schandaal", aldus het raadslid. In de rapportage van rijkswa terstaat had de PPR geen ver trouwen. „Zij is het zelf, die bagger in zee loost", merkte Schelvis op. Arno Bos (PvdA) sloot zich bij de bezwaren van de PPR aan. Deze lozingen zijn onverant woord. Als voorbeeld noemde de natuurdeskundige in de ge meenteraad het teruglopen van het zeehondenbestand als gevolg van kwikvergiftiging. Burgemeester mr. Bonnike be toogde dat men zal moeten be wijzen, dat de baggerlozingen schadelijk zijn. De Ridder, die zich duidelijk opwond, zag deze bewijslevering echter niet zitten. Geen ministerie, geen provincie of gemeente, die op de storterij ook maar enige controle heeft. „Ze donderen maar neer, dat heeft men in Lekkerkerk kunnen zien. Hier ben ik bloedserieus in", zei het raadslid met stemver heffing en het was voor hem de vraag of het wel juist was de zaak op z'n beloop te laten. Graag zou hij alle gemeentera den mobiliseren om tegen de gang van zaken protest aan te tekenen. Verantwoordelijk zijn de be drijven, meende Bos, die even eens het storten op vuilnisbel ten in zijn relaas betrok. Men haalt een bon en kan op de belt storten wat men wil. Het milieu kwam gisteravond wederom in het geding, toen de heer Ramackers gebruik maakte van het spreekrecht om zijn bezwaren kenbaar te maken tegen het ter visie leg gen van het bestemmingsplan voor het gebied nabij de ge meentegrens met Katwijk. De heer Ramackers gaf eert overzicht van de verontreini gingen, die door het Rijksinsti tuut voor de Drinkwatervoor ziening ten zuidoosten van de belt in het grondwater waren aangetroffen. Zij zijn afkom stig uit het in het grondwater gestort vuil en bevatten onder andere cyclische koolwater stoffen, waarvan de mogelijke kankerverwekkende invloed op de mens thans algemeen er kend wordt. Daarnaast zijn aangetroffen gechloreerde koolwaterstoffen die als land bouwgif bekend staan. Bij her haald langdurig contact, inha- lering of inname kunnen com ponenten uit beide stofgroepen de gezondheid van de mens aantasten, uiteindelijk met fa taal gevolg, voerde Ramackers De bewoner van de 's-Graven- dijkseweg ging verder in op de stroomsnelheid van de ver vuilde waterlagen en kwam daarbij tot de conclusie, dat de vervuiling omstreeks 1984 en 1985 de plaats zou bereiken van een in het bestemmings- gebied gepland woonwagen kamp. Dat zou plaats moeten bieden aan 24 wagens met naar schatting 125 bewoners. Uitvoering van het plan kan dus een potentiële ramp bete kenen, hield Ramackers de ge meenteraad voor. Onder meer wilde hij als bewoners van het betrokken gebied van de raad weten hoe zij de zorg zien voor de gezondheid van de daar reeds gevestigde gezinnen en van de zorg voor de daar in de toekomst te vestigen 24 woon wagengezinnen. Stuk voor stuk spraken de raadsfracties hun bezorgdheid uit over de door Ramackers geschetste situatie. Arno Bos (PvdA) noemde de vestiging van een woonwagenkamp in het besmette gebied absurd en meende dat naar een alterna tieve plaats gezocht diende te worden. Voor de sportvelden, die Katwijk daar wil aanleg gen, geldt hetzelfde. Wethou der Bedijn (PvdA) deelde mede, dat hij de afgelopen middag tijdens een bespreking over de woonwagenconcentra tie de vreugde had moeten temperen over de goedkeuring van het ministerie van CRM. Men bleek erg teleurgesteld. Bedijn bleek het eens met zijn collega Van Duijn van ruimte lijke ordening, dat het ter visie leggen van het bestemmings plan op zichzelf geen proble men oplevert. Er zullen zeker bezwaarschriften ingediend worden en uiteindelijk beslist de gemeenteraad of zij het plan al dan niet zal vaststellen De Ridder (PPR) deelde dit standpunt niet. Het gebied is waardeloos geworden en trek de ter visielegging a la minute in, verzocht de woordvoerder van de PPR. Burgemeester mr. Bonnike zei alle begrip te hebben voor de verontrusting van de heer Ra mackers. Alles hangt af van de resultaten van het onderzoek, dat door het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorzie ning wordt ingesteld. De ge meenteraad zal daarna moeten beslissen. „Wij zullen per se geen onverantwoorde dingen doen", aldus mr. Bonnike. VANWEGE HET 25- JARIG BESTAAN OEGSTGEEST Dank zij het 25-jarig bestaan van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest ver gaapte een stampvolle aula zich gisteravond aan een puur stuk schooltheater. Een wervelende show die bol stond van dans, mime, sketch, caba ret, experiment en allerlei andere uitprobeersels die het uitstekend deden bij het jeugdige, wat ou dere en ouder publiek. De ene helft van de school leefde volop mee met de andere terwijl er tijdens de optredens kwistig met licht gespeeld werd. De show had als thema meegek regen „Ópen het raam" hetgeen de showmakers de gelegenheid gaf op de „rare wereld" te blikken en toestandjes aan de kaak te stellen zoals in een uitste kend stukje cabaret dat de titel „Americana" meek reeg. Bij ramen horen glazenwassers. Derhalve lie-' den die naar binnen kijken en wat zij zien werd leuk vertolkt. „Ce soir on dance bleek een solo te zijn van een werkelijk getalenteerde jongedame die met luid applaus en een oorverdovend fluitconcert werd beloond. Een „uitspringer" vormde de dans „De kik ker en de bal". Sommige „items" werden onder streept met lichtbeelden en de volksdans kreeg een kans in „Griekse vensters". Een goed verzorgd op treden met 'n zanger en een vocaal groepje. Ook het zangeresje dat „Looking out" zong onder begeleiding van het schoolorkest, verried enig talent. Beslist noe menswaard is een kleine Caraïbische show met een zeer goed gespeelde „Melody d'Amour". Duidelijk is dat binnen het Rijnlandse velen zich met fantasie op de show, die uit 26 onderdelen bestaat, geworpen hebben. De gehele entourage en kleding was goed verzorgd. Cor Geljon, Laurens Leujes, Kwis Kraus, Maarten Mourik en Kees van Velzen tekenen voor de organisatie. Ze verdienen alle lof evenals de de- cormakers(sters) en de orkestleden. Antoon Koch Irtspelers John Steenvoorden (links) en Ruud Ver- p (rechts). r DARTS EN GLENN 'n ULER-PLATEN DRAAIEN of zon iels t -a 0 Glen Miller-fan Van der Dungen. 122 r dringen om een plaatsje 'rstvolgende editie van het 'Guin- ok of records', de bonte internatio- ■rzameling van gekken en dwazen I naam graag genoteerd willen zien meest absurde wereldrecords. Het het dikst, het meest, het eerst, het en het langst. Recordpogende lie- 'bben het vooral voorzien op het ?ord. Zo zijn er in Leiden wel eens ''ingen gedaan om hot wereldrecord te verbeteren Op dit moment \uud Versteege en John Steenvoor- Noordwijk te trappelen van onge- 71 het wereldrecord 'darts' (pijltjes te verbeteren. 1 sscse muziekliefhebber Van der heeft zich voorgenomen om het goede jaar 1980 af te sluiten met 29 uur 'Glenn Miller-platen draaien' in een plaatselijke discozaak. Vreemd genoeg vermeldt het onvolprezen Guinnessboek een dergelijk duurrecord nog niet. Van der Dungen die naar eigen zeggen wel langer „In the mood" is voor de Ameri kaanse big-band-leider, wil het voorlopig even laten bij 29 uur. Dat er van de zijde van de plaatselijke overheid desalniette min belangstelling bestaat voor de swing van Van der Dungen. blijkt wel uit het feit dat wethouder mevrouw Meulemans, de eerste naald in de eerste groef zal zet ten. Dat is weer eens wat anders dan een eerste paal slaan of eerste steen leggen. Het grijpt allemaal maandag 29 december plaats, om 13.00 uur in Blokhuis, om pre cies te zijn. De Noordwijkse recordpoging dart-gooien zal zich vanaf maandag 22 december in 48 uur moeten voltrekken in 'De halve ton' in de Zeestraat. Dit wereldrecord staat nu op 6 uur en 43 minuten. Het marathonre cord is overigens geen wereldrecord, maar heeft slechts nationale importantie. Het wereldrecord staat op 725 uur en 6 minu ten, één van de weinige dart-records dat niet in Engelse handen is. Ruud Versteege en John Steenvoorden zullen tevens pro beren het wereldrecord 1.000.001 'up' voor twee heren te bemachtigen. En ook deze mannen worden uiteraard bijgestaan door de plaatselijke middenstand, een arts en een masseur. Tenslotte moeten ze 90.000 keer een pijltje gooien en bijna 430 kilo meter lopen. LEIDERDORP Er komt een leerlingenstop voor de o- penbare kleuter- en lagere school „De Vogelweid" in Voorhof. De commissie on derwijs nam daarmee gister avond een advies over die de schoolraad voor het open baar onderwijs had uitge bracht. De leerlingenstop treedt pas in werking wan neer er voor het volgende schooljaar meer dan 31 leer lingen per klas worden aan gemeld en geldt voor kleu ters die vóór 1 oktober 1980 vier jaar zijn geworden èn voor leerlingen die van bui ten de school komen. Een leerlingenprognose heeft uitgewezen dat de school uit haar voegen dreigt te groeien. Enkele jaren geleden verkeer de de openbare lagere school „De Hobbit" in het Binnenhof in een soortgelijke situatie. Onderwijs-wethouder H. J. Verdier (CDA) moest toen aan de noodrem trekken, hetgeen hem door een aantal ouders niet in dank werd afgenomen. Dit heeft geleid tot het ver zoek aan de schoolraad om toelatingscriteria voor alle o- penbare kleuter- en lagere scholen in Leiderdorp te ont werpen. Gezien de leegstand elders in het dorp is dit op dit moment alleen actueel voor „De Vogelweid". De commissie bracht ook een advies uit aan de raad niet mee te werken aan een ver zoek voor de uitbreiding van de protestants-christelijke school „De Regenboog" in Voorhof. De commissie voelde niets voor de bouw van een noodlokaal terwijl er nog een gemeenschapsruimte als schoollokaal gebruikt zou kun nen worden. Ook vond men, dat het bestuur van de protes tants-christelijke schoolvereni ging er beter aan deed, de overloop van leerlingen te verwijzen naar de Houtkamp- school, omdat deze school met leegstand te kampen heeft. WARMOND De raadscommissie ruimtelijke ordening kreeg gisteravond het plan gepresenteerd om de jachthaven van de Koninklijke Watersportvereniging „De Kaag" te concentreren aan de overzijde van De Leede en het vrijko mende stuk grond van 1200 m2 te gebruiken voor het reali seren van woningbouw. De watersportvereniging heeft de jachthaven nu in twee gedeelten aan weerszijden van De Leede. Concentratie in het plangebied Zuid zou erg aantrek kelijk zijn maar de financiële consequenties wegen zwaar voor de leden van de watersportvereniging. Nieuwe ligplaatsen aan de overkant van De Leede betekenen hoge investeringen en hebben vrijwel zeker een fikse verhoging van liggelden tot gevolg. Een jachthaven in twee delen heeft uit eraard veel nadelen zoals: bewaking, de bereikbaarheid vanaf het parkeerterrein, bereikbaarheid van het kantoor en het club huis en dergelijke. De watersportvereniging hfeeft optie op een stuk grond in plan Zuid direkt grenzend aan de huidige jachtha ven. Daarnaast zou aan de overkant van de toegangsweg een strook grond beschikbaar zijn als parkeerruimte. Door op het vrijkomende perceel een aantal vrije sectorwoningen en premie woningen te bouwen zou het financiële aspect wat aantrekkelij ker kunnen worden. De commissieleden stonden niet afwijzend tegenover deze plan nen. Het bestemmen van grond voor woningbouw binnen de be bouwde kom en het verplaatsen van bedrijven naar plan Zuid ligt helemaal in de lijn van de ruimtelijke ordening zoals men daar nu in Warmond mee bezig is. Wel drongen de commissiele den er op aan pogingen te ondernemen alsnog de Norremeer- straat, die nu uit twee delen bestaat, door te trekken. Om dat mogelijk te maken zou een tussenliggende jachthaven medewer king moeten verlenen en dat is tot nu toe niet gelukt. Waarne mend burgemeester Van Schagen zegde wel toe overleg te zul len plegen met de eigenaren van de jachthaven omdat bij even tuele versperring van de Padoxlaan het verkeer van en naar plan Zuid via de Norremeerstraat geleid zou kunnen worden. Overigens zou dat uitsluitend in noodsituaties mogen gebeuren. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? noteer m.i.vals nie abonnee van de Leidse Courant Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) U per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9