,Ik vind het verschrikkelijk dat ik het niet kan afmaken, er is zoveel te doen' Twijfels over GEDWONGEN AFSCHEID VALT ALPHENS EERSTE VROUWELLTKE WETHOUDER ZWAAR Werkgroep Oud Alkemade schoorvoetend opgericht René Hogen es wint ontwerpwedstrijd noodzaak van investeringen Hippende eksters doen man in sloot belanden 11e universitaire almanak uitgebracht Ter Aar krijgt welzi jnsplan Energiebedrijf REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 PAG(\D tc Mevrouw Donker zal toekomst weer wat we F zaamheden gaan verricht :ture( Waaruit die bestaan Hnrfm nu nog niet te zeggen, het gemeente-gebeuren ze op de voet volgen, kan de raad, het college ker haar opvolger op nen. GEMEENTERAAD ZEVENHOVEN: ALPHEN AAN DEN RIJN Alphens eerste vrouwe lijke wethouder Henny Donker heeft de knoop defi nitief doorgehakt. Of liever, laten doorhakken. Op ad vies van haar arts kondigde zij aan haar functie neer te leggen. De ex-wethouder van culturele sociaal-cul turele- en onderwijszaken kan er nog slecht aan wen nen dat ze niet langer ze ventig uur per week met haar hobby bezig kan zijn. „Ik heb het werk altijd met bijzonder veel plezier ge daan. Ik vind het verschrik kelijk dat ik het werk niet heb kunnen afmaken. Er is nog zoveel te doen". Op het moment ligt mevrouw Don ker in bed en zal daar tot 15 januari moeten blijven. Hoewel niet gezond, praat ze strijdbaar als tevoren over zaken als De Kom, de bibliotheek en de Hells Bengels. Mevrouw Donker startte haar wethouderschap in 1974. Daarvoor was zij actief als Partij van de Arbeid-raadslid. Behalve als raadslid werkte ze als docente op onder meer de sociale academie in Den Haag en de Gemeente Uni versiteit van Amsterdam. Deze functie gaf zij op toen ze zitting nam in het college van b en w. Haar benoeming tot wethouder was nieuw voor Alphen. Immers, nog nooit maakte een vrouw deel uit van het college van burge meester en wethouders. „De mensen vroegen me dan ook hoe het voelde om als enige vrouw in die mannenclub te zitten. Nou ik heb er nooit iets van gemerkt. Het enige dat mij wel eens opviel was dat mijn collega's tijdens lange zittingen aan mij vroegen of ik er bezwaar tegen had als ze hun jasjes uit deden. Overdre ven hoffelijk waren ze dus weieens, maar problemen le verde het nooit op". De taken van Henny Donker lagen op het gebied van on derwijs, cultuur en sociale cultuur. Vooral die laatste post is tijdens haar „bewind" enorm uitgegroeid. „Toen ik begon, zaten er op de afdeling sociaal culturele zaken niet meer dan drie mensen. Nu zijn dat er ongeveer 15, ik weet het niet eens precies. Alphen groeide en groeit ver- Leo Kleingeld voorgedragen als opvolger ufi ALPHEN AAN DE RIJN Het fractiety Jk stuur van de Partij i de Arbeid heeft Kleingeld voorgedrage als opvolger voor de a tredende mevrouw Dotji e ker. Kleingeld maal ietal sinds de laatste gemeeijom teraadsverkiezingen de^nser uit van de fractie. De kandidatuur Kleingeld komt als een verrassing, dacht men aan voorzitter Joop van Vlies. Deze heeft geen ervaring met we «ets zijnszaken en dus Kleingeld om politieke redenen", hij het zelf uitdrukte, kozen. De ring komt maandag bijeen en beslissen over de door bestuur kandidaat geste Kleingeld. Daarna moet een voltallfoeve ge raad de door het stuur voorgedragen kand nten daat accepteren. De - raadsvergadering die voor in aanmerking valt eind januari. Of vrouw Donker de dan niet Donker heeft vooralsni^tspa alleen als wethouder slag aangevraagd en als raadslid. Nader overl^ekk tussen de fractie Donker zelf, zal hier komende tijd duidelijkhe sp éi over brengen", zo zei J toekomstige Kleingeld. ALKEMADE De werkgroep voor ge schiedkundig onderzoek in Alkmade had gisteravond een voorzichtige start. Een be perkt aantal inwoners van Alkemade had aan de oproep van burgemeester drs. P. J. Bolten gehoor gegeven. Hieronder waren Ton van der Meer, Ted Hogcnboom en Evert Rodewijk, het driemanschap dat al een boekje van oude prentbriefkaarten over Roelofarendsveen heeft uitgegeven; het tweede deel komt overigens eind januari uit. Een andere deelnemer is Siem van der Willik uit Rijpwetering, die al een boek over de Veen- dermolen en haar molenaars op zijn naam heeft staan. Ook mevrouw Schoenmaker, de schrijf ster van de twee boekjes over Oude en Nieuwe Wetering doet mee. De andere deelnemers zijn: Pastoor Schrama, Joop Oomen, Nic Rietbroek, mevrouw Nelleke van Aken en Dick van der Hulst uit Oud Ade. Helaas was er geen enkele enthousiasteling uit Nieuwe Wetering of Kaag eiland komen opdagen. Tijdens deze eerste kennismakingsvergadering in de raadszaal van het gemeentehuis vertelde de heer Jacques Moerman, leraar geschiedenis na een inleiding door burgemeester drs. P. J. Bolten, hoe een dergelijke werkgroep in het plaatsje Schipluiden tot stand is gekomen. Het was duidelijk dat de aanwezigen in Alke made gisteravond schrokken van de grote hoe veelheid niet te overzien werk en vrijwel ie dereen werd wat terughoudend toen het op vastomlijnde plannen voor Alkemade aan kwam. Uiteindelijk stemde de heer Van der Willik erin toe voorlopig het secretariaat op zich te nemen. Maar ook hij was eigenlijk bang teveel hooi op de vork te nemen, hoewel de ge schiedenis van Alkemade hem uitermate inte resseert. Tot slot merkte de heer Moerman uit Schiplui den op dat hij hoopte niet het tegendeel van zijn doelstellingen bewerkstelligd te hebben, met andere woorden dat niemand de moed in de schoenen gezakt is na vernomen te hebben hoeveel werk er vast zit aan een onderzoek naar oud Alkemade. „Je moet heel lang peute ren aan de schil voor je iets hebt blootgelegd", aldus Moerman. De basis voor het succes in Schipluiden was volgens hem de onderlinge vriendschapsband. De eerstkomende vergade ring voor Alkemade is vastgesteld op vrijdag 9 januari 1981 om 8 uur 's avonds in het atelier van de heer Oomen, Lindenlaan 5 te Roelofa rendsveen; uiteraard zijn belangstellenden van harte welkom. LEIDERDORP De 17-jarige René Hogenes uit 88 kerk aan den Rijn is winnaar geworden van een w4din in het ontwerpen van kerst- en nieuwjaarskaarten. fcgei strijd was uitgeschreven door het Rijnlands Instituftij Ondernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp. Uit de honderden inzendingen koos de jury, bestaande ul tie en een aantal leraren, het ontwerp van de leerling dekerk als beste. Zijn ontwerp bestaat uit een langgereki 1981. Op het cijfer één is een twaalfdelige schaal aangi Elk dwarsstreepje geeft een maand aan met ernaast i naamgevingen (hooimaand, wijnmaand etc.) van de beti maand alsmede een kleine afbeelding. De tweede prijs in de ontwerpwedstrijd was voor Anr. w van Raad uit Woubrugge. Jeroen van den Heuvel uit Aai jj veen won de derde prijs. Eervolle vermeldingen waren n Enno Verboom uit Leiden, Jaap van der Boon uit Noord L Antoinette van Dinter uit Alphen aan den Rijn. schrikkelijk snel maar het so ciaal culturele werk moest nog helemaal van de grond komen. Nu begint dat een beetje te lukken, maar er zijn nog heel wat problemen. Ik denk daarbij in het bijzonder aan de jeugdproblematiek. De Hells Bengels. Ook wat dat betreft, vind ik het zo jammer dat ik er mee op moet hou den. De gesprekken die we onlangs gehad hebben met de ouders van de jongens waren zeer verhelderend. Het zijn heus geen kwade jongens maar het probleem is dat ze nergens meer in mogen. De jongens willen zich ten op zichte van elkaar en voor zichzelf bewijzen en daardoor ontstaan de moeilijkheden. Naar mijn mening zou het het beste zijn als de gemeente een jeugdleider aanstelt die deze jongens gaat begeleiden. Ze zouden dan één avond per week in één van de bestaande jongerencentra bij elkaar moeten komen. Je komt er niet door alleen maar een ac- comodatie te geven of de poli tie harder te laten optreden. Overigens zijn de Hells Ben gels niet de enige jeugdpro bleem-groep. Er is een groep jongelui in de Stromenwijk die onder dezelfde noemer valt. En ook de Surinaamse, Marokkaanse en Turkse jon geren moeten meer aandacht krijgen. Er is wel een sociaal werker maar die heeft nog niet veel kunnen doen. Dat is geen verwijt maar een consta tering, het ligt ook niet zo simpel". Kritiek De meeste voorzitters van de fracties in de raad hadden veel begrip voor het besluit van mevrouw Donker. Ze zei den het afscheid te betreuren. VVD-fractievoorzitter Th. den Daas had echter kritiek. „Ik begrijp die kritiek niet zo foed. Hij neemt het de PvdA- ractie kwalijk dat ze niet eer der voor een andere wethou der gezorgd heeft. Zou hii er dan helemaal niet aan denken hoe moeilijk deze beslissing voor mijzelf is geweest. Na mijn ongeluk van 21 juni is gepraat over de benoeming van een tijdelijke wethouder. Maar niemand wist hoe lang ik afwezig zou zijn, ook ik niet. Daarom heeft men het niet gedaan want de inwerk- periode is zolang dat het se niorenconvent er van uitging dat de taken beter overgeno men konden worden. Op 2 oktober dacht ik weer her steld te zijn maar dat bleek dus niet te kloppen. Ik houd niet op omdat ik er genoeg van heb. Ik stop omdat de dokter zegt dat ik, als ik weer aan het werk ga, de kans loop weer in te storten zoals dat 13 november op het gemeente huis gebeurde. Ik dacht een vriend te hebben in Den Daas. Jammer". Over de door de verslechterde financiële situatie van de ge meente discutabel geworden bouw van het cultureel cen trum De Kom heeft mevrouw Donker een uitgeproken me ning. „Er wordt gepraat over een keuze die gemaakt moet worden tussen de bouw van De Kom of de bibliotheek. Ik vind dat onzin. Je moet appels niet met peren vergelijken. Mevrouw Donker druk pratend over wat ze deed en nog zo graag had willen doen. Alphen heeft een bibliotheek nodig en daarnaast zeer drin gend behoefte aan een cultu reel centrum als De Kom. We hebben twee zwembaden en binnenkort twee sporthallen. Zou dit dan niet kunnen? Er zijn zoveel kleine plaatsen waar men wel over een cultu reel centrum beschikt. Ook de muziekschool is iets waar men niet over moet zeuren. Ik be grijp dat er moet worden be zuinigd maar dat moet dan maar op andere fronten. De Kom is al sober gehoude. Je zou hooguit nog een werkkast van de tekening kunnen schrappen". Buitenlandse kinderen Mevrouw Donker had veel plannen voor de toekomst. Plannen en ideeën die ze haar opvolger op het hart wil drukken. „De bouw van de o- penbare school in Ridderveld 2 waar ook kinderen met een handicap terecht kunnen vind ik zeer belangrijk. Daarnaast ben ik van mening dat de op vang van buitenlandse kinde ren meer aandacht verdient. Maar niet alleen de kinderen ook voor de ouders gebeurt nog onvoldoende. Ook hier geldt dat de portemonnee steeds dunner wordt". „Ik keek naar'een paar eksters in het weiland", lu het lakonieke antwoord van een automobilist uit Oe geest op de vraag hoe hij in de sloot terecht kwam natuurliefhebber reed gistermiddag rond één uur o[ provinciale weg 13 in de richting Leiden. Het was mooie zonnige dag en de automobilist kreeg een ai in het weiland rond hippende eksters in het oog. aandacht was getrokken en wel in die mate, dat /ïfog weg uit het oog verloor. Plotseling bemerkte hij di zich op de verkeerde weghelft bevond. Zijn poging [at dit te corrigeren draaide op niets uit. Hij raakte zelfs ni« de weg af. De twee op de achterbank zittende mede, tret sagiers, twee jachthonden, belandden door de kir de schoot van hun baas. Deze had echter wél zijn heidsriemen\om en bleef daardoor keurig op zijn plHoc Zonder kleerscheuren konden hij en zijn twee inzi den even later het beschadigde voertuig verlaten. igei ndi Jn h De Leidse Universitaire Almanak voor 1981 werd gisteren uitgebracht. De eerste exempla ren van dit handzame werkje dat. naast alles wat er over de universiteit te zeggen of te schrij ven valt, ook aandacht besteedt aan velerlei voor de student nuttige en onnuttige zaken, werden door de samenstellers aangeboden aan burgemeester C. Goekoop (in de almanak wordt uitgebreid ingegaan op zijn komst naar Leiden), aan de rector magnificus van de Leidse univer siteit, prof. dr. A. Kassenaar en aan de voorzit ter van het college van bestuur, prof. dr. J. Cath. In de jaarlijkse almanak, („een vertrouwd verschijnsel waarin maar weinig verandert", al dus de redactie) wordt, behalve het gebruikelij ke jaaroverzicht, aandacht besteed aan de Leid se Lakenindustrie, de kunst van het hand lezen, het Witte Singel Doelenplan en de zelfstandig heid van Suriname. Het ruim 500 pagina's tel lende boekwerkje werd dit jaar overigens voor de 11e keer uitgebracht. TER AAR De gemeente Ter Aar gaat met man en macht werken aan het YVel- zijnsplan. Veel wardering van de meeste raadsleden was er voor dit groots opge zette plan, maar het CDA- raadslid J. van Harten heeft minder lovende kritiek voor het werkstuk. „Het is voor 95 procent reclame en in deze tijd van economische teruggang onmogelijk om het uit te voeren", is zijn me ning. Van Harten stemde dan ook tegen het Welzijns- plan. Zijn collega-raadsleden heb ben overigens wel vraagtekens geplaatst bij de financiële kant van het plan. „Is de financiële paragraaf onherroepelijk?" zo vroegen zij zich af. Maar voor zitter P. J. Verhoef kon ant woorden dat de raad daar niet bevreesd voor hoeft te zijn. De raad zal in gevalvan een subsi dieverlening het eerst worden gehoord. Ook wethouder P. J. Uytte- waal antwoordde op vragen van de raad. Hij zei i onder meer dat niet alles wat in het dikke boekwerk waarin het Welzijnsplan verwoord staat nu ook exact uitgevoerd gaat worden. Daarin heeft men de belangrijkste onderwerpen be schreven waarvoor in principe gelden kunnen worden aange wend. De Ter Aarse raadsfracties hebben nogal wat moeite met de grote winsten die het Streekenergiebedrijf Rijnland maakt. Ter Aar krijgt f 190.000.- uitgekeerd uit de winst van Rijnland, waarmee de gemeente op haar beurt de begroting sluitend maakt. De CDA-er A. van der Vliet is er voor om de winsten terug te geven aan de bedrijven die die winst mogelijk hebben ge maakt. Burgemeester Verhoef, die r mens Ter Aar zitting heeft in de algemene raad van Rijn land, was het daar niet mee eens. Naar zijn oordeel zijn dergelijke winsten nodig om een eigen vermogen te vor men. „Wanneer men op een omzet van tweehonderd mil joen gulden één miljoen gul den winst maakt, dan is dat een goede manier van zaken doen," is zijn opvatting. ZEVENHOVEN De gemeenteraad van Zevenhoven wil dat het Energiebedrijf „Rijnland" zich gaat bezinnen over een herwaardering van de begroting voor het bedrijf. Het afgelopen jaar heeft het bedrijf zeveneneenhalf miljoen gul den winst gemaakt. De winst wordt verdeeld tussen de deel nemende gemeenten. Zevenhoven ontvangt hiervan 77.000 gulden. Enkele raadsleden, waaonder de CDA-ers W. Kempenaar en J. Aartman vroegen zich af of alle investeringen van het energie bedrijf wil noodzakelijk waren. Liever zag de raad dat de ge meenten wat minder winstuitkering zouden krijgen als tegelij kertijd de burgers ook lagere tarieven zouden kunnen betalen. Naar aanleiding van het jaarverslag van de stichting tot bevor dering van jeugdtandverzorging in de Rijn-, Aar- en Veenstreek stelde de heer Aartman de vraag aan de orde of Zevenhoven nog wel aangesloten moet blijven bij die stichting. Uit Zevenho ven staan 72 kinderend onder behandeling van de jeugdtandver zorging. „Er is nu minder gebrek aan tandartsen dan voerger. Ik zie die voorziening niet meer als een noodzakelijke. En als ik zie dat het de gemeente 3300 gulden per jaar kost, vraag ik me af of je bij de tandarts niet goedkoper terecht kunt.". Het CDA-raads- lid stelde dan ook voor de stichting niet meer te subsidiëren. Burgemeester J. Wagenaar stelde wat huiverig te zijn voor het uittreden uit deze gemeentelijke regeling. Vooral omdat er in Zevenhoven nog steeds geen tandarts is gevestigd. De heer R. van der Horst stelde het gebrek aan een sportzaal aan de orde. De chrtistelijk nationale school gaat in oktober van het volgend jaar verhuizen. Bij deze nieuwbouw is evenwel nog geen sportzaal aanwezig. Ook in de naaste toekomst is er geen zicht op een nieuwe sportzaal. Wethouder P. de Boer deelde me dat er voor het gymnastiekon derwijs naar een noodoplossing moet worden gezocht zolang de plannen voor een eventuele sportzaal nog niet rond zijn. Wet houder Kool voegde hieraan toe dat er een commissie is samen gesteld, die zich gaat bezighouden met het opstellen van een programma van eisen voor een sportzaal. ZOETERWOUDE In de Eendekooi zal vanavond om acht uur een hoorzitting ge houden worden met betrek king tot de bouw van 18 ap partementen aan de Hoge Rijndijk. Deze appartementen zullen voor één- en tweeper soons huishoudens worden be stemd. De architect en het col lege van burgemeester en wet houders zullen aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. NIEUWVEEN De werk groep „Vrouwen oriënteren zich op de samenleving" (V.O.S.), die enkele maanden geleden is opgericht, gaat in Nieuwveen een V.O.S.-cursus organiseren. Gisteravond werd een verzoek om subsidie van deze werkgroep ter bestrijding van gemaakte kosten bij de voorbereiding voor het organi seren van deze cursus, door de raad ingewilligd. De organisa tie van de cursus zal bekostigd worden door het ministerie van C.R.M., dat jaarlijks per gemeente een bepaald bedrag beschikbaar stelt voor deze ac tiviteiten, op grond van de Rijksbijdrageregeling emanci- patie-aktiviteiten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 4