a 1985 mogelijk uitbreiding stand- laatsen op woonwagenkampjes )ii»REIDINGSPLAN WORDT BIJGESTELD PvdA wil meer alternatieve ouw in Stevenshof gb< wonin Duurdere woningen in vrije verkoop PA(JAD leiden viert 35-jarige band met usterstad Oxford broederlijk EXPLOITATIE ZORGELIJK' BURGERLIJKE STAND PVDA-FRACTIE STEMT IN: niet vergeten; bloemen stut LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 PAGINA 3 NET NET )EN Het is zeker niet uitgesloten dat 30 Cu giogemeenten na 1985 hun woonwagen* 19.4! Iplaatsen moeten uitbreiden. Oorzaak I5 G«van is de toename van het aantal woon- •nbewoners. Op provinciaal niveau jt momenteel gewerkt aan een bijstel- van de bestaande prognoses. Op grond inmiddels verouderde gegevens worden 18 enteel de kampjes in de verschillende In gemeenten ingericht je realisering van de kampjes schiet het r niet zo op. Uit een overzicht dat gister- ag in de regionale woonwagencommissie behandeld, blijkt dat tot op heden slechts remeente, Leiderdorp, voldoende plaatsen ,j ingericht. De raad van Leiderdorp nam igs een motie aan waarin zij haar teleur- ng uitsprak over het beleid van de andere 0 Na gemeenten ten aanzien van de woonwa- ampjes. commissie werd deze motie met weinig nding enthousiasme ontvangen. „Leiderdorp hoeft zich niet steeds op de borst te kloppen dat zij al een woonwagenkampie heeft", aldus de Noord- wijkse wethouder J. Bedijn. Hij wees het minis terie van CRM als de grote schuldige aan de vertragingen aan. „Het ministerie zou wat min der eisen moeten stellen ten aanzien van de lo- katies", aldus Bedijn die daarin gesteund werd door de andere leden van de vergadering. Inmiddels zijn bijna alle lokaties door het mi nisterie goedgekeurd. Slechts een aantal ge meenten zijn nog bezig. Zo heeft Voorschoten voor één van haar drie kampjes nog geen toe stemming gekregen. Oegstgeest is in de proble men gekomen door de veranderde houding van Rijkswaterstaat ten aanzien van het gebied waar het kampje zou moeten komen. De Noordwijk/Katwijkse lokatie is plotseling in gevaar gekomen omdat zich in de nabijheid een gifstortplaats bevindt. Hillegom heeft verschil van mening met CRM over de vraag of zij nu 6 of 8 standplaatsen in moet richten en Sassen- heim heeft, nadat haar voorstel door gedepu teerde staten werd afgewezen, dit college ge vraagd dan zelf maar met voorstellen te ko men. Zoeterwoude kan het met CRM niet eens worden over de financiering van haar lokatie. Naar aanleiding van deze stand van zaken stel de de Leiderdorpse wethouder I. Gehner voor een motie van treurnis aan het adres van CRM te richten. Van verschillende kanten werd gesteld dat het voor de gemeentebesturen heel wat makkelij ker zou zijn aangepaste woningen beschikbaar te stellen dan woonwagenplaatsen. „Voor aan gepaste woningen bestaat echter geen interesse bij de woonwagenbewoners", aldus de heer F. Mentzij. De coördinator van het Leidse woon wagencentrum verraste de aanwezigen met de mededeling dat het helemaal niet zeker was dat de nu geplande kampjes na '85 groot genoeg zullen zijn. „Wanneer er in een gemeente kin derrijke gezinnen een plaats hebben gekregen bestaat de kans dat binnen drie jaar de kinde ren zich met een huisvestingsverzoek tot de ge meente richten. Deze aanvragen dienen door de gemeente net zo behandeld te worden als ande re verzoeken om huisvesting. Dat kan beteke nen dat alsnog nieuwe standplaatsen gecreëerd moeten worden", aldus de heer Mentzij. De Leidse wethouder H. van Dam voegde daar aan toe dat de gemeente ook de verantwoorde lijkheid zouden krijgen bij de financiering van woonwagens. „De garantieverlening voor hui zen geldt ook voor woonwagens. De sociale diensten van de verschillende gemeenten zijn voor de uitvoering hiervan verantwoordelijk", aldus Van Dam. De huur-woopwagens zouden bij een woningbouwcooperatie of bij een regio nale stichting kunnen worden ondergebracht. Van Dam zei overigens nog wel wat problemen te verwachten. „Veel woonwagens voldoen wel aan de normen van CRM maar niet aan de nor men van het ministerie van Volkshuisvesting. Daar zullen zich nog wel wat problemen mee voordoen", aldus Van Dam. g padvinders tijdens de uitwisseling van 1960 in gesprek met de toenmalige bur- ester van Oxford. Wellicht krijgen zij de kans om de twintig jaar geleden ge- fóte vrienden wederom te ontmoeten. IDEN 1981 staat voor veel Leidenaars Ixfordianen in het teken van de hechte id, die beide steden sinds 1946 onafschei- allen ooit eens aan de uitwisseling heb- deelgenomen naar de Sleutelstad. Voor oud-gedienden is een speciaal lustrum- gramma samengesteld. «poe toto^ar liefst zeven huwelijken en een veelheid innige vriendschappen zijn uit de uitwisse- ui en ontsproten. Wellicht is die wetenschap mend voor de waarde van de band, die bei- lerpi teden hebben. John Parsons, de vermaarde nisverslaggever en inwoner van Oxford nt, dat de band Oxford-Leiden niets kan aan een eventuele volgende Wereldoor- maar dat tegelijkertijd als een paal boven er staat, dat beide steden nooit tegen elkaar iet strijdperk zullen treden, ivankelijk had de band met Oxford een p sportief karakter. In augustus 1946 kwa de eerste zwemmers en atleten naar Lei- terwijl in september van hetzelfde jaar een ketteam naar Oxford vertrok. Parsons: „De |"d Oxford-Leiden is uit een oorlog geboren. 1946 hadden zowel Holland als Engeland luders nodig. Niet alleen .om op uit te hui maar ook om weer te leren lachen". Die ts ontmoetingen is nooit onderbroken ge- va est; de intensiteit nam juist toe. Het contact bereikte een zeker hoogtepunt toen in 1974 de officiële jumelage (uitwisseling) tot stand werd gebracht. In Oxford wordt de band wel bijzonder waar devol geacht. Aan de grens van de stad staat op het plaatsnaambord de aanduiding Tweelings- tad van Leiden', terwijl in Leiden (Waardei- land) de Oxfordlaan te vinden is. Sinds 1946 hebben duizenden mensen uit de zustersteden bij elkaar gelogeerd. Met name in het verblijf in eikaars huis 'in den vreemde' schuilt de wer kelijke waarde van de uitwisselingen, waarmee ontegenzeggelijk nationale goodwill wordt ge kweekt. Toen in Oxford bekend werd gemaakt, dat men zich kon inschrijven voor de reünie in Neder land, klom een 80-jarige Oxfordiaan spontaan op de fiets om aldus naar het inschrijfbureau te pendelen: ook al heeft het bezoek aan Leiden (of Oxford) voor velen dan jaren geleden plaatsgehad, de band schijnt niet te kunnen vervagen. „De kracht ligt in het feit, dat beide comités elkaar altijd openlijk vertellen, wat er aan mankeert. Voor de Engelsen is dat heel bij zonder", meent C. Hugens van het Comité In ternationale Uitwisselingen. 21 maart arriveren de deelnemers aan de reü nie op Schiphol en vertrekken 28 maart weer naar Oxford. Na een week vol activiteiten oud-burgemeester Vis is ook van de partij sluit een grote feestavond in de Stadsgehoorzaal de feestweek af. LEIDEN De PvdA-fractie is van mening, doen. Tenslotte wil de PvdA woningen dat in de Stevenshofjespolder de grootste gebouwd zien, die mogelijkheden tot het koppe- bouwlokatie, die de gemeente nog heeft len van de kamers geven. Zo moeten bijvoor beeld van twee éénpersoonskamers één twee persoonskamer gemaakt kunnen worden. meer alternatieve woonvormen gerealiseerd moeten worden. Dit bleek gisteravond tij dens een vergadering van de fractie. Ten overvloede berichtte wethouder C. Waal, dat J. Maat pleitte voor gestapelde laagbouw, waar de huidige exploitatieopzet zorgelijk is. „De exploitatie is zorgelijk. We komen uit op een prijs van de woningen, waarbij een lokatie- subsidie van dertien mille nodig is, terwijl het hoogste, dat het rijk geeft, zevenduizend gulden bedraagt", aldus Waal. Wat betreft de alternatieve woonvormen wil de door volgens hem op een aantrekkelijke manier veel woningen gerealiseerd kunnen worden. Aanpassing van het programma van eisen leek Maat wenselijk. „Hoever moet je gaan wat be treft de dichtheid van bebouwing. Volgens de huidige planning wordt de Stevenshof al vijftig procent dichter bebouwd dan bijvoorbeeld de Merenwijk. Daar komt bij dat dichte bebou- PvdA deels grotere huizen voor grotere gezin- wing duurder is. Niet in de laatste plaats door nen van bijvoorbeeld buitenlandse werkne mers. Deze woningen moeten eventueel ook be woond kunnen worden door woongroepen. Ten tweede moeten woningen gerealiseerd worden met centrale voorzieningen. Bijvoorbeeld met een centrale plaats, die als gezamenlijke was ruimte voor ongeveer tien woningen dienst kan dubbel grondgebruik", meende Waal. Ook wet houder D. Tesselaar bleek een fel tegenstander: „We willen niet aan het programma van eisen tornen. Als je een paar procent knoeit, krijgt de rijksoverheid de kans bij je plan in te breken". Het voorstel van Maat werd dan ook door nage noeg al zijn fractiegenoten ontzenuwd. LEIDEN Geboren: Simone Sophia Bertha d.v. M. M. A. Balk en B. Mlrv ke; Maart Je d.v. J. J. Q. Kouwenho- ven en W. C. Bink; Anneioes d.v. H. Foekene en A. J. W. Meijerman; Ple- ter Hein z.v. P. J. M. Pouw en M. Y. Don; Angela Anne-Maria Augustina d.v. A. W. J. Dircks en M. A L Schot ten»; Johannes Hendrik rv. A. Schouten en W. Noppen; Erwin z.v. Th. P. Hoogervorst en D. J. S. Fat- leux; Plet z.v. J. de Witte en M. a Nierstraat Neeltje Helena Jacoba d.v. P. Boere en M. P. E. Sip; Hubert Christ laan z.v. L van Wolfswinkel en M. J. H. A. Niemana; Yvonne d.v. P. Ouwehand en J. Z. M. Star. Alexan der z.v. M. Glasbergen en C. Cuijt; Maaike d.v. C. L. M. van Roesum en C. M. Severs; Miriam Uesbeth d.v. F. W. Goudsmit en E. van Bork; Ronald Christ laan tv. A van den Broek en C. J. Verbaan; Hendrine Josien d.v. G. den Hollander en A. de Jong; Corine d.v. K. P. A. J. M. van der Veek en W. van Ouijn; Jacqueline Alexandra d.v. H. Burggraaff en U. den Hartog; Hans tv. H. Nonkea en C. J. Klein; Stefa- nua Cornells Wilhelmus tv. H. C. Th. Duivenvoorde en M. J. A. van der Zalm; Maaike Marianne d.v. J. Vos- kullen en H. P. Hemelrijk; Samlra d.v. M. Barghaoul en A. El Atmani; Antho- nle Roderik tv. A. Sirre en M. Th. A. Caspers; Reinier Alexander tv. A. Slrre en M. Th. A. Caspers; Claudia d.v. J. Borst en H. Immerzeel; Orlan do Marinus tv. C. N. Par ami en N. E. Wachter Erik Wouter tv. H. M. Croes en C. M. Kroon; Saskia d.v. C. P. Rijgersberg en A. Houtman; Wou ter Willem Frederlk Alexander tv. C. J. de Vlieger en S. C. M. Langetaan; Yub tv. M. Sayem en A Beimir, Cor nells tv. C. Schaap en S. Kuijt; Den nis tv. W. Pouw en E. Voorzaat, Su sanna d.v. A. W. M. Wametink en C. Borgerding; Martljn tv. T. van der Meer en J. M. Verhage. Overleden: M. van der Welfden, geb. 14-1-1897 man; J. Vonk. geb. 27-3- 1906 man; W. Wisalnk. geb. 12-9- 1906 man; M. Th. Hoogenboom, geb. 4-7-1936 vrL echtg. van J. P. van der Hoorn; L. Th. Vriend, geb. 10-2-1929 Pianist Hans Kichter-Haaser overleden BIELEFELD Hans Rich- ter-Haaser, de Westduitse pianist die over de gehele wereld vermaardheid ver wierf. is na afloop van een repetitie gedurende het weekeinde in elkaar gezakt en overleden. Hij was 68 jaar oud. Richter-Haaser verkreeg zijn bekendheid door concertuit voeringen in Groot-Brittannië, Frankrijk, Nederland, Noord en Zuid-Amerika en Japan, alswel door grammofoonplaten met vooraanstaande dirigenten zoals Karl Heinz Bohm en Herbert von Karajan. Hij verloor zaterdag het be wustzijn na een repetitie voor een concert in Braunschweig en overleed later in een zie kenhuis aan een longembolie, aldus het Westfalenblatt. Rich ter-Haaser werd geboren in Dresden, op 6 januari 1912. man; W. J. Vlsaer, geb. 27-4-1905 man; A. J. van Duin. geb. 19-3-1906 man; M. van Deutekom, geb. 25-6- 1920 vrl. echtg. van J. H. Damhoft J. J. Linker, geb. 24-5-1912 man; G. Zeilstra, geb. 19-3-1919 man; J. van der Laken, geb. 7-2-1890 vrl. echtg. van W. P. Hoiawilder, J. W. D. Heljil- gera, geb. 16-1-1894 man; J. van Zui verden, geb. 24-1-1952 vrl.; J. C. J. M. van den Assem, geb. 29-7-1960 man; A. C. M. van Vetzen, geb. 30-5- 1912 vrt echtg. van A. M. Schuur. J. van Rossum, geb. 15-12-1910 vrl. echtg. van L de Vogel; F. Tieieman, geb. 30-12-1910 man; J. C. A. van Kuijk. geb. 2-7-1913 vrl. echt. van A. W. WHholt; J. Ouivenvoorden, geb. 5- 1-1908 man; W. J. Schoone, geb. 21- 1-1918 man; J. Kouwenhoven, geb.. 26-5-1908 vrl. geh. gew. met A. van den Ent; P. de Man, geb. 23-3-1912 vrl. echtg. van C. van der Up; J. van der Zwart. geb. 20-6-1914 man; L. 't Hart. geb. 8-11-1980 vrt. Gehuwd: Ph. A. Jansen en J. Noppe;' W. J. M. Wotterlnk en C. M. van der Salm; G. Balkenende en Y. Brouwer, A. Peet en H. J. Scheffer; H. J. W. Akerboom en M. H. Riebeek; R. Overdljk en L de Wit; J. van Steijn en S. W. L de Jong; A L Dewaon en P. Hendrtson; W. van der meer en A. Schrijen; G. Ramadhin en S. Sltarem; Th. Buurman en J. E. de Koning; J. .Ouwerkerk en Th. Mark; A Groenen dijk en G. Goossen; B. Lehmann en A. D. de Jong; K. J. van Fruchten en P. Boom; A. Keijzer en S. H. W. Frar»- se. Surinaamse huwelijkswetgeving J. A. Zevenbergen is vandaag aan de Leidse Vnversi- teit gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid. De titel van zijn proefschrift is 'De Surinaamse Huwe lijkswetgeving'. Volgens Zevenbergen is de wetgever in Suriname discriminerend opgetreden door het hu welijk van Hindoe- en Moslim-immigranten wei een plaats in de wetgeving te geven, maar het concubinaat, de traditionele geheiligde samenlevingsvorm van de Creolen niet Door de consequenties, die de wet aan het huwelijk verbindt worden de Creolen benadeeld. Ze venbergen vindt, dat uit oogpunt van rechtsgelijkheid de samenlevingsvorm van de Creolen ook een plaats in de wet moet krijgen. Vijf jaar Breehuys In het Breehuys zijn het afgelopen vijf jaar veelvuldig acti viteiten georganiseerd voor, door en met scholieren. Om dit jubileum te vieren is het programma voor komend weekeinde aanzienlijk uitgebreid, waarmee men duidelijk wil maken, dat het Breehuys er voor alle Leidse scholieren is. Het programma ziet er als volgt uit: vrijdag 18 december een overblijfsoos van twaalf uur tot kwart over een. Dan wordt er ook een 'Klachtenburo' geopend. Op dit bureau kan iedereen terecht, die baalt, waarvan dan ook. Van drie uur tot half zes wordt er aandacht aan 'punk' besteed. Om acht uur begint de tweewekelijkse gehandicaptensoos en het meidenfestival met een aantal vrouwenfilms. Zaterdag om half negen is er disco met een demonstratieve actie om een goede geluidsisolatie voor het Breehuys te krijgen. In een nonstop programma treden vier Leidse bands op. Het feestweekeinde wordt zondagmiddag om een uur afgeslo ten met een scholierendisco. Het hele weekeinde is er een tentoonstelling onder de titel 'Enkele dagen uit het leven van een scholier' te bezichtigen. Ook zullen er diverse stands zijn, waar buttons en sieraden gemaakt en gekocht kunnen worden. Telefonische hulpdienst De Telefonische Hulpdienst Leiden zal ook tijdens de Kerstdagen dag en nacht beschikbaar zijn voor ieder een die een beroep wil doen op hulp per telefoon of be hoefte heeft aan zomaar een praatje. Iedereen die wil weten waar evenementen gehouden worden, die met Kertmis te maken hebben, kan bij de hulpdienst te recht Het telefoonmummer is 125202. Instanties die Kerst-ins houden, wordt verzocht dit aan de hulpdienst te melden. Trainingen voor vrijwilligers In januari zullen er door de Vrijwilligerscentrale een aan tal trainingen georganiseerd worden. Er is één bijeenkomst per week van acht uur tot half elf. De eerste training is een cursus 'oriëntering vrijwilligerswerk'. Hierin komen de mogelijkheden van vrijwilligerswerk in Leiden aan de orde. Er zullen tien bijeenkomsten zijn vanaf maandag 19 januari. De tweede cursus heeft als titel 'Het eigen functio neren in het tweegesprek'. De training begint dinsdag 20 januari. De laatste training, die op het programma staat is 'Begeleiden van groepen'. Deze training begint woensdag 21januari. Opgeven kan bij de vrijwilligerscentrale, Lan- gegracht 246a, telefoonummer 149064. Promotie E. Klasen De heer E C. Klasen uit Alphen aan den Rijn is van daag gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Hij is wetenschappelijk medewerker aan het instituut Anthropogenetica van de Leidse Unversiteit. Promotor was prof. dr. L. Bernini. Leidse Harmoniekapel De Leidse Harmoniekapel en Frits Landesbergen Big Band geven zaterdag 20 december een uitvoering in het Antoni- us Clubhuis. Aanvang 20.15 uur. Op het programma staan onder meer de March of Friendship, Showboat en het op treden van een groep majorettes. De Big Band brengt swing-, sweet-, en dansmuziek. Geen Aafje Heynis Het koffieconcert, dat zondag 21 december in de foyer van de Stadsgehoorzaal ten gehore gebracht zou wor den, gaat niet door wegens ziekte van de alt-zangeres Aafje Heynis. K&O heeft besloten het concert te ver plaatsen naar 1 februari. Het concert van Aafje Heynis en de pianist Irwin Cage zal dan echter niet in de foyer van de Stadsgehoorzaal plaats hebben, maar in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest. De aanvangstijd blijft 11.30 uur. Het programma wordt evenmin gewijzigd. Reeds gekochte toegangsbe wijzen zijn uiteraard op 1 februari geldig. n 34-jarige automobllls- uit Oegstgeest verleen- gisteren op de Ples- ilaan geen voorrang een 22-jarlge Inwoner dezelfde plaats, waar- jitof een aanrijding ont- ond. De vrouw wilde om J '9eveer zes uur vanaf de t i la9se Schouwweg links- nei de Plesmanlaan (voor- „TÊngsweg) oprijden, het- kn slechts ten dele luk- 1 Er deden zich geen k !rsoonlijke ongelukken °°r. Wel was de blikscha- aanzienlijk. LEIDEN Alleenwonende Leidenaars krijgen, als het aan de PvdA ligt, toestem ming om woningen van 180.000-200.000 gulden te ko pen. Het voorstel van het college om woningen tussen de 234.000 en 290.000 gulden na verloop van tijd ook aan niet-Leidenaars te koop aan te bieden (vrije verkoop), werd eveneens tijdens de fractievergadering van de PvdA besproken. Ook daar mee werd ingestemd. Indien een onderneming er na vijf maanden niet in is ge slaagd om woningen in de prijsklasse tussen 234.000 en 290.000 gulden aan Leidenaars te slijten, mogen de woningen in de vrije verkoop. Zo luidt het collegevoorstel. Voor flats in de prijsklasse 200000- 250.000 gulden geldt hetzelfde. „Die woningen blijken door Leidenaars niet gekocht te worden. En ik stel me op het standpunt, dat je beter een be woonde woning kan hebben dan een lege. Waar de eige naar na vijf maanden vandaan gehaald wordt, doet niet ter zake", aldus wethouder D. Tesselaar. Het voorstel leverde hoegenaamd geen tegenwer pingen op. Anders was het gesteld met het idee om voor Leidse al leenstaanden de mogelijkheid open te stellen, dat zij wonin gen kunnen kopen, die duur der zijn dan 180.000 gulden (momenteel ligt de grens op twee ton). „De praktijk leert, dat woningen tussen 180.000 en 185.000 gulden tevergeefs aan Leidenaars worden aange boden. Met name alleenstaan den, die bij de Universiteit werken, blijken belangstelling voor deze duurdere woningen te hebben", aldus Tesselaar. De diepere gedachte achter de versoepeling van de norm is, dat het college hoopt, dat de alleenstaande een voor de Lei- denaar betaalbare woning ach ter laat. Fractievoorzitter J. Peters toonde zich een fel te genstander van het voorstel, waarmee uiteindelijk wel de meerderheid van de fractie in stemde: „Er mag alleen voor Leidenaars gekozen worden, als de optimale verdeling van de woonruimte in het geding komt. Maar ik vind het niet toelaatbaar, dat een alleen staande een zeskamerflat be woont, terwijl een gezin met vier kinderen uit bijvoorbeeld Voorburg grote belangstelling voor de woning heeft".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3