|,lubs hebben laatste ^oord bi i nieuwe opzet Barcelona op tempo naar overwinning Achttien maanden geëist tegen Rossi 5FA MOET MEEWERKEN lN PERIODETITELS EREDIVISIE Dames rijden vijf kilometer EIDEN KRIJGT RUIM KLOP Yelocitas neemt revanche Resultaten Hilversum PORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 PAGINA 21 ST Het sectiebestuur betaald bal heeft zich in principe uit- Iroken voor de aanbevelingen de „werkgroep competitie-op- in een vorige week uitge- •ht rapport heeft gedaan, lelangrijkste wijzigingen die wor- voorgesteld zijn promotie en de- atie van drie clubs in de eredivi- bet instellen van zes perioden in e afdelingen van het betaalde bal. De winnaar van de na-com- :ie van de eredivisie wordt dan ■gedragen voor deelneming aan UEF A-cuptoernooi en die van de te divisie promoveert als derde naar de hoogste afdeling. Zater- 17 januari a.s., als de sectie be- voetbal eindelijk zijn anderhalf uitgestelde „marketingdag" dt, zal tevens een buitengewone mene vergadering van die sectie ■den gehouden. Daarop kunnen ntuele maatregelen die het sectie- ur ten aanzien van een gewijzig- ompetitie-opzet heeft, worden be- iken. Het laatste woord blijft ech- aan dit bestuur. Aangenomen wel worden dat als de meerder- van de clubs niet akkoord gaat de voorgestelde wijzigingen het iebestuur geen gebruik zal maken het recht deze wijzigingen toch te voeren, man Choufoer, voorzitter van de IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIII 'ORTWERELD !N HAAG - Nanne Prevo Hermes vervangt Bert wer in de selectie van herenhandbal team, lit laatstgenoemde wegens (handbal)werkzaam- niet voldoende tijd [eft. Henri Reijgersberg van êlus neemt de plaats in Cees Meeuwisse van Her- die heeft bedankt voor komend weekeinde te iden toernooi in Frankrijk. tSHINGTON - Het Ameri- nse Congres heeft gewei- el Lake Placid financiële n te verlenen. De plaats r de Olympische Winter- len werden gehouden had raagd om het tekort van miljoen gulden van die len over te nemen. commissie, zei tijdens een toelichting, gisteren in het KNVB-sportcentrum in Zeist, dat ervan uitgegaan is dat er vol gend seizoen ten hoogste 36 clubs in het betaalde voetbal zullen uitkomen. „Er worden duidelijke pogingen onderno men door enkele clubs om het betaalde voetbal te verlaten", zo zei hij. Chou foer, die tevens lid is van het sectiebe stuur voegde daaraan toe, dat dit be stuur er zich niet tegen zou verzetten als er vijf clubs zouden afvloeien, waar door de ere- en eerste divisie elk uit zestien clubs zouden gaan bestaan. Eén van de grootste problemen rond de verandering is dat de UEFA toestem ming moet geven om de winnaar van de na-competitie in de eredivisie in te schrijven voor het UEFA-cuptoernooi. De Europese Voetbalunie heeft, tenein de de kwaliteit van het toernooi te handhaven tot nu toe verboden dat an dere teams dan de hoogst-geklasseer- den aan het einde van de competitie worden ingeschreven. Indien de UEFA zijn toestemming wei gert wil de commissie dat die winnaar een bedrag van rond 200.000 gulden krijgt uitgekeerd. Dat bedrag moet of van een sponsor worden verkregen of uit de middelen van de KNVB zelf. De opzet van de wijzigingen is de competi tie aantrekkelijker te maken en daar mee de publieke belangstelling ervoor te vergroten. Oud-manager van PSV Ben van Gelder, lid van de commissie, merkte op dat de afroming van het be- Herman Choufoer: „Er wordt vanuit ge gaan dat er volgend jaar nog slechts 36 clubs In het betaalde voetbal uitko- taalde voetbal doorgaat, de toeschou wersaantallen afnemen en de uitgaven blijven stijgen. „De weg die we tot nu toe gevold hebben leidt tot de onder gang van het betaalde voetbal", besloot hij. Hij verwachtte dat over enkele ja ren er een competitie van een beperk ter aantal clubs zal komen. Uiteindelijk - hij dacht aan een tijdvak van vijf tot tien jaar - zou er volgens de Brabander NDEN - In 1981 staat voor eerst een damesonderdeel het programma van de 142 bestaande roeiwedstrijden Henley. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Max Euwe gaf gisteren in Amsterdam op dezelfde plaats als waar hij precies 45 jaar geleden wereldkampioen schaken werd een simultaan. Tegenbover hem aan het bord zitten van links naar rechts Fanny Blankers-Koen, Bob Spaak en Anton Geesink. sprake zijn van een zeer beperkte com petitie van volledige profclubs, die ge steund worden door de commercie. „Als er straks sprake is van satellieten boven ons land'zo betoogde hij, „komt er een geweldige ontwikkeling en zul len de taboes rond de sponsoring door broken worden". Karei Jansen, voorzitter van de belan genvereniging van de spelers en even eens lid van de commissie, meende daarentegen dat dergelijke ontwikke ling de doodsteek voor het betaalde voetbal zou zijn. „Een dergelijke com petitie heeft geen levensvatbaarheid op lange termijn", zo meende hij. „We zul len moeten kiezen voor steun van de overheid en nog consequenter moeten werken aan de gezondmaking van het betaalde voetbal". Choufoer merkte voorts op dat het amateurvoetbal bereid is te praten over instelling van een klasse van z.g. „onaf- hankelijken". Clubs die komen uit het amateurvoetbal en onder de vlag van het betaalde voetbal hun spelers ver goedingen zullen uitbetalen. „De leden van het amateurbestuur in het bonds- bestuur hebben dat gezegd", zo lichtte hij toe. De commissie streeft er naar dat de wijzigingen kunnen worden doorge voerd in het seizoen 1981/'82. „Dat kan", aldus Jan Huybregts, secretaris van het betaalde voetbal. „We weten eind januari waar we aan toe zijn. De regelingen voor de nieuwe competitie dienen pas 1 juli bekend te zijn. DEN HAAG De landen- wedstrijd tossen Noorwegen en Nederland, die dit week einde in Kongsberg (Noo) wordt gehouden, zal een 5000 meter voor dames omvatten. De KNSB is gezwicht voor de eisen van de Noren deze voor vrouwen incourante af stand in het programma op te nemen. Op zaterdag zul len de 500 en de 3000 meter worden gereden. Zondag worden de 1500 en de 5000 meter afgewerkt. De beslissing is genomen tegen de wil van kernploegtrainer Henk Boer, die er niets voor voelt zijn rijdsters aan deze voor hen lange afstand bloot te stellen. Boer is van mening dat door het rijden van een vijf ki lometer in dit stadium van het seizoen de trainingsopbouw verstoord kan worden. De vijf kilometer voor dames zal in 1981 nog niet tijdens de titel- toernooien worden gereden. Paolo Rossi In betere tijden. ITALIAANS VOETBALSCHANDAAL ROME De openbare aanklager heeft voor de rechtbank in Rome gevangenis straffen tot tweeëneenhalf jaar geëist te gen de 28 bij het omkoopschandaal betrok ken voetballers en clubbestuurders. Bij el kaar zouden de betrokkenen 42 jaar cel straf moeten opknappen. De rechtbank doet nog voor Kerstmis uitspraak. Tegen international Paolo Rossi, die op vrij spraak hoopte, werd achttien maanden ge vangenis geëist. Openbare aanklager Ciro Monsurro gaf als verklaring voor de zware eisen: „Dit oordeel moet de sociale onrust, die door de vergrijpen is ontstaan, tegengaan. Het was ook zo, dat geen van de aangeklaagden door financiële nood werd gedreven. Dit ge geven is in mijn ogen verzwarend". Voor de eerste maal in bestaan van de Bun- desliga is Hamburger SV „herfstkampioen" geworden. De Noordduitse club won gistera vond in een inhaalwedstrijd met 41 van Mtlnchen 1860 en verdrong daarmee de twee de club uit München, Bayern, van de leiding in de Bundesliga. Hamburger SV heeft uit 17 wedstrijden 28 punten behaald, één meer dan Bayern München. De Hamburgse club dankte de grote overwin ning voornamelijk aan Horst Hrubesch. De spits van HSV scoorde driemaal. Twee tref fers kwamen uit een kopbal. Voor Bayer Ur- dingen had het bezoek aan Karlsruhe in dub bel opzicht een onaangenaam gevolg. Niet al leen ging de wedstrijd verloren (13), maar toen de bezoekers na afloop in de kleedkamer terug kwamen bleken dieven te hebben toe geslagen. Naast persoonlijke papieren was ook veel geld verdwenen. Dat was aanwezig, omdat een aantal spelers van Bayer Urdingen vanuit Karlsruhe rechtstreeks op winter sportvakantie wilde gaan. Tijdens een voetbalwedstrijd in Managua zijn twintig mensen gewond geraakt. Kort voor het einde van de eerste helft van de ontmoeting tussen „Buffalo's" en Coharca kwam het op de tribunes tot ernstige vechtpartijen. De scheidsrechter had de woede van de sup porters van de thuisclub gewekt door het be zoekende Coharca een strafschop toe te ken nen. Vanaf de tribunes regende het stenen en flessen. De spelers en de scheidsrechter kon den zich ongedeerd in veiligheid stellen: de kijkers gingen daarop elkaar te lijf. Binnen de kortste keren breidden de rellen zich uit over het gehele universiteitsterrein, waar deze wedstrijd voor de hoogste afdeling van het Nicaraguaanse voetbal werd gespeeld. Een rechter in de Oostenrijkse stad Graz heeft Friedel Koncilia, de doelman van Austria Wien en het nationale voetbalelf tal, een geldboete opgelegd van 30.000 schilling, ongeveer 4500 gulden. Koncilia werd gestraft voor het opzettelijk toebrengen van lichamelijk letsel. Koncilia deed dit pal na afloop van de voetbalwed strijd Grazer AKAustria Wien op 4 okto ber. Na de wedstrijd diende Koncüia links buiten Gregoritsch een kopstoot toe. De voet balbond strafte Koncilia reeds met een schor sing van een half jaar. De voor Real Madrid spelend"e Engelse voet balinternational Laurie Cunningham is door zijn vereniging geschorst. Cunningham werd zaterdagavond in een discotheek te Madrid gesignaleerd. De medische staf van Real had Cunningham een dergelijk bezoek in verband met een voetblessure ten strengste verboden. De Spaanse vereniging wil de zaak tot op de bodem uitzoeken. Daarna zal de Engelsman pas weer voor zijn vereniging kunnen uitko men. Voor de competitie van de betaalde C-elftal- len werden twee wedstrijden gespeeld. Afde ling A: AZ '67Feyenoord 11; Afdeling C: PEC ZwolleSC Amersfoort 12. Uitslag amateurvoetbal: OranjepleinExcel sior C 21. JtCELONA De ver- edens dat Parker Leiden in Barcelona heel moei- tou krijgen, zijn uitge- nen. De redenen voor de ■90 nederlaag van Leiden ^n echter niet in de ver- chtte hoek. Gegeven het dat center Steve Puido- 1 de hele wedstrijd mee- tlde, moest Leiden, ach- a' beschouwd, niet kans- s zijn. En dat was het ook t geweest als de eerste clhelft niet onnodig uit nden was gegeven. die eerste helft was het met ne de andere Leidse Ame- ®an, Tony Parker, die geen tt maakte, maar zich hoofd elijk onderscheidde door dwaze fantasie-akties. Dat Ruststand, 59-43, fataal was, J weinig twijfel. En toch er in de negende minuut de pauze, bij 79-69, na een 'ierstand van liefst 22 pun- goede hoop op volledig stel. Dat kwam er na een matige akties echter niet van. Met het ingaan van laatste drie minuten moest motto „schade beperken" 'initief worden gehanteerd, t lukte, gezien het uiteinde- e verschil van 15 punten, echt Leiden-coach Han Haart oordeelde over het «chil, dat belangrijk wordt Barcelona gelijk eindigt t zijn formatie: „Wij hebben thuis eenvoudigweg te winnen met 16 punten. Dat is geen on overkomelijk, maar toch een zeer forse marge. Want vana vond heb ik nog eens gezien wat ik eigenlijk al wist, met dit Barcelona moet terdege re kening worden gehouden. Het is nog steeds een erg sterke ploeg". Toch was Barcelona een heel andere tegenstander Varese. Een ploeg die veel minder ge controleerd speelde en daarte genover een enorm tempo aan de dag legde om met een dosis opportunisme over de oppo nent heen te rollen. Behalve dit met een behoorlijke tech niek uitgevoerde teamspel, waarbij ook de reboundkracht aanzienlijk was, kent men een aantal duidelijke individuele toppers. De hoofdrol in het team werd vrij geruisloos ge wisseld, maar viel toch in hoofdzaak toe aan Sibilio en San Epifanio en in iets minde re mate aan Phillips. Bij de opening van het duel was er de verrassende terug keer van Steve Puidokas. Niet alleen het feit dat hij speelde, ondanks zijn pas 6 dagen tevo ren opgelopen enkelblessure, maar ook de manier waarop. Hij was het, die Leidens score de weg wees. Aan de andere kant was hij in 1 tegen 1-situa ties niet mobiel genoeg om Mike Phillips voldoende te be dwingen. Na 6-6 viel het eer ste gat (10-6), dat in de 7de mi- dit gevaar voldoende te be nuut echter weer ongedaan zweren. En na 28-22, 28-26 en was gemaakt (20-20). Leiden 32-30 schakelde Leiden over moest veel geven om de razen- een 2-1-2-zone. Om het gevaar de break met „in de spits" van binnen de bucket te be- vaak die lange man als Sibilio zweren. Met Harry Kip als te stoppen. Na 22-22 kreeg center, terwijl van Paul van men steeds meer moeite om Solm rust werd gegund. In de 15e minuut was Barcelona des ondanks helemaal los: 40-31. Mitchell Plaat vervulde bij Leiden weer een betrouwbare rol, al kon hij bijvoorbeeld weinig eer behalen aan het verdedigen van de keurig bij zijn sjouwerstaak blijvende So- lozabal. Sid Bruinsma voldeed ondanks bij vlagen een wat aarzelend aanvalsspel, uitste kend en Paul van Solm was naast het hem toe te vertrou wen brekerswerk aardig op schot. Steve Puidokas speelde, gezien de mogelijkheden, een wereldpartij. Tony Parker viel aanvankelijk niet op om dat vervolgens wèl te doen met vreemde, zeer onverstandige capriolen, die eenvoudigweg tot balverlies leidden. Toen ook de arbiters, een zeer be hoorlijk fluitend duo met als sterke man de Zwitser Clostre, even royaal waren met het toebedelen van fouten aan Leiden, ging het helemaal mis. Ron Kruidhof kreeg in deze fase het ondankbare karwei, Tony Parker af te lossen, maar vermocht ook niet het tij te doen keren. Met 59-43 bij rust stond Leiden er vrij hopeloos voor. Direct na de pauze leek de wedstrijd op een gigantische afgang uit te draaien. Toen met name Sid Bruinsma enke le prima score kansen liet lig gen en. Barcelona 100 pet schoot. Maar na 65-43 volgde een nauwelijks te verwachten ommekeer. Tony Parker draaide plotseling wel op volle toeren en de lange Dela Cruz mocht na 9 minuten definitief naar de kant met 5 persoonlij ke fouten. Bij 67-53 mocht al op een volledige terugkeer in de strijd worden gehoopt. Bij 79-69 halverwege de tweede helft, was de hoop tot een reë le mogelijkheid omgezet. Dit leek Tony Parker het mo ment om meer te gaan gooche len, waarmee hij twee enorme scorekansen om zeep hielp. En eigenlijk ook de wedstrijd. Tony Parker, die een sterke tweede helft speelde, gaf hier mee toch te kennen deze avond niet bij de les te zijn. Overigens dient er over het spel van Barcelona niet tè ge ringschattend te worden ge sproken. Sibilio was met zijn lengte erg snel en had een pri ma schot, Solozabal was een op zijn taak berekende spelverde ler en Phillips en Dela Cruz kwamen als sterke lange man nen voor de dag. Terwijl Sibi lio. op snelheid in de break of met een afstandsschot succes had, was forward San Epifanio de sterspeler, die van binnen de bucket trefzeker was. Barcelona liep in de laatste minuten uit naar 91-77 en 101- 84, om vervolgens met 105-90 een hoopvol vervolg van de kwartfinales af te dwingen. Er zijn echter toch nog wat zaken die Barcelona zullen dwars zit ten. Het thuisduel met Varese, een ploeg die de Spanjaarden niet gemakkelijk in het eigen spel zal laten komen. Maar na tuurlijk de return in Leiden, waar Jim Woudstra weer wel- tot de tegenstanders zal beho ren. Als hij er in deze wed strijd al bij was geweest, al was het maar als nuttige wissel, was de schade waarschijnlijk veel geringer geweest. LEJO BUCK Scoreverloop: Barcelona: Sibilio 26. Solozabal 10, Dela Cruz 12, Phillips 18, Ruland 13. San Epifanio 26. Leiden: Parker 18, M.Plaat 13, Puido kas 21, Bruinsma 22, Van Solm 10, Kruidhof 5, Kip 1. (Van onze korfbalmedewerker) HOOGVLIET Met een 4—12 overwinning op RWR heeft derdeklasser Velocitas zich volledig gerevancheerd voor de onverwachte nederlaag het afgelopen weekeinde tegen Oranje Nassau. Toch werkte de toen ingezette terugval nog door in de eerste helft Een moeizame eerste helft waarin de- Leiderdorpers in de slotfase een 3—6 voorsprong namen werd echter gevolgd door een uitstekende tweede dertig mi nuten. In de beginfase had Velocitas erg veel moeite met het wat stug ge spel van RWR. De ploeg uit Rhoon speelde een erg simpel korfbal met erg veel loopwerk maar zonder enige diepte in het spel. De ploeg van coach Co Vavier slaagde er in de eerste twin tig minuten niet in het eigen ritme te vinden en paste zich bij het lage spelpeil aan. Het resultaat was dat een 10 achterstand pas na achttien minuten door Marise Mulder kon worden goed gemaakt. Onder invloed van de aanwijzingen van een zich op de bank nogal opwindende Co Vavier trad nog voor rust enige verbete ring op. De doelpuntenmachine kwam op gang en na 22 liepen de Leiderdorpers voor rust nog uit tot 3—6. Na de pauze speelde Velocitas wel het eigen spel en toen was RWR ook snel kansloos. Na tien minuten was het 310 waarop Marise Mulder en Leon Brouwer, die het maar moeilijk konden bolwerken tegen hun lichamelijk veel sterkere tegenstanders, werden vervangen door Monique Schutte en Henk Schutte. Het duel eindigde met een 412 stand, waarbij de doelpunten werden gescoord door Aart Duiser (4), Rien van Poelgeest (3), Marise Mulder (2), Marjolein Verbeek. Carla van Evert en Ybo Schutte. HILVERSUM - De uitslagen van gisteren op de baan van Hilversum gehou den koersen zijn: SAMBA PRIJS 2440 m: 1. Tuesday (G. de Jong) km-tijd 1.25.3, 2. Simon D 3. Telia Princess. Winn 2,80 pi 1,10 1,90 1,20 kopp 15,00 trio 106,30. POLKA PRIJS 2000 m: 1. Silly Harvester (B. Dapper) 1.23.6, 2. iSeempie. 3. Tikoes Winn 3,50 pl 1,50 3,00 1,30 kopp 12,00 trio 171,60. PASO DOBLE PRIJS 154C m (Eerste Afdeling): 1. Udet Brian (T. Kooyman) 1.26.2, 2. Upper Tefka, 3 Udi Pepper. Winn 1,40 pl 1,30 1,40 1,10 kopp 10,40. QUICKSTEP PRIJS 2000 in: 1. Ranulf B. :C. de Leeuw) 1.22.3, 2. Star of Goldstar, 3. Reine de Pomme Winn 17,20 pl 3,10 1,20 7,80 kopp 13,90 trio 2044,80. Niet gestart no. 3 (Romien- tje) en no. 4 (Sir Sprookjéshof). PASODOBLE PRIJS 1540 m (Tweede Afde ling): 1. Udo Rotary :J. Wagenaar) 1.23.6, 2. Ursus H.. 3. Una Rotary. Winn 1,10 pl 1,10 1,70 1,60 kopp 54,80. FOXTROT PRIJS 2000 m: L Sasja ran Willy (H. Sas) 1.24.2, 2. Peter Voorne, 3. Roussalka. Winn 2,10 pl 2 20 12,90 2,50 kopp 30.20 trio 169,70. TWIST PRIJS 2000 m: 1 Susy Eloemlust (M. Ver gay) 1.24.9, 2. Tamarinde G.. 3. The Whistier. Winn 26,70 pl 5.60 6,30 1,90 kopp 525,40. TANGO PRIJS 1609 m: 1. Peter Dartel (R. Pools) 1.20.5, 2. Rio Tinto, 3. Ormosa. Winn 26,40 pl 2,40 1,10 42,90 kopp 10,40 trio 2712.40 LEERLIN GEN WINTERKAMPfOENSCHAP 2: 1. The Komo Star (J. van Koolwijk) 3.26.8 1.24.8, 2. Time Nimble, 3. Sjors Bloemlust. Winn 1,90 pl 1,50 2,00 1,90 kopp 8,60. Niet gestart no. 7 :Tovaritej). GERARD VAN MAARSEVEEN- PRIJS 2000 m: 1. Regina Hanover (A. v.d. Blonk) 1.19.7, 2. Robin Buitenzorg, 3. Perfect Wilkes. Winn 1,90 pl 1,50 1,40 1,70 kopp 2,10 trio 18,90. Niet gestart no. 2 (Nolivyr Alkestis) en no. 4 (Never Worry). WALS PRIJS 2900 m: 1 1«£?r?s.£r.<L- Do°Per) 1231> 2- Panhart, 3. Patricia Lamour. Winn 3,10 pM,80 2,30 1,70 kopp 11,00. Niet gestart no. 6 (Port Bonheur) TOTAL1SATOF OMZET: 424.841.00

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21