f persing onder scholieren eemt in Frankrijk sterk toe Goed betaalde Europese ambtenaren willen méér besluit tot assale levering oedsel aan Polen evolgen van verhoging ieprijs nog onzeker Berucht IRA-man uit zwaar bewaakte gevangenis ontsnapt ia Haig voorstander van versterking bondgenootschap VN PLEITEN VOOR DOOR PLO BESTUURDE PALESTIJNSE STAAT Seven-Up verklaart december tot de maand-van-de~mixen 7up. Daar fris je van op IggjTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 PAGINA 17. SC, 's onze correspondent Jan Drummen) IS Drie weken geleden werd arige Thierry in de Oostfranse Dombasle dood gevonden: hij et enkele messteken en een sik- rmoord. Een dag later werden ongelui (17 en 18 jaar) aange- i wegens moord op Thierry. Of- i zij hardnekkig weigerden te ïen, terwijl alle aanwijzigingen hen zijn, is het praktisch zeker dood van de elfjarige scholier volg is van afpersing, reek heeft de politie van Rijssel ngens van 14 tot 18 jaar aange- i wegens mishandeling van ■jarigen, die bij het verlaten in school weerzinwekkend afge- erden, omdat zij ofwel gewei- adden geld te betalen, ofwel ildoende afgedragen hadden. In iburg zijn twee broertjes van elf jaar zodanig afgerost dat ernstige verminkingen in een mis opgenomen moesten wor- lun aanvallers waren twee jon- n 13 en 14 jaar, die teleurge- aren dat de kinderen geen geld hadden. nat in Midden-Frankrijk leidde ilitie-onderzoek tot de aanhou- ■an een tiental jonge afpersers tot 18 jaar, die in de loop van drie jaren aan een 14-jarige scholier een bedrag van 30.000 franks (bijna 15.000) in min of meer regelmatige kleine sommetjes onttrokken hadden, onder voortdurende bedreiging. Sedert jaren wordt in tal van plaatsen in Frankrijk min of meer regelmatige afpersing van jonge schoolkinderen bedreven, doorgaans door oudere leerlingen of zelfs van de zijde van jongelui die de school niet bezoeken. Deze vorm van misdaad begon op de middelbare scholen, maar „zakte" in enkele jaren „af" tot de lagere en zelfs bewaarscholen. De politie verklaart dienaangaande niet over statistieken te be schikken, omdat een en ander in dezelfde ru briek als overvallen en diefstallen gerangschikt wordt. Maar het is met name sedert de moord van Dombasle duidelijk dat het verschijnsel in de laatste maanden een hoogst verontrustend karakter heeft aangenomen. Het Ministerie van Onderwijs en het onderwijzende personeel er kennen dat er afpersing gepleegd wordt, maar verklaren dat men een en ander niet overdrij ven moet. De ouderverenigingen stellen even wel de vraag of het overdreven is dat in de laatste maanden een kind vermoord is en drie gewond werden, van wie een ernstig, terwijl elke dag tientallen, misschien honderden kin deren met mishandeling bedreigd worden als zij geen geld geven, geen „losprijs" betalen, als zij hun ouders niet bestelen. Behalve de genoemde dramatische feiten van de laatste tijd, heeft een officieel document de zer dagen andermaal de aandacht op het pro bleem gevestigd. Het is getiteld „Criminaliteit in Frankrijk in 1979" en het is gepubliceerd door de Generale Directie van de Rijkspolitie. Het bevat ten aanzien van deze „schoolmisda- digheid" geen nauwgezette statistieken. Niette min kan men er in lezen dat de politie in 1979 in 807 gevallen van afpersing (zowel bedreven door volwassenen als jongeren van 13 tot 18 jaar) heeft ingegrepen. Dit betekent een verho ging van dit soort misdaad met 23,5 procent ten opzichte van 1978 en bijna 165 procent vergele ken met 1972. En in Marseille heeft de politie in 39 gevallen van afpersing ingegrepen tegen 17 in het jaar daarvoor. Deze toename is gro tendeels het gevolg van de vermeerdering van de afpersing van scholieren, van de zogenaam de schoolterreur. De gevallen komen doorgaans maar op een zeer indirecte wijze ter kennis van de politie; de jonge slachtoffers van deze prak tijken durven doorgaans niets te zeggen, omdat hun afpersers hen met kolossale afstraffingen bedreigen als zij het wagen hun mond open te doen. De gevallen komen indirect aan het dag licht. Zoals bijvoorbeeld het geval was in Ma con, waar een winkelbediende ontslagen werd, omdat zijn baas ervan overtuigd was dat hij ge regeld bedragen uit de kas stal. Het energiek en tenslotte overtuigende protest van de betrokke ne leidde tot een onderzoek, dat uitwees dat het zoontje van de winkelier regelmatig geldsom men uit de winkelkassa nam om zijn afpersers te betalen. De politie is ervan overtuigd dat er honderden, misschien duizenden kinderen zijn, die uit angst niets durven te zeggen. De kinderen van zakenlui en winkeliers zijn de favoriete slachtoffers, omdat het voor hen rela tief gemakkelijk is iets uit de ouderlijke winkel weg te nemen of in de kas te tasten. Het doch tertje van een horlogemaker in Toulouse had in anderhalf jaar veertien horloges, enkele ver grootglazen en twee radiowekkers uit haar va ders zaak gestolen „om niet verkracht en ver minkt te worden". Volgens de vakbonden van onderwijzend personeel is de schoolterreur (die overigens ook dit onderwijzend personeel treft doordat opgeschoten leerlingen de leraren en leraressen soms bedreigen ef zelfs mishandelen) voor een deel het gevolg van een gebrek aan toezichthoudend personeel. Tot relatief korte tijd geleden werden traditioneel studenten aan gewezen om in scholen toezicht uit te oefenen, maar een bezuinigingscampagne van het Minis terie van Onderwijs heeft ertoe geleid dat dui zenden functies van surveillant opgeheven zijn. De hele recente ontwikkeling van de maat schappij draagt volgens bepaalde psychologen bij tot het verschijnsel, met name het actief deelnemen van een deel van de jongere genera tie aan de consumptiemaatschappij. Sommige ouders geven hun kinderen geld, soms „schan delijk hoge bedragen". De relatieve gelijkheid die eertijds de jongere generatie kenmerkte is verstoord en bestaat veelal niet meer. Tegen woordig zijn er rijke, minder rijke en arme schoolkinderen, hetgeen al de conflicten en spanningen en uitspattingen met zich mee brengt die tot dusver nagenoeg uitsluitend de wereld van volwassenen teisterde. Dit is een voedingsbodem voor afpersing, want de sedert enkele jaren steeds sterker toenemende ge weldpleging en jeugd-delinquentie vinden hier een nagenoeg ideaal terrein. De politie houdt zich uiteraard met het vraagstuk bezig en ont wikkelt een methode om „de muur van stil zwijgen" bij de slachtoffers van afpersing te doorbreken. Voorts beveelt zij het genadeloos verwijderen van bedenkelijke elementen van de scholen aan, het ontwikkelen van een dia loog tussen onderwijzend personeel en leerlin gen, het accentueren van de „civieke geest" bij het personeel. NIEUWE MINISTER KENT NAVO ALS DE BESTE nen en tongen in beroering gebracht en zal dat ook de komende tijd wel blijven doen. Van Democratische zij de is sinds zijn naam op de kandidatenlijst van Rea gan opdook, fel tegen een eventuele benoeming gea geerd. Door Republikeinen én West-Europa is daaren tegen bij herhaling op een benoeming van Haig aange drongen, pfwel omdat hij tijdens de laatste dagen van Nixon heeft voorkomen dat het landsbestuur in een chaos ontaardde (Republikeinen) ofwel omdat Haig als geen andere de NAVO kent en hij altijd een warm voorstander is geweest van een versterking van het westerse bondgenootschap (West-Europa). De 56-jarige Haig heeft zijn opleiding genoten aan de mili taire academie van West Point, waarna hij in Japan, Ko rea, Vietnam, Europa en het Pentagon diende. In 1969 werd hij als kolonel door Henry Kissinger het Witte Huis binnengehaald, een jaar later was hij generaal en in 1973 chef-staf van het Witte Huis. Voordien had hij samen met Kissinger Nixons historische reis naar China voorbe reid. Na Watergate werd Haig vier-sterren generaal en op perbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa. Verle den jaar keerde hij het leger de rug toe en trad in dienst bij een grote fabriek voor defensiemateriaal. Volgens waarnemers wijst de benoeming van Haig erop, dat de post van Buitenlandse Zaken onder hem een ander karakter zal krijgen dan ten tijde van Kissinger en Vance het geval was. Zij ontwikkelden ieder een eigen stijl, Haig echter zou veel meer de uitvoerder worden van een bui tenlands beleid dat wordt vastgesteld in Reagans „kernka binet", waarvan behalve Haig en Reagan ook de ministers van financiën en justitie, de directeur van de CIA en de nog te benoemen Nationale Veiligheidsadviseur deel zullen uitmaken. IEL Polen zal waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar tien- dton boter van de EG geleverd krijgen tegen een prijs die 15 pet it wereldmarktprijs ligt. Dit hebben de ministers van buitenlandse van de EG-landen gisteren in Brussel besloten. Later levert de EG is 20.000 ton boter, eveneens 15 pet goedkoper dan de wereldmarkt- HANKS GEWEEKLAAG OVER OPEC-BESLUIT sa I isters zijn geheel en al akkoord gegaan met de plannen die de EG-com- eind vorige week voor de voedselleverantie aan Polen heeft opgesteld, ekent, dat Polen nu kan rekenen op 50.000 ton suiker tegen een prijs die >nder de wereldmarktprijs ligt; voorts op 15.000-ton rundvlees en 35.000 kensvlees, 3000 ton volle melkpoeder, 600 ton olijfolie, 40.000 ton kool- 10.000 ton rogge en evenzoveel ton gerst ert 25.000 ton rijst. De voedselle- es zullen de gemeenschap tussen de 82 en 110 miljoen gulden kosten. Dat Det óf uit het Europese landbouwfonds komen óf er zal een aanvullende i ng nodig zijn. De totale waarde van het voedsel wordt geschat op 687 mil- OOKlden. izenden Polen zijn gisteren naar Gdansk gekomen om de inwijding bij te van het monument ter nagedachtenis aan de tientallen doden, die in 1970 'allen, toen ordetroepen optraden tegen stakers. Vakverbondsleider Lech zei tijdens de rustig verlopen plechtigheid, dat het monument een weg- vas voor de toekomst. „Ik doe een beroep op u om bij uw acties het wel- het land in het oog te houden", aldus Walesa. de ontroerendste onderdelen van de plechtigheid was het afroepen van ïen van degenen die tien jaar geleden omgekomen zijn. Na iedere nam de aanwezigen: „Hij is onder ons...". Nog verleden jaar werden tientallen gearresteerd toen zij probeerden kransen te leggen voor de slachtoffers 16e december 1970. taliaanse communistische pers circuleerden gisteren berichten over ont- ;cn tussen hoge vertegenwoordigers van de kerk met Sovjetdiplomaten. Een oude vrouw met de Poolse vlag op de knie is gezeten tussen de toeschouwers intacten zouden ten doel hebben om een verscherping van de gespannen die de onthulling van het monument voor de gevallenen van 1970 in Gdansk mee- in Polen te voorkomen. maakten. DEN HAAG De '^porterende landen in de Derde Wereld en mindere mate de wes- wereld hebben zich iiferlei toonaarden be over de prijsverho- 6 an ruwe olie waartoe ,„j3 (Organisatie van «jo «porterende Landen) ie n op Bali besloot, [^ofschoon zeker is dat is sverhoging de landen niljarden extra gaat en het nog moeilijker oplossingen te vin- oor de wereldwijde Ijjpische problemen, ook de olie-experts concrete voorspellin- >3s er de naaste toekomst i9 'J irnaamste oorzaak hier- 5044 i de ingewikkelde for- oor de vaststelling van 5073 Een van de afzonderlijke leden. Weliswaar is 5iöi en gemiddelde verho- |]3i in tien procent'overeen- ll^en, maar de OPEC-le- 5 237! n vrij in het volgen van 52" jn. Volgens woordvoer- 5276 van oliemaatschappijen de werkelijke prijs- 5325 >ngen sterk worden >ed door veranderingen 53631 'erhouding tussen vraag fbod op de vrije olie- Paniekaankopen zou- 'or een veel grotere >J jging dan tien procent 5424:n zorgen, een beheerst 5484i !(*ra6 daarentegen zou •iade beperkter kunnen dan nu wordt voor- ïfder de vraag afneemt Moeilijker het voor de OPEC-landen zal worden om hun maximumprijzen te blij ven hanteren. Deze bedragen voortaan 36 tot 41 dollar per vat en dat is meer dan het peil op de vrije markt. Tot dusver hun olie te maken, merken dat er heel weinig vraag is. Op wat langere termijn zijn de vooruitzichten onzeker. In kringen van de internatio nale handel in goud en devie- was juist het omgekeerde het zen is men niet zo van de jong- geval. Een handelaar in olie- ste olieprijsbesluiten geschrok produkten in Londen de ongewoon grote omvang ken. Hier en daar werd opge merkt dat de verhoging mee- van de olievoorraden overal te gevallen is en dat de vooruit- wereld en vooral in de indu strielanden. Naar zijn mening zullen OPEC-landen die pro beren de maximumprijs voor zijn geworden. zichten voor een internatio naal economisch herstel in het komend jaar niet ongunstiger NEW YORK De algemene vergadering van de VN heeft gisteren met 101 tegen 13 stemmen en 30 onthoudingen een resolutie aanvaard, waarin wordt gepleit voor een onafhan kelijke Palestijnse staat onder bestuur van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie de PLO. Tegen de resolutie stemden de VS, Canada, Nieuw-Zeeland en enkele Europese landen, stemden tegen de resolutie. Israël heeft de resolutie verworpen. De algemene vergadering van de VN heeft voorts de Veilig heidsraad gevraagd dwingende sancties, waaronder een olieem bargo, op te leggen aan Zuid-Afrika vanwege de racistische poli tiek van het land. Een resolutie van die strekking werd met 118 tegen 10 stemmen en 15 onthoudingen aanvaard. Tegen stemden de EG-landen, behalve Denemarken en Ierland, die zich ont hielden. Canada, Portugal en de VS. STAKING IN HET VERSCHIET BRUSSEL De Europese ambtenaren willen niet inleveren; zij eisen daaren tegen een salarisaanpassing van 63- pet Maar de Europese Ministerraad en een reële salarisverbetering van met komt men op ongeveer 15000 gulden per 0,2 pet. Europese ambtenaren verdienen slecht. Hun inkomens liggen zo'n 70 pet maand „schoon" en men eindigt daar op niet een salaris van 19000 „schoon" per maand. voelt daar niets voor en zodoende is het boven die van vergelijkbare ambtenaren Europese ambtenaren hebben voorts tal praktisch wel zeker, dat de Europese ambtenaren vandaag besluiten om te gaan staken. Halverwege dit jaar hebben t in West-Duitsland. Op hun basissalarissen van bijkomende voordelen. Hun eerste krijgen zij allerlei toeslagen. auto kunnen zij belastingvrij kopen. De Voorbeelden van Europese salarissen: een hoogste ambtenaren ontvangen bonnen waarop zij goedkoop benzine kunnen krij gen. De vakanties kunnen soms oplopen de Europese geveer 2600 gulden per maand „scl ambtenaren al een indexaanpassing ge- Een chauffeur heeft bijvoorbeeld 2490 tot twee maanden. Het onderwijs voor de kregen van 3,5 pet. Nu wensen zij ook nog gulden per maand en een secretaresse kinderen is gratis, evenals het busvervoer een bijkomende compensatie van 3,1 pet 4200 guylden. In de allerhoogste rang (Al) naar de Europese school. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Uit de beruchte gevangenis van het Zuidlondense Brixton is gistermorgen een celbewoner ontsnapt, die door de politie beschouwd wordt als een van de gevaarlijk ste Ira-leden in Engeland. Geholpen door twee boeven uit naastgelegen cellen heeft Gerard Tuite (25) een opening gemaakt in de buitenmuur van zijn verblijf. Daarna hebben zij alle drie de vrijheid gekozen. Londen. Ze hadden hem opgesloten ii^de best bewaakte vleugel van de gevangenis van Brix ton, een Huis van Bewaring waarin al vele tientallen IRAleden een gedwongen verblijf doorgebracht hebben. Tuite zat alleen in een cel, die een buitenmuur had. De andere vluch telingen, beschuldigd van gewapende overval len maar niet in verband met de IRA, zaten in aparte cellen onmiddellijk naast elkaar en naast die van Tuite. Tuite zat in Brixton te wachten op zijn proces Twee openingen in de binnenmuren volston- in de Old Bailey van Londen. Hij wordt ver dacht van de serie bomaanslagen, die einde 1978 begin 1979 gepleegd werden in Groot-Lon- den. IRAman Tuite was een jaar geleden gearres teerd in Holland Park, een wijk in Centraal- den om bij Tuite te kunnen komen. Vervolgens maakten ze een gat in de buitenmuur. Door die opening kwamen ze op een plat dak. Met plan ken en ladders, achtergelaten door bouwarbei ders, konden ze over de 4,5 meter hoge gevan genismuur klimmen. Kaping Colombiaans vliegtuig ten einde HAVANNA De passagiers van de Boeing 727 van de Colom biaanse Luchtvaartmaatschappij Avianca die maandag werd ge kaapt door leden van de Colombiaanse guerrillabeweging M-19, hebben het toestel gisteren in Havanna verlaten. Dat is uit be trouwbare bron in de Cubaanse hoofdstad vernomen. Ook de kapers hebben het vliegtuig verlaten. De passagiers keren van daag met hetzelfde toestel n'aar Colombia terug. Cubaanse autoriteiten hebben gezegd dat de kapers zullen wor den ondervraagd om te zien of zij toestemming kunnen krijgen om op Cuba te blijven. Het Cubaanse persbureau Prensa Latina meldde dat Colombia de overeenkomst met Cuba waarin elk land belooft kapers uit te leveren, niet heeft hernieuwd. ADVERTENTIE Voor onder dc kerstboom zijn cr aantrekkelijke mix-drankjes te bedenken. Sfeervolle, glinsterend mooie glazen vol heerlijke mixen.met Scvcn-Up. Probeert u deze eens: Dc kcrstballcn-mix - Een ronde, spiegelende mix. 7UP met whisky. Mooi. Dc mistlctoc^mix - Een kans om te pakken. 7UP met pisang ambon. Mminnim, Dc Kerstman-mix - Al is 't maar ccn-kccr-pcr- jaar-mix: 7UP met campari. Tot dan. Srw«4Jpa»J 71#'•ytfwvd t o4 S«wUpCompany. S# lout Zenuwgas voor Britse strijdkrachten LONDEN De Britse rege ring sluit de mogelijkheid niet uit, dat de Britse strijdkrach ten zullen worden uitgerust met gassen, die verlammings verschijnselen veroorzaken., zo heeft minister van defensie Pym in Londen verklaard. Deze gassen zouden bedoeld zijn als afschrikkingswapen ingeval de Sovjet-Unie chemi sche wapens tegen Engeland zou gebruiken. Nederlandse kwijtschelding rentelast voor Derde Wereld DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssa menwerking) heft besloten de schulden van tien ont wikkelingslanden te verlich ten. Deze landen worden dit en volgend jaar vrij gesteld van het betalen van rente op een aantal leningen, die nor maal 2,5 procent bedraagt De Nederlandse schatkist derft hierdoor een bedrag van circa tien miljoen gul den. De betrokken landen zijn: In dia, Kenia, Noord-Jemen, Pa kistan, Sri Lanka, Zambia, Guinea, Guinee-Bissau, Mala wi en Mozambique. Bij zijn keus heeft minister De Koning zich laten leiden door factoren als de economische situatie, de schulden en het beeld van de betalingsbalans. Landen, die netto exporteur zijn van olie (meer uit- dan invoer), komen niet voor de kwijtschelding in aanmerking. Met de nu genomen maatrege len wil de minister vooruitlo pen op verdergaande interna tionale afspraken en onder handelingen over een structu rele vermindering van de schuldenlast van de ontwikke lingslanden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17