Meer misdaad, minder inkomen De hoogste spaarrente. ,Piet Hein9 naar Delfshaven Dametje lichtte eenzame heren voor tonnen op jSterk uiteenlopende cijfers over priesteruittredingen Afsluiting gifpolder onvermijdelijk Psychotherapeuten vechten voor top-salaris kerk wereld Stolling martelaarsbloed bezweert onrust in klooster ÏDU contra Pax Dhristi West- Duitsland Bluyssen akkoord met pastorale vereniging Oud-katholieken gaan praten over kernwapens - jENLAND mini "LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 PAGINA 15 limn kennings- ht mogelijk iaak lies slag Arnhem HEM De geal- ilen hebben de slag irnhem in septem- terr|944 mogelijk verlo- loor een grote ver- ngsvlucht van eerde vliegtuigen het gebied, een voor de luchtlan- Die vlucht kan er irzaak van zijn dat )uitsers al dertien roor de landing van parachutisten, ,nks, pantservoer- r^n en andere stuk- jgWgeschut in het lan- |»gebied plaatsten, ^^hrijft de Arnhemmer iemens (36) die zijn dingen heeft be ven in het opinieblad Leger", na een brief- ling met de voormali- litse Luftwaffe-gene- \Valter Grabman De 75-jarige in West- land wonende Grab- was destijds com- lant van de Duitse lemersbunker in ibergen, ten noor- an Arnhem. Hij- ft Tiemens dat hij de jarschuwde na waar- ng van de geallieerde nningsvlucht. In tien van dr. L. de Geschiedenis van ininkrijk der Neder- i in de Tweede We- irlog", schrijft De in verband met de im Arnhem, over het lijke verraad van de ilspion King Kong i Lindemans), over vertraagde toevoer oorlogsmaterieel uit jiden en onderschat- fan de Duitse tegen- STATISTISCHE GEGEVENS OVER 1980: DF.N HAAG De misdaad neemt sterk toe, het aantal arbeidsonge schikten geeft een stijging te zien en het nationaal inkomen vertoont een lichte daling. Dit zijn drie opmerkelij ke tendensen in de statistische gege vens, die het Centraal Bureau voor de Statistiek over 1980 heeft verzameld. Het aantal misdrijven dat ter kennis van de po litie kwam, nam dit jaar met ongeveer 100.000 toe tot 720.000, een groei van ongeveer 16 Er werden dit jaar bijna drie maal zoveel misdrij ven begaan als tien jaar geleden (in 1970: 266.000). De agressieve misdrijven stegen in aantal met 18.000 tot 104.000, precies vier maal zoveel als in 1970. Er werd dit jaar aangifte ge daan van de diefstal van 122.000 fietsen, 17.000 meer dan in 1979. Het nationaal inkomen per hoofd van de bevol king heeft de daling van vorig jaar voortgezet. Van 1978 op 1979 ging het met iets minder dan één procent achteruit: in 1980 vond een onge veer even grote daling plaats. Het inkomen per Nederlander is nu zeven procent hoger dan in 1975. De gezinsbesparingen liepen sterk terug en wel van 9,6 naar 8 van het nationaal inkomen (in 1970: 11,3 Niettemin daalde ook de consumptie en wel met een kleine twee procent. De aankopen van duurzame consump tiegoederen gingen met ongeveer zeven procent in volume achteruit. De overige consumptieve' bestedingen bleven ongeveer gelijk. Het aantal arbeidsongeschikten dat een uitke ring krachtens WAO of AAW krijgt, is dit jaar met 43.000 toegenomen tot 665.000. Het aantal mensen „in de WAO" steeg van 489.000 tot. 515.000. In totaal stegen de sociale verzeke ringsuitkeringen van 64,66 miljard gulden in 1979 tot 71,1 miljard in 1980. DRUKTE BIJ POSTERIJEN Tegen de Jaarwisseling heerst bij de PTT grote drukte. Voor de verwerking van de vele kerst- en nieuwjaarskaarten Is extra sorteerpersoneel ingeschakeld. ZWOLLE Het „lieve oude dametje" uit Oud-Beijerland heeft heel wat aangericht. Niet alleen dat ze de harten heeft gebroken van een be hoorlijk aantal Nederlandse mannen op leeftijd, boven dien heeft ze diezelfde man nen voor ettelijke tonnen opgelicht Dat is in ieder ge val de heilige overtuiging van het openbaar ministerie. Gistermorgen moest zij zich voor de meervoudige straf kamer van de Zwolse recht bank verantwoorden, nadat ze in Ermelo haar „Water loo" had gevonden. Het dametje (62) maakte er de gewoonte van te reageren op advertenties van eenzame mannen die via „deze onsym pathieke weg" kennismaking zochten met een lieve vrouw om samen het leven te delen en de eenzaamheid te bestrij-' den. Maar geen enkele man die een reactie van de Oud- Beijerlandse op zijn adverten tie kreeg had de vrouw alleen. Tientallen contacten onder hield ze tegelijkertijd en steeds met hetzelfde oogmerk, zoals officier van justitie mr. J. van Wijland het zei, namelijk een goede oudedagsvoorziening te verkrijgen. Ze had plantages in Indonesië en bezat voor vele duizenden guldens aan juwelen, hield ze de niets vermoedende en door tedere gevoelens verblinde eenzame heren voor. Van een man slaagde ze er zelfs in 25 mille los te peuteren. In wer kelijkheid had ze niet meer dan een pensioen en een doch ter die tegenover haar woon de. Maar ook op andere manieren hield de 62-jarige zich met on geoorloofde praktijken bezig. Leveranciers van o.a. drank, meubilair en fotoapparatuur gaven grote hoeveelheden goe deren af, nadat ze geïmpo neerd waren door de geveins de rijkdom. Een fotohandelaar leverde zelfs voor elf mille aan apparatuur aan haar. Betalen deed ze echter nooit. Tegen haar werd tien maan den gevangenisstraf geëist, waarvan zes maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. De meervoudi ge strafkamer zal volgende week dinsdag uitspraak doen. AMSTERDAM In een poging te voorkomen dat hun top salarissen een drastische verlaging ondergaan hebben de (psychotherapeutische) medewerkers van het Instituut voor Medische Psychotherapie (IMP) Groningen/Drente een kort geding aangespannen tegen de ziekenfondsraad. De uitslag hiervan zal ook bepalend zijn voor het salaris van de overige 24 IMP's in ons land. De ziekenfondsraad besloot in juni van dit jaar te snijden in vooral de salarissen van psychologen en maatschappelijk werkenden, die net als de psychiaters een maandelijks inkomen toucheren van 9000 10.000 gulden. ADVERTENTIE. jVastelèrmijn Spaarrekening vaste looptijd,vaste rente. Ukunt nü profiteren van de hoge spaarrente bij de NMB. Van die hoge rente kunt u 5 of 6 jaar lang verzekerd zijn. Met een Vaste Termijn Spaar rekening van de NMB weet u tevo ren precies waar u aan toe benL Naar keuze 6, 5, 4, 3 of 2 jaar. Bij de langste looptijd, 5 of 6 jaar, hoort de hoogste rente. En let u eens op het percentage: nü is het voor u "bijzonder gunstig om zo'n rekening te openen. Minimale storting f1000,-- Tegoeden niet tussen tijds opvraagbaar. De NMB denkt met u mee. KONINKLIJK JACHT WORDT MUSEUM DELFSHAVEN Het koninklijke motorjacht „Piet Hein", huwelijks geschenk van de Nederlandse bevol king aan prinses Juliana en prins Bernhard, is vandaag overgedragen aan de Stichting Piet Hein. Het schip heeft nu zijn vaste ligplaats in Delfshaven, vlak bij de geboorte grond van zijn naamgever. Om het jacht, dat de laatste jaren nau welijks meer gebruikt werd, voor Ne derland te redden, is een speciale stich ting opgericht. „Het zou zonde zijn als dit historisch belangrijke schip, dat als het ware is gefinancierd met kwartjes en dubbeltjes, verloren zou gaan", aldus stichtingsvoorzitter Kluytenaar. De Piet Hein, die eigendom blijft van prin ses Juliana en prins Bernhard, zal, in gericht als museum, opengesteld wor den voor het publiek en eventueel dienst gaan doen als vergaderruimte. Het geld dat het schip op die manier opbrengt, zal door prinses Juliana en prins Bernhard, in overleg met het stichtingsbestuur, worden bestemd voor ideële doeleinden. Kort nadat de verloving tussen prinses Juliana en prins Bernhard bekend werd, is het Nationale Comité ter Aan bieding van een Nationaal Huwelijks geschenk opgericht. Dat comité zamel de over het hele land geld in en besloot het prinselijk paar onder meer een jacht aan te bieden. Nadat het paar te kennen had gegeven dat hun wensen uitgingen naar een motorjacht, dat ge schikt zou zijn voor de Nederlandse binnenwateren, is een Technische Commissie in het leven geroepen. Die commissie heeft toen, aan de hand van onderzoek naar afmetingen van brug gen en sluizen en de diepte van de voornaamste waterwegen hier te lande, onderzocht aan welke eisen zo'n jacht zou moeten voldoen. Uiteindelijk is de opdracht verstrekt aan de scheepswerf van De Vries Lentsch in Amsterdam. Verscheidene Nederlandse firma's, waaronder de Haagse interieurzaak Mutters, hebben onderdelen voor hun rekening genomen. In maart 1937 werd de kiel werd ge legd en al in augustus van dat jaar kon het schip feestelijk worden overgedra gen aan prinses Juliana en prins Bernhard. Tijdens de Tweede Wereld oorlog werd het schip door de Duitsers gevorderd. Enige tijd heeft het dienst gedaan als patrouilleschip. Na de oorlog is het, beschadigd, teruggevonden in Bremen. Het dertig meter lange motorjacht heeft nooit als prestige-object gefungeerd. Het is sober, maar zeer degelijk uitge voerd. De eenvoudig ingerichte ruimtes voor de koninklijke familie en hun gas ten zijn vrij klein. Omdat er de laatste jaren steeds meer kleinkinderen mee gingen, is er nogal wat verbouwd. Zo is de oude hut van Juliana en Bernhard in tweeën gesplitst om extra slaapruim- te te winnen. De enige luxe van de Piet Hein is in feite de enorme accu in de machinekamer. Die maakte het moge lijk 's avonds elektriciteit aan boord te hebben, zonder hinderlijk machinege- ronk. AMSTERDAM Op den duur is de sluiting van de giftige vuilstortplaats in de Volgermeerpolder - tus sen Amsterdam en Broek in Waterland - onvermij delijk. Alleen door sluiting kan op langere termijn de spreiding worden voorkomen van de giftige stoffen. die op de belt zijn aangetroffen. verre de ontdekte hoeveelheid gif in de polder ge- Dit heeft ir. J. Vinken van het hoogheemraadschap vaarlijk is voor de volksgezondheid en op welke ma- van de uitwaterende sluizen in Kenemmerland en nier spreiding kan worden tegengegaan. Vooral de Westfriesland gisteren duidelijk gemaakt. Vinken is stof dioxine die op de belt is aangetroffen heeft alom lid van de werkgroep die onderzocht heeft in hoe- ongerustheid gewekt. Iet statistisch jaarboek van de ooms-katholieke wereldkerk, waarvan gisteren de negende editie verschenen, geeft cijfers over het intal priesteruittredingen, die jthans voor Nederland sterk billen met die van het Kaski tholiek Sociaal Kerkelijk Insti- it) te Den Haag. jet jaarboek geeft voor de jaren 1973 (het hoogtepunt van het aantal uittre dingen in de gehele r.k. kerk) en 1978 (in het pas verschenen jaarboek) voor Nederland de volgende cijfers: 34 resp. 6. Het Kaski, dat zijn gegevens direct van de orden, congregaties en bisdommen heeft, vermeldt voor 1973 in totaal 156 en voor 1978 in totaal 37 reguliere en seculiere priesters, die uit de ambtsbediening zijn ontslagen. „De betrouwbaarheid van de cijfers in het statistisch jaarboek is niet zo ver schrikkelijk groot", verklaarde desge vraagd een stafmedewerker van het Kaski. Het Kaski heeft sinds 1958 het aantal< uittredingen in Nederland bijgehou-' den. 1958: 14, 1959: 13, 1960: 11, 1961: 15, 1962: 14. 1963: 16, 1964: 18, 1965: 45. 1966: 74. 1967: 155. 1968: 202, 1969: 244, 1970: 243, 1971: 221, 1972: 164, 1973: 156, 1974: 134, 1975: 94, 1976: 58. 1977: 50, 1978: 37. 1979: 23. Het statistisch jaarboek noemt het to taal aantal uittredingen (diocesane priesters en ordegeestelijken) in 1973 3690 en in 1978 2037. De teruggang is op alle fronten tot stilstand gebracht, behalve in Afrika. ok aan het Duitse volk kan niet het recht worden ont- *nd op hun eigen stamland. Aldus CDU-afgevaardigde 1 het Westduitse parlement, Helmut Sauer uit Salzgit- ir. Hij zei dit naar aanleiding van de verklaring van de tttduitse r.k. vredesbeweging Pax Christi, waarin ordt aangedrongen op definitieve erkenning van de oolse grens. elmut Sauer, die tevens voorzitter is van de CDU-vereni- ng van ontheemden en vluchtelingen uit voormalige Duit- f jte gebieden, is van mening, dat Pax Christi hiermee haar toekje te buiten is gegaan. Hij typeert Pax Christi als een plintergroep, die niet het recht heeft namens de Duitse kat- 'olieken te spreken. Volgens Sauer heeft Pax Christi zich "iet haar jongste verklaring nog verder verwijderd van de algemene lijn der katholieken, zoals die aangegeven wordt door de bisschoppen en het centraal comité van katholieken. Sauer verklaarde niet voor een gewelddadig herstel van de grenzen te zijn, maar het recht van het Duitse volk om terug te keren naar de gebieden, waaruit ze na de Tweede We reldoorlog verdreven zijn, kan niemand afnemen. Een op- ossing dient volgens de CDU-afgevaardigde gevonden te w°rden in Europees verband. Bisschop Bluyssen van Den Bosch gaat onder bepaalde voorwaarden akkoord met de oprichting van een be langenvereniging van pas toraal werkenden in zijn bisdom. Hij vindt dat de vereniging haar doel moet nastreven in overeenstem ming met de leer van de RK kerk en overleg moet plegen met het beraad van priesters en pastorale werk- (st)ers van het bisdom Den Bosch. Bluyssen schrijft dit in een brief aan de pastoraal wer kenden in zijn bisdom. Op 17 december wordt er in Den De abdis van het Augustinessenkloos- ter „Encarnacion" in Madrid, zuster Visitacion, heeft in het Madrileense dagblad „El Pais" meegedeeld, dat het bloed van de heilige martelaar Panta- leon na zestien maanden wederom ge stold is. Hiermee is een einde geko men aan angstige bezorgdheid in het klooster over een op handen zijnde wereldcrisis. Sedert het begin van de zeventiende eeuw wordt in een reliekschrijn van het klooster in Madrid bloed bewaard van de H. Pantaleon, die in 305 de marteldood stierf. Elk jaar op 26 juni wordt dit bloed zo zegt de traditie vloeibaar om na enkele dagen weer te stollen. Deze stol ling bleef uit bij grote rampen, zoals tij dens de eerste en tweede wereldoorlog en tijdens de Spaanse burgeroorlog. De stolling bleef na vorig jaar juni uit, zodat de onrust in het klooster en bij de genen, die van het verschijnsel op de hoogte zijn, toenam. Het klooster kreeg dan ook honderden brieven met de vraag of er verandering in de situatie was gekomen. Zuster Visitacion heeft de generaal der jezuïeten, pater Pedro Ar- rupe, officieel van de stolling op de hoogte gesteld. Het verschijnsel van de H. Pantaleon in Madrid is vrij onbekend. Veel bekender is het bloedwonder van de H. Januarius in Napels. Ook daar wordt op gezette tij den het bloed van deze martelaar vloei baar. Maar daar is het uitblijven van het vloeibaar worden een teken van een op handen zijnde ramp. Bosch officieel een belangen vereniging voor deze catego rie mensen opgericht. De ver eniging zal zich ten doel stel len een goede beroepsuitoefe ning van haar leden te bevor deren alsook onderlinge soli dariteit. Bisschop Bluyssen vindt dat alleen zij lid van de vereni ging kunnen worden aan wie hij een benoeming ot een pas torale opdracht in een pasto rale functie heeft verleend. De bisschop schrijft dat hij de voorkeur geeft aan een ker kelijke vereniging, maar is evenwel bereid aan een bur gerlijke vereniging óp katho lieke grondslag zijn goedkeu ring te geven „mits op verant woorde wijze vorm is gegeven aan de intrinsieke verbonden heid en de saamhorigheid van de priesters, pastorale werk- (st)ers en katecheten met de bisschop ten dienste van de kerkgemeenschap". De initia tiefgroep voor de vereniging in bisdom Den Bosch kiest voor de vorm van een burger lijke vereniging op katholieke grondslag. In de bisdommen Breda, Gro ningen, Haarlem, Rotterdam en Utrecht zijn reeds vereni gingen voor pastoraal wer-' kenden officieel opgericht. De officiële oprichting van de vereniging van bisdom Roer mond volgt in januari 1981. RKPN: excommuniceer rk politici die voor abortus zijn Excommuniceer alle rooms-katholie ke politici die hun medewerking ver lenen aan het tot stand komen van het door de regering ingediende abor tuswetsontwerp. Dit telegram hebben kardinaal Wille- brands en de bisschoppen van Nederland ontvangen van de heer A. F. C. Brosens, sympathisant van de rooms-katholieke partij Nederland (RKPN). Brosens heeft het verstuurd in overleg met deze partij en de RKPN staat geheel achter de in houd ervan. In het telegram wordt abortus „moord" genoemd. De heer J. A. A. Leechburch Auwers, secretaris van de RKPN, meent dat elke katholiek die voorstander van abortus is zichzelf excommuniceert. „Het is goed dat iemand dat eens zegt", zo zei hij. De synode van de oud-katholieke kerk zal in het voor jaar van 1981 een discussienota over de kernbewapening gaan bespreken. Met drie stemmen tegen is dit besloten tijdens de laatste synodevergadering van de oud-katho lieke kerk. Mr. A. Caljé, lid van de commissie die de discussienota heeft samengesteld, benadrukte tijdens deze vergadering dat zo wel voor- als tegenstanders van kernbewapening aan het woord moeten kunnen komen. Mgr. A. van Kleef pleitte ervoor de verschillen van mening die over dit onderwerp heersen in de oud-katholieke kerk,, toch vooral niet te verbloemen of te verzwijgen ter wille van de lieve vrede. „De bisschoppen hebben in deze een be langrijk, maar zeker niet het laatste woord en als er een herderlijke brief uitkomt met een anti-kernbewapeningsten-1 dens dan moeten voorstanders van kernbewapening zich niet uitgesloten voelen door de Kerk. Immers de Kerk heeft te lang en te veel haar kracht gezocht in ex-communicatie, waar juist onderlinge communicatie, gesprek en overleg ge boden waren. Alles binnen de ruimte, waarin God ons in Zijn lieve zoon Jezus Christus heeft gesteld", aldus mgr. Van Kleef tijdens zijn rede voor de oud-katholieke synode.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15