Ook koningin moet inleveren Lot abortuswet in handen CDA „Zoekjijdedoos met kerstballen even op? Dan zet ik vast een pilsje klaar!' £eidóe<2owuvnt weer i Daling aantal passagiers op Schiphol „Staatssecretarissen moeten onderminister worden" Heerlijk,helder Heineken. VVD en mensenrechten Handelsreiziger in defensiezaken Toepassing van interferon op grote schaal onmogelijk Bestand getekend over Tsjaad JENLAND LE1DSE COURANT WOENSDAG 17 DECEMBER 1980 PAGINA 13 kan Cl 1 !SS J istig nvloeden HAAG Roken U deen verminderende -d op het ontstaan iress. Dit heeft de I. W. Jongsma, lid e Wetenschappelijk lOeBviesraad voor Ro- en Gezondheid IG), gisteren ge- op een persconfe- over roken en »Vd' \lm; naf ddjictie van de WARG, 'n zestien jaar gele- opgericht, is het ge- ian een bestemming gelden die de siga- ndustrie voor on- !k beschikbaar stelt toezicht houden op [derzoeken. Volgens na is roken maar in de mogelijke ma- waarop mensen hen op stress-situa- pG keuze tussen wel roken is dus, vol- ïongsma, geen keuze ja of nee, maar tus- Btken, eten, tromme- et de vingers of na- en. „Vreemd genoeg uit een elektroën- ogram (EEG) dat ni- een van de be- lelen van sigaretten- de hersenactiviteit leert, terwijl de e rokers een sigaret ken, om te kalme- aldus Jongsma. Vol- ^hem is deze paradox i heden niet opgehel- ;er Jongsma citeerde en artikel van de »nse psycholoog Ey- die mensen indeelt tjtroverte, uitbundige ntroverte, ingetogen i. Volgens Eysenck •okers over het alge- extroverter, sneller actiever, meer ge- op de uiterlijke we en armer van geest niet rokers. Jongsma irde de Londense psy- feog wel, maar wilde [zeggen of hij het met mb# beweringen eens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ook koningin Beatrix zal extra in haar inkomen worden gekort. Over een periode van vier jaar zal zij ruim 50.000 gulden moeten inleve ren. Minister Wiegel (binnenlandse zaken) heeft dat gisteren in de Eerste Kamer toegegeven in ant woord op vragen van CDA-senator Kaland. De inkomensverlaging van de koningin is het gevolg van de di recte koppeling tussen haar salaris (thans rond een miljoen gul den) en dat van de vice-president van de Raad van State. Deze behoort bij de (politieke) topambtenaren die in de komende ja ren in salaris terug moeten. Ook koningin Beatrix zal naast^de gewone kortingen op haar inkomen ten gevolge van Bestek "81 na afloop van vier jaar met een halve ton per jaar minder ge noegen moeten nemen. Naast de koningin moeten ook haar echtgenoot prins Claus en haar ouders, prinses Juliana en prins Bernhard, een veer laten. Ook hun inkomens zijn gekoppeld aan dat van de vice-president van de Raad van State. Prins Claus komt na vier jaar op ruim 20.000 gulden minder uit, prinses Juliana levert 30.000 gulden in en prins Bernhard krijgt na vier jaar bijna 13.000 gulden per jaar minder uitgekeerd. BAAN KWIJT SCHIPHOL Een tweemotorig straalvliegtuig van British Caledonian raakte gis teren door nog onopgehelderde oorzaak van de landingsbaan en zette zich na honderd meter „ploegen" vast in de klei van de Haarlemmermeer. Bij het on geluk werd niemand gewond. Om het toestel uit de klei te kunen trekken, (dat zou vandaag gebeuren) is alle bagage (foto) uit het vliegtuig gehaald en alle brandstof eruit gepompt. SCHIPHOL De luchthaven Schiphol heeft voor het eerst in dertig jaar te maken Dit heeft president-directeur J. W. Wegstapel van Schiphol gisteren bekendgemaakt op een oudejaarsbijeenkomst voor de op Schiphol ge- met een dalend aantal passagiers. Volgens vestigde bedrijven. De daling is voornamelijk te voorlopige schattingen zal Schiphol in 1980 wijten aan de verminderde belangstelling voor 9.700.000 passagiers hebben verwerkt. Dat is vliegvakanties. Wegstapel verwacht dat dit jaar 3,7 minder dan vorig jaar, toen de natio- met verlies zal worden afgesloten. Ook de nale luchthaven voor het eerst de tien mil joen passagiers per jaar overschreed. wachtingen voor 1981 noemde Wegstapel „niet rooskleurig". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De WD- fractie in de Tweede Ka mer heeft al haar wijzi gingsvoorstellen op het 5 mens blijft een sterijk wezen zal ook u niet zijn ontgaan, dat de homo sapiens, die in vandel ook wel kortaf „mens" wordt genoemd, een errijk wezen is dat onder zijn schedeldak een aantal s met zich meetorst, waar de knapste puterdeskundigen niet van terug hebben. De heren nen uitvinden wat ze willen, maar zodra je hun vondsten st de mens legt, verbleken ze spontaan tot speeltjes, wel aardig zijn voor de vrije uren, maar voor de rest welijks iets voorstellen, de mens is een uniek en een onvervangbaar wezen, zich ook in dit computer-tijdperk moeiteloos kan dhaven. Want wat onderscheidt hem van een iputer? Zeg nu niet meteen: „Dat zoeken we op", want heb ik al voor u gedaan. Onder de letter M van Mens k, dat hij een vrije wil heeft. En daar heeft de robot niet terug. Je kunt hem voor allerlei karretjes spannen, ir dat heeft alleen zin, als je daarna zelf op de bok its neemt en hem met de leidsels en als het moet de zweep duidelijk maakt, naar welke kant hij dient zijlaan. Je zult hem toch eerst moeten programmeren, rdat hij aan het werk gaat. En wat hij daarna doet mag e ogen van velen verbazingwekkend zijn, maar het blijft rspelbaar. Want in feite is de computer een verlengstuk de menselijke geest, een slaaf, die blindelings de moeien van de homo sapiens opvolgt. De mens rentegen is een fenomeen, dat voortdurend bezig is om ere exemplaren van zijn ras op het verkeerde been te en. Op het moment, dat je zou zweren, dat hij gelukkig barst hij in huilen uit. En als je aanneemt, dat hij geen 3 kwaad doet, gaat hij er met je vrouw van door. Want trukendoos zit boordevol met dat soort gein en ongein, [ziet een glimlach op iemands lip zweven en daarom - Jnderstel je, dat je een aardig succesje boekt met het j haal. dat je net bezig bent te vertellen. Misschien is dat i wel zo. Maar voor hetzelfde geld denkt de ander op dat ment: „Wanneer houdt die ouwe zeur zijn waffel nou te dicht?". homo sapiens heeft ook allerlei uitvluchten bedacht om leven wat dragelijker te maken. Als hij de eindeloze nel van de winter in wordt geduwd en de dagen grijze kplaatjes worden, verzint hij een Spaans bisschop, die nachts over de daken spookt en marsepeinen I'terpenen en harten van mierzoete borstplaat in de 'oenen kiepert. een de allerkleinsten, die nog geen benul hebben hoe rot ze wereld in elkaar zit, geloven in die brekelijke oubol. 'ar het merkwaardige is, dat de ouderen, die donders ed weten dat het allemaal flauwekul is, net doen alsof en 'ntaan in onzinnige liederen losbarsten, zodra hij zijn 'geplakte nepbaard om de hoek van de kamer steekt, als dat stuk verdriet op 7 december eindelijk is Bekrast met achterlating van wat onbetaalde rekeningen enige restpartijen pepernoten, krijgt de homo sapiens ?rnpt weer een andere bevlieging en maakt hij zijn isgenoten wijs, dat het volkomen normaal is om een °m in zijn kamer te zetten. 'at is daar nou weer de bedoeling van?", denk je dan, 'at u het? Weet ik het? Waarschijnlijk doet hij dat, omdat het zich in die gure decemberdagen wat gemakkelijker niaken en nu de deur niet uit hoeft, als hij weer eens het in wordt gestuurd. stakkerd. Terwijl de granaten om zijn oren vliegen en de dlo elk uur het aantal mensen turft dat bij hogshandelingen is omgekomen, zingt hij met geveinsde troering over Vrede op aarde en In de mensen een "behagen. valt over deze jaarlijkse feestroes uiteraard nog een °P interessants te vertellen. Maar helaas ontbreekt arvoor de tijd. Zojuist kwam mijn vrouw namelijk vragen. Ik haar een handje wilde helpen bij het optuigen van de rstboom. hangen er dit jaar alleen maar paarse ballen en witte n9ers in. Dat is weer eens wat anders en volgens mij igen we er eer mee in. Paars en wit, eenvoudig, maar ch geraffineerd. moet me nu echt gaan haasten, beste mensen, want Ik ®r dat mijn vrouw inmiddels de nieuwe kerstplaat van de mastrichter Staar op de draaitafel heeft gelegd. u geloven: als die Limburgers Vrede op aarde zingen >rdt ik helemaal week van binnen. Nee, Kerstmis zou ik W geen goud willen missen. abortuswetsontwerp van de ministers Gin jaar (Volksgezondheid) en De Ruiter (Justitie) ingetrokken. Dit bete kent, dat de WD in be ginsel in haar geheel voor het abortusvoorstel ook voorstemt, zal het wets ontwerp aanstaande donder dag (wellicht ook met steun van DS'70-Kamerlid Nijhof) kunnen worden aangeno men. Zoals bekend is het van enkele CDA'ers nog steeds niet zeker of zij het wetsont werp zullen aanvaarden. zal van de regering stemmen. Als de grootst mogelijke, meerderheid van het CDA 49 CDA-leden vóór het ont werp stemmen. Ginjaar en De Ruiter deden gisteren een dringend beroep op de Kamer, het wetsont werp te aanvaarden. De mi nisters verdedigden enkele wijzigingen, die zij in overleg met CDA en VVD in hun wetsontwerp hadden aange- Ook de stem van de VVD-er bracht. Ten aanzien van bei- Geurtsen is onzeker. Uit- de partijen waren tegemoet- gaande van diens steun en komingen gedaan. Aan de van de steun van Nijhof CDA-wensen kwam het ka- moeten minstens 47 van de binet tegemoet door vast te houden aan het oorspronke lijke uitgangspunt dat arts en vrouw samen over het al dan niet verrichten van een abortus beslissen (de geschei den verantwoordelijkhéden van arts en vrouw zijn in het wetsontwerp nog nader be klemtoond) en door niet ver der te tornen aan de bedenk tijd van vrouw en arts. Ook is aan de CDA-wens voldaan dat abortus als misdrijf in het Wetboek van Strafrecht moet blijven staan. ERNSTIG CONFLICT DREIGT Aantal CDA'ers tegen levering duikboten Taiwan (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De eventuele le vering van twee duikboten aan Taiwan kan uitgroeien tot een ernstig conflict tussen regering en Tweede Kamer. Een aantal christen-democraten zal mor gen voor een motie van de op positie stemmen, waarin ge steld wordt dat de toezegging van een exportvergunning aan Rijn-Schelde-Verolme moet worden ingetrokken. Zeven CDA'ers zijn in elk geval tegen het door de regering gevoerde beleid. Een drietal anderen schijnt nog te twij felen. evenals Nijhof van DS'70. Als zij de motie van de oppositie steunen, is er een meerderheid tegen de levering. Namens de minderheid van de CDA- fractie verklaarde woordvoerder Van Iersel dat de leverantie strijdig is „met een geleidelijk opgebouwd en juist Chi- na-beleid" en met het wapenexportbe leid van Nederland. Volgens Van der Klaauw zijn de Chinese bezwaren lou ter van politieke aard. „Zij zien leve ring als opwaardering van het regime in Taiwan", aldus Van der Klaauw. Een woordvoerder van Shell heeft v klaard dat een vertegenwoordiger van het Chinese ministerie van petroleum- zaken gezegd heeft dat levering van onderzeeërs door het Nederlandse be drijfsleven gevolgen zal hebben op de onderhandelingen op het gebied van exploratie en smeerolie. DEN HAAG De functie van mi- worden te weinig rijkstaken overgehe- nister zonder portefeuille, zoals veld naar provincies en gemeenten. die nu wordt bekleed door de mi nister van ontwikkelingssamen- Eén van de vervelende gevolgen van dit alles is, dat de burgers door de be- werking rcssorterend onder het -P"»!®* bomen het bos niet meer ministerie van buitenlandse za- ken) en de minister van weten- in het derde rapport van de commissie- schaps beleid (die valt onder het Vonhoff staat een groot aantal aanbe- ministerie van onderwijs en we- velingen, tenschappen) moet worden afge schaft. De relatie tussen een minis ter zonder portefeuille en een be staand ministerie werkt onduide- moet beter toegepast worden. Dit bete- lijkheid over het beleid in de hand. kent dat er meer aandacht moet wor- Bovendien moeten de staatssecre- ;'n geschonken aan het werk van tarissen meer politiek gewicht planbureaus; krijgen. Zij dienen te worden beti- jjf^'SXnrfinTi£ teld als „onderminister" en moe- (pn in oliii trpuul 1 pn nffir.ip.pl als R' De stelregel „regeren is vooruitzien" ten in alle gevallen officieel als vervanger van hun minister kun nen optreden. Dit zijn enkele suggesties voor een toe komstige kabinetsformateur, afkomstig overgeheveld van een adviescommissie onder leiding meenten; van H.J.L. Vonhoff, de nieuwe com Het parlement moet regelmatig bij zichzelf te rade gaan of het nog wel goed functioneert. Ook deskundigen van buitenaf moeten daar onderzoek naar doen; Er moeten meer rijkstaken worden provincies en ge- De functies en taken in het kabinet missaris van de Koningin in Groningen moeten opnieuw ingedeeld worden vol- en oud-staatssecretaris van c.r.m. De gens vijf „hoofdbeleidsgebieden": be- commissie, enkele jaren geleden inge- stuurlijke zaken, sociaal-economische steld door minister Wiegel (binnen- zaken, ruimtelijke zaken, sociaal-cultu- landse zaken) had tot taak voorstellen rele zaken en internationale zaken. Dit te doen voor een eenvoudiger en doel- bevordert de overzichtelijkheid. Ook de matiger functioneren van het bestuur- taken van de ministeries en de samen- sapparaat van de rijksoverheid. verking tussen de verschillende minis- Volgens de commissie heerst er op de teries moeten op deze indeling afge- meeste ministeries een slechte organi- stemd worden. satie. veel ambtelijke diensten zijn Een kabinet moet bij zijn aantreden overbelast, er wordt veelvuldig langs een concreet „actieprogramma" maken, elkaar heen gewerkt, er zijn teveel in- Elk jaar moet bij de presentatie van de stanties en commissies die zich met het- begroting dit programma worden bijge- zelfde probleem bezighouden en er steld. TWEE VVD-kamerleden zijn uit het Comité voor Olym pische Spelen en Mensenrechten gestapt. Ze deden dat, zd lieten ze weten, omdat de eveneens in het comité deelne mende PvdA-fractie bij een sportboycot in Rusland verdeeld stemde, en bij een sportboycot in Uruguay unaniem. Het is natuurlijk het goed recht van de VVD-parlementa- riërs om te concluderen, dat samenwerking in het mensen rechtencomité niet goed mogelijk is. De VVD-ers hebben ook gelijk als zij stellen, dat de PvdA zich selectief verontwaar digd toont bij een zo belangrijke zaak als de mensenrechten, als het gaat om misstanden bij linkse dictaturen enerzijds, en rechtse dictaturen anderzijds. MAAR de VVD heeft in dit verband wel een flinke laag boter op het hoofd. Want de VVD heeft zich ook selectief verontwaardigd getoond, maar dan andersom. Tegen deelna me aan de Olympische Spelen in Moskou stemde de VVD unaniem; tegen Nederlandse deelname aan de mini-wk in Uruguay stemde de VVD verdeeld. De VVD-kamerleden zouden er dus beter aan doen eerlijk te zijn over de motieven, die tot hun vertrek uit het Comité hebben geleid. En die motieven kunnen slechts zijn het ge brek aan steun van de eigen partij. Toen het om het boycot ten van een sportevenement in een linkse dictatuur ging, mochten de VVD-ers van hun partij in het mensenrechten comité gaan zitten; nu het om een rechtse dictatuur gaat ont valt hun de steun uit eigen partij. Zowel links als rechts in de Nederlandse politiek vertoont duidelijke trekken van selec tieve verontwaardiging. Staatssecretaris Van Eekelen van defensie wil een aantal landen, waaronder Indonesië, gaan bezoeken om de regeringen te overtuigen van de goede kwaliteit van oorlogs schepen van Nederlandse makelij. Wat de belangen van de Nederlandse economie betreft is dat een lofwaardig voorne men. Het Nederlandse defensiebeleid heeft er echter niets mee te maken. En het defensiebeleid is toch waar deze bewindsman in al lereerste instantie verantwoordelijk voor is. Het moet als zeer oneigenlijk worden beschouwd dat een bewindsman, wiens taak het is om de verdediging van ons land mede te organiseren, op stap gaat om oorlogsbodems van de Neder landse industrie aan te bevelen bij andere mogendheden. Daarvoor hebben we nu juist een staatssecretaris, ge plaatst bij economische zaken. Deze dient zich voor de bevor dering van onze gehele export in te zetten, waarbij overigens de uitvoer van oorlogsmaterieel altijd een zeer nauwkeurige toetsing behoeft. Als een defensie-bewindsman zich hiermee bezig houdt, ontstaat licht de schijn van onzuiverheid en een onjuiste vermenging van verantwoordelijkheden. De heer Van Eekelen kan dat beter voorkomen. DEN HAAG Omdat het na tuurlijke geneesmiddel interfe ron slechts beperkt beschikbaar is, kan het voorlopig niet op gro te schaal worden toegepast in de strijd tegen bepaalde vormen van kanker. De mogelijkheid wordt onderzocht het middel door bacteriën te laten produce ren. De opbrengsten van de hui dige proefnemingen zijn onvol doende voor massaproduktie. Proeven met interferon, een men selijk eiwit, hebben tot opmerkelij ke resultaten geleid met patiëntjes in Nederland Zweden en Duitsland die lijden aan een zeldzaam voor komende gezwelvorming in de luchtwegen en het strottehoofd. De patiëntjes moeten echter voortdu rend onder behandeling blijven tot, naar verwachting, de puberteit. Te gen deze kankervorm viel tot nu toe weinig te doen, dan het voort durend verwijderen van gezwellen. Sommige kinderen werden op deze wijze al meer dan honderd keer ge opereerd. Interferon is de laatste jaren ook gebruikt bij de bestrijding van een zeer kwaadaardige botkanker die vooral bij jonge mensen voorkomt, en bij drie vormen van bloedkan- ker en borst- en longkanker. Bij patiënten, waarbij de ziekte in een vergevorderd stadium verkeerde, zijn positieve resultaten bereikt. ENKELE BUIEN DE BILT-KNMI - Oceaande pressies blijven de komende dagen het weer in het Noord zeegebied beheersen. Zolang dit het geval is liggen de tem peraturen boven de waarden die voor deze tijd van het jaar normaal zijn. Na een heldere nacht waarin de temperatuur tot rond het vriespunt daalde, kwam van daag het weer bij ons onder, invloed van een depressie bij IJsland. Het regengebied van de de pressie drong in de loop van de ochtend tot de kustprovin- ties door. Achter het regenge bied blijft ons land in een krachtige westelijke stroming waarin naast opklaringen en kele buien voorkomen. Vooruitzichten voor vrijdag: Opklaringen, maar ook enkele.- perïoden met regen. Middag- temperatuur ongeveer 8 gra den. Vooruitzichten in cijfers ge?,» middeld. Aantal urer zon 1 tot 5. Min. temp. omstreeks 3 gr. Max. temp. omstreeks 8 gr. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal; 50 procent. Jaar hechtenis zonder proces m India mogelijk NEW DELHI In India heeft het Lagerhuis gisteren zijn goedkeuring gehecht aan de wet op de nationale veiligheid, die onder meer preventieve hechtenis van een jaar zonder vorm van proces mogelijk maakt. Het voorstel werd Aan genomen met 190 stemmen voor en 74 tegen. PARIJS Franse functiona rissen hebben gisteren beves tigd dat de hoofdstad van de in centraal Afrika gelegen staat Tsjaad in handen is gevallen van de strijdkrachten van pre sident Goukouni Oueddei na een negen maanden durende strijd tegen zijn rivaal oud minister van defensie Hissene Habre. De toestand is voor het eerst sinds lange tijd rustig in Ndjamena. Habre tekende een bestandsovereenkomst in aan wezigheid van de ministers van buitenlandse zaken van Kameroen en Togo. Habre be nadrukte overigens dat zijn vertrek uit Ndjamena een tac tische beweging was en dat de „strijd doorgaat"

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13