regensburg, passau en beierse woud gehandicapte kinderen op vakantie met de wielewaal' .en eeuwig zingen de bossen van het Beierse Woud. Waar de Regen in de Donau vloeit, schijnt de zon. Wij staan op zeer histori sche grond, op die van de oudste van alle Duitse steden. Regensburg. De Kel ten waren er het eerst; ze noemden hun vesting Rataspona en daar houden En gelsen en Fransen nog altijd aan vast: Regensburg is voor hen Ratisbon(ne) gebleven. De Romeinen maakten er Ca- stra Regina van; Marcus Aurelius leger de hier zesduizend man van zijn derde legioen. Een ruim vierkant van zware muren en poorten was in het jaar 179 gereed en overleefde deels de eeuwen tot vandaag. In steen gebeiteld bleef dat jaartal bewaard, uniek geboortebe wijs van een stad die als vrijwel enige uit het Derde Rijk de laatste oorlog na genoeg onbeschadigd heeft overleefd. Daar is zij vooral èén man dankbaar voor, dr. Johann Maier, een jonge priester van de dom, de Sankt Peter. Op 23 april 1945 was de stad door de Amerikanen omsingeld, maar de nazi gouwleider bleef bij zijn besluit, dat zij tot de laatste steen zou worden verde digd. Namens de burgerij bepleitte dr. Maier haar overgave zonder strijd; hij werd op de huidige Dachauplatz tussen twee vlaggemasten als „saboteur" op gehangen, samen met de werkman Jo sef Zirkl. Een dag later geschiedde ech ter toch wat hij gevraagd had en aldus werd Regensburg gespaard. Barbara Roemrijke namen schudt men er met gemak uit de mouw. Albertus Magnus was er bisschop, Albrecht Altdorfer schilderde en bouwde hier zijn meester werken en in het sterfhuis van Johann Kepler eert een museum de rekenmees ter en astronoom. Ook keizer Karei V bezocht de stad voor de Rijksdag van 1546 en deelde in de herberg „Zum goldenen Kreuz" het bed met de mooie zeventienjarige burgerdochter Barbara Plumberger, in haar latere rijke Gentse tijd Blomberg gespeld. Ze baarde een keizerlijke zoon. Don Juan, de held van Lepanto en kortstondig Spaans gouver neur van de Nederlanden: z'n zwierige standbeeld kijkt ons hier monter aan. Regensburg werd later de permanente zetel van de Rijksdag tot 1806: het oude raadhuis is er nog vol van. Als Prinzipal-kommissar vanwege de keizer verscheen er in 1748 Alexander, de vorst van Thurn und Taxis uit de be faamde familie, waarin sedert 1595 het ambt van algemeen postmeester van het Duitse rijk erfelijk was. Zijn nazaten wonen hier nog: Regensburg drinkt Thurn und Taxis-bier en uiteraard Dom- spatzen-pils uit de bisschoppelijke brouwerij van 1649 en toen vorst Jo hann (53) onlangs met een schoonheid van twintig huwde, gaf hij 5000 mark aan elk paartje dat op dezelfde dag trouwde. Het kon er af: het postbedrijf werd de familie in 1867 met een gouden handdruk van 9 miljoen Reichsmark af gekocht. Ook de in de handel rijk geworden bur gers leefden hier trouwens vroeger als vorsten: ze bouwden zich naar Italiaan se trant huizen met sterke torens, waar van er ooit wel zestig om strijd met de tientallen kerken het silhouet van de stad merkeerden. Nog altijd staan er twintig te getuigen van de macht van het vroegere patri ciaat, maar niets torent zo hoog als de dom, al zijn de ranke spitzen (105 me ter) daar, net als in Keulen, pas in het midden van de vorige eeuw opgetrok ken, overigens uit zo zachte zandsteen, dat ze in 1954 al helemaal vernieuwd moesten worden. Deengel lacht Wie de Regensburger dom gaat zien en dat mag je niet missen kan ver moeden wat een zuiver-middeleeuwse kathedraal ooit was: sobere staatsie in de grote lijnen, menselijke maat in de rijke verscheidenheid van boeiende de tails. Dat effect werd bewust herscha pen bij de stijlschoonmaak die de Beierse staat eigenaar van het ge bouw sedert de secularisatie van 1810 in 1834-'39 liet uitvoeren. De romantiek heerste, de barok stond in het verdomboekje en die ging dan ook de dom uit: altaren op het hoogal taar na, maar daar staat dan ook de ei gen zilverschat van het domkapittel schilderijen, het koorhek, een aantal grafmonumenten en zelfs het orgel, dat vervangen werd door een in de vloer verzonken instrument. Het resultaat van die storm oogt nu nog uniek, juist door de kracht van de mid deleeuwse glasvensters en plastiek, waarop de blik zich thans concentreren kan. Hier staat de beroemde lachende engel, een terecht vrolijke Gabriël, die EDE Hoe moeilijk het is om een ge handicapt kind mee op vakantie te ne men, hebben de meeste ouders van zo'n kind wel eens meegemaakt. Als men op een vakantiebestemming al be reid is gehandicapten toe te staan en daaraan schort het nogal eens dan blijft veelal toch het probleem be staan dat een heleboel hotels en cam pings niet zijn aangepast. Er zijn on overwinnelijke drempels, geen of te smalle liften en de deuren zijn vaak te smal om een rolstoel door te laten. Om een gehandicapt kind alléén op vakan tie te laten gaan was tot voor een paar jaar vrijwel geheel onmogelijk. Maar daarin is in 1977 verandering gekomen toen de stichting De Wielewaal werd opgericht. Deze stichting, die kantoor houdt in Ede. heeft zich toegelegd op het organiseren van fietstrektochten, kampeervakanties en reisjes naar va kantieverblijven voor lichamelijk en dubbel gehandicapte kinderen en jon gelui van zes tot vijfentwintig jaar. Met de fietstrektochten is men dit jaar begonnen. Ze worden georganiseerd voor groepjes van ongeveer tien kinde ren met een lichte hersenbeschadiging, waardoor ze een gestoorde motoriek hebben. Door die handicap wordt dik wijls ook hun gedrag beïnvloed, waar door ze in een groep met gewone" kinderen vaak in problemen komen. Dikwijls is bijvoorbeeld hun gehoor niet zoals het zou kunnen zijn en dat be moeilijkt het contact, waardoor ze over al buiten komen te staan. Vandaar dat we speciaal voor hen dit soort vakanties organiseren. De fietstrektochten dit jaar zijn uitstekend bevallen", aldus Ad Schutte van De Wielewaal. „Met een ca ravan en een paar tenten als slaap plaats hebben ze gefietst op de Veluwe, in en om Giethoorn en in de buurt van Sneek. Tien kinderen en vijf vrijwilligers hebben daarvan enorm genoten". Verder organiseert De Wielewaal kam peervakanties (gewoon in tenten want gebleken is dat de kinderen niet „extra willen opvallen") en reisjes naar aange paste vakantieverblijven in Oldebroek, Arnemuiden, Austerlitz en Sevenum. „Wij gaan ervan uit dat ook gehandi capte kinderen recht hebben op een va kantie. Het is overigens èen trieste zaak dat wij dergelijke reisjes moeten organi seren. Want het allerliefst zouden ze ge woon geïntegreerd, zoals dat tegen woordig wordt genoemd, op vakantie willen. Maar ja dat is kennelijk (nog) niet mogelijk. We hebben wel met aller lei jeugdorganisaties contact opgeno men en enig resultaat hebben we wel geboekt", aldus Ad Schutte. „Deze, zoals bijvoorbeeld de padvinderij, stel len hun vakantiekampen steeds meer open voor kinderen met een handicap. Maar hoe zwaarder de handicap, hoe moeilijker het wordt voor zo'n kind om mee te mogen. Dat is ook wel begrijpe lijk want het personeel dat dergelijke vakanties begeleidt is niet opgeleid voor het omgaan met gehandicapten. Ook wij moeten ons beperkingen opleg gen want voor de groepen gehandicap te kinderen die met ons meegaan, moet het ook echt een vakantie zijn. Als èén kind te veel hulp nodig heeft, dan drukt het ook te zeer een stempel op zo'n groep. Zo kunnen wij bijvoorbeeld geen bedlegerige kinderen meenemen, even min als kinderen die bijvoorbeeld dage lijks zeer specialistische hulp nodig hebben. Die kunnen wij hun niet geven. We hebben het dan overigens over zie ke kinderen en dat is eigenlijk een heel andere categorie. Gehandicapte kinde ren zijn tenslotte niet ziek". Volgens Ad Schutte heeft het organise ren van vakanties voor gehandicapte kinderen een bijkomend, maar heel be langrijk voordeel. „Het klinkt hard, maar een kind met een handicap legt vaak een zware 'druk op het gezin. Als zo'n jongen of meisje nu een paar we ken met ons mee kan, kunnen de vader en moeder in die tijd met hun andere kinderen gaan doen waar ze anders niet aan toekomen". „Met ingang van volgend jaar organise ren we negentien van dergelijke vakan ties. Tot nu toe waren dat er twaalf. Dat betekent dat we vorig jaar 350 kinderen vakantie hebben laten vieren en vol gend jaar zullen dat er ongeveer 450 zijn. Dat betekent ook dat we meer vrij willigers zullen moeten meenemen. We zullen er ongeveer 365 nodig hebben. Maar aan vrijwilligers is er over het al gemeen geen gebrek. Alleen is er een gemis aan vrijwilligers die medisch ge schoold zijn en die twee weken willen bes 'eden aan het begeleiden van ge handicapte vakantiegangertjes. Zo zou den we best nog wat verpleegkundigen, medische studenten en fysiotherapeu ten kunnen gebruiken". „Vrijwilligers krijgen geen loon, maar hoeven ook niets bij te betalen (uitge zonderd voor een reis naar Engeland). Dat brengt ons meteen op het bedrag dat die reisjes kosten. Over het alge meen is het zo dat de kosten die de verzorging van de vrijwilligers met zich meebrengt, worden doorberekend in de reissom. Wij vinden dat dat niet kan. De Wielewaal is van mening dat ook ge handicapte kinderen voor een normale prijs op vakantie moeten kunnenDe ouders zouden het anders ook veelal niet kunnen betalen. Dat wil zeggen dat de vakanties naar vakantieverblijven om en nabij de vierhonderd gulden kos ten en de kampeervakanties komen op ongeveer driehonderd gulden in het vol gende seizoen. Dat wij de meerkosten niet in de reis doorberekenen betekent overigens niet dat die kosten er niet zijn. Maar er zijn fondsen in Nederland die in dergelijke gevallen wel willen bij Voor wie tenslotte ook in Passau gekeken zet het goede leven noordwaarts voort langs de Ostmark-Strasse; tot Bayreuth 27! meter toegang tot de talloze vat geneugten van het Beierse en Obi zer Woud. Ik noem er maar een pi Tittling kan men de zeer onderm heer Georg Höltl ontmoeten, uil van de fameuze Rotel-tours, het de hotel dat met bedden en al evei naar Alaska rijdt als door de Sa naar Vuurland en de Khyberpas. Als Beierse jongen heeft Höltl ook thuis wat versierd: aan de Dr gensee bouwt hij al jaren aan zijr seumdorp, waarvoor hij karakteri eeuwenoude houten huizen verz zoals een ander suikerzakjes. Hij er al dertig, met een kerkje, een berg, het oudste Beierse schoolt) als kern de Rothau-molen, die al wen ter plekke stond. Höltl kocht in mei 1972 en stouwde hem seder vol met historisch gerief uit het bo< leven, een verrukkelijke verzami waarop we nauwelijks uitgekeken ten. Tot de geheimen van de Be boer, zo kun je er leren, behoorde hartstocht voor een snuifje. Perlei ter Schmaltzer was een bekend de zegeningen van het schnupfen breed uitgemeten. Ook het nabije vrije Grafenau stelt een serie snuifd ten toon en Frauenau glas, het kun: ambacht van heel dit gebied. In buurt ligt ook de toegang tot wat se 1970 als het eerste Duitse natio park is ingericht, een stuk van 130 kante kilometer uit het veel grc Beierse woud. een wandel-, klauter natuurparadijs dat met de Rachel m) opklimt naar de Boheemse gr De voornaamste wandelweg is ove kilometer uitgezet van Klingenbrun Schwellgraben. Bij een informatie trum begint de boeiende zwerft langs de kansels van een woest golv wildpark, waar ook wolf en wisen yrije ruimten huizen. In oostelijk Beieren, ook ten zuiden de Donau in het domein van Land en Straubing, is voorts nog zoveel te zien, dat er veel wijsheid schuilt gedachte om daarheen af te zwenl Voor uitvoeriger informatie verwijzé graag naar het Fremdenverkehr band van Regensburg en Passau Duits Reis-informatiebureau in Ams 1am, Spui 24 (020-241293). CHARLES DE spijkeren en zo heeft De Wielewaal tot nu toe weten te redden". De stichting hoopt dat ook in de komst op de hulp van deze fondsen worden gerekend, maar de basis wankel. Maar in Nederland is het anders. Vakanties voor gehandicaj zijn voor een groot deel afhankelijk de vrijgevigheid van anderen. Die sen zijn er echter voldoende in Ne land en daarom is er een speciaal nummer geopend om bijdragen te ten: giro 3733847 ten name van Wielewaal in Ede onder vermelding steunfonds Wie meer wil weten over de mogeI den van vakanties voor gehandic kinderen, of wie wel wat voelt „twee weken vrijwilliger" kan zich ten tot De Wielewaal, postbus 6710 BH Ede (Gelderland). Overigens is De Wielewaal met nog aardig initiatief begonnen. „E vakanties bestaan uit wat wij „themaweken". In de praktijk komt erop neer dat wij voor de veranï1 eens niet-gehandicapte kinderen ui digigen om met óns op vakantii gaan. Doel is die kinderen kennis W ten maken en te leren omgaan met! tijdgenootjes die in een rolstoel zffl We doen dat met kinderen van zes twaalf jaar. Die reageren het natuurt en zijn ook veel onbevangener dan dere kinderen". LONNEKE VAN Kt immers voor de verras te Maria aan de tegen overliggende pilaar een blijvende boodschap heeft. En de levendige expressie van gelovige verbeelding reikt er van de hemel tot de hel: links en rechts van het hoofdportaal zijn in kleine nissen de duivel en zijn grootmoeder in gemetseld. Wij weerstaan de dui velse bekoring om over die ene kerk voort te gaan. In Regensburg is eindeloos veel meer te zien. volop barokke pracht, historie in steen, tintelend leven. Ga in elk geval kijken naar wat er is opgegra ven onder het Nieder- münster, naar de Alte Kapelle en St.-Emme- ran, naar St.-Jakob en de Donau. Het water perst zich langs de ste nen brug, ooit als achtste wereldwonder geroemd en door Hans Sachs gepre zen. Aan de oever kringelt een rook- pluimpje boven de Wurstküche aan de Weisse-Lamm-gasse, schuin tegenover het logement van Goethe en Mozart, en daar, de gebraden worstjes op het bord, heffen we van harte het oude lof lied aan: O Regensburg, O Regensburg! Du wunderschöne Stadt, Die dreizigtausend Seelen Und eine Wurstküch' hat! Ludwigs Walhalla Vandaar naar het Walhalla blijkt stroomafwaarts maar een uur. Bij Do- naustaufen 358 treden omhoog staat de jongensdroom van de eerste Beierse koning Ludwig, die juist anderhalve eeuw geleden 18 oktober 1830 de eerste steen kwam leggen: een Griekse tempel naar het model van het Parthenon als erehal voor roemrijke Duitsers: koning, keizer, generaal, dich ter, denker, muzikant. Je weet niet wat je ziet: 121 borstbeel den kijken met dode marmeren ogen over je heen. Ludwig nam het destijds niët zo nauw: zijn Walhalla was toegan kelijk voor al ,,wer tauscher Zunge sey" en daartoe rekende hij ook Jan van Eyck en Erasmus, Hugo de Groot en Herman Boerhaave, Michiel de Ruyter, Rubens, Maarten Harpertszn. Tromp. Veel eigentijdse Duitsers zijn nogal ver legen met dit merkwaardige marmeren panopticum, dat overigens nog altijd wordt uitgebreid: laatstelijk werden Ri chard Strauss (1973) en Carl Maria von Weber (1978) bijgezet. Ludwig zelf, de enige die ten voeten uit als Caesar op een troon is gezeten, zette reeds in 1806 vijf beeldhouwers aan het werk toen Napoleon nog hoog en breed over Europa heerste, en toen hij in 1825 ko ning werd, stonden de eerste zestig portretten al in slagorde. Een machtig heer Honderd kilometer verder stroomaf zet ten wij voet aan wal in Passau, met Inn en Hz driestromenstad en zo barok als Regensburg middeleeuws is. Het waren dan ook Italianen die de stad herbouw den na de grote brand van 27 april 1662 en hun meesterwerk is de St.-Ste- fansdom, de moederkerk van de Ween- Voor hun dom zingen de koorknapen de lof van de Heer én van se Stefan en trouwens ook van de bis dommen Linz en St.-Pölten. Machtige heren waren ooit de vorst-bisschoppen van Passau, wier diocees 42.000 vier kante kilometer mat. Wenzel von Thun, de prelaat die de nieuwe dom liet bou wen alleen het gotische koor van de oude kathedraal was blijven staan en staat er nog gijzelde zelfs het hele stadsbestuur in zijn residentie, totdat Passau zijn aandeel in de bouwbelas- ting had betaald. Het geld werd goed besteed, en de schepping van Carlo Lu- rago prijkt vandaag na jarenlange res tauratie weer in volle glorie. Er is nauwelijks groter tegenstelling denkbaar dan tussen de klare eenvoud van de Regensburger en de stralende luister van de Passauer dom, een uit barsting van feestelijke barok die een historisch ideaal weerspiegelt: een stuk je hemel op aarde te scheppen als ver maak van eeuwige zaligheid. Het is alles kleur en beeld en goud wat er wemelt tot in den hoge. In de ruwbouw van Lu- rago klom eerst het specialistenteam van stucmeester Giovanni Carlone de steigers op, modelleurs, ornamentboet- seerders, gipsartiesten, wijd en zijddat tl roemd en ook elders op karwe Drin kneedden festons, kapitelen en êpu! dan duizend beelden, en toen zij al g d' den wachtten 179 medaillons maten op invulling door de van de fresco, die ter aflossing stonden, Carpoforo Tencalla Het resultaat is overweldigend: ps,u"" kan slechts in superlatieven wordei b0 schreven. In die sfeer past ooki«me grootste kerkorgel ter wereld, een i kaal universum waarvan ik hier slf de cijfers kan laten klinken. Vanal nieuwe hoofdspeeltafel heeft domo nist Walter Schuster centraal elekfi bestuurd de gezamenlijke potentie vijf orgels en vier klokkenspellen ter schikking, 231 registers, 17.330 p vanaf de 11 meter 20 lage C vai Contraprinzipalbas, tot het 6 millin c4-fluitje van het eerste register e 133 klokkenklanken bovendien, computer kan hij tot 32 registrar gelijkheden programmeren. Een verzamelaar Duizenden pijpen.en dat is nog maar een deel van het orgelgeweld dat in Passau de barok doet swingen.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6