mühlviertel Rabobanken. zuidoost münsterland paardentand verkwikkend land tussen donau en bohemen ANWB-kantoren. Nationale-Nederlanden, 500 Shell-stations, verkwikkend landschap voor het snelle dalen o de fiets naar Unterweissenbach. fraaie rijstebrijberg van Oostenrijkse va- emogelijkheden fonkelt een nog niet al en bekende diamant: het Mühlviertel, de heuvelachtige achtertuin van de Linz, oordwestelijke kwartier van het land. Aan lidkant over meer dan honderd kilometer de Donau bespoeld, klimt het dertig tot ig kilometer noordwaarts naar de hoge >n van het Boheemse woud aan de Tsje- he grens en in het westen sluit het, van au maar weinige uren gaans, op Beieren Het is een verkwikkend land: ruim, helder, rustig, groen gol vend tot de toppen van het ski paradijs Hochficht (1338 m.), rijk doorsneden door forellenbeken als Mühl en Rodl, Aist en Naarn. Voor één derde deel duizend vierkante kilometer is het met loof- en naaldhout begroeid; van diezelfde grootte is het land schap van de weiden, een voort durende verrassing van gran dioos uitzicht, de boerderijen als burchten op de 'heuveltoppen. Akkerland, het vruchtbaarst in het Donaudal, vele tientallen dor pen, enkele stadjes, een voor treffelijk wegennet en her en der een waterplas (en zestig zwem baden) vullen de rest van het Viertel, dat in zijn naamgeving ver teruggrijpt: Mühl geldt als een verbastering van Mihel, Kel tisch voor heuvel. Die heuvels zijn er van graniet, dat alom in grimmige steenformaties aan de oppervlakte komt, rotsen waarop tientallen kastelen en kerken zijn gebouwd en waaruit de kolom men zijn gehouwen, die er de da ken en arkaden van dragen. Ideaal Het is een ideaal land om te wandelen en ook om te fietsen, het plezierigst van noord naar zuid, want dan belooft elke klim de royaalste afdaling, maar met de auto doet men er uiteraard het meest en bereikt men het ge bied het best, al kan men naar Linz ook vliegen en ronken er treintjes rond. In een streek die buiten het grote verkeer ligt, een boerenland zonder industrie, is het aangenaam toeren. De be zoeker vindt er niet alleen 3500 kilometer wandelwegen, maar ook 14000 bedden gespreid in alle categorieën, vanaf 50 schil ling (nog geen acht gulden) voor bed en ontbijt bij de kleinere dorpsherbergen, de boeren en andere particulieren, tot een maximum van het tienvoudige voor vol pension In de beste ho tels met eigen zwembad en alle comfort. Tussen die uitersten van heel en wat minder goedkoop, beweegt zich een bonte verscheidenheid van aan geboden gastvrijheid onder eeuwenoud of fonkelnieuw dak. De druk van het massa-toerisme ontbreekt, de ontwikkeling is er wat vertraagd op gang gekomen: tot 1955 bezetten de Russen dit gebied, uitwijkplaats ook voor uit Bohemen verdreven Duitstaligen, de toekomst onzeker, het initia tief in afwachting van wat de tijd zou brengen. Dat is allemaal goed op z'n pootjes terechtgeko men. maar grensverkeer is er toch weinig, al ligt Praag niet erg veel verder dan het eigen We nen. Het Mühlviertel is zichzelf genoeg, en, in het hart van Euro pa gelegen, rijk aan historisch erfgoed, zij het met de schand vlek van een dieptepunt: ook Mauthausen ligt hier. Graaf Georg Een kleine keuze uit wat het Vier tel biedt, kan niet ver van de Do nau beginnen bij graaf Georg Clam-Martinic, de 18de genera tie op een burcht die al vanaf 1454 door zijn familie met haar Boheemse wortels wordt be woond (voorvader Jaroslav Mar- tinic werd in 1618 te Praag uit een raam gegooid, maar kwam er met een gebroken arm af). Graaf Georg, grijs snorretje, gidst klein en kwiek door zijn kasteel het is nooit veroverd, niet in de Boerenoorlog, niet in de Dertigjarige oorlog. We heb ben wel Russische bezetting ge had, ja, maar die heeft zich keu rig gedragen dat deels als mu seum is ingericht, spiegel van een groot verleden. Vader Hein- rich diende „Seiner Kaiserlicher und Königlicher Apostolischer Majestat" Franz Joseph als mi nister-president, oom Gottfried commandeerde op 21 augustus 1914 zijn Uhlanen bij Jaroslavic in de laatste ruitercharge tegen de Kozakken zijn sabel ligt er nog, met drie deuken en hier is het kuras dat graaf Karl in 1813 bij Leipzig tegen de kogels beschermde en het uniform waarin hij Napoleon naar Elba vergezelde, om nog maar te zwij gen van het vaandel waaronder graaf Johann in 1691 tegen de Turken sneuvelde en de stoel, bekleed met de huid van „Mutz", het lievelingspaard van graaf Christoph Clam uit 1581. De hui dige graaf lijkt overigens even trots op de eigen recente tro feeën, de kortgekrulde slagtan den van drie everzwijnen die hij voor de neus van de jonge Zweedse koning Gustaaf Adolf heeft weggeschoten, een kleine revanche, lijkt het wel, voor wat drie eeuwen terug een andere Gustaaf Adolf in deze landen heeft aangericht. Commune Historie volop, ook in Freistadt, die nog altijd grotendeels-gaaf ommuurde grenspost op de weg naar Bohemen, met haar in fleu rige pasteltinten geschilderde huizen rond de Hauptplatz, waar aan niemand meer kan zien dat ze al driemaal tot de grond toe afbrandden. Onder de gewelven van „Zum Goldenen Hirschen" aan de Böhmergasse kan met Wolfgang Deim ontmoeten, op- percommunist van de merkwaar digste commune, mij bekend: de Braucommune Freistadt van 1777. In dat jaar besloot men al het particuliere bierbrouwen in de stad te staken, en samen éèn communaal bedrijf te stichten. Het is er nog, en alle bezitters van huizen binnen de stadsmuur zijn er aandeelhouder van, die Het nieuwe Vrij Uit zomerprogramma ligt nu klaar bij alle De imposante burcht Clam, waar graaf Georg ffluilum houdt. jaarlijks hun dividend in bier krij gen uitbetaald, van 20 tot 144 ei- mer (van 50 liter elk), al naar de grootte van het huis. En wie met al dat bier geen raad weet, krijgt er vier schilling per liter voor in de plaats. Freistadt wordt gedomineerd door de vijftig meter hoge slotto ren uit 1365, en daarin bevindt zich een beroemde verzameling van het in deze streek nog altijd zoals door Johann Penzkofer in het nabije dorpje Sandl be oefende schilderen-achter-glas, een vorm van ontwapenend-pri- mitieve volkskunst naar traditio nele motieven, die in dit overwe gend katholieke land vooral aan de heiligenkalender zijn ont leend. Voor de echt antieke stuk ken moet men in duizenden re kenen, maar Penzkofer schildert er iedere dag nog wel een origi- neeltje bij, voorzover zijn aanpa lende winkel in tabaks- en pa pierwaren hem de tijd laat. In frisse kleuren en met goudbeslag zijn ze vanaf rond veertig gulden te koop. een soort Oostenrijkse ikoon van de Drievuldigheid of St. Leonhard, Herz Jesu of de herderspatroon St. Wendelin en zo verder. Hoogtepunt van wat religieuze kunst in het Mühlviertel heeft ge wrocht is overigens het laat-goti- sche St. Wolfgang-vleugelaltaar in Kefermarkt aan de weg naar Freistadt, schitterend uit linden- hout gesneden door een onbe kende meester uit Passau, aan Pacher en Veit Stoss verwant. Rond 1490 ontstaan, ruim 13 meter hoog, tronen St. Wolf gang, St. Petrus en een levens echte St. Chritoffel centraal, en de vleugels tonen uit het leven van Maria, wier beeltenis ook tot driemaal toe torent tot in de top van het snijwerk, vier taferelen: de boodschap van de engel, de geboorte van het Kind, de aan bidding van de wijzen en haar dood, bewogen verbeelding, die een eeuw geleden maar op het nippertje werd gered. Want de houtworm had al duchtig toege hapt, en het altaar zal vol gaten van de hagel waarmee in de ver waarloosde kerk op vogels was geschoten. De polychromie ging voorgoed verloren, maar in zijn houten eenvoud bleef het leven dige meesterwerk indrukwek kend genoeg en voorbeelden van stralende kleurigheid zijn er trou wens elders te over. De drie eeu wen oude barokke Stiftskerk van de Augustijner koorheren in Waldhausen bijvoorbeeld, een juweel, waarvan de fresco's en De Stiftskerk van Waldhausen, een barok wonder. het stucwerk, de gulden beelden en op een na de altaren met gemak de ondergang van het sedert de opheffing in 1792 vrijwel geheel afgebroken mach tige klooster blijken te hebben overleefd, een klein wonder in dit ook overigens zo bijzonder aan trekkelijke vakantieplaatsje. Oorvijg Befaamd is ook, helemaal aan de andere kant van het Viertel in het noordwesten, de Norbertijnerab dij van Schlagl bij het al een eeuw lang door toeristen en win tersporters bezochte Aigen. De jonge abt tevens ingenieur Florian Pröll heeft er zojuist het vierde eeuwfeest van de kloos terbrouwerij voorgezeten in de biertent met Wurzer en Kneidin- ger, de befaamde humoristen. Want dit is geen treurig land, al wil de grond er niet voor de wijn stok deugen: de abrikozen groeien er rijkelijk voor de maril- lenobstler en de -knödel, het voor en na bij een verrassend gerecht als de Tatsche, letterlijk een oorvijg, maar feitelijk een soort loempia met ham, zoals de vrouw van bergboer Franz Puch- ner aan de Grafenschlag bij Un terweissenbach die met hoogro de wangen feestelijk weet op te dienen. Nog wil ik het even hebben over de Kneipp-zusters van Bad Kreu- zen en Bad Mühllacken, Maria- zusters van de Karmel, die onder het wakend borstbeeldoog van pastor Sebastian diens heilzame therapie in moderne kuurhuizen toedienen, opgewekt maar streng: het middageten al om elf uur 's morgens, van twaalf tot twee strikte rust, des avonds de deuren al vroeg op slot, maar destijds heeft Anton Bruckner hier reeds heil gevonden. Terug tenslotte naar de Donau, na een groet aan dr. Heinrich III prins Reuss, die in Altenfelden een fantastisch wildpark heeft, waar meer dan 1200 dieren van 86 soorten in grote vrijheid door berg en bos dartelen: wisent, oe ros en lynx, herten van allerlei aard, het everzwijn en het wilde paard, mormeldier en. otter, gaat dat zien. Wij intussen dalen af naar Sankt Nikola, een pelgrim soord van de Goedheiligman in zijn historische rol als patroon van de schippers en als zodanig telkenjare op 6 december uit bundig gevierd, waartoe de bis schop van Linz in het kerkje op de rots de hoogmis komt zingen voor de schipper-pelgrims die hier uit Oostenrijk en Duitsland samenstromen. Sedert een twin tigtal jaren is de Donau welis- waaar tot kanaal getemd, maar de eeuwen door moest zij zich hier door de rotsen wringen, met een verval van vier meter op maar enkele kilometers varen. Geen wonder, dat de schippers hemelse hulp inriepen bij het passeren van de gevaarlijke stroomversnellingen, en St. Niko la verschafte die in aardse vorm. Want hier woonden de loodsen en de Schiffsmeister, de grote heren die wel zestig paarden be schikbaar hadden om de sche- pen door de kolkende engten te zeulen. Het complete verhaal wordt u smakelijk verteld door Obman Steiner van de plaatselij ke VVV, zoals ook overal elders zijn collega's ter begroeting ge- reed staan. Centrale informatie over het hele Mühlviertel geeft Manfred Traun- müller, Starhembergstrasse 35a, l A-4020, Linz en natuurlijk ook het Oostenrijkse Verkeersbu- reau, Singel 464, 1017 AW Am- sterdam (020-255933). JAN ONSTENK Het nieuwe Vrij Uit zomerprogramma ligt nu klaar bij de DÜLMEN (Münsterland) Een wit betegelde badkamer, maar dan wet een beetje groter dan thuis. Daarin bijna tot aan de knieën in het water....een paard. Wordt zo'n dier lekker rustig van, zeggen ze in ruitersporstad Warendorf, waar zoiets dan ook de gewoonste zaak van de we reld is. Je kunt er zelfs paarden zien kuren onder een fikse batte rij hoogtezonnen in een heus so larium. Eén op de dertig Warendorfers galoppeert, want op een dikke dertigduizend inwoners wonen er ruim duizend paarden. Geen wonder dan ook dat deze dieren, zeker in de buitenwijken, dage lijks In beeld zijn. Dat paardebad en -solarium Is te vinden in het nationale oplei dingscentrum voor dressuur-, spring- en militaire ruiters van het Westduitse Olympiade Komi- Het nieuwe Vrij Uit zomerprogramma ligt nu klaar bij een aantal tussenpersonen, die samenwerken met herkenbaar aan het Vrij Uit embleem tee. Vrijwel alle grote ruiters en amazones van de Bondsrepu bliek kan men er dagelijks bezig zien In de binnen- en buitenma neges. Zoals topruiter Hans Gün- ther Winkler, die Inmiddels de vijftig is gepasseerd maar nog al tijd stevig In het zadel zit. HIJ Is ereburger van Warendorf en woont er ook. Zeer riant. Warendorf herbergt voorts de beroemde Landsstoeterij van Nlederrheln-Westfalen, waar het hengstenbal jaarlijks duizenden paardenliefhebbers trekt. De Westduitse Rijschool Is er ook gevestigd en het wemelt er ver der van de „Reigerhof en" met eigen maneges, waar men bin nen de korste keren de rijkunst machtig kan worden. Sportbeoefening In het algemeen en paardensport In het bijzonder zijn troeven, die ook graag wor den uitgespeeld door vier stadjes In zuldoost-Münsterland, waar mee Warendorf In een soort streek-VW zit. Dat zijn Ennlger- loh, Oelde-Stromberg, Sassen- berg en Telgte. De prijs van een paar dagen of weken op een „ruiterboerderij" varieert van 90,- voor twee da gen tot zo'n f 700,- voor veer tien dagen (alles inbegrepen). In het voor- en naseizoen kan men echter op een aantal adressen heel wat goedkoper terecht. Leuk arrrangementje voor het hele gezin: zeven dagen in pen sion op een „Reiterhof" met da gelijks een uur rijles en ook nog een huifkartocht met picknick. Dat alles voor rond 300,- per persoon. Het stalen ros Is ook aardig po pulair aan het worden in zuld oost-Münsterland. Vrijwel elk stadje en dorpje heeft voor de liefhebbers leuke fietstochten in petto. Veelal gaat het daarbij om het zgn. „Pëttkesfahren". En dat mag u dan heel letterlijk vertalen in: paadjes rijden, want de rou tes voeren over kleine, goed be rijdbaar gemaakte (autovrije!) verbindingsweggetjes tussen buurtschappen en landerijen. Er Is natuurlijk veel meer te doen In dit licht golvende gebied: huif kartochten, wandelen, vissen, ja gen, vakantie vieren op 'n boer derij, folkloristische feesten mee maken. lekker eten.. Voordat we zuldoost-Münsterland verder la ten voor wat het is nog even een paar attracties op een rijtje ge zet, één per stadje van de sport ieve vijf: Telgte: Vanaf het vliegveldje daags voor Pinksteren Montgol- fiade oftewel kampioenschappen heteluchtballonvaren) een rond vlucht maken boven de mooie kreis Warendorf. Kost maar vijf entwintig D-mark, maar er moe ten wel drie deelnemers zijn. Oekfe-Stromberg: Naar het ro mantische Burchttheater gaan en een voorstelling bijwonen van Lope de Vega's „Das brennende Dorf Fuenteovejuna" ongehuw- den onder de poort naar het Burchtplein even met de ketting rammelen, ze vinden dan binnen een jaar de ware Josef of Jose- fien). Sassenberg: weekendje henge len op en boemelen rond een meer (voor negentig gulden per persoon, minimaal vijf personen). Warendorf: weekeindje ruiterstad met bezichtiging van Stoeterij en Olympisch centrum, wedstrijdje prijsschieten, gezellig dans avondje, inclusief welkomst drankje, alle maaltijden, over nachtingen en op de dag van vertrek een katerontbijt. Kost ongeveer negentig piek per per soon, maar als er minder dan twintig aanmeldingen zijn, gaat het hele feest niet door. Mis schien iets voor de brandweer, Het nieuwe Vrij Uit zomerprogramma ligt nu klaar bij herkenbaar aan het Vrij Uit vakantie-sptindoek. de biljartvereniging of de kegel club. Om de afstand hoeven ze het niet te laten! Tenslotte Ennigerloh; een plaats je, dat 'n beetje willens en we tens het laatst aan de orde komt. Daar is namelijk zoiets kun je verwachten in een paarden tand een ca valerie-museum gevestigd. In slot Vornholz Os- tenfeldetientallen vitrines vol hurzarenuniformen met veel kla tergoud. Vijanden op leven en dood uit alle windstreken broe derlijk naast elkaar in hetzelfde glazen kastje. Zelfs drie vooroor logse pakjes van onze eigen ca valerie (met kepi, weet u nog?). Ze zeiden dat er ook een afde ling 1933-'45 bestaat, maar die kreeg Ik niet te zien. „Wegens reorganisatie gesloten", heette het, maar ik geloofde er geen barst van. Buiten de kasteelpoort op een grasveldje een gedenksteen van een huzarenonderdeel uit de Hit- lertijd. De gidsen reppen er niet over, de folders vermelden het evenmin en misschien moet u er wel even naar zoeken tussen het hoge gras. De overlevenden van dat doodskoppenregiment ko men er nog regelmatig bij elkaar, maar het worden er wel steeds minder. Want het is gelukkig een leugen, dat old soldiers never die". - DRIES SCHEEPSTRA

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11