ret begon met Alexanders \agtime Band van Ma aan piano Bluyssen: „Niet zonder meer „ja" op „neen" tegen kernwapenbezit" iemonstrantse iteun voor IKV kerk wereld Kostbare Chinese vaas onder de hamer )rk en Vrede: opvoeding 't burgerlijke gehoorzaamheid Ministerie negeert joodse minderheid DPR Utrecht: Kardinaal moet met minister van defensie gaan praten LEIDSE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 1980 PAGINA 9 I HAAG Trompettist Wybe ia vierde gisteren tijdens het [ceiijkse clubmiddag van de igse Jazzclub zijn 40-jarig jubi- i als muzikant. Een feestje r de grijsgelokte blazer die nog d bij de Reunion Jazz Band ïlt en evenals een aantal orkest- loten een grote faam heeft als eger lid van de fameuze Dutch ing College Band toch wel een ,r aantekeningen bij wil maken. mensen denken vaak dat ik al maar musiceer" stelt hij. ar ik werk al jaren in de public itions, ben tegenwoordig ad- tt directeur van Beauchez, en Stick is een pure hobby voor me. |tite was dat de reden waarom in 1960 met o.a. Dim Kesber, Kolstee een Joop Schrier af- kte bij de Dutch Swing. Het or- Dutch Swing College ging door i nationaal en internationaal faam ergaren, maar het aardige was dat [succes op een andere manier toch weggelegd bleek voor „amateuris- e" schnabbelaars als Buma c.s. e's pittige trompetstoten, laat op ivond vaak gevolgd door een on navolgbaar stukje „scat-vocal" hebben zijn carrière begeleid die hem boven dien als jazz-promotor in diverse functies langs de Haagse Jazz Club. de Haagse Culturele Raad en uiteindelijk in de Stichting North Sea Jazz Festi val gebracht. Vandaar ook dat naast zijn huidige collega-muzikant Wim Kolstee, ex-collega Peter Schilperoort ook NorthSea Jazz-festival-baas Paul Acket, en Wim van Woerkens van de stichting Jazz in Den Haag in het co mité ziting hebben dat gisteren vanuit heel Nederland allerlei muzikanten naar Den Haag haalt om met Wybe zijn jubileum muzikaal te vieren. Blokfluit Wybe Bumas over het begin van zijn carrière op de trompet: „Mijn moeder was muzikaal. Ze speelde piano, en dat was de reden dat mijn oudere broer ook aan de muziek begon. Maar die bleek op den duur niet zo van de muziek bezeten, dus ik kreeg als jon gere broer alle afdankertjes: De blokf luit. de'mondharmonica. Toen ze thuis door hadden dat ik aanleg had, werd ik. zo ging dat in die tijd, bij Pa in de werkkamer geroepen. Of ik maar een keus wilde maken welk instrument ik zou willen spelen. Het werd trompet. Niet eens uit eigen wil, maar omdat ik het niet zo best wist en erover aan de praat raakte met een jongen van school. Trompet, zei die, dat spelen niet zoveel mensen. Hij had helemaal gelijk en heeft het sinsdien dan ook commercieel ver gebracht. Ik begon aan die trompet met een leraar van het conservatorium die me elke zon dagochtend kwam lesgeven." Hogeschool Burgerwacht „Dat waren uiteraard klassieke lessen, maar toch kreeg ik m'n eerste jazz-in- vloeden van m'n moeder. Die speelde op de piano nummers als „Alexanders Ragtime Band". Na drie jaar les werd het spelen op schoolfeesten, tot ik voor de oorlog gevraagd werd—door Eric Krans voor zijn orkest, later de legendarische Dixieland Pipers. Ik had tot die tijd in het orkest van de Haagse Burgerwacht gespeeld, die had je toen nog, en daar speelde je walsen en marsjes. Ik speelde er tweede of derde trompet en had er de grootste moeite met tellen, dat was niks voor mij. Eric Krans wijdde me in de be ginselen van de New Orleans Jazz in. Dat was helemaal nieuw voor me. Een blues, wat is dat? riep ik nog in die tijd." Buma had het gauw door en werd al gauw bekend als trompettist. „Mijn grootste muzikale triomf kwam toen ik in Rotterdamn aan de Economische Hogeschool studeerde, een studie die ik zelf uit m'n schnabbels betaalde, want mijn vader was in de oorlog fi nancieel volkomen kapot gegaan. Ik kreeg toen een telefonische oproep van Peter Schilperoort. Of ik in de Dutch Swing College wilde spelen. Nou, dat was wat, want dat waren mensen waar je alleen maar U tegen durfde te zeggen." Ook dat verander de en Wybe Buma begon als trompet tist een carrière langs de steden van Nederland en de rest van de wereld. Een loopbaan die voor jongens van de leeftijd van ondergetekende glorieus gestalte kreeg in enkele van de boe ken van schrijver Willy van der Hei de. Toch koos Wybe Buma voor een zake lijke carrière: „Hoe verder ik daarin ben, hoe meer ik besef dat je in de muziek en in zaken dezelfde kwalitei ten nodig hebt. Creativiteit en gevoel voor improvisatie." BERT JANSMA Hua Guofeng bereid af te treden PEKING Hua Guofeng. sinds het overlijden van Mao Zedong in 1976 voorzit ter van de Chinese Commu nistische Partij, is bereid zijn functie neer te leggen. Dit is in Peking vernomen. In ruil voor het door China's sterke man Deng Xiaoping verlangde aftreden, zal de naam van Hua nauwelijks worden genoemd tijdens het lopende proces tegen de lei ders van de Culturele Revo lutie (1966-1976), met wie Hua in 1976 nauw heeft sa mengewerkt. Ofschoon men in Peking zegt nog van niets te weten, wijst alles op de vervanging van Hua door Hu Yoabang, nu nog secretaris-generaal van de par tij. Hu, een naaste medewer ker van Deng, heeft de afgelo pen maand de representatieve functies van Hua, die sinds 27 november niet meer in het o- penbaar is gezien, waargeno men. Hua trad dit weekeind verder op de voorgrond door scherpe uitspraken over de Culturele Revolutie, die hij in zijn geheel als „zeer schade lijk" veroordeelde. Het was voor het eerst dat een zo hoge functionaris zich in het open baar in deze bewoordingen over de Culturele Revolutie uitliet. Roellprijs voor Stan ley Brouwn AMSTERDAM De David Roellprijs 1980, groot 15.000 gulden, is toegekend aan de kunstenaar Stanley Brouwn. De prijs, in 1963 door het Prins Bernhard Fonds ingesteld, wordt zo mogelijk één keer per twee jaar toegekend aan een kunstenaar als erkenning voor diens bijdrage aan de Ne derlandse cultuur op het ge bied van de beeldende kunst, toegepaste kunsten of de ar chitectuur. De jury heeft Brouwn geko zen, omdat zijn werk „in vorm, methode en kwaliteit indrukwekkend is". Volgens de jury heeft in het werk van Brouwn een actuele en tegelij kertijd klassieke opvatting over kunst op nieuwe en over tuigende wijze gestalte gekre gen. tlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Correctie weekpuzzel dr. Pluizer In de weekpuzzel nr. 50, een cryptogram die afgelo pen zaterdag in de krant stond, is een foutje geslo pen. Onder 2 horizontaal wordt vermeld „Net voor een heilzame vangst? (5)". Dit moet echter staan bij 6 horizontaal. Onze excuses voor de verwarring die mo gelijk onder de puzzelaars in ontstaan. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zal deze unieke Chinese fles meer dan 100.000 pond op brengen? Ze wordt morgen geveild bij Sotheby's in Lon den. Colin Mackay. een expert in Chinees porselein, ver bonden aan dit veilinghuis, verwacht inderdaad dat men er meer dan dat bedrag voor zal bieden. Mackay heeft de zeldzame, einde 14e eeuwse vaas afgelo pen lente ontdekt toen hij „ergens in Europa" (waarmee ze bij Sotheby's ergens op het vasteland" bedoelen) een alge mene taxatie ging doen van het aanwezige antiek. „De eigenaars hadden haar gekregen als huwelijkscadeau", zegt hij. „Omdat ze mat rood gekleurd is. werd ze als schermlamp gebruikt in een roze slaapkamer, waar ze ne tjes paste bij het geheel. Gelukkig waren in de vaas geen gaatjes geboord, wat haar waarde gehalveerd zou hebben". De firma Sotheby's weigert te onthullen in welk land en bij welke familie de kostbare Chinese fles ontdekt werd. „Dat is beroepsgeheim zeggen haar woordvoersters. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Chalchali wil president van Iran worden TEHERAN Opperrechter Ajatollah Sadegh Chalchali, bekend van de rondtrekkende snelrechtbanken en ex-hoofd van de anti-narcotica brigades, zal zich kandidaat stellen bij de eerstvol gende verkiezingen voor het Iraanse presidentschap. Volgens de grondwet zullen deze in 1984 plaatshebben. In een vraaggesprek met het dagblad „Teheran Times" toont Chalchali zich optimistisch over zijn kansen president van de Is lamitische republiek te worden. Terugtrekking Syrische troepen voltooid DAMASCUS Syrië heeft de terugtrekking van zijn naar schatting 50.000 militairen en 1200 tanks van de grens met he? buurland Jordanië voltooid, zo is gisteren in Damascus verno men. De terugtrekking, die een week heeft geduurd en die volgde op bemiddeling van Saoedi-Arabië, betekent het einde van een cri sis die de twee Arabische landen aan de rand van een oorlog heeft gebracht. Jordaanse functionarissen in Amman verklaarden dat de troe penterugtrekking aan de Jordaanse zijde van de grens voort duurt. bderland moet eenzijdig maatregelen nemen op het pied van kernwapens om een proces van meerzijdige jtwapening op gang te brengen. Deze maatregelen, zo bgelijk met andere kleine landen, moeten onderdeel jn het NAVO-beleid worden. De tot nu toe gevoerde pragslijn heeft niet geleid tot beëindiging of zelfs af- mming van de nucleaire bewapening. Jt zegt de algemene vergadering van bestuur, het hoogste feaan van de Remonstrantse Broederschap in een resolu- Fdie zaterdag te Hilversum met 76 stemmen voor en 33 |en werd aangenomen. ®t deze uitspraak die het karakter van een overweging left en derhalve niet bindend is voor de leden, geven de jnonstranten voorzichtige steun aan de campagne van I Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) „Help de kernwa as de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Met J grotere meerderheid, 90 voor en 40 tegen, bevestigde {Remonstrantse Broederschap haar deelname aan het V. Zij is hiermee de eerste kerk die formeel haar stan- jnt over de IKV-campagne bepaalt. Inhoudelijk schaarde 1 synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zich in (vember reeds achter het IKV-voorstel. erlijke ongehoorzaamheid is de strijd tegen de wanor- ie door bestaande rechtsverhoudingen wordt gesane erd of mogelijk gemaakt. In die zin is deze gerichte vertreding een plicht van de mens. Het vindt plaats bereidheid de gevolgen van de wetsovertreding te n. Bovendien is burgerlijke ongehoorzaamheid ge- loos. ei dr. W. E. Verdonk, hoogleraar christelijke ethiek zater- Utrecht op een werkdag van „Kerk en Vrede" over dit na. donk maakte een onderscheid tussen burgerlijke ongehoor dheid enerzijds en voor eigèn rechter spelen anderzijds, ""{speculant, die met een knokploeg zijn gekraakte pand on- fct, is niet burgerlijk ongehoorzaam, hoewel hij de wet reedt. Hij is misdadig bezig, aldus Verdonk. ienschappelijke acties zijn van groot belang bij deze vorm [verzet, zei Verdonk. Individuele acties worden door de Peid gemakkelijk verengd tot een gewetenszaak, waarvoor jhderingen gemaakt worden. De spits van de actie is daar- gebroken. Hij noemde dit repressieve tolerantie, kanleiding tot het bestuderen van dit onderwerp op een kdag van Kerk en Vrede was de afloop van het kamerde- 7ver de plaatsing van atoomraketten op Nederlands grond- Jd. Een mogelijke actie tegen die plaatsing zou de vorm burgerlijke ongehoorzaamheid moeten krijgen, naar de T°g van Kerk en Vrede-mensen. Op deze werkdag zijn vragen aan de orde gekomen als: „Zijn er dusdanige pro- jen die een bedreiging voor de mensheid zijn dat (massale) pvertreding gerechtvaardigd is? en „Tasten dergelijke ac- pe parlementaire democratie aan?" Mgr. J. Bluyssen van 's Hertogenbosch zal niet zonder meer „ja" zeggen op het advies van de katholie ke vredesbeweging „Pax Christi" aan de bisschop pen om „neen,, te zeggen te gen het kernwapenbezit. In dit zeer uitvoerige advies schaart Pax Christie zich in grote lijnen achter de leuze van het Interkerkelijk Vre desberaad. IKV. „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Neder land". Bluyssen op de vergadering van de pastorale raad, een vertegen woordiging van de geloofsge meenschap in het bisdom, dat hij doende is zijn standpunt te bepalen voor het beraad dat de bisschoppen begin vol gend jaar gezamenlijk over een standpunt zullen hebben. Dat standpunt hoeft volgens de Bossche bisschop niet eensgezind te zijn. „Ik voor mij zal in deze kwestie zeker genuanceerd reageren", aldus Bluyssen. De pastorale raad besteedde zijn vergadering aan de be spreking van een serie aan bevelingen die de vastenbrief van de bisschoppen „De mens in de arbeid" in de pa rochies handen en voeten kan geven. Op een informa tiemarkt werd getoond hoe verschillende groepen met de problemen uit de brief bezig zijn (o.m. wao, bedrijfssluitin gen en de arbeidssituatie in het algemeen). Uit de versla gen van de discussie op een vorige vergadering over dit onderwerp leidde Bluyssen af dat er gevoelens van on macht leven als het gaat om de vraag wat christenen van uit hun geloof zouden moe ten ondernemen tot verbete ring van de arbeidssituatie en tot opvang van ondervonden menselijk leed. Hij kon zich vinden in voor stellen tot het scheppen van ontmoetingsplaatsen in de parochies, waar de vragen uit de wereld van de arbeid aan bod kunnen komen, niet al leen in mooie woorden, maar in dagen ten dienste van de mensen waar de vastenbrief over spreekt. „Er komt geen vervolgbrief van de bisschoppen," zo zei hij. „De bisschoppen hebben evangelische uitgangspunten geformuleerd; zij meenden geen volledige analyse van de feitelijke situatie te kun nen geven noch een gedetail leerd uitgewerkt actieplan voor de plaatselijke geloofs gemeenschap. Het gaat om bezinning en mentaliteitsverandering ten aanzien van de arbeidspro blemen," aldus mgr. Bluys- Nieuwe voorzitter bisschoppelijke vastenactie De bisschoppen van de rooms-katholieke kerk in Nederland hebben drs. J. V. M. Steegmans, burgemees ter van Bunnik, benoemd tot voorzitter van de Stich ting Bisschoppelijke Vas tenactie. De heer Steeg mans volgt mr. C. E. Schelfhout op die zeven jaar lang deze functie be kleedde. Schelfhout kan te rugzien op een ambtster mijn waarin de vastenactie van de Nederlandse katho lieken jaarlijks groeide wat betreft de geldelijke opbrengsten. Drs. J. V. M. Steegmans is zijn loopbaan begonnen als directeur van „Contact der Continenten". Na een aantal jaren actief geweest te zijn in verschillende sociale functies werd hij burgemeester van Grubbenvorst. Dat bleef hij tot in 1980. Toen kwam hij als burgemeester naar Bun- nik. Het ministerie van onderwijs heeft bewust joodse rationa le en religieuze feestdagen niet opgenomen in een voorlich tingsboekje over culturele minderheden in Nederland. Dit boekje is bestemd voor leerkrachten van kleuter-, lager, buitengewoon en voortgezet onderwijs. Inzicht wordt al leen gegeven in nationale en religieuze feestdagen van lan den, waarmee Nederland een wervingsovereenkomst heeft afgesloten, en van vroegere en huidige overzeese gebieds delen. Nederland heeft met Israël geen wervingsovereen komst gesloten. Uit landen, waarmee wel zo'n overeen komst is gesloten, komen vrijwel geen joden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van onderwijs verklaard tegenover het „Nieuw Israëlietisch Weekblad". Het boekje bevat achtergrondinformatie bij een kalender. Leer krachten kunnen bij het ministerie bovendien extra materiaal aanvragen over de herkomstlanden van gastarbeiders en over de islam. In een hoofdredactioneel commentaar schrijft het NIW dat het ministerie van onderwijs formeel gelijk heeft. Het blad stoort zich echter o.m. aan het feit dat Jeruzalem alleen wordt ge noemd als een bijzondere stad voor de Islamieten. „Iedere zich zelf respecterende uitgever van zakagenda's en kalenders ver meldt de joodse feestdagen. Een uitzondering daarop vormt de kalender uitgegeven door de Palestijnse vereniging in Neder land", aldus het NIW. De Diocesane Pastorale Raad Utrecht heeft in haar vergadering van vrijdag aan kardinaal Willebrands gevraagd zich in zijn functie van legerbisschop per soonlijk contact te zoeken met de minister van defen sie en er bij hem tegen te protesteren dat de geestelijke verzorging beperkingen worden opgelegd om het vraagstuk van kernwapens binnen de krijgsmacht ter discussie te stellen. De raad verklaarde zich akkoord met de instelling door de kardinaal van een commissie over de plaats van de vrouw in de kerk. Het probleem zal in etappes moeten worden bestudeerd. Eerst de vraag wat de oorzaken zijn dat ook in functies en taken waarvoor geen sacramentele wijding is vereist vrouwen zo weinig aanwezig zijn en hoe dit verbe terd kan worden. De laatste etappe zal zijn de vraag naar de houdbaarheid van de theologische argumenten om de vrouw uit het sacramentele ambt te weren. De raad uitte kritiek op de toon van de brief van de kardi naal waarin hij de raad dringend verzocht het besluit van de vorige vergadering om voorlopig geen nieuwe LPO-de- legatie te benoemen te herzien. Toch besloot de vergade ring, na lange en heftige discussies, haar beslissing te her zien. Deze beslissing werd genomen met acht stemmen voor, zes tegen en één onthouding. Zo snel mogelijk zal nu de procedure op gang gebracht worden om een nieuwe Utrechtse LPO-delegatie samen te stellen. Duizenden brillen voor de paus De paus heeft gisteren en kele duizenden brillen in ontvangst genomen tijdens een audiëntie van een groep Italiaanse opticiens ter gelegenheid van het feest van de Heilige Lucia, volgens de traditie be schermheilige van het ge zichtsvermogen. „Wij wisten niet wat we an ders moesten aanbieden aan een paus die zelf geen bril draagt", aldus de president der opticiens. Daarom boden ze hem brillen aan voor de missielanden. „Wij verheu gen ons over het feit dat tal loze katholieken beter zullen zien dank zij de bril van de paus". De paus moest wel vragen beantwoorden over foto's uit zijn Poolse tijd, toen hij een bril met een schildpadden- montuur droeg. „Die heb ik niet meer nodig", zei hij droogjes. Paus: sport staalt spieren De paus heeft zaterdag de positieve kanten van de sportbeoefening benadrukt tijdens een audiëntie van leden van de „Sporting Club" uit Pisa. Achtereenvolgens somde hij de volgende eigenschappen op: het denken wordt ge traind; juist gebruik van de menselijke energie; opbouw van de wilskracht; zelfbe heersing; methodische voor bereiding; uithoudingsvermo gen; weerstand bij tegenslag; loyaliteit; trouw aan de (spel regels; afzien; solidariteit; betrouwbaarheid, grootmoe digheid tegenover de verlie zers; evenwichtigheid van de (ware) verliezer; geduld met eidereen. Samenvattend zei de Heilige Vader in zijn Poolse tijd een niet onbekwaam skiër „Een complex van morele waarden die echte ascese vereisen en die bijdragen tot de vorming van de mens en de christen."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9