e 9,757. Ontvoering D'Urso tweede zaak Moro ABN Bank assaal eerbewijs aan John Lennon m Milton Obote opnieuw president van Oeganda Paisley voorstander referendum Ulster (T EN RODE BRIGADES WEER ACTIEF I V s Foto op OPEC-top Iran-Irak drukt stempel op OPEC- conferentie Verdere verrechtsing regime El Salvador Spaarpandbrief 1980/85 Pandbrief1980 per1982/88 ■TÜ2 TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 DECEMBER 1980 PAGINA 7 NEW YORK EN LIVERPOOL VV YORK/LIVERPOOL Meer dan 000 mensen, velen met narcissen en sen zoals de flower-groups van de ja- zestig, huilden gisteren in New York iaden in stilte als eerbewijs aan Beatle n Lennon. De bijeenkomst vond plaats iet ijskoude New Yorkse Central Park. rouwenden begonnen de wake precies 14.00 uur (20.00 uur onze tijd) zoals gevraagd door de weduwe van Len- Yoko Ono. Ze had de miljoenen fans e hele wereld gevraagd tien minuten ilte te bidden in plaats van een begra- idienst bij te wonen. Aan haar ver werd massaal gevolg gegeven, zowel terika als elders over de gehele we lden tussen de vele duizenden was een fme foto van Lennon opgesteld, waarop ;en t-shirt droeg met als opschrift „Ne' York City". Vele fans hieven hun handen in een vredessaluut. Iemand droeg een span doek voor nucleaire ontwapening, een ander een bord met de vlaggen van Engeland en Amerika. Toen de wake begon stopten alle radiosta tions in Noord-Amerika met hun uitzendin gen en een televisie-station onderbrak een uitzending van een sportwedstrijd, om zonder commentaar de fans in Central Park te laten zien. De politie had aanvankelijk geschat dat zich een half miljoen fans naar Central Park zouden begeven, maar het vriesweer en de snijdende wind deden velen binnenshuis blij ven. De plechtigheid werd beëindigd met de stem van Lennon via de luidsprekers in zijn eigen lied „Imagine". Tiidens een herdenkingsconcert in de geboor- 'd van de Beatles, Livërpool, waar zo'n 12b 1 getrouwen aanwezig waren, deden zich gewelddadigheden voor toen honderden toeschouwers het podium beklommen uit woede over het feit dat de aanwezige pop groepen overgingen op andere muziek. Zeker 100 mensen voornamelijk tiener meisjes die hysterisch raakten of flauw vielen raakten gewond. Ook de plechtigheid in het Central Park in New York bleef niet helemaal zonder geweld. Aan het einde van de wake vielen enkele schoten. Volgens de politie werd een 19-jarige jongeman door iemand beschoten toen hij het park verliet. De gezondheidstoe stand van het slachtoffer is stabiel. Een ver dachte werd gearresteerd. 'haans rzet geeft W op DELHI De arresta- n honderden Afghaan- illectuelen, voormalige irsambtenaren en an- anti-Russische voor heeft het verzet in nistan niet vermogen ken, verklaarden Af- ise kringen in de India- ifdstad New Delhi, onder leiding van Rus- rresteerde oud-minister inanciën Abdoel Malik Rahimzai en oud-mi- 'an binnenlandse zaken Wardak in de loop van vangrijke razzia in Ka- omliggende plaatsen, inlangs uit Afghanistan ;en berichten. 0(j rinaams jjzonder trechtshof |tslagen ARIBO Het Bij- Gerechtshof, dat (huidige Surinaamse ïbbers is ingesteld van corruptie beschul- prominenten uit de re- r-Arron te berechten, is gevallen. litaire leden van het tri- kolonel b.d. Haakmat Ipitein Bansia, stelden p week hun zetels be- (aar, nadat zij kritiek geuit op de handels- an de president, mr. Abendanon. Deze zou hun voorkennis heb- iloten de zaak tegenaex- r mr. Achmed Karamat 'erdagen. De militairen jhet hier niet mee eens in de zaak tegen de (nister van openbare en verkeer door. In jting daarop boden de ten hun ontslag aan. remier André Haakmat, minister van buiten- I JMzaken, justitie, leger en constateerde, dat er de leden van het hof ^^^vertrouwensbasis meer en ontsloeg alle leden. «ering-Chin A Sen be- je minister te machtigen nieuwe samenstelling t Bijzonder Gerechts- og geen zicht op. wan- it proces tegen Ali zal voortgezet. de Islag krakers litie in jj it-Berlijn ize correspondent Ami van Vree) Berlijn is afgelo- ikeinde het toneel ge in de hevigste straat ten die sinds jaren in x>rmalige hoofdstad geleverd en die deden aan de onlusten in van de buitenparle- tt oppositie in de ja- itig. ding voor de confronta- «en politie en betogers ontruiming van een ld in de saneringswijk irg. De gevechten die ontstonden en waarbij den vooral jonge men- n betrokken, duurden in de nacht. Er wer- icaden opgericht, stra- toroken, bouwketen in [gestoken, politiewagens iteld, etalageruiten in- en winkels geplun- r dan honderd men en deels ernstig ge- 57 betogers zijn gearres- herhaalden de ge en zich in nog grote- fang, toen meer dan tnonstranten op en Kurfürstendamm de van de gearresteer- n. Wederom kwam 1 hevige gevechten tus- litie en betogers waarbij ^wonden aan beide zij- De echtgenote van de Italiaanse juridi sche topambtenaar Giovanni d'Urso na het vernemen van het nieuws, dat haar man door de Rode Brigades was ont voerd. De foto van Giovanni d'Urso, zoals die door de Rode Brigades aan enkele Ita liaanse kranten is gezonden. Achter hem de strijdvlag van de terreurorgani satie. ROME - De Rode Brigades hebben de verantwoordelijkheid opgeëist voor de ontvoering van de 48-jarige jurist dr. Giovanni d'Urso, hoofd van een geheime afdeling van het Italiaanse ministerie van Justitie. Hij zal, naar hun zeggen, „berecht" worden. De ontvoering moet vrijdag avond rond tien uur hebben plaats gehad, toen Giovanni d'Urso zich van het ministerie naar huis begaf. Gevreesd wordt dat deze ontvoering een tweede zaak-Moro zal worden, omdat de terroristen voor d'Urso's vrijlating een eis hebben gesteld waaraan de Italiaanse overheid waarschijnlijk niet zal voldoen. Evenals kort na de ontvoering van Aldo Moro in maart 1978 gebeurde, hebben de Rode Brigades zaterdag Po- laroid-foto's aan enkele kranten gezon den. Daarop staat hun slachtoffer afge beeld tegen de achtergrond van hun vlag. Op de voorgrond staat een schild waarop de eis van de Rode Brigades voor de vrijlating voor d'Urso staat vermeld: Sluiting van de zwaar be waakte supergevangenis op het eilandje Asinara bij Sardinië. In deze gevange nis wordt een aantal tot langdurige ge vangenisstraffen veroordeelde kop stukken van terreurorganisaties gevan gen gehouden. Niet alleen is hét prak tisch onmogelijk om uit deze gevange nis te ontsnappen, het is ook moeilijk om er familiebezoek te ontvangen. Giovanni d'Urso is hoofd van een klei ne, zeer geheime afdeling van het mi nisterie van justitie in Rome, die uit maakt in welke gevangenis terroristen worden ondergebracht. In het anonie me telefoonlje dat enkele kranten na de ontvoering ontvingen, werd de functie van Giovanni d'Urso exact weergegeven. Dit versterkt het al lan ger bestaande vermoeden, dat zich bin nen het ministerie van justitie in Rome een of meer tipgevers van de Rode Bri gades moeten bevinden. Het laatste half jaar heeft de DIGOS, de politieafdeling onder leiding van ge neraal Dalla Chiesa, die speciaal belast is met de opsporing van terroristen, zware slagen toegebracht aan enkele organisaties. Eerst werd de leider van de Brigate Rosse in Noord-Italië, Patri- zio Peci gegrepen. Hij toonde zich een berouwvolle verdachte die alles op biechtte wat hij wist Tientallen arres taties van Rode Brigadisten waren daarvan het gevolg. Enkele weken geleden klapte de val dicht rond Prima Linea, een andere ul tra-linkse organisatie van terroristen, die zichzelf beschouwen als verzetsstrij ders tegen het corrupte democratische stelsel. Verder werd een aantal leden van ultra-rechtse terreurbenden ge pakt. Zij worden verdacht van mede plichtigheid aan de bomaanslag van 2 augustus jongstleden in het station van Bologna. De verwachting dat het terrorisme in Italië na de tientallen arrestaties van de laatste tijd vleugellam zou zijn ge maakt, wordt gelogenstraft door de ont voering van Giovanni d'Urso. BALI Alsof het deelne men aan de vandaag begon nen OPEC-conferentie op Bali op zich al niet tot vol doende spanningen aanlei ding geeft, heeft de Iraanse delegatie bij de opening van de conferentie een voor Irak zeer pijnlijke zet gedaan. Op de stoel voor de Iraanse de legatieleider prijkt name lijk een één meter hoog por tret van olieminister Mo hammed Tondguyan. Deze is eind oktober in het oorlogs gebied door Irak gevangen genomen. De Iraakse delega tieleider gaf later als ant woord: „Wij zouden het ge paster vinden om foto's van slachtoffers van het Iraanse regime te laten zien". De delegatie van Iran op de Opec-conferentie, met in het midden de foto van oliemi nister Tondguyan. KAMPALA Tien jaar nadat hij door Idi Amin werd afgezet, is Milton Obote op nieuw president van Oeganda geworden. Vanmorgen heeft hij in het parlement de eed op de grondwet afgelegd. De partij van Obote, het Oegandese Volkscongres, heeft bij de verkiezingen op 10 decmeber 70 van de 126 zetels behaald. Een commissie van waarnemers van het Britse Gemenebest, die toezicht heeft gehouden op het verloop van de verkiezingen heeft verklaard dat „met uitzondering van enkele incidenten de uitslag de wil van de bevolking weergeeft". In bijna alle gevallen heeft de bevolking vrije toe gang tot de stembureaus gehad, aldus de com missie. De Oegandese Democratische Partij, die op de katholieken steunt en 55 zetels heeft be haald, heeft daarentegen verklaard dat de ver kiezingen niet vrij zijn geweest. De partij wil dat er onmiddellijk nieuwe verkiezingen wor den gehouden. Obote heeft aangekondigd dat hij een politiek van verzoening en herstel wil voeren. Oeganda was bij zijn onafhankelijkheid in 1962 een van de welvarendste landen van Afrika. BALI De Indonesische president Soeharto heeft vanmorgen de conferentie van olieproducerende lan den (OPEC) op Bali offi cieel geopend en een beroep gedaan op Iran en Irak hun conflict in de geest van de islamitische eenheid te beëindigen. Het beroep van de Indonesi sche president volgde op een verhitte ruzie tussen de dele gaties van de beide oorlog voerende partijen, die de conferentie al bijna deed mislukken nog voor zij wer kelijk was begonnen. Iran zou pas op het laatste ogenblik hebben besloten de vergadering bij te wonen na een gesprek tussen zijn delega tieleider en de Venezolaanse minister van oliezaken Hum- berto Calderon. Overeengeko men is dat de Indonesische olieminister tijdens de confe rentie zal plaats nemen tussen de delegatieleiders van Iran en Irak. Normaal zitten de OPEC-leden altijd in alfabeti sche volgorde naast elkaar. Naar in conferentiekringen verluidt, werden vanmorgen nog steeds verwoede pogingen gedaan om een agenda op te stellen, die voor beide oorlog voerende partijen acceptabel is. De Venezolaanse olieminister Humberto Calderon Berti, ver klaarde tegen verslaggevers niet te verwachten dat de con ferentie van olieproducerende landen vandaag al uiteen zou moeten gaan. De Venezolaanse olieminister karakteriseerde de conferentie op Bali als een poging de we reld te tonen dat de OPEC een oorlog tussen twee landen die de organisatie hebben opge richt, kan overleven. ONLUSTEN IN LONDONDERRY (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De militante Noord- ierse dominee Ian Paisley heeft in een tv-gesprek opnieuw een referen-, dum voorgesteld om te achterhalen of de bevolking van Groot-Brittan- nië (Engeland, Wales en Schotland) het woelige Ulster nog langer als een onvervreemdbaar deel van het Verenigd Koninkrijk wil beschou wen. Als het antwoord op die vraag overwegend negatief klinkt, zouden de Noordierse politici een stukje Ier land tot onafhankelijke staat kun nen uitroepen. Paisley is een man met ambities. Als leider van Ulsters Democratische Unio nisten zou hij het in een dergelijk geval wel eens tot eerste president van de nieuwe Noordierse staat kunnen bren gen. Hij verdenkt de Britse premier Marga ret Thatcher van gekonkel met haar Ierse ambtgenoot Haughey op de top conferentie in Dublin, precies een week geleden. Ds. Paisley verlangt, dat premier Thatcher hem tekst en uitleg geeft. Zij ontkent in Dublin gepraat te nebben over de constitutionele aspecten van de Ierse kwestie. Ulsters bevolking heeft in 1921 het grondwettelijke recht gekregen om Brits te blijven. „Als daaraan getornd wordt, zullen de loyale protestanten van noord-Ierland op straat verschijnen", zei de struise dominee onheilspellend. Paisley heeft ook door protestanten' veroorzaakte herrie voorspeld als de regering in Londen het zou wagen concessies te doen aan de zeven hongerstakers in de Mave-gevangenis bij Belfast. duurt nu al zeven weken. Het ierse ministerie heeft toegegeven, dat één van de stakers, Sean McKenna (26) spoedig zal kunnen sterven. Naarmate de fysische toestand van de hongersta kers verslechtert, stijgt in Ulster de on rust. Zaterdag werd er op verscheidene plaatsen betoogd. In Londonderry doen zich nu bijna elke dag rellen voor. In de nacht van zaterdag op zondag hebben 200 jongelui daar winkels geplunderd en in brand gestoken. Zij raakten slaags met de po litie en de brandweer. Tien jongelui werden gearresteerd. Wegens het dreigende gevaar van mas sale betogingen, rellen en aanslagen hebben de Noordierse autoriteiten alle verloven van de politie ingetrokken. ADVERTENTIE. Met einddatum in '85, '86 en '87. Waardepapier aan toonder. Vrij overdraagbaar. Keuze uit vijf vaste einddata. Elk met een vaste rente. Bij de aankoopprijs is de aangegroeide rente inbegrepen. einddatum aankoopprijs op rente 16 december '80 1 maart '83 f830,91 8,75% 1 maart '84 f 747,39 9,50% 1 maart '85 f 676,03 9,75% 1 maart '86 f615,97 9,75% 1 maart '87 f 561,25 9,75% Rente op basis van samengestelde interest. Verzilverbaar na het verstrijken van de looptijd. Eindwaarde f 1.000,-. Ook verkrijgbaar met eindwaarde f 10.000,-. Viditel 369. SAN SALVADOR De christendemocratische leider Jose Duarte is dit weekeinde benoemd tot president van El Sal vador. Dit is uit betrouwbare bron in San Salvador verno men. Kolonel Jaime Abdul Gutierrez werd benoemd tot op perbevelhebber van de strijdkrachten. Hij zal tevens vice- president zijn. De liberale vertegenwoordiger in de junta, kolonel Adolfo Maja- no, is weggepromoveerd. Merderwerkers van Majano waren al eerder weggezuiverd. Volgens waarnemers houden de wijzigin gen in het regime een verdere verrechtsing in. Binnen het regi me was een crisis uitgebroken na de moord op drie Amerikaanse nonnen, waarvoor regeringsfunctionarissen verantwoordelijk zouden zijn. Het Amerikaanse weekblad Time schrijft dat het onderzoek dat de Amerikaanse regering naar de moorden heeft gelast door de regering van El Salvador wordt belemmerd. ADVERTENTIE UO/ Spaaipandbrief, groeit in 5 jaar naar f 1.700,-. /O Huidig rentepercentage 11%; huidige afraftcprijs f995,- opgelopen rente vanaf 3 maatt 1980 (effectief rende- I ment ca. 11.10%). Aan toonder Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kan toren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of com missionair ineffekten.■- „f,, in.i, ^Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-152645 Aanzienlijke groei Sovjet-hulp aan India NEW DELHI De akkoorden die India en de Sovjet-Unie tij dens het officiële bezoek van president Leonid Brezjnjev aan New Delhi gesloten hebben, zullen de Sovjet-Unie in staat stel len aanzienlijk haar militaire en economische steun aan India uit te breiden. Dit is in de Indiase hoofdstad vernomen. Ofschoon geen bijzonderheden bekendgemaakt zijn over de mi litaire leveranties, gaven verscheidene kranten als hun mening te kennen dat India vermoedelijk geroepen zou worden zijn plannen voor de aankoop van materieel uit andere landen dan de Sovjet-Unie te herzien vanwege de voordelige aanbiedingen van Moskou. Reagan stelt Egypte en Israël gerust CAïRO Amerika's afgezant naar het Midden-Oosten, Sol Li- nowitz, is in Cairo aangekomen met een boodschap van Ronald Reagan voor de Egyptische en de Israëlische leiders. In de bood schap bevestigt de toekomstige Amerikaanse president, dat hij wil vasthouden aan de akkoorden van Camp David en dat hij vastbesloten is het vredesproces voort te zetten. „Het is een ver plichting die de Verenigde Staten zijn aangegaan en ik denk dat we die verplichting ook zullen nakomen", zo zei Linowitz. Tsjechische dissident uit Praag verbannen WENEN De Tsjechoslowaakse dissident Jaroslav Sabata heeft zaterdagavond opdracht gekregen Praag te verlaten, toen de politie hem enkele uren nadat hij uit de gevangenis was vrijgelaten, weer oppakte. Dit is in emigrantenkringen in Wenen vernomen. De 54-jarige Sabata, woordvoerder van de beweging voor bur gerrechten Charta 77, is door de politie naar het station gebracht en op een trein naar Brno gezet, de plaats waar hij vandaan komt. Sabata werd zaterdagavond opgepakt in het appartement van zijn dochter in Praag, waar hij vrienden zou ontmoeten. Eerder had zijn dochter hem opgehaald van een gevangenis in Litomerice bij de grens met Oost-Duitsland. ADVERTENTIE U^\ t Pandbrief, looptijd maxim.ia! 8 jaar. Huidig rentepercentage 11%; huidige afgifteprijs f995,- /A opgelopen rente vanaf 15 maait 1980 (effectief ren- w dement ca. 11.12%).J.urlijkse rente-uitkering f 110,-. Aan toonder. Tussentijds verhandelbaar op de effektenbeurs. Verkrijgbaar bij de kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank, of bij uw bank of commissionair in effekten. Westland Utrecht Hypotheekbank Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 2645

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7