rije Poolse boeren gaan vechten voor eigen grond 1 rAKING MOET VAKBONDSRECHT AFDWINGEN Abortuswet niet rond voor verkiezingen akbeweging moet kiezen voor werk boven geld Wiegel blijft lijsttrekker VVD Verloving prins Charles vandaag en „Blauwe aanslag" kraakt voormalig belastingkantoor ORZITTER INDUSTRIEBOND CNV: DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 15 december 1980, 71e jaargang na 21838 kersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-Hoofdredacteur: J. J. Hallewas - facteur. Wim Buijtew(^_Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorfllnfl: tel. 071-122243 (18.00 tot 19 00 uur) - imenten: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Rita Reys Op Ned. I om 22.02 uur mu ziekprogramma „Music Gal lery met o.a. Rita Reys en om 20.15 uur tv-film „Zeg me, hoe ik heet". Op Ned. II om 19.27 uur co medyserie „Angie" en om 20.27 uur blijspel „Gekke men sen?". Opklaringen Perioden met zon, maar eerst nog een bui. Noordwestenwind en middagtemperaturen rond 6 graden. Morgen zon: 8.42 - 16.26. Schev. hoogw.: 9.31 en 21.56. Laagw.: 4.29 en 17.24. i Agt weer m van jaar l'RSUM Minister-president Van voor de derde keer als „Man van 1 r" uit de bus gekomen in een on to van het bureau Lagendijk in op- van de A VRO. gt, die ook in 1978 en 1979 op de plaats beslag legde, kreeg zeventien t van de stemmen (dertien procent jaar). Tweede werd koningin met acht procent en derde Joop nelk met vier procent. Volgens de die de uitslag gisteren bekend konden de ondervraagden vrij uit mannen of vrouwen die be id genieten door sport, politiek, to- abaret, omroep of krant. DEN HAAG De verkiezingsraad van de VVD heeft Hans Wiegel zater dag unaniem aangewezen als lijsttrek ker bij de komende verkiezingen. Behalve Wiegel zijn er nog zeven libe ralen die op alle lijsten in het land zullen voorkomen: Nummer 2 op de lijst is mevrouw Smit-Kroes (staatsse cretaris van verkeer en waterstaat); 3. Rietkerk (fractievoorzitter in de Tweede Kamer); 4. Ed Nijpels (Twee de-Kamerlid); 5. Mevrouw Cappeyne van de Coppello (vice-fractievoorzit- ter in de Tweede Kamer); 6. De Korte (Tweede-Kamerlid); 7. Van Aardenne (minister van economische zaken); 8. Ploeg (Tweede-Kamerlid). Ook Beatrix houdt Kerstrede DEN HAAG Konin gin Beatrix zal de tradi tie van haar moeder en grootmoeder voortzet ten en op Eerste Kerst dag een toespraak hou den tot het Nederlandse volk. De radiorede zal 's-middags om een uur of 's-avonds om zes uur worden uitgezonden via de Hilversumse zen ders. Een andere tradi tie die de koningin handhaaft is de Kerst viering voor het perso neel. Dit jaar gebeurt dat op 22 december in het Paleis op de Dam. Auto onder trein: 1 dode NOOTDORP De 24-jarige J.L.C.B. uit Leidschendam is gis teravond op slag ge dood, toen hij met zijn auto op de spoor wegovergang aan de Veenweg in Noot dorp door een passe rende trein werd ge grepen. De auto werd ongeveer 280 meter meegesleurd, alvo rens de trein tot stil stand kwam. Volgens de politie had de man de in werking zijnde licht en belsignalen op de overgang genegeerd. LONDEN De kans is groot dat de verloving van prins Charles met lady Diana Spencer nog vandaag bekend wordt gemaakt. Dit schrijft het Engelse dag blad The Guardian. Leden van de koninklijke huishouding menen dat de Britse vorstin de verloving aanvankelijk in haar Kersttoespraak bekend had willen maken, maar dan zou de schrijvende pers er pas vanaf 27 december aandacht aan hebben kunnen besteden, omdat op bei de kerstdagen geen kranten verschijnen. Geruchten over een op handen zijnde verloving zijn mede geba seerd op het feit dat de bemanning van de telefoon centrale van Buckingham Palace voor vandaag aan zienlijk is versterkt. Soortgelijke maatregelen wer den getroffen toen de verloving tussen prinses Anne en captain Mark Phillips bekend werd gemaakt. jlen. CHAU Afgevaardigden De herderlijke brief van het Poolse epis- gen van de maatschappij om de „noodza- SNÉMfijj" zelfstandige boeren in Po- copaat is gisteren in alle kerken voorgele- kelijke stabiliteit te herstellen". SCHAU Afgevaardigden Ie zelfstandige boeren in Po- ebben gisteren, tijdens een luchtige bijeenkomst in War- V^k, gedreigd, dat zij per 30 de- I gier in staking zullen gaan, I F de rechtbank hun aanvraag I ischrijving als onafhankelij- L ikbond goedkeurt. Deze bij- Df imst had plaats tezelfder lat de Poolse kerk en de vrije Dnden opriepen tot het bewa- jan de nationale eenheid, als g {week de slachtoffers van de lonlusten van 1970 her worden. elonluste worden. polging fi in De herderlijke brief van het Poolse epis copaat is gisteren in alle kerken voorgele zen. In deze brief werd gewaarschuwd, dat de souvereiniteit en het bestaan van Polen zelf op het spel staan. De bisschop pen zeggen, dat Polen een moeilijke tijd doormaakt, die nog gecompliceerder wordt door sociale spanningen en mate riele tekorten: „Deze toestand eist van ons opofferingen en de hernieuwing van het land vraagt verantwoordelijkheid, gezond verstand en doordachtheid. Wij hebben een hoge prijs betaald voor de vrijheid van Polen. Zijn souvereiniteit en zijn vei ligheid mogen niet lichtvaardig in gevaar worden gebracht, anders zullen wij die weer verliezen", aldus de brief. De kerkelijke leiders vragen aan alle la- In een dorp bij Warschau sprak een pries ter honderden boeren toe die het recht op een eigen vakbond eisen. Hij zei, dat de boeren „moeten vechten voor hun eigen grond". Hij maakte ook bezwaar over de manier, waarop in Polen geschiedenis wordt gegeven. „Het is belangrijk, dat onze kinderen op school onze eigen ge schiedenis te leren krijgen en geen inge voerde geschiedenis. De eis van de zelfstandige boeren, om een eigen vrije vakbond op te richten is in eerste instantie door de rechtbank afge wezen onder het motief, dat het recht van oprichting van vakbonden alleen geldt voor werknemers in dienst van anderen. De leider van de vrije Poolse vakverbond Solidariteit, Lech Wale sa, krijgt hier van een kloosterzuster een afbeelding van de Zwarte Madonna van Czestochowa ten geschenke. tgeest jkspolitie van eest heeft za- oacht na een achtervolging -jarige loodgie- igehouden na man onder ïn- van alcohol itsing met een vijkse poli had veroor- manning van irveillanceauto rde de auto- in Noord- an te houden hij slingerend De man ne- de stoptekens irdween met nelheid rich- Voorhout. De rijkse politie 'olgde de in- van Oegst- tot aan zijn aats. Op de nmerstraat- apte hij piotse de rem in een ld raakte ge- bij de aanrij- ie volgde. De aan de vrij politieauto ts i\ aanzienlijk. fijnse illagroep rschept iVIV Israë- legerpa- es hebben tvond een Pa- se guerrilla- onderschept, nuit Libanon grondgebied Israël wilde (dringen. Een ijn kwam om 'en en een Is- he militair gewond. De i infiltranten n teruggedre- Spandoeken vermelden, dat het gebouw van 's Rijks belastingen aan het Buitenom v r „in gebruik" is en DEN HAAG Het voormalige Rijksbelastingkantoor aan het Buitenom in Den Haag, dat al drie jaar leegstond, is donderdagnacht in het geheim gekraakt door vier leden van de actiegroep „Blau we Aanslag". Afgelopen zaterdag werd de actie in de openbaarheid gebracht. De overige leden van de actiegroep, dertien man, voegden zich toen bij de al aanwezige krakers. De kraakactie verliep zonder ongeregeldheden. De Haagse politie, door de krakers zelf gewaarschuwd, heeft niet ingegrepen. BIJ VERWERPING REGERINGSVOORSTEL: DEN HAAG Het kabinet zal een initiatief-wetsontwerp van de Kamer inzake abortus niet zonder meer onderteke nen en het zodoende tot wet verheffen. Het zetten van een dergelijke handtekening is een duidelijke politieke beslis sing, die een demissionair kabinet niet voor haar rekening kan nemen. Dit zei minister De Ruiter (justitie) zaterdag voor de VAR A-ra dio. De komende week handelt de Kamer het regeringsvoorstel inzake abortus af. De kans bestaat nog steeds dat het regerings voorstel niet voldoende steun in de Kamer krijgt. In dat geval zal de Kamer komt in maart het initiatief-voorstel van PvdA en D'66 in behandeling. Voordat de regering om haar handtekening wordt gevraagd, zullen de Eerste Kamer en de Raad van State zich er nog over moeten uitspreken. Het is zeer twijfelachtig of dit nog voor de verkiezingen van mei 1981 lukt. Daarna is het kabinet demissionair. Het PvdA-kamerlid Van Thijn bestreed voor de radio de opvat ting van De Ruiter. Volgens hem kan een demissionair kabinet wel degelijk zijn handtekening zetten onder een abortusvoorstel vanuit de Kamer. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERT ENT It STAAT DER NEDERLANDEN lOI LENING 1SSQ PER 1SB6/1S95 tweede uitgifte Inschrijving volgens het tendersysteem op 16 december a.s. van 9 tot 15 uur vla banken en commissionairs N „De vakbewe- al een duidelijke keu- fcten maken voor werk geld. De achterban worden voorgehouden loonontwikkeling de >de tien jaar sterk zal worden afgeremd een aanvaardbare elegenheidsstiuatie te Wij zullen boven dien initiatieven moeten ne men tot een zeer krachtige bestrijding van het mis bruik van sociale voorzie ningen". Dat betoogde voor zitter Leo Ester van de Indu striebond CNV vanmorgen op een bijeenkomst van de christelijke vakcentrale in Doorn. Volgens Ester leidt de manier waarop regering, vakbeweging en werkgevers de economische crisis tegemoet treden tot niets. „De bakens worden niet verzet", aldus de voorzitter. Ester nam daarmee enige af stand van het sociaal economi sche beleid van zijn vakcen trale, dat uitgaat van behoud van koopkracht voor de laag ste inkomens. Ook minister Albeda van so ciale zaken liet weten dat de bonden met hun eis de koop kracht tot een inkomen van 36.000 gulden te handhaven, een onhaalbare zaak nastre ven. De minister zei zaterdag voor de radio te verwachten dat de leden hun bonden de rekening zullen presenteren, omdat zij wèl inzien dat derge lijke eisen niet haalbaar zijn. Minister-president Van Agt stelde gisteren dat de PvdA de belofte om de koopkracht van de laagste inkomens de ko mende kabinetsperiode te handhaven niet waar kan ma ken. De groei van de economie zal, verwacht Van Agt, bedui dend lager uitvallen dan de 2,25 procent van waaruit de PvdA redeneert. Ook de eis van de PvdA de twee kern centrales in ons land te sluiten wees de premier in een reactie op de zes PvdA-strijdpunten voor een nieuwe coalitie als een verkeerd besluit van de hand. Ed. van Thijn:,,!n Uruguay nietin oranje ZEIST Op een enkele uitzonde ring na kwam er tijdens de bondsvergade ring van de KNVB, zaterdag in Zeist, geen enkel protest te gen het besluit om het Neder lands elftal te la ten deelnemen aan het mini-wk in Uruguay. Wederom, zoals ook al in de periode voor de Olympische Spelen was gebeurd, werd het accent gelegd op de eenzijdige verantwoordelijkheid: alleen de sport moet „boycotten". Eric Vilé, de praeses van het betaald voetbal, sprak dan ook van mede-verant woordelijkheid en zei:„Zo lang de regering die verant woordelijkheid niet mede wil dragen en culturele en, diplomatieke betrekkingen met die landen blijft on derhouden, zo lang de regering dus geen visie toont, is het niet aan de voetbalbond om een bestaand be leid van buitenlandse zaken te vertegenwoordigen. "Hij drong wel aan op het ontwerpen van een „code tussen sport en politiek". Ook het argument van het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten - „juist sport is gëeigend om actie tegen een bepaald regiem te voeren" - achtte Vilé niet acceptabel. De voorzitter van dit comité, Ed.van Thijn, reageerde op het besluit van de bondsvergadering met:„Een huiveringwekken de beslissing waar het cynisme van afdruipt, een be schamend besluit. Door deel te nemen laat men zich misbruiken voor de politieke doeleinden van het gene- raalsregiem in Uruguay, terwijl het argument voor deelneming juist is dat men zich niet wil laten gebrui ken door de Nederlandse politiek". Van Thijn hoopte dat het Nederlands elftal zich niet in het oranje zal hullen „want men vertegenwoordigt niet oranje maar alleen zichzelf". Ter vergadering in Zeist werden lijs ten aangeboden met handtekeningen van spelers van 125 elftallen die een wedstrijd zullen staken als pro test tegen de deelneming aan het mini-wk, en een zwartboek over Uruguay. Voorzitter Wim Meuleman nam deze protesten in ontvangst maar het besluit was onwrikbaar: Nederland speelt in het mini-wk. ZEIST Tijdens zijn afscheidsreceptie werd de scheidende bondsvoorzitter van de KNVB, Wim Meuleman, door do Koninklijke Belgische Voetbal bond bij monde van zijn Belgische collega Louis Wouters tot erelid benoemd. Bovendien krijgt Meu leman morgen in Brussel een koninklijke onder scheiding, die hem door het ministerie van Culture le Zaken zal worden overhandigd. Eerder op do bondsvergadering werd Meuleman voor zijn veer tien jaren bondsvoorzitterschap door zijn opvolger Jo van Marle benoemd tot erelid van de KNVB. „Om je levenslang aan je eigen bond te binden", aldus Van Marle. Op de receptie hebben tal van promi nente gasten, onder wie Sir Stanley Roue en UEFA- voorzitter Artemio Franchi, de scheidende voorzit ter de hand gedrukt om vervolgens de komende man sterkte en geluk te wensen. Meuleman werd tevena tot erelid benoemd van de Nederlandse Sport Federatie. DEN HAAG De wedstrijden in de eredivisie van het betaalde voetbal hebben opnieuw een dieptepunt op geleverd. Twee weken geleden werd een 'record' ge vestigd met slechts 78.500 kijkers in negen wedstrij den. Dit weekeinde werd dit 'record' nog eens scher per gesteld. Met een gemiddelde van 6600 toeschou wers waren er nu slechts 59400 mensen. FC Den Haag spande andermaal de kroon met slechts 2500 man. In Maastricht was het stadion het best gevuld met 12.000 toeschouwers. gei RAALTE Gienus Meijerink, epitè\an hoofdklasser Emmen en ex-amateurinternational, heeft gieter middag na afloop van de competitiewedstrijd tegen Rohda Raslte geweigerd mee te werken aan een do* pingcontrole van de KNVB. Meijerink wee samen met zijn ploeggenoten De Raaf en Reuvers uitgeno digd om urino in te leveren bij arte Oosthoek van de KNVB. De epctsspeler weigerde ale enige, omdat hij principiële bezwaren heeft tegen dopingcontroles in het amateurvoetbal. Maatregelen tegen spelers die geslikt hebben, kunnen overigens niet genomen worden. Het gaat de KNVB er uitsluitend om een beter inzicht te krijgen in het amateurvoetbal. AZ '67 is na 15 wedstrijden nog steeds maar één puntje kwijt... ...terwijl Feyenoord er zondag wéér een achterop raakte. BIJ Ajax - WiHen II was zoveel vuurwerk, dat de scheidsrech ter kort voor tijd de wedstrijd moest staken. NIJMEGEN Een gedeelte van de Nij meegse ijshal is door brand ver woest. Hierdoor kon de ijshockeywed- strijd Nijmegen Amsterdam niet doorgaan. De 23-ja- rige assistent van de kantinebeheer der raakte door een explosie als gevolg van een lekkende gastank in de dweil- machine ernstig ge wond. Het gas be reikte in de ruimte naast de machine een waakvlam van een boller en ont plofte. De kantine beheerder en diens assistent kwamen net aanlopen. Laat ste liep derde graads brandwon den op. De circa achthonderd in hoofdzaak kinderen, die op het moment van de explosie op de ijsbaan schaat sten, bleven onge deerd.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1