fl uiVeerwerkis niet zo heilig als het lijkt rriekenland januari id van EG Griekenland vreemde eend in Europese bijt ÏNENLAND ïitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen: litensteBinnenhofbuitensteBinrienhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinneri LEIDSE COURANT ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 PAGINA 9 s. UYL 1 Ieb je dat gezien dagavond? Impje over Den 'an Veronica, ik zat op het net. AZ 67 •ju> Hoezo? Was met Den Uyl? ik iets gemist l gemist is een woord. Het was raaggesprek met Remmers, weet Remmers ont ken Uyl, zo heet- Niet echt goed Beetje oppervlak- doe. Maar er za- ich wel aardige jes in. Is? ie zag bijvoor- ioe Den Uyl met h, z'n vrouw oodschappen liep <n. Lachen hoor. erkte overduide- dat-ie eigenlijk of nooit bood- kaasboer, zegt-ie: .Mag ik van u hele oude belegen kaas". Zoiets zeg je toch niet? Je zag die kaasboer denken: Wat bedoelt die man? Hele oude kaas of extra belegen kaas? Enfin, nadat hij eindelijk had begrepen wat Den Uyl bedoelde, liet-ie 'm een stukje proeven. Zegt Den Uyl: „Dat is goed". Hij wis selt een blik van ver standhouding met Lies- beth en mompelt dan: „Eeeeeeh, geef maar een stukje van vier ons". Vier ons! Dat is toch schitterend, vind je niet? Want je weet dat ze nog kinderen thuis hebben. Maar het werd nog mooier toen ze weg gingen. Ze had den namelijk ook nog wat andere dingetjes gekocht, een doosje eie ren en zo. Gaat Den Uyl die boodschappen in de tas doen. En wat denk je dat er het eerst in ging? De eieren! Nou vraag ik je. Als er één hoofdzonde is bij het boodschappen doen, dan is het wel, dat je de eieren onderin de tas doet. Goh, dat die man zich voor dat soort scè nes heeft geleend, hè? Geleend? Ik heb van Henri Remmers ge hoord, dat dat bood schappen doen een idee van Den Uyl zelf was. Remmers was daar he lemaal niet opgeko men. Die wilde alleen maar een ontspannen vraaggesprek en hen paar opnamen van Den Uyl bij spreekbeurten en werkbezoeken. Daar heb ik trouwens ook nog iets moois over gehooid. Wat dan? DEN UYL 2 Nou, Henri Remmers had kort voor de opna me van het programma gehoord, dat Den Uyl een paar dagen naar New York moest, on der andere voor een gesprek met Kurt Waldheim, de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties. Hat- sekidee!, dacht Rem mers. Daar pakken we effe een paar shotjes van mee! Een leuk snoepreisje, trouwens. Enfin, hij legt dat voor aan de Veronica-direc- tie en hij krijgt te ho ren: Dat gaat mooi niet door, meneer Rem mers. We gaan geen kapitalen steken in de opname van een mi nuutje film in New York. Remmers boos. Hij had zich er al helemaal op verheugd, natuurlijk. Maar niks hoor. Er zou een afspraak worden gemaakt met een Ne derlandse cameraploeg die toch toevallig in Amerika zat, om Den Uyl bij het gebouw van de Verenigde Naties te filmen. Maar er zou nog iets extra's gere geld worden. Den Uyl zou bij dat VN-gebouw voor de camera een klein praatje moeten houden en in dat praat je zou hij dan net moe ten doen, of hij tegen Henri Remmers sprak. Zo in de trant van: „Ja, meneer Remmers, ook dit behoort tot mijn be zigheden". Dan zouden de kijkers tóch de in druk krijgen dat Ver onica kosten noch moeite had gespaard om Remmers een zo compleet mogelijk por tret van Den Uyl te la ten maken. Heeft Den Uyl daar aan meegewerkt? Nee, zo gek kregen ze hem niet Hij weigerde pertinent. En terecht natuurlijk. Het resul taat van al dat gedoe was, dat er wel opna men van Den Uyl voor het VN-gebouw zijn gemaakt en zelfs nog een seconde of vijftien van Den Uyl in ge sprek met Kurt Wald heim, maar dat Den Uyl in die stukjes film helemaal niks in de ca mera zegt. En zo is het ook uitgezonden. Trou wens, in februari komt „Remmers ontmoet Van Agt" op het scherm. Dat wordt na tuurlijk helemaal mooi. Remmers, zogenaamd fietsend naast Den Dries. En Dries maar kletsen in die camera. „Dit is nou groot ver zet, meneer Remmers". Terwijl Remmers dus buiten beeld comforta bel naast Van Agt in een Mercedes rijdt. Ja. zoiets zal dat wel wor den. VERBRUGH Grapje, deze week ge hoord van het GPV- Tweede Kamerlid Ver- brugh. „Er was laatst bij mij ingebroken. Ga ik naar de politie om aangifte te doen. zegt zo'n agent tegen mij: Wat doet u voor werk? Ik zeg: Ik ben lid van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal. De agent kijkt me perplex aan en zegt: Ja, maar wat doet u?" NATIONALE TUD Dinsdagmiddag zou het dan eindelijk gebeuren. De ontknoping van het al ruim een maand sle pende abortusdebat stond voor de deur, al thans, dat dachten de mees ten in „politiek Den Haag" dinsdags morgens nog. Maar nee. Tegen twaalven arriveert er in de Tweede Kamer een brief van minister Gin jaar van volksgezond heid. waarin hij schrijft dat hij en zijn collega De Ruiter nog niet in staat zijn, de Kamer het verlossende ant woord te geven. Kamervoorzitter Dol man, die de brief als eerste ontving, zag in gedachten al een enorm gat in de kame ragenda ontstaan. Daar houdt Dolman aller minst van. Er mag, zo pleegt hij te zeggen, geen Kostbare Nationa le Tijd worden ver spild. Dus trommelde hij Ginjaar en De Rui ter op om in de Kamer tekst en uitleg te ko men geven over het gevraagde uitstel van het abortusdebat. On dertussen zon hij op middelen om het gat in de agenda op te vullen. Aldus geschiedde. Om twee uur, bij het begin van de kamervergade ring, werden Ginjaar en De Ruiter door de oppositie overspoeld met verwijten. CPN- fractieleider Marcus Bakker haalde zelfs Dolmans uitvinding „Kostbare Nationale Tijd" aan. Het mocht echter niet baten, want de meerderheid (CDA, VVD. SGP en GPV) ging akkoord met het uitstel. Dan zouden we misschien alvast kun nen beginnen met het eveneens op de agenda staande debat over de nieuwe studieduur aan de universiteiten, stel de Dolman voor. Dat zou trouwens mooi uit komen, want minister Pais was in het kamer gebouw aanwezig en als het aan hem lag mocht de Kamer direct met het onderwijsdebat beginnen. Maar helaas voor Dolman had de Kamer ernstige bezwa ren tegen zijn voorstel, want sommige woord voerders waren nog helemaal niet klaar met het opstellen van hun speeches. Uitein delijk werd tot onge noegen van Dolman besloten, de vergade ring maar een paar uur te schorsen. Zo ging er dus toch nog Kostbare Nationale Tijd verlo ren. En ziet. hoe menselijk de politiek soms is. Aan de zijkant van de zaal. achter de groene gor dijnen, stond Ginjaar nog even met een paar journalisten na te pra ten over de abortuspe rikelen, toen daar opeens minister Pais aan kwam. „Zeg Leen. je wordt bedankt hoor!" riep hij zijn col lega en partijgenoot toe. En weg was-tie. Ginjaar in verbijstering en de journalisten in een lachstuip achterla tend. enland wordt op een 1 januari van het komend jaar otli- volledig opgenomen in de Europese Gemeenschappen, correspondent in het hoofdkwartier van de EG, Mare de io^c/c, is onlangs in Griekenland geweest om de meningen Grieken over de EG te peilen. Zijn indrukken vindt u weergegeven. IEL Op 1 januari wordt Griekenland niet alleen lid van ae EG. Voortaan zullen Griekse be winds lie- ioen aan alle EG-minis te traden, de Europese Com* Brussel wordt verrijkt met een Griekse commis- :t Europees Hof in Luxemburg met een Griekse pien het Europees parlement in Straatsburg met 24 st volksvertegenwoordigers. Ruim 600 Griekse ambte- komen in Brussel wonen en honderden tolken en ver uit de overige EG-landen volgen thans cursussen is op het eiland Korfu, opdat de communicatie straks al te zwaar valt izien de Griekse economie nog zeer sterk verschilt van die rest van de gemeenschap, bepaalt het toètredingsverdrag riekenland vijf jaar de tijd krijgt om zijn invoerheffingen dustriële produkten uit EG-landen volledig af te schaffen niveau. Ook de Griekse munt, de drachme, moet jf jaar het keurslijf in van het Europees Monetair Stelsel, ledige vestigingsvrijheid voor Griekse werknemers in het 3-gebied zal pas over zeven jaar een feit zijn. duidelijk, Griekenland gaat met grote sprongen de vriie markt op. En Europa, in omgekeerde richting, de markt. Vooral dat laatste boezemt veel Grieken angst :n vreest niet op te kunnen tegen de onbelemmerde con- itie uit West-Europa. Ie 9,5 miljoen inwoners leeft bijna de helft van de land en ambachten of huisindustrie. Het toerisme is de grootste /an inkomsten, zes miljoen vakantiegangers brachten afge- jaar ruim 3 miljard gulden mee. En de Griekse handels- is na die van Japan de grootste ter wereld. Het gemiddeld tn per hoofdbedraagt 5.700 gulden per jaar, waarmee nland precies tussen de armste EG-lidstaten Italië en Ier- (rechtkomt. Vooral het gebrek aan eigen energiebronnen zich, wat onder meer blijkt uit een werkloosheid van 17 it en een inflatie van ruim 20 procent "lij die met 175 van de 300 parlementszetels aan de macht uwe Democratie", van president Constantine Karaman- •ft dat het EG-lidmaatschap van Griekenland een solide tsstaat zal maken. De oppositiepartij „Pasok" van Papandreou meent in tegendeel dat de aansluiting enkel ot kapitaal en de NAVO-belangen dient. „Pasok" heeft •ls in het parlement, maar zal volgens opiniepeilingen de e partij kunnen worden bij de verkiezingen in november Als dat gebeurt, moet blijken of Papandreou, die volgens nemers met de dag gematigder wordt, zijn beloften inlost t EG-lidmaatschap aan een volksstemming (referendum) erwerpen. Voor zo'n referendum is overigens de toestem- nodig van president Karamanlis, die nog drie ambtsjaren Het Verenigd Europa is nu wel heel erg groot aan het worden. Drie volle uren in een straalvliegtuig is de nieuwste uithoek van de EG van onze contreien verwijderd. Daar, op de luchthaven van Athene, heeft de eeu wige zon zelfs in deze vroege decem berdagen weinig erbarmen. En in de taxi zijn de klanken die de chauffeur uitbrengt voor de westerling even Grieks als de vreemde lettertekens op de reclameborden langs de weg. Griekenland is vanaf 1 januari de tiende lidstaat van de EG. De tiende hoofdstad is Athene, een hoofdstad echter, die zuidelijker ligt dan Istan bul en oostelijker dan de communisti sche centra Warschau, Praag, Boeka rest, Belgrado en Tirana. Zal de EG voldoende spankracht hebben om dit hruggehoofd in het Nabije-Oosten te behouden? Wie in Athene de stemming heeft ge peild moet het zich in gemoede afvra gen. De weerstanden onder de Grie ken tegen de definitieve inlijving in het Westerse kamp zijn sterk. Hoe kan het ook anders met een geschiede nis vol dappere vrijheidsstrijd en met een dagelijks levensritme, dat in niets gelijkt op pakweg het Hollandse. Tweemaal per dag begint in Griekenland het bestaan. In de vroege ochtend en om vijf uur 's middags als de siësta is volbracht Ook in Athene, waar drie miljoen mensen leven op drie procent van de Griekse bodem. In dat be tonnen tentenkamp staan flatgebouwtjes met de rechtlijnige stratenstructuur van Manhattan, is het 's morgens en 's avonds een gekkenhuis van walmende oude auto's en krioelende me nigten. Maar in de middaguren is het er plotse ling rustig. Dan geschiedt, meer nog dan 's nachts, het echte slaapwerk. Laat in de avond komen de Grieken pas goed op dreef. Vanaf tien uur stromen de taveernes vol en be gint men de maaltijd, de muziek en de dans, de melancholieke bekroning van de dag. Wie dan door de nauwe steegjes en trappetjes van de Plaka de Acropolis beklimt, krijgt een adembe nemend uitzicht over de zee van stadslichtjes, waaruit de geuren van olijfolie en geroosterd vlees en de klanken van begenadigde zang stemmen en heldere bouzouki-snaren opstijgen. De Plaka is het enige wijkje dat nog niet geheel ten prooi is gevallen aan de explosieve nieuw bouw van Athene. Duizenden Grieken onder houden hier in de witgekalkte cafeetjes onder kreupele vijgebomen het heimwee naar hun paradijselijke geboortestreek op een van de 2000 eilanden die Griekenland rijk is. Explosief Heeft dit leven nog iets met het rationele, het produktieve, het administratieve Europa te ma ken? Toch wel. Griekenland is de scharnier tussen West en Oost en hoe exotisch vele aspecten van In Griekenland leeft een groot deel van de bevolking van de landbouw en de visserij. In veel dorpjes aan de kust is dit tafereel van op het strand markt houdende mensen bijna dagelijks te zien. de Helleense werkelijkheid ook mogen zijn, de mensen weten zich sterk aangetrokken tot de verlokkingen van de welvaartsmaatschappij en lijken er ook op „gebouwd." Ze zeggen het zelf: „We staan dichter bij de uitwendige materialis tische Italianen dan bij de introverte Islamiti sche Turken." Allerlei „Westers verderf' lijkt dan ook niet zo zeer opgedrongen aan dan wel geïmporteerd door de Grieken. Dat geldt voor het sexver- maak dat intussen bijna alle oorspronkelijke bewoners uit de Plaka heeft verdreven tot de volwassen smogwolk die boven de stad hangt en die de oudheidkundige fragmenten lang zaam maar zeker verteert. Westeuropees is bij de jeugd zelfs „in." En er zijn restaurants die kleine ronde kas-tomaatjes in plaats van de wulpse binnenlandse vruchten serveren en trots vermelden dat de kok alles zonder olijfolie (dus extra fijn!) bereidt. Vooral Westers dus toch, maar niet anoniem. De negen miljoen Grieken zijn te eigenzinnig om te verdwijnen in de EG-massa van miljoe nen. Ze hebben hun eigen aktualiteit. Daar die nen Brussel, Luxemburg en Straatsburg voor open te staan. Zo niet, dan zal het Griekse volk binnen enkele jaren bij referendum belooft door de op winst staande oppositiepartij PA SOK van George Papandreou besluiten om weer uit de Gemeenschap te treden. In Griekenland is de politiek de lust en het le ven van de bevolking. Zeven jaren kolonelsre gime, tussen 1967 en 1974, zien de meesten nog altijd dreigend voor zich. (De Grieken hebben een ander tijdsbegrip dan wij). Het verleden ligt voor hen, want dat kan je overzien. In de toekomst kan je niet kijken, dus die ligt achter je en haalt je in. Ze zeggen dan ook: „Ik weet niet wat ik nog achter de rug heb". Spanningen De afgelopen maanden hebben zich echter spanningen voorgedaan. De komende aanslui ting bij de EG en de recente terugkeer van Griekenland in de NAVO (een onverhoedse be slissing van president Karamanlis) hebben de gemoederen in heftige beweging gebracht en het politiek extremisme doen opwakkeren. Al les wat links is ziet in deze „samenloop van om standigheden" een samenzwering van NAVO en EG tegen de Griekse bevolking. Karamanlis en zijn partij „Nieuwe Democratie" zijn verra ders die gemene zaken doen met Washington en Brussel. Want hadden de kolonels niet de steun van de Verenigde Staten? En duldde de NAVO niet de Turkse inval op het voor de helft door Grieken bewoonde Cyprus? En aan vaardt de NAVO thans niet opnieuw de dicta tuur van generaal Evren in Turkije? En is het EG-lidmaatschap niet bedoeld om Griekenland met handen en voeten aan deze „Kissinger Connection" te binden? In deze gedachtengang is alles wat in Grieken land verkeerd gaat gemakkelijk verklaarbaar. De energiecrisis, de povere sociale vooruitgang, de geweldige inflatie: het is geen klimaat meer waarin nog weloverwogen antwoorden komen op moeilijke vragen als: Wie zullen het meeste baat hebben bij een EG-lidmaatschap? Zullen de kleine boeren en de talloze ambachtslui het redden in de concurrentie op de plotseling zo grote EG-markt? Zullen de prijzen van het voedsel nog sneller stijgen? Het is een klimaat waarin de gelovers dat Griekenland zijn econo mie in EG-veband moet moderniseren, land verraders zijn en de overtuigden dat het lid maatschap niet in het belang van de Grieken is, gevaarlijke communisten. De tijd die de Hellenen achter zich hebben zal moeten leren op welke kant de drachme rolt. Voorlopig overheerst de argwaan. Zelfs bij de boeren, die al per 1 januari een hogere garan tieprijs krijgen voor hun produkten. Oppositie leider Papandreou probeert de fanatieke anti's en de achterdochtige aarzelaars te verenigen te gen de rechtse Europa-aanhangers van Kara manlis. Volgens de opiniepeilingen met groot succes. De uitslag van de verkiezingen van volgend jaar november zal afhangen van de eerste erva ringen die de Grieken met de Europese Ge meenschap opdoen. Als dat vooral prijsstijgin gen zijn en minder tijd voor de middagslaap, dan krijgt de EG nog een taaie aan zijn tiende lidstaat Een geliefde dans in de Atheense ta veernes verhaalt van heldhaftige vrouwen, die omsingeld zijn door de vijand. Op een stijle rots draaien ze sierlijke cirkels en bij de fiere tonen van het Partizanenlied werpen ze zich eeri na een in de diepte. Liever te pletter dan niet meer zichzelf. 5R£. I HAAG Het (ere nnvnllprlicpi nnrtret Hat dat hii weer pprstp-minisfpr mnet wnrHon Maar Hp PvdA in to inmnn Want nnlr al oaan veel van Hinn «ün inr HAAG Het (erg onvolledige) portret dat -.inica-tv had gemaakt van PvdA-leider Joop Uyl, bevatte toch nog twee saillante uitspra- ngi Als CDA en VVD bij de komende verkiezin- in de minderheid worden gedrukt, „moet de j een leidende rol in de regering gaan spelen," )en Uyl. En dat betekent dat u dan weer mi- lr president moet worden? informeerde inter- 'er Remmers. „Ja," luidde het antwoord, zon- i heeen zweem van twijfel in de intonatie. ■grijpelijk dat dit gezegde weinig of geen aan- t kreeg in de andere media. Er is immers nog al uit af te leiden. Zo weten we nu dat de pre °°k a's ZM na verkiezingen niet de groot- 'artij meer is (zoals de laatste NIPO-enquête he a0, toch bij de formatie de belangrijkste post kabinet zal opeisen. Dat is des te meer we- Waard, omdat de meest waarschijnlijke stem- n «litslag niet alleen flink verlies voor de VVD te *al geven, maar ook voor de PvdA. Het gevolg van zou zijn dat de huidige coalitie haar meer- jeid kwijt raakt,, maar ook dat de PvdA minder 5 heeft dan het CDA. IJK er die omstandigheden zou ook de vorming .15 1660 progressief meerderheidskabinet (PvdA, PPR en PSP), de reeds lang gekoesterde m van de socialisten, tot de onmogelijkheden ,ren. Ervan uitgaande dat CDA en VVD niet fcren met SGP en GPV een kabinet te vormen WD noch een flink deel van het CDA zou voor zijn), is dan de enige oplossing dat Den "an Agt en Terlouw om de tafel gaan zitten. n dat gesprek zou Den Uyl dus de eis stellen dat hij weer eerste-minister moet worden. Maar hoe kan dat dan, als Van Agt al één- en andermaal gezegd heeft dat het CDA de premier moet leve ren, als het als grootste uit de stembus komt? de PvdA in te tomen. Want ook al gaan veel van zijn ideeën in de richting van die van Den Uyl en zou hij, naar zijn eigen zeggen, best weer met de PvdA in zee willen, Lubbers is allesbehalve een radicaal politicus. Ook hij is de er de man niet naar Tsja, hier komen we op onderwerpen, die aan het om bijvoorbeeld in mei of juni al zonder meer uit Binnenhof alleen fluisterend worden besproken. Op enkele zeer voorzichtige geesten na, is iedereen in de „inner circle" van de landspolitiek ervan overtuigd dat het met Van Agt gedaan is als de christen-democraten en liberalen hun gezamenlijk zetelaantal tot onder de 75 zien dalen. Men gaat er daarbij vanuit dat de huidige minister-president onmogelijk een regeerakkoord zal kunnen teke nen, waar ook de PvdA een flinke stem in heeft gehad. Daarin zouden immers dingen worden af gesproken, die Van Agt de afgelopen jaren met niet aflatende ijver heeft proberen tegen te houden of door te drukken. De socialisten zullen bijvoor beeld nooit instemmen met plaatsing van de nieu we NAVO-atoomraketten in Nederland, met het laten doordraaien van de twee kerncentrales en met voortzetting van het huidige beleid ten aan zien van Zuid-Afrika. Gesteld nu dat de „inner circle" gelijk heeft (daar over straks meer) en Van Agt inderdaad ver dwijnt; daarmee zou de PvdA-chef de eerste horde genomen hebben op weg naar het Catshuis, maar zeker niet de laatste. De nieuwe leider van het CDA heet dan immers Ruud Lubbers en ook hij moet in staat geacht worden de belangen van zijn partij tijdens de formatie goed te behartigen. Hij zou het volste recht hebben het premierschap voor zichzelf op te eisen. Daarnaast zou hij zonder twij fel de behoefte hebben de diverse stokpaardjes van te spreken dat de nieuwe kruisraketten er niet mo gen komen en dat het leger vier a vijf atoomtaken moet afstoten. Den Uyl zou Den Uyl niet zijn. als hij ook daar geen rekening mee hield. Deze week publiceerde het bestuur van de PvdA de tweede versie van het verkiezingsprogramma „Weerwerk". Eens te meer bleek dat de greep van de „baas" op de partijtop nog onverminderd stevig is. De amendementen uit de afdelingen, die de paragraaf over Vrede en Vei ligheid zodanig hadden willen aanscherpen, dat de partij samen met IKV en Hervormde Synode de verwijdering van alle kernwapens zou eisen, wer den afgewezen. Wederom had Den Uyl gesteld dat hij anders zou terugtreden als lijsttrekker. Nog belangrijker wellicht was het nieuws dat het bestuur geen mensen van andere partijen voor een plaats in het kabinet zou uitsluiten en dat het geen minimumprogramma zou maken. Voor voorzitter Max van den Berg moet de aankondiging van dit laatste een bijzondere gewaarwording zijn geweest. Nog niet zo lang geleden vond hij zo'n lijstje met punten, die in elk geval in een regeerakkoord zou den moeten komen, absoluut noodzakelijk. Alleen op die manier zou de basis echt inspraak hebben, redeneerde hij. Van den Berg bleek in zoverre om geturnd dat hij moeiteloos uiteenzette, waarom een minimumprogram in de huidige situatie een on ding zou zijn. „Daarmee zouden we onze onder handelingsruimte te klein maken". Het allerbelangrijkste was echter de mededeling van Den Uyl dat „elke onderhandeling zijn uitruil kent". Hij voegde daar nog aan toe: „CDA en D'66 zullen ook hun prioriteiten hebben. Daar ga ik zonder meer vanuit". Ook de zes zogeheten strijd punten van de PvdA, die volgens een communiqué van het bestuur „in essentie" in een regeerakkoord geregeld zouden moeten worden, zijn dus kenne lijk niet heilig! Als het congres dit standpunt bil lijkt met het volle gewicht van Den Uyl en Van den Berg er achter zal het waarschijnlijk niet an ders kunnen is dus nu al te voorspellen, dat de PvdA bereid is tijdens de formatie water bij de wijn te doen. De PvdA, of beter gezegd Den Uyl, heeft er blijk baar zeer veel voor over weer regeringsmacht te krijgen. Wie de inmiddels 61-jarige doctorandus uit Buitenveldert een beetje kent, zal daar niet van achterover vallen. Zijn plaats in de oppositie, hoe vooraanstaand ook, verschaft hem weinig bevredi ging. „Ik denk altijd maar: tanden op elkaar en straks begint het echte werk weer", zegt hij tegen intimi. Vanuit die gedachtengang is het niet ver wonderlijk dat Den Uyl nu een Januskop heeft. Zo grimmig en vastberaden als zijn gezicht staat, wan neer hij met zijn eigen radicale achterban te ma ken heeft, zo vriendelijk en redelijk staan zijn ogen, wanneer hij mannen als Ruud Lubbers spreekt. Het CDA mag onder geen beding de in druk krijgen, dat de PvdA-top weer wil doordram men. Het obstakel, dat hem in 1977 de nek brak, heeft Den Uyl, met hulp varrgelijkgezinden in de partij- achteraf een oordeel vellen over het eventuele on derhandelingsresultaat. Mee-onderhandelen en voor de voeten lopen zal er deze keer niet bij zijn. Kortom, voor de boze reacties na het bekend wor den van de verkiezingsstrategie, met name de zes „strijdpunten" van de PvdA, was niet zoveel re den. „Congressen kopen geen straaljagers", zei mi nister Henk Vredeling ooit, toen nij het verbod De redelijkheid, die Den Uyl ten toon wil spreiden bij de formatie, daarop heeft hij natuurlijk niet het monopolie. Wat let Van Agt precies hetzelfde te doen en zich uiteindelijk rustig neer te leggen bij alles wat de meerderheid van zijn fractie vindt? „Hij is slimmer dan wij met z'n allen denken. Nog slimmer? zul je zeggen. Ja, nog slimmer", vertelde een CDA-kamerlid. De PvdA. zou Van Agt dan in elk geval niet kun nen weigeren als minister, zoals Den Uyl ook in het Veronica-programma al zei. Een hernieuwd premierschap voor hem, lijkt echter ook dan niet goed mogelijk, omdat de PvdA in dat geval Den Uyl zou moeten laten vallen, één van de weinige dingen, die echt uitgesloten zijn. Wel zullen de so cialisten bereid zijn een prijs te betalen voor de eerste plaats in het kabinet, bijvoorbeeld een zware ministerspost extra voor het CDA. En wie weet is dat wel de portefeuille van buitenlandse zaken, waar Van Agt zich blijkens een uitspraak in het laatste nummer van een ARP-blad, zo toe aange trokken voelt! RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9