Golf van wijnliteratuur overspoelt willige markt g Wie gaat winter- sleept een ongeloof- „-jveelheid bagage met nee naar de witte berg- mind. Een vakantie in de w vraagt meer dan de ïsio niemendalletjes waar rse zonzoekers mee ,'n volstaan. Immers, iw is koud en dus in- i 7tfn maar- Elastische rfen, warme truien, pul- '°fi,}net col, gewatteerde en vergeet de sokken Als de koffer vol is, de tweede aan de want de handschoe- le iif*e mutsen» de bodywar- de skibril, de skischoe- Dlg(,de gamaschen en de ïoots zijn nog niet in- U. Ski's en stokken in een aparte hoe3 en <ei2 ®bben we alles. il... soms bekruipt de ieganger het gevoel dat i-uitrusting niet compleet hu er no9 meer mee zou ield in om de kleine ergernis- ;^flijdens de vakantie te omen. Iedere skiër kent roblemen wel. Als de ski- Ie gfnen in de auto of koude thei^ hebben gelegen, is het trorf9e,iik om die ijskoude blokken plastic aan de n te krijgen. En dan die sc?rne computergestuurde 'en<f)ara,en bij de skilift, het skipasje in moet in gestopt om verder te n. Handschoenen uit, e handen, jack openrit- ;X sfsk'Pasje zoeken en dan It telapparaat alles in om lijnde volgorde. Op zulke }dei^nten denk je. zou daar iets voor zijn? Wel, ze I 25?rla| van kleine accessoi res, die het skileven voor een gering bedrag veraangena men. Zet de derde koffer maar vast klaar. Schoenen Om te beginnen, het probleem van de. schoenen. Niet alleen als de skischoenen koud zijn, maar ook als ze door sneeuw van binnen vochtig zijn gewor den is het onplezierig om ze aan te trekken. Ze zijn klam en men houdt de hele dag koude voeten. De schoenwar- mer Molly kan helpen. Het zijn twee elektrische verwarmings elementen die men in do schoenen legt, daardoor deze binnen korte tijd tot lichaams temperatuur worden ver warmd. Vochtige schoenen worden gedroogd zonder dat door te snelle of te grote ver warming het materiaal wordt aangetast. Prijs 49,50. Het probleem van de skipas jes die in een telmachine moe ten worden gestopt of van de puntenkaarten waarin moet worden geknipt, is op te los sen door het gebruik van een skipashouder. Het is eigenlijk niet meer dan een draadje op een klosje dat zichzelf oprolt. Net als bij een rolmaat. Het klosje zit aan de kleding vast en aan het draadje zit de kaart. Tijdens het skiën zit dan de kaart tegen de kleding aan en bij gebruik geeft de uitgetrokken draad van de meter de skiër alle bewegings ruimte zonder dat hij vreemde capriolen hoeft te maken. Prijs 7,95. Skiën op een slechte piste is geen pretje en als er stenen of rotspunten door de sneeuw steken, zijn de scherpe kanten van de ski's snel beschadigd. Ze bieden dan onvoldoende grip op verijsde stukken sneeuw (en die komen vooral op slechte pistes voor) zodat het skiën nog minder plezierig wordt. Voor de ergste bramen en beschadigingen is er de Ski-boy kantenslijper. Het is een plastic apparaatje waarin twee vijltje? verend zijn beves tigd. In éèn beweging kunnen daarmee zowel de onderkant als de zijkant van de ski wor den geslepen. Het is niet ge schikt voor het normale on derhoud van de ski. Prijs 12,50. Vijlen Voor het betere onderhoud zijn er allerlei vijlen en slijpste nen te koop. Eén van die vij len is gevat in een plastic hou der, waarmee allerlei kleine onderhoudswerkjes verricht kunnen worden. Het is de Ski boy vijl en de houder doet te vens dienst als wasschraper, met een aparte schraper voor de loopgeul, als schroeven draaier en als doosje voor pleisters. Prijs 14,50. Om de ski's na het skiën bij elkaar te houden, worden meestal rubberen bandjes ge bruikt. Het nadeel is, dat op de plek waar de bandjes aan de skirand worden geklemd roestvorming ontstaat door het vastgehouden vocht. Het grootse nadeel is echter, dat de bandjes tijdens het skiën in de jaszak moeten worden ge stopt en dat ze daar gemak kelijk uit kunnen vallen. Een nieuwe skibinder die op de ski wordt geplakt, voorkomt dit. Erg handig. Ook het dragen van de grote, onhandelbare en zware ski schoenen kan zonder veel kosten worden vereenvou digd. Er zijn al jaren plastic draagbeugels in de handel, maar het kan ook met een draagriem, die erg weinig ruimte inneemt en waarin de schoenen toch gemakkelijk te vervoeren zijn. Walker Wie zich toch liever een draagbeugel aanschaft, kan meteen een andere hindernis overwinnen. Namelijk het lo pen op skischoenen. Normaal Is dat uit den boze. Door het lopen over harde ondergrond slijt de zool van de schoen te snel en dat kan weer proble men veroorzaken bij het juist afstellen van bindingen. Bo vendien is het lopen in ski schoenen door de stijve zool haast onmogelijk en voor men het weet heeft men blaren. Maar soms moet er wel eens op de skischoenen worden gelopen en dan is de EZ Wal ker een uitkomst. De ski schoen wordt in plaats van di rect in de skihouder eerst op een bolle plastic plaat gezet die onder de schoen kan blij ven zitten bij het lopen. Die plaat maakt het mogelijk om een normale afwikkeling van de loopbeweging te krijgen, zoals bij een soepele schoen. De zool wordt niet beschadigd en bij het opbergen gaan schoen en plaat in de houder. Prijs 39,50. Voor het gemakkelijk dragen van ski's zijn ook een paar op- Ipssingen gevonden. Vroeger maakte men zich zorgen over de etiquette, die gebood dat de punten naar voren gedra gen moesten worden. Tegen woordig zijn er skidragers in de handel. Er is een skidraag band waamee de ski's in een houder van klitterband zitten en met een band over de schouder gehangen kunnen worden. Prijs 15.95. Een andere draagwijze is die met de skigrip. Een handvat en twee bandjes die om de ski klemmen. Eenvoudiger kan het haast niet. Prijs 17,50. Bananentasje En dan de oplossing voor een van de grootste problemen tij dens de skivakantie. Namelijk de overvolle bergrestaurants waar in de middagpauze geen plekje meer over is. De oplos sing is het overbekende bana nentasje met daarin een set om met behulp van ski's, stokken en wat geduld een complete ligstoel te fabrice ren. Ingenieus, maar wel prij- zlg: 59.- Diefstal van ski's komt helaas nogal eens voor. Er zijn een paar trucs tegen, zoals het nooit bij elkaar zetten van een paar skr's. Aan een losse ski heeft men niet veel en de ver leiding tot diefstal wordt daar door verminderd. Men kan ook een skislot kopen. Het bestaat uit wat stalen kabels met een slot. waarin ook de stokken worden geklemd. Het is de bedoeling om hiermee de ski's vast te ketenen aan regenpijpen, lantaarnpalen of skirekken. Prijs 27,95. Voor Langlaufskiërs is er een apparaatje op de markt dat WINTER SPORTER KAN NOG EEN KOFFER VULLEN zelfs de slechtst in de was ge zette ski voor terugglijden be hoedt. Het is verkrijgbaar on der de naam Regrip en be staat uit een paar stukjes ge bogen roestvrij staal die schuin achteruit naast de ski kanten in de sneeuw prikken. Bij een voorwaartse beweging bieden ze geen weerstand. Prijs 35.- Eveneens voor Langlaufskiërs is er een thermometer te koop. Zij die niet op hun natte vinger in de lucht of hun eigen kijk op de sneeuwtoestand durven vertrouwen, kunnen met deze thermometer de temperatuur van de sneeuw meten tot dertig graden onder nul. Prijs 19,50. Tenslotte nog een paar nieuw tjes over brillen en sleetjes. Er is een skibril van het merk Uvex te koop, waarvan de fa brikant garandeert dat het glas krasvast is. Prijs 98.-. En dan de sleetjes. Er is Sen nieuwe kunststof slee uit één stuk met brede glijders. Er kan een deksel op gemon teerd worden die of als breed zitvlak gebruikt kan worden of als deksel voor het sleetje zo dat er tevens een doos ont staat. Eveneens te koop met remmen. Naam Alpista GT. Prijs 59.-; met remmen 80.- Een ander sleetje is de Slider rider. Het is eigenlijk niet meer dan een hartvormig stuk plas tic dat dubbelgevouwen kan worden en erg weinig plaats inneemt. Men kan erop zitten of erop staan en dan met de punt naar voren een behoorlij ke snelheid bereiken. Prijs KOOS BLOEMSMA DEN HAAG „Een maaltijd zonder wijn Is als een dag zonder zon" Is een beroemd gezegde van de vader der wijnsnoevers- en proevers Brillat Savarin. Gezien het stijgend wijnverbruik in ons land leven dus heel wat vaderlanders vandaag de dag naar deze negentiende-eeuwse regel. Zie de zonzij en drink wijn! Het ver schijnen van wijnboeken houdt praktisch gelijke tred met de con sumptie. Zeker tegen het einde van het jaar, met de rijkelijk be sproeide feestdagen in het verschiet, overstroomt een golf van wijnliteratuur de kennelijk willige markt. Waarbij men zich lang zamerhand kan afvragen of het nog wel zin heeft; over wijn is immers de afgelopen jaren alles al eens gezegd en geschreven. Wat valt er nog meer te vertellen over de hoge heren uit de Bor deaux, de waaier wijngaarden in de Bourgogne, over de charmes van Champagne en de lappendeken aan lusten van de Loire? Of over rijpe Rioja en rinse Rijnwijn? Chateau Latour is Chateau La- tour, te duur en lekker, Margaux is Margaux en daar valt niet3 aan toe te voegen. Een schitterend uitgevoerd boek als Hugh Johnson's „Wijnatlas" en een ander waarin een meer kritische benadering de boven toon voert, Pierre Marie Doutrelant's „Goede wijn behoeft (g)een krans", volstaan voor de (aankomende) liefhebber om vroeg wijs te worden in wijn. Indien men geen behoefte heeft aan dikke pil len en wijdlopige be schouwingen, is daar nog altijd Johnson's handzame, bijzonder complete „Wijnwijzer", dankzij het bescheiden formaat zelfs in de bin nenzak mee te voeren als raadgever op speur tocht in de wijnwereld. En zo men over speci fieke gebieden wat meer wil weten, staat een complete biblio theek de lezer ter be schikking. Mede daarom wekt het verbazing te moeten constateren dat de af gelopen weken wéér een stapel wijnboeken van de persen is gerold, toch met de bedoeling een koop- en leeslustig publiek te vinden. Het gevaar dat de lezer tussen de ranken door de gaarde niet meer ziet, ligt als een levensgrote druifluis op de loer. Overbodig Wat te denken van een overigens lang niet onaardig, doch duur boek als „Handboek voor de wijnliefhebber" van de Britten Pep percorn, Cooper en Blacker? Met uitzondering van enkele hoofd stukken, waarin extra aandacht voor de gewassen uit de Bor deaux en veel wetenswaardigheden over Californische wijnen, bevat het boek geen wezenlijk nieuwe elementen en kan deswe ge min of meer overbodig genoemd worden. Dat kan ook gezegd worden van Robert Leenaers „Wereld van wijn", een boek van Nederlandse origine met de pretentieuze on dertitel „Het wijnboek voor de jaren zullen tachtig". Ondanks de belofte in de inleiding nader in te zullen gaan op wijnen met toe komst, komt de auteur toch niet verder dan de overbekende fei ten, gezet in de geijkte chronologie. Of vormen de hoofdstukken over de DDR. België en Nederland misschien de verrassing? Deze landen bieden bepaald niet de sapppen van de toekomst. Opvallend mag genoemd worden het ontbreken van duidelijke en directe tips. In prijstech- nisch opzicht perspec tief biedende gebieden als Bandol, Minervois en Corbières worden niet meer dan globaal aan geduid. zonder namen van goede producenten te noemen. Weer ande re streken en plaatsen blijven totaal onver meld. Daarnaast man keert een wat breder begrip voor en kennis van de momenteel de markt veroverende Por tugese wijnen. Portugal produceert meer dan Dao, Port en rosé! Geen woord over de welis waar „streekloze", prijswaardige Garrafei- ra's en over de uitste kende huiswijnen van de talloze firma's. Ook Italië komt er wat be kaaid af, hetgeen in de wijnliteratuur helaas maar al te vaak het geval is, en zoals gezegd Zuid-Frankrijk. Overigens pleiten enige andere feiten voor de aanschaf van dit werkje, speciaal vervaardigd voor de Holland- sche Eenheidsprijzen Maatschappij, ook wel HEMA genaamd: het gebruik van normale, niet elitair-gerichte taal, de met opzet laag gehouden prijs en de overzichtelijk gerangschikte tekst met een voor de beginner aantrekkelijke simpelheid. Etiketten Het „Wijnetiketten-Verzamelboek" is bestemd voor weer een an dere categorie liefhebbers, voor de actieve drinker en verzame laar die, na de fles en het glas tot op de bodem geledigd te heb ben, de moeite wenst te nemen het etiket af te weken en in te plakken in een steeds kleurrijker wordend album. De plaatjes rij gen zich op den duur aaneen tot een nog lang heugende historie van de huig. Een zichzelf bedruipend boek, gestoken in een luxe jas, ingeleid door restaurateur en verwoed collectioneur Paul Fa- geld. Temidden van alle bla-bla en poeha, eigen aan het wijnidioom, doet het eenvoudige „Uit het land van Oc. Het jaar rond op een wijnboerderij" van Jan de Nijs aan ats een weldaad en verade ming. Geen beschrijvin gen van exclusieve en nauwelijks betaalbare wijnen, geen gezwollen en verheven verhande lingen. Aan de hand van eigen ervaringen, opge daan op een boerderij in het Franse zuiden, leidt De Nijs de lezer door de wondere wereld van hèt wijnmaken. Een, hier nog ambachtelijk gebeuren, bekeken door een verwonderd stadsmens en dichter lijk, vlinderlicht beschre ven met een vriendelijk oog voor de omringen de natuur en andere het leven verrijkende zaken. Desondanks weet De Nijs tussen de regels door de consument duidelijk te maken wat er allemaal moet gebeuren voor de fles op de tafel prijkt. Hierin schuilt ongetwijfeld het knappe van het boekje, meer essentiële en eerlijke informatie dan in welk duur boek ook, verwoordt op een wijze die het verhemelte doet smachten naar zo'n glas zondoorstoofde wijn en de Francofiel dompelt in heim wee naar Marianne. Meesterlijke miniatuurjes, eerder al In brief vorm geplaatst in „De Volkskrant". Verplicht leesvoer Voor wie alles, maar dan ook alles wil weten over Duitse wijnen is Duitsland-Wijnland" gefundenes Fressen, oftewel verplicht lees voer. Zelden zo'n compleet boek gezien met veel details: kaarT ten, toeristische wenken, grondsoorten, instructieve foto's, be^ waar-en kooptips, uitleg van de ingewikkelde wijnwetgeving, ge schiedenis, druivesoorten, kortom hét standaardwerk voor de wijnprof. Het betreft hier overigens een herziene uitgave. Het eni ge bezwaar dat tegen het boek zou kunnen worden aangevoerd is de soms wetenschappelijke behandeling van de thema's, voor de niet meer dan gemiddeld geïnteresseerde lezer waarschijnlijk een reden om af te zien van aanschaf. Nochtans warm aanbevo len. CHARLES BELS David Peppercorn-Brian Cooper-Elwyn Blacken „Handboek voor de wijnliefhebber". Uitgave van Het Spectrum. Prijs 45. Robert Leenaers: „Wereld van wijn". Uitgave van Elsevier- HEMA. Prijs 21.75. „Wijnetiketten Verzamelboek". Concept en samenstelling: Ton Giesbergen en Jan Veth. Met een voorwoord van Paul FageL Uitgave van Het Spectrum. Prijs 37.5a Jan do Nijs: „Uit het land van Oc". Uitgave van Western Mar ket Art Press in samenwerking met Tiebosch. Prijs 14.90. Helmut Hochrain-Robert Leenaers: „Duitslsnd-Wijntand". Uit gave van Keesing Boeken. Prijs 85.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 23