heen de vakantie 1981? Waar moet dat met Vakantiegangers geven toeroperators waarderingscijfer Reis organisaties optimistisch, maar de klant beslist uiteindelijk Er zal S| minder s jested en ~h zijn J maar !*Sn hoeveel Ir minder? BER gesneden in de kosten, met als resultaat lagere prijzen dan vo rig jaar, veel Spanje, méér vlieg reizen zelfs dank zij een waakza me inkooppolitiek en meer be stemmingen. Felle concurrentie Goedkoop en dichtbij, ver weg en niet duurder; de toch al felle concurrentie neemt toe, met als gevolg waarschijnlijk nog kleine re winstmarges. Op de eigen au topassagiers is weinig te verdie nen, tenzij men door specialisa tie uitgroeit tot een bureau als Vrij Uit, met 215.000 passagiers dit jaar. Zestien procent van de gezinnen trok naar Frankrijk, maar daar zijn de prijzen in één jaar 11,3 procent gestegen. Een vierpersoonsbungalow kost er gemiddeld 892.- voor twee weken en een gelijkwaardig on derkomen in Nederland 600,-, terwijl in het laatste geval ook veel minder benzino verstookt wordt. Vrij Uit annonceert voor ons land een gemiddelde prijs verlaging van één procent, e- venals overigens voor Spanje. Hotelplan jubelt over het Costa Brava-offensief. In deze regio nen heeft men terrein gewon nen, door een aggressieve ver- kooppolitiek. Het aantal vliegrei zen van deze touroperator Is over de hele linie dit jaar met 40 procent gestegen tot 42.000, dank zij dezelfde scherpe calcu laties. Het is moeilijk een algemeen beeld te geven van de reisindu strie. Wat de een verliest komt aan de ander ten goede, al houdt men zich angstvallig op de vlakte zodra de vraag gesteld wordt, waar al die passagiers van wijlen Christoffel (een van de top-touroperators) dan wel zullen blijven, bang waarschijn lijk om te worden aangezien voor lijkenpikkers. Doe-vakanties Eén ding is wel duidelijk, men gaat er allemaal van uit dat er in de vakantie flink gewerkt moet worden. De zogenaamde „doe- vakanties" staan hoog geno teerd, zij het dat men nu ook wel spreekt van „self-catering". Er wordt de gasten een eindelo ze reeks mogelijkheden gebo den om bezig te zijn. Allerlei clubtoestanden hebben zelfs de buspassagiers aan hen wordt toch een zekere bedaagdheid toegeschreven in hun greep gekregen. Velen zijn dolblij als ze ter plaatse de handen uit de mouwen kunnen steken of aan genaam worden bezig gehou den. Vooral de jeugd is ontvankelijk voor groepsvertier, zoals blijkt uit de groei van organisaties als de Club Escolette. Het is een merkwaardig verschijnsel dat de verre en dure reizen weinig van de malaise te lijden hebben. Mensen die 10.000,- kunnen besteden aan een 28 daagse trip naar de Phillippijnen en Pa poea Nieuw Guinea, kunnen dat ook met 0,5 procent minder va kantiegeld. „Reizen voor mensen, niet voor massa's", constateert A-Reizen, die dit exotische avontuur op het programma heeft en in 1980 toch nog 1.200 mensen naar Mexico vloog. Verre reizen blijven voorbehou den aan een betrekkelijk kleine groep van de bevolking, maar afzonderlijke, dikke brochures van genoemd bureau (een kunstboek bijna, in koperdiep druk) en andere wekken de in druk, dat iedereen naar Azië, A- frika of Zuid-Amerika trekt. Er zal wel goed aan verdiend wor den. Het aanbod is verhoudingsge wijs overweldigend en neemt nog voortdurend toe. Koudijs in Rotterdam begint volgend jaar met vakantiereizen naar de Ara bische Emiraten, waar de benzi ne maar 40 cent kost. Basisar rangementen 2000,- per week (logies-ontbijt in dure hotels). Korea is nog niet zo ver, maar de National Tourist Corporation van dat land heeft hier wel een vertegenwoordiging gekregen en men smeedt kennelijk plan nen voor pakketreizen naar Ko rea. Jaarlijks gaan er 3.000 Ne derlanders heen, voornamelijk nog zakenlieden en enkele oor logsveteranen. VEEL KAMERPROBLEMEN De ANWB heeft afgelopen zomer bijna 5.000 va kantiegangers gevraagd naar hun ervaringen mot hun reisorganisatoren. Men heeft zich be perkt tot vliegreizen met vier bestemmingen (Costa del Sol, Mallorca, Rhodos en Tunesië) en tot de topweken van het hoogseizoen, drie we ken in de maanden juli en augustus. Op de luchthavens van Malaga, Palma, Rhodos en Mo- nastir werden vakantiegangers (campingvlucht- gangors en buitenlanders werden overgeslagen) gevraagd een beoordeling te maken van de vol gende aspecten: busvervoer naar hotel of ap partement en de ontvangst daar, de hostess, ex cursies, maaltijden, keuze zitplaatsen in eetzaal, inrichting en schoonhouden kamer, ligging van. het hotel of appartement, juistheid van de reis programma's, vluchtwijzigingen voor de terug vlucht, kamerproblemen en verhuizingen. Ruim 85% van de vakantiegangers stuurde de vragen lijst terug. De ergste inbreuken op het vakantiegenot waren de kamerproblemen en overboekingen: men kreeg niet de kamers die waren toegezegd of er moest, op initiatief van de touroperator of van de vakantieganger zelf, tussentijds worden verhuisd omdat er iets mis was met het hotel of de kamer. Als beste touroperators per bestemming rolden uit de ANWB-enquète uit de bus: Costa del Sol: Evenements Reizen en Marysol; Mallorca: Club Escolette, Holland International. Zuid Europa Stichting en Evenements Reizen; Rhodos: D- Tours. Voor Tunesië was het moeilijk een beste touroperator te noemen, omdat er geen tourope rator in geslaagd was om zowel een goede beoor deling te krijgen als het kamerprobleem binnen de perken te houden. In de totaalbeoordeling (kamerproblemen, verhui zingen en de andere genoemde aspecten tesamen genomen) was de rangvolgorde in waarderings percentages uitgedrukt alsvolgt: Evenements Rei zen (31%), Zuid Europa Stichting (24%), Holland International (20%), Club Escolette (20%), Marysol (17%), D-Tours (14%) en Arke met precies het ge middeld oordeel van het publiek (0%), een vol doende dus. Een onvoldoende kregen in de ANWB-enquète: Neckermann (-6%). Hotelplan (- T4%), NRV-Holiday (-23%), Eurotex (-34%) en Bel Air als slechtste -40%. Exclusief Knac Pullman blinkt altijd uit door een exclusief aanbod in de sector „Special Traffic", onder leiding van prominente deskun digen. Ornithologische en den- drologische reizen bijvoorbeeld. En voor de periode 11-18 april 1981 heeft men zelfs een „Mu- ziekreis Hongarije" op het pro gramma, voor onderwijzeressen en kleuterleidsters o.l.v. de Hon gaarse mevrouw Piroska van der Linden-Véghelyi Hotelplan voert de verre reizen uit in combinatie met zes andere Europese vestigingen van dit concern, allemaal via Zürich. Het is een van de touroperators in ons land, die elders een moe dermaatschappij achter zich hebben, in dit geval het Zwitser se Migros-concern, omzet ne gen miljard, aantal werknemers 49.000. Geïnspireerd door de Zwitserse hoofddirectie is Hotel plan-Nederland blijkbaar sterk in opkomst (aantal passagiers 125.000). De vakantieganger is slecht op de hoogte van deze achtergron den. Maar ze zouden voor hem wel eens een grote rol kunnen gaan spelen, als de spoeling nog dunner wordt. Concentraties Er Is altijd voorspeld dat er slechts enkele, heel grote tour operators zullen overblijven die zich op alle terreinen bewegen (ook de verkoop aan consumen ten enz) en een aantal specialis ten. De grootste concentratie op onze markt heeft Holland Inter national te zien gegeven. Er doen geruchten de ronde, dat men ook Zeetours wil over nemen, de grootste cruise-spe cialist (een-derde van de markt) keuze uit 525 plezierreizen en geconfronteerd met een omzet daling van 5 tot 8 procent. In dat geval zou Holland Internatio nal de reismarkt nog sterker gaan beheersen, te land, ter zee en in de lucht. Intussen hebben ook Nedlloyds en KNSM elkaar ontmoet als fu siekandidaten, wat kan leiden tot een moeilijk te doorgronden vermenging van belangen. Eerstgenoemde bezit 49 procent van de Martinair aandelen en 37,5 procent van Holland Inter national, waarin ook de KLM deelneemt. En de KNSM is vol ledig eigenaar van de charter maatschappij Transavla. Als het ook in de lucht tot een samensmelting komt zal er geen sprake meer zijn van concurren tie op de chartermarkt, een slecht vooruitzicht voor de an dere touroperators. De directeur van Arke heeft al gedreigd met de inschakeling van buitenlandse luchtvaart maatschappijen. En de ontwik keling geeft nieuwe voedsel aan de dromen van ex-Christoffel-di- recteur Andrè Verlinden, om luchtreder te worden. Het is niet te voorzien welke ge volgen deze concentraties kun nen hebben voor de consument. Neckermann heeft in Duitsland een gigantisch moederconcern achter zich. Hotelplan is een klein onderdeel van de super marktreus Migros. A.Reizen on derhoudt connecties met het Duitse Terramar, FTS is van de Franse Spoorwegen en zo zijn er nog andere verstrengelingen met buitenlandse ondernemin gen. Maar zullen die hun Nederland se directies de hand boven het hoofd houden als de nood aan de man komt? Sunair België boekte nog uitstekende resulta ten toen het de Nederlandse vestiging liet schieten, omdat die in de rode cijfers kwam. In ternationale reuzen geven geen garanties aan de consument, af gezien van de zekerheid die de gezamenlijke touroperators bie den via hun ANVR-fonds, dat ook de door Christoffel gedu peerde reizigers schadeloos heeft gesteld. Er komt nu ook een strenger toezicht op de fi nanciële handel en wandel van de deelnemers, door een onaf hankelijke commissie die regel matig de boeken gaat controle ren. Voorzitter C. van Zwijndregt van de ANVR voorspelt dat er in 1981 méér mensen op vakantie zullen gaan dan dit jaar. Zij wil len even hun spanningen kwijt, de slechte economische toe stand vergeten en de verregen de zomer van 1980, aldus zijn zonnige kijk op de malaise. Wonder Wie zal het zeggen? Grieken land komt niet uitgejuicht over het wonder dat het toerisme uit Nederland over de eerste negen maanden van dit jaar is toege nomen met 36,7 procent, terwijl tot en met april een daling van 41 procent was vastgesteld. Een stroom van „laatste moment boekingen" maakte alles goed: 164.415 Nederlanders tot op he den. En men kan in 1981 negen procent goedkoper naar bijv. Rhodos, dan dit jaar. Grieken land zit in de lift. Raadsel. Ook in Spanje, dat aanvankelijk een miljoen toeris ten minder registreerde maar dank zij de slechte zomer in de rest van Europa toch het verlies wist te beperken tot een te ver waarlozen percentage. Waar gaan wij in 1981 heen? De touroperators zijn optimistisch, maar de vakantieganger zal toch het uiteindelijke resultaat bepa len. Welke prijs wil hij letterlijk en figuurlijk betalen voor zijn va kante? Daarop zal de komende m*nden het antwoord moeten worden gegegen. Maar, eerst maar eens naar de vakantie beurs. Dit reiscircus in de Jaar beurshallen te Utrecht toont al les wat er te koop is, van 15 - 18 januari 1981. LEO J. LEEUWIS De malaise ten spijt blijven de reisorganisatoren investeren. Een treffend voorbeeld van dit beleid levert „Barbecan", het pas geo pende appartementen- en bungalowcomplex van Arke Reizen op Gran Canaria, dat zestien miljoen gulden heeft gekost. Voor de exploitatie ervan is men volkomen afhankelijk van het vervoer door de lucht en derhalve de aanvoer en de prijzen van aardolie. De grote drukte op Schip hol tijdens de zomer maanden spreekt altijd tot de verbeelding. Toch reist slechts 15 procent van de vakantiegangers die naar het buitenland gaan per vliogtuig. Dit jaar nam hun aantal snel af. Zal de daling zich voortzetten? Mpiin eigen land is ■irwe toverformule. nMribod neemt sterk ^"nuadelta Recreatie ooo.-nisse met o.m. een is mejitig bungalowpark, de grote kerstman- van clowns (Willem Ruys), uiteraard en de moge- zelf kerst- DEN HAAG Voor miljoenen landgenoten die een beslissing moeten nemen ovor hun va- kantie-1981 breken onrustige dagen aan. Er zal minder te besteden zijn, maar hóe veel minder? Er wordt geknabbeld aan het vakantiegeld. Produ cent en consument tasten nog in het duister. Voor deze win ter schijnt het aardig te lopen met de boekingen; een topje van de ijsberg overigens, om dat bijvoorboeld tweederde van de wintersportvakanties wordt gehouden zonder tus senkomst van een toeropera- tor. Maar bij Holland Interna tional toont men zich toch ver baasd over de grote belang stelling voor de Canarische Ei landen, alle sombere berichten over de toekomst ten spijt. Reisorganisator Ferdinand G. Fransen van Arke Reizen noemt 1980 het jaar van de grote tur bulenties, daarmee niet uitslui tend verwijzend naar woelige luchtstromingen. De Nederland se chartermachines verloren 150.000 passagiers als klant, ongeveer 20 procent. Fransen's turbulentie heeft ook betrekking op de ondergang van Christoffel en Relax, het energieprobleem en andere te genslagen voor de reisindustrie. Maar zoals alle touroperators die nog op de been zijn geble ven, toont deze pionier zich ge matigd optimistisch. Hij legde, aan de vooravond van het nieu we vakantieseizoen, als eerste van de club Nederlandse tour operators indrukwekkende cij fers op tafel over zijn omzet en financiële betrouwbaarheid en ging daarna met zo'n 120 gas ten in een B 737 op weg naar Gran Canaria. Het was daar groot feest. In de steenwoestijn van Playa des In gles had Arke nog plaats gevon den voor een appartements- en bungalowcomplex, genaamd „Barbacan" (een hommage aan Fransen's jongste dochter Bar bara) waarin zestien miljoen gul den is geïnvesteerd. Bijna ze venhonderd bedden staan er gereed om beslapen te worden. De geruchtmakende déconfitu res zoals zij met een mooi woord de faillissementen betite len hebben onze reisorgani satoren niet ontmoedigd. Nec kermann heeft in Diemen een nieuw hoofdkantoor in aanbouw van tien miljoen gulden, en, ver spreid over de aardbol, meer dan een dozijn hotels en verder een eigen cruise-schip. De Jong Intratours doet het kal mer aan met een kantoor van vier miljoen en zestig nieuwe bussen, kosten zestien miljoen. Aan investeringen geen gebrek. De vraag is alleen, of men er nog aan zou beginnen als nu de beslissing genomen moest wor den. Consumenten die ia deze bedrijvigheid voortekenen zien van een zonnige toekomst, zou den in 1981 wel eens vreemd op kunnen kijken. Dichter bij huis Zij zijn het die bijvoorbeeld zul len uitmaken of het verre Barba can echt na tien jaar zal zijn af geschreven. Zal 1981 het al zo lang voorspelde „jaar van de waarheid" worden? Zoals ge woonlijk ontlenen vrijwel alle reisorganisatoren hun intuïtie aan dezelfde bron, geen weten schappelijk branche-onderzoek, maar een soort voorgevoel. Zij beweren om strijd, dat de mensen dichter bij huis zullen blijven, omdat er bezuinigd moet worden. Met de eigen auto en touringcars zullen meer rei zen worden ondernomen in de nabuurlanden, profijt dus voor Duitsland, Frankrijk, Luxemburg en België. Vooral de bungalow zal volgens deze prognoses in trek zijn; daar ook kan de verso bering gestalte krijgen In de persoon van moeder de vrouw die het eigen potje kookt. Holland International presen teert „kindervriendelijke" bus reizen over de korte afstand, zo dat gejengel beperkt kan blij ven; naar de Eifel kan men al vanaf 217,- p.p. NRV-Holiday is vanouds goed gesorteerd in bungalows en houdt nu extra rekening met de krappe beurs. Hotelplan ge waagt van een actieradius voor de eigen auto tot 1.000 kilome ter en verhoogde het aantal in Duitsland gecontracteerde bed den met 100 procent tot 1.600. In het grote Beneluxaanbod uit de offertes wordt het eigen land niet vergeten. Vrij Uit heeft het aanbod in Nederland binnen de grenzen drastisch uitgebreid. Nederland nam dit jaar al de derde plaats in op de ranglijst met 15,8 procent. Op Holland International's top-tien ranglijst van voorkeurlanden steeg de ei gen natie van de 10e naar de 8e plaats. Zodra een "trend" zichtbaar wordt, beginnen de touropera tors hals over kop aan een bij stelling van hun programma's. Maar zij hebben zich al vaak vergist. Volgens de gesignaleer de ontwikkeling zou België bij voorbeeld gouden jaren tege moet kunnen gaan; het is maar een wipje. „Maar", zegt me vrouw G.V. Spruyt van het Bel gisch Verkeersbureau in Am sterdam, „wie garandeert mij, dat de mensen niet juist gaan bezuinigen op die korte uitstap jes om toch die ene, verre reis te kunnen maken?". Meeste winst Een wijs woord. Het is nooit te voorspellen welke vlucht het toerisme zal nemen. De reisor ganisatoren houden dan ook veel slagen om de arm. Het vliegtuig is gevallen als een bak steen, maar er wordt nu een stabilisatie verwacht. Men zet alles op alles, om de vliegpassa- giers die de meeste winst op leveren toch in hun seats te krijgen. Holland International, de grootste op dit gebied, incas seerde dit jaar een daling van 16 procent tot 207.000. Om aan die daling een halt toe te roe pen, is zo scherp gecalculeerd dat reizen naar de Canarische Eilanden bijv. 9 procent goedko per zijn geworden. Over de hele linie bedraagt deze prijsverla ging voor vliegvakanties 6 pro cent. De vliegprijzen in de nieuwe reisgidsen worden over het al gemeen gegarandeerd, d.w.z. dat geen brandstoftoeslag in re kening zal worden gebracht, „tenzij zich calamiteiten voor doen". Men denkt in dit ver band aan een zich uitbreidende oorlog in de olielanden, blokka de van de aanvoerroutes enz., maar een exacte omschrijving kan niet gegeven worden. De grote vliegbestemmingen zijn dus niets of niet veel duurder geworden maar de ingrijpende prijsexplosies voor Spanje heb ben zich reeds in 1978 en '79 voorgedaan. De brandstofprijs maakt nu zo'n 40 procent uit van de vliegkosten (afgezien van de accomodatie dus). Een vlieg- tuigstoel naar de Canarische Ei landen kost de passagier zo'n f 550,-. Touroperators die grotendeels „drijven" op het vliegtoerisme, zoals Arke met een omzetper- centage via de lucht van 45 pro cent, zijn dus erg kwetsbaar ge worden. Holland International bracht dit jaar een-derde van de passagiers naar Spanje. Er moet dus gevochten worden op meerdere fronten. Samen werkende touroperators nemen deel aan het projekt Costa Bra- va Express, een trein die de va kantiegangers tegen vrij lage prijzen rechtstreeks naar de Spaanse kust voert. Zal er ook een gouden tijd aan breken voor de toeringcarsec- tor? Autobussen zijn matige ge bruikers van dieselolie. Toch blijft het een raadsel, hoe de Jong Intratours kan uitpakken met offertes als tien dagen Tirol voor f 280,- en tien dagen Cos ta Brava f 315,-, reis plus acco modatie; een 24-uurs nonstoprit naar de bestemming. Deze grootste specialist laadde dit jaar meer dan 100.000 passa giers in zijn bussen voor goed kope maar ook dure reizen, de Inter Extra's, vrij exclusief. Waarheen is onze vlucht in 1981? Neckermann heeft scherp

Leidse Courant | 1980 | | pagina 21