Poolse bisschoppen steunen de partij N AGT: BESLUIT OVER ABORTUS VOLGENDE WEEK Obote vrijwel zekere winnaar in Oeganda \m zwaar "SUPER JONES" PLEIN'68 Kwaliteit kraam zorg in gevaar "MATCH" CAFÉ DE HOEK Spinnerij verliest 500 arbeidsplaatsen schoten .ennon. De vaarmee idealen ex-Beatle, irbeteren mens" itdragen, in het n naar het otel in dam-Zuid, K ennon en >uw Yoko 1970 New voor in het 6 Park een <^ordenaar Aex-Beatle naar Vofn9enis ^-^Jjracht, 'fo, u de politie k S/^e voor zijn k>l«' WAARSCHUWING TEGEN EXTREMISME WARSCHAU Het Poolse epis copaat heeft zich gisteren achter het communistische bewind ge schaard door uitdagende acties van dissidenten en extremisten te veroordelen. De bisschoppen, die ernstig bezorgd zijn over de toekomst, zijn bevreesd dat ac ties van dissidenten zullen lei den tot Russisch ingrijpen. De bisschoppen spraken zich uit voor de politiek van vernieu wing van de nieuwe Poolse lei ders. In de verklaring van de bisschoppen wordt dissi denten, die in het verleden vaak de sympathie en steun van de kerk ondervonden, aangeraden zich van elke actie te onthouden die een gevaar kan betekenen voor het land. Hiermee wordt ge doeld op het comité voor zelfverdediging KOR en de tegen de Sovjet-Unie gerichte confederatie voor een onafhankelijk Polen. De westerse pers wordt door de bisschoppen ge kritiseerd om de „sensationele" berichtgeving, die paniek onder de Polen zou veroorzaken. Dit laatste wordt door westerse waarnemers in War schau tegengesproken. Volgens de woordvoerder van het Poolse episco paat, pater Orszulik, blijft de kerk op het stand punt staan dat er in Polen geen politieke gevan genen mogen zijn. Maar in sommige gevallen, zei hij, is gevangenneming gerechtvaardigd, zoals wanneer „in het openbaar wordt opgeroepen tot omverwerping van het grondwettelijk systeem". Met name uitte hij kritiek op Jacek Kuron, de leider van KOR, die zegt dat de arbeidersklasse niet zou proberen de macht onmiddellijk te grij pen, maar uiteindelijk wel. Morgen hebben de bisschoppen een dag van gebed vastgesteld voor de eenheid van de natie. Volgende week her denkt Polen de bloedige voedselonlusten van tien jaar geleden. NAVO De NAVO heeft gisteren de Sovjet-Unie te ver staan gegeven dat een inval in Polen het einde zal betekenen van de reeds ernstig ondermijnde ontspanning. Volgens Muskie, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, betekent „één inval een incident, twee invallen vormen een ge dragspatroon". Hij suggereerde dat een inval in Polen zou moeten leiden tot een verhoging van de defensieuitgaven van het westen met meer dan drie procent. Uit de media in de Sovjet-Unie blijkt overigens dat het Kremlin een groeiend vertrouwen heeft in het vermogen van de Poolse partijleider Ka- nia de politieke en economische crisis te bezwe ren. Tass haalt een artikel aan van de Poolse le- gerkrant, waarin wordt gesteld dat de partij, alle patriotten en de overgrote meerderheid van de Polen zich achter het proces van vernieuwing hebben geschaard. Pagina 7: Harde woorden van de NAVO. !(Van onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet wil dat de Ka le komende week een besluit neemt (iet abortuswetsontwerp van de rege- Daarbij acht men alle mogelijkheden n, ook het intrekken van het wets ontwerp door de regering. Inmiddels is het bezwaren stuiten bij de VVD die het wetsont- Kasteel, Van Dijk, Van Leijenhorst en Couprie vertragingstaktiek zal toepassen ten aanzien van kabinet het eens geworden over een nota van werp bekritiseert, omdat het de vrijheid van de nog tegen het regeringswetsontwerp. Via de het initiatiefvoorstel van de Kamerleden Roet- wijziging op het wetsontwerp, waarin men vrouw teveel beperkt. „De besprekingen met de nota van wijziging zou het kabinet het vijftal tot hof (PvdA) en Wessel-Tuinstra (D'66) inzake tegemoet komt aan de bezwaren van een coalitiepartners zijn nog niet voltooid", aldus twee (Van Leijenhorst en Couprie) willen terug- abortus. In dit voorstel wordt de vrijheid van de vijftal CDA-Kamerleden die het huidige premier Van Agt op zijn wekelijkse persconfe- brengen en daarmee een meerderheid in de Ka- vrouw om zelf tot abortus te besluiten gegaran- wetsontwerp te liberaal vinden. rentie. mer willen bereiken. deerd. „Er zijn geen slimmigheden in de maak". De wijzigingen van het kabinet zullen zeker op Bij het CDA zijn de leden Mateman, Van Heel- Van Agt liet ook weten dat het kabinet geen aldus Van Agt. rijf el over ;voering motie IAAG Minister Van ne (economische za- il tegemoet komen aan s van het kamerlid Van lingen (CDA) om medio 1981 een rapport op ta- iggen over de mogelijk- tot vergroting van het indeel van de staat in vinning. Het gaat daar- de winst uit de kleinere en. Tot nu toe strijkt de aarvan 70 procent op, ^n Esso 30 procent. De behalve de fracties fD, SGP, GPV en BP, dit winstaandeel voor groter wordt. Van Agt deelde op kelijkse persconferentie lt het rapport er zal ko- "an Agt ging daarbij op de wens van de Ka lt Van Aardenne het ent de komende week eten laten weten of hij was een groter aandeel rinsten voor de staat bij maatschappijen te be- 'ezigheid van minister (sociale zaken) heeft •inet geen besluit geno- ^er de door de Kamer Dmen motie Weijers de vakantiestoeslag Idereen te beperken tot i&al 5000 gulden. Albeda pde die grens leggen bij anse rechter erd Giovanni d'Urso, itcpn 8" Van Italiaanse hof j fssatie in Rome, is giste- naerSoor leden van de Rode ontvoerd. De ontvoe- 'ordt in verband ge- l met de dood van twee van de Rode Brigades, iderdag in een vuurge- iet de politie bij Milaan leven kwamen. Aanvang 20.30 uur Hazertwoude-Rijndijk Vakbonden tegen ontslagen bij ziekenhuis Curium OEGSTGEEST De bonden ABVA/KABO en het perso neel zijn tegen de plannen van het bestuur van het kin derpsychiatrisch ziekenhuis Curium in Oegstgeest om ze ven werknemers te ontslaan. Hiermee wil het bestuur, vol gens de bonden, de financiële problemen de baas worden. Volgens de bonden wil het be stuur onder andere de genees heer-directeur ontslaan, de chef de clinique, de enige in loondienst werkende arts en de medewerkers van de poli kliniek. Volgens vakbondsbe stuurder F. van Loon heeft men het personeel nauwelijks een nadere motivering van de plannen willen geven. Een an der bezwaar is dat door het ontslag van het personeel van de polikliniek de kwaliteit van de gezondheidszorg ernstig wordt bedreigd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. KAMPALA Oud-presi- dent Milton Obote lijkt met zijn Volkscongrespar- tij af te stevenen op een ze kere overwinning bij de verkiezingen in Oeganda. Toen de uitslag van 88 van i de 126 kiesdistricten be kend was, had de partij van Obote 52 zetels be haald tegenover 35 voor de katholieke Democratische partij. De uiteindelijke uit slag zou in de loop van za terdag bekend worden. Vrijdagavond braken in ver schillende delen van de hoofd stad Kampala langdurige schietpartijen uit. Later bleek dat soldaten op die wijze de overwinning van Obote wen sten te vieren. Ook het gooien van handgranaten door feest vierders veroorzaakte nogal wat consternatie. De voorlopige uitslag werd be kend gemaakt door waarne mers van het Gemenebest, die toezicht houden op de verkie zingen in het door onderdruk king (Amin) en moord- en roofpartijen geteisterde land. De gegevens waren verstrekt door de kiesraad. Eerder had de militaire machthebber Pau lo Muwanga zijn verbod op de publicatie van de uitslagen in getrokken. Muwanga had vrij dagochtend de uitslagen laten achterhouden, nadat op ver scheidene plaatsen in Kampala gevechten waren uitgebroken, waardoor verkiezingsfunctio narissen en waarnemers dek king moesten zoeken. Muwan ga verklaarde later dat hij niet de bedoeling heeft een bepaal de partij te bevoordelen. Hij zal krachtige maatregelen ne men tegen functionarissen die verantwoordelijk zijn voor de Na het bekendmaken van ning groet Obote met een gebrekkige distributie van stembussen en stembriefjes. Een woordvoerder van presi dent Nyerere van Tanzania, wiens troepen dictator Amin hebben verjaagd, verklaarde dat voor Tanzania elke verkie- zijn vermoedelijke overwin- armzwaai zijn aanhangers. zingsuitslag aanvaardbaar is. „De grootste overwinning voor Tanzania is dat er een gekozen regering komt in Oeganda". Nyerere wil zijn troepen na de verkiezingen uit Oeganda te rugtrekken. Elf miljoen gulden voor boek van Leonardo (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De zogehe ten „Codex Leicester", het laatste manuscript van de Italiaanse uit vinder en kunstenaar Leonardo da Vinci in particulier bezit, is gis teren voor elf miljoen gulden (2,2 miljoen pond) eigendom gewor den van een Ameri kaanse industrieel, Amond Hammer. Het bedrag dat hij ervoor betaalt, is een nieuw wereldrecord voor een geveild boek of hand schrift Hammer heeft desondanks een koopje gehad, want in Londen werd verwacht, dat de Codex Leicester veel meer zou opbrengen, namelijk 3 tot 6 miljoen pond. Het boek beschrijft verschillende natuurver schijnselen, zoals de getij den en de kringloop van de maan. De nieuwe eigenaar van Da Vinci's aantekeningen in spiegelschrift (voor de veiling hoorde het manus cript toe aan de hertog van Leicester, wiens voorzaten het in 1717 gekocht had den in Milaan), zegt dat hij de 36 kostbare vellen in heel de wereld zal ten toonstellen. Hammer is een bekende kunstverza melaar, die geregeld ron dreizende exposities van zijn kunstschatten op touw zet ARNHEM De voorzitter van de Nationale kruisvereni ging, mevr. Hannie van Leeu wen, heeft vanmiddag gewaar schuwd dat de kwaliteit van de kraamzorg in gevaar is. De groei van het aantal kraam verzorgsters is te gering om te kunnen voldoen aan de toene mende vraag naar kraamhulp. De kruisverenigingen moeten steeds meer vrouwen kraam hulp weigeren. De vraag is toegenomen door dat vrouwen die in het zieken huis bevallen, ook als dat op advies van de arts gebeurt, sinds 1 april voor de kraam zorg daar een even hoge bij drage moeten betalen als voor de kraamzorg thuis. Volgens mevr. Van Leeuwen zal nu moeten worden gevochten voor noodmaatregelen om de huidige kritieke fase te over bruggen, zonder dat de kwali teit van de kraamzorg wordt aangetast. ADVERTENTIE VANAVOND Aanvang 20.30 uur Koudekerk jpeidae Qowio/nt nK - rendsve kersdijk 34, 2312 DD Le'den, Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewa3 - rdam idacteur. Wim Buijteweg Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - imenten: kwartaal 46,30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 13 december 1980, 71e jaargang no. 21837 Medische wereld Morgenavond om 21.55 uur op Ned. I „De achterkant van het gelijk" over de ethiek in de medische wereld. Om 20.25 uur vrouwenmagazine „Kijk haar" en om 21.05 uur „Late Late Lien Show". Vanavond op Ned. I om 21.55 uur politieserie „De ouwe" en op Ned. II om 22.30 uur tv-se- rie „Alle zegen komt van bo ven". Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 9 graden. Matige tot krachtige zuidwestenwind. Vooruitzichten voor zondag en maandag: enkele opkalringen, maar vooral later weer regen. Zon: 08.4016.26; hoog water Schev.: 07.12, 19.33. int van vandaag omvat in totaal 26 pagina's en bestaat i Coupé e delen. Het actuele nieuws uit binnen- en buitenland, egio en sport vindt u zoals gebruikelijk in het eerste je wekelijkse bijlage Finale bevat onder meer de vol- reportages: Rüter: „Geen enkele dictatuur bestaat uit louter schof- ende kiep van KLM, Rein Vogels, met pensioen, moet dat heen met vakantie-1981? uptie in Italië grootste bedreiging slachtoffers aardbe- ndenkend over drempels, fan accessoires veraangenamen het skiën, van wijnliteratuur overspoelt willige markt. ENSCHEDE Door het weigeren van verdere regeringssteun aan de Spinnerij Nederland, komen er 500 van de ruim 1300 ar beidsplaatsen bij dit bedrijf op de tocht te staan, aldus een CNV- bestuurder. Men vreest het sluiten van fabrieken in Enschede, Hengelo en Almelo. Oorzaak van de problemen is de geringe af zetmogelijkheid, omdat de weefcapaciteit bij de belangrijkste participanten, Nijverdel Ten Cate en Schuttersveld, aanzienlijk is afgenomen. Volgens de CNV-woord voerder heeft het bedrijf verzuimd daarbuiten afzetmogelijkheden te zoeken. Gist-Brocades wil zijn research-afdeling voor nieuwe genees middelen in Haarlem sluiten, waardoor ruim 100 arbeidsplaatsen verloren géan. Voor 70 man wil men banen creëren in Delft. De markt voor nieuwe geneesmiddelen is niet aantrekkelijk meer en de ontwikkelingskosten zijn te hoog. Niet zitten, maar strekken UTRECHT Inventie- ve geesten hebben onder druk van de bezuinigin gen alle kans om op te bloeien. Het Utrechts universiteitsblad ver haalt deze week van de weigering van het be stuur voor enkele dui zenden guldens nieuwe ligstoelen aan te schaf fen voor in de tuinen. De verpleegsters vonden er wat op: zij dienden een verlanglijstje in met „strekapparatuur solari um". Niets vermoedend gaf het bestuur zijn goedkeuring. Drie doden bij verkeersongeluk 's GRAVENZANDE In de gemeente 's Gravenzande, op de weg van Maasdijk naar Hoek van Holland, zijn gisteravond drie mensen bij een frontale autobotsing om het leven gekomen. De politie ver moedt dat het ongeluk ontstond bij een verkeerde inhaalmanoeuvre. Slachtoffers zijn het echtpaar Baars uit Hoek van Holland en de heer B. Timmers uit 's Gravenzande. Provincie heft autobelasting DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gister avond besloten met ingang van 1 april tot het heffen van 23 opcen ten op de motorrijtuigenbelasting. Dat is het maximum dat een pro vincie mag heffen. De heffing betekent dat de automobilist, afhan kelijk van het gewicht van de auto, tien tot vijftien gulden per jaar meer zal moeten betalen. Dit levert de provincie per jaar zes miljoen gulden op, die kunnen worden gebruikt om de enorme tekorten van de Kiltunnel bij Dordrecht te bestrijden. Aan het rijk heeft de pro vincie hiervoor een steun van ruim honderd miljoen gevraagd. Broodprijs twee cent omhoog DEN HAAG Omdat maandag de af-fabriek* prijs voor brood met 1,6 cent omhoog gaat, ver wacht het ministerie van economische zaken dat de gemiddelde broodprijs voor de consument met 2 cent zal stijgen. Ook de minimumprijs gaat 2 cent omhoog, en komt op 1,48 gulden, „maar voor die prijs* kun je nog maar in weinig winkels terecht". Volgens de Consumenten bond is de klant het slachtoffer van de overca paciteit in de bakkerijsec tor.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1