If Seen ikele ctatuur 3staat Jt louter boften' Meer professionele krachten nodig dertig landen worden mensen om 'fce redenen vermoord of terecht Aldus het jaarverslag '79/'80 van ^-International dat deze week is jceerd. Een belangrijke informatie- loor Amnesty vormen de officiële oeksmissies naar landen die van ling van de mensenrechten verdacht. Onze verslaggever iet een Nederlander die iatig deelneemt aan dergelijke i, de Amsterdamse hoogleraar :ht Frits Rüter nfl «tt üuxtoW <ve vak af 625 km jortmog. p het op de gr sofokJer Boalaan 13432-30 GeachDI rgoede I en Zw Achter >1890-6! ESTY-RAPPORTEUR FRITS RUTER: ver RDAM Een doodenkele keer gebeurt het eens dat zo n aankomend, onervaren dic- in Frits Rüter vraagt waar-ie zich eigenlijk moeit. De Nederlandse professor zet dan joie grote ogen op: „Heren, heren! Ik ben ïr de andere kant van de wereld gereisd om eggen wat Amnesty International is. Laten n wel wezen! Ik ben hier gekomen omdat u pr heel nijpende problemen met de men- |ten hebt. En omdat wij samen gaan bekij- e wij die moeilijkheden oplossen", ir. Chr. F. Rüter voorziet in zijn onderhoud jgleraar strafrecht aan de Universiteit van bam. Landelijke bekendheid verwierf hij jn optreden als getuige-deskundige in de llende processen Menten. Onderzoek naar ng van de mensenrechten in volgens Am- ^erdachte landen, verricht hij sinds 1973. eld twee keer per jaar trekt hij er onbe- met dit doel op uit. Bezoekt paleizen en missen, spreekt met machthebbers en on- ten, trekt zijn conclusies en brengt dan uit aan het hoofdkwartier in Londen. „In intijd kwam het natuurlijk vaak voor dat it onmiddellijk begreep op grond waarvan us in andermans zaken stak. Maar inmid- Amnesty zo'n begrip geworden, dat die het meer wordt gesteld. De gebruikelijke vandaag de dag is: „Jawel, we weten dat jen gebeuren in dit aardse tranendal. Al- ons land valt het gelukkig reuze mee". :e week gepubliceerde jaarverslag van de atie geeft informatie over 110 landen waar detentie, martelingen en de doodstraf men. Een onrustbarende stijging van het gesignaleerde politieke moorden bracht y vorig jaar tot het niet tot uitvoering ge- voorstel hieraan een speciale vergade rden van de Veiligheidsraad van de Vere- laties. iter relativeert: „Het aantal geconstateerde ingen van de mensenrechten neemt onmis- toe. Of er ook sprake is van een werkelij- ing, is niet duidelijk. De omstandigheid dat bekender worden en dat men steeds ertrouwen krijgt in ons functioneren, is op een factor die het aantal aangiften dat ons doet toenemen". aide regels alleen onze faam groeit, ook het bestaan klaringen en verdragen over de mensen rechten wordt steeds bekender. Steeds meer men sen realiseren zich dat er bepaalde regels zijn die niet mogen worden overschreden. Dat betekent dat ook de kans steeds groter wordt dat er schen dingen worden geconstateerd. Voorzover dergelij ke krachten in het geding zijn, hoeven we over de toename van het aantal vastgestelde schendingen natuurlijk helemaal niet verdrietig te zijn". Het succes van Amnesty berust volgens de Am sterdamse hoogleraar op twee pijlers. De eerste is het „goed gerunde" internationaal secretariaat in Londen waar alle werkzaamheden worden gecoör dineerd en alle gegevens geregistreérd. De tweede is het systeem van de adoptie-groepen, die probe ren de vrijlating van met name genoemde gevan genen te bewerkstelligen. Vaak worden daartoe brieven geschreven naar de regering van het des betreffende land. Dat laatste lijkt op het eerste ge zicht een tamelijk onbetekenende bezigheid. Wat zal president Pinochet zich druk maken om het verzoek om nadere inlichtingen van A. de Groot uit Leiden? „Ha, ha", reageert Rüter, „je moet beseffen dat haast al die dictaturen bureaucratieën zijn. En ken merkend voor een bureaucratie is, dat er niks wordt weggegooid. Stel dat iemand op het idee zou komen dat een bepaalde brief wellicht de prul- Iemand in zou kunnen, dan nog kan die functiona ris daarover niet zelf beslissen. Maar wie kan die beslissing dan wel nemen? Dat is niet duidelijk en dus wordt voor alle zekerheid ook de geringste snipper papier opgeborgen. Maar wat nu, als er op het ministerie van justitie een niet aflatende stroom van honderden, ja duizenden brieven bin nenkomt over die-en-die-gevangene? Heel een voudig: dan draait men dol. Op zo'n actie is het apparaat niet berekend. Elke keer dat ik in zo'n land een onderzoek instel, krijg ik dezelfde wan hoopskreet te horen: Best aardige mensen „We worden gek van die brieven". Nou, dat is voor mij en mijn collega's een prima entree om tot een gesprek te komen. Dat adoptie-groepen in veel gevallen geen antwoord krijgen op hun post, mag ze dan ook nooit ontmoedigen". Blijft toch de vraag waarom het voor dictaturen niet eenvoudiger is botweg alle discussies over het al dan niet naleven van de mensenrechten uit de weg te gaan. We kunnen toch moeilijk veronder stellen dat machthebbers die er niet voor terug deinzen hun tegenstanders bij dozijnen over de kling te jagen, gevoelig zijn voor een buitenlands appèl op hun geweten? Prof. Rüter: „Vergis je niet in die heren; daar zitten vaak best aardige en redelijke mensen tussen. Geen enkele dictatuur bestaat uit louter schoften. En maar heel weinig dictators zijn volstrekt gewe tenloos. Elke staat en dus ook een dictatuur draait op geboden als: gij zult niet doden, niet stelen, niet echtbreken enzovoort. Ga maar na. Zelfs in nazi-Duitsland is moord zonder toestemming van de staat altijd verboden gebleven. Moordenaars werden doodgeschoten. Moorden mèt staatstoes- werden doodgeschoten. Moorden mét staatstoe- stemming daarentegen, werd van harte gestimu- gevallen. Als de slachtoffers joden waren, zigeu ners enzovoort, ja, dan kreeg men er een lintje voor. Zo is het ook met de gewelddadige dictatu ren in de wereld van vandaag. Het principe dat moord, marteling, veroordeling zonder eerlijk pro ces niet door de beugel kunnen, wordt volstrekt erkend. Alleen menen de machthebbers in dat las tige parket waarin zij nou toevallig verkeren, een aantal uitzonderingen te moeten en mogen maken. Op dat punt in hun redenering spring ik in de bres. Hola goede vriend, zeg ik dan, mag jij werkelijk deze gruwelijke uitzonderingen maken? Volgens jouw geweten, volgens jouw rechtsnormen, vol gens de verdragen die jij hebt ondertekend? En op de tweede plaats: zijn die maatregelen die jij toe past en die in strijd zijn met de mensenrechten nou echt de beste oplossing voor jouw probleem? In de praktijk heb ik vaak de minister van justitie als gesprekspartner. Zo iemand spreek ik als vak broeder aan. Wij juristen onder elkaar die sfeer. Heel vaak blijkt dan dat die man helemaal geen doortrapte schurk is maar iemand die gewoon de oplossing kiest die volgens hem het minst slecht Taiwan Een voorbeeld: Taiwan, waarheen de Chinese re gering van vóór de revolutie de wijk nam toen op het vaste land de communisten onder leiding van Mao Tse Toeng de macht overnamen; het land dat door Peking als een opstandige provincie wordt beschouwd en waaraan de Nederlandse RSV, met toestemming van onze regering, twee duikboten wil verkopen. Ook in Taiwan, waar nog immer de in 1949 in werking gestelde krijgswetten van kracht zijn. worden de mensenrechten op vaak grove wijze geschonden, zo bleek prof. Rüter toen hij er in februari van dit jaar op inspectie ging, sa men met een Chinees sprekende vertegenwoordig ster van het secretariaat in Londen, Franqoise Vandale. Hun rapport is nu bijna af en zal begin volgend jaar aan de autoriteiten in Taiwan worden voorgelegd. „In Taiwan heb je drie machtsbolwerken die tame lijk gescheiden van elkaar opereren. Een burgerlij ke regering, een economisch machtscentrum en de militaire machthebbers. Wij hebben gesproken met topfiguren uit alle drie de sectoren. Daarnaast met vertegenwoordigers van de oppositie en met langgestrafte gevangenen. Mensen die blijk heb ben gegeven van communistische sympathieën en op de vraag hoe lang ze nu al vast zitten aan het rekenen slaan: ,,'s Kijken... ik kwam hier toen ik zestien was... ik ben nou 48 dus ik zit hier nou 32 jaar". Dat daar de mensenrechten geschonden worden, staat als een paal boven water. Er is on voldoende vrijheid van meningsuiting. Arrestaties worden vaak willekeurig uitgevoerd en vervolgens maar ten dele weer gecorrigeerd. Mensen worden veroordeeld vanwege hun politieke overtuiging. In de loop van het vooronderzoek worden verdachten mishandeld, en zo kan ik nog wel even doorgaan. Kwalijk, kan je zeggen. Schurkachtig. Jawel, maar wat is nou de achtergrond van dit soort ontsporin gen? Misschien wel de belangrijkste factor is: no deloze angst. Sinds heel lang gewend aan de situ atie waarin maar één partij is toegestaan, worden de machthebbers doodsbenauwd nu de oppositie, naar Amerikaans democratisch voorbeeld, officiële erkenning eist. Enerzijds ligt de herinnering aan de revolutie van '49 nog al te vers in de herinnering, anderzijds heeft men geen ervaring met het in ge ordende banen leiden van een oppositie. In die si tuatie grijpt men naar geweld. Welnu: over de vraag of die oplossing nou de best denkbare is, kun je heel technisch discussiëren met de betrok kenen. Is jullie angst niet overtrokken?, kan je vra gen. Zijn jullie niet gefrustreerd door je verleden? Maken jullie, als machthebbers van een land dat op weg is naar de democratie, je niet domweg schuldig aan beginnersfouten? Zal het gevolg van jullie maatregelen niet het tegendeel zijn van wat jullie beogen? Dat zijn voor de wederpartij natuur lijk best interessante vragen en daarover willen ze wel degelijk graag van gedachten wisselen. Stok achter de deur die de Amnesty-vertegenwoordiger bij zo'n gesprek kan hanteren, is uiteraard interna tionale publiciteit. Naar gelang een land al dan niet verandering in zijn beleid brengt, kunnen we daar mee straffen of belonen. En in dit verband wil ik er dan ook nadrukkelijk op wijzen, dat het mij in het belang van Tiawan lijkt om een tweede gesprek met ons te hebben alvorens we het rapport over de situatie in het land in de publiciteit brengen". Invloed ten goede „In hoeverre, met dat al, de Amnesty-acties resul taat hebben, valt niet te meten", erkent prof. Rü ter. Maar dat er een invloed ten goede vanuit gaat, lijkt onmiskenbaar. Dat is hem voldoende. „Je moet ook niet te veel willen. Geert enkel land is brandschoon als het om de mensenrechten gaat. Ook Nederland niet. Ik loop al te lang mee in deze business om me daar boos over te maken. Wat we proberen is het onrecht in de wereld terug te schroeven tot, laten we zeggen, het dagelijkse Ne derlandse onfatsoen. Verder reikt mijn ideaal niet". WILLEM SCHEER AMSTERDAM Amnesty International i9 in 1961 in Engeland opgericht en houdt zich bezig met de lotsverbetering van gevangenen. De activitei ten van deze onpartijdige en onafhankelijke or ganisatie, die geen subsidie accepteert, kunnen aldus worden aangeduid: - werken voor de vrijlating van gewetensgevan genen: mensen die vanwege hun godsdienstige of politieke overtuiging, hun ras, taal, huidskleur of sexe gevangen zitten en geen geweld hebben gebruikt of gepropageerd; - bevorderen van een eerlijk proces volgens in ternationale normen voor alle politieke gevange nen; - het in alle gevallen optreden tegen martelin gen, de doodstraf en andere vormen van wrede behandeling van gevangenen, ongeacht de re den van de gevangenschap. Het aantal leden/begunstigers van de organisa tie is inmiddels gegroeid tot ruim 250.000. Die wonen verspreid over meer dan 130 landen, waaronder Nederland. De Nederlandse afdeling van Amnesty is zelfs een van de grootste. Neder land telt ruim 15.000 donateurs, 5.500 actieve en 22.000 niet actieve leden. Er zijn rond de 220 adoptie-groepen die voor de vrijlating van meer dan 450 gevangenen uit zo'n 70 landen werken. „Op zich een verheugend verschijnsel", becom mentarieert prof. Rüter de snelle groei „Maar er zitten ook wel wat problemen aan. Op de eerste plaats is het vooral het rijke Westen waar het le dental zo sterk groeit. Daardoor dreigt het ge vaar van een westers-betuttelend image. De on afhankelijkheid van Amnesty kan erdoor in het geding komen. Ook als je de westerse landen af zonderlijk beschouwt, gaat de groei met nogal wat stuipen gepaard. Heel sterk heb ik dat erva ren toen ik enkele jaren geleden zelf voorzitter was van de Nederlandse afdeling. Tegenover dat enorme leger van vrijwilligers staat maar een tiental professionele krachten. Dat leidt tot chaos, geldverspilling en verduistering van het zicht op het eigenlijke doel van de organisatie. Op het laatst voelde ik me de directeur van een soort volksdansgezelschap en toen heb ik de voorzittershamer maar neergelegd. Nog steeds ben ik van mening dat op het niveau van de be leidsuitvoering veel meer professionele krachten moeten worden aangetrokken. Je moet het ei genlijk zo zien, dat Amnesty in een fase verkeert die zit tussen familiebedrijf en grootwinkelbe drijf. Een hele hoop leden willen vasthouden aan dat familie-karakter. Ik begrijp dat wel, want zo'n familiebedrijf is natuurlijk veel gezelliger. Maar onder de huidige omstandigheden moet de eis van doelmatigheid toch zwaarder wegen, vind ik". Prof. Rüter: „Een bureaucratie gooit niks weg. Al die honderden, duizenden Amnesty-brieven gaan het archief in. De ambtenaren worden er stapeldol van. Zalig".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 17