Deng Xiaoping vecht om behoud van Mao's erfenis Schuld stond al vast bij begin proces India's graan te duuf voor armen PROCES PEKING ONDERDEEL MACHTSSTRIJD BUITENLAND LEIDSE COURANT J-Tp ZATERDAG 13 DECEMBER 1980 PAGINA mVQ In de Chinese hoofdstad Peking loopt het proces tegen de zogenaamde Bende van Vier en de Kliek van Lin Biao, met elkaar de kopstuk ken uit de tijd van de Grote Proletarische Cul turele Revolutie die de Volksrepubliek China van 1966 tot 1976 in zijn greep hield, ten einde. Bijna vier weken lang zijn Jiang Qing, de we duwe van Mao Zedong; Zhang Chunqiao, de vroegere burgemeester van Sjanghai, het bol werk van de Bende van Vier; Wang Hongwen, de tijdens de Culturele Revolutie in de partij- hiërarchie omhoog ge schoten beschermeling van Mao en ex-vice-pre- mier; Yao Wenyuan, in 1966 de auteur van een artikel waarmee de Cul turele Revolutie offi cieel werd ingeluid; Chem Boda, de persoon lijk secretaris van Mao en een vijftal hoge mili tairen door rechters en aanklagers aan de tand gevoeld. De vijf burgers over hun be trokkenheid bij de Culturele Revolutie en de uitwassen van deze beweging, de mili tairen over hun plan in 1971 een staatsgreep te plegen en partijleider Mao te vermoor den. Van alle tien acht men de schuld bewezen en is het proces alleen nog van belang voor de strafmaat. Wanneer eenmaal het oordeel over de beklaagden is geveld allen kunnen de doodstraf krijgen hebben de macht hebbers van dit moment, met voorop vice-partijvoorzitter Deng Xiaoping, defnitief af gerekend met de voornaamste restanten van de Culturele Revolutie, op één na: de her innering aan Mao Zedong, de Grote Roerganger van weleer. De-Maolsering Mao Voor het proces eind no vember begon, verwachtten velen dat met de Bende van Vier ook de figuur en het denken van Mao, zonder ex pliciet in de aanklacht te wor den genoemd, terecht zouden staan. Mao was immers de man uit wiens naam de Cultu rele Revolutie over China werd verspreid en door wiens toedoen de Bende van Vier ongestoord haar ultra-linkse ideeën kon blijven verkondi gen. Alles wees dan ook op die veroordeling: in de loop van dit jaar is een eind ge maakt aan Mao's persoonsver heerlijking, veel van zijn por tretten zijn uit de straten van Peking verwijderd, op 9 sep tember werd de vierde ver jaardag van zijn overlijden niet door de Chinese media gemeld en op economisch en politiek gebied is China vol komen nieuwe wegen ingesla- Mao Zedong, kort voor zijn overlijden in 1976, een oude en zieke man. gen. Er werd zelfs gespecu leerd over een op de de-Stali- nisatie gelijkende de-Maoïse- ring. Maar op een dergelijke behandeling van Mao Zedong hoeft men niet te rekenen. In de eerste weken van het pro ces heeft men zorgvuldig ge probeerd zyn naam te vermij den en de keren dat Mao toch genoemd werd was het in een lijdende betekenis: als kandi daat-slachtoffer van op macht beluste militairen of als een door de Bende van Vier ge manipuleerde en bedrogen oude man. De verklaring voor deze gang van zaken moet worden ge zocht bij China's huidige ster ke man. de vice-voorzitter van de partij Deng Xiaoping, die door westerlingen nog weieens ten onrechte wordt gezien als een man die zijn land in de vaart der kapitalis tische volken omhoog wil sto ten. De uitermate autoritaire en pragmatische Deng hecht veel belang aan de economi sche ontwikkeling van China, in welk licht het niet meer dan logisch is dat Peking toe nadering zoekt tot de Wester se wereld. Om deze stappen zonder tegenwerking uit ei gen kring te kunnen zetten, is een versteviging van de macht van Deng een eerste vereiste. Met behulp van in het proces aangevoerde bewij zen wil hij nu zijn machtsposi tie binnen het partijapparaat legitimeren; aantonen dat Mao zelf hem in 1974 heeft aangewezen als toekomstige leider van de Chinese natie. Dat besluiten van een als „contra-revolutionair" post- huum weggezuiverde Mao Ze- dong in dit verband van geen waarde zijn ligt voor de hand. Hua Guofeng In 1976, kort na het overlijden van Mao Zedong, werd de tot dan toe vrij onbekende Hua Guofeng diens opvolger als voorzitter van de communisti sche partij. Hua beriep zich op het feit dat hij door de Grote Roerganger was aangewezen. Hij zou over een papiertje be schikken met de door Mao ge schreven tekst: „Met jou aan het roer ben ik gerust". Hua kon, toen hij zich aan de top van de partij had genesteld, afrekenen met de Bende van Vier en zuiverde daarna ook Deng weg. Hij verkeek zich echter op diens veerkracht, want in 1978 keerde Deng te rug op het hoogste plan. Door de hulp van bondgenoten in partij- en staatsorganen én door zijn onmiskenbare talen ten heeft Deng Hua inmiddels in belangrijkheid overtroffen. De positie van Hua is zelfs al dermate ondermijnd, dat men niet vreemd hoeft op te kij ken als hij spoedig van het politieke toneel verdwijnt. Hua is al enige weken niet meer in het openbaar ver schenen en alle tekenen wij zen er op dat hij in elk geval voor het in april/mei 1981 te houden congres van het Cen traal Comité van de commu nistische partij het veld zal moeten ruimen. Van invloed hierop is wellicht ook, dat Hua in eerste instantie als „samenzweerder" met de bende van Vier in de aan klacht werd genoemd. In ruil voor het schrapppen van zijn naam is hij, volgens bronnen in Peking, bereid om terug te treden ten gunste van een be schermeling van Deng. De weloverwogen actie van Deng tegen de door hem ge hate Hua komt natuurlijk niet geheel onverwacht. De eerste stappen waren de afgelopen zomer al waarneembaar, toen de media het briefje op grond waarvan Hua in 1976 het „Hemels Mandaat" had op geëist als een „niet grondwet tig" bewijs bestempelden. Korte tijd later werd Hua als premier vervangen door een vertrouweling van Deng, de technocraat Zhao Ziyang. En de afgelopen weken is in de voornaamste aanklacht tegen de Bende van Vier nadrukke- De huidige sterke man in China, Deng Xiaoping. lijk gesteld, dat zij in 1974 ge poogd heeft Deng en de toen malige premier Zhou Enlai in een kwaad daglicht te stellen. Het doel was Mao over te ha len, de voorgestelde benoe ming van Deng tot eerste vice-premier niet door te la ten gaan. Als vice-minister- president zou hij in de eerste plaats Zhou en later ook Mao hebben opgevolgd. De les van deze aanklacht is duidelijk: Deng was voorbestemd de lei ding van het land op zich te nemen totdat de Bende van Vier haar acties tegen hem begon. De rechters in Peking hebben dan ook uitgesproken dat de door Deng en Zhou be kokstoofde regeling van de opvolging de enige wettige is geweest, waarmee voor Deng de weg open lag met Hua af te rekenen. Tegelijkertijd heeft Deng het Jang Qing hiermee vrijwel onmogelijk gemaakt zich, bij de verdediging van haar daden, te beroepen op opdrachten van Mao. De nieu we lezing over Mao's opvol ging én de getuigen die heb ben verklaard dat Mao ande ren voor zijn vrouw heeft ge waarschuwd, hebben Jang Qing's verdediging: „Bevel is bevel", alle kracht ontnomen. Samenwerking Er zijn echter meer redenen waarom Deng, op wiens poli tieke loopbaan wij verder in dit verhaal nog terugkomen, er veel aan gelegen is de per soon van Mao niet van alle luister te ontdoen. Veel van de huidige machthebbers, Deng incluis, hebben in het verleden nauw met hem sa mengewerkt. Wanneer Mao wordt weggezuiverd, kan die vroegere samenwerking tot grote problemen leiden. In de Chinese geschiedenis van de afgelopen dertig jaar zijn tal van voorbeelden te vinden van mensen, die om minder zeer diep zijn gevallen. Be langrijker is echter de prakti sche onmogelijkheid om de Grote Roerganger in de rijen der contra-revolutionairen te plaatsen. De Chinezen hebben door de jaren heen wel bewe zen dat zij de kunst van het in het heden aanpassen van de geschiedenis als geen ander beheersen. Maar omdat Mao op de eerste plaats de grond legger is van de natie kan men hem niet uit de historie wegschrijven en zijn sporen van filmbeelden en/of radio- opnamen uitwissen. Wie het bestaan van Mao negeert of zijn daden (in het algemeen) veroordeelt gaat voorbij aan het ontstaan van de Volksre publiek, haalt de fundamen ten onder het bestaan van de volkrijkste natie ter wereld Allemaal ontwikkelingen die, zo op het eerste gezicht, de positie van Deng alleen maar kunnen versterken. Toch doe men voor hem problemen op, die zijn positie ernstige schade kunnen toebrengen. De eerste moeilijkheid is, hoe vreemd het ook klinkt, weer het pro ces tegen de Bende van Vier. De rechtszaak heeft veel weg van een totale afrekening met alle links-radicale stromingen in de Chinese samenleving, een ontwikkeling die -zijn be slag moet krijgen in de vele processen die na de veroorde ling van de Bende van Vier in het hele land zullen worden gevoerd. Deng heeft hier na tuurlijk wel reden toe, want zowel in 1963 als in 1976 werd hij door toedoen van links-ra dicalen bekritiseerd en uit de top van partij en staat gezui verd. Een gevaar voor Deng schuilt in de straf, die aan Jiang Qing wordt opgelegd. Als het alleen aan Deng ligt, krijgt zij zonder meer de doodstraf. Maar de kans is dan groot, dat haar nog steeds bestaande aanhang haar tot martelares verheft. De dood van de weduwe van Mao kan dan de aanleiding zijn voor een treffen tussen de dissi denten (die blijkens de bom aanslag in oktober op het sta tion van Peking geweld niet uit de weg gaan) en de geves tigde machthebbers. Aan de andere kant is het onmogelijk om Jang Qing met enige cle- ster van de Bende van Vier en is daarmee verantwoorde lijk voor onder meer de ver volging en de dood van dui zenden Chinezen. Netelige kwestie Taiwan is een andere netelige kwestie voor Deng, omdat hij beloofd heeft dat het eiland voor 1988 weer deel zal uit maken van de Volksrepu bliek. Met de verkiezing van Ronald Reagan tot president van de Verenigde Staten lijkt het niet waarschijnlijk, dat deze belofte binnen de gestel de termijn zal kunnen wor den ingelost. En Taiwan is voor de Chinezen nu eenmaal een zeer teer punt. De meeste problemen zal Chi na's sterke man waarschijn lijk op binnenlands-politiek terrein' ontmoeten, met name van de kant van het als een zelfstandige grootheid opere rende leger dat, in vergelij king met enige jaren geleden, bijzonder slecht is vertegen woordigd in de hoogste orga nen van partij en staat. (We gaan hierbij gemakshalve voorbij aan het feit, dat het grote Volksleger eigenlijk be staat uit vijf elkaar beconcur rerende legergroepen. Maar in de onderhavige problema tiek lopen hun belangen gro tendeels parallel). In de Chi nese strijdkrachten valt steeds meer kritiek op deze situatie te beluisteren. Een tweede strijdpunt is het feit, dat de militairen in 1978 hun plan nen voor een snelle moderni sering, van het leger hebben opgeschort om de economi sche hervormingen van Deng meer (financiële) armslag te geven. Uit de jongste cijfers blijkt echter, dat de Chinese economie er sindsdien nauwe lijks op is vooruit gegaan, zo dat men zich met reden kan afvragen hoelang de strijd krachten bereid zijn de huidi ge beperkingen te aanvaar den. Deze week werd al be kend dat de door Deng voor gestelde economische hervor- minge'jwp een minder ambi tieuze leest zullen worden ge schoeid en dat de financiële speelruimte aanzienlijk wordt beknot. In hoeverre door het leger uitgeoefende druk voor deze koerswijziging verant woordelijk is, is niet te achter halen. De recente ontwikke lingen zouden echter wel de bevestiging zijn van onder si nologen levende vermoedens, dat de machtsbasis van Deng hij heeft nauwelijks echte bondgenoten in het leger te zwak is om al zijn ingrijpende ->lannen binnen korte tijd te .cunnen verwezenlijken. Onmisbaar Maar wat er met die plannen ook gebeurt, het is niet aanne melijk dat Deng zelf snel van het politieke toneel zal ver dwijnen omdat zijn persoon momenteel (nog) onmisbaar is voor het bewaren van de een heid in het land. Er zijn geen voor alle belangengroepen aanvaardbare opvolgers voor handen, zodat Dengs verdwij nen of welke andere vorm van een machtswisseling dan ook, het land in een chaos zonder weerga zal storten. Uitgaande van de situatie op dit moment wordt het meest waarschijnlijk geacht, dat het leger vanachter de schermen zal proberen invloed uit te oe fenen op het te voeren beleid. Het mag duidelijk zijn dat men ook de overgrote meerderheid van de meer dan 700 miljoen Chinezen voor lopig nog in het duister tast over de verdere politieke ont wikkelingen in Peking. Mo- .menteel lijkt Deng het land te hebben ontdaan van de na weeën van de Culturele Re volutie, maar het was Mao die ooit heeft voorspeld, dat de Culturele Revolutie zich zal herhalen. Alleen de toekomst kan uitwijzen, of China nog steeds de naam verdient het land te zijn waar altijd juist het onverwachte gebeurt. JOS TIMMERS De rechtszaal in Peking op de eerste dag van het proces, gezien vanaf de tribui waarop zo'n 800 toeschouwers bijna dagelijks zitting nemen. De tien beklaagde die toen tegelijk voorkwamen, zitten achter het witte hek. PEKING Dat de tien verdachten die momenteel terecht staan voor het speciale vluchtpoging naar de Sovjet-Unie om J leven was gekomen. Twee jaar later kef gerechtshof in Peking allen schuldigde de in 1963 als revisionist weggezuiverd Deng Xiaoping terug in de Chinese i zullen worden bevonden, is overduidelijk gebleken uit de speciale editie van de offi ciële krant van de Chinese communisti sche partij, die uitkwam op het moment dat de „samenzweerders" eind november het met een ijzeren hek afgeschermde be klaagdenbankje betraden. „De geschiede nis", zo zei het Dagblad van het Volk, „heeft reeds een vonnis geveld over de kliek van Lin Biao (ex-minister van de- Toen premier Zhou Énlai en Mao Zedoj in 1976 overleden, leek Deng de mees kans op de opvolging te maken. Ma, R| door de activiteiten van de Bende vivPQ1 Vier, de ultra-linkse Sjanghai-kliek ror-, Jiang Qing die de geest van de Culturtf1^ Revolutie in stand wilde houden, we] hef Hua premier. Deng verdween van het povijf tieke toneel, totdat hij in 1978 weer in t in ft. fensie) en de Bende van Vier van Jiang nade werd aangenomen en sindsdien j 1eft Jij! Qing, de echtgenote van wijlen Mao. Het touwtjes steeds meer in handen heeft Jijfta benodigde bewijsmateriaal dat is verza meld door een speciale commissie van on derzoek, bestaat uit meer dan 700 afzon derlijke stukken, zoals nota's, archiefstuk- In de zestien jaar die de Culturele Revol^ tie heeft geduurd, zijn de misdaden ken, dagboeken en bandopnamen, en is pleegd waarvoor de tien verdachten thi terechtstaan. Voor alle duidelijkheid: worden twee processen gevoerd, een te, vijf militairen die verdacht worden medeplichtigheid aan de poging van Biao om een staatsgreep te plegen en 1\ te vermoorden, het tweede en voor t Westen het.interessantst tegen vijf b „waterdicht", aldus de krant. Voor alle helderheid eerst even een stukje geschiedenis. In 1966 ontstond in de Volks republiek een ideologische en politieke hervormingsbeweging, die mede bedoeld was om het denken van Mao verder over het land te verbreiden. Het was een reac tie op de verstarring van de Chinese par- gers, onder wie Jiang Qing, de wedi tijbureacratie in het begin van de jaren zestig én een poging van Mao zelf, om het voortbestaan van de revolutie ook na zijn dood (hij was toen 73) te verzekeren. Nauw hiermee verwant was het element van de machtsstrijd, dat ook in de Cultu rele Revolutie verweven zat en waarbij het ging tussen de idealisten rond Mao, die de ideologie vooropstelden én de rea listen, die de ontwikkeling van China tot een moderne staat voorstonden. Van deze laastste stroming was staatspresident Liu Shaoqi de voornaamste vertegenwoordig er. De Culturele Revolutie trok als een stoomwals over het land en richtte op tal van terreinen vooral in het onderwijs en bestuur ware verwoestingen aan. Het op treden van miljoenen Rode Gardisten van Mao. Zij worden er onder meer beschuldigd 729.511 mensen te hebben volgd en er ruim 34.000 de dood te heb A ingejaagd. Nadat in de eerste dagen het proces de aanklacht was voorgele A is men ertoe overgegaan de vervolgt van bepaalde vooraanstaande personÊ zoals Liu Shaoqi, nader te belichten, i tuigen worden opgeroepen om op zeer g ce_vl motioneerde wijze tevoren geschrevg aanklachten voor te lezen. peele Van alle beklaagden heeft alleen Zhafa jc Chunqiao, de burgemeester van Sjangft zal' geen woord tegen zijn rechters gezeg^aar Zelfs Jiang Qing heeft haar tenlastenC^ legde misdaden, zoals de vervolging vj^ Liu Shaoqi, bekend. Over het gewicht dat aan bepaalde misc den wordt toegekend en de uiteindelij het ontgelden. Als „revisionisten" werden zij bij duizenden uit hun functies gezet en over de kling gejaagd. Ook president Liu, lijke doel van de samenzweerders 1 ten val brengen van de socialistische sta China en niet hun handelen op zii (scholieren en studenten) en in een later straffen voor de verdachten is tot nu stadium de Revolutionaire Rebellen (jon- weinig door de Chinese media gemeld. 1 ge arbeiders) leidde tot geweld op grote is in China zo, dat de meest sensatiom schaal. Op alle niveaus van partij en staat aanklachten nog niet altijd als de schatIj moesten aanhangers van Liu, de realisten, lijkste worden aangemerkt. Het uiteinis erders 1 n die de kritiek lange tijd had kunnen weer- kan enkelen van hen de doodstraf ople staan, moest het onderspit delven, werd ren. Het woord waar in het proces al p afgezet en stierf uiteindelijk in 1969 onder om draait is „contra-revolutie". HierondIC - -- vallen volgens de nieuwe strafwet overtredingen die zijn begaan met doel „de politieke macht van de dictatu sc van het proletariaat en het socialistisch 1 systeem omver te werpen en het voortlIhet staan van de Volksrepubliek China in vaar te brengen". Hierop staan straft g afgezet erbarmelijke omstandigheden. In datzelf de jaar werd de snel opgeklommen minis ter van defensie, Lin Biao, benoemd tot opvolger van Mao en won Mao's echtgeno te, Jiang Qing, aan invloed en belangrij- keid. Net voor het land aan de wanorde tenon- der leek te gaan, besloot de centrale lei- van tien jaar tot levenslang en de dooó. ding in Peking de Culturele Revolutie in traf voor bijzonder „afschuwelijke" gev len. Maar of de daden van Mao's weduv dat het leger van Lin Biao, Mao's bescher- die in de loop van het proces voortdurei )all meling, een stevig greep op het land als „voornaamste schurk van het stel" t 2] kreeg. Niets leek een vergroting van zijn tonele is gevoerd tot die laatste categoi t a macht in de weg te staan, totdat in 1971 horen, blijft, zoals in bovenstaand verha het bericht kwam dat Lin Biao had gepro- is te lezen, tot op het moment van de u beerd Mao te vermoorden en bij een spraak een grote vraag. tel ie es) dia); "illei Delhi De voorspelling van de Wereld bank. dat India over enkele jaren volledig in de eigen behoeften aan graan zal kunnen voorzien, heeft in New Delhi zeer tegenstrij dige reacties uitgelokt. Fier verklaarden po litici dat zulks reeds jaren het geval is. Som mige vaklui noemen die prognose echter volledig uit de lucht gegrepen. Beide par tijen hebben goede argumenten. Het is in derdaad juist dat India reeds jaren geen graan meer moet invoeren en dat zelfs aan zienlijke hoeveelheden konden worden uit gevoerd. Sedert de onafhankelijkheid van India is de graanproductie in 33 jaar met 140 procent gestegen. Aan dit officiële cijfer wordt niet getwijfeld. Het is trouwens even betrouwbaar als dat van de meer dan 300 miljoen Indiërs die elke avond met honger naar bed gaan en die ondervoed zijn. Ze leven onder de officiële armoedegrens, en naar men zegt, zou dit te wijten zijn aan het feit dat ze niet voldoende geld hebben om elke dag hun maag te vullen. De Indiase minister van landbouw, Rao Birendra, heeft het in het openbaar steeds over de graanovervloed die In dia tegen 1984 tot een „wereldmacht" op het gebied van de graanproductie zal maken. Onlangs wees premier Indira Gandhi er met trots op dat de voedselvoorraden uit eigen pro ductie zo groot waren geworden dat India de droogteperiode van 1979 een periode waarin de afhankelijkheid van het buitenland het ergst gevoeld werd zonder buitenlandse hulp doorkwam. Niemand kan deze bewering van mevrouw Gandhi weerleggen en voor de regering ven een land dat in de gehele wereld nog met $uir ger en ellende wordt geassocieerd, is dit een resultaat om trots op te zijn. ,°.ncj De overschotten zijn volgens vele wetenscl lnt mensen echter maar denkbeeldig. Ze zijn loosheid en van de lage inkomens. De In graanzolder zou vlug leeg zijn als iedere* de mogelijkheid zou zijn om genoeg graan eigen behoeften te kopen. De tot nog toe meest geslaagde graanoog gi India was die van 1978 juist voor het dne jaar toen 131 miljoen ton graan werd nengehaald. Als de Indiase bevolking, verwacht wordt, de komende 20 jaar tot 1 Jjt jard mensen stijgt, dan moet, om het hu rr(jt' voedselpeil te kunnen aanhouden, meer 5^ 200 miljoen ton graan per jaar geproduffjg worden. Landbouwexperts twijfelen er psta aan of dit streefcijfer gehaald zal worden 0 ]s einde van de jaren zestig werd door het in ren van productievere graansoorten de of kelijke doorbraak van de „groene revo verwezenlijkt. Ook daarna bleef de graai ductie stijgen, maar veel langzamer. Dez«gL neming van de productie werd bereikt da ;r(j gunstige moessonregens (zelfs als ze catastr overstromingen met duizenden doden mei brachten) en het in gebruik nemen van k matig bevloeide akkers. Die kunstmatige bevloeiing komt echter vaar door die schaarste. Nu reeds wachten Indiase boeren dagenlang bij de tankpli om stookolie voor hun waterpompen te ki kopen. Alternatieve energie van zon of bracht tot nog toe geen oplossing. Ne

Leidse Courant | 1980 | | pagina 10