jchade van twintig mille "toor aan de kant zetten )elfts architectenbureau 'Boerhaavezalen in beweging' Zwartboek als aanklacht egen bouwvereniging PCW uurtgroep Maredorp ontevreden over inspraak EKKAGES, DEFECTE VERWARMING, HOGE STOOKKOSTEN Sjaal in fietswiel KORTWEG AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 DECEMBER 1980 PAGINA 3 Fami 15 Klem 9 Pr«' '3 rp tv-ser* Vrijeti 0 Jourri ep. 21. progr ir. 22.01 23.00 PEN De leden van de buurtgroep Ma- rp zij" van mening, dat een deskundige ten dienste moet staan om de conse- ities van het plan Schuttersveld inzich- k te maken. „Niet-stedebouwkundigen daar niet of nauwelijks toe in staat", al- de buurtgroep gisteravond tijdens een ttdering van de raadscommissie ruimte- t ordening. Volgens wethouder C. Waal j geen geld om de deskundige aan te ken en kan de buurt een beroep doen op tenaren en de Stichting Welzijn. De i NET 18.15 School. 3d. e Veerl Polie portr» buurtgroep derhalve, voelt zich met een kluitje in het riet gestuurd. „Voor een vruchtbare gedachtenwisseling tus sen gemeente en bevolking moet een beter ba sis worden gelegd. Wij hebben niet genoeg in zicht om de voor- en nadelen en ook de finan ciële gevolgen van het plan te kunnen inschat ten. Met deskundige ondersteuning kunnen we dat wel. Nu is het beschikbare materiaal ge woon te ingewikkeld", aldus de heer P. van Wissen van de buurtgroep. Volgens wethouder Waal is het geld er niet en kan men een beroep doen op ambtenaren. Daarnaast zou de Stich ting Welzijn de juiste instelling zijn om bij aan te kloppen. Maar de leden van de buurtgroep willen geen ambtenaar als adviseur. Het moet een onpartijdige deskundige zijn. Tevens meent de buurtgroep, dat een deskundige bij de Stich ting Welzijn niet gevonden kan worden. De Stichting zou dat ook zelf hebben toegegeven. Volgens de buurtgroep kost een deskundige vijftienduizend gulden en moet deze zich voor namelijk bezighouden met informatie-over dracht op begrijpelijk niveau. Raadslid J. Brands (CPN) was het met de buurtgroep eens: „Op deze manier kan geen enkele buurtgroep iets redelijk onderbouwen", aldus Brands. De heer J. Peters (PvdA) pleitte voor tenminste een financiële deskundige. Uiteindelijk heeft de raadscommissie zich gisteravond niet uitgespro ken voor de aanstelling van een adviseur. De Maredijkers voelen zich 'vleugellam' gemaakt en vinden, dat op deze manier van inspraak niets terecht kan komen. DEN De gemeente Leiden ver ruim twintigduizend gulden, dat het architectenbureau OD •uit Delft niet aan de verwachtin- s voldoet. Het college ziet zich ge- 10 Izaakt de contacten te verbreken iet tot dusver verschuldigde be- aan de Delftenaren over te ma rch itecten bureau had de opdracht egen een plan te ontwikkelen voor Hig woningen op het voormalige rgcomplex aan de Uiterstegracht De schetsplannen werden met ambte naren van de directie volkshuivesting Zuid-Holland besproken. Zonder ingrij pende veranderingen bleek het plan niet gerealiseerd te kunnen worden. Voor een project in het Herengracht- /Zijlsingelgebied heeft de gemeente een prijsvraag uitgeschreven. Voor ieder plan werden een aantal punten toege kend en op basis daarvan werden de beste drie architecten uitgekozen. OD 205 miste net de boot en dat was voor de gemeente aanleiding om het Delftse architectenbureau de opdracht voor het project aan de Uiterstegracht te geven. „Nadat het plan niet aan de verwach ting voldeed, hebben we het bureau om een ander plan gevraagd, dat boven dien door een andere architect gemaakt zou moeten worden. Intern bleek dat bij OD 205 niet te kunnen en dat was voor ons aanleiding om de opdracht in te trekken", aldus wethouder D. Tesse- laar gisteravond tijdens een vergade ring van de raadscommissie ruimtelijke ordening. Volgens de directie volkshuisvesting Zuid-Holland hebben de gemaakte ar- chitectenkosten als de gemeente die opvoert invloed op de huurbepaling van de geplande woningen. De ge meente onttrekt de gemaakte kosten echter uit het fonds stadsvernieuwing. Het is overigens de eerste keer, dat de gemeente iets dergelijks is overkomen. De order gaat nu naar het architecten bureau Van Wijk en Gelderblom uit Soest, die momenteel een project op het voormalige Van Wijk-complex in voor bereiding heeft. De raadsleden mevrouw M. Koning (PvdA) en J. van Zijp (CDA) controleren de deplo rabele toestand waarin vele bouwmaterialen in het gebouw zich bevinden. Wethouder C. Waal kijkt belangstellend toe. Links op de voorgrond de heer Gogelijn. EN „De Boerhaavezalen zijn in bewe- kon gistermiddag na het werkbezoek van leden van de raadscommissie ruimtelijke or- 'ng aan het complex worden vastgesteld. Een ierking die voor tweeërlei uitleg vatbaar is. beweging omdat het gebouw langzaam aan l verzakken is.Tengevolge van de zachte onder- Ind op de plaats waar vroeger een gracht was, het gebouw één kant op. In beweging ook t er bij het rijk het besef lijkt te groeien dat »edig met de restauratie van-dit voormalige Caecilia-gasthuis moet worden begonnen, fis wethouder C. Waal gisteren vertelde. „De Itauratie van het complex staat bij de Rijksge- tituti ,wendienst op het programma voor 1983 maar „jn de gemeente het voor zou financieren kan eer- jaJr worden begonnen", aldus Waal. Dat restauratie hard nodig is bleek wel tijdens de rondleiding. Hoewel een aantal mensen nog redelijk geriefelijk in gedeelten van het gebouw lijken te wo nen, hebben de meeste zalen en ruimten gaten in het plafond en scheefstaande muren. De heer A.Goge- lein, beheerder van het huidige Boerhaave-museum, vertelde hoe het vroeger er allemaal aan toe was ge gaan in het uit 1600 daterende gebouw, dat beroemd werd gemaakt door het werk van geleerden als Syl vius en Boerhaave. Het was overigens zeker niet de eerste maal dat hij geïnteresseerde bestuurders de geschiedenis van het complex vertelde. „Destijds, toen ik hier met minis ter Van Doorn rondliep dacht ik „nou zal het wel opschieten met de restauratie". De minister kwam uit Leiden en toonde zich ontzettend enthousiast. Sindsdien is er echter nauwelijks iets veranderd". De heer Gogelijn kan binnenkort weer aan de slag want bij de begrotingsbehandeling nam de raad een motie aan waarin b en w gevraagd werd de vaste kamer commissie van CRM uit te nodigen voor een bezoek aan het complex. Na de restauratie zal het gebouw een museumfunctie krijgen. Gedeelten van later bij gebouwde verblijven worden dan afgebroken en de oorspronkelijk zalen hersteld. Deze bovenzalen zul len worden ingericht als publieksruimten met the matische en wisselende tentoonstellingen. Op de zol ders komen werkkamers en beneden komen de bi bliotheek, de leeszaal en studiecollecties. De binnen plaats wordt tot kruidentuin omgevormd. Naar de. kosten van de restauratie werd gisteren slechts ge gist. De architect zal in '82 zijn ontwerp, en daarmee de begroting, afronden. Vatj IDEN Een actiecomité ge- rmd uit bewoners van woningen >im' 1 de Protestant Christelijke Wo- Caat lÈ>bouwvereninging (PCW) heeft zwartboek samengesteld, waarin i klachten over de woningbouwve- l'ging op een rijtje worden gezet. Y gaat hierbij met name om het Ie te tt voldoende werken van de ver- MeS' irming van de PCW-flats in de Me- nwijk. De PCW zou nauwelijks of u tt bereid zijn iets aan de klachten VJ doen. Het comité heeft het zwart- ds v ek naar de huurcommissie ge- üurd met het verzoek „PCW op Plichten te wijzen als verhuur- •ich-et zwartboek is samengesteld in sa- n. ^werking met de hulp- en informa- 'uir nst van de Socialistische Partij. HU/oigens het zwartboek zijn er al sinds 1977 problemen tussen de bewoners en PCW. De bewoners van de Havikshorst begonnen toen een handtekeningenac tie, waarmee geprobeerd werd PCW zover te krijgen, dat de verwarmingsin stallatie beter geïsoleerd zou worden. PCW zou hier niet op gereageerd heb ben. November 1979 wordt een enquete gehouden. Hieruit zou gebleken zijn dat „veel bewoners last hebben van tocht, vocht, schimmel en het niet werken van de radiatoren". Huismeester Pi- kaar zou door het bestuur van PCW zijn geschorst, nadat hij een ingezonden brief naar een krant had gestuurd, waarin hij de klachten op een rijtje zet te. Volgens een aantal brieven van be woners aan PCW staat het grondwater onder de flats zo hoog, dat bewoners van flats op de begane grond natte plekken in de vloerbedekking hebben. De rekeningen van de verwarmings- kosten zouden zeer hoog zijn sommi ge bewoners zouden soms duizend gul den moeten bijbetalen terwijl PCW niets doet aan isolatie van verwar mingsbuizen in trapportalen en het ontluchtingssysteem. Naar aanleiding van een bewonersvergadering werd een brief naar de woningbouwvereni ging gestuurd, waarin inzage in de boe ken van PCW werd geëist. Aan de brief was een lijst met 300 handteke ningen toegevoegd en de mededeling, dat 175 bewoners de verhoging van het maandelijkse bedrag aan stookkosten niet zouden betalen, totdat de klachten waren verholpen. Behalve over de stookkosten hebben de bewoners nog veel meer klachten: slechte portiekver lichting, de lift doet het soms niet, ka potte portiekramen, verstopte stortko- kers en lekkages. Kiekendiefhorst 131 zou al sinds 1 juli 1980 leeg staan we gens ernstige lekkages. Pogingen om met PCW over dit alles praten zouden vruchteloos zijn geweest. Het spreekuur gaat volgens het zwart boek nogal eens niet door, brieven wor den niet beantwoord en de telefoon van PCW zou over het algemeen op een antwoordapparaat aangesloten zijn. In het zwartboek is een aantal reacties van de woningbouwvereniging opgeno men op de beschuldigingen van de be woners. Het bedrag, dat sommige be woners moeten bijbetalen is volgens PCW sterk overdreven, er zou geregeld een goede temperatuur in de flats ge constateerd zijn en „flats zijn al zodanig geïsoleerd, dat de wensen van de bewo ners nergens op berusten. Drainage van de grond onder de flats zou plaatsvin den en het aantal klachten zou schro melijk overdreven zijn". Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflllli Wethouder Waal gelooft niet in bonnen... LEIDEN Wethouder C. Waal (ruimtelijke ordening, openbare werken en verkeer!) gelooft niet in de bonnen, die de-Leidse Hermandad uitdeelt aan hen, die een fiets zonder licht berijden. Dit zei de wet houder gisteren nadat J. van Zijp constateerde, dat in Lei den één op de twee fietsers in het winterse donker niet deug delijk verlicht is. Van Zijp wil strengere controle. Waal rijdt zelf regelmatig door rood... Van Zijp is van mening, dat niet verlichte fietsers de vei ligheid op de weg danig in ge vaar kunnen brengen. Van Zijp verklaarde, dat hij aan partijgenoot J. Walenkamp (CDA) had gevraagd of hij het probleem in de commissie po litionele aangelegenheden te berde wilde brengen. Dat ge beurde niet. Volgens Van Zijp zei Walenkamp 's anderen daags het volgende: „Maar goed, dat ik het niet ter sprake heb gebracht, want toen ik wegreed, zag ik dat een agent die de vergadering had bijge woond ook zonder licht de donkerte in fietste...". Waal derhalve, gelooft niet in het nut van bonnen, maar ziet meer in een gemeentelijke ad vertentie, waarin het gevaar van het zonder licht rijden duidelijk wordt gemaakt. Eén op twee. Volgens H. Driessen is die balans het resultaat van de opperbeste straatverlichting in de Sleutelstad. In de wandelgangen wist me vrouw A. Ponsen te vertellen, dat Waal iedere avond op de kruising Hooigracht/Hoge Woerd het rode licht negeert. Navraag bezorgde de wethou der aanvankelijk een rood hoofd, maar toen het vrolijke tintje enigszins was wegge trokken, verklaarde hij, dat het niet élke avond gebeurt Maar misschien is dat er wel de reden van, dat de wethou der een hekel heeft aan bon nen. Ook dat bleek niet het geval. Waal is naar hij zegt - nog nooit in de kraag gevat. Wederom is het bewezen: een wethouder is ook maar een mens. Maar dan wel een slim- lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LEIDEN Een 18-jarige Leidse is gistermorgen ge wond geraakt aan nek en rug, nadat haar sjaal in het achterwiel van haar fiets be kneld was geraakt Het meisje fietste om ongeveer acht uur op de Hoge Rijndijk. Ter hoogte van de Leiderdorp- se brug waaide haar sjaal in het achterwiel, waardoor zij ten val werd gebracht Autodieven betrapt LEIDEN De Leidse poli tie heeft gisteravond rond twaalf uur twee 17-jarige au todieven in de Condorhorst in de Merenwijk op heter daad betrapt en ingerekend. De jongens probeerden met een breekijzer en een schroe vendraaier de auto open te krijgen. De jeugdige autodie ven werden ontdekt door twee surveillerende agenten. RIJPWETERING/OUD ADE Voor de senior-leden en de donateurs van de sport vereniging ROAC '79 wordt woensdag 17 december een contact-kaartavond gehouden. De bijeenkomst wordt gehou den in het clubgebouw van de vereniging en begint om half negen. HOOG MADE Handbalve reniging MMO houdt morgen avond in huize Van der Ploeg een kaart- en sjoelavond met als hoofdprijs een heel varken. Iedereen is welkom. De wed strijdjes beginnen om acht uur. Wenskaarten tijdig in de bus De PTT verwacht, dat dit jaar het recordaantal van 100 miljoen Kerst- en Nieuwskaarten verwerkt moeten worden. Om die enorme stapel kaarten aan te kunnen, heeft de PTT 7000 hulpkrachten ingeschakeld. On danks deze hulp speelt de PTT het niet klaar de kerst kaarten in een paar dagen te verwerken. (Ter vergelij king: gemiddeld worden 14 miljoen poststukken per dag verstuurd). Vandaar het verzoek om de kaarten het komende weekend te versturen. Hierdoor denkt de PTT kerstdrukte aan te kunnen. Residentie Orkest Alain Lombard dirigeert morgenavond het Residentie Or kest in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat Uitgevoerd wordt de Symfonie in d van Franck en een suite uit Ro- méo en Juliette van Prokofjef. Gabriel Tacchinol soleert in het Tweede Pianoconcert van Saint-Saëns. Volksdansinstuif In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt morgenavond de maandelijke volksdansinstuif gehouden. Yvonne Knijènburg begeleidt de volksdan sers. De toegangsprijs bedraagt één rijksdaalder. Met ingang van 1981 wordt de volksdansinstuif gehouden op zondagavond. De eerste instuif in 1981 heeft zondag 11 januari plaats. Go-gong De Leidse go-club houdt morgen een go-gongtoernooi in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Het is de bedoeling dat de spelers elke negen seconden een zet doen. Voor beginners wordt een aparte poule gecreëerd. Het in schrijfgeld bedraagt zes gulden per persoon. Inschrijven is mogelijk tot kwart voor elf. Het toernooi begint om elf uur. Voor inlichtingen: tel 126005. Het atelier Zuidelijk Toneel Globe speelt morgenavond het toneel stuk „Het atelier" van Jean-Claude Grumberg in de Leidse Schouwbureg aan de Oude Vest 45. Het stuk speelt zich af in een klein confectie-atelier in Parijs in de periode vlak na de Tweede Wereldoorlog. Het groepje vrouwen, dat in het atelier werkt, is zich niet bewust van de barre economische situatie en gaat niet gebukt onder haar arbeidsomstandigheden. De vrou wen houden elkaar op de been, pesten elkaar en hun baas, zingen, lachen en straffen elf autoritair gedrag in hun omgeving af. De voorstelling begint om kwart over acht. De toegangsprijzen zijn 17,50 en 10 gulden (houders van een CJP of een Pas 65 betalen tien gul den en K&O-inschrijvers 16,50 en 9 gulden. De cast van „Het atelier". Decemberbal Hutspotten De Leidse carnavalsvereniging De Hutspotten' houdt mor gen het Decemberbal in het Antoniusclubhuis aan de Lan ge Mare. Dit zal grotendeels in Zuid-Amerikaanse sfeer plaatsvinden. Het showorkest Paramarera en de band van John Rich zullen voor de muzikale begeleiding zorgen. Deze avond is uitsluitend toegankelijk voor leden en hun introducees. De zaal gaat om 20.00 uur open. Bussines De groep Bussines treedt morgenavond op in het ge bouw van Augustinus, Rapenburg 24. Deze Amster damse groep brengt New-Wave muziek Minimum-pop-poen-festival In het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33 vindt morgen avond het minimum-pop-poen-festival' plaats. Deze mani festatie is een protest tegen de bezuinigingenplannen van de regering op het gebied van de jeugdlonen, weddes. uit keringen aan jongeren en de afschaffing van de kinderbij slag voor gedeeltelijk leerplichtige jongeren. Op het pro gramma staan optredens van The Softies en L A Station. Aanvang 20.00 uur. Protest tegen Apartheid De werkgroep Zuid-Aftrika van de Leidse Studenten Ekklesia zal morgen de hele dag op het Stadhuisplein aanwezig zijn. Zij geeft dan informatie over de rol van de kerken in de apartheid in Zuid-Afrika. Ook zal in formatie gegeven worden over de activiteiten van het Christelijk Instituut, een geweldloze organisatie die langzamerhand een tegen-beweging is gaan vormen te gen de houding van de kerken ten opzichte van de apartheid. Maandag 15 december wordt een diaserie hierover vertoond. Aanvang 20.00 uur aan het Rapen burg 100/102. Micro-chirurgie Prof. J. J. Grote heeft vanmiddag met een oratie in het Groot Auditorium van het Academiegebouw onder de titel 'Uitnodiging tot microchirurgie' het ambt van gewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit aanvaard. Zijn vak gebied is de keel-, neus-, en oorheelkunde. Werkcentrum Dans De première van 'Zijwind' van bet Werkcentrum Dans is morgenavond om half negen in het LAK-Theater aan het Levendaal te zien. Choreografe Kathy Gos- schalk werd voor het maken van 'Zijwind' geïnspi reerd door een schilderij van Paul de Koning. Op het doek staat een vrouw afgebeeld, die. in de wind staan de, haar jurk uittrekt. In 'Zijwind' wordt gebruik ge maakt van windmachines, die aan de zijkant van het toneel staan opgesteld. 'Zijwind' is een dans voor vier paren en bestaat uit drie delen. Het eerste deel van chreografie vormt de aanleiding tot het tweede deel. waarin de climax plaats heeft. In het derde deel wordt tot rust gekomen. Het programma bestaat verder uit 'Tafelmanieren' van Charles Czarny op muziek van Steve Reich en 'Quaquaraqua'van Hans Tuerlings en Henk Alkema. De toegangsprijzen bedragen f 7,50 en voor LAK-leden en houders van een CJP of Pas 65 vijf gulden.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 3