Kurt Loacker aat herte- biefstukje in mond smelten. VAN HUIS UIT De man wil ook wel eens in de watten worden gelegd. IfEERWILD EN HAARWILD )P DE KERSTTAFEL Tuinarchitectuur n. op het plafond JACARANDA: MET CHAMPAGNE IN BAD NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 PAGINA 9 et klaarmaken van wild vereist veel zorg en indacht. De uit Zwitserland geboortige, zeer ugdige kok van het Amsterdamse Sonestaho- l kan er wat van! Nog onlangs had hij de lei- ng in de keukens over een wildfestijn voor n groot aantal genodigden met: paté's, geser- ■erd met rozebottelsaus, wilde eend „a la oacker", hertebiefstukjes en zelfs een „aange- jst wilddessert". iurt Loacker is met een "kookknobbel" gebo- tn. „Op mijn vijfde jaar", vertelt hij, „kon ik niet van de pan afblijven". Hij joeg zijn moe- x de keuken uit en braadde met z'n kleine nuistjes het vlees. Zijn carrière als kok (be- Dnnen op zijn 16e) voerde hem naar de Ber- luda's, Tel Aviv en Teheran totdat hij in onze oofdstad belandde, maar toch met in zijn ach- rhoofd plannen om ooit nog eens naar Bali te tan teneinde aldaar de keuken te leren ken en. Een ondernemende jongeman, maar wel en die op zijn strepen staat. Dat moet ook wel iet 28 koks onder je hoede.Er is maar één ederlander bij. De anderen zijn Spanjaarden, hinezen, Engelsen, Ieren en Oostenrijkers, atuurlijk praten we over wild. „Vlees van ild mag pas op het laatst gezouten worden", ertrouwt hij ons toe. „En weet u wanneer ertebiefstukjes 't zachtst worden? Je moet ze vee dagen voor het toebereiden kopen en in arnemelk leggen, marineren dus. Dan smel- in ze in de mond". ij, die op dit zeldzame vlees de hand kunnen sggen (tegen de kerstdagen schieten zelfs su- ermarkten uit hun slof met speciale aanbie- ingen), kunnen hier een verrukkelijk menu mheen bouwen. Dit gaat als volgt: e biefstukjes (2 per persoon) een beetje plat laan. In hete boter in de koekepan 2 a 3 minu- en snel aanbakken, zodat ze van binnen nog oze ziin. De saus moet breed zijn uitgemeten, 'erwijl de biefstukjes nog warm zijn, 1 eetlepel doem mengen met het braadvocht, daarbij 2 11. madera en 1 dl. Curasao voegen en deze verwennerij al roerend binden met 3 dl. room. n combinatie met een familiepak Franse friet- es een Bourgondisch maal, vooral als u daarbij warme appels geeft zoals Loacker die aanbe veelt. Appels halveren, klokhuis eruit halen en ocheren in witte wijn. Daarna vullen met loude bosbessen uit een potje. De warme appel Loacker, baas over 28 koks, met het resultaat van zijn wildfestijn. Dessert Het dessert „Kerstrollade" dat Loacker spe ciaal voor onze krant bedacht, doet eveneens denken aan wild, maar heeft met vlees niets te maken. We hebben nodig voor deel I: 5 eigelen, 40 gr. suiker, 1 mespuntje vanille, 0,5 citroen, kaneel. Dit alles goed mengen. Voor deel II: 5 eiwitten, 80 gr. suiker, 80 gr. bloem, 80 gr. fijngehakte walnoten, 1 dl olie. Eerst de eiwitten stijfkloppen met de mixer en daarna de andere ingrediënten erdoor heen spatelen. Nu komt het „Grote Mengen". Beide delen moeten door elkaar geklopt worden en dun uitgestreken op (speciaal) bakpapier. Dit wordt gevlijd op een bakplaat, 8 minuten in een hete oven geschoven (220 gr.) en daarna de hele (af gekoelde) bovenkant bestreken met aardbeien jam. Uit de kast haalt u tevoren gekochte crè me van de banketbakker en roert er de noten doorheen. Op het laagje aardbeienjam komt nu de notencrème, waarna het deeg wordt opge rold tot een „rollade", béstreken met de noten pasta en naar eigen creativiteit versierd met kersjes, toefjes slagroom etc. Haas Terug van deze kleine zijsprong naar het „ech te" wild. Andy Williams, populair Amerikaans cabare tier, bekend door tv, platen en gevooisde stem, heeft een recept voor haas, opgetekend door Bum Verbiesen. Hij neemt: 1 haas (met hart en nieren, de avond tevoren gezet in de karnemelk), boter, 1 liter karne melk, peper, zout, 100 gr. vet spek, peterselie, knoflook, tijm, 0,5 fles rode wijn, 1 potje zure room, 1 glas cognac. Hart, nieren, spek, knoflook en peterselie heel. fijn hakken, de rode wijn erbij doen en de haas ermee insmeren. Zachtjes braden en op het laatst de jus door de mixer gooien, de zure room en cognac erin laten glijden en het ge recht snoeiheet opdienen. Men kan zien of een haas jong is, zegt de be roemde Franse kok Henri-Paid Pellaprat. Want dan is zijn snuit enigszins langwerpig. Een vierkant afgeplatte snuit duidt op gevor derde leeftijd. Eend Wie niet zo'n heel beest op tafel wil hebben, kan twee kleine wilde eenden nemen, die als zodanig misschien minder „tot de verbeelding" spreken. Alweer Kurt Loacker aan het woord. Hij neemt: 2 eendvogels, 50 gr. boter, 0.25 1. rode wijn, 100 gr. kleine uitjes, 50 gr. suiker, 1 eetlepel azijn, 1 dl. kirsch, 1 literblik zwarte kersen, zout, pe per. Eenden 30 minuten samen met de gehakte uien braden (220 gr in de oven). Op een warme plaats bewaren. Beetje boter in de pan smelten met de suiker, licht bruinen; de kersen met een beetje sap, de azijn, rode wijn, kirsch en braadsaus van de eenden (tevoren ontvet) erbij doen en zachtjes laten koken. De eenden halveren en met de saus begieten. Rode kool is hierbij natuurlijk de aangewezen groente (vossebessen erdoor mengen) en als toetje een familiepak vanille roomijs met 4 kiwi's, slagroom en bananenli- keur. meente, nog „verfijnder" dan die uit Volnay, zal er goed bij smaken. Lichter is dan weer de Chorey-les Beaune, die Duijker „bekoorlijk" noemt. Maar nu de soep: 50 gram rookspek, 1 kleine winterwortel, 2 kleine preien, 2 stengels bleekselderij, 1 eetle pel reuzel, 2 eetlepels fijngehakte peterselie, 500 gr. reevlees (desnoods hertenvlees, dat is goedkoper, of hazenpoulet), 1 theelepel zout, 4 jeneverbessen, 2 laurierbladeren, 10-12 drup pels tabasco, snufje thijm, 1,25 1. water, 1,5 dl. rode bourgogne, 150 gr. cantharellen (of cham pignons),een achtste 1. slagroom. Rookspek en wortel in kleine blokjes, prei in dunne schijfjes snijden, evenals de gewassen bleekselderij. Reuzel smelten, rookspek, wor tel, prei en bleekselderij samen 10 minuten bruinen, maar niet laten aanbranden.Vlees in kleine stukjes aan alle kanten goudbruin bakken, vlam temperen en zout, jeneverbes sen, laurierblad, tabasco, tijm alsmede water toevoegen. De soep moet 1,5 -2 uur zachtjes ko ken totdat de ingrediënten botergaar zijn. Cantharellen tevoren weken en met de wijn nog tien minuten laten doorkoken. Enkele druppels tabasco bijvoegen. Luchtig geklopte slagroom in een kristallen schaaltje erbij geser veerd steelt de show. Als hazepeper Wildsoep De bekende wijnschrijver Hubrecht Duijker heeft met zijn echtgenote Julie een fantasti sche wildsoep uit Bourgogne gecomponeerd, die het voor de eenvoudige kersttafel en famil ie bijzonder goed zal doen, vooral als ze is om gespoeld door een Bourgogne van klasse. De Chambolle Musigny uit een Bourgogne-ge Wild konijn met rode wijn en rozijnen, waarbij wat Worcestersaus, snufje foeli, snufje gember poeder, ketchup etc, te maken als hazepeper is ook een goed gerecht voor smalle beurzen. Er i&veerwild en haarwild. Op de een of ande re manier is haarwild, met uitzondering van kalkoen en eend, met Kerstmis erg geliefd. Het verdient echter aanbeveling dit bij een (goede) poelier te kopen, zodat het slachtproces op de juiste wijze is verlopen. Zélf een konijn (onoordeelkundig) slachten is niet aan te beve len. Niet alleen dat dit een ongure beweging is, de smaak van het vlees wordt erdoor aange tast. door Tiny Francis OM DE TUIN GELEID „De Nederlandse tuinarchitectuur staat momenteel in het brandpunt van de belangstelling. Voortdurend zwermen bui tenlandse fotografen, journalisten en collega 's om het piepklei ne groepje vaderlandse tuinarchitecten dat zich met het vorm geven van particuliere tuinen bezighoudt. Er moet dus blijk baar wel iets interessants gebeuren". Dit is de mening van tuinarchitect Dick Huigens die een boek heeft geschreven over het zelf ontwerpen van de tuin. Volgens hem is het'de Nederlandse tuinarchitecten gelukt een soort tus senvorm te maken van de Engelse pronktuin en de praktische tuinen zoals die in Duitsland en Denemarken worden aange legd. Het tastbare resultaat daarvan is een serie tuinen die de vorm uit het oosten paart aan de plantenliefde uit het overzeese wes ten. Waarbij we dan niet te ver naar het oosten of het westen moeten kijken. Aan de wieg van deze nieuwe Nederlandse tui narchitectuur heeft Mien Ruys gestaan. Een leven lang legde zij haar talent, kennis en liefde neer in tal van prachtige ont werpen en een aantal boeken. Zelf een tuin ontwerpen is vol gens Huigens een van de moeilijkste dingen die bestaan. Daar lijkt het tenminste op als je de gemiddelde Nederlandse tuin bekijkt. De meeste tuinen blijken helaas niet meer dan wille keurige samenvoegingen van planten zonder enig logisch ver band. Vaak wordt buurmans tuin als inspiratiebron gebruikt en daar door lijken onze tuinen veel op elkaar. Een goede tuin kan al leen ontstaan als er een tuinplan aan ten grondslag ligt. Geen huis wordt bijvoorbeeld zonder plan gebouwd. Maar de tuin wordt te vaak aan het toeval overgelaten. Toeval is een goede kameraad maar pas als de grote lijnen zijn uitgezet. Wie zelf deze lijnen niet kan of wil bepalen doet niet snel een beroep op een echte vakman die al gauw 75 gulden per uur vraagt voor het ontwerpen. Huigens verdeelt zijn tuinen even zinvol als dat gebeurt met woningen. De tuin van tegenwoordig is meer dan alleen sier, het is eerder een woon tuin of leef tuin. Te lang is volgens hem vergeten dat in een tuin ook mensen „groeien". Een tuin heb je om iets mee te doen. Het is verkeerd wanneer ouders grijze haren krijgen als hun kinderen het gazon betreden. Elke tuin moet passen bij zijn bewoners. En zoveel mensen zoveel tuinei- sen. Wie eenmaal zelf op papier zijn tuin heeft ontworpen zal hem waarschijnlijk ook zelf aanleggen. Dat is namelijk de meest ideale gang van zaken. Planten groeien mee met de verzorger en je krijgt op die manier een verbondenheid die veel groter is dan wanneer je het tuinwerk laat doen. „Zelf Uw tuin ontwerpen" zit boordevol ideeën en praktische suggesties die het elke plantenliefhebber mogelijk maken het voor hem meest ideale ontwerp op papier te zetten en uit te voeren. Huigens dringt nergens zijn mening op maar geeft al leen voorstellen die al dan niet gevolgd kunnen worden. Om een paar voorbeelden te geven. Het boek geeft antwoord op vragen als: Een romantische tuin met veel hout? Die donke re hoek waar de planten het maar niet willen doen? Een goede schommel makenEen ruige wilde tuin? Een tropische of Ja pans aandoende tuin? Een vijver maken, beplanten en bevol ken? Zin in een party- of feesttuin? Een tuinoplossing voor een gehandicapte? Zoekt u maar, het staat er allemaal in. Honderden mogelijkhe den op basis van 25 totaal verschillende ontwerpen. Heerlijk om donkere winteravonden mee door te komen. Is? rantiat!! loon. i79zorgd. ijl iagei 1971 lij, .Time is money". Us je nog heer- ijk „nasudde- end" onder de iekens ligt en ge- ijktijdig de klok n de gaten kunt louden zonder je in allerlei bochten wringen, kun spreken van .slapend rijk worden". Een uwe ontwik- ig in de Ame- inse elektro- i-industrie leeft hiervoor ge el. Een dezer n is een wek- je op de rkt versche- i, de Hoyle artz LCD, dat de eerste wek- tonen digitaal de "|d op het pla- >nd projecteert e tijd vergeten ,7$ is er niet meer bij, i76ténzij je toch weer i76jnsukkelt en je i75)ïet plafond het JJplafond laat. r,Het bijzonder nauwkeurig lo- )ende wekker klokje wordt ge voed door twee simpele overal te krijgen batterijt jes- Omdat de wekker niet op riet lichtnet is aangesloten kan iiet niet voorko ken dat deze Wok *s morgens ichterloopt of liet werkt door- iet de stroom ge durende de nacht is uitgeschakeld geweest. Wel wordt er een klei ne transformator bijgeleverd voor de projector die het digitale tijds beeld op het pla fond projecteert. Bij constante pro jectie zouden de batterijen binnen de kortste keren leeg zijn. Nu werkt het uur-, werk meer dan een jaar op de batterijen, (f 100,- Wegam Trading BV, Amstelveen). Half november opende acteur Henk van Ulsen de Jacaranda Beauty Farm in Apeldoorn. Het idee was ontsproten aan het brein van kunstschilder, sportmasseur en schoonheids specialist ^lohan Meijerink. Het was in het begin nogal een probleem waar hij zich zou vestigen, want de plek moest afgelegen zijn, riant van behuizing en liefst mid den in een bos. Jacaranda nu voldoet aan alle eisen. Er werd zelfs een kok aangetrok ken (die tevoren in hotel Juliana te Valkenburg met succes de scepter zwaaide) voor een lunch, waarop we la ter terugkomen. De filosofie achter dit alles is niet nieuw: zij, die tegen de rode streep aan zitten door stress of over vermoeidheid worden drie dagen verwend en ondergaan een complete zogenaamde re- vitalisatiekuur. De pas geopende beautyfarm heeft bovendien als nieuw as pect een mogelijkheid gescha pen voor geëmancipeerde mannen! Ook zij kunnen er li chaam en geest laten opvijze len. Johan Meijerink (wiens echtgenote psychologe is en ook de nodige steentjes aan draagt in het restauratiepro ces. vindt dat de man in dit opzicht zichzelf discrimineert. Johan loopt nog niet met een spandoek over het Haagse Binnenhof, maar poneert wel de stelling dat een „vent" best ook wel eens in de watten wil worden gelegd, maar nog kopschuw is voor het principe van de beatyfarm. Hij heeft drempelvrees, hoewel hij best zin heeft in een lichaams- kuur. Daarom heeft het echt paar een week-end gereser veerd speciaal voor mannen die of over hun toeren zijn of dit dreigen te geraken. Mana- Joan Meijerink verkoopt sinds novem ber samen met zijn echt genote (psy chologe) ook voor de man een opknap beurt. gers kunnen daarbij het nutti ge met het aangename vereni gen. Arrangeer bijvoorbeeld de introductie of promotie van een nieuw produkt, kop pel daaraan een sales meeting, een voortreffelijke lunch en gooi je daarna opgelucht in de behandelstoel. Jacaranda legt zich bewust toe op het verwennen van de man, die uitgeput van het cij feren om zijn zaak overeind te houden naar de villa komt strompelen, zij het vooralsnog met knikkende knieën. „Mijn ervaring is", zegt Meijerink, „dat ze daar gauw overheen zijn. In het begin kan het een beetje gênant voor de manne lijke gast zijn als hij zijn baad je moet uittrekken alvorens in een of ander kruidenbad af te dalen, waarmee men hem hoopt op te kikkeren. Maar hij klimt er altijd uitgeruster uit dan hij erin ging". De villa ligt zeer roman tisch. Johan Meijerink praat hele maal als de man met de witte jas, wanneer hij antwoord geeft op de vraag waarom er altijd iemand aanwezig moet zijn bij die baderij. „Zo'n bad is soms 40 tot 42 graden. Daarbij laat ik niemand al leen. Natuurliik wordt een eventuele klachtenlijst nauw keurig nagegaan. Heeft ie mand bijvoorbeeld ooit gesuk keld met hartklachten, enzo voort enzovoort. Maar ook wil ik zien hoe de huid reageert. Na tien minuten is er geen toezicht meer nodig, maar elke behandeling gaat onder mijn verantwoording". Wat zeer goed klinkt is dat er aan iedere gast maar liefst zes uur per dag in vijf salons ge knutseld wordt door deskun dige schoonheidsspecialisten, masseurs, masseuses, manicu ren en pedicuren, met ge-* bruikmaking van de nieuwste apparatuur. Verder is er een heer, die, zo men wilt, de rug sliipt met een spulletje dat lijkt op een schuurmiddel. In werkelijkheid een „peeling", een welbekende gezichtsbe handeling, die de dode huid cellen moet verwijderen en dit ook werkelijk doet. (Ze komen er in grijze rolletjes af na massage met speciale olië- n).„In, principe kan men de huid van het lichaam ook zo'n intensieve schoonheidsbeurt geven", verzekert Meijerink. Zo'n slijppartij na de lunch maakt ongewoon doezelig, zo dat veel gasten dan ook tij dens de behandeling in Orp heus' armen glijden. Je zou achter elkaar naar Vil la Jacaranda hollen als je de prijs van een driedaags arran gement niet wist, want die is niet mis, 1280,- all in, dus ook de consumpties geduren de de dag. Wie in het krui denbad champagne wil drin ken, krijgt het, maar koude melk mag ook! Wie de hele dag een eigen whiskyfles bij de hand wil hebben, hoeft hem niet los te laten. Voorts is de lunch (zes gangen) van een kaliber dat naar de hoogste culinaire toppen streeft. Op zich geen gek idee, want de kostenvrijstellende bon van f 35,- die men krijgt voor een diner in De Keizerskroon of de beroemde Echoput blijkt in de praktijk voldoende te zijn voor een hap en een snap in deze door hun ambiance be kende corypheeën op horeca- gebied. Men heeft zich tijdens de lunch rond gegeten. Een eventuele Chatèau Neuf du Pape bij dit etentje is echter voor eigen rekening. De gasten van de villa slapen allen in De Keizerskroon en krijgen er ontbijt op bed ge serveerd. Daarna trekken ze voor de behandelingen naar de witte jassen in Jacaranda. De mensen moeten 's avonds om der wille van de privacy kunnen verdwijnen. De heer Meijerink noemt dit „terug koppelen". Meestal zijn de gasten dan ook zo moe en ont spannen dat ze niet meer gaan hossen. Ze lezen hun krantje, bridgen, blijven nog wat in de lounge hangen, maar dan roept het bed.Er zijn ook twee- en eendaagse arrangementen, waarvan de eerste komt op 350,-. Het schijnt dat er nog mensen in Nederland zijn die met gemak enkele honderdjes uit hun vestzak toveren, want de zaak loopt al behoorlijk. Alleen door the happy few, de welgestelden? „Natuurlijk hebben we veel grootindu striëlen en hun echtgenoten, maar ook verpleegsters.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9