Proef met helikopter bij (tuinonderhoud uitstekend geslaagd „Endegeest" krijgt twee directeuren Bijzondere eigen be wegingsprod uctie in LAK- th ea ter Gemeenten willen zelf initiatief flemen bij afvalstoffenplan ^tap/regio kollege wil flats ,,Schouwenhove"niet vorderen Geslaagd kerstconcert „Mascotte LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 1930 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. ONDANKS GRENSFORMALITEITEN EN SNERPENDE KOU •EIDEN De directie van het psy- hiatrische ziekenhuis „Endegeest" vordt met ingang van 1 januari 1981 ormeel gewijzigd. De functie van geneesheer-directeur wordt opgehe ven. Daarvoor in de plaats worden een directeur algemene zaken en een Ürecteur medische zaken aange steld. In de nieuwe opzet wordt de ïerste functie vervuld door de heer Loose. De tweede functie moet ver vuld worden door G. Mojet, de huidi ge geneesheer-directeur. De commis sie Endegeest stemde gisteren in met dit voorstel van b en w van Leiden. Volgens het voorstel krijgt de directeur algemene zaken de algemene leiding over de niet medische zaken. Dit houdt in dat hij leiding gèeft aan de afdeling personeelszaken, de economische dienst en de technische dienst. Ook zou hij toezicht moeten houden op alle zaken die met veiligheid te maken hebben. De directeur medische zaken krijgt de algemene leiding over de medische functies in de inrichting. Dit komt erop neer, dat de medisch-directeur de baas is van de medisch dienst, en leiding geeft aan het hoofd activiteiten en the rapieën en het hoofd van de dienst maatschappelijk werk. De medisch-di recteur krijgt de bevoegdheid beslissin gen te nemen over het ontslag, de op name en behandeling van patiënten. De beide directeuren moeten volgens het voorstel verantwoording afleggen aan het bestuur van de inrichting, de commissie Endegeest. Binnenkort zal de Leidse gemeenteraad groen licht ge ven voor het ten uitvoer brengen van de plannen om de directie van het ge meentelijk psychiatrisch ziekenhuis te splitsen. «EIDEN „De leeg- aande appartementen i de servicefiat „Schou- enhove" kunnen niet 'orden gevorderd". Dat otwoordt het gemeente- estuur op vragen van et PSP-raadslid A.Pon- 'n. In „Schouwenhove" laan 31 appartementen leeg, waarvan 21 al lan ger dan een half jaar. Mevrouw Ponsen had het col lege de suggestie gedaan de leegstaande flats, 3 driekamer- en 29 tweekamerappartemen ten, te vorderen en ze te ver huren aan één- en tweeper soonshuishoudens. Huren van 250-400 gulden zouden volgens mevrouw Ponsen wel op te brengen zijn. Van de hoge ser vicekosten zouden de nieuwe huurders maar een gedeelte hoeven te betalen. „Wanneer de eigenaresse van Schouwen hove, de stichting Zomerland, niets voor een dergelijke rege ling zou voelen, moeten de flats maar gevorderd worden", aldus het PSP-raadslid. Het college is echter niet zo enthousiast over de suggesties van mevrouw Ponsen. „Ge zien het inkomensniveau van de bij huisvesting ingeschre ven één- en tweepersoonshuis houdens is niet te verwachten, dat zij de gevraagde huren en servicekosten kunnen beta len", schrijft het college. Wan neer de servicekosten speciaal voor deze catagorie zouden worden verlaagd dan zou het verschil op de andere bewo ners verhaald moeten worden. De gemeente verkeert niet in een dusdanige financiële posi tie, dat zij een bijdrage in het verlies kan leveren. Boven dien verwachten b en w dat de flats binnen niet al te lange tijd weer bewoond zullen zijn. Vorderen kan niet volgens het college, „van de driekamerf lats is de huur zo hoog, dat het juridisch niet mogelijk is. De tweekamerflats komen niet in aanmerking omdat ze voor één en tweepersoonshuishoudens niet betaalbaar zijn", aldus b en w. LEIDEN Deze maand be steedt het LAK-theater veel aandacht aan dans. In dit kader was er gisteren (en vanavond vanaf negen uur) een eigen bewegingsproduc tie te zien. Ongeveer een jaar geleden begon een groep onder leiding van Tilly Huiberts hieraan te werken. Het uitgangspunt was dansexpressie. Het werkproces stond centraal, maar het zou afgesloten worden met een voorstel ling. De groep begon te wer ken aan de hand van op drachten, die ieder naar ei gen goeddunken kon invul len. Uit deze improvisaties met muziek, materialen en stem is een keuze gedaan door de groep en hiermee is verder gewerkt Pas in dit stadium is er aandacht be steed aan het feit dat het niet alleen leuk moest zijn om te doen, maar ook om naar te kijken. Naar mijn idee is men daar goed in geslaagd. Hoewel de spelers geen van allen tech nisch getraind zijn, sprak uit hun bewegen zoveel plezier en inventiviteit, werd er zo vlot gespeeld, dat de aandacht bijna voortdurend gevangen werd gehouden. Het programma was op gebouwd uit vier delen. Ter wijl het publiek binnenkwam, deden de spelers oefeningen op het speelvlak om warm te worden. Het eerste afgeronde stuk, P.V.C., draaide om pvc- hoepels en gebruik van eigen stem en andere geluiden, zoals het zoemen van de pvc-buizen of het geratel van een vallen de hoepel. Het tweede stuk, Lijnen, was geïnspireerd door de minimale dans. Bewegend in drie lichtbanen, op muziek van Meredith Monk, herhaal den de spelers bewegingspa tronen, die telkens terugkeer den. De afsluiting, Finale, was in tegenstelling tot de twee vo rige stukken, vrolijk. Ieder had zijn/haar typetje en hield dit in allerlei situaties, zoals ontmoetingen of samen naar de film, vast Het was een pri ma ontspannen einde, waar de spelers zich duidelijk konden uitleven. Hopelijk vindt deze bewe gingsproductie navolging bij anderen, die graag dansen en bewegen, en dit ook wel eens willen laten zien. Overige dansvoorstellingen in het LAK-theater zaterdag 13 de cember Werkcentrum Dans; vrijdag 19 december de Springplank. WIL WALVIS Oegstgeest Gistermiddag werd er in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg een kerst concert georganiseerd door de Stichting Jeugd en Jongerenwerk, voor beiaarden en gehandicapten, gegeven door de Jeugd Ope rette „Mascotte", met medewerking van de alt Fiona van Uffelen, de sopraan Helma van Steen, met aan de piano Astrid Jonker, terwijl ook een fluiteniemble medewerking verleenden. Behalve de traditionele, bekende kerstliederen, waarbij koorzang werd afgewisseld met samen zang, was er ook solo-zang. Zo zong de sopraan Helva v. Steen, die moest invallen voor Vera de Graaf, enkele kerstliedjes, en de alt Fiona van Uffelen „Panis Angelicus" van César Franck. Verder zongen zij soli in „Cantique de Noel" van A. Adam, en ook soli en duetten in de Kerstcantate van Anne Lambrechts-Vos, waar bij ook het koor goed tot z'n recht kwam, en wat heel mooi overkwam, mede door het knap pe piano-spel. Heel mooi klonk ook een oud Frans kerstlied van het koor met viool, fluiten- semble en piano. Als gast was Ottavio van Uf felen, fagottist bij het Gewestelijk Orkest aan wezig. Bijzonder leuk was dat de jeugdige leden van het Óuitensemble onder leiding van de zeer jeugdige Willem Pietcr van Rus, het .Stille Nacht" speelden, dat door hen zelf was ingestu deerd zonder dirigent Joh. Looyestein, die bet concert goed in ae hand had. Na samenzang werd besloten met het gezamenlijk zingen van „Ere zij God!". half twaalf en uiteindelijk kwam de Bell met een grote boog aanronken tegen kwart voor twee. De helikopter, voorzien van een Westduits kenteken, gevlogen door een Duitse vlieger die Engels sprak en zich oriënteerde op een Hollandse (Nederlandse dus) wegenkaart, had moeilijkheden gehad bij de grensoverschrijding (want Heli mag dan wel Holland in de papieren voeren, de firma bedient zich van Duitse know-how) en de douane was even lastig, op het vliegveldje Teuge, met het inklaren en zo. In de tussentijd had het wachtende gezelschap z'n toevlucht gezocht in een Katwijks etablissement, op korte afstand van de grommende Noordzee- brekers, waar de uren verder werden gedood met koffie, gekoppeld aan appelpunten met slagroom, waarvoor Staatsbosbeheer op moest draaien. En we hadden het over „de Noordwijkse vossen", die ook bij Katwijk de impertinentie hebben om zich aan konijnen en dergelijke te vergrijpen. Maar dat is een kwestie ren akkoord met de reactie die naar het college van Gedepu teerde Staten zal worden ge stuurd naar aanleiding van het provinciaal afvalstoffenplan. Over het algemeen bestaat er weinig weerstand tegen dit plan. De reactie is vervaardigd door de directeur van het Leidse vuilverwerkende be drijf en is getiteld „Waar een wil is is het afval weg". De directeur Kon gisteren nog mededelen dat de glascontai ners in ieder geval in Leiden goed lijken aan te spreken. Na een moeizaam begin kon de afgelopen maand 15 ton glas worden verzameld, terwijl men streeft naar 25 ton. Het duinversterkend luchtvervoer, boven een meer, op weg naar het beplantingsgebied. voor staatsvosbeheer. Tenslotte lukte het allemaal best, tussen die wegvluchtende fazanten en boswachters in het groen, en het allegaartje van belanghebbenden, zoals de Staat, Rijnland met z'n Zeereep, de waterwingebieden van Den Haag en Leiden met hun pachtovereenkomsten, die Staatsbosbeheer aan de korte kant wil houden. De piloot en de Bell moesten eerst even bijkomen alvorens met het transport van helm en duindoorn begonnen kon worden, inderdaad; over een visrijk binnenmeer. De Schotse hooglanden in miniatuur. Geen lichte taak voor de heli, wat betreft de remmende werking van het gevulde net onderaan. Aan en af, in de waterkoude. Jammer, dat men contractueel gebonden zit aan dit jaargetijde om het duin te repareren. Het enige gebied van Holland „op niveau" heeft erg veel schoons te bieden. Alleen al om dat te kunnen behouden, is het waard een buitenlandse wiekende hulpkracht in de arm te nemen. oor j ie tafclDERDORP De ge- voorleenten die zijn aangeslo- n bij de gemeenschappe- tjke vuilverwerking voor tiden en omstreken wil- n voor wat betreft de uit tering van het provincia- afvalstoffenplan zelf het iitiatief nemen, dat bleek gisteren op de vergadering van Algemene Raad voor de gemeenschappelijke vuilverwerking. „We willen zelf het initiatief nemen. We gaan niet zitten wachten tot ons iets wordt op gelegd door de provincie", al dus verwoordde de voorzitter van de vergadering, mevrouw Fase-Dubbelboer, het stand punt van de Algemene Raad. Wat er precies gaat gebeuren is nog niet bekend, maar me vrouw Fase verklaarde giste ren dat op korte termijn de ideeën die de aangesloten ge meenten hierover hebben zul len worden uitgewerkt. Ook de financiële aspecten van het afvalstoffenplan zullen zo spoedig mogelijk worden uit gewerkt. Een nota over dit on derwerp zal niet lang meer op zich laten wachten. De Algemene Raad ging giste- afgedaan eemt, rlenei De ouverture tot de operatie sie ru „Takkebos" is grandioos weten geslaa8d- Het toerental wat opvoeren en dan wegwezen met de hap! Het kon ook eigenlijk niet mis gaan; [IV/ gewoon een soort „leefnet" vol helmplanten of uiterst venijnige duindoorntakken aan een haak onder een helikopter hangen en een paar honderd meter verderop de bullen laten droppen, op een stuk te beplanten duinhelling. De operatie van Staatsbosbeheer in het duingebied ten zuiden van Katwijk heette helemaal niet "Takkebos", maar je kon aan niets anders denken met die enorme hopen duindoorn en helm die op luchtvervoer lagen te wachten. Ik ben gistermiddag een paar uur van de partij geweest, kleumend in een ijskoude snerpende wind, in het gezelschap van officials van Staatsbosbeheer, het Hoogheemraadschap van Rijnland en andere nieuwsgierige heren die wilden weten of die nieuwe methode om Hollands duin te onderhouden nou wel zo bijster opzienbarend was. En dat was het. Voor het eerst werd in Nederland het blonde duin „gewapend" met behulp van een bolle libelle-achtige helikopter met een frêle staart. Een geheel nieuw gezicht, zo'n zich niet druk makende wentelwiek met een „zak" vol planten eraan bengelend. Naar men weet, dient de het lage land beschuttende duinenrij in een permanente staat van alarm gehouden te worden. De daartoe geëigende instanties kunnen het zich niet veroorloven de zandzaak te laten sloffen. Waar het duin „bloot" komt te liggen, waar wind en regen gaten in de defensie hebben geslagen, daar dient ook hersteld te worden. En als het geen herstel is, is het altijd wel het onderhoud dat stelselmatig gepleegd wordt, teliikft' .Maar dan 't liefst op een kon [.manier die' zo min mogelijk gpld en tijd kost; en het onderhoud van de duinen, toevertrouwd aan de staat, heeft altijd al meer man- en spierkracht dan denkwerk gekost. Daarom zal het directoraat-generaal voor de Landinrichting en de Visserijen, hier aangaande Staatsbosbeheer, wel tevreden zijn met de beslissing die werd genomen om het eens vanuit de lucht te proberen. Zegsman was gisteren Staatsbosbeheer- bosopzichter Arno Bos uit Noordwijk. Overigens kwam de voedende aanwezigheid van Arno uitstekend van pas, toen hij de wachtende woord ÏPOSf luud 'ee v( probit op k kostt :h af, bouw r gei Jaard zakel ivloei onom r rat mder bben nen In d< ik he ne bo iteitei stenb Het eerste net met vuurdoorntakken wordt onder de helikopter vastgehaakt. blauwbekkende kliek kwam voorzien van lichtroze verse garnalen uit een plastic zakje. Iedereen ook de aarzelenden kreeg een handvol knisperende garnalen van hem. En maar wachten op het geronk van de „heli". Maar goed, Arno dan vertelde dat vroeger bij het onderhoud van het duingebied gebruik werd gemaakt van vrachtwagens ?n paarden om de benodigde, heilzame helm an duindoorntakken naar de plaats van bestemming te transporteren. „Dit zijn meestal grote stuifgaten in de binnenduinen, of andere moeilijk bereikbare plaatsen. We hebben het aok met een paar pony's geprobeerd, maar die dieren waren na een halve dag sleepwerk en hard aanploeteren bekaf, zo moe als een hond. En onze mensen maar lopen met bossen op de rug. Vooral het gebruik van wagens gaf uiteraard nog weieens schade aan het duinterrein, door het maken van sporen met zo'n vrachtwagen in kwetsbare mosvegetaties. Dit bleef je jaren later nog Met dat „vroeger" lijkt nu definitief afrekend. Onder leiding van aannemersbedrijf P. Witkop en Zn B.V. uit Bloemendaal ging Staatsbosbeheer gisteren het karwei op een totaal andere manier aanpakken. Het ligt bijna voor de hand: door gebruik te maken van een helikopter voor het vervoer van de benodigde materialen wil Staatsbosbeheer schade aan het overige duinterrein voorkomen. En op de één of andere wijze geld besparen. In IJmuiden werden een stuk of zeven speciale, sterke netten gemaakt, waar nu de helm en de duindoorntakken in gelegd kunnen worden. Aanvoer eerst per as tot op bereikbare plaatsen. Daarna de helikopter, die een net oppikt en naar de plaats van bestemming brengt. Zo'n vliegend geval draagt de hele last in een wip over een duinmeer heen en blijft dan hangen boven het stukje duin dat beplant moet worden. We hebben het allemaal gezien; het was een kwestie van minuten. De staat der Nederlanden, in dit geval Arno Bos(beheer), kan content zijn. De proef was geslaagd en daarom zal er in de toekomst zeker meer gebruik van een helikopter worden gemaakt in duinterreinen van Staatsbosbeheer, zoals onder andere bij Schoorl, op Schouwen, Texel enzovoorts. Gisteren werd de operatie enigszins bemoeilijkt door het lang uitblijven van de helikopter, maar vandaag waren de 24 plantende mannen van Witkop weer paraat. In één dag werd geklaard wat tot nog toe twee tot drie weken in beslag nam. Het blijft natuurlijk kostbaar, het huren van een wentelwiek, maar het is heel wat economischer. Geen bossen meer op de rug, niet meer duintje op, duintje af, maar „afhaken" en de helm en duindoorn inplanten. Er waren wat strubbelingen, aanvankelijk. De helikopter, door Witkop betrokken van Heli Holland in het Drentse Emmercompascuüm, liet op zich wachten. Eerst werd het toestel om half tien verwacht, daarna werd het Paarden wagen schijnen in Hollands blonde zandkraag te hebben

Leidse Courant | 1980 | | pagina 5