mmmmn Er wordt heel wat water bij de wijn gedaan... 1 Lelijk eendje' werdfraaie dessertkaas Eerder dan de vrouw droeg de Vitis Vinifera al vrucht, toen het woord nog wind was en de mens lucht en slechts de schorre schreeuw van de leeuw in hemelschreiende samenspraak met snerpende spreeuwen de stilte verstoorde. Zo de prehistorische prototypen uit het Tertiair de wingerd hadden kunnen cultiveren en de daar uit voortvloeiende lusten verwoorden, prille eerbewijzen aan het gegiste sap van de druif zouden nu als een eeuwenoude laag rijp rusten tussen weerbarstige aardplooien, misschien door volijverige geologen aan de bodem zijn ontrukt en aan de wereld doorgegeven als de eerste ode aan de wijnrank. Immers, wie al niet heeft zinnige of onzinnige regelen opgedragen aan het geurend goedje? De versteende voetstap van de holenmens markeert het begin van de menselijke bescha ving, de in kalk gestempelde nerven van een wijnblad, gevonden in de Franse Champagne, vormen de inleiding tot de wijnhistorie. Een lang en boeiend verhaal, opgetekend zodra de mens zich kon uitdrukkken in min of meer sier lijke schriftuur. In den beginne als primitieve liefdesverklaringen gegrift op papyrusrollen en kleitafels, zelfs magische kracht toegekend en meegegeven aan de doden op thuisreis. Wijn, onderwerp en meewerkend voorwerp tegelijk, sedert de oudheid aanbeden, beleden en be wierookt in bezield proza en poëzie roes-vol verrukking en vervoering. Een bedwelming bij na, voortdurend tot in onze dagen en waar, he laas. het element verrijking aan is toegevoegd. Lofzang Een bonte stoet grootheden, genieën en grap penmakers trekt luidkeels lofzang-zingend, lichtelijk lallend in een historische praaltocht aan ons voorbij. De profeet Jesaja, Cato, Ver- gilius, Horatius, Shakespeare, Mauriac, Mada me de Pompadour. Weremeus Buning en Wina Born, eenieder bejubelt in beladen bewoordin gen de benevelende effecten van wijn op huig en hart. Is het toeval of domweg een zestiende-eeuwse samenloop van omstandigheden dat grote geesten als Rabelais en Erasmus, beiden ex- kloosterling, humanist en samen-strijder tegen de gevestigde (kerkelijke) orde en het vastge roeste middeleeuwse denken, in hun verlichte opvattingen over de geneugten van het wijn- drinken in gedachten en geschriften één wa ren? Tegen het einde van zijn leven wijdde Ra belais, wiens naam nog steeds als adjectief wordt gebruikt om rijkelijk besproeide zwelg en schranspartijen reliëf te geven, een heel boekwerk aan de lustigen met een schier on lesbare dorst. Erasmus zag zijn peinzen en pie keren beloond met nerveuze maagklachten en zocht (en vond) troost in de wijnen van de Bourgogne en vertrtnjwde de volgende volzin nen toe aan het perkament: „Gelukkige provin cie, die zich terecht de moeder der mensheid mag noemen omdat zij zulke melk voort brengt". Over melk gesproken, ook de geëerde geleerde Louis Pasteur zong de lof der zotheid en sprak de welhaast in geen enkel wijnboek ontbreken de woorden: „Wijn is de meest gezonde en hy giënische aller dranken. Wijn brengt kracht, ge not en levensvreugde". De brave wetenschap per vorste verder dan zijn met vineuze dampen gevulde neus lang was en vond via vergelijken de proeven uit, dat de voedingswaarde van een liter wijn gelijk staat aan het vitaminevolume van negen liter melk. Schoolwijn?.. De vader der geneeskunst Hippocrates, wat eerder afgestudeerd dan collega Pasteur, druk te zich voorzichtiger en wijzer uit: „Met ver stand en in de juiste hoeveelheid genoten, is wijn uitstekend voor de mens". Zwelgen in lyriek Met deze uitspraken op rij en talloze andere voor het nageslacht vastgelegd in een onaf zienbare bibliotheek, moet het bijna onmogelijk geacht worden iets origineels over wijn op pa pier te zetten. Een waterval van woorden zou trouwens te kort schieten om zelfs maar een frase toe te voegen aan de immer wassende stroom impressies. Geen maand gaat voorbij of een nieuw wijnboek wordt met voorbarig gejuich op de markt gedumpt. Niets is de da mes en heren wijnschrijvers te dol in de papil- laire weergave, de „opvoedende" taak daaren tegen laat men nogal eens waaien. Hoe is het mogelijk dat een zeer bekend importeur van een uitgever de kans krijgt een plaatjesalbum te vullen met beschrijvingen van door hem ge voerde wijnen? Volksverlakkerij onder het mom van voorlichting. Een enkele uitzondering daargelaten, richten de literatoren voor alles een monument op voor zichzelf, vervolgens voor de commercie en het verhemelte. Een verzaligd zwelgen in beelden GODSGESCHENK, ZALF VOOR DE ZIEL, IN ZONNEGLOREN GERIJPT GOUD, SEDERT DE OUDHEID AANBEDEN, BELEDEN EN BEWIEROOKT en beschrijvingen variërend van viooltjes, vanil le en vuursteen, tot aan braam, banaan en bosbessen, honing en hazelnoot, geranium, ge nereus en gecorseerd, pruim en primula, fram boos en fluweel, aardbeien en asperges toe, een allerhande van alliteraties waarbij edoch het woord azijn ontbreekt. Onafhankelijkheid is het schrijvende wijnwereldje een praktisch on gekend en onbekend goed, zeker in Frankrijk waar de „profs" zich goed laten betalen voor lovende lyriek of een pralende passage. Er wordt heel wat water bij de wijn gedaan.... Kuiperij -J" Koel helder water, tot voor kort een legaal mid del om wijn aan te lengen. Water en wijn, sinds eeuwen onafscheidelijke componenten. Het feest begon in Kanaan in een euforie van bij belse kuiperij en nog jaarlijks herhaalt de won derbare vermenigvuldiging zich in de Beaujo- lais en daar niet alleen. Chemie, water of wijn, de zo olijke, ondeugende dorstlesser zwelt elk seizoen aan tot een oceaan goedkope, achteraf hoofdpijnverwekkende vrolijkheid. Vaak met behulp van een forse scheut peut uit Italië, een land waar een aanmerkelijk constanter klimaat een meer kleur- en alcoholrijker kwaliteit geeft en daarom als Pleegzuster Bloedwijn moet die nen voor de noordelijke bleekneusjes uit matig met zon bedeelde jaren (19801). Is Frankrijk niet de grootste buitenlandse afnemer van Ita liaanse wijn? Toch zal men in de Franse win kels vergeefs zoeken naar vloeibare voort brengselen van de vruchtbare Romaanse bo dem. Opgelost of verdampt? Nochtans spoedt de hele handel zich elk herfst tij haastig naar Lyon en Macon, als zou de ech te „Franse nieuwe" weer op de markt zijn. Ter geruststelling, er bestaat wel degelijk behoorlij ke, soms uitstekende Beaujolais, echter bedui dend hoger in prijs dan de vijf, zes gulden bij de kruidenier op de hoek. De wereld wil nu eenmaal bedrogen worden en zo men Beaujolais vraagt, men make massa's Beaujolais. Evenzo de zee aan laf-zoete rosé, de met kunstmatig koolzuur opgepepte Kelder geesten, de onder de naam van Onze Lieve Vrouw reizende, bij Lobith ons land binnenstro mende rivier wijn, de als Zwarte Kat vermomde zoethoudertjes uit Zeil, de verre verwanten van de Champagnes, Muscadets, Chablis en bas taard-suikeren Sauternes.. Achterneefjes, wel iswaar getooid met dé familienaam, maar ver der met alle kenmerken van inteelt in zich. Ook de wijnwereld kent haar syndroom, de trend bepaalde modieus in de markt liggende, gulzig en gaaf wegklokkende wijntjes te produ ceren zonder erg nauwkeurig te letten op af komst of kwaliteit. Eenvormigheid, kwantiteit, kortom de verloedering van dit tijdsgewricht verhuld in een vat vol loze beloften. Alweer Ra belais speelt een rol in deze droevige wijnhisto rie, zij het nu indirect. De in zijn boek „Le quart livre" voorkomende figuur Panurge leent zijn naam aan het syndroom. „Als er een schaap over de dam is...", is de moraal van het'ver haal, geschreven met een vooruitziende blik en een ongedacht angstig actuele waarde. Gelag Wijn.volgens velen toch een godsgeschenk, zalf voor de ziel, in zonnegloren gerijpt goud. De tijd dat het drinken van wijn was voorbe houden aan de beter gesitueerden is voorbij. Hoewel, afgaande op het vocabulaire van be paalde elitaire wijnkopers, de gevels getooid met illustre, de bittere prijspil verguldende wa pens en stichtingsdata, schijnt het savoureren van druivesap een hooggestemd gebeuren te zijn. De in koperdiepdruk uitgevoerde adver tentie, geplaatst in het „betere" weekblad, laat zien hoe het hoort: onder een met flakkerend kaarslicht beschenen balkenplafond dat door buigt onder de last van de hoge hypotheek, hurkt de happy few. gehuld in house-dress, aan de open haard en hapt in harmonische Hermi tage, gevangen in een hoofs geheven glas. Het voze appel op de goede smaak en de al of niet welgevulde beurs is overduidelijk: „Gun uzelf rode Cru? rend op het wijdverbreide misverstand wijn die Frans Is of oogt goed en zijn. De liefhebber, (te) laat zijn verkenningen in wijnland gestart, betaalt nu het gelag voor ja renlang snobisme en kunstmatige prijsopdrij ving. Topwijnen uit de Bordeaux en Bourgogne zijn onbetaalbaar geworden. Bij voorinschrij ving te voldoen, negentig gulden voor een Cha teau Latour 1979, een té bar bedrag. In geen geval staat de hoge prijs in verhouding tot de kwaliteit, slechts onderkend door zich Roth schild wanende lieden, gezegend met uiterst subtiele smaakorganen en een bijna gevaarlijke fantasie. Gouden bergen Ontegenzeglijk gaat er vandaag de dag in Ne derland meer wijn dan ooit tevoren over de toonbank. Goede wijn bereikt de koper, boven al sloten slobbervocht en -bocht. Dikwijls per tankauto of schip aangevoerd, in ons land ge botteld en verpakt in vrolijk versierde flessen. Met een variant op een beroemde spreuk zou den we willen zeggen: „There is something rot ten in the State of Wine". Weliswaar is daar geen woord of slok Frans bij, maar dat geldt evenzeer de samenstelling van de talloze Vins de Table of hoe ze mogen heten. Schappen vol schappelijk geprijsde, hooglijk geprezen fles sen, „Vriendschap" en „Gouden Bergen" belo vend, de ridders, geestelijken en maarschalken stuiven je van de etiketten tegemoet. Archa- ische pausen draven op en geestelijkheid van lager orde en allooi, prelaten met pretogen, bolle Bourgondische buiken en blij-blozende konen. Alsof Zijne Heiligheid of een van zijn dienaren persoonlijk het huwelijk heeft voltrok ken tussen de tanks maag- en milieuvervuilen de brij. Al of niet afkomstig uit Spanje. Italië, Zuid- Frankrijk, Portugal of Griekenland, voor een habbekrats opgekocht en handig op smaak en kleur gebracht door weinig scrupuleuze koop lieden. De parasiet Phylloxera, in de vorige eeuw een allesvernietigende ramp voor de Eu ropese gaarden, heeft een menselijke gedaante aangenomen en is in dè huid van menig „fabri kant" gekropen. Aasgieren zijn het, specule- m Genot en gruwel „Frankrijk is Frankrijk en de wijnstok 0n Profeet" is een bekend citaat. Voor prof jai je ook proleet kunnen invullen, want in Marianne is de wijnstok genot, gri hfl el tegelijk. Een genot vanwege de Ij inkomsten en de aanverwante industri 1 landbouwbelangen. Het zou aardig zijn w0 ten, hoeveel ton suiker jaarlijks verwerk en nodig is om bepaalde wijnen op te i 'J1 tot een aanvaardbaar alcohol- en „kwali "e veau". De gruwel schuilt in de lever- en ander|tijc len, voortbrengselen van de vlucht in hol, vijand nummer één van de genet Tevens in de, notabene door de regeriihet premies aangemoedigde overproduktie, x in het onmetelijke, wijnverbouwende Bakermat van de zogeheten buikwijn, vukrd verstookt tot voze brandy, of vermengd jer meest slechte tafelwijn ter wereld. Liters^ goedkoop, soms in plastic verpakt „plati." kend spul, slechts de clochard verrukken wege de zich zo volmaakt naar de vorm nek voegende ronding van de fles. Peluw' lemansvriend voor de verstotene, een rouge op het trieste gelaat van alledag.. Kommer en kwel. Wat dan wel te drinken en hoe te kiezen overstelpend aanbod? Hoe wijs te het voorlichtingsmateriaal en te lav de verleidelijke aanbiedingen van de kruideniers, vaak goede doch evenzo slobber (drie flessen voor een tientje) zend. Is het dan louter kommer en k staat er geen goede en voordelige wijn Velzeker... Godlof brengt Frankrijk nog reeksen (h)c vijnen voort, de „gouden", onbetaalba worden toppers daargelaten. Regimenter rcze en wit, misschien niet altijd ondersc mot de eretekenen van het beoordelenc ka-ps. edoch bijzonder genietelijk. Zc vooral in het diepe zuiden groeien bij Galisch gaardenier de overtuiging en h wustzijn dat kwaliteit en eerlijkheid op de lontn. Het is zaak in de toekomst te let de .kleintjes uit de uitgestrekte Langued wat met een groot woord kasteel of heet gebottelde produkten met een eig wat boertig aroma. Saint Chinian, La Costères du Gard, Minervois en Corl strekin zonder een hoge wettelijke maar vreemd genoeg onderworpen aai strengere keuring en deswege soms leuk» levereid voor een handvol pecunia. Ontdekkingstocht Nog verrassender kan een ontdekkii zijn in de vereld van de tegenwoordig in ons lanJ aangevoerde, in het verlc miskende laliaanse, Spaanse, Portugese, fornische ei Joegoslavische wijnen. Ee aan lekkers met dikwijls een wat anderi en smaak, aven wennen, maar in verf tot veel henelhoog geprezen Franse mi Iers van een soms uitstekend niveau en ii tijd van economische teloorgang zo beli van een fatsoenlijk prijspeil. Nog enkele pren en menigeen zal verslj zijn of raken aan de zo karakteristieke Iti se Barolo, Gattinara, Chianti Classico ei ve, Californisahe Cabernet en Zinfandel.j ken gelooide Spaanse Rioja, Portuge: geheimzinnige Garrafeira en frisse Vinh< des, stoere Slavische Teran en Prol Duitsland, Aistralië, Roemenië, Zwit: Luxemburg, /rgentinië en Hongarije weer andere, d dan niet bekende alterni voor de papillen. Zo men genot boven g« stelt, zijn daar nog de smakelijke Zuidafi se sappen, docr de hypocriete handel Kaapse wijn genoemd. Het wordt tijd onze wijnhorizon te veri met alle gevaron vandien overigens. Pi ligt altijd op de loer.... CHARLES) Nederlanders zijn van huis uit kaasmakers. Halfharde kazen, zoals de Edammer, de Goud se en de Leidse zijn wereldberoemd. Minder bekend zijn de dessertkazen. Toch staan onze kaasmakers ook op dit smeuïge gebied hun mannetje, samen met het NIZO (Nederlands In stituut voor Zuivelonderzóek) in Ede. Coberco- fabriek „De Liemers" in Zevenaar produceert twee van die dessertkazen: de Kernhem en de Subenhara. Vanaf begin dit jaar werkt men In Zevenaar aan een zachtromige dessertkaas. ontwikkeld door het NIZO. De naam is afgeleid van het land goed ..Kernhem" in Ede. De Coryne-bacterie geeft de Kernhem een pikante smaak en de oranje kleur. Eigenlijk Is het kaasje het resultaat van misluk te Edammer. De voorgangers van de Kernhem waren min of meer toevalstreffers. Wanneer op de boerderij het vochtgehalte van de Edammer tijdens het rijpen uit de hand liep zakte de kaas in. Door de vochtigheid overwoekerde de Cory ne-bacterie de andere bacteriën. Een aparte en pikante smaak was het gevolg. Zo werd het le lijke eendje van de Edammer een nieuwe kaas soort. De Kernhem is ongeveer vijf centimeter hoog en weegt bijna twee kilo. De rijpingstijd is twee weken. Om de Coryne-bacterie te stimuleren besprenkelen de kaasmakers het produkt da gelijks met water. De Kernhem smaakt prima bij de borrel, uit het vuistje bij de buis. De kruidendessertkaas Subenhara staat al een aantal jaren op het Nederlandse kaasmenu, maar Is nog steeds niet bekend. Dat is niet te recht. Subenhara. zo werd Zevenaar in het jaar 1000 genoemd, is de eerste zachte Hollandse kaas met tuinkruiden, onder meer peterselie en selderij. Die worden fijn gehakt en aan de wrongel toegevoegd. Een snufje knoflook doet de rest. Net als de Kernhem is de Subenhara een jonge kaas. De zwarte korst is niet eetbaar. Het kaasje weegt bijna anderhalve kilo. Het vetgehalte bedraagt achtenveertig procent in de droge stof tegen zestig procent bij de Kern hem. Uiteraard zijn beide soorten uitstekend gezelschap van een glas wiin. Volgens het Nederlands Zuivelbureau past Su benhara het best bij Moezel- of Rijnwijn en bij Rhöne-wijnen. Rosé, Beaujolais en de Elzasser wijnen vormen een smakelijke ondersteuning van de Kernhemmer kaas. Subenhara-kaaa, met de speciale kont, krijgt een etiket

Leidse Courant | 1980 | | pagina 22