Zuid-Holland telt 500 verdachte" stortplaatsen 5 YS sceptisch over vredes planvoor Perzische Golf Apparaten- fabriek met sluiting bedreigd JOHN LENNON GECREMEERD Slen en Qhnifcen CHATTING GINJAAR VEEL TE LAAG mnai ^perkraak bij Haagse (J^bobank bijna opgelost Regering gaat geld drukken om gat te dichten NA VOORSTELLEN BREZJNJEV Wijkcentrum Meerzicht op instorten 0owia/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 11 december 1980, 71e jaargang no. 21835 EÏ Wim3^iiSSif ÏÏ'iKS.Iïï ?3£™1 «el 071.122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Lelden. Direcleor-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - i<^nUV^^m«3^ete 00n,,eS °'3' PW mm' KlaCWen beZ0'^: ,el' 0^1-122248 (18.00 tol 19.00 uur, Prins Bernhard Prins Bernhard in „Televizier Supplement" om 20.45 uur op Ned. I en om 22.10 uur „NOS- tribune" over toekomst van onze economie. Op Ned. II om 18.59 uur ani matieserie „Pinokkio", om 20.45 uur tv-serie „Theodor Chindler" en om 21.45 bizarre vertelling van Roald Dahl. Wisselvallig Opklaringen, maar later ook weer regen. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Zuidwestenwind, in het bin nenland vrij krachtig, aan de kust hard tot stormachtig. Morgen zon: 8.38 - 16.26. Schev. hoogw.: 5.39 en 17.53. Laagw.: 1.16 en 13.48. ze/i: Een van de heuveldorpen die tot de ergst getroffen in de recente aarbeving beho- ijdt met een snelheid van tien [>cr dag in een vallei, at om het dorpje Senerchia, 40 ter ten oosten van Salerno, waar ovember zeventig mensen het le bben verloren en 90 pet van de werd verwoest gschuiven van het dorp is overi- een eeuw aan de gang. Het pro- iu door de aardbeving versneld, na zijn alle inwoners uit het egge trokken. NEW YORK In alle stilte is vannacht in New York het stoffelijk overschot van de maandag doodgeschoten ex-Beatle John Lennon gecre meerd. Eerder was al bekend, dat er geen grote begrafenisplechtigheid zou komen. Vannacht is verder meegedeeld, dat Lennon de helft van zijn vermogen vermaakt heeft aan zijn vrouw, Yoko Ono. De andere helft gaat, na aftrek van alle kosten, naar een verleden jaar gesticht fonds, waar van de doelstellingen niet zijn bekendgemaakt. De moordenaar van John Lennon, Mark Chapman, bevindt zich momenteel onder psychiatrische behan deling in een ziekenhuis in New York. Direct na de moord heeft een andere ex-Beatle, Paul McCartney, twee lijfwachten in dienst genomen, die zijn huis in het Britse Sussex bewaken. Honderden fans van ex-beatle John Lennon hielden gisteren in Los An geles, Californië, een bijeenkomst ter nagedachtenis aan de maandag doodgeschoten popster. Met de feestdagen in het verschiet vandaag bij de krant vier pagina's extra, die geheel gewijd zijn aan het culinaire gebeuren rond die dagen. Natuurlijk ontbreekt daarbij een suggestie voor een wild- of vleesmenu niet, maar ook wordt er klare wijn geschonken over de uit gegist druivesap bereide drank. Uit de doeken wordt gedaan, wat één Michelin-ster betekent voor een restaurateur en voorts wordt er ruime aandacht besteed aan allerlei kookboeken, die dezer dagen op de markt kwamen. Protest tegen afschieten vossen RIJSWIJK De Nederlandse afde ling van het International Found for Animal Welfare heeft koningin Beatrix gevraagd haar personeel te verbieden op vossen te jagen in de duinen bij Den Haag, Katwijk en Volgens een woordvoerder van de or ganisatie heeft de vos zich pas on langs opnieuw in de duinen gevestigd, wat door natuurbeschermers wordt toegejuicht in verband met de nuttige rol die het dier daar speelt- het eten van muizen en konijnen. „Het is ge bleken dat door het koninklijke jachtdepartement recentelijk diverse vossen zijn gedood", aldus de woord voerder. 1 (Van onze parlementaire redactie) j)EN HAAG Minister Ginjaar volksgezondheid en mi- hygiëne heeft vorige week za- de plank behoorlijk mis- en. In een tv.^gesprek zei bewindsman dat in ons land driehonderd stortplaatsen ge- irlijk chemisch afval ligt ar alleen al de provincie Zuid- nd telt vijfhonderd „ver- li te" belten. Bovendien was etal van driehonderd gevaar lijke stortplaatsen (tien procent van de in totaal drieduizend) niet meer dan een schatting, geba seerd op contacten tussen zijn ambtenaren en de provincies. Maar van de provincies zelf zijn nog geen juiste cijfers beschik baar. Bovendien weigeren Utrecht, Gelderland en Noord- Brabant medewerking aan het door de minister gevraagde on derzoek naar illegale stortplaat sen onder het motto: geen geld en geen mankracht. Direct na het noemen van het aantal van driehonderd stortplaatsen zei Ginjaar dat voor het opruimen ervan een miljard gulden op tafel moet ko men. Hij had hiervoor politieke mo tieven, zo zeggen betrouwbare bron nen. Want begin volgend jaar be spreekt het kabinet de voorjaarsnota en dan zal ook het besluit over een nieuwe bezuinigingsronde worden ge nomen. Ginjaar vindt dat een deel van het miljard uit de algemene mid delen moet komen. Binnen het kabi net zal daarover nog een forse strijd worden geleverd, mede gezien een waaruit blijkt dat zijn werklozen extra n\et zich meebrengt, 8300 arbeidsplaatsen de mist in laat gaan en de financiële positie van het Rijk slechter maakt Ginjaar wil ook een speciaal gif-op- ruim-fonds oprichten waarin het be drijfsleven mee zal moeten betalen. De chemische industrie wijst zo'n fonds van de hand omdat er geen ver werkingsmethoden voor het chemi sche afval bestaan, iets dat ook in kringen rond Ginjaar wordt toegege ven. Opslagplaatsen voor het onver werkbaar gif zijn er niet en de afval verwerking Rijnmond heeft maar één gif-verbrandingsoven met een be perkte capaciteit Het opruimen zal dus geleideliik moeten gebeuren. Gin jaar is ook daarom afgestapt van zijn plan de gemeenten te laten opdraaien voor de kosten. Hij wil nu een rijks bijdrage geven als deze kosten da draagkracht van de gemeente te bo ven gaan. HKEEBBBBKSS; ARRESTATIES NA SPAARBRIEVENROOF e\er> Jspoli 0 polit IAAG De Haagse heeft in samenwer- rechercheteams van •litie en andere ge- ilitièkorpsen zes en twee vrouwen louden die er van wor- erdacht spaarbrieven h waarde van 11,5 mil- ilden te hebben gesto- verhandeld. De spaar- i zijn in het weekein- rafgaande aan maan- september uit een «an de Rabobank aan ►erwerf in Den Haag in Pantelic kon zo nu en 7 bravour-show nog op- maar hij werd vijf maal berd en drie keer „ge- 'f Frankfurt Is eveneens i i r"| 1tokeld. Sochaux had J» *\0genoeg. negen miljoen gulden terugge vonden. Het vermoeden be staat, dat de resterende 2,5 miljoen gulden aan spaarbe- wijzen nog niet in geld is om gezet. De zaak kwam aan het rollen met de aanhouding eind sep tember van een bij de politie bekend inbrekersduo uit Am sterdam. Dit tweetal, een 44- jarige bouwvakker en een 37- jarige aannemer, heeft bekend via de brandtrap het hoofd kantoor te zijn binnengeko men, twee etages te hebben doorzocht en zich uit de voe ten te hebben gemaakt met de spaarbewijzen en 27.000 gul den aan waardepapieren,v munten en stempels. Twee we ken later hield de politie een 27-jarige man uit Amsterdam in een andere zaak aan we gens inbraak en heling en trof toen 2.421.000 gulden -aan spaarbrieven in diens woning aan. Hij had deze brieven via de inbrekers in handen gekre gen. Met de arrestatie van een 37-jarige vertegenwoordiger uit Den Bosch, die verdacht were van fraude, trok de poli tie onbewust onbewust het net rondom de super-inbrekers strakker aan. DEN HAAG Minister Van der Stee (financiën) wil de geldpersen sneller laten draaien om de overheid uit de steeds nijpender financië le problemen te halen. Het tekort dat thans in de buurt van de 20 miljard moet lig gen kan niet meer via staatsleningen worden gefi- nancieerd. Extra geld druk ken heeft als nadeel dat de inflatie er door versterkt wordt. Volgens Van der Stee valt het financieringstekort dit jaar flink tegen. De regering had gehoopt op zes procent van het nationaal inkomen (d.w.z. 18 miljard), maar in september was het de zeven procent al gepasseerd (ruim 21 miljard). Saluut aan verzetsvlag Een groep Afghaanse verzetsstrijders brengt in hun basis in het zuiden van het land een saluut aan de verzets vlag, de vlag van de verboden Islamitische Partij. De wapens die de mannen vasthouden zijn op de Russen buitgemaakte machinegeweren. De verzetstrijders maken zich momenteel op voor nieuwe aanvallen op de Rus sische overheersers. WASHINGTON Amerikaanse functionarissen in Washington hebben sceptisch gereageerd op het uit vijf punten bestaande vre desplan vor het gebied van de Perzische Golf, dat de Russische leider Brezjnjev op de laatste dag van zijn bezoek aan India tijdens een toespraak tot het parlement heeft ontvouwd. De Russische lei der stelde verder dat de NAVO verantwoordelijk is voor de hui dige spanningen in de wereld en verdedigde de Sovjet-aanwezig heid in Afghanistan. Vandaag is Brezjnjev naar Moskou terugge keerd. De voornaamste onderdelen van de plan nen van de Russische leider hebben be trekking op het door West en Oost geven van garanties voor de veiligheid en rust in het Golfgebied. Zo zouden geen buiten landse bases in het als kenwapen-vrije- zone aan te merken gebied mogen worden gevestigd. In Washington werd verklaard, dat men de voorstellen, die op het eerste gezicht weinig nieuws bevatten, goed zal bestude ren. Men voegde er echter aan toe, dat de VS in het betrokken gebied geen enkele basis hebben. In het Golfgebied zelf reageerde Koeweit positief op de hoofdpunten van de voor stellen van Brezjnjev. In Bahrein was men in het geheel niet in de plannen geïnteres seerd omdat, zoals de minister van voor lichting het uitdrukte „wij alleen verant woordelijk voor onze veiligheid zijn". LEIDEN/DELFT De circa zestig per soneelsleden van het bedrijf Gist Broca des Technical Product bv, de voormalige Leidsche Apparaten Fabriek (LAF) worden met ontslag bedreigd. De moe deronderneming Gist Brocades is van plan dit bedrijfsonderdeel af te stoten. De personeelsleden zijn hierover gister middag door directeur ir AJ. van der Wel geïnformeerd. De vestiging aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is slechts enkele jaren oud. Het was het resultaat van de verplaatsing van de volstrekt verouderde fabriek aan de Os en Paardenlaan in Leiden en de daarmee samenhangende reorganisatie. Ongeveer de helft van het personeel verhuisde mee naar het Zoeterwoudse industriegebied, waar men een zeer modern fabriekscomplex betrok. Hier worden zeer specialische machines vervaardigd, vooral voor de farmaceutische industrie. Vakorganisaties en de ondernemingsraad van Gist Brocades zijn over de plannen van de directie ingelicht. In de vestiging aan de Hoge Rijndijk werken ongeveer veertig personeelsleden. In Delft, op het fabrieks complex van Gist Brocades aan de Wateringse- weg, werken ongeveer twintig man voor Techni cal Products bv. (Zie verder pag. 3). NIEUW BOUWSCHANDAAL IN ZOETERMEER ZOETERMEER Voor de tweede keer dit jaar is Zoetermeer opgeschrikt door een groot bouwschandaal. Ditmaal dreigt door een ondeugdelijke beton- structie instortingsgevaar voor de grote zaal van het pas vijf jaar oude wijkcen trum Meerzicht. De afdeling bouw- en woningtoezicht van de gemeente heeft de zaal gisteravond met onmiddellijke ingang gesloten voor alle publiek. Enkele maanden geleden bleek al, dat het dak boven het aangrenzende koopcentrum Meerzicht scheuren vertoonde. Een groep winkeliers moest daarop hun winkel slui ten, tot het gevaar was geweken. Dit twee de bouwschandaal in Meerzicht kan een groot probleem vormen voor diverse kerk genootschappen en enkele plaatselijke ver enigingen, die van de zaal in Meerzicht re gelmatig gebruik maken. Vervangende za len zijn nauwelijks beschikbaar. af

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1