Polen staat voor een nationale ramp" NAYO-defensie opvoeren bij Sovjet-inval Polen president Carter vergrootmacht van opvolger Sovjetminister pleit voor verhoogde waakzaamheid 'amerleden zien van „op matje 'jiepen minister der Klaauw TENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER 1980 PAGINA 15 int u In jstad ag 11 tstad. naar h ssen eld. Be 5HINGTON President Jimmy Carter heeft week een deel van de bevoegdheden om tot militaire interventie in het buitenland over te p, teruggekregen die het Congres aan het eind de oorlog in Vietnam aan president Nixon had "bomen. Ironisch genoeg zal van dit herstel van presidentiële gezag vooral zijn opvolger, Ro Reagan, profiteren. En dat terwijl Carter zijn ilikeinse opvolger steeds de neiging heeft toe* .Jit om de problemen in de wereld op te lossen Amerikaanse militaire bemoeienis. Befchl K ^roemde wet van 1973 over de bevoegdheden in basis 31 oorlogsomstandigheden blijft in theorie van kracht. Een volksvertegenwoordiging, die naar pacifisme neig de vanwege de kater na het drama Vietnam, verbood toen het staatshoofd om zonder haar nadrukkelijke toestemming Amerikaanse troepen naar het buiten land te sturen. Maar een aantal amendementen op de wet over de buitenlandse hulpverlening, die deze week door het Congres zijn afgehandeld, vergroot de be voegdheden van de president aanzienlijk als het gaat om het inzetten van mensen, materieel en fondsen voor regeringen die hij wil steunen. Zo opent het belangrijkste amendement de mogelijk heid dat het staatshoofd militaire hulp biedt aan een land, dat daar op grond van de wet niet voor in aan merking zou komen, en wel als hij van mening is dat die hulp van vitaal belang is voor de Verenigde Staten. President Carter had zich op deze clausule beroepen om militaire hulp te kunnen bieden aan Pakistan, dat zich bedreigd voelde door de aanwezigheid van Sow- jet-troepen in Afghanistan. Bij wet is eigenlijk de hulp verlening verboden aan landen, waarvan het vermoe den bestaat dat ze kernmogendheid willen worden, zoals Pakistan. In het vervolg staat ook niets het verlenen van militai re hulp aan landen als Chili of Argentinië, die daar nu niet voor in aanmerking komen omdat ze de rechten van de mens onvoldoende respecteren, meer in de weg. Verder is het zenden van Amerikaanse soldaten naar het buitenland voortaan aan minder beperkingen ge bonden. Op de gezamenlijke bijeenkomst van Senaat en Huis van Afgevaardigden, waar deze amendementen wer den goedgekeurd, riep de liberale senator Joseph Bi- den (een Democraat uit de mini-staat Delaware aan de oostkust) uit: „Ik voorspel u, collega's, dat wij binnen kort de wet op de bevoegdheden in oorlogsomstandig heden nog zullen verdedigen". pleten n°fl exclusief arti- es Chjvoof het Britse 1 ook slad The Guar- waarvan wij het naaitij^right hebben, be- jft Mieczyslaw wski, hootredac- van het invloe- i Poolse tijd- It Polityka, de si- '™«1ein Po|en. zoals u op dit moment 1 in politiek als economisch op staat Polen er erg slecht voor. akingsgolf van de afgelopen vijf iden heeft de economie volledig mergeld en de oogstopbrengst is 1^- M.aar veel lager dan anders, het- Hllleef gedeeltelijk te wijten is aan het te weer. Ook in de industriële ir laten de produktiecijfers veel tnsen over; de rijen voor de win- w worden met de dag langer en J selrantsoenering en een drasti- J. bezuiniging op investeringspro- n zijn onvermijdelijk geworden. nü moet nog steeds leningen aan- 'idelel wil het overleven; de eigen irroorpronnen zijn beperkt. In het ge- Polen kan men eigenlijk niet van een crisis spreken; Polen ide"3 voor een nationale ramp. gaarcfefdertekenen van de akkoorden in Gdansk en jn, de zesde plenaire sessie van het centrale comi- [de Communistische Partij en de registratie van iteit als vakbond door het Hoge Gerechtshof geen van alle de verwachte rust gebracht, en zijn ervan overtuigd dat geen enkele rege- •end is en bijna alle economische en sociale n zien eruit alsof ze getroffen zijn door een ing. De Poolse staat is in feite ernstig uit zijn I geraakt. situatie worden de mensen steeds banger voor van morgen; deze angst zou tot een verbetering leiden, maar ook tot het tegendeel. Onder de L mstandigheden is de kans niet uitgesloten dat hun oor te luister leggen bij extremisten. Ig dat de Poolse situatie de Oost-West verhou- iegatief kan beinvloeden is terecht en wordt in iistische hoofdsteden gedeeld. De pers in de so- betekent dit dat de partij een aantal obstakels heeft op geworpen, vooral op administratief gebied. De twijfels van de partij zijn begrijpelijk. Solidariteit was en is nog steeds iets nieuws in het Poolse politieke bestel en de houding van de partij is daarom niet een gevolg van dogmatisme, maar van de gebeurtenissen zelf. Om deze twijfels te overwinnen is tijd nodig en helaas heeft Po len niet veel tijd. Een andere factor die een rol speelt, is de situatie bin nen de partij, een feit dat, naar ik vrees, vele Polen niet kunnen of niet willen begrijpen. Solidariteit kan niet aan kritiek ontkomen. De leiders van de vakbond willen geen verantwoordelijkheid dra gen voor de economie van het land en het bestuur van alledag, iets dat ze duidelijk hebben laten merken. De mening dat het hun taak was om de autoriteiten te con troleren, had binnen Solidariteit de overhand totdat de akkoorden werden ondertekend. Ik hoop dat daar nu verandering in komt. In de praktijk was het deze houding die voor de ene staking na de andere zorgde. Achter de dramatische op roep van het centraal comité dat „het lot van het land en de natie op het spel staan" gaat de opvatting schuil dat de constante stakingen een nationale ramp tot ge volg kunnen hebben, temeer daar iedere staking bij draagt tot de zenuwachtigheid en desorganisatie van de staat. Sommigen van mijn landgenoten schijnen te ver geten dat niemand anders een land van 35 miljoen in woners vrijkoopt. m De meeste leiders van Solidariteit hebben tot dusver geweigerd gezamenlijk verantwoordelijkheid te dragen voor de nationale economie. Ze houden vol dat zij het niet zijn geweest die de economie aan de rand van de afgrond hebben gebracht en ze zijn bang voor valstrik ken: als er iets verkeerd gaat, zo zeggen ze, zullen de communisten hen dwingen eveneens voor de schuld op te draaien. Met deze opvatting ben ik het niet eens. In een socialistische systeem waar geen particulier eigen dom van de produktiemiddelen bestaat, moet de ver antwoordelijkheid voor de economie in principe door alle politieke krachten worden gedragen, zowel door de regering als door de vakbonden. Dit principe tast op geen enkele manier de onafhankelijkheid van de vak bonden aan. Dit is in geen enkel opzicht een zuiver theoretisch vraagstuk. Een negatieve houding jegens gedeelde ver antwoordelijkheid versterkt binnen Solidariteit de be- he landen staat kritisch tegenover verscheide- Grote drukte in een Poolse Slagerij, waar noq al- fnïjyöorclelxjKfieïCI versterkt binnen Solidariteit de be- [ten Van het politieke leven in Polen en ik kan bmn een klein» hneueelheiri wnre» to kooo ie tv» r,eldl}e'd else" te bllJven stellen en dit kan dan weer lei- in van hun ongerustheid begriinen De instabiele o Gn,een hoeveelheid worst te koop is. De den tot een toename van het aantal radicale, misschien I duurt te lang en te veel van de traditionele so- P°0lSe ™nkels rake"' zo k0rt VOOr Kerstmis, bij- zelfs wel avontuurlijke elementen. Een dergelijke koers Jche ideeën zijn op de helling gezet. Als we de ^3 angstaanjagend leeg. I hadden kunnen laten zien dat we na de eerste ilf politieke en economisch oplossingen konden De alarmerende taal van het Westen voert de spanning X g bebben •n, dan zou die kritiek veel milder zijn geweest, slechts op en doet ons land geen goed. Het s_ySkeem. Et dusver zijn we daar niet ingeslaagd. zal vroeger of later onvermijdelijk een confrontatie tus sen de autoriteiten en de leiders van Solidariteit tot ge- van een partnerschap van alle politieke en Wat zijn "de aanleidingen tot de huidige crisis? Er zijn er fSf i^e krachten is nog steeds meer droom dan werke- lerustheid in de socialistische landen die wordt vele; de ernstigste is volgens mij dat zowel de partij als bJkbeid- de details van zon systeem moeten nog wor- érd door de media, heeft de angst voor een zoge- Solidariteit er mentaal nog niet aan toe zijn om aan de ?en "^gewerkt en geen van de bestaande politieke 1 Russische ingrijpen doen toenemen. Ik ben ze- verplichtingen van een partnerschap te voldoen. De ab- kracbten heeft ervaring op dit gebied. En spreekbuis voor de Russische regering, maar soluut noodzakelijke basis van wederzijds vertrouwen Het Polen van vandaag staat bol van de vragen -tennis van de Pools-Russische betrekkingen is ontbreekt. en twijfels: Ik wou dat ik in een positie was, om tenoeg om te zeggen dat deze speculaties in de Het beleid van de partij jegens Solidariteit schommelt een oplossing aan te dragen, maar helaas is dat pers niet op de werkelijkheid zijn gebaseerd, tussen samenwerking en confrontatie: in de praktijk niet zo IN VERBAND MET ONTWIKKELINGEN POLEN MOSKOU De Russische minister van de fensie, Dmitri Ustinov, heeft op een partij- vergadering van het militaire district Mos kou, gepleit voor „verhoogde waakzaamheid tegen de aggressieve bedoelingen van de im perialistische krachten en de pogingen van de reactie om de socialistische landen, voor al Polen, schade te berokkenen". Volgens Ustinov verhogen de VS en de NAVO-landen de spanning, drijven de bewapeningswedloop op en provoceren nieuwe conflicten. In deze situatie volgt, zo zei Ustinov, de communistische partij van de Sovjet- Unie een bestendige en vaste vredespolitiek, die ver bonden is met het verdedigingspotentieel van de Sov jet-Unie. De partij wijdt voortdurende aandacht aan de vervolmaking van de strijdkrachten. Hierdoor zijn pa raatheid en gevechtskracht van leger en vloot sedert 1976 op een kwalitatief nieuw peil gebracht. De vrije Poolse vakbond Solidariteit heeft in Gdansk besloten om een commissie ter verdediging van politie ke gevangenen te vormen. Solidariteit zegt, dat vrijla ting van politieke gevangenen en beëindiging van hun vervolging voorwaarde is tot een herstel van het ver trouwen tussen regering en maatschappij. Solidariteit wil verder, dat de film „Arbeiders 80", die tijdens de stakingen in Gdansk is opgenomen, zo snel mogelijk overal vertoond wordt. Tijdens het weekeinde werd deze film van de bioscoopprogramma's geschrapt. De POoolse overheid is bezorgd over de bevoorrading van de winkels in de komende dagen. De Polen zijn ge wend om op de feestdagen stevig te eten en te drinken, maar de winkels worden steeds leger. De EG-commissie heeft gisteren in Brussel in principe besloten om Polen te helpen met voedselleveranties. Welk voedsel er geleverd zal worden en tegen welke prijzen, is nog niet vastgesteld. West-Duitsland heeft zich bereid verklaard om Polen kredietgaranties te ge ven voor de levering van goedkoop voedsel door de EG. Belgische schuld even groot als Nationaal Produkt BRUSSEL De Belgische o- penbare schuld omvat op dit moment een bedrag van (om gerekend) 238 miljard gulden. Dat blijkt uit een rekensom metje dat de Belgische minis ter van financiën, Mare Eys- kens, gemaakt heeft. Dat be drag komt ongeveer overeen met het Bruto Nationaal Pro dukt van België. Dat wil dus zeggen dat de opbrengst van één jaar arbeid en handel van de Belgische bevolking net ge noeg zou zijn om de totale na tionale schuld te delgen. Vissers uit EG moeten Noorse wateren verlaten OSLO Alle visserssche pen uit landen van de Euro pese Gemeenschap hebben oip uiterlijk middernacht de Noorse wateren moeten ver laten. De aanleiding tot dit belsuit is het feit dat de Eu ropese Commissie tijdens onderhandelingen in Oslo niet is ingegaan op een Noors verzoek om de vangst van schelvis en kabeljauw in de Noordzee te staken. Volgens een ambtenaar in Oslo bevonden zich gisteren 28 treilers uit de EG in de Noorse territoriale wateren. De Noren willen dat de vangst van schelvis en kabeljauw in de Noordzee helemaal wordt stopgezet omdat uit cijfers van de Europese Commissie blijkt dat vissers uit de EG sinds 1 november meer van beide soorten hebben gevangen dan was toegestaan. Dollar opnieuw boven twee mark AMSTERDAM Net als eerder op de dag in Frank furt is de dollarkoers giste ren in Londen tot boven de „psychologische grens" van twee mark gestegen, voor het eerst in twee jaar. De dollar blijft het goed doen onder invloed van de voort durende stijging van de ren tetarieven in de Verenigde Staten. Gisteren verhoogde opnieuw een aantal banken, met Chase Manhattan als eerste, hun „prime rate" (de rente voor de beste klanten) en wel tot 20 procent. Het is de 41ste keer dit jaar dat het tarief wordt verhoogd en het betekent dat het sinds 14 november 4,5 pro cent is gestegen. Bij koortsach tige handel steeg in New York de dollar eveneens tot boven de twee mark. De gespannen situatie in Polen en de hoge rentestand in de VS droegen daartoe bij, maar ook een rap port van het ministerie van handel in Washington. vJcdcrll e Pool at ecl ;n zijl s de boyci plaa ontn SUM De PvdA- j den Bergh en Pa llen minister Van der v achteraf toch niet matje roepen vanwe- "i onverwacht wegblij- 1 een door de NOVIB aiseerd congres over rechten en ontwikke- nenwerking in jkerhout. Fr Van der Klaauw zou Pgres gistermiddag toe- h over het onderwerp nrechten en buiten- olitiek". Op het laatste heeft hij zijn bezoek veten omdat hij „niet atie kon krijgen om praak zonder interrup ties te kunnen uitspreken". Deze eventuele interrupties hebben te maken met de kwestie over de voormalige Nederlander, thans Indonesiër Princen, die voorzitter is van het Instituut tot Verdediging van de Mensenrechten in Ja karta en aan wie door de Ne derlandse overheid een inreis visum geweigerd is, aangezien men niet garant voor diens veiligheid kan staan. Deze mo tivering is door de deelnemers aan het congres, afkomstig uit vier continenten, bijzonder slecht ontvangen. Zij zeggen teleurgesteld te zijn dat de weigering voor een inreisvi sum aan Princen gebaseerd bev Een lotteri 1 rzittei ?sprel Ploeg ove ermal Johannes Cornells „Poncke" Princen. De sgaie tel betekent dat men de verplichte bedevaart 'en."' Mekka gemaakt heeft. blijft op gegevens uif het ver leden „die niet meer relevant zijn". Bovendien zijn de deel nemers gekwetst door het be sluit van de minister om niet op het congres te verschijnen, om zijn lang tevoren toegezeg de lezing te houden. Johannes Cornelis Princen, voormalig seminarist, werd in de jaren na de oorlog als dienstplichtig militair naar In donesië gezonden, na tevoren enige malen geprobeerd te hebben zich aan deze hem on welgevallige dienst te onttrek ken. Princen trok in 1948 de uiterste consequenties van zijn principiële afkeer, om in Indo nesië een vrijheidsstrijd gewa penderhand neer te slaan: hij deserteerde en kwam uitein delijk terecht in een TNI-ba- taljon, „Zwarte Schorpioen" genaamd en werd later officier in de bekende Siliwangidivi- sie. Er is in die tijd verbeten jacht gemaakt op Princen. Er stond zelfs een premie van 40.000 gulden op zijn hoofd. Op 9 au gustus 1949, een dag dus voor het „Staakt vuren" in verband met de Van Roijen-Roemove- reenkomst, hadden de Neder landse troepen en wel de spe ciale troepen (groene baretten) hem bijna te pakken. Hij ver loor vijftien man van zijn af deling en zijn Indonesische vrouw viel in handen van de speciale troepen. Zij werd op bestiale wijze afgemaakt en gemutileerd. Na de souvereini- tietsoverdracht werkte Prin cen enige tijd bij de immigra tiedienst in Jakarta, waar hij belast werd met het doorlich ten van de verzoeken om een verblijfsvergunning van ach tergebleven Nederlanders. Hij veroverde een parlementsze tel, maar ten aanzien van cor ruptie en dergelijke zaken, maakte hij van zijn hart geen moordkuil en hij verdween bij tijd en wijle in de gevangenis cel. Ook onder president Soe- harto was hij allerminst een persona grata en hij werd dan ook zonder vorm van proces twee jaar vastgezet. Daaraan is zijn voorzitterschap van het Instituut ter Verdediging van de Mensenrechten in Indone sië allerminst vreemd geweest WESTEN BESPREEKT ECONOMISCHE EN DIPLOMATIEKE SANCTIES (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Ameri kaans defensieminister Harold Brown heeft gis teren in Brussel zijn Westeuropese collega's meegedeeld, dat de NAVO zijn defensie-in spanning zal moeten op voeren indien de Sovje t-Unie Polen zou binnen vallen. VS-minister van buitenlandse zaken Ed mund Musky op zijn beurt zal vandaag in Brussel proberen met de overige NAVO-landen een serie economische en diplomatieke "straf maatregelen" tegen Rus land af te spreken, in het geval van een inval in Polen. Nederlands minister van de fensie De Geus verklaarde gis teravond dat er geen sprake is van een gemeenschappelijk NAVO-besluit om bij een Rus sische bezetting van Polen de westelijke bewapening extra te versterken. Het ging om een opvatting van de Amerikaanse bewindsman, die door de Eu ropese defensieministers enkel is aangehoord. Minister De Geus meende, dat zich in feite thans al wel een evewichtsver- storing tussen Oost- en West- Europa voordoet als gevolg Die strafmaatregelen kunnen van economische aard zijn (handelsboycot) en van diplo matieke, met name in de Ver enigde Naties. Verder zal het Westen vermoedelijk het over leg met het Oostblok over ont spanning (in Madrid) en wa penbeperking (in Genève) af breken. De Russen hebben groot belang bij dat overleg. Hun defensiebegroting beloopt 13 procent van het nationaal inkomen en groeit jaarlijks met vier a vijf procent reëel. De ministers gingen akkoord met het extra takenpakket om de versterkte Amerikaanse aanwezigheid in de Perzische Golf te compenseren. Voor ons land betekent dat ondermeer de aanleg van materieel op slagplaatsen voor Amerikaan se troepen. Uitreiking Nobelprijzen In Oslo en Stockholm hebben koning Olav van Noorwegen en koning Carl Gustaf van Zweden gisteren de Nobelprijzen voor literatuur en wetenschappen en de vrede overhandigd. In Stock holm. waar de Argentijnse strijder voor de mensenrechten Perez Esquivel de Vredesprijs in ontvangst nam, schitterde de Argentijnse ambassadeur door afwezigheid. In Oslo, waar aan de In de VS wonende Poolse schrijyer Milosz de prijs voor de literatuur werd uitgereikt, viel de aanwezigheid op een uitdrukkelijk verzoek van Milosz - van een aantal ir, het Westen le vende Poolse dissidenten. van de versterkte militaire aanwezigheid van de Sovje t-Unie aan de Poolse grens. De Geus zei dat het westen vooralsnog een Sovjet-inval in Polen moet voorkomen „door de Russen goed duidelijk te maken, dat ze er een hoge prijs voor zullen betalen". Mi litaire tegenakties zijn echter, zolang het IJzeren Gordijn als grens niet in geding is, uitge sloten. Volgens de Nederland se bewindsman heeft zelfs de aankomst van vier Ameri kaanse Awacs-toestellen die tot 400 km. in het Oostblok kunnen "kijken" niets uit staande met de situatie in Po len. Het gaat om een al lang geleden door het Pentagon ge plande oefening en zeker niet om een Westeuropees verzoek. De Geus sprak daarmee zowel Brown als NAVO secretaris- -generaal Luns tegen, die de komst van de Awacs-vliegtui- gen als een Westers signaal van waakzaamheid in de span ning rond Polen aanduidden. Minister De Geus zei dat nog geenszins een staat van paraat heid voor het Nederlandse le ger wordt overwogen. Ook de Amerikaanse troepen in ons land zijn, in tegenstelling tot die in West-Duitsland, volgens de minister niet extra paraat NAVO-secretaris-generaal Luns bevestigde dat de NA- VO-ministers van buitenland se zaken, die vandaag en mor gen in Brussel vergaderen, eventuele sancties tegen de Sovjet-Unie zullen bespreken.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15