m deTijd Met uw krant' naar Parijs 10,43% HP Cobra valt door plafond ïl BINNENLAND Voor de 25ste keer Gouda bij Kaarslicht Kampeerauto zelf bouwen Kort-weg IPoCTrOiifc Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* NMB H deÜPENE LEIDSE COURANT DONDERDAG 11 DECEMBER1980 PAGINA EEN SPROOKJESACHTIG KERSTGEBEUREN Dinsdagavond is het weer zover. Dan wordt voor de vijfentwintigste keer het in middels beroemde feest „Gouda bij Kaarslicht" ge vierd. Het geheel speelt zich af voor het prachtige mid deleeuwse stadhuis aan de Markt. Het is een sprook jesachtig gebeuren wan neer, na lezing van het Kerstevangelie door de bur gemeester van Gouda, al het elektrische licht rond om de Markt wordt gedoofd en het stadhuis en een enor me kerstboom met tiendui zend kaarsen worden ver licht. Een massale samenzang van al die duizenden mensen die naar Gouda zijn getogen, af gewisseld door de zang van kinderkoren, vormt daarna een indrukwekkende afron ding van dit gebeuren. Na af loop van „Gouda bij Kaars licht" worden nog verschil lende activiteiten ontplooid. Het programma begint om half acht, maar een ieder die het wil meemaken wordt aan geraden vroeg aanwezig te zijn. „Gouda bij Kaarslicht", ook wel kaarsjesavond genoemd, vond in 1956 zijn oorsprong in een vanaf dat moment jaar lijks terugkerend vriend schapsgebaar van de aan Gou da verbonden Noorse stad Kongsberg. Elk jaar krijgt Gouda van deze stad veertien dagen voor Kerstmis een me ters hoge kerstboom. KORPS MARINIERS VIERT 315-JARIG BESTAAN Het Korps Mariniers bestaat 315 jaar en tegelijkertijd wordt het 30-jarig bestaan gevierd van het bijna 10.000 leden tellen de „Contact Oud-Mariniers". Vandaar dat er zaterdag feest gevierd wordt en wel in Rotterdam. Een bataljon van actieve mariniers en een afdeling oud-mariniers (bij elkaar driedui zend man) houden een mars door de stad. Onderdeel van die mars is een défilé dat 's middags door Prins Claus voor het Rotterdamse stadhuis wordt afgenomen. Bovendien brengen de marineschepen Poolster, Tromp en Groningen van mor gen tot en met 15 december een bezoek aan de Maasstad. De schepen zijn zondag te bezichtigen tussen 13.30 en 16.00 uur. Steeds meer Nederlandse kampeerders bouwen zelf een kam peerauto, omdat het nogal duur is zo'n wagen kant-en-klaar te kopen. Het zelf maken heeft bovendien het voordeel dat allerlei persoonlijke wensen ten aanzien van indeling, kast en toiletruimte kunnen worden verwezenlijkt. De stijgende belangstelling voor de doe-het-zelf-kampeerauto is voor de ANWB aanleiding geweest om uit te komen met een speciale gids, waarin een verzameling artikelen uit de Kampeer- en Caravankampioen over het zelf ombouwen van een bestel auto zijn verzameld. Stap-voor-stap wordt erin beschreven hoe men van een bestelbus een kampeerwagen kan maken. Prijs: 5,95. Centrum Ambachten voorlopig gesloten Het Nederlands Centrum voor Ambachten in Amsterdam, dat deze zomer voor het publiek openging, is tot en met 13 maart gesloten. In vijf maanden tijd trok het ruim 100.000 bezoe kers. Omdat de verkoop van ambachtelijke produkten echter ver beneden de verwachting bleef, bleek de exploitatie in de bestaande opzet niet haalbaar. Er zullen nu wat wijzigingen worden uitgevoerd, waarna men het komend voorjaar de deuren weer hoopt te openen. Vlaggebrief pleziervaart op Frankrijk Vanaf 1 januari kunnen Nederlanders, die met hun plezier vaartuig in Frankrijk overwinteren, voldoen aan de eis van de Franse autoriteiten een vlaggebrief te tonen. Een aanvraag voor een Nederlandse vlaggebrief kan nu al worden inge diend bij het directoraat-generaal Scheepvaart en Maritieme zaken, N. W. Buitensingel 12 in Den Haag. De kosten van de vlaggebrief zullen ongeveer vijftig gulden bedragen. Nadere informatie zijn te verkrijgen bij de ANWB en het Watersport Verbond. NIEUWJAARSWENSEN Tot 14 januari is in de Archiefwinkel (Cool- singel 89) in Rotterdam de tentoon stelling „Gelukkig Nieuwjaar" te zien: een verzameling gedrukte nieuwjaarswensen uit vele eeuwen. GINA Maandag wordt in het Rotterdamse Hilton Hotel de foto-ex positie van de Italiaanse fotografe en ex-filmster Gina Lollobrigida geo pend. Rotterdam is na Parijs de tweede stad waar de expositie van 120 foto's wordt tentoongesteld. De foto's blijven in het Hilton tot 3 janu ari. Dagelijks van 9 tot 17 uur. Toe gang gratis. HOLIDAY ON ICE Tot en met zondag draait de spectaculaire show „Holiday on Ice" in het Haagse schaatscentrum De Uithof. Zaterdag en zondag wordt er behalve 's a- vonds ook 's middags een uitvoering gegeven. IKEBANA Zondag tussen 14 en 18 uur wordt in Den Haag een Ike- bana-tentoonstelling gehouden. Ike bana is Japanse bloemsierkunst. De expositie wordt gehouden bij „Chris- tiaan", Grote Markt 22 (dus niet Grote Marktstraat) op de derde ver dieping. Thema van de tentoonstel ling is „Winter in de stad". VOLKSDANSBAL Morgen avond wordt in de Kleine Schouw burg in de Karmozijnstraat te Rijs wijk een volkdansbal gehouden. De zaal is open om 19.30 uur en het dan sen begint om 20.00 uur. De avond is geschikt voor beginners en gevor derden. maar ook voor de oudere volksdansliefhebbers. Voor leden van de volksdansgroepen van de Culturele Raad Rijswijk is de toe gang gratis. Niet leden betalen een rijksdaalder. KERSTKRIBBEN De oud-mu- seumdirectrice dr. Maria Elisabeth Houtzager heeft een omvangrijke collectie kerstkribben uit de hele wereld bijeen weten te brengen. De meer dan vierhonderd stukken tel lende verzameling wordt lot en met 1 februari tentoongesteld in het Sin ger Museum in Laren. Geopend van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10 en 17 uur, zondag van 13 tot 17 uur. Holiday on Ice in de Haagse Uithof. NOOIT GEBOUWD Onder de titel „Nooit gebouwd Nederland" toont het Bouwcentrum in Rotter dam tot en met 31 januari enige tien tallen tussen 1850 en 1980 gemaakte architectonische ontwerpen die nooit zijn uitgevoerd. Het Bouwcentrum is open op maandag van 1.3 tot 17 uur; op dinsdag tot en met zaterdag van 9 tot 17 uur. I MUSEUM-WEEKEINDE 13 qn 14 december staan in het teken van het nationale museumweekeinde. In vele musea in ons land worden dan bijzondere activiteiten ontplooid: een speciale tentoonstelling, een concert, films, ruilbeurzen, kortom: de mu seum-medewerkers zijn de komende dagen zeer actief. Om één voorbeeld eruit te lichten: het Zeebiologisch Museum in Scheveningen (Dr. Lely-- kade 39) brengt een puzzeltocht door het museum. Elk uur wordt er een rondleiding gegeven en kunnen de bezoekers een kijkje nemen achter de schermen van een zeeaquarium. Verder is er in dit museum een ex positie over enkele biologische facet ten van de Middellandse Zee zoals de octopusvangst, purper winnen uit zeeslakken, sponzenvisserij, het ma ken van cameeën uit schelpen enz. Mini-trips naar Parijs. Ook in 1981 stelt uw krant u Inl' legenheld een weekeinde in de Franse hoofdstad brengen. Daartoe is van vrijdag 9 t/m zondag 11 1 1981 een uitgebreid programma samengesteld, w* men een ruime indruk kan krijgen van de lichtstad. F U gaat een avondje uit in de vermaarde Folies Bef Voorts staat een excursie op het programma naar h$ non, het paleisje waar zich het liefde-leven tussen M de Pompadour en Lodewijk XIV heeft afgespeeld. Bei aan het nieuwe Centre Pompidou, de Notre Dame eiP du Tertre In het charmante Montmartre completer®! drie dagen Parijs. Een lichtjestour geeft dan nog beeld van Parijs-bij-avond. Gelogeerd wordt in het Sofra Motel Relais des Ch«| waar twee keer wordt overnacht. Daar worden ook dl voudige, maar goede maaltijden geserveerd, alsmede J gens het typisch Franse ontbijt. De overige maaltljc voor eigen rekening. Drie dagen Parijs voor 185 per persoon op basis tweepersoonskamer. Toeslag éénpersoonskamer 3(J mum aantal deelnemers: 40. De Maaskant-touringcars vertrekken vrijdag 9 januaj 's morgens om negen uur vanaf Den Haag (Centraal a en om half tien uit Rotterdam (Coolsingel). Bij voldoende belangstelling wordt deze tour herhaal^M weekeinden 16 t/m 18 en 23 t/m 25 januari 1981. j Inlichtingen en boekingen (na 9 uur 's morgens en f|J zaterdag) uitsluitend telefonisch bij Sijthoff Pers Rel Si nisatie Den Haag tel. 070-635918. [all kd< ROTTERDAM ,.De cobra van de buurman ligt onf* commode en hij is dood". Met deze mededeling belde een dammer de politie. De slang was enkele uren daarvoorhTi nen uit het terrarium van de bovenbuurman. Via een plafond - het pand wordt verbouwd - was het giftige de benedenbuurman beland. Nadat eerst de vinder en politieagent de slang had opgepakt om hem te laten vt kwam er opeens weer leven in het beest. Volgens de de cobra door de val schijndood. Hij komt in diergaard weer op adem. Met een Groene Betaalcheque en de Groene BetaL^ Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten|CI verknjgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederli Als we nu allemaal altijd de postcode bij ons eigen adres schrijven, dan maken we het mensen die terugschrijven heel makkelijk! MB WtU Jtt ML MM P r mfmr S (jet/won even doen. pttpost NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Rente v <r dc maand december. De NMB Kapitaal markt-Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. nederiandsche midoenstandsbank De NMB denkt met u mee. In Elsevier kritiek op de af wijzende houding van Neder land tegenover de micro-elec- tronica. „Wij maken ons veel te bezorgd over de gevolgen van de chip. Nederland staat met Engeland op eenzame hoogte in zijn negatieve bena dering. De eenzijdige voorstel ling van zaken wordt ver sterkt, omdat men te weinig rekening houdt met de ont wikkelingen in de internatio nale economie." Een kritische beschouwing voorts over de VPRO. „In de luwte van een kritiekloze adoratie variëren Koot en Bie al jaren op de be kende thema's. De onaantast bare positie van dit gezapig voortkabbelende duo is een krachtig symptoom van het gebrek aan durf bij een om roep, die zich eens het imago van de grote vernieuwer aan matigde." Het omslagartikel gaat over „het vergeten conti nent" Zuid-Amerika. „Niet onder elke militaire pet schuilt een woeste dictator". Geen grote bezorgdheid in het blad over een mogelijke Russische interventie in Polen. Immers: „Het Kremlin zou voor onbe paalde tijd wel 60 divisies no dig hebben. Polen innemen is één zaak, Polen tot de orde roepen een andere." Ook in de Haagse Post opti misme over Polen. „In tegen stelling tot het wijd verbreide beeld van de Polen als men sen, die alleen maar weten, hoe ze heroisch moeten ster ven, hebben de Polen een on gewoon grote ervaring opge daan in overleven." Aandacht voorts voor de crisis binnen de vervoersfederatie FNV. „Een slagvaardig beleid kun je van het huidige bestuur niet ver wachten. Het zijn mannen die hebben meegemaakt dat er „meneer" tegen ze gezegd werd. Nu moeten ze meema ken dat we ze bij hun voor naam noemen. Maar het is niet meer alleen een tijd van lei ding geven. Het is vooral een tijd van uitvoeren. Uitvoeren wat de leden willen. In de stu dentenwereld is die tijd al in 1969 aangebroken. Ik denk dat de FNV er nu aan toe is". El ders een bericht uit een Uru- guaanse gevangenis. „Ze zijn zelfs zo ver gegaan dat ze de duiven die op de vensterbank kwamen zitten, dood maken, vergiftigen, om te voorkomen dat je een gevoelsband krijgt met een duif." Vrij Nederland geeft een voor proefje van wat de voetballers en supporters in Uruguay te wachten staat, als ze het ten minste willen zien. „Kinderen spelen er in de drek van het open riool. Ze hebben plastic zakken om hun voeten gebon den". Een groot interview ook met de Leidse vrouwenarts prof. E. van Hall. „Veel vrou wen worden ziek omdat ze te weinig aandacht krijgen, zich eenzaam voelen en overbodig. Het verdriet moet een uitweg vinden, ze krijgen buikpijn of menstruatiestoornissen. Maar veel artsen luisteren niet graag. Gezeur. De baarmoeder wordt inderdaad vaak ten on rechte weggehaald." Elders deze constatering over de PvdA: „Voor scherpe waarne mers worden de contouren van een anti-Den Uyl coalitie duidelijk. Sommige opportu nisten in het establishment van de partij zijn hun jassen al aan het verhangen." De schrij ver Oscar de Wit zegt in een vraaggesprek: „Links koestert' te veel valse hoop en houdt zich vaak bezig met mythevor ming. Links durft niet te er kennen: „Ik ben net zo slecht als degene die ik bestrijd. Het komt door een gebrek aan kennis, zelfinzicht, denkdisci- pline, door verblinding ook, waardoor links steeds weer luchtbellen aanbidt." Het blad heeft een boekenbijlage. Een commentaar in De Tijd over kernwapens stelt: „Wat de Hervormde synode en alle anderen, die hun geweten en een beroep op het Evangelie in de strijd gooien, in feite doen, is het tegenovergestelde. Zij maken de politieke discussie kapot en bewijzen zodoende alleen maar dat zij de mensen en hun verschrikkelijke pro blemen minachten." Naar aan leiding van de kabelnota por tretteert het blad minister Til Gardeniers. Eén van haar ambtenaren: „Je kunt, als je haar beleidsstandpunt op een bepaalde dag verneemt, aardig nagaan wie ze de vorige mid dag gesproken heeft. Het komt er gewoon op neer dat ze het standpunt verkondigt van de gene, die ze het laatst gespro ken heeft." Voorts een groot artikel over de val van het roomse bolwerk 's Hertogen bosch. Plebaan Van de Camp van de St. Jan: „Het idee dat iedereen zelf moet uitmaken wat hij doet, klinkt ontzettend liberaal en vrij, maar ik hoop toch niet dat wij een kerk krij gen van: ik ga alleen als ik zin heb, Dat vind ik een consump- tiekerk." Een interview ten slotte met de omstreden archi tect Koolhaas. „Een gat in de bebouwing vind ik soms mooier dan de opvulling. Dat is eigenlijk een tamelijk ernsti ge handicap voor een archi tect." DE NIEUWE UNIE De Nieuwe Linie zegt dit over het regeringsstandpunt aan gaande voetballen in Uruguay: „De gewetenloze koopmans mentaliteit van de Nederland se buitenlandse politiek maalt niet om mensenrechten als er grof geld te verdienen valt. De evenzeer typisch Nederlandse hypocrisie begint alleeri met opwinding over onrecht in de wereld op die momenten, dat het gratis kan." Een gesprek voorts met de ontwikke- lingspsycholose Boudine Ber kenbosch. „Veel van de onder drukking in opvoeding en da gelijks leven hebben we geïn ternaliseerd: we Onderdruk ken onszelf en elkaar doordat we het heersende normenstel sel hebben aanvaard. En zelfs als we niet meer willen vol doen aan de norm, is het eer ste resultaat schuldgevoel. Dat is het raakvlak tussen feminis me en psychologie." Elders een pleidooi voor euthanasie, al was het maar met het oog op -kernrampen. „Een zelfdo- dende pil voor calamiteiten: akelig vooruitzicht of daad van humaniteit? Een flinke discussiekluif voor politici, die verantwoordelijk zijn voor onze ontploffingsmaatschappij. Blijft barmhartig sterven ver-- boden, en langzaam creperen verplicht, als morgen Dode- waard verongelukt?" De Groene Amsterdammer vraagt zich af of het optreden van de Mobiele Eenheid niet het opnieuw invoeren van de lijfstraf betekent. „Waar het politiebeleid er in theorie vooral op gericht is om het pu bliek met traangas en eventu eel charges te verspreiden, is de praktijk meer en meer het in elkaar slaan, het afstraffen van het publiek." Het lartikel gaat over de Pool beiderspartij. „Veel func[ .issen en activisten in i dernemingen zijn vertf over wat ze zien als va door de vroegere partijlel Jaren achtereen werdL verteld dat vanwege objel omstandigheden de eisen de arbeiders niet ingevj konden worden. Nu I plotseling dat er geld isF enorme loonsverhogiif Een beschouwing voorts de sociaal-democraten crisis. „Op het eerste gP zou men denken, dat echP cialisten blij moeten zijr een wereldcrisis als de r jpol Hervormd Nederland voetballen in Uruguay: U argument dat een boycori het toernooi de geplaagijs woners één van hun vertroostingen zou ontnj geeft blijk van onnoz^ Dit vertroostende elemej immers juist in de opz« de militairen, die er al lang bij hebben de bevi zoet te houden." Een view ook met de Rotteri wethouder en voorzittel het Nederlands Gesprei trum Jan van der Ploeg m maak me bezorgd ove geestelijke klimaat in 1 land. Mensen blijken meer vooringenomen ti en niet bereid tot luist Voorts een somber a over de tuinbouw in het m land. „De vraag die zie JJ meest opdringt, is waaro *j tuinders er in vredesnaai p mee doorgaan: dure en M een stagnerende afzet, la komens, een overma J bank en een illegale tel bleem - genoeg om alk j spectief te verliezen."

Leidse Courant | 1980 | | pagina 14