DA teleurgesteld: Hjabinet geeft kamer en centimeter toe Schriftelijk havo of mavo vergt (te) veel discipline SeicUcQomant Kortgeding verpleegsters tegen Gasthuis in Middelburg Energiebesparing in verkeer zonder dwang Tienduizend extra manjaren in bouw PvdA-kamerlid: „RSV gaat over de schreef" Abortus, een laatste poging weer tNENLAND LEIDSE COURANT i onze parlementaire redactie) HAAG Met een zekere ;baarheid houdt het kabi- aan het uitgestippelde so- nomisch beleid voor 1981. il geen enkele van de ver die dinsdag vanuit de Ka- het kabinet op tafel wa- egd, zijn gehonoreerd. Voor itste regeringsfractie, het was dit reden voor intern II1. De christendemocraten i beslist een aantal van hun !n gehonoreerd zien. Vooral eghalen van extra aardgas- en bij de oliemaatschap- om hiermee werkgelegen- e scheppen is voor het CDA g zwaar punt. Minister Van :nne (economische zaken) iar echter niets van weten. irdenne hield de Kamer voor met maatschappijen afspraken te heb- naakt over het investeren van de winsten in Nederland. Zolang niet ;etoond dat deze maatschappijen ar niet aan houden wil hij die af- niet doorkruisen door nog eens 500 aan winsten bij hen weg te halen' ir de werkgelegenheid (met name bouw) mee te stimuleren. CDA- roerder Van Hou welingen had daaj nadrukkelijk om gevraagd en krijgt daar in steun van de PvdA. Van Aarden ne wil niet verder gaan dan onderzoeken of de Staat geen groter win staandeel zou kunnen krijgen van de klei nere gasvelden, die niet door Shell en Esso (de twee waar de afspraken mee ge maakt zijn) worden geëxploiteerd. Op z'n vroegst zou daarover op 1 maart duidelijk-, heid kunnen zijn. Daarmee ondergraaft de bewindsman het CDA-plan voor extra werkgelegenheid op een voor deze fractie niet toelaatbare manier. Ook minister Albeda (sociale zaken) streek de grootste regeringsfractie giste ren tegen dé haren in. Hij voelt niets voor het idee van CDA-woorvoerder Weijers om de vakantietoeslag volgend jaar hoog stens 5.000 gulden te laten bedragen en de opbrengst hiervan te storten in een spe ciaal werkgelegenheidsfonds. Albeda staat weliswaar niet afwijzend tegen zo'n fonds, dat al eerder door het CNV werd bepleit, maar vindt een verdere aftopping van de vakantietoeslag voor de inkomenstrek kers boven twee maal modaal (65.000 gul den) een te groot koopkrachtoffer. Albeda wees erop dat deze categorie de komende jaren nog heel wat meer zal moeten inle veren voor het gezondmaken van de eco nomie en vindt de matiging die door de kabinetsvoorstellen wordt bereikt voor volgend jaar genoeg. Ook de wens van Weijers om de wet die overleg over werkgelegenheid tussen werkgevers en werknemers verplicht stelt nog even in de ijskast te zetten, wilde Al beda niet inwilligen. Hij bestreed dat de door hem voorgestelde regeling het huidi ge gesprek tussen de sociale partners zou doorkruisen. Het CDA zou vandaag een motie indienen waarin weliswaar met de wet akkoord wordt gegaan, maar ge vraagd wordt de inwerkingtreding uit te stellen in afwachting van de resultaten van dit gesprek. Het verdergaande voor stel van de PvdA op dit punt (de onderne mers moeten de vakbeweging ook infor matie geven over de ontwikkeling in hun bedrijven) maakt, gezien het standpunt van CDA en VVD, geen schijn van kans. Tegen de zin van PvdA en VVD houdt minister Albeda onverkort vast aan het wetsontwerp dat hem de mogelijkheid moet geven per cao in te grijpen als in be paalde bedrijfstakken zou worden gepro beerd de nagestreefde loonmatiging via een achterdeur ongedaan te maken. Om dat PvdA en VVD bij hun verzet hierte gen blijven, zal Albeda waarschijnlijk vandaag het zwaarste politieke middel in stelling moeten brengen: dreigen met af treden. De bewindsman benadrukte dat hem er alles aan gelegen is geen gebruik te maken van de bevoegdheid die hij wil krijgen. Zodra in een bedrijfstak een te hoge loonsomstijging uit de bus dreigt te komen, die nadelig kan doorwerken in de rijksuitgaven, wil hij met de betrokkenen om de tafel gaan zitten om het tij te ke ren. Pas als dit niet lukt zal hij ingrijpen en dan nog houdt de Kamer het laatste woord, aldus Albeda. GINA IN HOLLAND De Italiaanse fotografe en ex-filmster Gina Lollobri- gida, is gisteren in Nederland aangekomen. Zij is hier in verband met de opening van een tentoon stelling van haar foto's in het Rotterdamse Hilton- holtel. DEN HAAG Het PvdA-kamerlid Van den Bergh wil dat het Openbaar Ministerie een onderzoek instelt naar het af geven van zgn. niet-joodverklaringen door het Rijn-Schelde- Verolme concern. Het onderzoek moet zich richten op de vraag of er sprake is van discriminerende en strafbare han delingen. Aanleiding voor dit verzoek is de verklaring van het RSV-con- cern aan de ambassadeur van Saoedi-Arabië in Nederland, „dat het bedrijf, noch een van zijn medewerkers, direct of indirect, enige relatie heeft met Israël of het Israëlische volk". Ook is meegedeeld dat de betrokken medewerker „een christen" is. Het kamerlid wil ook weten of Saoedi-Arabië niet-joodverklaringen vraagt. Het weinig verheffende schouwspel rond de abortuswetge ving, dat de Tweede Kamer deze weken te zien geeft, roept gemengde gevoelens op. De regering heeft duidelijk een loopje genomen met het parlement door keer op keer niet in de Kamer te verschijnen om de behandeling van de abortus wetgeving voort te zetten. Voor wie de democratie ter harte gaat is dat een beschamende vertoning, die ons parlementai re stelsel afbreuk doet. Daar staat echter tegenover dat we er waardering voor hebben, dat de coalitiepartners CDA en VVD tot het uiterste willen pogen de abortuspraktijk aan nieuwe, wettelijke ban den te leggen, hoe ruim die noodgedwongen ook moeten zijn. Die poging moet op haar juiste waarde worden geschat. Het is van belang voor het rechtsgevoel, voor een aan duidelijke beperkingen onderworpen abortuspraktijk en voor de poli tiek in het algemeen, dat de abortuswetgeving nu via een compromis binnen een parlementaire meerderheid wordt ge regeld en vervolgens uit het politieke steekspel verdwijnt. ONDANKS de op zich zelf treurige parlementaire vertoning is het daarom goed, dat regering en parlement elkaar en zich zelf nog tot eind volgende week de tijd hebben gegund om de uiterste poging te doen de totstandkoming van een wet mo gelijk te maken. Indien men volgende week niet bij machte blijkt te zijn die poging met succes af te ronden, dan moet het eenieder duidelijk zijn, dat het juist die onmacht is die ertoe zal leiden, dat de VVD samen met de oppositie onmiddellijk na de kerstvakantie een veel verdergaand ontwerp voor een abortusregeling tot in het wetboek zal brengen. Indien CDA en VVD in de resterende dagen nog blijk geven van de op rechte wil om het met elkaar eens te worden in deze even belangrijke als moeilijke kwestie, dan hebben die partijen daartoe, krachtens het regeerakkoord, het volste recht innen voor rdinatie- trum voor toperaties i Er zijn plannen d centrum op te rich- aar gegevens verza- worden over wachtlijs- cn capaciteit van hart- vgische centra in ons Dit heeft s taatssec re ta- reder-Smit (volksge- eid) geantwoord op telijke vragen van het •Kamerlid Müller-Van gen hadden betrekking (plannen van het Acade- f Ziekenhuis in Gronin- pat een hartluchtbrug JEngeland wil openen 150 patiënten per jaar. Smit verwacht dat de wachtlijsten bij som- lartcentra weggewerkt worden door de pa- met behulp van de lelde gegevens naar een n met een kortere tijd te verwijzen. Op die moet de beschikbare urgische capaciteit in ind zo goed mogelijk benut, aldus Veder- Bij denkt met een betere van de patiënten e verschillende centra te voorkomen dat pa- i door de behandelende •gen voor een operatie (en buitenlandse kliniek i verwezen. lernemers Tjjn energie Ij HAAG Oaderne- jtJJ Nederland is van plan Irte termijn een specia- anisatie (vereniging of tog) in bet leven te yiOn om gezamenlijk en famenteerd te pleiten .uitbreiding van de op- ing van kernenergie, jr wordt een samenwer- ■*"J*vprband van alle een- werkgeversorganisa- ^^bedrijfstakken en on- j~P) ntfngen om te voorko- - dat men dobbel werk dat men bepaalde aar over het hoofd ziet zeD toer Van Veen van het zei gisteren, dat in de r^de jaren kernenergie hoeksteen zal vormen een ongestoorde energie- iening, ook als men de jnde energiebronnen op- 1 gebruikt en nieuwe ien zou kunnen introdu- Voor het verwijderen het radio-actieve afval, 'ij de opwekking van nergie vrij komt, is vol- hem wel een oplossing te ;n. Van Veen noemde energie daarbij een „le- i/oorwaarde" voor het be leven, en dus voor Ne- ind. MIDDELBURG De twee ver sters van het Gasthuis in Middelburg, die door de directie zijn geschorst om dat zij wegens principiële gewetensbe zwaren geen medewerking willen ver lenen aan de verpleging van abortus- patiënten, zullen 16 december via een kort geding eisen in hun functie te worden hersteld. Het gaat om de verpleegsters Jannie Hoek, hoofd van de afdeling verloskunde en gynaecologie, en Jolanda Lindenberg, werkzaam op dezelfde afdeling. Beiden hebben bezwaar tegen het verlenen van medewerking aan abortus in het zieken huis. De directie vindt echter dat de dienstverlening aan patiënten niet in het geding mag komen door gewetensbezwa ren. In oktober heeft de ziekenhuisleiding de verpleegsters geschreven dat, als zij blijven weigeren de bewuste vrouwen te verplegen, ze zullen worden ontslagen. De verpleegsters hebben daartegen gepro testeerd. Daarop schreef de directie dat ze per 1 december naar een andere afdeling zouden worden overgeplaatst. Als ze daarmee niet akkoord gingen, zouden ze worden geschorst. Op 1 december meld den de twee verpleegsters zich gewoon op hun eigen afdeling. Ze werden wegge stuurd, hetgeen volgens de advocaat van de verpleegsters betekent dat ze zijn ge schorst. Vandaar dat ze een kort geding gaan aanspannen om in hun functie te worden hersteld. WEER THUIS NA ONTVOERING Fritz Aberg, een Zweedse zakenman die zes maanden lang door ontvoerders is vastgehouden op Sardinië, is gisteren vrijgelaten. Op het vliegveld van Stockholm werd hij onder anderen begroet door zijn dochter Kerstin en zijn zoon Anders. De toestand van Aberg was zodanig dat hij op een stretcher en per ambulance verder moest worden vervoerd. MINISTER WIJST INGRIJPEN OVERHEID AF: (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT „Het is niet aan de over heid om zich te mengen in de wijze waarop en waarnaartoe individuele burgers zich willen verplaatsen. Dat is een beslissing die iedereen voor zich moet nemen, zonder dat de overheid daarop direct invloed uitoefent". Dit zei minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) vanmorgen op een con gres over energie en verkeer te Utrecht De minister liet ondanks zijn uitspraak doorschemeren dat er om standigheden denkbaar zijn, zoals een energiecrisis, die de overheid tot een sturend beleid nopen. Daarbij merkte hij wel op dat van energiebesparing in het verkeer niet teveel verwacht' moet worden. Het wegverkeer neemt 20 procent van het jaar lijks olieverbruik in ons land voor zijn reke ning, ofwel 12 procent van het energieverbruik. Een onevenredig grote bijdrage in de energie besparing zal door het verkeer, verwacht de minister, dus niet snel geleverd worden. Hij be richtte het congres dat er niettemin gesprekken gaande zijn met België en West-Duitsland om samen te komen tot een vorm van brandstofdi stributie in het verkeer als er een plotselinge crisis zou optreden. Als één van de mogelijkheden om het reisge drag van de automobilist te beïnvloeden noem de de bewindsman het nemen van maatregelen „in de fiscale sfeer". Tuijnman doelde hiermee op sterke accijnsverhogingen. Het ministerie gaat bestuderen, kondigde hij aan, in hoeverre het variabel maken van de autorijkosten het reisgedrag kan beïnvloeden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In de bouw wordt volgend jaar voor tienduizend manjaren extra werk gescha pen door de eerder aangekondigde injectie van honderd miljoen gulden. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting) heeft dat gisteren in de Tweede Kamer gezegd. Bij dit aantal is re-, kening gehouden met de werkgelegenheid die Het kabinet heeft enige tijd geleden besloten ruim honderd miljoen uit de extra aardgasbaten voor de bouw uit te trekken. Het geld zal vooral ten goede komen aan (woning)projecten in de zwakkere re gio's. Vooral de premie- en woningwetbouw zal aan dacht krijgen. Minister Beelaerts rekent erop met dit geld ook het totale woningbouwprogramma een ster ke impuls te kunnen geven. Zijn college Van Aardenne (economische zaken) liet de Kamer weten ook enkele tientallen miljoenen in petto te hebben voor uitbreiding van de exportfinan ciering. Ook dit geld komt uit de extra aardgasbaten. Hiermee wordt een CDA-motie uitgevoerd om voor al de faciliteiten voor gemengde credieten ten behoe ve van de export te verbeteren. MEER DAN DRIEKWART VAN CURSISTEN HAAKT AF (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Als bet behalen van het diploma als maatstaf wordt genomen, ligt bet rende ment van de schriftelijke mavo- havo-cursussen lager dan een avondopleiding voor dat diploma. Beide opleidingen scoren echter laag. Maar bij een avondopleiding behaalt 37 tot 42 procent van de cursisten een diploma. bij de schriftelijke cursussen variëert dit van 15 tot 23 procent. foort en het Kohnstamm Instituut in Am sterdam, waarvan gisteren in Den Haag de resultaten bekendgemaakt zijn. Het on derzoek is gehouden in opdracht van de Stichting voor Onderzoek van het Onder wijs in Den Haag. Het doel was het opspo ren van de oorzaken van voortijdige beëindiging van de studie. Uit het onderzoek kwam naar voren dat' de voornaamste reden voor vroegtijdig af haken schuilt in het feit dat een langduri ge studie na (of naast) de dagelijkse bezig heden voor de meeste deelnemers een te zware belasting vormt. Het verschil in rendement tussen het avondonderwijs en het schriftelijk onder wijs is deels terug te voeren op de ver schillen in vorm waarin dit onderwijs ge goten is. Het volgen van de schriftelijke lessen vereist meer zelfdiscipline van de cursist Die mist ook nog de regelmaat van de studie die door het avondonderwijs wordt gevergd, het kontakt met mede leerlingen en de begeleiding van de do cent. Daarnaast hebben instellingen voor schriftelijk onderwijs niet het recht zelf examens af te nemen, zodat moet worden opgeleid voor de staatsexamens. En aan de aansluiting van de schriftelijke studie daarop mankeert nog wel eens iets, aldus de onderzoekers. Lubbers: Eisen PvdA volstrekt onuitvoerbaar HILLEGOM CDA-fracüe- voorzitter Lubbers heeft de eisen van de PvdA voor de kabinetsformatie volstrekt onuitvoerbaar genoemd. Lubbers, die dit woensdag zei tijdens het congres van de 65- iarige Land- en Tuinbouw- bond in Hillegom, vroeg zich af of de PvdA bezig is zichzelf nationaal en internationaal te isoleren, „zodat zij tenslotte al leen nog zichzelf als bondge noot zal kunnen vinden". De kritiek van Lubbers richt zich vooral tegen de zes strijd punten van de PvdA. Die hou den ondermeer in: het schep- Een van 300.000 banen; een in- omensbeleid dat uitgaat van de handhaving van de koop kracht voor de sociale minima en een herkenbaar beleid te gen bezit en gebruik van kern wapens binnen en buiten de NAVO. Slechts één op 2.500 mensen heeft gaaf gebit UTRECHT Slechts één op de 2.500 mensen heeft een puntgaaf gebit Die mensen poetsen hun tanden en kie zen net zo weinig als men sen met slechtere gebitten. Het geheim van een gaaf ge bit zit niet zozeer in veel poetsen of weinig snoepen, maar in het speeksel. Dit is gebleken uit een onder zoek van de vakgroep voor so ciale en preventieve tandheel kunde van de Rijksuniversiteit van Utrecht. Het speeksel van mensen met een gaaf gebit blijkt een betere bescherming te bieden tegen de zuren die het gebit aantasten. Bovendien bevat hun speeksel meer fosfa ten, een van de bouwstoffen van het gebit De meeste men sen poetsen hun tanden zo slecht dat het geen enkele in vloed heeft op tandbederf. Toch zal goed moeten worden gepoetst om de tandaanslag, waarin bacteriën de suiker omzetten in melkzuur, ook in de moeilijkste hoekjes weg te halen. Wisselvallig KNMI-DE BILT - Met een krachtige zuidwestelijke stro ming is nu zachtere lucht onze omgeving binnengedrongen. In de afgelopen nacht kwam in ons land dan ook nergens meer vorst voor en begon de temperatuur geleidelijk te stij gen. Intussen trekt over de Britse eilanden een regenge- bied oostwaarts, gevolgd door opklaringen, die ons morgen bereikt zullen hebben. Over de Atlantische Oceaan nadert echter alweer een volgende zone met regen, zodat het weer bij ons een wisselvallig karakter zal hebben. De mid- dagtemperaturen zullen rond de 10 graden komen te liggen en op korte termijn is er, ook in de nacht, geen vorst te ver wachten. De vooruitzichten voor zater dag: Wisselvallig en middagtempe- ratuur ongeveer 8 graden. "Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 6 gra den. Max. temp.: omstreeks 9 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 50 procent twnptomp tlag EokJe Eindhoven Den Heider Z-Umburg geh.b OESO tevreden met ontwikkelingsbeleid van Nederland DEN HAAG De Commis sie voor Ontwikkelingshulp (DAC) van de Organisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO) heeft grote waarde ring voor de omvang van de Nederlandse hulp die tot de hoogste behoort van de bij de DAC aangesloten landen. Elk jaar stelt de organisatie een onderzoek in naar de hulpinspanning van de lan den die bij de DAC zijn aan gesloten. Athene oobew. Barcelona onbew. Berlijn regen Bordeaux onbew. Helsinki Innsbruck Klagen turl Kopenhagen Luxemburg Madrid Malaga Stockholm Wenen Zürtch Casablanca

Leidse Courant | 1980 | | pagina 13