PvdA: alleen nog laagste uitkeringen beschermen Luchtvervuiling in Rijnmondweer op onaanvaardbaar peil Taiwan-order nodig voor behoud RSV Vrachtwagen blijft in woonwijk staan C03331Ü weer .KOOPKRACHT IS GEEN DOEL IN ZICHZELF" Uitbreiding tv-zendtijd pas in 1982 mogelijk Amsterdam wil kort geding tegen eigenaar Groote Keyser iber NNENLAND leidse courant dinsdag 9 december 1980 pagina [P UIT PROTEST EGRENDELD eiswijkers en woning or hun rgemeester SWIJK Omdat de imeester van Bleiswijk n rijn eigen gemeente porden gehuisvest, heb* >oze bewoners van dit er gistermiddag voor gd dat duizenden foren- un huis niet konden be ll. Blokkades van itwagens en tractoren lelden alle in- en uit regen van het dorp ge ide twee uur volledig lisvestingsproblemen van rste burger in Bleiswijk, C. van der Linden, be- >n toen de provincie de mte niet toestond de van een huis voor de meester van 700 gulden vullen tot 2000 gulden, ibsidie vond de gemeente een goedbetaalde ambte wat al te bar. Van der n verhuisde daarop te-' isteld naar een flat in dingen. ital werklozen hiid-Holland 000 asseerd HAAG De werk- icid in de provincie Holland is in de maand mber met 4,9 procent nomen. Het aantal lozen in de provincie is e 53.000 gepasseerd. In was de werkloos- nog 50.570. neest omvangrijk was de ig van het aantal werk- bouwvakarbeiders (877) personeel in de algeme- ienst (524). Dat blijkt uit verzicht van het districts- >r de arbeidsvoorzie- let aantal bij het arbeids- gemelde vacatures it voortdurend af. In no- halveerde het aantal emelde vacatures ten op- van dezelfde periode jaar. Het, districtsbureau it vooralsnog geen teke- zien dat aan deze nega- ontwikkeling snel een komt. nUyl: „Premier iabinet geen irderheid haalt" onze parlementaire re dactie) HAAG PvdA-frac- Ider Joop den Uyl vindt hij premier moet wor- als bij de verkiezingen mei *81 de regeringscom- e van CDA en WD meerderheid verliest, sluit niet uit dat Van als minister in een de kabinet-Den Uyl zit- zou kunnen nemen. Uyl heeft dit gezegd in vraaggesprek met de jour- Henri Remmers dat jenavond door Veronica de televisie wordt uitge- Gedurende een half vordt hij op luchtige wijze rtretteerd als raspoliticus, (V-lijsttrekker en gezins- Onlangs wilde Den Uyl niet uitlaten over de g of hij Van Agt als minis- iÜen opnemen. Ts nu ook reisbureau STERDAM De Alge- e Nederlandse Vereni- van VWs (ANW), Nationaal Bureau voor isme (NBT) en 24 VW- toren hebben vandaag in sterdam het programma lepsdagtochten in Ne- gepresenteerd. rmee hebben de toeristi- voorlichters zich op de narkt gestort programma behelst zo'n tig busreizen „all-in" voor ngingen en andere groe- Het is de bedoeling vol- jaar ook met individuele in op de markt te komen. Algemene Nederlandse liging van Reisburo's VR) is niet bijster geluk- net de nieuwe concurrent. ANW en NBT zijn per ïitie voorlichtende instan- Organiseren en verkopen reizen moet zij aan ons 'laten" aldus een ANVR- rdvoerder. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De Par tij van de Arbeid vindt het niet langer nodig dat de koopkracht per se tot een bepaalde inkomens grens wordt gehand haafd. „Koopkracht mag nooit een doel in zichzelf zijn," aldus de top van de partij gisteren in een toelichting op deze en andere wijzigingen in het verkiezingsprogram ma „Weerwerk". De PvdA meent dat onder de huidige omstandighe den moet worden vol staan met beschermen van de laagste sociale uitkeringen. De rode draad in het program blijft nadrukkelijk de werkge legenheid. Maar als tweede op de prioriteitenlijst staat nu de ontwikkelingshulp. Binnen de PvdA wil men niet dat landen in de Derde Wereld de dupe worden van tegenvallende ontwikkelingen in Nederland. De derde plaats wordt nu in genomen door de collectieve voorzieningen, met ingebrip van de sociale zekerheid en de sociale minima. Het handha ven van de koopkracht tot en met de minimumlonen is van de lijst verdwenen. De wijziging van het program is het gevolg van de vele amendementen in totaal ruim 6600 die vanuit de af delingen bij het bestuur zijn' binnengekomen. Hoe „Weer werk" er definitief gaat uit zien, beslist het congres, dat speciaal daarvoor op 26, 27 en 28 januari bijeenkomt. Het is de bedoeling dat men zich dan beperkt tot de discussie over hoofdpunten. Hoewel veel leden door mid del van amendementen had den aangedrongen op het aan scherpen van het program met betrekking tot „vrede en vei ligheid", heeft het bestuur vastgehouden aan zijn oor spronkelijke formulering: het Nederlandse leger moet de eerstkomende vier jaar vier a vijf van de in totaal zes atoom- taken afstoten. Eist de partij dat alle atoomwapens uit Ne derland verdwijnen, dan ziet Den Uyl af van het lijsttrekke- schap. Volgens voorzitter Max Van den Berg balanceert de PvdA met haar standpunt „al op het randje van de NAVO". De heren Van Thijn, Den Uyl en Van den Berg presenteren het aangepaste PvdA-verkiezingsprogramma Weerwerk. MINISTER GARDENIERS: (Van t parlementaire redactie) DEN HAAG Uitbreiding van de televisiezendtijd zal in ieder geval niet vóór oktober 1982 mogelijk zijn. Dit heeft minister Gardeniers gisteren gezegd tijdens een commissie vergadering van de Tweede Kamer over het mediabeleid. De bewindsman reageerde daarmee op een motie van het WD-kamerlid Keja, waarin haar werd gevraagd om vol gend jaar al een begin te ma ken met de zendtijduitbrei ding. Die uitbreiding dient binnen enige ia- ren te leiden tot zogenaamde dagtele visie, die dient te worden betaald via uitbreiding van de STER, zo staat in de VVD-motie. Gardeniers wil eerst de adviezen van de NOS en de We tenschappelijke Raad voor het Rege ringsbeleid afwachten alvorens een definitieve beslissing te nemen. „Maar dan nog zal die uitbreiding niet eerder dan oktober 1982 kunnen ingaan", zo stelde zij. Het CDA-Kamerlid Piet van der San- den sneed het probleem van de om- roep-piraten aan. Hij becijferde dat land 10.000 radio-piraten telt, 2500 met reclame. Van der Sanden noemde het verschijnsel van de omroep-piraterij een ondermijning van de omroepwet. Hij toonde zich erg ontevreden over de aanpak van de TV-piraten, die op de kabelnetten „inbreken". Minister Gardeniers ant woordde de heer van der Sanden dat er interdepartementaal overleg gaan de is om te komen tot een afdoende i dit probleem. Auto onder trein Op een spoorwegovergang bij Zetten (Betuwe) raakte gistermiddag een auto onder de trein. De bestuurster raakte zwaargewond. Zij zag de trein niet aankomen doordat ze verblind was door de laagstaande zon. AMSTERDAM De gemeente Amsterdam gaat een kort geding aanspannen tegen de huidige eigenaar van De Groote Keyser, Beerents, opdat deze de panden aan de ge meente overdraagt. Als het geding niets op levert, zal de gemeente proberen de panden te vorderen. B en W van Amsterdam hebben hiertoe beslo ten, nadat de overdracht van de panden, die ge pland was op 28 november, niet doorging. Er rust op De Groote Keyser nog een hypotheek van zeven ton, die Beerents aan zijn geldschie ter moet betalen. In het voorlopig koopcontract tussen Beerents en de gemeente staat dat de ei genaar de panden „vrij van schuld" moet ople veren. Amsterdam is niet van zins nog eens 700.000 extra te betalen. viesraad wil irt bataljon )r VN-vredestaak *1 HAAG De Adviesraad ensie Aangelegenheden dat Nederland een apart 'ilisabel infanteriebataljon fit, grotendeels samenge- i uit vrijwilligers die hun istplicht vervuld hebben, ifdtaak van het bataljon zal deel te nemen aan vrede- iraties van de Verenigde les, mogelijk in samenwer- l met de Beneluxpartners met neutrale landen. De dige inzet van een pantser- interiebataljon, zoals in Li- "~i, acht men niet bevredi- ROTTERDAM Een toenemend ge bruik van kolen en overwaaiende ver vuiling uit Duitsland en België hebben Volgens Post ertoe geleid dat de luchtverontreini- problemen niet in grote hoeveelheden vrij bij de verbran ding van kolen. der Burg kunnen de worden opgelost ging in Rijnmond weer tot een onaan- door binnen het Rijnmondgebied maatre- vaardbaar hoog niveau is gestegen. Dat gelen te nemen. Pas als de industrieën in zei de heer P. Post van der Burg bij de België en West-Duitsland beperkingen presentatie van het jaarverslag Dienst Centraal Milieubeheer Rijn mond (DCMR). De DCMR-directeur sprak wekkende situatie. Met worden opgelegd zal er sprake kunnen zijn van blijvende verbetering van de si tuatie in het Rijnmondgebied. Verder zul- i een zorg- len ook overheidsbedrijven als de Afval- de zwavel- verwerking Rijnmond en de vuilverbran- dioxide en nitreuze dampen nemen de dingsbedrijven van de gemeente Rotter- laatste jaren in het Zuidhollandse indu- dam milieubeschermende maatregelen striegebied sterk toe. Zwaveldioxide komt moeten nemen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft zich bij haar besluit tot het zonodig verlenen van een vergunning voor de export van twee duikboten naar Taiwan, mede laten leiden door de wens RSV te behouden „als scheepsbouwconcern van inter nationale betekenis". Dit schrijft minister Van Aardenne in een brief aan de Tweede Kamer. Met de werkgelegenheid, die het biedt aan de eigen mensen en aan die van de honderden toeleveringsbedrijven is het bedrijf volgens de minister van essentieel belang „voor het industriële draagvlak van Nederland". Daarnaast is RSV, als vooraanstaand leverancier van oorlogsschepen en ander militair materieel, ook voor de Nederlandse defensie zeer belangrijk, al dus Van Aardenne. In totaal gaat het om een werkgelegenheid van zes miljoen manuren (vier jaar werk voor duizend man). Daar komen nog eens anderhalf miljoen manuren bij voor de toeleveringsbedrijven. Uitreiking Dick Scherpenzeelprijs Minister J. de Koning van ontwikkelingssamenwerking heeft gisteren in Den Haag de Dick Scherpenzeel uitgereikt aan Sj. Theunis, de directeur van de Novib. De Dick Scherpen zeelprijs wordt toegekend aan personen of instellingen, die zich op een bijzondere manier hebben ingezet om de Derde Wereld dichter bij de mensen in Nederland te brengen. De prijs werd aan de Novib toegekend vanwege de door haar verzorgde en uitgegeven „Derde-spreker-serie", boeken van schrijvers uit de Derde Wereld. Foto: Cees Verkerk. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) is niet van plan maatregelen te tref fen om vrachtauto's uit woonwijken te weren, vooral niet als ze voor de deur van de chauffeur staan gepar keerd. Volgens de staatssecretaris moet dit „nationale probleem" worden opgelost in overleg tussen gemeenten en goede renvervoer, waarbij de chauffeur van de vrachtwagen niet het kind van de rekening mag worden. Dit liet de staatssecretaris gisteren in de Kamer weten tijdens het overleg met de com missie voor verkeer en waterstaat over het goederenvervoer. Volgens de staatssecretaris bestaat er kans op on eerlijke concurrentie, wanneer de ene gemeente parkeren voor de deur wel toestaat en de andere gemeente niet Mevrouw Smit-Kroes zei verder dat het rijk geen geld heeft om bedrijven waarvan de vrachtwagens in Italië worden gestolen schadeloos te stellen. De bedrijven moeten het verlies van la.- ding of andere problemen als een be drijfsrisico opvatten. Het CDA-kamer- lid Mateman had, om vervoer op Italië mogelijk te laten blijven, gevraagd om een overheidsgarantie voor het niet meer te verzekeren risico dat de ver voerders lopen. De staatssecretaris noemde dit verzoek niet realistisch in een tijd dat iedereen een stapje terug moet doen. Een vrijer in de keuken )Nu wij zelf het grootste deel van de reis door het aardse tranendal achter de rug hebben en het station naderbij komt, waar Vader Abraham zal instappen, wordt er in ons huis bij voorkeur over het verleden gepraat. De jaren die achter ons liggen, zijn verwaaid tot herinneringen, die wij 's avonds in de huiskamer met vereende krachten als stukjes van een dierbare legpuzzel aan elkaar schuiven. Het is een geliefkoosde bezigheid voor mensen, die weten, dat ze aardig op weg zijn naar het voorspelbaar einddoel van de reis. Van vroeger herinneren wij ons, dat ook vader tot aan zijn dood, geprobeerd heeft om zijn kinderen te interesseren voor de dingen uit zijn eigen verleden. Een leven lang ons naar een film ging zei hij na afloop altijd hoofdschuddend: „Dat was weer eens goed naadje pet, jongens. Nee, vroeger, in het Floratheater, daar werd tenminste nog serieus komedie gespeeld. De revu's van Henri ter Hall, mensenkinderen: als je dié gezien had, kon je er weer met gemak een jaartje tegen. Ik herinner mij als de dag van gisteren, dat ik met moeder naar de „Jantjes" ben gaan kijken. Of was het nou een opvoering van „De Rozenkrans"; Stientje?" Op dat mofnent siepelden de dagen van weleer opnieuw de huiskamer binnen. Een fijne motregen was het, die ons drijfnat van heimwee maakte. Want als je iemand maar lang genoeg in de regen laat lopen, gaat-ie tenslotte ook dat waarderen. Op een decemberavond, nauwelijks zes weken voor zijn dood, die hij zó vroeg niet verdiend had, keek-ie op uit de krant, die hij bij de haard aan het lezen was en vertederd mompelde hij: „Ik lees hier net over een dienstmeisje, dat er met het tafelzilver vandoor is gegaan. Ik begrijp zo'n mentaliteit niet, want de meisjes, die wij hebben gehad, respecteerden het bezit van anderen. Dacht je dat Gerda ooit één vinger heeft uitgestoken naar onze bullen? Nee, zo was Gerda niet." Aan tafel keken zijn kinderen elkaar op dat moment glimlachend aan. Want hoewel wij Gerda nooit hebben meegemaakt, kenden wij haar toch als geen ander. Door de vele treffende verhalen van vader, was zij voor ons gaandeweg een dierbaar bezit geworden. En om het zo te houden heeft niemand van ons later geprobeerd om haar op te sporen. Want wij waren als de dood zo bang, dat ze ons in het echt bitter zou tegenvallen. Gerda was het eerste meisje voor dag en nacht in ons ouderlijk huis. Ze droeg een ziekenfondsbrilletje en het peper-en-zoutkleurige haar hoog op zolder. En ook voor de rest beantwoordde ze geheel aan het ideaalbeeld, dat opvoeders als serieuze partij voor hun zonen voor ogen hebben. Ook onze ouders deden daar dapper aan mee en dat zal de reden zijn geweest waarom wij meisjes van het type-Gerda hoogst begerenswaardig hebben gevonden. Dat heeft geduurd tot kort na onze twaalfde verjaardag. Gerda verrichtte haar werkzaamheden met duidelijke tegenzin, maar daar stond weer als positief punt tegenover, dat ze zindelijk op haar lichaam was. „En dat is ook wat waard", meende moeder. Toen ze drie jaar in ons huis had aangetobd, vroeg zij op een woensdagmiddag, of zij die avond een manspersoon in de keuken mocht ontvangen. Omdat ze erbij zei, dat hij vast werk had en op het punt stond om een kleine promotie te maken, werd haar verzoek door moeder terstond welwillend ingewilligd. Die avond kwam Antoon Engels voor het eerst bij ons thuis. Hij mompelde wat vage excuses en stapte vervolgens met knikkende knieën de keuken binnen. Wat daar gebeurde konden vader en moeder zich later met de beste wil van de wereld niet meer herinneren. „Ze zaten maar zo'n beetje naar elkaar te kijken", meenden ze. „Maar ja," voegde vader er onmiddellijk aan toe, „dat heb ik mijn eigen schoonouders ook vrij lang kunnen wijsmaken." Vier maanden later zei Gerda haar dienstje op en de volgende avond kwam Antoon haar koffers ophalen. Bij de deur zag hij Trudy staan, die moeder via een vriendin van drie huizen verderop in de straat had kunnen paaien. Twee dagen later vroeg Trudy of ze 's avonds iemand in de keuken mocht ontvangen. Zes uur later stond Antoon Engels weer op de stoep. „Neemt u mij niet kwalijk," zei hij zacht; maar vader lachte slechts en riep: „Je weet de weg." Trudy, die uit een dorp in de buurt van Wuppertal kwam, hield het uit tot in het begin van de Tweede Wereldoorlog. Toen ze op een avond de soep opdiende en tegen vader zei, dat Hitier haar vaderland er weer bovenop had gebracht, vond hij het welletjes en verzocht hij haar zo spoedig mogelijk het huis te verlaten. Na Trudy kwam Annie, een dromerige Assepoester, in uiterst spichtige uitvoering, die zelfs onder de geringste zemelap al gebukt ging als onder een zwaar juk. „Werken is niet haar sterkste punt", had moeder al gauw in de gaten, „maar ze is bar gezeglijk. En dat maak je vandaag de dag ook niet vaak mee." Annie stond uren boven de gootsteen bellen te blazen in zeepsop en daar tussendoor zong ze met een hoge, doordringende falsetstem over „Ulft, mien durpken waar ik geboren bien". Het was duidelijk, dat ze meer verwachtte van bomen en vogels, dan van een harde afwasborstel. In april 1941 vroeg ze belet bij moeder en toen kwam het hoge woord eruit: „Ze ging trouwen en om die dwingende reden wilde ze haar betrekking opzeggen." Moeder kreeg gelijk de tranen in de ogen, want ze ging geen enkele aanleiding tot oeverloze sentimentaliteit uit de weg. „Is het een aardige jongen?", vroeg ze nog. En Annie had stralend geantwoord: „De liefste man van de wereld, m'vrouw. Hij heet Antoon Engels." 1 „Een voortreffelijke keus", riep vader die avond aan tafel handenwringend. „Ik weet er alles van." ERIC SOREL ENIGE STIJGING VAN TEMPERATUUR DE BILT - Boven Frankrijk en het Alpengebied bevindt zich een krachtig hogedrukge- bied. Langs de noordflank er van stroomt geleidelijk aan wat minder koude lucht met uitgestrekte wolkenvelden over ons land. Vannacht zal het alleen in het zuidoosten van het land nog licht vriezen. Woensdagmiddag loopt de temperatuur uiteen van zes graden aan zee tot drie graden in de zuidoostelijke provincies. De zuidwesten wind neemt nog wat in kracht toe. Dat ge beurt onder invloed van oceaandepressies die tussen IJsland en Schotland door oostwaarts naar Scandinavië trekken, en zich vandaar ver der naar Rusland verplaatsen. Ze veroorzaken in hun omge ving op uitgebreide schaal re gen en sneeuw. Vooruitzichten voor donder dag: Veel bewolking en vrijwel overal droog. Middagtempera- tuur 5 tot 10 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 5 gra den. Max. temp.: omstreeks 8 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Weersgesteldheid van gisteren Kopenhagen h.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9