;r l; Ikben ik Solidaridad neemt het op voor arme boeren in Latijns Amerika Met ramppakketten wacht Tokio op aardbeving Gas water en stroom gaan Wassenaarders 300 gulden per jaar meer kosten De Taverne verslaat „beperkt" Cleijn Duin Kerken organiseren vluchtelingen Beraad over Christen-Turken NEDERLANDSE VERHOUDINGEN OOK KRITISCH BELICHT kerk wereld 'Gesprek met paus versterking voor Duitse Oecumene' BINNENLAND/BUITENLAND leidse courant DINSDAG 9 DECEMBER 1980 PAGINi 3EGI TOKIO Japanse geleerden hebben opnieuw gewaar schuwd dat Tokio „in de na bije toekomst" getroffen zal worden door een aardbeving die in kracht niet zal onder doen voor de aardbeving van 1923, die de hoofdstad geheel heeft verwoest Vooraanstaan de seismologen die zich bij hun voorspellingen baseren op de modernste apparatuur, wijzen erop dat de activiteit in de aardschors in het gebied rond de hoofdstad de laatste tijd aanzienlijk is toegenomen. Een zelfde ontwikkeling ging voor af aan de aardbeving van 1923 die meer dan 100.000 slachtof fers eiste in Tokio en Yokoha- Naar aanleiding van deze som bere voorspellingen hebben de autoriteiten boekjes uitgege ven waarin de Japanners kun nen lezen hoe te handelen bij een aardbeving. Een boekje dat onlangs onder de inwoners van de hoofdstad werd ver spreid staat vol met handige adviezen: sluit het gas af om het uitbreken van brand te voorkomen en bescherm jezelf door onder een tafel te gaan zitten. Maar er worden ook onzinnige folders uitgegeven. Zo is er bij voorbeeld een folder die aan- ?eeft hoe gewone burgers de racht van de beving kunnen meten, vooropgesteld natuur lijk dat ze niet volkomen in paniek raken: „Als een aard beving rond middernacht ie dereen wakker maakt, heeft hij een kracht van vier op de schaal van Richter. Als men uit bed gerammeld wordt, is het een zwakke vijf en als men met een klap op de grond valt, is het een sterke vijf". Dit soort informatie kunnen gewone burgers waarschijnlijk missen als kiespijn. Veel be langrijker is of er van tevoren wordt gewaarschuwd, zodat de mensen in de dichtbevolkte wijken, waar de kans op brand het grootst is, kunnen maken dat ze wegkomen. Japan beschikt over zeer ge voelige meetapparatuur die het magnetische veld, de zwaartekracht en veranderin gen in de aardkorst feilloos re gistreert. Al die informatie wordt in het Japans Metereo- logisch Centrum door compu ters verwerkt. In datzelfde centrum staat een kom met vissen die door Japanse rege ringsfunctionarissen nauwlet tend in de gaten wordt gehou den, omdat de vissen naar de oppervlakte zwemmen als ze een beving voelen aankomen; althans, dat denkt men. In Japan maakt men zich ech ter grote zorgen of de premier het volk zal waarschuwen als hij van het centrum heeft doorgekregen dat er een aard beving op handen is. Het ver moeden van vele Japanners, dat de regering liever duizen den doden riskeert dan een to tale ontregeling van het land door een vals alarm, is ver moedelijk gegrond. De recente aardbevingen in Algerije en Zuid-Italië hebben de angst alleen maar doen toe nemen. „Het kan niet anders of wij zijn nu aan de beurt", is een opmerking die men hier vaak hoort. Hoewel Japanners van nature fatalistisch zouden zijn, bereiden ze zich nu toch op alle mogelijke manieren voor op de „grote". In alle warenhuizen zijn zoge naamde „ramppakkettente koop die gretig aftrek vinden, ondanks de niet gering prijzen die variëren van 10.000 yen ongeveer 100 guldentot 15.000 yen (ongeveer 150 gul den). Deze pakketten bevatten onder meer een rugzak, kookgerei en blikjes bis Het laatste artikel dat oj markt is gekomen is een t trisch meetapparaatje vooi gen gebruik. De produ Mitsubishi Electric hoof duizenden te slijten aan truste burgers. Japan wordt gemiddeld 10.000 aardbevingen per getroffen, maar de meeste zo licht dat ze niet gev worden. ROBERT WHYMANT GUARDIAN SIN] f>LA WASSENAAR De Wasse- naarse raad heeft op de gis teravond gehouden raads vergadering een aantal ta riefsverhogingen goedge keurd. De verhoging van de gas- water- en elektriciteits tarieven kost de inwoners al gauw 300 gulden per jaar ex tra. Daarnaast werden de ta rieven voor de precariove- rordening en de tarieven voor eers te-hulpverlenings diensten verhoogd. Overi gens zijn deze tarieven ook landelijk al „aangepast". De belangrijkste verhoging is die van het gas met 7,9 cent per kubieke meter. Deze ver hoging kost de normaalver bruiker" per jaar gemiddeld 250 300 gulden. De tariefs verhoging is gebaseerd op de verhoging van de kosten van zware stookolie. De herstruc turering van elektriciteitsta rieven is alleen voor grootver bruikers en bedrijven van be lang. Door de verhoging van de watertarieven zet de ge meente een nadelig saldo van ruim 140.000 (begroting '81) om in een voordelig saldo van 5500 gulden. De gemiddelde opbrengstvermeerdering be draagt 5 procent. De tweede fase van de overgang van de gressief naar progressief tarief »s nu in gang gezet, grootver bruikers betalen dan relatief meer dan mensen die zuinig zijn met water. De precariota- rieven (huisaansluitingen op het gemeentelijk riool, en di verse andere voorzieningen) worden met vijf procent ver hoogd evenals de tarieven voor eerste-hulpverlenings- diensten en ambulancever voer. Bekentenis in proces „Bende van vier" PEKING - Een voormalige propagandist van de Chinese communistische partij en een van de 'Bende van vier', Yao Wemyuan, heeft gisteren alle beschuldigingen tegen hem be kend. Yao, die de hoogste propagan dist van de communistische partij was in de laatste jaren van Mao's leven, werd er van beschuldigd achter de vervol ging van gematigde commu nistische leiders te hebben ge zeten tijdens de Culturele Re volutie van 1966-76. Hij beken de eveneens toestemming te hebben gegeven voor een her ziening van een artikel in de theoretische partijkrant „Rode Vlag", waarmee de weg werd gebaand voor een tweede zui vering van de huidige Chinese leider Deng Xiaoping in 1976. Bettine Vriesekoop niet tegen Oostenrijk AMSTERDAM Bettine Vriesekoop zal niet uitko men in het Nederlands tafel- tennisteam, dat donderdag in Judenburg aantreedt te gen Oostenrijk in een wed strijd voor de Europese eer ste divisie. De speelster van Avanti wordt vervangen door haar clubgenote Jolan- da Noordam. Bij de heren maken Han Gootzen en Jaap van Spanje hun op wachting. Als coach treedt Bert Schoofs op. Finland heeft in Helsinki de wedstrijd tegen Luxemburg met 6—1 gewonnen. In de stand is Polen eerste, voor Finland. Nederland bezet de vijfde plaats. KATWIJK Eén helft heeft Cleijn Duin in het rechtstreekse treffen met De Taverne mogen hopen op een „winstgevend" resultaat In die eerste helft bleken de Katwijkers dan wel zeker niet beter dan de eveneens op de tweede plaats vertoe vende Leidse tegenstander, maar mede door het sterke blokkeerwerk van doelver- dediger Huig van Velzen, stond er na dat eerste part wel een 3-1 voorsprong voor Cleijn Duin op het bord. Een score die echter na de doelwisseling niet lang zou standhouden tegen een nu wel doeltreffend opererend De Ta verne. Binnen zeven minuten realiseerden Ton Kamphues, Micky van Prehn (een ver klaarbaar eigen doelpunt, Ben Heemskerk stond klaar om het leer erin te werken) en Heemskerk zelf een 3-4 tus senstand, die uiteindelijk door Theo van Seggelen naar een 3- 6 eindstand zou worden uit gebouwd. Cleijn Duin bleek in die tweede periode een uiterst beperkte ploeg. Verdedigen gaat de Katwijkse formatie normaliter goed af, aanvallend echter breekt Cleijn Duin, bui ten het geijkte counterwerk om, weinig potten. De Katwijkers kregen na het openingsdoelpunt van Huig Schaap via diverse gevaarlijke uitbraken overigens wel goede mogelijkheden op meerdere treffers. Treffers die pas wil den vallen nadat Ton Kamp hues via een strafschop de za ken recht had getrokken. Huig Schaap (hij kreeg de straf schop wegens hands tegen) haalde kort voor rust twee maal sportief zijn gram: 3-1. En leek er even een „winstge vend" resultaat voor Cleijn Duin in de maak... iiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiuiuiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Mogelijk geen beelden mini- kampioenschap voetbal op tv HILVERSUM - Er zijn pro- blcmen gerezen over de tv- rechten van het miniwereld- kampioenschap voetbal, dat rond de jaarwisseling in Uruguay zal worden ge speeld. Voor de rechten worden 2,5 miljoen gevraagd, terwijl de Europese omroeporganisaties hiervoor niet meer dan 2 mil joen over hebben. Italië ver klaarde zich bereid het ontbre kende bedrag toe te leggen, maar toen bleken de rechten al verkocht aan een particulier station in Milaan. Volgens NOS-tv-hoofd Carel Enkelaar moet dit station be reid zijn de rechten over te dragen. Zo niet dan zal er in tal van Europese landen geen beeld van dit kampioenschap kunnen worden uitgezonden. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllim Vol ski-imperiaal kost veel benzine DEN HAAG Een volbela- den ski-imperiaal kost in het ongunstigste geval 38 meer brandstof. Dat betreft dan een kleine middenklas se wagen, met een ongunstig imperiaal bij een snelheid van 120 km per uur. Aldus de uitkomst van een ANWB- onderzoek. Ook bij een goed imperiaal wordt er bij 120 km per uur een meerverbruik van 15 tot 30 geconstateerd. Niet-gestroomlijnde caravans achter een middenklasse auto leiden bij 80 km per uur tot een extra brandstofverbruik van maar liefst 87 Ge stroomlijnde caravans vergen 56 extra brandstof. Bani-Sadrdoet beklag bij Khomeiny STOCKHOLM President Bani-Sadr van Iran heeft in een brief aan de ayatollah Khomeiny zijn beklag ge daan over de onbekwaam heid van zijn ministers. De Iraanse president noemde de ministers een groter gevaar voor Iran dan de oorlog met Irak. Dit heeft een corres pondent van de Zweedse ra dio bericht. In de brief die dateert van 31 oktober, maar die pas maan dag voor het eerst is gepubli ceerd, schrijft Bani-Sadr dat Khomeiny een eind moet ma ken aan de machtsstrijd tussen de ministers onderling voordat zowel Iran de oorlog met Irak verliest als de verworvenhe den van de revolutie. Bani- Sadr zei ook dat hij de ayatol lah herhaaldelijk heeft ge waarschuwd voor het gevaar dat mensen zonder kennis of capaciteiten het lot van het land in handen nemen. Minister Gardeniers stelt onderzoek in naar porno van de NOS (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Gardeniers van CRM zal een onderzoek laten instellen naar het NOS-programma „Ot en Sien", dat op 30 no vember op de tv werd uitge zonden. CDA-Tweede Kamerlid Van der Sanden beklaagde zich tij dens de commissievergadering over het mediabeleid in de Tweede Kamer over het vroe ge tijdstip (8 uur 's avonds), waarop het programma, dat door CDA-er Van der Sanden als „NOS-pornoprogramma" werd bestempeld, is uitgezon den. De door het CDA-Kamerlid Van der Sanden gewraakte af levering van „Ot en Sien" was gewijd aan de sexuele vrijheid van de vrouw. Gardeniers zal laten onderzoeken of het tijd stip van uitzending wel in overeenstemming is geweest met de afspraken, die met de zendgemachtigden zijn ge maakt voor programma's wel ke minder geschikt zijn voor jeugdigen. en voor zo'n goede kombinatie betaal ik niks te veel. De Interkerkelijke aktie voor Latijns Ame rika, Solidaridad, de jaarlijkse geldinzame lingsactie in de adventtijd, heeft voor de tweede maal een duidelijk maatschappelijk thema gekozen om deze actie voor Latijns Amerika te ondersteunen. Na de actie van vorig jaar „Uit het slop", die ging over de krottenwijken, gaat de actie aanstaande za terdag in Tilburg officieel van start onder het motto „Het land voor wie het bewerkt". Op de Tilburgse Hogeschool wordt aan dit motto dan een studie- en actiedag gewijd. et behulp van een documentatiemap wil het actiecomité van Solidaridad aandacht vragen voor de grondproblematiek in Latijns Amerika en aanzetten tot actie, ook vanuit Nederland. Veel kleine boeren worden in Latijns Amerika van hun grond verdreven door de staat of gro te ondernemingen waarbij ook Nederlandse betrokken zijn, aldus Solidaridad. Solidaridad meent dat de grond in de eerste plaats toekomt aan die mensen die daar hun leven op gewoond hebben en haar hebben be werkt. In de documentatiemap wordt een groot aantal voorbeelden gegeven van situaties in Latijnsamerikaanse landen waar de oor spronkelijke bewoners van de grond werden verdreven. Het geld dat opgehaald wordt, wil Solidaridad dan ook voornamelijk bestemmen voor organi saties in El Salvador, Nicaragua, Guatemala en Brazilië, gezien de situatie in deze landen. Om de problematiek waar het hier om gaat, te verduidelijken heeft Solidaridad drie mensen uitgenodigd die in Brazilië werkzaam zijn (ge weest) voor boeren die van hun grond werden beroofd. Het zijn Dom Jose Brandao de Castro, bisschop van Propria in de Braziliaanse deelstaat Sergi- pe, Manoel Rodriguez de Oliveira, voorzitter van de Bond van Landarbeiders in de dezelfde deelstaat en de onlangs uit Brazilië uitgewezen Italiaanse pater Vito Miracapillo. Zij zullen alle drie op de actiedag in Tilburg spreken. De 61-jarige dom Jose Brandao de Castro woont al twintig jaar in Propria. Op een pers conferentie in Den Haag zei dom Jose Brandao de Castro dat de Braziliaanse bisschoppencon ferentie een verklaring heeft uitgegeven over het gebruik van de grond. Hij merkte tevens op dat de meeste Braziliaanse bisschoppen in hun werken bezield worden door de bevrij dingstheologie. Dom Jose Brandao wordt in zijn steun aan de boeren bijgestaan door door negen priesters. De negen zijn allemaal buiten landers. Een van hen, pater Miracapillo werd reeds door Brazilië uitgewezen omdat hij zich volgens de regering met politieke activiteiten zou bezig houden. Tegelijkertijd wil Solidaridad niet slechts actie voeren op een afstand. Hoewel Solidaridad on derkent dat de situatie in Latijns Amerika niet te vergelijken is met die in Nederland, consta teert de organisatie soortgelijke problemen in Nederland. Solidaridad meent daarom dat zij aandacht voor de zaak van de Latijnsameri kaanse boeren kan bevorderen door ook in Nederland de mensen gevoelig te maken Voor de grondproblematiek. In dit verband wordt in de documentatiemap de stand van zaken met betrekking tot de Nederlandse grondproblema tiek belicht. Men merkt op dat ook na zestig jaar .parlementaire touwtrekkerij' nog steeds geen wetgeving bestaat die uitgaat van maat schappelijke controle op het gebruik van de grond. In dat verband wordt de visie van de belangrijkste politieke partijen vermeld even als de standpunten van vakbonden en pach ters. De inzichten van Nederlandse boeren- en tuindersorganisaties worden niet vermeld. Solidaridad ontving het vorige jaar aan parti culiere giften en uit kerkcollecten f 4.750.000. Dit betekende een stijging van veertien pro cent ten opzichte van het jaar daarvoor. Met dit geld werden in 1980 215 organisaties uit heel Latijns Amerika gesteund. De organisato ren verwachten dit jaar een een opbrengst van rond de 5 miljoen gulden. Roger Schutze van Taize naar Zuiditaliaans rampgebied Prior Rog-cr Schutz van het oecumenische klooster van Taize is naar het Zuiditaliaanse rampgebied vertrokken. Tot Kerstmis wil hij temidden van de slachtoffers van de aardbevingsramp leven. Hij vindt onderdak in een oude woonwagen. Met Kerstmis is hij in Rome voor het internationale treffen van jongeren van 27 december tot 1 januari. Hij zal daar sa men met de paus voorgaan in een godsdienstige plechtigheid in de St. Pieter. Vanuit Taize heeft prior Schutz nog een telegram gestuurd aan de president van Uruguay, waar 30 november de voorge stelde nieuwe grondwet door de bevolking is afgewezen. Prior Schutz doet een dringend beroep op president Mendez om de uitspraak van het volk niet opzij te schuiven. De raad (moderamen) van de evangelische kerk in Duitsland noemt de ont moeting met de paus in Mainz een belangrijke stap in de dialoog met de r.k. kerk. De gemeenschap on der de Duitse kerken is hierdoor versterkt. Dit zegt de raad in een verklaring, die gisteren te Hannover is uitgegeven na afloop van de* raadsvergadering in het weekend. Hierin wordt okk waardering uitgesproken voor het oecumenisch enga gement van de paus, dat af en toe ook in diens toespra- ken tijdens zijn Duitse reis doorklonk. De EKD zal op korte termijn contact opnemen met de Duit se bisschoppenconferentie en het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid der christe nen over de gezamenlijke EKD-r.k.k. commissie, waar toe tijdens het bezoek van de paus is besloten. De evangeli sche kerk wil niet alleen fun damentele theologische vra gen, maar ook die problemen op de agenda zetten die nu nog een belemmering voor de oecumene vormen. Zwitserland De Zwitserse rk bisschoppen conferentie heeft paus Johan nes Paulus II uitgenodigd om in 1981 niet alleen de interna tionale organisaties in Genève te bezoeken, maar ook een pastoraal bezoek te brengen aan de rk kerk in Zwitser land. De paus heeft nog niet geantwoord op de uitnodiging van de bisschoppenconferen tie. Al een poosje geleden hebben de in Genève gevestigde in ternationale organisaties Jo hannes Paulus II gevraagd in 1981 bij ze langs te komen. Op 17 januari 1981 zal de Raad van Kerken in Nederlan oi te Utrecht een vluchtelingenberaad organiseren. Dat mi name zal gaan over het probleem van de Christen-Tu ken. dit vi ekenc ambl 1. La tstuur 0.000 het in de afwi; ;n het in de irgem mden (stijds 5 is (au vc icht. ming t coll 'g- J idoelr zou ia iljoen i gorden ik noj iitoeten Hiertoe is deze week besloten op de vergadering van de Ra; van Kerken. Het beraad wordt georganiseerd naar aanleidi van een internationale consultatie die van 21 tot 23 oktober gehouden in Beiroet. Deze consultatie werd georganiseei door de Wereldraad van Kerken en de Raad van Kerken het Midden-Oosten, en ging over de situatie van vluchtelii^' gen in het Midden-Oosten. Op het beraad in januari wil Raad van Kerken een antwoord formuleren aan staatsseci taris Haars van Justitie, die in een brief aan de Raad v« Kerken het beleid rond vluchtelingen en met name rond Christen-Turken heeft uiteengezet. De Raad van Kerken heeft zich op de vergadering 'v woensdag over het „spreken van de Raad van Kerken" gel gen. Hierbij was het vooral de vraag welke betekenis geheel moet worden aan de uitspraken van de Raad van Kerken Nederland. De raad heeft over deze zaak een notitie opgeste die voorgelegd zal worden aan de sectie publiciteit. De Raad van Kerken heeft ook zijn fiat gegeven aan h project „De Palestijnen in ontwikkelingsperspectief" van werkgroep „Kerk en ontwikkelingssamenwerking". project voorziet in de eerste fase in een uitgebreide voorlii tingscampagne over de maatschappelijke situatie van Palest nen in Israël. In door Israël bezette gebieden en in enkr Arabische landen. In de tweede fase zal een symposium worden voorbereid d£n 1 het ontwikkelingsperspectief van de Palestijnen als ondi werp heeft. De eerste fase van het project zal verzorgd wo den door de werkgroep „Kerk en ontwikkelingssamenwr king", in de tweede fase zal deze werkgroep worden bijt staan door de sectie „Internationale zaken" van de Raad vi Kerken. «et ir imbu eerte 4raat.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 6